مرور رده

اینفوگرافیک‌ها

احتمالاً شما هم تا‌به‌حال کلمۀ اینفوگرافیک (Infographic) را شنیده‌اید. در دنیای امروز که همۀ افراد دنبال ترفندها و نکاتی هستند که مفاهیم را به‌صورت خلاصه و تروتمیز در اختیارشان قرار دهد، اینفوگرافیک نقش بسیار مهم و مؤثری را بر عهده دارد.

آدم‌ها، به‌خصوص در دنیای کنونی، دوست دارند در سریع‌ترین زمان ممکن به پاسخ سؤالات خود برسند. اینفوگرافیک به وجود آمده است تا بتواند درک مفاهیم را با تصویر ساده‌تر کند و به کمک جاذبه‌های بصری، عنصر خسته‌کننده‌بودن را هم از بین ببرد. به همین دلیل است که این پدیدۀ نوظهورِ فضای دیجیتال، این‌قدر سریع در بین کاربران محبوب شده و در سراسر اینترنت نمونه‌های آن یافت می‌شود.

در این مطلب از بلاگ صباویژن قصد داریم که شما را با مفهوم اینفوگرافیک بیشتر آشنا کنیم و از جنبه‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس، اگر هنوز اطلاعات کافی درمورد اینفوگرافیک‌ها ندارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. همچنین در دسته‌بندی اینفوگرافیک به آخرین و جدیدترین آمار و ارقام مرتبط با حوزۀ تبلیغات و بازاریابی در قالب اینفوگرافیک دسترسی خواهید داشت.

تاریخچۀ اینفوگرافیک

شاید تصور کنید که اینفوگرافیک‌ها قدمتی طولانی ندارند و آغاز پیدایش آن‌ها در همین دهه‌های اخیر خلاصه می‌شود، اما می‌توان نخستین اینفوگرافیک‌ها را به زمان انسان‌های نخستین نسبت داد.

ذات اینفوگرافیک بیان ساده و قابل فهم مسائل است و در زمان غارنشینی هم انسان‌ها سعی می‌کردند با ایجاد طرح و نقش روی دیواره‌های غار، مفاهیم را به ساده‌ترین شکل ممکن به یکدیگر انتقال دهند. نخستین نمونۀ اینفوگرافیک را به غاری در فرانسه نسبت می‌دهند. براساس تحقیقات صورت‌گرفته، طرح‌واره‌های روی دیوار این غار مربوط به 37هزار سال قبل از میلاد مسیح است و روایتگر فوران آتشفشانی است که در آن سال‌ها فوران کرده است.

با پیشرفت تکنولوژی و دانش انسان‌ها، این مفهوم به‌تدریج توسعه یافته و به‌شکل امروزی درآمده است. احتمالاً در سال‌های آینده هم این روند ادامه داشته باشد و با کشف موارد و ابزارهای پیشرفته‌تر، اینفوگرافیک‌های جدیدتری هم مشاهده کنیم.

دلیل محبوبیت اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک‌ها زودتر از آنچه تصور می‌شد در میان افراد مختلف محبوب شدند و روند صعودی عجیبی را تجربه کردند. دلیل اینکه اینفوگرافیک‌ها به‌سرعت پخش می‌شوند و علاقه‌مندان زیادی دارند را می‌توان جذابیت محتوای بصری نسبت به محتوای متنی دانست.

طبق مطالعات انجام‌شده، مغز ما محتواهای بصری را تقریباً 60هزار برابر سریع‌تر از نوع متنی آن پردازش می‌کند. به‌علاوه، تحقیقی دیگر نشان داده است افرادی که از ابزارهای بصری استفاده می‌کنند، در مقایسه با کسانی که صرفاً به استفاده از متن بسنده می‌کنند، دارای 43درصد عملکرد بهتر در متقاعد‌کردن مخاطبان خود برای انجام اقدام موردنظرشان دارند.

در کنار این جذابیت، لقمۀ حاضر و آماده‌ای را که اینفوگرافیک در اختیار مخاطب می‌گذارد نیز در نظر بگیرید. درواقع، اینفوگرافیک نمونۀ شیک و مجلسی یا اصطلاحاً «هلو برو تو گلو»ی محتواهای متنی است. البته اگر شما هم دلیل دیگری برای جذابیت اینفوگرافیک سراغ دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

انواع هشت‌گانۀ اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها هم درست مثل اغلب مفاهیمی که در دنیای دیجیتال موجود است، انواع و اقسام گوناگونی دارند. این دسته‎بندی براساس هدف تهیۀ اینفوگرافیک، نوع آیتم‌های استفاده‌شده در آن و روند ارائۀ اطلاعات صورت گرفته و در اکثر اوقات، اینفوگرافیک‌هایی که می‌بینید، در دسته‌ای مشخص قرار ندارند و ترکیبی از چند دسته هستند.

