مرور رده

تبلیغات بنری

تبلیغات دیجیتال در طی سال‌ها شاخه‌های فراوانی پیدا کرده است. تبلیغات بنری یا نمایشی را می‌توان ریشۀ این درخت دانست. در بلاگ‌پست دیگری در وی‌پدیا دربارۀ تبلیغات همسان صحبت کردیم، اما در این بلاگ‌پست می‌خواهیم درمورد قدیمی‌ترین تبلیغات آنلاین با شما صحبت کنیم.

تا‌به‌حال به بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر توجه کرده‌اید؟ معمولاً این بیلبوردها در مکان‌های بخصوصی نصب می‌شوند. یک صفحۀ اینترنتی را هم می‌توانیم مانند یک شهر در نظر بگیریم؛ هر چیزی جای مخصوص خودش را دارد و برای تبلیغات در این شهر کوچک اینترنتی نیز مکان‌های خاصی تعبیه شده است.

با خواندن این بلاگ‌پست درمی‌یابید که Banner Ads چیست، انواع و ابعاد مناسب آن را یاد می‌گیرید، دربارۀ مزایا و معایب تبلیغات بنری می‌خوانید و از نزدیک با ویژگی‌های یک بنر تبلیغاتی جذاب آشنا می‌شوید.

دسته‌بندی تبلیغات بنری

فهرست محتوا

تبلیغات بنری چیست؟

تبلیغات بنری (Banner ads) یا تبلیغات نمایشی (Display ads)، همان‌طور که از اسمش پیداست، نوعی بیلبورد دیجیتال است که در آن از عکس، ویدئو و گیف برای جلب توجه استفاده می‌شود. تبلیغات بنری یکی از انواع تبلیغات غیررایگان آنلاین است که در صورت کلیک روی آن، به سایت تبلیغ‌دهنده منتقل می‌شوید.

این نوع تبلیغات، اولین مدل از تبلیغات آنلاین است که از سال 1994 تاکنون در سایت‌ها استفاده می‌شود. یک بنر تبلیغاتی، در مکان‌های پربازدیدِ یک صفحۀ سایت قرار می‌گیرد و باعث آگاهی از برند (Brand Awareness)، دریافت ترافیک برای سایت، جمع‌آوری سرنخ یا خرید می‌شود. مکان‌های پربازدید یک صفحه، معمولاً قسمت‌های بالا، پایین و کنارهای آن هستند؛ یعنی دقیقاً مکان‌هایی که چشم بازدیدکنندگان سایت روی آن قسمت‌ها متمرکز می‌شود.

تبلیغات بنری باید توجه بیننده را به خود جلب کند و از آن‌ها دعوت کند تا دربارۀ آنچه در تبلیغات بنری می‌بینند، بیشتر بدانند. این تبلیغات روشن، واضح و دارای پیام‌هایی مانند کارت دعوت هستند، متن زیادی ندارند و درعوض از تصاویر برای انتقال پیام استفاده می‌کنند. این بنر تبلیغاتی، مثالی از یک تبلیغات بنری عالی است:

یک تبلیغات بنری عالیاین بنر تبلیغاتی لینکدین، در قسمت کناری یکی از سایت‌های پربازدید به نمایش گذاشته شده است. اگر به آن دقت کنید، به اندازه‌ای بزرگ است که جلب توجه کند و به اندازه‌ای جذاب است که باعث شود تا روی آن درنگ کنید و پیام تبلیغاتی‌اش را بخوانید.

تبلیغات بنری چطور کار می‌کنند؟ دو روی یک سکه!

بیایید فرض کنیم شما یک سایت پربازدید دارید (در فضای تبلیغاتی به شما ناشر می‌گویند). شما می‌توانید با محتوای خوبی که برای کاربران تولید می‌کنید، ترافیک بالایی را برای سایتتان ایجاد کنید، اما راهی پیدا نمی‌کنید تا از این محتوای تولیدی، کسب درآمد کنید. خب! نگران نباشید، سایت شما دارای مکان‌های باارزشی برای تبلیغات است که تبلیغ‌دهندگان می‌توانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

فروش یا اجارۀ این مکان‌ها یک پیشنهاد جذاب هم برای شما و هم برای تبلیغ‌دهندگان است؛ زیرا شما با اجارۀ این مکان‌ها، کسب درآمد می‌کنید و تبلیغ‌دهندگان هم به‌واسطۀ ارزش این مکان‌ها، به اهداف تبلیغاتی‌شان می‌رسند. برای این کار نیاز به یک آژانس تبلیغاتی دارید؛ آژانس تبلیغاتی هم به شما و هم به تبلیغ‌دهندگان مشاوره و کمک می‌رساند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. این آژانس تبلیغاتی یک اسکریپتی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا با اضافه‌کردن آن به سایتتان، به‌راحتی و به‌صورت اتومات، بدون نیاز به هیچ کاری از سمت شما، تبلیغات بنری در سایتتان به نمایش گذاشته شود. خب! دیگر نیازی به هیچ کاری نیست، پایتان را روی پایتان بگذارید و از درآمد سرشاری که از کلیک روی تبلیغات بنری یا نمایش تبلیغ در سایتتان کسب می‌کنید، لذت ببرید؛ درضمن می‌توانید از حس رضایت کمک به تبلیغ‌دهندگان برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی‌شان سرشار شوید.

