مرور رده

تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی روشی جدید برای ارتباط محصولات یا خدمات به مصرف‌کنندگان از طریق گوشی‌های هوشمند است. ولی سؤال اصلی اینجاست که تبلیغات موبایلی چیست و چه تأثیری بر کمپین‌های تبلیغاتی شما خواهد داشت؟ در این مطلب صباویژن به معرفی تبلیغات موبایلی می‌پردازیم و به سؤالاتی همچون «تبلیغات موبایلی چیست» پاسخ می‌دهیم.

اصطلاح تبلیغات موبایلی به هر نوع تبلیغاتی اطلاق می‌شود که در دستگاه‌های تلفن همراه مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نمایش داده می‌شود. شرکت‌ها از طریق تبلیغات متنی، پیام‌های کوتاه یا تبلیغات بنری در نسخۀ موبایل وب‌سایت‌ها به اجرا و نمایش تبلیغات خود می‌پردازند. این تبلیغات به‌شکل درون‌برنامه‌ای نیز برای کاربران به نمایش گذاشته می‌شود.

اهمیت تبلیغات موبایلی چیست؟اهمیت تبلیغات موبایلی چیست

تکنولوژی‌های جدید، طیف وسیعی‌ای از گزینه‌ها را درمورد نحوۀ مصرف و استفاده از رسانه به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد. درواقع، مردم امروزه زمان بیشتری را در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های هوشمند صرف می‌کنند و تمایل کمتری به تماشای تلویزیون دارند. این به علت سهولت و هزینۀ کم این دستگاه‌هاست؛ دسترسی با اتصالات بی‌سیم موجب می‌شود تا کاربران از سرتاسر جهان با یکدیگر در ارتباط باشند.

به‌منظور همگام‌شدن با تغییر عادات مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها با اتخاذ استراتژی‌های تبلیغاتی تلفن همراه، کمپین‌های تبلیغاتی خود را تطبیق و تغییر داده‌اند؛ چراکه احتمال روبه‌رو شدن مشتریان جدید با تبلیغ‌ها نسبت به روش‌های سنتی بیشتر است. ازآنجاکه دستگاه‌ها و تلفن‌های هوشمند معمولاً صفحه‌نمایش کوچک‌تری نسبت به رایانه و لپ‌تاپ دارند، این نوع تبلیغات دیجیتال معمولاً برای نمایشگرهای کوچک بهینه شده است.

اولین شکل تبلیغات تلفن همراه از طریق پیام‌های متنی SMS انجام می‌شد و به‌سرعت به تبلیغات وب و درون‌برنامه‌ای تبدیل شد. یکی از مدل‌های محبوب در تبلیغات موبایلی، هزینه به ازای نصب (CPI) است که در آن پرداخت براساس نصب برنامه روی دستگاه تلفن همراه توسط کاربر انجام می‌شود. شبکه‌های تبلیغاتی موبایلی CPI به دو صورت غیرمستقیم و پاداشی اجرا می‌شوند. در مدل تشویقی، به ازای نصب یک بازی یا برنامه، پاداش و امتیازی مجازی به کاربران داده می‌شود.

بسیاری از برنامه‌ها یک نسخۀ رایگان عرضه می‌کنند تا بتوانید بدون هزینه آن را دانلود کنید، اما منبع درآمدی خود را از تبلیغات به ‌دست می‌آورد. نسخه‌های موبایلِ وب‌سایت‌ها شامل تبلیغاتی است که برای نمایش در گوشی‌های هوشمند بهینه شده‌اند؛ کوچک‌تر از آنچه در نسخۀ لپ‌تاپ یا کامپیوترهای شخصی نمایش داده می‌شود.

ملاحظات خاص در تبلیغات موبایلی

شرکت‌ها تبلیغات خود را براساس سلیقۀ مصرف‌کنندگان یا سابقۀ مرور و فعالیت آن‌ها تنظیم می‌کنند. برای مثال، آگهی‌هایی که در سایت‌ها و برنامه‌هایی مانند فیس‌بوک ظاهر می‌شوند، براساس سابقۀ مرور وب افراد، موقعیت جغرافیایی و سایر داده‌ها، مثلاً خرید‌های آنلاین، هستند.

