افزایش کلیک بنر تبلیغاتی با ۱۸ راهکار کلیدی

چطور CTR را در تبلیغات بنری افزایش دهیم؟

با انتخاب این مطلب احتمال می‌دهیم قصد طراحی بنر برای یک تبلیغات پربازده را داشته باشید یا شاید تبلیغ به‌نسبت ناموفقی داشته‌اید و در پی جبران آن هستید. امیدواریم که از گروه اول باشید. اما بگذارید برای شروع از شما سؤالی بپرسیم: وقتی اینستاگرام یا صفحات اینترنت را تندوتند اسکرول می‌کنید تعداد بی‌شماری بنر تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی از زیر نگاهتان می‌گذرد، درست است؟ چرا بعضی از آن‌ها به چشمتان نمی‌آیند و درمقابل، برخی دیگر حتی شده برای ثانیه‌ای متوقفتان می‌کنند؟ آیا تاکنون ریزبینانه به علت کلیک‌های خود توجه کرده‌اید؟

در این مطلب راه‌هایی را برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی معرفی خواهیم کرد؛ تکنیک‌هایی که از آن اثر می‌پذیریم و شاید در پس ذهن خود هم به آن‌ها آگاه باشیم.

فهرست مطالب

معرفی ۱۸ تکنیک برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی

در نرخ کلیک یا CTR دریافتیِ تبلیغاتِ بنری دو مسئلۀ مهم دخیل است: اول طراحی بنر و بعد شیوۀ اجرای آن. در ادامه با نکاتی که به موفقیت در هر بخش کمک می‌کنند آشنا می‌شویم. ولی این پایان کار نیست. بعد از آگاهی از مواردی که در جذب کاربران اثر مثبت می‌گذارند، هنگام چرخ‌زدن در اینترنت به انتخاب‌ها و کلیک‌های بیشتر دقت کنیم؛ کدام‌یک از این جزئیات دربارۀ آن‌ها صدق می‌کند و چرا توجه ما را جلب کرده‌اند. فقط در این صورت است که در بازاریابی و تبلیغات بنری (Display Ads) کارکشته می‌شویم.

۱۰ ویژگی مهم در طراحی و ساخت بنر تبلیغاتی

برای افزایش CTR بنر تبلیغاتی باید ابتدا محتوایی متمایز و برجسته تولید کنیم؛ به‌گونه‌ای که چشم کاربران را بگیرد و اجازه ندهد که مانند انبوه محتواهای دیگر، سطحی‌وار از آن گذر کنند. بنرها از المان‌ها و بخش‌های مختلف تشکیل می‌شوند و اگر در هریک نکاتی را رعایت کنیم، می‌توانیم آن‌ها را جذب کنیم:

۱) طراحی ساده و یکپارچه با برند داشته باشیم

طرح‌ها و تصاویر شلوغ و درهم‌برهم حواس‌ را پرت می‌کنند و تمرکز افراد را از بین می‌برند؛ پس تا می‌توانیم آن‌ها را ساده نگه داریم. در این صورت، بیننده در یک نگاه متوجه موضوع و پیام می‌شود و ثانیه‌ها را از دست نمی‌دهیم.

از طرفی، قرار است مشتری بالقوه با کلیک بر محتوا به صفحۀ فرود منتقل شود. اگر وارد دنیای بسیار متفاوتی شود حس ناخوشایندی می‌گیرد، گیج می‌شود و ممکن است آن را ترک کند. بنر و صفحۀ فرود به‌لحاظ بصری و پیام باید یکپارچه و هماهنگ باشند و بهتر است هردوی آن‌ها را هم با هویت برند تطبیق دهیم.

۲) متن درج‌شده در آن کوتاه و خوانا باشد

اگر می‌خواهیم کاربر بی‌حوصلۀ ما که از قضا بازۀ توجه کمی هم دارد، بدون نیم‌نگاهی محتوا را رد کند، کافی است آن را پر از کلمه کنیم یا انواع فونت‌های شکسته و ناخوانا را در آن به‌ کار ببریم؛ شکی نیست که موفق می‌شویم.