حالا بیایید روی دیگر سکه را ببینیم. فرض کنیم شما یک تبلیغ‌دهنده هستید. قصد دارید، آگاهی از برندتان یا فروش محصول یا خدمتتان را افزایش دهید. به این نتیجه می‌رسید که بهترین راه، تبلیغات بنری است؛ بنابراین از یک آژانس تبلیغاتی مانند صباویژن کمک می‌گیرید تا بنر تبلیغاتی شما در سایت‌های پربازدیدی که مخاطبان هدف شما از آن‌ها بازدید می‌کنند، به نمایش گذاشته شود. به‌جای اینکه هزینه‌های هنگفتی را برای تبلیغات به یک سایت بدهید، با استفاده از آژانس‌های تبلیغاتی می‌توانید در چند سایت پربازدید حوزۀ خودتان تبلیغات بنری انجام دهید تا نرخ بازگشت سرمایۀ بالاتری داشته باشید.

و این یک بازی برد-برد هم برای تبلیغ‌دهنده است و هم برای ناشر تبلیغات بنری.

اهداف تبلیغات بنری چیست؟

مطمئنا” شما به عنوان مدیر یک مجموعه همیشه در تلاش هستید تا کسب و کار خود را گسترش دهید؛ مشتریان خود را افزایش داده و خدمات خود را به طیف گسترده‌ای از کاربران و مشتریان ارائه کنید. هدف از تبلیغات بنری هم دور از این موارد نیست. در زیر به اهدافی که با اجرای این نوع تبلیغ به آن دست می‌یابید؛ اشاره خواهیم کرد.

اهداف تبلیغات بنری

 • افزایش آگاهی مخاطب نسبت به محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما
 • افزایش فروش و گسترده شدن طیف مشتریان شما
 • برندسازی و آشنایی مخاطب با برند شما به طوریکه در ذهن مخاطب باقی بمانید
 • افزایش ترافیک سایت و در نتیجه بهبود رتبه الکسای سایت شما
 • جمع آوری سرنخ Lead: با اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و طراحی لندینگ پیج مناسب، شما خواهید توانست اطلاعات کاربران را ذخیره کنید و در آینده و با ارائه پیشنهادات جذاب، محصولات خود را به این دسته از کاربران ارائه کنید.

انواع تبلیغات بنری؛ 7 نوع تبلیغات بنری که در قرن جدید باید بدانید!

انواع مختلفی از تبلیغات بنری وجود دارد که ما مهم‌ترین و جدیدترین آن‌ها را که نیاز دارید درموردشان بدانید، گرد هم آورده‌ایم:

1) بنر تبلیغاتی ایستا (استاندارد)

بنر تبلیغاتی ایستا معمولاً از یک تصویر بدون صدا، ویدئو یا هرنوع ویژگی دیگری تشکیل شده است. اولین آگهی تبلیغاتی ایستا در اکتبر 1994 در سایت HotWired منتشر شد.

اولین آگهی تبلیغاتی ایستا

2) بنر تبلیغاتی متحرک

زمانی که قصد جلب توجه داشته باشید، چاقوی بنر تبلیغاتی متحرک از بنر تبلیغاتی ایستا تیزتر است. فرمت این بنرها از نوع GIF است که به‌خودی‌خود جذابیت بیشتری نسبت به بنرهای ایستا دارند. اما یادتان باشد که در طراحی آن، زیاد شلوغ نکنید!

3) تبلیغات بنری تعاملی

این تبلیغات در آنِ واحد به مخاطبان اجازه می‌دهد محصول شما را آزمایش کنند یا نتایج استفاده از آن را ببینند. بیشترین استفاده از تبلیغات تعاملی در انتهای تبلیغات ویدئویی بازی‌های موبایلی است؛ به این شکل که مخاطب می‌تواند گیم‌پلی بازی را ببیند و اندکی آن را بازی کند.

4) تبلیغات ویدئویی

این تبلیغات بیشتر در پلتفرم‌هایی مانند آپارات و یوتیوب یا سرویس‌های VOD مانند فیلیمو و نت‌فلیکس ارائه می‌شود.

این تبلیغات می‌تواند به‌صورت تیزر در ابتدای فیلم‌ها و سریال‌ها قرار بگیرد یا در هنگام پخش ویدئو، به‌صورت بنر روی ویدئوها به نمایش درآید.

5) تبلیغات Lightbox

تبلیغات Lightbox یک فرمت تبلیغاتی است که برای اولین بار در سال 2012 توسط گوگل معرفی شد. تبلیغات Lightbox کاملاً شبیه تبلیغات بنری ایستا است؛ اما زمانی که کاربر نشانگر موس خود را روی آن ببرد، به یک تبلیغ تمام‌صفحه تبدیل می‌شود که می‌تواند شامل ویدئو، صدا، انیمیشن یا… باشد.تبلیغات Lightbox

6) تبلیغات Interstitial

تبلیغات Interstitial با گسترس استفاده از موبایل، محبوبیت بالایی پیدا کرده است. این تبلیغات به این شکل است که قبل از به‌نمایش‌گذاشتن محتوای یک سایت ظاهر می‌شود و همین‌طور می‌تواند زمان انتقال کاربر از یک صفحه به صفحۀ دیگر سایت، سروکله‌اش پیدا شود.