با وجود اینکه تبلیغات موبایلی به حفظ درآمد یک شرکت کمک می‌کند، نگرانی‌هایی را دربارۀ حریم خصوصی کاربران به ‌همراه دارد؛ چراکه شرکت‌ها از داده‌کاوی و روش‌های دیگر برای جمع‌آوری اطلاعات حین استفادۀ کاربران از گوشی‌های هوشمند بهره می‌برند. بسیاری از منتقدان نیز بر این باورند که شرکت‌ها ممکن است داده‌هایی را که جمع‌آوری و استفاده می‌کنند، با دیگران به اشتراک بگذارند یا حتی بفروشند.

انواع تبلیغات موبایلی

  • پوش نوتیفیکیشن (Push Notifications): این پنجره‌ها به‌شکل پاپ‌آپ در گوشی‌های هوشمند ظاهر می‌شوند. این تبلیغات در زمان‌های مختلف برای کاربران نمایش داده می‌شود و کاربران برای دریافت نوتیفیکیشن مجبور نیستند داخل برنامه باشند.
  • متون تصویری و تبلیغات بنری: کاربرانی که روی یک تبلیغ کلیک می‌کنند، به صفحۀ وب تبلیغ‌کننده در مرورگر هدایت می‌شوند.
  • تبلیغات Click-to-download: هنگامی که کاربران روی این تبلیغات کلیک می‌کنند، به گوگل پلی استور یا اپ استور اپل منتقل می‌شوند تا اپلیکیشن تبلیغ‌کنندگان را نصب کنند.
  • تبلیغات Click-to-call: تبلیغ‌کنندگان به کاربران این اجازه را می‌دهند تا روی تبلیغات خود کلیک کرده و مستقیماً با تلفن‌های هوشمند با آن‌ها تماس بگیرند.
  • تبلیغات Click-to-message: کاربرانی که روی این نوع تبلیغ کلیک کنند، مستقیماً از طریق SMS با تبلیغ‌هنده تماس می‌گیرند.

تبلیغات موبایلی در مقابل بازاریابی موبایلی

تبلیغات موبایلی در مقابل بازاریابی موبایلی

تبلیغات موبایلی ممکن است شبیه بازاریابی موبایلی به ‌نظر برسد، اما این دو ذاتاً متفاوت هستند. بازاریابی موبایلی یک اصطلاح کلی‌تر است که تبلیغات گوشی‌های هوشمند بخشی از آن را تشکیل می‌دهد و درحالی‌که در این روش از داده‌های شخصی استفاده می‌شود، بازاریابی موبایلی از فناوری‌های جدید برای شخصی‌سازی تبلیغات براساس ترجیحات کاربر، عادات یا موقعیت‌ مکانی آن استفاده می‌کند. این بدان معناست که برخی از تبلیغات گوشی‌های هوشمند ممکن است فقط زمانی ظاهر شوند که کاربران در نزدیکی فروشگاهی باشند.

قراردادن تبلیغات موبایلی از طریق یک برنامه، به‌شکل مناقصه برای قراردادن یک آگهی عمل می‌کند که در آن تبلیغ‌کنندگان، در زمان واقعی، برای قراردادن آگهی در گوشی‌های هوشمند پیشنهاد می‌دهند. زیرساختی که این فرایند را امکان‌پذیر می‌کند، به‌عنوان پلتفرم سمت تقاضا (DSP) شناخته می‌شود. استفاده از چنین بسترهایی به تبلیغ‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا عملکرد خود را براساس تعدادی از شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند هزینۀ مؤثر بر کلیک (eCPC) و هزینۀ مؤثر در هر عمل (eCPA) بهینه‌سازی کنند.

منابع