چگونه تبلیغات عالی و تأثیرگذار داشته باشیم؟ (جدیدترن ترفندها + تضمین ۱۰۰٪)

با شنیدن کلمۀ تبلیغات، معمولاً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ آیا یک تبلیغ بنری در ‌سایت موردعلاقه‌تان به یادتان می‌آید؟ یا تبلیغات خنده‌دار تلویزیونی؟ بیلبوردهای کنار بزرگراه یا پوسترهای ایستگاه‌های مترو چطور؟

واقعیت این است که تبلیغات طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و ایده‌ها را شامل می‌شود. از تبلیغات چاپی گرفته تا تبلیغات پاپ‌آپ دنیای آنلاین، نحوۀ تبلیغات مطمئناً با گذشت زمان تغییر کرده است. اما نیاز به تبلیغات همچنان وجود دارد و پیدا‌کردن تکنیک‌های درست و بهترین شیوه‌هایی که باعث ایجاد تبلیغات باکیفیت می‌شود، یک موضوع مهم برای بازاریابی است.

به‌طور خلاصه و کلی، تبلیغات ایجاد پیام‌هایی برای ترغیب و تشویق کسی به اقدام است.

البته این اقدام معمولاً خرید یک کالا و محصول یا خدمات است. تبلیغات خوب به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که بسیار تأثیرگذار، به‌یاد‌ماندنی و در مواقعی خطرناک باشند. اما تبلیغات واقعاً چگونه کار می‌کند؟

فهرست مطالب

تبلیغات چیست؟

تبلیغ محصول، خدمات یا برند درواقع به‌منظور جلب توجه، تعامل و فروش انجام می‌شود. واژۀ تبلیغات (Advertising) که به‌اختصار Ad گفته می‌شود، به‌معنی «رو به کسی (کسی را مدنظرقراردادن)» است.

تبلیغات یکی از قدیمی‌ترین اشکال بازاریابی است که تلاش می‌کند بر اقدامات مخاطبان هدف خود برای خرید، فروش یا انجام کاری خاص تأثیر بگذارد. با استفاده از یک پیام کاملاً مناسب، تبلیغات می‌تواند به‌صورت تخصصی (مخاطبان کوچک را هدف قرار می‌دهد) یا عمومی (مخاطبان زیادی را هدف قرار می‌دهد) منتشر شود.

تبلیغات، بسیار قدیمی‌تر از سایر فعالیت‌های بازاریابی مانند بازاریابی ایمیلی و بازاریابی موتورهای جست‌وجو است. ازآنجایی‌که اینترنت بخش بزرگی از زندگی روزمرۀ افراد را به خود اختصاص داده است، تبلیغات به دو حوزه تقسیم می‌شود.

۲ نوع تبلیغ مرسوم در بازاریابی

در این بخش، دو نوع تبلیغ مرسوم در بازاریابی را برای شما توضیح می‌دهم.

 1. تبلیغات سنتی
 2. تبلیغات دیجیتال

تبلیغات سنتی مربوط به تبلیغات چاپی، تلویزیونی و رادیویی است که برای بیش از ۱۵۰ سال محبوب بوده است. تبلیغات چاپی مؤثرترین تبلیغات برای مشاغل است؛ زیرا مخاطبان زیادی را هدف قرار می‌دهد ​​که شخصاً آگهی را از طریق آگهی‌ها، روزنامه‌ها و پست دریافت می‌کنند.

تبلیغات دیجیتال حول هرگونه فعالیت تبلیغاتی آنلاین مانند تبلیغات نمایشی، تبلیغات کلیکی (PPC)، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و… می‌چرخد. این شکل از تبلیغات ارزان‌تر و ردیابی آن آسان‌تر است؛ بنابراین به‌شکل گسترده‌تری از بازاریابی تبدیل شده است.

اما در درجۀ اول برای استفاده از هر نوع تبلیغاتی، هر کسب‌و‌کاری باید مخاطب هدف خود را بشناسد و بهترین کانال ارتباطی (کانال رسانه) با آن‌ها را شناسایی کند. کانال‌های رسانه‌ای که هر تجارت می‌تواند با توجه به نیاز و بودجۀ خود از آن استفاده کند، شامل رادیو، تلوزیون، کارهای چاپی و رسانه‌های آنلاین می‌شود.

تبلیغ، زیرمجموعه‌ و یا بهتر است بگویم قلب بازاریابی است و یکی از تفاوت‌های آن با انواع بازاریابی این است که هزینۀ آن قبل از شروع کار پرداخت می‌شود و ایجاد‌کنندۀ یک آگهی، کنترل کامل بر محتوا و پیام دارد. حال این سؤال پیش می‌آید که یک کسب‌وکار چگونه تبلیغ خود را منتشر می‌کند تا سودآور باشد. برای رسیدن به جواب این سؤال بهتر است اول با انواع رسانه‌های تبلیغاتی آشنا شوید.

تبلیغات چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات در اصل روی جلب‌کردن اعتماد و توجه بیننده و تشویق به خرید از یک برند خاص تمرکز می‌کند. بسته به اهداف کمپین تبلیغاتی، تبلیغات می‌تواند به روش‌های مختلفی اجرا شود. هدف‌های یک کمپین تبلیغاتی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • افزایش آگاهی مشتریان از نام و اعتبار برند
 • جذب مشتریان بالقوه
 • افزایش فروش محصولات جدید و موجود
 • معرفی یک محصول یا خدمات جدید به بازار
 • متمایز‌کردن محصول خود از رقبا

تبلیغات می‌توانند به روش‌های مختلف و در پلتفرم‌های متنوعی اجرا شوند. تبلیغات رادیویی، بیلبوردهای تبلیغاتی، تیشرت‌های مارک‌دار و تأییدیه‌های رسانه‌های اجتماعی، همگی می‌توانند یک تبلیغ باشند.

تیم تبلیغات چه‌کسانی هستند؟

تیم تبلیغات یک شرکت، مسئولیت تبلیغ محصول یا خدمات آن شرکت را بر عهده دارد. البته تبلیغ‌کنندگان می‌توانند یک شرکت یا سازمانی باشد که تبلیغات روی بیلبورد، مجله یا تبلیغ از طریق ‌سایت یا برنامۀ تلفن همراه برای دیگر شرکت‌ها را طراحی و اجرا می‌کند.

 درحقیقت، همۀ تبلیغ‌کنندگان بازاریاب هستند، اما همۀ بازاریابان تبلیغ‌کننده نیستند.

تفاوت تبلیغات و بازاریابی در کجاست؟

تبلیغات زیرمجموعه‌ای از بازاریابی است که درواقع روش و استراتژی شماست برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان. اما بازاریابی چندین کانال مختلف مانند رسانه‌‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، روابط عمومی، سئو و تبلیغات پولی را شامل می‌شود؛ پس می‌توان گفت که تبلیغات، فقط یکی از اجزای بازاریابی است.