تبلیغات Interstitial

7) تبلیغات 360درجه (واقعیت مجازی)

با گسترش استفاده از دستگاه‌های واقعیت مجازی، استفاده از تبلیغات 360 درجه هم پای خود را به عرصۀ تبلیغات باز کرد. این تبلیغ، نوعی تبلیغ ویدئویی است که باید شکل داستانی داشته باشد تا مخاطب را به خود جلب کند و بیشترین اثرگذاری را داشته باشد.

در اینجا یک مورد از این نوع تبلیغات را می‌توانید ملاحظه کنید:

 • رودررویی با فیل‌ها! فرقی نمی‌کند که این ویدئو را با دسکتاپ، لپ‌تاپ یا موبایلتان ببینید، فقط روی آن با موس یا انگشت بکشید تا زوایای دیگر را هم ببینید و لذت ببرید. اگر هدست واقعیت مجازی داشته باشید که نور علی نور است.

8) تبلیغات بنری ریتارگتینگ (Retargeting)

در علم بازاریابی این نکته را به یاد داشته باشید که کاربران و مشتریان شما ممکن است دفعه اول از شما خرید نکنند. ممکن است نیاز به پیگیری مجدد داشته باشید و یا با ارائه یک پیشنهاد ویژه، نظر کاربران و مشتریان را برای استفاده از خدمات و محصولات شما جلب کنید. در بازاریابی دیجیتال این پیگیری مجدد می‌تواند به شکل ایمیل مارکتینگ و یا اس ام اس مارکتینگ باشد؛ به شرطی که شما اطلاعاتی از کاربران وارد شده به سایتتان را داشته باشید. در غیر اینصورت شما بوسیله استفاده از ریتارگتینگ مارکتینگ می‌توانید این کار را انجام دهید.

در این روش اطلاعات کوکی مرورگر کاربر با کلیک کردن بر روی تبلیغات شما در پنل ارائه دهنده خدمات تبلیغاتی ذخیره می‌گردد و اگر مجددا” به سایتی که تبلیغات بنری شما در آن قرار دارد؛ مراجعه کند؛ تبلیغات بنری شما به ایشان نمایش داده می‌شود و این امر شانس موفقیت تبلیغ شما را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

انواع تبلیغات بنری از نظر روش پرداخت و هزینه

شما به عنوان مدیر یک کسب و کار و یا تولیدکننده محصول همیشه باید شاخص عملکرد تبلیغات و همچنین ضریب بازگشت سرمایه خود را بررسی کنید. بررسی انواع روش‌های پرداخت و خرید تبلیغات به شما کمک خواهد کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید و بیشترین بازدهی را تجربه کنید.

تبلیغات بنری کلیک بر مبنای تعداد کلیک CPC

این نوع تبلیغات بر اساس CPC (Cost per click) یعنی پرداخت به ازای هر کلیک است. بنر تبلیغاتی شما بر روی سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و یا حتی بازی‌های موبایلی قرار می‌گیرد و بر اساس تعداد کلیکی که بر روی بنر شما توسط کاربر انجام می‌گیرد؛ از بودجه شما کاسته خواهد شد. در این روش شما می‌توانید محدودیت تعداد کلیک روزانه را مشخص کنید و همچنین بودجه‌ خود را بر اساس تعداد کلیک‌هایی که مد نظر دارید؛ شارژ نمایید.

پرداخت به ازای هر بار بازدید cost Per Impression

در روش CPI به ازای هر بار بازدیدی که از تبلیغات شما شکل می‌گیرد؛ از بودجه تعیین شده شما کسر خواهد شد. در این روش تعداد بازدیدها به عنوان بازدیدهای خاص در نظر گرفته می‌شود؛ به این معنی که اگر 1000 بازدید از تبلیغات شما انجام شود؛ یعنی 1000 کاربر متفاوت بنر تبلیغاتی شما را مشاهده کرده‌اند.

هزینه به ازای هر تبدیل cost per conversion

این روش یکی از پربازده‌ترین روش‌های تبلیغات است. در این روش شما تنها زمانی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنید که کاربر پس از کلیک بر روی بنر شما، وارد لندینگ پیج شود و اقدام به عمل دلخواه شما کند. منظور از اقدام به عمل دلخواه ممکن است دانلود فایل و یا پر کردن فرم تماس باشد تا اطلاعات خود را مانند ایمیل و یا شماره تماس در اختیار شما قرار دهد.

پرداخت به ازای 1000 نمایش Cost per Mile

این مورد جز زیردسته تبلیغات و پرداخت به ازای هر بازدید است. به این معنی که شما پرداخت خود را به ازای 1000 بار نمایش به شرکت ارائه دهنده خدمات تبلیغاتی مانند صباویژن انجام می‌دهید.

