انواع تبلیغات موبایلی و کاربرد آن‌ها

شاید به درک درستی از جایگاه تبلیغات موبایلی اپلیکیشن در محتوای خود رسیده باشید، اما انتخاب گزینۀ مناسب، شما را سردرگم کرده است. برای انتخاب بهترین گزینه لازم است که انواع تبلیغات موبایلی را بیشتر بشناسید و از مزایا و معایب هرکدام آگاهی پیدا کنید. در قدم بعدی نیز باید بدانید که هدف شما از این تبلیغات چیست؟ با به‌دست‌آوردن نقاط مشترک این سؤال‌ها می‌توانید به بهترین شکل ممکن به کسب درآمد از تبلیغات موبایلی دست یابید.

در این مطلب از وی‌پدیا به انواع تبلیغات موبایلی اپلیکیشن پرداخته و نکاتی را برای اجرای بهینۀ آن ذکر کرده‌ایم.

انواع تبلیغات موبایلی پرکاربرد

در این مطلب شما را با ۴ نوع پرکاربرد از انواع mobile ads آشنا می‌کنیم. در ادامه نیز ۴ نکتۀ مهم را به شما می‌گوییم. با رعایت این نکات، می‌توانید تبلیغات موبایلی مؤثرتری را رقم بزنید.

۱) تبلیغات پیامکی

تبلیغات پیامکی اولین و آسان‌ترین نوع mobile ads است؛ زیرا تمام اپراتورها و موبایل‌ها به آن دسترسی دارند. به بیان دیگر، این مورد، دردسترس‌ترین نوع تبلیغات موبایلی اپلیکیشن است. البته برای مدت کوتاهی، بسیاری از کسب‌وکارها آن را نادیده گرفتند، اما این روزها بسیاری از کسب‌وکارها دوباره به‌سوی استفاده از آن برگشته‌اند. آن‌ها پی برده‌اند که تبلیغات پیامکی چقدر می‌تواند اثربخش باشد.

تبلیغات پیامکی شامل پیام‌های کوتاهی است که به طراحی گرافیکی نیاز ندارند. البته باید برای ارسال پیام از مخاطب اجازه گرفته شود. برای این منظور می‌توانید از دعوت‌نامه استفاده کنید تا خودشان ترغیب شوند که شمارۀ همراهشان را در اختیارتان قرار دهند. از طرفی دیگر، متن این پیام‌ها باید بسیار خاص باشد؛ زیرا متن ضعیف موجب می‌شود که مخاطب سریعاً از پیام شما بگذرد.

۲) تبلیغات بنری

بنرها به فضای دیجیتال و mobile ads نیز وارد شده‌اند. تعداد گروه‌هایی که از این سبک تبلیغ استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است؛ زیرا این دسته از انواع تبلیغات موبایلی، از بقیۀ موارد ارزان‌تر است. این روش یک‌سری معایب هم دارد که نباید آن‌ها را نادیده گرفت. بنرها روی موبایل، کوچک نمایش داده می‌شوند و همین می‌تواند خوانایی آن‌ها را مشکل کند. از طرفی دیگر، با این اندازه، برای تعداد کلماتی که می‌توانید استفاده کنید محدودیت وجود دارد. برای انتخاب این روش باید همۀ جوانب را بررسی کرده و یک تبلیغ بنری مؤثر طراحی کرد.

۳) تبلیغات بینابینی

یکی دیگر از انواع تبلیغات موبایلی، تبلیغات بینابینی است. در تبلیغات بینابینی، همان‌طور که از نامش پیداست، زمانی که در حال استفاده از برنامه‌ای در تلفن همراهتان هستید و می‌خواهید به مرحلۀ بعد بروید، تبلیغی کل صفحه را در بر می‌گیرد که به آن تبلیغِ بینابینی گفته می‌شود. این تبلیغ نسبت به تبلیغات بنری اثرگذاری بیشتری دارد. البته باید مطمئن شد که این روش، باعث اختلال در عملکرد اصلی برنامه نمی‌شود؛ زیرا این اثرگذاری منفی ممکن است نرخ تعامل را بسیار کاهش دهد.

۴) تبلیغات همسان

این دسته از تبلیغات موبایلی اپلیکیشن، ظاهری کاملاً شبیه به محیط کاربری دارند. زمانی که به صفحه‌های مختلف وارد می‌شوید، دیگر با تبلیغات معمولی آشنا هستید و بی‌تفاوت از کنارشان می‌گذرید. در تبلیغات همسان، محتوا طوری به کاربر نمایش داده می‌شود که انگار جزئی از مطالب اصلی پلتفرم موردنظر است.