استراتژی بازاریابی فراگیر یک شرکت معمولاً شامل یک طرح تبلیغاتی است. بخش تبلیغات روی فرایند خاص ایجاد و انتشار پیام‌های متقاعدکننده زوم می‌کند تا مشتریان را به اقدام وادار کند.

 بازاریابی در اصل نحوۀ برنامه‌ریزی و استراتژی یک شرکت برای افزایش آگاهی از برند خود و متقاعد‌کردن مشتریان برای خرید را تشکیل می‌دهد؛ تبلیغات اما انتقال پیام‌های متقاعدکننده حول این اهداف را بر عهده دارد.

دسته‌بندی تبلیغات

نگاهی کوتاه به تاریخچۀ تبلیغات

تبلیغات یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های تجارت است. از همان زمان که محصولات و خدمات به وجود آمدند، نیاز به معرفی آن‌ها و تبلیغات هم وجود داشته است. قدیمی‌ترین تبلیغ شناخته‌شده مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد است. این تبلیغ از نظر فنی، یک آگهی چاپی در مصر باستان بود که دستگیری و بازگشت یک بردۀ فراری را تبلیغ می‌کرد. در این آگهی به مغازۀ فرش‌فروشی یک برده‌دار هم اشاره شده بود. بردۀ فراری هرگز دستگیر نشد، اما صاحب فرش‌فروشی یک روش کاملاً جدید برای جذب مشتری و فروش بیشتر کشف کرد: تبلیغات.

بیایید حدود ۴۰۰۰ سال به عقب برگردیم و نگاهی کوتاه به تبلیغات پنج قرن گذشته بیندازیم:

 • ۱۴۷۲: اولین پوستر تبلیغاتی در لندن روی درهای کلیسا نصب شد.
 • ۱۶۵۰: اولین آگهی تبلیغاتی روزنامه‌‌ای -جایزه‌ای برای ۱۲ اسب دزدیده شده- منتشر شد.
 • ۱۷۰۴: Boston News-Letter خوانندگان خود را ترغیب می‌کند که تبلیغاتشان را در روزنامه منتشر کنند.
 • ۱۸۷۰: سبک تبلیغاتی پاورز متولد شد. این سبک کوتاه، دقیق، صادقانه و قانع‌کننده بود. پاورز می‌گفت که در تبلیغات باید روی این تمرکز کنیم که چرا مصرف‌کننده باید محصول یا خدمات ما را بخرد، موضوعی که هنوز هم برای تبلیغات مهم است.
 • ۱۸۸۰: کارت‌پستال به یکی از داغ‌ترین راه‌های تازه برای دسترسی به مشتریان تبدیل شد.
 • ۱۹۰۲: یونیلور با استخدام شرکت جی. والتر تامپسون برای تبلیغ صابون Lifebuoy خود، «طولانی‌ترین رابطۀ مشتری و آژانس تبلیغاتی» را در تاریخ تبلیغات ایجاد کرد.
 • advertising-unilever۱۹۰۲: Mellins Food نام تجاری خود را در ۲۵ پرواز کشتی هوایی تبلیغ کرد و اولین برندی شد که این روش را امتحان می‌کند.
 • advertising-mellins۱۹۰۴: Campbell’s Kids ایجاد شد و به‌طور آزمایشی تغییر تمرکز تبلیغات را از تنها یک تبلیغ به یک کمپین تبلیغاتی انجام داد.
 • advertising-campbells۱۹۲۲: تبلیغات رادیویی متولد شدند و کسب‌و‌کارها ۱۰ دقیقه زمان از رادیو را به قیمت ۱۰۰ دلار خریدند تا خودشان را تبلیغ کنند. دو سال بعد، برندها با حمایت مالی از یک برنامۀ رادیویی، سرمایه‌گذاری خود را افزایش دادند، مفهومی که امروز به‌ نام «اسپانسرینگ» می‌شناسیم.
 • ۱۹۲۵: تبلیغ‌کنندگان روی جذب احساسات مشتریان تمرکز کردند و بر لذتی که مشتریان از محصول یا خدمات تبلیغی کسب می‌کنند دست می‌گذارند. تبلیغ قدیمی فورد به‌خوبی این موضوع را نشان می‌دهد.
 • advertising-ford۱۹۷۵: VCRها معرفی شدند.
 • ۱۹۹۰: رایانه‌ها جای خودشان را در خانه‌ها پیدا کردند و دردسترس‌تر شدند. بیش از ۵میلیون خانه به اینترنت متصل شدند.
 • ۱۹۹۴: اولین کمپین اسپم ایمیل راه‌اندازی شد. تبلیغات بنری نیز کار خودشان را آغاز کردند.
 • ۱۹۹۵: موتورهای جست‌وجو مانند Yahoo! و آلتا ویستا متولد شدند. Ask Jeeves و Google هم به‌ ترتیب در سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ به دنیای مجازی وارد می‌شوند.
 • ۲۰۰۵: یوتیوب و فیس‌بوک (فقط برای دانشجویان دانشگاه) راه‌اندازی شدند.
 • ۲۰۰۸: برندها شروع به درک اهمیت حضور آنلاین برای مشتریان بالقوۀ خود کردند. پروکتر و گمبل مفهوم مرکز محتوا را با سایت com آزمایش می‌کنند.
 • advertising-beinggirl۲۰۱۲: ویدئوهای آنلاین به رکورد ۱۷۰میلیون ‌بیننده رسید.
 • ۲۰۱۳: سایت‌هایی مانند پینترست و اینستاگرام به صحنۀ شبکه‌های اجتماعی اضافه شدند.
 • ۲۰۲۰: تبلیغات در پلتفرم‌های دیجیتال ازجمله رسانه‌های اجتماعی، پادکست‌ها و… افزایش پیدا کرد. اینجا داده‌های مشتری نقش مهمی در هدف‌یابی و هدف‌گیری مجدد تبلیغات پیدا می‌کنند. درنهایت، افزایش سریع دستگاه‌های تلفن همراه باعث افزایش تبلیغات موبایلی و بازاریابی پیامکی می‌شود.

می‌بینیم که مفهوم تبلیغات در طول تاریخ و با توجه به رشد صنعت و تکنولوژی و… دائماً در حال تغییر بوده و هست. همان‌طور که عادات خرید و نحوه و مکان سپری‌کردن زمان مصرف‌کنندگان در تمام این سال‌ها تغییر کرده، ابزارها و روش‌های تبلیغاتی هم متفاوت شده‌اند. تقریباً ۱۴۰ سال پیش، کارت‌پستال یک روش و شکل مدرنی از تبلیغات محسوب می‌شد، اما امروزه برندها روی ساخت ربات‌های چت برای فیس‌بوک مسنجر و ادغام هوش‌ مصنوعی در پلتفرم‌های بازاریابی و فروش خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همه‌چیز در دنیای تبلیغات خیلی سریع پیش می‌رود. بد نیست نگاهی بیندازیم به اینکه روش‌های تبلیغات چگونه تغییر کرده‌اند و امروزه بازاریابان و تبلیغ‌کنندگان از چه ابزارهایی استفاده می‌کنند.