قیمت ثابت Fixed Price

در این روش شما قیمتی ثابت را برای نشان دادن بنر تبلیغاتی خود به سایت تبلیغ کننده پرداخت خواهید کرد و بنر شما برای مدت مشخص و معینی به کاربران نمایش داده می‌شود.

آیا تبلیغات بنری مؤثر است؟

این نوع تبلیغات که در دستۀ تبلیغات دیجیتال قرار می‌گیرد، از سودآورترین راه‌های درآمدزایی است. طبق گزارش سایت IAB، در سه ماهۀ اول سال 2019 درآمد حاصل از تبلیغات دیجیتال به بالاترین حد خود، یعنی بیش از 28.4 میلیارد دلار رسید.

تبلیغات بنری به دلیل استفاده از فرایند و پروسۀ تبلیغات برنامه ریزی شده (Programmatic advertising)، سودآور هستند. تبلیغات برنامه ریزی شده، فرایندی است که از آن برای خودکارکردن فرایند تبلیغات آنلاین استفاده می‌شود و به نحوۀ قراردادن تبلیغات توسط تبلیغ‌کنندگان مربوط می‌شود. به‌زودی در بلاگ‌پستی این فرایند را به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

برای نشان‌دادن این موضوع، فرض کنید تیم تبلیغاتی فیلیمو (سرویس نمایش خانگی)، آژانس تبلیغاتی صباویژن را به‌عنوان مجری تبلیغاتی خودشان انتخاب می‌کنند تا تبلیغات بنری را برای آن‌ها انجام دهند. تیم صباویژن به فیلیمو پیشنهاد می‌کند که از سایت‌های حرفه‌ای و پربازدید درزمینۀ فیلم و سریال مانند زومجی، برای تبلیغات بنری استفاده کند. این کار باعث می‌شود تا تبلیغات بنری در جای درست خودش قرار بگیرد و پتانسیل کسب درآمد فیلیمو از تبلیغات افزایش یابد.

یکی از عوامل دیگری که کمک می‌کند تا بفهمید آیا تبلیغات بنری مؤثر است یا خیر، آشنایی با روش‌های قیمت‌گذاری در این نوع از تبلیغات است.

هزینۀ تبلیغات بنری

تبلیغات بنری به‌نوعی شبیه سیستم حراج است. هزینه بنر تبلیغاتی در سایت ها به عوامل مختلفی مانند آژانس تبلیغاتی، سایز بنر تبلیغاتی، میزان رقابت در کسب‌وکار شما، محبوبیت و ماهیت مکان‌های تبلیغاتی سایت ناشر تبلیغات و… بستگی دارد. اما اگر بخواهیم یک میانگین قیمت از تبلیغات بنری در جهان داشته باشیم، طبق گزارش‌های موجود، اگر گوگل را به‌عنوان آژانس تبلیغاتی انتخاب کنید، هر کلیک روی تبلیغات بنری، حدود 0.58 دلار برای شما هزینه برمی‌دارد.

سه روش قیمت‌گذاری تبلیغات بنری

 1. هزینه براساس بازدید: در این روش شما براساس بازدیدی که از بنر تبلیغاتی می‌شود، هزینه پرداخت می‌کنید.
 2. هزینه براساس کلیک (CPC): همان‌طور که از اسمش مشخص است، می‌توانید به ‌ازای تعداد کلیک روی بنر تبلیغاتی، هزینه پرداخت کنید.
 3. اجارۀ یک‌ماهه: این روش محبوبیت زیادی در ایران دارد و تقریباً بیشتر سایت‌های فارسی از این روش استفاده می‌کنند.

ساختار قیمت‌گذاری در هر آژانس تبلیغاتی متفاوت است؛ اما معمولاً آن‌ها از روش‌هایی که ذکر کردیم برای قیمت‌گذاری روی سرویس تبلیغات بنری استفاده می‌کنند. روش اول برای آگاهی از برند مناسب است، ولی روش دوم برای افزایش فروش و افزایش نرخ تبدیل مناسب‌تر است. در بلاگ صباویژن در وی‌پدیا به‌صورت مجزا این دو روش را معرفی کردیم و تفاوت‌هایشان را برشمردیم. روش سوم هم خیالتان را راحت می‌کند که می‌توانید حداقل به‌مدت یک ماه جلوی چشم مخاطب هدف خود باشید. اینکه کدام روش را انتخاب کنید به شما، آژانس تبلیغاتی و ناشران تبلیغات بستگی دارد.

بد نیست نیم‌نگاهی به هزینه تبلیغات در سایت های پربازدید داشته باشیم.

قیمت بنر تبلیغاتی در سایت‌های پربازدید

هزینه تبلیغات بنری در سایت های پربازدید به عوامل متفاوتی مانند تعداد بازدیدکننده، رتبۀ الکسا، حوزۀ فعالیت، جایگاه تبلیغاتی و… بستگی دارد؛ اما اگر می‌خواهید با هزینه تبلیغات بنری در سایت های پربازدید مانند زومیت، آپارات، خبرگزاری عصر ایران، فیلیمو، خبرگزاری مهر، طرفداری و… آشنا شوید، می‌توانید به سایت آژانس تبلیغاتی صباویژن مراجعه کنید تا علاوه بر آگاهی از قیمت‌ها، از کمک مشاوران خبره در امر تبلیغات استفاده کنید تا بهترین انتخاب را در امر تبلیغات بنری داشته باشید.