۳) از تصاویر مرتبط استفاده کنیم

المان‌های گرافیکی و عکس‌های مرتبط با پیام، آن را تقویت می‌کنند و تداعی‌گر محصول یا برند ما خواهند بود. هرچند همیشه هم لازم نیست از تصاویر در بنر استفاده کنیم؛ گاهی یک کپی جذاب و تایپوگرافی زیبا هم می‌تواند به‌تنهایی کاربران را به‌سمت خود بکشاند.

۴) فراخوان ‌به ‌اقدام برجسته در آن بگنجانیم

در متن یا دکمه‌ای کاربران را به کلیک و بازدید صفحۀ لینک‌شده به آن دعوت کنیم؛ با عباراتی مثل «بیشتر بیاموزید»، «شروع کنید» یا «اکنون تماشا کنید». درج فراخوان ‌به ‌اقدام اغلب به افزایش کلیک بنر تبلیغاتی منجر می‌شود؛ به همین دلیل، بهتر است برای آن از رنگ‌های متضاد موجود در بنر استفاده کنیم و جایگاه آن را طوری انتخاب کنیم که مخاطب به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشد.

۵) اجزای درونی بنر را به‌درستی بچینیم

در هر بنر ۳ جزء غیرقابل حذف داریم که باید آن‌ها را به‌گونه‌ای مناسب و متعادل در آن جای دهیم:

  1. ارزش پیشنهادی ما که بلد، خوانا و کوتاه است؛
  2. لوگو یا نام شرکت که وجود آن برای برندآفرینی الزامی دانسته می‌شود؛ البته نه به‌ اندازۀ ارزش پیشنهادی و فراخوان ‌به ‌اقدام؛
  3. کلید CTA که در قسمت قبل هم گفته شد باید در کانون توجه مخاطب قرار بگیرد.

۶) در فرمت‌ و اندازۀ صحیح از بنر خروجی بگیریم

معمولاً نرم‌افزارهای گرافیک و طراحی مثل فتوشاپ و ایلوستریتور به ما اجازه می‌دهند که در فرمت‌ها و سایزهای مختلف از اثر خود خروجی بگیریم؛ اینکه بنر JPG ،PNG ،GIF یا HTML5 باشد و طول و عرض آن به محل نشر آن بستگی دارد.

در تصویر زیر تمامی بنرهای استفاده‌شده در کمپین تبلیغات نمایشی پلتفرم استریم دیزنی‌پلاس (The Mandalorian) را می‌بینیم؛ در جایگاه‌های مختلف و با اندازه‌های متفاوت.

دیزنی پلاس-سریال مندولرین۷) حجم فایل کم باشد

هرچه حجم و اندازۀ فایل کوچک‌تر باشد، سرعت لود بیشتری خواهد داشت، افراد هنگام اسکرول صفحات با تأخیر در نمایش مواجه نمی‌شوند و می‌توان انتظار افزایش کلیک بنر تبلیغاتی را داشت. البته حجم مناسب محتوا به پلتفرم نشر، توان سرور آن و سرعت اینترنت بستگی دارد؛ نه آ‌نقدر کم که کیفیت را تحت‌تأثیر قرار دهد و نه آن‌قد زیاد که در بارگذاری مشکل پیدا کند. برای مثال، گوگل‌ادز کمتر از ۱۵۰کیلوبایت را پیشنهاد می‌کند و معمولاً ادمین‌ها برای بنرهای سایت از ۱۰۰ کیلوبایت و پایین‌تر صحبت می‌کنند.

۸) به تناسب و تأثیر رنگ‌ها توجه کنیم

هر رنگ احساس خاصی را در مخاطب برمی‌انگیزد و فرهنگ یا پیام‌های مختلفی را در ذهن او تداعی می‌کند. ترکیب درست این رنگ‌ها در جذب و افزایش کلیک بنر تبلیغاتی تأثیر بسزایی دارد. همان‌قدر که متن سیاه در پس‌زمینۀ سفید، خوانا است، در پس‌زمینۀ قهوه‌ای به چشم عقابی نیاز دارد. اغلب برای کلید فراخوان‌ به ‌اقدام از رنگ قرمز یا نارنجی استفاده می‌شود؛ چون برجسته و ترغیب‌کننده هستند.