امروزه اصلی‌ترین روش‌های تبلیغاتی را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 1. تبلیغات چاپی
 2. بیلبوردها و تبلیغات حمل‌و‌نقل عمومی
 3. آگهی‌های بازرگانی تلویزیون
 4. تبلیغات رادیویی
 5. ایونت‌های تبلیغاتی
 6. پست مستقیم
 7. تبلیغات دیجیتال

۱) تبلیغات چاپی

تمامی پوسترها، بولتن‌ها، بروشورها و هر نوع متن و عکس یک تبلیغ چاپی است. آگهی‌های روزنامه و مجلات یکی از مهم‌ترین انواع تبلیغات چاپی هستند. برخلاف رسانه‌های دیجیتال، تبلیغات چاپی را نمی‌توان به‌روشنی ردیابی و تجزیه‌و‌تحلیل کرد.

۲) بیلبوردها و تبلیغات حمل‌و‌نقل عمومی

تبلیغات بیلبورد هم درواقع به‌نوعی تبلیغات چاپی در مقیاس بسیار بزرگ‌تر هستند. طبیعتاً با توجه به اندازۀ آن‌ها و همچنین نوع طراحی و محل قرارگیری‌شان، هزینۀ تبلیغات بیلبورد و حمل‌و‌نقل عمومی با تبلیغات چاپی معمولی متفاوت است.

بیلبوردها معمولاً با کلمات کم یا بدون کلمه نوشته و طراحی می‌شوند تا بینندگان در هنگام عبور با اتومبیل یا قطار به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. معمولاً از این مدل تبلیغات برای آگاهی از برند استفاده می‌شود و فقط یک نام تجاری یا شماره‌تلفن (در مقابل یک ‌سایت) را نمایش می‌دهند.

۳) تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی، فیلم‌های تبلیغاتی کوتاه نهایتاً چند ثانیه‌ای هستند که توسط شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به‌ دنبال جذب مخاطبان یک برنامۀ تلویزیونی یا برنامه‌های شبکه‌ای‌اند، ساخته و اجرا می‌شوند. تبلیغات تلویزیونی از زمان اختراع تلویزیون وجود داشته و با تولد پخش زندۀ تلویزیونی به‌شدت تغییر کرده است.

تبلیغات تلویزیونی مخاطبان وسیعی دارند (میلیونی و بیشتر) و تجربۀ تبلیغاتی چندحسی را برای بینندگان فراهم می‌کنند، کاری که تبلیغات چاپی و برخی تبلیغات دیجیتال نمی‌توانند به‌خوبی انجام دهند. البته تبلیغات تلویزیونی گران هستند.

۴) تبلیغات رادیویی

تبلیغات رادیویی همان تبلیغات گفتاری‌ای هستند که در کانال‌های رادیویی بین موسیقی و سایر برنامه‌ها پخش می‌شوند. اولین تبلیغ رادیویی در سال ۱۹۲۰ پخش شده است. تبلیغات رادیویی به‌ویژه برای تبلیغات محلی و منطقه‌ای نتیجۀ خوبی دارند. امروزه تبلیغات پادکست روشی مشابه اما مؤثرتر به‌ویژه برای مخاطبان محلی است.

۵) ایونت‌‌های تبلیغاتی

رویدادها (چه حضوری و چه مجازی) فرصت‌هایی عالی برای ارتباط با مخاطبان و مشتریان بالقوه و تبلیغ برند و محصولات شما هستند. این ایونت‌ها می‌توانند در قالب یک کنفرانس، وبینار، میزگرد یا ناهار برگزار شوند و میزبان هزاران مخاطب باشند.

شکل دیگری از ایونت‌های تبلیغاتی، حمایت مالی از یک رویداد یا خرید غرفه در یک کنفرانس یا نمایشگاه تجاری است. این کار هزینۀ کمتر نسبت به میزبانی مستقیم یک رویداد دارد، اما همچنان می‌توانید با مخاطبان تعامل کنید و برند خود را تبلیغ کنید.

۶) پست مستقیم

تبلیغات پستی مستقیم، ارسال کارت‌پستال، جزوه و کاتالوگ را شامل می‌شود. این کاتالوگ‌ها و کارت‌پستا‌ل‌ها مستقیماً به خانه‌های مخاطبان پست می‌شوند؛ بنابراین، استراتژی تبلیغات پست مستقیم، شخصی‌تر از سایر روش‌های تبلیغاتی است.

هزینۀ ارسال پست به‌صورت فیزیکی بالاست؛ اما می‌توان از پست الکترونیکی یا ایمیل استفاده کرد. مثلاً ارسال از طریق خبرنامه‌های ایمیلی.

۷) تبلیغات دیجیتال؛ روش‌‌های تبلیغ آنلاین

تا امروز، بیش از ۴میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. تعداد کاربران اینترنت نسبت به سال ۲۰۰۵ تا ۳۰۰درصد افزایش یافته است. نکتۀ مهم این است که استفاده از اینترنت روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و توقفی هم در کارش نیست. پس اگر تبلیغات آنلاین را جدی نمی‌گیرید، پایین منحنی‌‌های سود و درآمد قرار خواهید گرفت. اینترنت نه‌تنها به شما امکان دسترسی مستقیم به بیش از نیمی از جمعیت جهان -ازجمله بیش از نیمی از مخاطبان هدف شما- را می‌دهد، بلکه کانال‌های مختلفی را هم برای تبلیغات در اختیارتان می‌گذارد.

بازاریابان اکنون این انعطاف‌پذیری را دارند که با تقسیم بودجه بین کانال‌های تبلیغاتی آنلاین مختلف، از راه‌های متفاوتی به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. از دیگر خوبی‌های اینترنت این است که تعدادی ابزار (که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند) هم به شما می‌دهد که در اجرای استراتژی تبلیغاتی‌تان کمک خواهند کرد.

رایج‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین عبارت‌اند از:

تبلیغات جست‌وجوی پولی

چه گوگل، چه یاهو یا بینگ، همه موتورهای جست‌وجوی تبلیغات پولی خود را دارند. این پرداخت‌ها به ازای کلیک یا PPC انجام می‌شود. معمولاً هم یک‌سری کلمات کلیدی وجود دارند که قرارگرفتن تبلیغات در بالا یا دو طرف نتایج جست‌وجو را مشخص می‌کنند.

هنگامی که شخصی با استفاده از یکی از موتورهای جست‌وجو به‌ دنبال موضوعی شامل این عبارت‌های کلیدی می‌گردد، تبلیغ‌کنندگان پولی این توانایی را دارند که تبلیغات را در بالای نتایج جست‌وجوی ارگانیک نمایش دهند. این همان چیزی است که PPC را بسیار قدرتمند می‌کند. این ابزار، تبلیغات شما را برای افرادی که قبلاً موضوعات مرتبط را جست‌وجو کرد‌ه‌اند هم دسته‌بندی می‌کند.