تبلیغات بنری رایگان در سایت!

وجود پدیده‌ای به نام تبلیغات بنری رایگان در سایت، تقریباً امری محال است؛ چرا تقریباً؟ به این خاطر که بعضی سایت‌ها ممکن است برای تبلیغات بنری، از خیریه‌ها هزینه‌ای دریافت نکنند، اما قطعاً از دیگر سایت‌ها هزینه تبلیغات بنری را می‌گیرند؛ پس در دام تبلیغات بنری رایگان سایت‌های زرد نیفتید و به‌جای آن، به سایت‌های سبز اعتماد کنید تا همیشه سبز بمانید!

تبلیغات بنری را کجا بگذاریم؟

آژانس تبلیغاتی‌ای که برای تبلیغات بنری انتخاب می‌کنید، باید به‌صورت شفاف، سایت‌ها و مکان‌های تبلیغاتی‌ای را که قرار است تبلیغ شما در آن به نمایش گذاشته شود، در اختیارتان قرار دهد.

در حالت ایدئال تمایل دارید تبلیغات بنری شما مقابل چشمان مخاطب ایدئالتان قرار بگیرد تا ترافیک مناسبی را برای سایتتان به ارمغان بیاورد؛ یعنی تبلیغ در مکانی که پتانسیل بالاتری برای کسب سرنخ‌های واقعی برای کسب‌وکارتان را داراست. با درنظرگرفتن این موضوع، از جایگاه‌هایی که آژانس تبلیغاتی‌تان ارائه می‌دهد آگاه شوید، تا مکانی را انتخاب کنید که بالاترین بهره‌وری را برای شما داشته باشد. البته بودجۀ تبلیغاتی خودتان را هم به‌عنوان یک عامل کلیدی دیگر باید در نظر بگیرید؛ چراکه هر جایگاهی بسته به اهمیت و بازدیدش دارای قیمت متفاوتی است.

درمجموع تبلیغات بنری از نظر جایگاه، زمانی بهترین اثرگذاری را دارند که:

 • نزدیک به محتوای اصلی سایت ناشر باشند.
 • در بالای سایت (هدر) باشند.
 • در سایت‌های انگلیسی، تبلیغ در جایگاه‌های تبلیغاتی سمت چپ باشد.
 • در سایت‌های فارسی، تبلیغ در جایگاه‌های تبلیغاتی سمت راست باشد.

اندازۀ بنر تبلیغاتی چقدر باشد؟

یکی از عوامل مؤثر در اثربخشی کمپین تبلیغات بنری شما، اندازۀ بنر تبلیغاتی است. اندازه و طراحی مناسب بنر تبلیغاتی می‌تواند در افزایش نرخ کلیک و اثربخشی تبلیغتان کمک بسزایی باشد. در اینجا می‌توانید رایج‌ترین اندازه‌های بنر تبلیغاتی را ببینید:

 • بنر متوسط: 250*300 پیکسل
 • Leaderboard: 90*728 پیکسل
 • Large Leaderboard: 90*970 پیکسل
 • آسمان‌خراش: 600*120 پیکسل
 • آسمان‌خراش عریض: 600*160 پیکسل
 • نیم‌صفحه: 600*300 پیکسل
 • بیلبورد: 250*970 پیکسل
 • مستطیل بزرگ: 280*336 پیکسل
 • مربع کوچک: 200*200 پیکسل
 • مربع: 250*250 پیکسل
 • بنر عمودی: 240*120 پیکسل
 • بنر کامل: 60*468 پیکسل
 • نیم‌بنر: 60*234 پیکسل
 • پرتره: 1050*300 پیکسل

جایگاه‌های تبلیغاتی سایت طرفداریبه نظرتان بهترین اندازۀ بنر تبلیغاتی، کدام‌یک از این ابعاد است؟ بهترین وجود ندارد! زیرا بسته به هدفتان از تبلیغ، هر جایگاه تبلیغاتی می‌تواند برای شما به مناسب‌ترین جایگاه و بهترین اندازه تبدیل شود. اما درمجموع تبلیغات بنری معمولاً در ابعاد بنر کامل، یعنی 60 * 468 پیکسل طراحی می‌شوند.

دانستن بهترین اندازۀ بنر تبلیغاتی از ملزوماتی است که به‌عنوان یک تبلیغ‌دهنده باید بدانید؛ اما این نکته به‌تنهایی کافی نیست. برای اینکه تبلیغات بنری مؤثری داشته باشید، علاوه بر این نکته باید ویژگی های یک بنر تبلیغاتی جذاب را هم بدانید.

ویژگی های یک بنر تبلیغاتی جذاب؛ 5 عنصر حیاتی!

ابتدا ابزارهای طراحی بنر تبلیغاتی را معرفی می‌کنیم؛ اما فرض می‌کنیم تمام ابزارها برای ساخت یک بنر تبلیغاتی جذاب را در اختیار دارید. باید در طراحی بنر تبلیغاتی، پنج عنصری را که معرفی می‌کنیم رعایت کنید تا تبلیغتان بهترین و بیشترین اثربخشی را داشته باشد.