۹) بنرهای متحرک یا انیمیشنی بسازیم

یکی دیگر از راه‌های متفاوت‌بودن، درمان کوری بنری و درنتیجه افزایش کلیک بنر تبلیغاتی، افزودن حرکت و تعامل با محتواست. می‌توان از انیمیشن‌های ساده استفاده کرد که بیشتر از ۱۵ ثانیه طول نکشند و بیش از ۳ بار لوپ نشوند. یادمان نرود که در آخرین فریمِ آن، CTA را هم جای بدهیم.

۱۰) متمایز و برجسته باشیم

در کنار تمام استانداردهایی که گفته شد، یک نکتۀ مهم در تبلیغات کلیکی را همواره به یاد داشته باشیم و آن اینکه با برجسته و متمایز بودن می‌توانیم افراد را برای کلیک ترغیب کنیم. کسب‌وکارها برای متفاوت‌شدن روش‌های مختلفی به کار می‌برند: برخی از آن‌ها از کادر استفاده می‌کنند تا چشم مخاطب هم به سوژۀ درون آن کشیده شود و برخی دیگر هم همان‌طور که گفته شد، به رنگ‌ها و حرکت متوسل می‌شوند.

حال که دربارۀ طراحی بنر نکات لازم را می‌دانیم، به سراغ بخش دوم برویم.

۸ استراتژی برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی

علاوه بر طراحی بنر، پروموشنی که در نظر گرفته‌ایم و نحوۀ نشر محتوا هم در افزایش کلیک بنر تبلیغاتی نقش دارند:

۱) دربارۀ ارزش‌هایی که ارائه می‌دهیم سخت فکر کنیم

گاهی میزان CTR به طرح یا کانال نشر بنر ارتباطی ندارد، بلکه به ارزش پیشنهادی ما برمی‌گردد. اینجاست که اهمیت شناخت و آگاهی از روان‌شناسی مخاطب، خود را نشان می‌دهد.

شرکتی مواد شوینده تولید می‌کند و برای کمپین خود دو انتخاب دارد که از قضا هر دو هزینۀ یکسانی هم روی دستش می‌گذارند. در اولی به هر محصول ۵٪ تخفیف می‌دهد و از اجرای آن جوابی نمی‌گیرد؛ احتمالاً چون مردم این کاهش قیمت را ناچیز می‌دانند و برای کلیک روی تبلیغ ترغیب نمی‌شوند. در حالت دوم در کنار شوینده، محصولی رایگان مثل دستمال نظافت یا دستکش ارائه می‌دهد و این ‌بار با افزایش کلیک بنر تبلیغاتی روبه‌رو می‌شود.

۲) حس فوریت القا کنیم

با استفاده از رنگ‌های متضاد و پررنگ و عباراتی مثل «تعداد محدود»، «همین‌الان» یا «فقط تا پایان هفته» حس فوریت به مخاطب القا می‌کنیم. ترس ازدست‌دادن، یکی از ترفندهای کاربردی فروش است که کاربر را به‌سمت اقدام هل می‌دهد.

۳) بنر را در جای مناسبی از سایت قرار دهیم

جایگاهی که از سایت‌ها خریداری می‌کنیم هم در افزایش کلیک بنر تبلیغاتی اثر می‌گذارد. آیا نمایش بنر در بالای صفحه و نزدیک به محتوای اصلی آن، با درج آن در قسمت‌های پایین‌تر نتیجۀ یکسانی دارد؟

۴) در جایی که مخاطب هست محتوا را منتشر کنیم

در جایی خودنمایی کنیم که بیشترین تعداد از مشتریان بالقوۀ ما را در بین مخاطبان خود دارد. سیاست «همین هم غنیمت است» در بازاریابی جواب‌گو نیست؛ پرداختن هزینۀ گزاف و سنگین برای جذب هر یک مشتری، پایان خوشی برای کسب‌وکار نخواهد داشت.

بنابراین، بازهم باید تأکید کنیم که قبل از راه‌اندازی کمپین، پرسونای مخاطب خود را بشناسیم و کانال‌ها و فضاهایی را که در آن حضور دارند به‌دقت کشف کنیم. منابعی را انتخاب کنیم که می‌توانند نرخ کلیک بالاتری را برای ما به ارمغان بیاورند. هرچه مخاطبان آن‌ها به محصولات و خدمات ما مرتبط‌تر و فعال‌تر باشند، می‌توان انتظار CTR بالاتری هم داشت.