همین مزیت باعث می‌شود که مخاطب به آن به اندازۀ محتوای خود برنامه توجه کند. ترکیب توضیحات، عنوان و هویت بصری تبلیغات همسان به کسب‌وکارتان کمک می‌کند تا پیامتان شفاف بیان شود. هماهنگ‌بودن با اجزای دیگر برنامه باعث می‌شود که تجربۀ کاربری بهتری برای مخاطب رقم بخورد. در ادامه، مخاطب هم به تبلیغ اعتماد بیشتری می‌کند. با تبلیغات همسان از انواع تبلیغات موبایلی، شانس کلیک‌کردن مخاطب بر آن نیز بیشتر می‌شود؛ زیرا متوجه نمی‌شود که تبلیغ است.

چطور تجربۀ خوبی انواع برای تبلیغات موبایلی رقم بزنیم؟

برای کسب‌ درآمد از تبلیغات موبایلی، نیاز است که برخی نکات را رعایت کنیم:

۱) کوتاهی و ساده‌بودن

بهتر است که در تبلیغات موبایلی از محتوای کوتاهی استفاده کنید. با زیادشدن تعداد تبلیغات، افراد زمان زیادی را روی هر تبلیغ صرف نمی‌کنند. پس لازم است در تبلیغی که می‌کنیم به این گزینه بسیار توجه کنیم.

برای مثال، تبلیغات ۳۰‌ثانیه‌ای ویدئویی در موبایل‌ها بسیار طولانی هستند. کاربران ترجیح می‌دهند که از این نوع تبلیغات بگذرند؛ اما افراد ویدئوهای ۳ تا ۶ ثانیه‌ای را نادیده نمی‌گیرند و تماشا می‌کنند. پس باید توجه داشته باشید که هرچقدر محتوا خوب باشد، نمی‌توان از کنار اثر مخرب طولانی‌شدن، بی‌تفاوت گذشت.

۲) گیمیفیکیشن

در mobile ads از گیمیفیکیشن استفاده کنید. در این مدل از انواع تبلیغات موبایلی، می‌توان افراد زیادی را درگیر تبلیغ کرد. همین امر باعث می‌شود تا نرخ تبدیل در محتوای تبلیغاتی، بیشتر از بقیۀ موارد شود. در این روش، میزان درگیری ذهنی مخاطبان با کسب‌وکارتان بیشتر شده و این اتفاق مخاطبان را به مشتریان همراه کسب‌وکارتان تبدیل می‌کند. برای مثال، ویدئوهایی که افراد را دعوت می‌کنند تا در ازای تماشای ویدئو پاداشی دریافت کنند، نوعی گیمیفیکیشن در خود دارند.

۳) تست A/B

برای کسب درآمد از تبلیغات موبایلی، اقدام متفاوتی را ترتیب دهید. شما با A/B تست می‌توانید مشخص کنید که مخاطبانتان به چه نوع محتوایی بیشتر اهمیت می‌دهند. با تست‌کردن می‌توانید خیلی خوب با ترجیحات و رفتار مخاطب هدف خود آشنا شوید.

درنهایت هم تبلیغی را آماده کنید که اثرگذاری بیشتری دارد. با A/B تست می‌توانید فاصلۀ تبلیغ و خرید را کم کرده و در آخر هم به شما کمک می‌کند مخاطب خودتان را به مشتری تبدیل کنید.

۴) شخصی‌سازی

با گسترش تکنولوژی، افراد به تبلیغات عمومی توجه کمتری نشان می‌دهند. شخصی‌سازی تبلیغات موبایلی اپلیکیشن نیز کمک می‌کند که تبلیغات اثربخش‌تری داشته باشید. برای رسیدن به این هدف لازم است اطلاعات مناسبی از کاربران را جمع‌آوری کرده و در قدم بعدی، تبلیغ مناسب هر کاربر را به او نمایش دهید. بدیهی است که با این عمل، تعامل بیشتری نیز رقم خواهد خورد.

درنهایت

تبلیغات موبایلی اپلیکیشن علاوه بر مقرون‌به‌صرفه‌بودن، تنوع بالایی داشته و در دسترس عموم قرار دارد؛ با‌وجود‌این، انتخاب بهترین گزینه برای کسب درآمد از تبلیغات موبایلی، مشکل خواهد بود. بنابراین، برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است که در ابتدا اهداف بازاریابی و فروش خودتان را از mobile ads مشخص کنید. در ادامه می‌توانید با توجه به نقاط مثبت و منفی هرکدام از این انواع تبلیغات موبایلی، بهترین گزینه را پیش ‌رو داشته باشید.

شما کدام روش از انواع mobile ads را استفاده کرده‌اید؟ هنگام استفاده با چه چالش‌هایی روبه‌رو شده‌اید؟

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.