برای نشان‌دادن این عناصر، بیایید از بنر تبلیغاتی 200*300 Mailchimp استفاده کنیم.

تبلیغات بنری mailchimp1) از تصاویر باکیفیت استفاده کنید

برای حرفه‌ای‌شدن تبلیغتان باید تمام عناصر بصری مانند عکس‌ها یا گیف‌ها، کیفیت بالایی داشته باشند. درست است که تصاویر متحرک راهی برای جالب و جذاب کردن تبلیغ است، اما تصاویر ثابت باکیفیت نیز به همان اندازه مؤثر هستند.

تصویر استفاده‌شده در تبلیغ Mailchimp علاوه بر جالب‌بودن، هدف و پیام تبلیغ را هم به‌روشنی نشان می‌دهد. لوگوی آن‌ها به‌وضوح در تبلیغ مشخص و نمایان است و با این تبلیغ مطمئن می‌شوند که برند آن‌ها در حافظۀ مخاطبان هدف، حک می‌شود.

2) نشان تجاری و برند خودتان را اضافه کنید

اگر لوگوی شما در تبلیغ مشخص نباشد، مردم چطور می‌توانند بفهمند که کسب‌وکارتان چیست. لوگوی Mailchimp به‌وضوح در قسمت پایینی تبلیغ مشخص است. لزومی ندارد لوگوی شما کل تبلیغتان را اشغال کند، فقط کافی است در بین تصاویر استفاده‌شده، قابل شناسایی و مشخص باشد.

3) یک کال‌تو‌اکشن (CTA) جذاب و اقناع‌کننده بنویسید

CTA یا فراخوان برای اقدام، متنی است که خریداران احتمالی را به کشف اطلاعات بیشتر دربارۀ محصولات یا خدماتتان دعوت می‌کند. این همان چیزی است که آن‌ها را مجبور می‌کند که روی بنر تبلیغاتی شما کلیک کنند.

کال‌تو‌اکشن Mailchimp یک دکمۀ آبی رنگ است که در پایین تبلیغ قرار دارد و روی آن نوشته شده «get started».

هرچه کوتاه‌تر، بهتر! یادتان باشد کال‌تو‌اکشن باید کوتاه، روشن و واضح باشد، می‌توانید از کلماتی مانند «شروع کنید»، «بخرید»، «فروشگاه»، «بزن بریم» و… استفاده کنید.

4) حتماً از کلمات کلیدی استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی نه‌تنها تبلیغ شما را برای موتورهای جست‌وجو بهینه می‌کند، بلکه می‌توان شانس بیشتری برای تعامل مرورگرها با تبلیغ شما را متصور شد. در تبلیغ Mailchimp از کلماتی مانند «award-winning»، «support» و «get started» به‌معنای «برندۀ جایزه»، «پشتیبانی» و «شروع کنید» استفاده شده است.

فرض کنید به دنبال یک ابزار بازاریابی هستید که مسیر بازاریابی را برای شما آسان‌تر کند. نرم‌افزاری وجود دارد که برندۀ جوایز شده و دارای پشتیبانی تلفنی است و شروع کار با آن به اندازۀ کلیک‌کردن روی یک دکمه ساده باشد؛ چرا نباید حداقل پیشنهادش را بررسی کنید؟

5) همه‌چیز را ساده نگه دارید

یک تبلیغات بنری شلوغ، چیزی جز آزار و اذیت چشمان کاربر نیست! یک تبلیغ مؤثر هم چیزی جز یک یا دو تصویر باکیفیت، متن‌های حداقلی و یک کال‌تو‌اکشن نیست. تبلیغ Mailchimp نیز یک جمله با فونت درشت است.

برخی بنرهای تبلیغاتی حتی تصویر یا متن ندارد و فقط یک لوگو و یک کال‌تو‌اکشن دارند. اگرچه نیاز نیست تبلیغ شما تا این حد مینیمال باشد، ولی نیازی نیست تمام اطلاعات برندتان و محصولاتتان را در آن بگنجانید. یادتان باشد مردم دیگر حوصلۀ شنیدن قصۀ حسین کرد شبستری را ندارند! متن آگهی باید کوتاه و مؤثر و نهایتاً در حد یک جمله باشد.

چگونه تبلیغات بنری را طراحی کنیم؟

بهتر است برای طراحی تبلیغات بنری از افراد متخصص مانند کپی‌رایترها و گرافیست‌ها کمک بگیرید؛ ولی اگر می‌خواهید خودتان طراحی کنید، می‌توانید از سایت‌هایی مانند Canva یا Photopea استفاده کنید.