۵) هدفمند هدف بگیریم

برخی پلتفرم‌ها و ناشران تبلیغ، دسته‌بندی‌های مشخصی از مخاطبان و محتواهای خود دارند. با این اطلاعات می‌توانیم دقیقاً همان گروه از مشتریان بالقوۀ خود را هدف قرار دهیم. این کار بخش زیادی از هزینه‌ها و ریسک‌های ما را کمتر می‌کند و کمک می‌کند که پروموشن و بنری مطابق با سلیقۀ آن‌ها طراحی کنیم؛ بنابراین دیگر افزایش کلیک بنر تبلیغاتی چیز دور از دسترسی نخواهد بود.

این دسته‌بندی‌ها می‌توانند براساس جنسیت، سن، موقعیت جغرافیایی یا علایق کاربران باشند. اگر در کار فروش غذای حیوانات خانگی هستیم، ممکن است بنرمان در یک سایت خبری آنلاین کلیک زیادی دریافت نکند، اما در مجلۀ آنلاینی که به نگه‌داری از گیاهان، دستورالعمل غذاهای گیاهی و سبک زندگی وگان‌ها می‌پردازد شانس بیشتری خواهیم داشت. وگان‌ها به حیوانات خانگی و نگهداری از آن‌ها علاقه دارند و به احتمال زیاد به محصولات ما هم نیاز پیدا خواهند کرد.

برخی پلتفرم‌ها و کانال‌ها هم دسته‌بندی موضوعی پیش روی ما می‌گذارند. آژانس‌های تبلیغاتی برای تبلیغ در تلگرام یا اینستاگرام، متناسب با نوع کسب‌وکار، برای پروموت محتوای آن، پیج یا کانال معرفی می‌کنند؛ کانال‌ها و صفحات بانوان، کودکان، تکنولوژی، اقتصادی، خبری یا ورزشی.

۶) قدرت ریتارگتینگ را دست‌کم نگیریم

وقتی در دیجی‌کالا به‌ دنبال محصولی می‌گردیم یا خریدی انجام می‌دهیم، تا مدتی پیشنهاد خرید محصولات مرتبط با آن را از این شرکت دریافت می‌کنیم. در ریتارگتینگ یا بازاریابی مجدد، به سراغ افرادی می‌رویم که از سایت یا برنامۀ ما بازدید کرده‌اند؛ به چه بخش‌هایی سرک کشیده‌اند، به‌ دنبال چه چیزی بوده‌اند یا در کدام نقطه سفر خود را نیمه‌تمام گذاشته‌اند. به کمک این اطلاعات می‌توانیم با پیشنهاد بهتری آن‌ها را دوباره هدف‌گیری کنیم.

این کار علاوه بر افزایش کلیک بنر تبلیغاتی، نرخ تبدیل ما را هم تا حد زیادی افزایش می‌دهد. البته باید در ریتارگتینگ محدودیت بگذاریم؛ نمی‌توانیم سال‌هاوسال‌ها برای افرادی که به تبلیغ یا محصول ما علاقه‌ای ندارند وقت، انرژی و هزینه بگذاریم.

۷) تبلیغات رسپانسیو (Responsive) ایجاد کنیم

کاربران از مرورگرها و دستگاه‌های هوشمند مختلفی برای گردش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. آگهی‌های رسپانسیو یا واکنش‌گرا به‌طور خودکار اندازه، ظاهر و قالب خود را متناسب با فضا تنظیم می‌کنند و موجب آزار مخاطب در بازدید و کلیک نمی‌شوند.