Paid Search Advertising example on Googleتبلیغات در شبکه‌‌های اجتماعی

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌دانند که محتوای آن‌ها چقدر ارزشمند است و به همین دلیل است که گزینۀ حمایت مالی یا تقویت پست‌ها را ارائه می‌کنند. تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی پیام شما را به‌‌راحتی برای مخاطبان هدف نمایش می‌دهد و آن‌ها را به کلیک‌کردن و خرید تشویق می‌کند. پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر هرکدام نسخه و کارایی‌های مخصوص به خود را برای تبلیغات دارند.

معمولاً رسانه‌های اجتماعی فضای تبلیغاتی را بر محتواهای ارگانیک ترجیح می‌دهند؛ زیرا درآمد بیشتری به همراه دارند. حتی اگر یک کسب‌و‌کار نوپا هستید، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی را جدی بگیرید. شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها محصولات و خدمات شما را تبلیغ می‌کنند، بلکه صفحات رسانه‌های اجتماعی شما را هم پرموت می‌کنند و دنبال‌کنندگان شما را افزایش می‌دهند.

تبلیغات محتوای حمایت‌‌شده

محتواهای حمایت‌شده از سال ۱۹۲۲ وجود داشته‌اند؛ درست از زمانی که برندها از کل برنامه‌های رادیویی حمایت مالی می‌کردند. امروزه، محتوای حمایت‌شده بیشتر به تبلیغ محتوای بلاگ یا مقاله که توسط برندها اسپانسر شده‌اند، اشاره دارد.

مثلاً یک مقاله در Buzzfeed می‌خوانیم که به‌شدت به محصول یا خدمات خاصی اشاره یا توصیه می‌کند. این مقاله حتماً توسط آن برند خاص حمایت مالی شده است. البته مهم است که این تبلیغ به‌طور واضح نباشد. این مقاله‌‌‌ها معمولاً محتوایی سرگرم‌کننده دارند و هدف‌ اصلی‌شان هم اطلاع‌رسانی است، اما مثلاً به یک برند خاص چند بار در سراسر محتوا ارجاع داده می‌شود.

محتوای حمایت‌شده راهی عالی برای تبلیغ برند شما در یک سایت است که مخاطبان شما از قبل با آن آشنا هستند.

تبلیغات بنری و نمایشی

تبلیغات بنری و نمایشی شکل توسعه‌یافتۀ تبلیغات جست‌وجو هستند و از مدل PPC مشابه پیروی می‌کنند. البته این نوع تبلیغات به‌جای تبلیغات متنی، بیشتر تبلیغات دیداری و تصویری را شامل می‌شوند.

محل تبلیغات بنری معمولاً کادرهای افقی بالای یک صفحه سایت است، اما تبلیغات نمایشی ماهیت کوچک‌تری دارند و بیشتر در کناره‌های سایت‌ها نمایش داده می‌شوند.

چه تبلیغات چاپی سنتی را در مجلات یا ایستگاه‌های مترو انتخاب کنید یا تبلیغات آنلاین را در رسانه‌های اجتماعی یا موتورهای جست‌وجو، چند قانون وجود دارد که تبلیغات شما را تأثیرگذار می‌کند. در ادامه برخی از بهترین شیوه‌های تبلیغاتی برای اعمال در همۀ روش‌های تبلیغاتی را با هم مرور می‌کنیم.

تبلیغات دیجیتال روش‌‌های تبلیغ آنلاین

۶ شیوۀ تبلیغات

برای ساخت یک تبلیغ عالی و تأثیرگذار، نکات و ترفندهای زیادی وجود دارد. طراحی و ساخت تبلیغات در اصل یک هنر است. در صورت استفادۀ صحیح از تکنیک‌های تبلیغاتی می‌توانید یک بازاریابی عالی انجام بدهید. ترفندهای مهمی که برای ساخت تبلیغات استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

۱) توسل به احساسات

مطالعات نشان می‌دهد که افراد برای تصمیم‌گیری درمورد انتخاب یک برند یا محصول، بیشتر از اطلاعات، به احساسات خود متکی هستند. برانگیختن احساسات شادی، غم، ترس یا خشم در تبلیغات، بیشتر از محتوای واقعی تبلیغات، بر قصد فرد برای خرید تأثیر می‌گذارد.

۲) تداعی‌‌های مثبت ایجاد کنید

هنگامی که مصرف‌کنندگان محصول شما را با احساس شادی، وضعیت موفقیت یا هدف انجام‌شده مرتبط می‌بینند، به احتمال زیاد محصول یا خدمات شما در یادشان می‌ماند و خرید می‌کنند.

وقتی یک سلبریتی یا اینفلوئنسر اینستاگرامی موردعلاقه‌‌مان را در حال عکس‌گرفتن با یک محصول یا برند می‌بینیم، می‌خواهیم ما هم همین‌طور باشیم و به‌ نظر برسیم. تبلیغات از این ارتباط ناخودآگاه استفاده می‌کنند تا برای مخاطبان احساسات مثبت بسازند و آن را به محصول یا خدماتی که تبلیغ می‌کنند ارتباط بدهند.

مثلاً تبلیغات کوکاکولا معمولاً این محصول را با دوستان، خانواده و سرگرمی مرتبط می‌کند؛ پس وقتی می‌خواهید تصمیم بگیرید که در مهمانی خود چه نوشیدنی‌هایی سرو کنید، کوکاکولا را انتخاب می‌کنید!

بنابراین، در ساخت و اجرای تبلیغات باید در نظر بگیریم که می‌خواهیم برند ما در ذهن مخاطب با چه احساسات، خواسته‌ها یا اهدافی تطبیق داده شود. این احساسات یا اهداف را از طریق داستان‌ و سناریو در ویدئوهای تبلیغات جای بدهید. اینفلوئنسرهایی را پیدا کنید که با ارزش‌ها و ماهیت اصلی برند شما همسو هستند و از آن‌ها برای ساخت تداعی مثبت از برندتان کمک بگیرید.

۳) روی همگانی‌‌بودن و جمعی‌‌بودن تأکید کنید

طبیعت انسان، اجتماعی است؛ یعنی همۀ ما دلمان می‌خواهد که بخشی از یک جمع و حلقه و گروه باشیم. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد کنار گذاشته شوند. ما معمولا با قرارگرفتن در یک جمع و گروه ارزش پیدا می‌کنیم. همچنین، کسی نمی‌خواهد آن آدمی باشد که از جدیدترین و بهترین محصول استفاده نمی‌کند!

برندهایی مانند Maybelline این مفهوم را به خوبی درک کرده‌اند و از آن به نفع تبلیغات خود استفاده می‌کنند. هر دو ثانیه یک تیوب از پرفروش‌ترین ریمل آن‌ها خریداری می‌شود، آماری که لزوم همسوشدن اجتماعی را ثابت می‌کند و ادعای آن‌ها مبنی بر «ریمل موردعلاقۀ آمریکایی‌ها» را بیشتر تأیید می‌کند.