مزایای تبلیغات بنری

 • مقرون‌به‌صرفه هستند: هزینۀ تبلیغات بنری براساس جایگاه و اندازۀ تبلیغ تعیین می‌شود. تبلیغات کوچک‌تر، هزینۀ کمتری دارند. درمجموع، تبلیغات بنری نسبت به تبلیغات همسان مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
 • به‌سادگی ساخته می‌شوند: طبق یک تحقیق، حدود 97درصد بازاریاب‌ها تمایل دارند خودشان بنر تبلیغاتی را طراحی کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، می‌توانید با استفاده از سایت‌هایی که بالاتر نام بردیم، به‌سادگی بنر تبلیغاتی‌تان را طراحی کنید.
 • به‌راحتی قابل ردیابی هستند (مناسب کمپین‌های ریتارگتینگ): طبق همان تحقیق بالا، 71درصد مصرف‌کنندگان تبلیغات دیجیتال ترجیح می‌دهند تبلیغاتی را ببینند که برای آن‌ها شخصی‌سازی شده باشد. تبلیغات بنری با هدف‌قرار‌دادن مشتریان بالقوۀ شما به این امر دست یافته است. به همین دلیل، با ایجاد کمپین‌های ریتارگتینگ می‌توانید تبلیغات بنری خودتان را دوباره به افرادی نشان دهید که در گذشته سری به سایتتان زده‌اند، اما محصولی از شما خریداری نکردند.
 • جلب توجه می‌کنند: در‌صورتی‌که تمام نکاتی را که در باب ویژگی های یک بنر تبلیغاتی جذاب گفتیم رعایت کنید، می‌توانید توجه مخاطبان هدفتان را با این نوع از تبلیغ، جلب کنید.

معایب تبلیغات بنری

 • نرخ کلیک پایینی دارند: نرخ کلیک در تبلیغات بنری به‌طور میانگین در حدود 0.05درصد است.
 • نرخ تبدیل پایینی دارند: تبلیغات بنری، به دلیل محدودیت فضا، اطلاعات کمی از کسب‌وکار و محصولتان به کاربران ارائه می‌کند؛ بنابراین حتی آن دسته از افرادی که روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند، به دلیل اطلاعات کمی که از شما دارند، احتمال کمی دارد که به مشتری‌تان تبدیل شوند.
 • ممکن است نادیده گرفته شوند: ممکن افراد دچار پدیدۀ کوری بنری شوند و این نوع از تبلیغات را نادیده بگیرند و به‌راحتی از کنار آن رد شوند.
 • ممکن است آزاردهنده باشند: معمولاً همۀ تبلیغ‌دهنده‌ها نکاتی را که گفتیم رعایت نمی‌کنند و تبلیغی را طراحی می‌کنند که آزاردهنده است. طبق یک تحقیق، 64درصد مردم تبلیغات را مزاحم و رنج‌آور می‌دانند.
 • افزونه‌های مسدودکنندۀ تبلیغ، بلای جان‌اند:تخمین زده می‌شود که حدود 500میلیون ادبلاکر روی مروگرها نصب شده است و این یعنی ممکن است تبلیغات شما دیده نشود.

تعرفه تبلیغات بنری به چه صورت محاسبه می‌شود؟

در این نوع تبلیغات، روش‌های پرداخت متفاوتی را می‌توانید انتخاب کنید. با توجه به هدف و بودجه‌ای که برای تبلیغات خود در نظر دارید؛ می‌توانید بهینه ترین روش را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر از تعرفه تبلیغات بنری می‌توانید با کارشناسان صباویژن تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. در ادامه به معرفی انواع روش‌های پرداخت تبلیغات بنری می‌پردازیم.

چگونه اثرگذاری تبلیغات بنری را اندازه‌گیری کنیم؟

یکی از بهترین ویژگی‌های بازاریابی دیجیتال این است که به بازاریابان اجازه می‌دهد میزان دقیق اثربخشی یک تبلیغ را به‌راحتی اندازه‌گیری کنند.

برای اندازه‌گیری موفقیت و اثربخشی تبلیغات بنری هم بهترین روش، مشاهدۀ نرخ کلیک بنر است. نرخ کلیک با تقسیم تعداد کاربرانی که روی تبلیغ کلیک کرده‌اند بر تعداد دفعاتی که تبلیغ نمایش داده شده است، محاسبه می‌شود. هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، یعنی تبلیغ موفق‌تر بوده است. مثلاً اگر یک تبلیغ نرخ کلیک 9٪ داشته باشد، یعنی از 100 نمایش ارائه‌شده، 9 بار روی بنر کلیک شده است.

به‌طور کلی، متغیرهای اصلی برای اندازه‌گیری موفقیت تبلیغات بنری شامل موارد زیر است:

 • به ازای هر نمایش چند نفر آگهی را مشاهده می‌کنند؟
 • در هر کلیک چند نفر روی تبلیغ کلیک می‌کنند؟
 • به ازای هر Call to Action چند نفر پس از کلیک‌کردن، برای ثبت‌نام یا خرید اقدام می‌کنند؟

درضمن، قیمت و هزینۀ تبلیغات بنری هم با توجه به میزان و تعداد بازدیدها، براساس CPM (هزینه به ازای هر هزار نمایش) محاسبه می‌شود.

