۷ تکنیک برای افزایش نرخ کلیک در تبلیغات بنری

چطور CTR را در تبلیغات بنری افزایش دهیم؟

27

اغلب تبلیغ‌کنندگان، هنگام اجرای کمپین‌های دیجیتالی، بالاترین نرخ کلیک و بیشترین بازگشت سرمایۀ ممکن را می‌خواهند. در سال‌های گذشته، این روش تبلیغاتی نرخ کلیک بالایی داشت، طوری که به‌سادگی به تبدیل‌ منجر می‌شد. اما این روزها شاهد هستیم که تلاش افراد برای جلب توجه مخاطبان، بیش‌ از پیش شده است. تقریباً وارد هر ‌سایتی که شوید، مشاهده می‌کنید که هزاران بنر به بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود که هریک به‌نوعی سعی می‌کنند افراد را ترغیب کنند تا روی دکمۀ فراخوان به اقدام کلیک کرده و درنهایت، خرید کنند.

درواقع، فضای اینترنت به‌قدری از تبلیغات نمایشی پر شده است که بسیاری از مخاطبان آن‌ها را نادیده می‌گیرند؛ به انجام این کار در فضای تبلیغات، «کوری بنری» گفته می‌شود. این اتفاق، بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی را با شکستی بد روبه‌رو می‌کند. این مسئله بازاریابان را وادار می‌کند که در نحوۀ برخورد با تبلیغات بنری، خلاق‌تر و هوشمندتر باشند. در این مطلب وی‌پدیا، ۷ تکنیک‌ را به شما معرفی می‌کنم که به کمک آن‌ها می‌توانید نرخ کلیک را در تبلیغات بنری خود افزایش دهید.

CTR یا نرخ کلیک چیست؟

احتمالاً با نرخ کلیک آشنا هستید، اما برای یادآوری، تعریف این اصطلاح را مرور می‌کنیم. تعداد دفعاتی را که افراد ازطریق سایت یا شبکه‌های اجتماعی روی تبلیغ شما کلیک کرده‌اند در نظر بگیرید و سپس آن را بر تعداد دفعاتی که افراد تبلیغ شما را دیده‌اند تقسیم کنید و نتیجه را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. برای مثال، اگر ۲۰۰۰ نفر از تبلیغ شما بازدید کرده‌ باشند و ۲۰۰ نفر روی آن کلیک کرده باشند، نرخ کلیک تبلیغ شما، ۱۰% خواهد بود.

۱۰۰× (تعداد کلیک ÷ تعداد بازدید) =  نرخ کلیک

تقریباً همه‌چیز در دنیای تجارت با روشی ارزیابی می‌شود و تبلیغات بنری نیز از این قاعده مستثنا نیست. چندین شاخص وجود دارند که تعیین‌کنندۀ موفقیت یا شکست کمپین‌های بنری هستند. یکی از معیارهایی که بارها دربارۀ آن صحبت می‌شود، نرخ کلیک است. طبیعتاً هرچه این عدد بیشتر باشد، کمپین بنری شما موفق‌تر خواهد بود.

اکنون که از اهمیت نرخ کلیک در تبلیغات بنری مطلع شدید، در ادامه ۷ تکنیک را معرفی می‌کنم که در راستای افزایش نرخ کلیک تبلیغات بنری شما، نقشی کلیدی خواهند داشت.

۱) پرسونای مخاطب هدف خود را بشناسید

هدف هر صاحب کسب‌وکاری این است که تاحدامکان مشتری جذب کند. با‌این‌حال، تا جایی که به تبلیغات بنری مربوط می‌شود، تلاش برای «گرفتن هر ماهی، از آب»، بهترین سیاست نیست. بنابراین، قبل از راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی، باید مخاطبان هدف خود و به‌اصطلاح، پرسونای مخاطب خود را بشناسید. هرچه این مخاطبان با محصولات یا خدمات شما مرتبط‌تر باشند، می‌توانید انتظار کلیک‌ بیشتری را داشته باشید و بنابراین، CTR بالاتری خواهید داشت.

۲) گزینه‌هایی برای هدیه در نظر بگیرید

بسیاری از افراد ازطریق دریافت هدیه جذب می‌شوند. به‌طور مثال، اگر فروشندۀ لوازم کوهنوردی هستید، با هدیه‌دادن یک جفت جوراب، به ازای خرید یک جفت کفش کوهنوردی، می‌توانید مشتریان موردنظر خود را جذب کنید. درنظرگرفتن هدیه، بسیار بهتر از تخفیف‌های کوچک و ناچیز عمل می‌کند و کلیک‌ها و بازدیدکنندگان بیشتری را برای شما به‌ همراه خواهد داشت.

۳) سایت‌های موردنظر خود را با دقت انتخاب کنید

برای درج تبلیغات بنری خود، منابعی را انتخاب کنید که به‌طور بالقوه می‌توانند نرخ کلیک بالاتری را برای شما به ارمغان بیاورند. برای پیداکردن این سایت‌ها لازم است پرسونای مخاطب خود را به‌خوبی بشناسید و بدانید که بیشتر در چه سایت‌ها یا چه صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی، رفت‌وآمد دارد.