۴) روی مزایا بیش از ویژگی‌‌ها تمرکز کنید

ویژگی‌ها و مزایا دو چیز کاملاً متفاوت هستند. ویژگی‌ها جزئیات محصول یا خدماتی است که می‌فروشید (مانند اندازه‌های یک کاناپه یا مواد تشکیل‌دهندۀ یک نودل پروتئینی)، اما مزایا توضیح می‌دهند که چرا یک فرد باید یک کاناپه یا نودل پروتئینی از شما بخرد و با چنین خریدی چه سودی به او می‌رسد؟

تبلیغات باید بر مزایایی که محصول یا خدمات شما به ارمغان می‌آورد تمرکز کند، نه اینکه صرفاً توضیح بدهد که چه چیزی به‌صورت فیزیکی می‌فروشید.

تبلیغات خطوط هوایی Southwest را در نظر بگیرید: به‌جای اینکه خط‌به‌خط توضیح دهد که بلیت Business Select چه چیزی را ارائه می‌دهد، تصویری از سفر، در صورت خرید این بلیت را ترسیم می‌کند.

پس به‌جای اینکه فضای تبلیغاتی گران‌بهای خود را با بیان مشخصات محصول یا جزئیات خدمات‌ خود هدر بدهید، درمورد مزایایی صحبت کنید که خرید محصول شما برای مشتریان ایجاد می‌کند. اگر این کار را به‌درستی انجام دهید، تبلیغات خلاقانه و مملو از سود، مشتریان شما را تشویق می‌کند تا خودشان درباره ویژگی‌های محصول تحقیق کنند.

۵) داستان‌‌سرایی را جدی بگیرید

یک داستان و سناریوی جذاب تبلیغاتی باعث می‌شود برای مشتریان، تصویری بزرگ‌تر از یک برند یا شرکت از خودتان بسازید.

سعی کنید داستان‌گویی را در تمام تبلیغات خود به‌کار ببرید. حتی بهتر است یک خط داستانی اختصاصی برای برند خود طراحی کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که تبلیغات با تم داستان‌، می‌تواند یک نام تجاری را «ضروری، قابل باور و یکپارچه» نشان بدهد و بیشترین تأثیر را برای جذب و تأثیرگذاری بر مصرف‌کنندگان دارد.

Dove در همکاری کمپین خود با Operation Homefront از داستان‌سرایی استفاده می‌کند. این ویدئوها داستان واقعی مردان نظامی و خانواده‌هایشان را به‌ تصویر می‌کشند، کسانی که بعد از مدت‌ها دوری دوباره به‌هم می‌پیوندند. تبلیغات آن‌ها مستقیماً اشاره‌ای به محصولات Dove نمی‌کند، بلکه درعوض، داستان برند Dove را تعریف می‌کند.

۶) تبلیغات خوب به رشد کسب‌‌و‌کار شما کمک می‌‌کند

تبلیغات با هر روشی ابزاری باورنکردنی برای گسترش دامنۀ بازاریابی شماست. برای ارتباط و تعامل بهتر با مخاطبان خود، به زبان مشتریانتان با آن‌ها صحبت کنید. احساسات آن‌ها را جلب و از تمایل آن‌ها برای عضویت در یک جامعه استفاده کنید. از همه مهم‌تر اینکه یک داستان برای برند خود ایجاد کنید تا نشان دهید چگونه برند شما با ارزش‌های آن‌ها همسو می‌شود.

با استفاده از این روش‌های آزموده‌شده و واقعی در دنیای تبلیغات، تجارتی ایجاد می‌کنید که مشتریانش را جذب می‌کند، گروه دنبال‌کننده‌های خود را ایجاد کرده و درآمد دارد.

5 جزء یک تبلیغ خوب

۵ جزء یک تبلیغ خوب

یک تبلیغ خوب می‌تواند به شما در اطلاع‌رسانی، متقاعد‌کردن و هدف‌گیری مجدد مشتریان فعلی و بالقوۀ برندتان کمک کند. تبلیغات در بسیاری از رسانه‌ها ازجمله روزنامه‌ها، مجلات، برنامه‌های موبایل، ‌سایت‌ها و… قرار می‌گیرند. صرف‌نظر از جایی که تبلیغ خود را قرار می‌دهید، تبلیغات موفق شامل پنج بخش اصلی هستند.

۱) تیتر جذاب بنویسید

تیتر یکی از جنبه‌های اصلی یک تبلیغ است. اغلب در بالای یک تبلیغ یا در وسط آن ظاهر می‌شود تا بلافاصله توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب کند. تیترها حاوی متن چندکلمه‌ای هستند و باید مستقیم و دقیق باشند تا خوانندگان را تحت‌تأثیر قرار دهند.

تیتر شما باید قولی به خواننده بدهد و بیان کند که اگر به خواندن بقیۀ آگهی ادامه دهد، چه چیزی را کشف خواهد کرد. عنوان و وعدۀ آن باید به نگرانی، مشکل یا علاقۀ مصرف‌کنندگان شما بپردازد. از عناوین «کلیک کنید» و مشابه آن که معمولاً در تبلیغات سایت «محتوای اسپانسری» یافت می‌شوند، اجتناب کنید.

۲) عنوان فرعی مؤثر

عنوان فرعی نیز یکی از اجزای کلیدی تبلیغات است و مستقیماً در زیر عنوان ظاهر می‌شود. سایز تیتر فرعی معمولاً کوچک‌تر است و اطلاعات بیشتری درمورد محصولی که می‌فروشید به مخاطبان می‌دهد، در‌حالی‌که بیشتر توضیح می‌دهد که چرا مشتری باید تا انتها به خواندن ادامه دهد. تیتر فرعی می‌تواند به‌ اندازۀ طول یک جمله باشد.

تیتر را به‌عنوان قلاب سریعی در نظر بگیرید که توجه خواننده را به خود جلب می‌کند، در‌حالی‌که تیتر فرعی اطلاعاتی است که خواننده را وادار می‌کند بیشتر بداند. می‌توانید یک ترکیب پرسش و پاسخ را امتحان کنید؛ مانند «به دنبال یک نقاش خانۀ قابل اعتماد هستید؟ این پنج سؤال را هنگام انتخاب نقاش ماهر بپرسید.»

۳) مزایا بفروشید

به‌گفتۀ مجلۀ Entrepreneur، بیشتر مردم برای مزایایی که یک محصول ارائه می‌دهد خرید می‌کنند، نه خود محصول یا ویژگی‌های آن. به همین دلیل است که تبلیغات اغلب نوید کیفیت، مقرون‌به‌صرفه‌بودن، راحتی، سرگرمی یا مزایای دیگری را می‌دهند.

به همین دلیل، باید ویژگی‌های محصول یا خدمات خود را به مزیت تبدیل کنید. اگر مایکروویو می‌فروشید، یکی از ویژگی‌های آن، زمان پخت سریع است؛ بنابراین یک مزیت ممکن است این باشد که زمان کمتری را در آشپزخانه می‌گذرانید و غذای خانواده‌ها سریع‌تر آماده می‌شود. اگر در حال فروش یک مادۀ غذایی هستید، مزایایی که مصرف‌کنندگان به دنبال آن هستند، شامل سلامتی، کاهش وزن، ارگانیک‌بودن و هزینۀ آن است. شما می‌توانید مزایای خود را در شعار تبلیغاتی یا مرکز توجه تبلیغ به‌عنوان کلمات جداگانه یا حتی به‌صورت پاراگراف فهرست کنید.