۸) بهینه‌سازی مداوم برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی

آخرین راهکار برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی این است که همواره تست و بهینه‌سازی انجام دهیم و پتانسیل‌های جذب بهتر را شناسایی کنیم. سلایق مخاطبان هم مدام در حال تغییر است؛ نمی‌توان همواره طبق یک دستورالعمل و اصول پیش رفت و همیشه آن‌ها را با یک روش خاص تحت‌تأثیر قرار داد. هر جزء از تبلیغ را، هرچند بی‌اهمیت به نظر آید، امتحان کنیم:

  • با پالت‌های رنگ بازی کنیم و ترکیب‌های مختلف از آن‌ها را در بنر تست کنیم؛
  • مکان، متن، رنگ و اندازۀ کلید فراخوان‌ به ‌اقدام را به شکل‌های مختلف تغییر دهیم؛
  • یا پیشنهادهای مختلف ارائه کنیم و بازخورد مخاطبان را بسنجیم.

۶ مثال از تبلیغات بنری موفق

۱) برند The Ridge

در این بنر، ریج به‌زیبایی تمایز خود را از رقبا نشان داده است. در کپی کنار تصویر هم این ارزش و تفاوت را توضیح می‌دهد و بعد فراخوان ‌به ‌اقدام را درج کرده است. رنگ‌های خنثای استفاده‌شده که با اغلب صفحات تبلیغ سازگار خواهد بود.

برند ریج۲) Bulldog

در این تبلیغ از دو المان طنز و رنگ برای جلب توجه بینندگان استفاده شده است. تضاد سفید و سبز حالت دوستانه و صمیمی به بنر می‌بخشد و مخاطب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

برند بول داگ۳) Samsung & Apple

از قصد این دو برند را در کنار هم آورده‌ایم؛ هدف این بود که ببینید وقتی برندی رهبر بازار می‌شود و کرسی بازار خود را در بین مردم دارد، می‌تواند متفاوت عمل کند. اپل در این بنر، مطمئن از خود، از کلید فراخوان ‌به‌ اقدام استفاده نکرده است. به هیچ مدل خاصی از محصولات خود هم اشاره نمی‌کند و فقط در شعاری کوتاه از برجسته‌بودن آیفون می‌گوید. پس‌زمینه‌ای ساده با رنگ تیره و درکل طراحی مینیمالیستی بنر هم بزرگی و غرور برند را در ذهن تداعی می‌کند.

برند اپلسامسونگ هم برای فراخوان ‌به ‌اقدام فقط فلشی ساده در گوشۀ بنر خود قرار داده و از طرحی مینیمالیستی و تضاد رنگ مشکی بر سفید استفاده کرده است.

برند سامسونگ۴) H&M

طراحی منحصربه‌فرد و دو رنگ اصلی قرمز و سفید، برای بنر این برند جلوۀ متفاوتی ساخته است که سریع به چشم می‌آید. ضمن اینکه لاکچری‌بودن آن را یادآور می‌شود. پیشنهاد تخفیفی جذابی هم به مخاطب ارائه می‌کند.

برند H&M۵) Pottery Barn Kids

این برند از تبلیغات بنری GIF استفاده کرده است؛ در‌عین‌حال که پیام، برند و فراخوان‌ به ‌اقدام ثابت است، دو عکس در آن جابه‌جا می‌شوند و چند محصول از این شرکت را نمایش می‌دهند. تبلیغات بنری متحرک، چشم را به بازی می‌گیرند و آن را متوقف می‌‌کنند؛ پس پربیراه نیست اگر بگوییم این نوع از بنرها شانس زیادی برای افزایش کلیک بنر تبلیغاتی کسب‌وکارها خواهند داشت.

پاتری بارن کیدز۶) Fanta

تبلیغات رنگارنگ و روشن فانتا که کاربر را به یک بازی تعاملی دعوت می‌کند. درگیرکردن مخاطب یکی از بهترین استراتژی‌های فروش محسوب می‌شود و تا مدت‌ها نام برند و حس خوب آن را در خاطر او باقی می‌گذارد.

برند فانتابسیاری از نکات و عوامل ریز و مؤثر در افزایش کلیک بنر تبلیغاتی را در حین اجرا کشف می‌کنیم. آژانس‌های تبلیغاتی بنا به تجربۀ همکاری با رسانه‌ها و کسب‌وکارهای مختلف، اطلاعات جامع‌تری دراین‌باره دارند و می‌توان به‌جای آزمون‌وخطا از آن‌ها کمک گرفت. انواع تبلیغات نمایشی صباویژن را هم در سایت آن می‌توانید بررسی کنید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.