علاوه‌بر سایت‌های انتخابی، موقعیت قرارگیری بنر در سایت نیز بسیار اهمیت دارد. برای مثال، تبلیغاتی که در بالای صفحۀ سایت قرار می‌گیرند، نرخ کلیک بالاتری نسبت به تبلیغاتی که در امتداد فوتر (پاورقی) قرار می‌گیرند، دارند. اما تبلیغاتی که در امتداد سمت چپ یا سمت راست صفحه قرار می‌گیرند چطور؟ آیا یک طرف، نرخ کلیک یا تعامل بیشتری نسبت به طرف دیگر ایجاد می‌کند؟ پاسخ به این سؤال، اغلب به کمک آزمون و خطا انجام می‌شود.

۴) به طراحی بنر خود اهمیت دهید

جنبۀ بصری و طراحی بنر شما بسیار اهمیت داد. بنر شما باید حرفه‌ای به نظر برسد و پیام شما را به‌وضوح منتقل کند. برای دستیابی به این هدف، باید از دستورالعمل‌های اولیۀ طراحی و تولید محتوای بنری پیروی کنید:

  • انتخاب ابعاد و اندازه‌های بهینه؛
  • قراردادن نام تجاری به‌گونه‌ای که کاملاً خوانا و در معرض دید باشد؛
  • کوتاه‌نگه‌داشتن متن؛
  • ایجاد سلسله‌مراتب منظم برای انتقال اطلاعات؛
  • متمایزکردن بنر از بقیۀ صفحات؛
  • انتخاب طرح و رنگ چشم‌نواز.

با درنظرگرفتن موارد گفته‌شده، لازم است از یک متخصص برای طراحی بنر تبلیغاتی خود کمک بگیرید تا انجام این کار، به بهترین و حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن صورت گیرد.

۵) به‌ دنبال راه‌هایی برای جذاب‌ترشدن بنر خود باشید

کنجکاو باشید و به‌دنبال ایده‌ها و راه‌های خلاقانه‌تر و جالب‌تری برای جذب کاربر بیشتر و بالابردن نرخ کلیک باشید. برای مثال، بنرهای ثابت جذابیت خاص خود را دارند، اما بنرهای متحرک جالب‌تر به نظر می‌رسند و می‌توانند داستان برند شما را در همان فضای محدود، به‌روشی معنادارتر بازگو کنند.

تئوری رنگ، در طراحی تبلیغات نمایشی نیز نقش مهمی دارد. رنگ‌های خاص، معانی مختلفی را منتقل می‌کنند. رنگ‌هایی مانند آبی و مشکی، در تبلیغات نمایشی محبوب هستند؛ زیرا این رنگ‌ها به ایجاد اعتماد، شناخته می‌شوند.

۶) به نحوۀ نمایش تبلیغ خود توجه کنید

اگر به بهبود CTR بنر خود اهمیت می‌دهید، باید به نحوۀ نمایش تبلیغ خود در صفحه‌نمایش‌های کوچک تلفن همراه و تبلت‌های مشتریان احتمالی خود توجه کافی داشته باشید. با‌این‌حال، چگونه مطمئن شویم که بنرهای ما روی همۀ این دستگاه‌ها خوب به نظر می‌رسند؟ ۲ راه وجود دارد:

  1. بنرهای HTML5 ایجاد کنید که ابعاد و محتوای آن‌ها را با صفحۀ هر دستگاهی که در آن رندر می‌شود، تنظیم می‌کند.
  2. یک مجموعه بنر بسازید که برای تمام اندازه‌های رایج صفحه‌نمایش مناسب باشد.

اینکه کدام‌یک از این دو مسیر را انتخاب کنید، به بودجه و زمان شما بستگی دارد. انجام آزمون و خطا در این مورد، بسیار مهم است.

۷) از A/Bتست استفاده کنید

با کمک‌گرفتن از A/Bتست می‌توانید متوجه شوید که کدام‌یک از تبلیغات شما کلیک بیشتری می‎‌گیرند. برای مثال، نادیده‌گرفتن استراتژیک برخی جزئیات، مانند هزینۀ یک کالا یا آدرس یک رویداد، می‌تواند افراد را ترغیب کند که روی تبلیغ کلیک کنند. اما گاهی کمبود برخی اطلاعات، برعکس، موجب کاهش نرخ کلیک می‌شود. برای تشخیص این مسئله، انجام A/Bتست بسیار کمک‌کننده خواهد بود. A/Bتست برای پاسخ به این سؤال که استفاده از بنر در کدام صفحۀ سایت یا در کدام قسمت از یک صفحه نتیجۀ بهتری را در پی خواهد داشت، بسیار کمک‌کننده است.

جمع‌بندی

نرخ کلیک بنر، معیاری پیچیده است و شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که این شاخص، از همان ابتدا بسیار بالا باشد. بالاتربردن نرخ کلیک، به صبر، مهارت و زمان نیاز دارد. شما باید از قوانین اساسی بازاریابی دیجیتال، ازجمله انتخاب صحیح گروه‌های مصرف‌کننده و رسانۀ مناسب برای تبلیغات خود، پیروی کنید. علاوه‌براین، بنرها باید عالی به نظر برسند، جذاب باشند و پیام شما را به‌وضوح منتقل کنند.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.