۴) تصاویر و بسته‌بندی

همۀ تبلیغات حاوی تصاویر نیستند، اما بسیاری از شرکت‌ها از تصاویر محصولات خود یا افرادی که از محصولات آن‌ها استفاده می‌کنند، برای جلب توجه مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند. اگر از تصاویر استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که تصویر مورد استفادۀ شما با مقیاس تبلیغ مطابقت داشته و واضح باشد. اگر از تصویر محصول استفاده نمی‌کنید، می‌توانید تصویری از لوگوی خود قرار دهید.

برخی محصولات از یک شکل منحصر‌به‌فرد برای بسته‌بندی خود یا یک رنگ قابل شناسایی استفاده می‌کنند. به میمون بامزه و دوست‌داشتنی چی‌توز فکر کنید، یه یا ترکیب رنگ شرکت ایرانسل که برای همیشه در ذهن مخاطبان حک شده است، توجه کنید.

۵) فراخوان به اقدام

مجلۀ Inc توصیه می‌کند مشتریان بالقوۀ خود را با گنجاندن یک فراخوان به اقدام در تبلیغ، برای عمل به پیشنهادتان تشویق کنید. فراخوان به اقدام معمولاً در انتهای یک تبلیغ ظاهر شده و برای افزودن احساس فوریت استفاده می‌شود. باید به مشتریان تأکید کند که چه اقداماتی را برای خرید کالا یا ثبت‌نام در یک سرویس از طریق شرکت شما، انجام دهند.

می‌توانید از مشتریان بخواهید که از ‌سایت شما بازدید کنند، برای رزرو تماس بگیرند یا به مکان شما مراجعه کنند. افزودن یک شماره‌تلفن رایگان، آدرس دفتر، نشانی سایت یا آدرس شبکۀ اجتماعی که به‌وضوح قابل مشاهده است، بخش مهمی از فراخوان به اقدام به شمار می‌آید.

چرا تبلیغات مهم هستند

چرا تبلیغات مهم هستند؟ ۷ مزیت کلیدی

تبلیغات یک روش تضمینی برای دستیابی به مخاطب هدف است. با ایجاد یک تبلیغ جذاب و صرف هزینۀ کافی برای دستیابی به بسیاری از کاربران، تبلیغات می‌توانند تأثیر فوری بر تجارت داشته باشند. این اثر را می‌توان در بسیاری از معیارهای مختلف در رشد کسب‌و‌کار یا افزایش شناخت برند مشاهده کرد. در ادامه به بررسی هفت مزیت کلیدی تبلیغات می‌پردازیم.

۱) ایجاد آگاهی از برند، محصول یا خدمات

افزایش آگاهی از برند، محصول یا خدمات یکی از نتایج مستقیم‌ تبلیغات را به دنبال دارد. مشتریان بالقوۀ شما قبل از خرید باید چندین بار با کسب‌و‌کارتان ارتباط برقرار کنند و کمپین‌های تبلیغاتی، شما را برای رسیدن به این هدف کمک می‌کنند.

بازاریابان اغلب از تبلیغات پولی استفاده می‌کنند تا نه‌تنها در مقابل افراد بیشتری قرار بگیرند، بلکه این قرارگرفتن چند بار اتفاق بیفتد. بسیاری از پلتفرم‌های دیجیتال از ردیاب‌هایی به نام «کوکی‌ها» استفاده می‌کنند تا مشخص کنند چه کسی قبلاً تبلیغ شما را دیده است. به لطف این داده‌ها، کسب‌و‌کارها می‌توانند همان مخاطبان را مجدداً هدف قرار دهند. با این دسترسی مداوم، می‌توانید در بازار هدف خود به‌خوبی شناخته شوید.

۲) آموزش به مصرف‌کنندگان

فراتر از ایجاد آگاهی، با استفاده از تبلیغات می‌توانید به مصرف‌کنندگان درمورد اینکه چگونه محصولات یا خدمات شما به آن‌ها کمک می‌کنند، آموزش دهید. همچنین با استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانید برای ایجاد درک عمیق‌تر درمورد همه‌چیز، از مأموریت تجارتتان گرفته تا ارزش محصول یا خدمات خود، استفاده کنید.

با آموزش، بازار هدف شما بیشتر کسب‌و‌کارتان را درک می‌کند، ارتباط قوی‌تری با برند شما احساس می‌کند و شما را یک قدم به فروش نزدیک‌تر می‌کند. درواقع، آموزش به مصرف‌کنندگان باعث حس اعتماد و وفاداری مشتری می‌شود.

همچنین می‌توانید از کمپین‌های تبلیغاتی برای آموزش مصرف‌کنندگان درمورد موضوعات مرتبط با کسب‌و‌کارشان استفاده کنید. برای مثال، در کمپین بازاریابی یک لوله‌کش می‌تواند تبلیغی در شبکه‌های اجتماعی اجرا کند که شامل یک اینفوگرافیک دربارۀ یک روش ساده برای رفع گرفتگی لوله‌های سرویس بهداشتی است. با انجام این کار، می‌توانید خود را به‌عنوان یک متخصص صنعت به مخاطبان نشان دهید و در‌عین‌حال، مصرف‌کنندگان را به کسب اطلاعات بیشتر درمورد برند خود سوق دهید.

۳) افزایش اعتبار تجاری

شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات، شهرت کسب‌و‌کار خود را افزایش دهید. تمام روش‌های تبلیغات می‌توانند برجستگی پیام‌های کلیدی شما، نکاتی که می‌خواهید مخاطبان هدفتان داشته باشند و جنبه‌های خوب شرکت شما را برجسته کنند.

تبلیغاتی که احساس دوست‌داشتنی‌بودن را در مخاطبان برمی‌انگیزند، تأثیر ثابت‌شده‌ای بر رشد فروش دارند؛ اما تبلیغات منفی، مانند راه‌رفتن بر لبۀ تیغ است. ممکن است باعث افزایش چندبرابری توجه مخاطبان شود یا نفرت را در آنان زنده کند؛ بنابراین تبلیغات می‌تواند بر ادراک تأثیر بگذارد.

این نکته را به خاطر بسپارید که اگر در معرض دید منفی کاربران قرار گرفته‌اید، اجرای تبلیغی که بخش مثبتی از کسب‌و‌کار شما را برجسته می‌کند، می‌تواند مصرف‌کنندگان بالقوه را از توجه به موارد منفی تجارت شما دور کند، تا بخش منفی تجارت خود را بهبود ببخشید.

۴) به‌دست‌آوردن مشتریان جدید

جذب مشتریان جدید برای رشد کسب‌و‌کار ضروری است. با استفاده از تبلیغات می‌توانید پیام‌هایی را که برای مخاطبان جذاب است به تعداد بیشتری از مخاطبان هدف خود نشان دهید.