آیا تبلیغات بنری هنوز هم جواب می‌دهد؟

واقعیت این است که رسانه‌هایی مثل ایمیل و شبکۀ‌ اجتماعی به‌نوعی فضای دیجتال مارکتینگ‌ را در این ده سال به‌شدت تغییر داده‌اند. آیا سرمایه‌گذاری روی تبلیغات بنری هنوز هم ارزشش را دارد؟

حقیقت این است که اثربخشی کلی تبلیغات بنری در حال کاهش است. براساس گزارشMarketing Insider Group، نرخ کلیک تبلیغات بنر به کمتر از 0.1٪ کاهش یافته است. اما به‌هرحال استفاده از این روش تبلیغاتی مزایای خودش را دارد. به‌طور کلی، هنوز هم با وجود همۀ شیوه‌های جدید دیجیتال مارکتینگ نباید از تبلیغات بنری غافل شویم؛ چون این نوع تبلیغات، در موارد زیر کمک زیادی به بازاریابی می‌کنند:

 • اطلاع‌رسانی گسترده و عمومی دربارۀ برند، محصول و خدمات؛
 • افزایش حضور آنلاین برند و محصولات‌‌، تا مردم به‌راحتی بتوانند محصولات و خدمات شما را تشخیص بدهند؛
 • تولید سرنخ و مشتری بالقوه در تعداد بالا و افرایش درخواست برای خرید یا امتحان محصول و خدمات شما؛
 • کمک به تهیۀ لیست ایمیل به‌روز از مشتریان بالقوه.

دلایل کاهش اثرگذاری تبلیغات بنری چیست؟

کارشناسان حوزۀ اینترنت و دیجیتال مارکتینگ چند دلیل عمده برای کاهش اثرگذاری تبلیغات بنری معرفی می‌کنند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عواملی که تأثیر منفی روی کارکرد تبلیغات بنری داشته‌اند عبارت‌اند از:

 • ربات‌ها: اسکریپت‌های خودکار اینترنت را جست‌وجو می‌کنند و به دلایل مختلف روی بنرهای تبلیغ‌کننده کلیک می‌کنند. مثلاً تلاش برای کسب درآمد برای سایت‌هایی که برای کسب درآمد فقط به کلیک روی بنر متکی هستند.
 • مسدودکننده‌های تبلیغات: خیلی‌وقت‌ها کاربران اینترنت آن‌قدر توسط تبلیغات بمباران می‌شوند که اکثر‌شان ترجیح می‌دهند تنظیمات مرورگرهای خود را روی عدم نمایش بنرهای تبلیغاتی سایت‌ها بگذارند.

اما این اصلاً بدان معنا نیست که تبلیغات بنری یک هنر مرده است! درحقیقت، تبلیغات بنری همچنان یک استراتژی تبلیغاتی آنلاین مؤثر محسوب می‌شود که بسیاری از بازاریابان باهوش، همچنان به‌خوبی از آن استفاده می‌کنند.

تبلیغات بنری در صباویژن

برای اینکه در مسیر تبلیغات بنری به مقصد موردنظرتان برسید، به یک بلد راه نیاز دارید؛ بلد راهی که شما را درگیر سایت‌های زرد نکند و مسیر سبز را نشانتان دهد. آژانس تبلیغاتی صباویژن، برای تبلیغات بنری، سایت‌های پربازدید و متنوعی را برای شما تدارک دیده است؛ سایت‌های خبری مانند خبرگزاری عصر ایران، اقتصاد آنلاین، خبرگزاری مهر، انتخاب، طرفداری و…، سایت‌های مجله‌ای مانند زومیت، زومجی، دیجیاتو، رکنا، نمناک و…، سایت‌های پخش فیلم و سریال مانند آپارات و فیلیمو و دیگر سایت‌های پربازدید که می‌توانید با مراجعه به سایت صباویژن، از آن‌ها آگاه شوید.

لب مطلب را بگو!

در این بلاگ‌پست به‌طور مفصل درمورد تبلیغات بنری صحبت کردیم. درست است که تبلیغات بنری محدودیت‌هایی دارد، اما مزایایش به این محدودیت‌ها می‌چربد. تبلیغات بنری، به‌خصوص برای کسب‌وکارهایی مناسب است که تازه شروع به فعالیت کرده‌اند و قصد دارند آگاهی از برند یا محصولشان را افزایش دهند. اگر این محصول شما مبتنی بر محتوایی است که می‌توان آن را در یک تصویر نشان داد، تبلیغات بنری جزء مناسب‌ترین تبلیغات دیجیتال برای شماست.

درضمن، نکاتی را که برای طراحی یک بنر تبلیغاتی عالی گفتیم، فراموش نکنید. هرچه یک تبلیغ کوتاه‌تر و پیامش شفاف‌تر و تصاویرش باکیفیت‌تر باشد، اثرگذاری‌اش بیشتر است.

برای انتخاب درست‌ترین و سبزترین مسیر، قبل از طراحی کمپین تبلیغات بنری برای کسب‌وکارتان، بهتر است با کارشناسان خبره مشورت کنید؛ صباویژن این امکان را به‌صورت رایگان برای شما به وجود آورده است. برای مشورت با این کارشناسان، می‌توانید به قسمت تبلیغات بنری در صباویژن بروید و روی دکمۀ مشاوره با کارشناسان کلیک کنید.