این روزها با استفاده از تبلیغات آنلاین مانند تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات برنامه‌های موبایل و انواع دیگر تبلیغات آنلاین می‌توانید مشتری‌های هدف خود را به دست بیاورید. از طریق تبلیغات آنلاین، مجبور نیستید مانند رسانۀ تبلیغاتی سنتی (تبلیغات چاپی یا تلویزیون)، برای مخاطبان گسترده‌ای جذابیت داشته باشید. تبلیغات دیجیتال به شما کمک می‌کنند به افراد خاصی دسترسی پیدا کنید که دقیقاً با علایق کلیدی و نیازهای مخاطبان هدف شما مطابقت دارند و باعث افزایش فروش کسب‌و‌کار شما می‌شوند.

همان‌طور که تلاش می‌کنید به بخش‌های خاصی از بازار هدف خود دست پیدا کنید، اگر می‌خواهید بدون هدردادن پول و سرمایۀ بازاریابی برای کسانی که علاقه‌ای به آن ندارند، گام‌های هدفمندی برای بازگشت سرمایه (ROI) بردارید، تبلیغات می‌تواند یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای به‌دست‌آوردن سرنخ، تبدیل مشتریان جدید و افزایش نرخ بازگشت سرمایه برای برند شما باشد.

برای مثال، اگر صاحب یک تعمیرگاه خودرو برای وسایل نقلیۀ لوکس هستید، به‌جای بازاریابی خدمات خود در یک بیلبورد یا یک مجله که توسط مخاطبان عام‌تر مشاهده می‌شود، می‌توانید از تبلیغات آنلاین برای هدف‌قراردادن ساکنان مناطق پردرآمد استفاده کنید.

۵) حفظ مشتریان فعلی

حفظ مشتری پایه و اساس رشد هر کسب‌و‌کاری است. شما به مشتریانِ وفادار و بازگشتی نیاز دارید. این‌ها همان افرادی هستند که برند شما را دوست دارند، به شما وفادار هستند و احتمالاً پول بیشتری را برای محصول یا خدمات شما خرج می‌کنند.

محرک‌های تبلیغاتی مؤثر با جلب توجه مجدد مشتریان به‌سمت شما، احتمال خرید دوبارۀ مشتریان قبلی را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید از کمپین‌های تبلیغاتی برای هدف‌گیری مجدد (Retarget) اعضای مخاطب هدف خود، ازجمله افرادی که در حال حاضر در پایگاه مشتریان شما هستند، استفاده کنید.

همان‌طور که شما به‌طور مداوم برند خود را به مشتریانتان یادآوری می‌کنید، شاید علاقۀ آن‌ها را با محصولات جدید یا قیمت‌گذاری تخفیفی با عنوان اعضای وفادار جلب کنید. با این کار آن‌ها به‌جای روی‌آوردن به رقبای شما، همچنان با شما ارتباط برقرار می‌کنند و از شما خرید می‌کنند.

۶) سبقت‌گرفتن از رقبا

مهم نیست که چه نوع کسب‌و‌کاری دارید، درهرحال قطعاً رقبای زیادی دارید. همیشه برندهایی وجود خواهند داشت که برای جلب توجه همان مصرف‌کنندگان رقابت کنند. حتی اگر ندانید که آن رقبا چه کسانی هستند، بازهم آن‌ها با شما رقابت می‌کنند و در دنیای تبلیغات، برای دیده‌شدن بیشتر حضور دارند.

بنابراین، تبلیغات مهم است؛ زیرا همه آن را انجام می‌دهند. اگر از تبلیغات برای قراردادن برند خود در خط مقدم ذهن مردم استفاده نمی‌کنید، رقبای شما با کمال میل در کانون توجه قرار خواهند گرفت و اگر برای مدت طولانی در سایه بمانید، ارتباط خود را در ذهن مصرف‌کنندگان از دست خواهید داد.

فراتر از دسترسی شما به‌صورت ارگانیک یا از طریق دهان به دهان به مشتریان بیشتر، جلوترماندن از رقبا، به‌ویژه در صنایع اشباع‌شده، به قرار‌گرفتن مداوم در معرض دید مصرف‌کنندگان بستگی دارد، که این کار از طریق تبلیغات صورت می‌گیرد.

۷) افزایش فروش و سود بیشتر

تبلیغات ابزار قدرتمندی برای کمک به رشد و بقای کسب‌و‌کارها و کسب درآمد موردنیاز آن‌هاست. کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانند مستقیماً بر فروش تأثیر بگذارند و اگر یک برند تجارت الکترونیک هم دارد، مشتریان بیشتری را مستقیماً به فروشگاه فیزیکی، سایت و حتی صفحات محصول خاص خود هدایت می‌کند.

جالب است بدانید که تبلیغات در موتورهای جست‌وجو به‌تنهایی باعث رشد کسب‌و‌کار شما می‌شوند و یا با استفاده از برخی ویژگی‌های تبلیغات آنلاین می‌توانید ارزش خرید فردی هر مصرف‌کننده را افزایش دهید.

بسیاری از گزینه‌های تبلیغات دیجیتال به شما کمک می‌کنند بودجۀ خود را تنظیم کنید و فقط به‌ازای دریافت کلیک، هزینه پرداخت می‌کنید. مانند تبلیغات کلیکی (PPC)، به این ترتیب، تبلیغات می‌تواند نقش مهمی در بهبود سود کلی شرکت شما نیز داشته باشد.

ازآنجایی‌که تبلیغات به شما کمک می‌کند تا به بازگشت سرمایه (ROI) بالا برسید، درآمد اضافی خواهید داشت که می‌توانید برای چرخۀ مداوم تبلیغات و رشد، دوباره در کسب‌و‌کار خود سرمایه‌گذاری کنید.

دشمن تبلیغی چیست؟

دشمن تبلیغی می‌‌تواند به ۳ چیز اطلاق شود:

 1. کسب‌وکاری که محصولی مشابه محصول شما تولید می‌کند.
 2. کسب‌وکاری که مشتریان و مخاطبان هدف مشابه شما دارد.
 3. هر چیزی که در ذهن مخاطب هدفتان به محصول شما ارجحیت دارد.

اکثر ما زمانی که قصد خرید یک تلفن همراه را داریم، بین انتخاب دو گزینۀ مشخص مردد می‌شویم: سامسونگ یا آیفون. حال بیایید در نظر بگیرید که در یک رستوران در حال سفارش‌ فست‌فود هستید، چه نوشیدنی‌ای کنار آن می‌نوشید؟ به احتمال زیاد شما هم پپسی یا کوکاکولا به ذهنتان آمد. انتخاب بین چند گزینه است که آن‌ها را دشمن یا رقیب هم می‌کند.

حال، بازار سفارش آنلاین غذا یا خرید آنلاین بلیت را در نظر بگیرید: زمانی که این دو بازار وارد ایران شدند، با وجودِ نداشتن یک کسب‌وکار رقیب، همچنان دشمن قدری داشتند و آن تمایل مردم به خرید حضوری غذا و نداشتن اطمینان به کیفیت سفارش آنلاین آن بود. این استارت‌آپ‌ها باید تمام تلاش خود را می‌کردند تا مردم را مجاب کنند که می‌توان غذا را از رستوران موردنظر سفارش داد و در خانه یا محلی به غیر از رستوران، همچنان گرم و لذیذ میل کرد.

حال که به تعریف و ایجاد مثال از دشمن تبلیغی پرداختیم، سؤالی مهم پیش می‌آید: آیا شما به‌عنوان یک کسب‌وکار، دشمن خود را می‌شناسید؟

سان تزو، فیلسوف چینی، جمله‌ای تأثیرگذار دارد: «خودتان را بشناسید و دشمن خود را شناسایی کنید، حال می‌توانید در صدها جنگ پیروزمندانه نبرد کنید. اگر فقط خودت را بشناسی، ممکن است برنده شوی یا ببازی، اگر نه خودت و نه دشمنت را بشناسی، همیشه خودت را به خطر خواهی انداخت.»

۶ مزیت مهم دشمن تبلیغی

رقابت یا حضور دشمن در کسب‌وکار، در دنیای امروز به‌قدری گسترش پیدا کرده که خیلی از صاحبان سازمان‌ها را کلافه کرده است؛ ولی کمتر کسی به مزایای دشمن تبلیغی دقت می‌کند. رشدی که امروزه در تمامی صنایع شاهد هستیم، بدون رقابت امکان‌پذیر نبود. در ادامه به ۶ مزیت اصلی دشمن تبلیغی می‌پردازیم:

۱) ابتکار عملی همیشگی

رشد هر کسب‌وکاری در نقطه‌ای متوقف می‌شود و به یک تکانه نیاز دارد تا رشد از سر گرفته شود. ابتکار عمل همین اثر را دارد؛ ولی با نداشتن رقیب، ابتکار عملی نیز اتفاق نمی‌افتد. رقبای شما چه مشتریانی را از دست می‌دهند؟ خریداران از رقبایتان چه می‌گویند؟ چه استراتژی موفقیت‌آمیزی دارند؟ شما باید رقبایتان را دنبال کنید و از شکست‌ها و موفقیت‌هایشان درس بگیرید. رقابت موجب نوآوری، خلاقیت و رشد می‌شود. به نظر شما آیا پیشرفت تکنولوژی، مدیون این رقابت‌ها نیست؟

۲) بازاری متمرکزتر

حتی اگر میلیون‌ها مشتری بالقوه داشته باشید، رقابت به شما این امکان را می‌دهد که مخاطبان هدف خود را کشف کنید و روی آن‌ها متمرکز شوید. به‌جای صرف هزینه‌های گزاف و بازگشت سرمایۀ کم و انجام بازاریابی برای یک گروه گسترده از مشتریان، می‌توانید مخاطبان هدف خود را دقیق‌تر و در گروه کوچک‌تر تعریف کنید.

۳) تمایزی چشمگیر

زمانی که رقیب دارید، به تمایز با دیگر بازیگران صنعت خودتان فکر می‌کنید. این مسئله به توسعۀ محصول شما، افزایش کیفیت و درنهایت جذب مشتریان بیشتر منجر شده و از طرفی، اندازۀ بازار به میزان قابل‌ توجهی گسترش می‌یابد. برای مثال، با حضور اپل و تکنولوژی تلفن‌های همراه لمسی آن، بازار گوشی‌های همراه دگرگون شد. حال سامسونگ و اپل سالانه مدل‌های باکیفیت‌تر و بهتری از خود به نمایش گذاشته و با هم به رقابت می‌پردازند که برای مشتریان نیز خوشایند است.

۴) مشتریانی وفادار

زمانی که کسب‌وکار شما دشمنی در بازار ندارد، مشتری وفاداری نیز وجود نخواهد داشت. وفاداری زمانی اتفاق می‌افتد که مشتری از شما رضایت داشته و محصول شما را از میان چندین گزینۀ دیگر، بارها و بارها انتخاب کند. داشتن رقیب یا دشمن به این معنا نیست که مشتریان بیشتری را جذب می‌کنید، بلکه به این معناست که مشتریان باکیفیت‌تری خواهید داشت که به کسب‌وکار شما وفادارند؛ مشتریانی که حامی شما بوده و باعث رشد شما شوند. این به‌طور ناخواسته یکی از مزایای بزرگ رقابت در تجارت است.

۵) نفوذ در بازار

زمانی که تنها یک استارت‌آپ با یک کالای منحصربه‌فرد وجود دارد، بعضی از مردم از آن استقبال کرده و افراد دیگر اهمیتی به آن نمی‌دهند. ولی زمانی که چندین کسب‌وکار، یک محصول مشابه را به بازار عرضه می‌کنند، توجه تمامی افراد را به خود معطوف کرده و به مشتری تبدیل می‌شوند. مزایای رقابت در این واقعیت نهفته است که مردم در صورت تبدیل‌شدن یک محصول به یک هنجار اجتماعی، پذیرش بالاتری داشته و آمادگی بیشتری نیز برای خرید محصول پیدا می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت وجود دشمن تبلیغی باعث ایجاد آگاهی از برند می‌شود.

تصور کنید اگر تنها یک برند خودرو در جهان وجود داشت و رقیبی برای آن به وجود نمی‌آمد، چه تغییراتی را شاهد بودیم؟ به احتمال زیاد، داشتن خودروی شخصی یا حتی دیدن آن، برای اکثر جامعه دور از ذهن بود.

۶) بهره‌وری رو‌به‌رشد

وقتی رقابتی وجود دارد و کسب‌وکاری سعی می‌کند شما را از بین ببرد، شما در تجارت بهتر عمل می‌کنید. از منابع خود به‌شکلی بهینه استفاده کرده و تلاش می‌کنید ضرر را کاهش دهید و بازار را سریع‌تر به دست آورید. همۀ این‌ها به این معناست که شما در سطح بهینۀ خود عمل می‌کنید و نتیجۀ بهتری در انتظار شماست. کارایی زمانی در تجارت به وجود می‌آید که شما دائماً مراقب قدم‌های رقبای خود باشید و مدام از خود بپرسید چه استراتژی، نوآوری یا تغییراتی اعمال کنم تا مشتریانم جذب من شده و فقط مرا انتخاب کنند.

کلام آخر

امیدوارم با خواندن این مطلب دید روشنی برای شروع تبلیغ محصول یا خدمات خود پیدا کنید و با برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی درست، سودآوری خوبی را برای کسب‌و‌کار خود تجربه کنید. در انتها پیشنهاد می‌کنم با گوش‌دادن این پادکست فوق‌العاده با موضوع تبلیغات چیست، به‌سادگی مفهوم تبلیغات و مزایای آن برای کسب‌و‌کار خود را درک کنید.

امتیاز می‌دم

مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.