انتخاب نوع اینفوگرافیک برای هر موقعیت، به هدف و مخاطب شما بستگی دارد. به‌طور کلی باید نوعی از اینفوگرافیک را انتخاب کنید که ابهام ایجاد نمی‌کند و به درک و هضم هرچه بیشتر و بهتر اطلاعات و نیز انتقال مفهوم موردنظر، به مخاطب کمک می‌کند.

برای مثال، اینکه قصد داشته باشید با استفاده از اینفوگرافیک مطلب بلاگ خود را به‌صورت یک پست در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید، با اینکه بخواهید در یک ارائه از اینفوگرافیک استفاده کنید، کاملاً فرق می‌کند. به همین خاطر، در ادامه انواع مختلف اینفوگرافیک را به شما معرفی می‌کنیم:

1) اینفوگرافیک اطلاع‌رسانی (Informational Infographic)

در این نوع از اینفوگرافیک‌ها بیشتر از سایر انواع آن از متن استفاده می‌شود. البته بخش تصویری و گرافیکی همچنان پابرجاست و از اِلِمان‌های تصویری استفاده می‌شود، اما تأکید بیشتری روی متن است.

2) اینفوگرافیک تایم‌لاین (Timeline Infographic)

اینفوگرافیک تایم‌لاین رویدادها یا اقداماتی را که در یک بازه زمانی مشخص اتفاق افتاده، به تصویر می‌کشد. معمولاً از این نوع برای نشان‌دادن روند تکامل یا سیر تاریخی یک چیز استفاده می‌شود. در اینفوگرافیک‌های تایم‌لاین بیشتر از آیکون، تصاویر و عناصر گرافیکی برای انتقال مفاهیم کمک گرفته می‌شود. عموماً اینفوگرافیک‌های این دسته عمودی و مارپیچ هستند، اما نوع افقی آن هم وجود دارد و در برخی از موارد استفاده می‌شود.

3) اینفوگرافیک‌های نموداری (Charts Infographic)

همان‌طور که از نام این نوع پیداست، تمرکز آن بر استفاده از نموداری است که اطلاعات هدف را به تصویر می‌کشد. از اینفوگرافیک‌های نموداری بیشتر برای انجام مقایسه استفاده می‌شود؛ مثلاً بین میزان مصرف آب در سالی که گذشت و سال قبل از آن.

4) اینفوگرافیک آموزشی (How To Infographic)

در اینفوگرافیک‌های آموزشی مراحل لازم برای رسیدن به یک نتیجۀ خاص را بیان می‌کنیم. ازجمله مواردی که فرایند آن‌ها را می‌توان با یک اینفوگرافیک آموزشی نشان داد عبارت‌اند از: مراحل تولید یک محصول و دریافت گواهینامۀ استاندارد یا مدرک تخصصی. نکته‌ای که درمورد این نوع وجود دارد این است که معمولاً ترتیب مراحل در آن مهم است.

5) اینفوگرافیک فرایندی (Process Infographic)

اینفوگرافیک فرایندی یا فلوچارتی شبیه به اینفوگرافیک آموزشی است؛ تنها تفاوت در حق انتخاب و تصمیم‌گیری است. در این اینفوگرافیک‌ها هر مرحله با استفاده از خطوط و فلش‌های جهت‌دار به مرحلۀ قبل متصل می‌شود. به‌عنوان نمونه‌هایی از اینفوگرافیک پردازشی می‌توان به اینفوگرافیک‌های تعیین نوع شخصیت و فرایندهای مختلفی که در هر صنعت وجود دارد، اشاره کرد.

6) اینفوگرافیک مقایسه‌ای (Comparison Infographic)

با استفاده از اینفوگرافیک مقایسه‌ای، تفاوت‌ها و شباهت‌های بین دو یا چند محصول، مکان، رویداد، عمل، ایده یا فرد را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهیم. اینفوگرافیک مقایسه‌ای تفاوت‌ها و شباهت را زیر ذره‌بین می‌برد و به شناسایی نقاط قوت و ضعف آیتم‌های مختلف در برابر گزینه‌های دیگر کمک می‌کند. معمولاً بسته به تعداد آیتم‌هایی که با هم مقایسه می‌شوند، طرح صفحه به دو یا چند بخش تقسیم می‌شود.

7) اینفوگرافیک عددی (Number Infographic)

اینفوگرافیک‌های عددی، دسته‌ای از اینفوگرافیک‌ها هستند که روی اعداد و ارقام تأکید بیشتری دارند. تفاوت آن با نوع نموداری هم در این است که اینجا بیشتر کمیت مدنظر است، اما در آن نوع، کیفیت هم می‌تواند مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد.

8) اینفوگرافیک رزومه‌ای (Resume Infographic)

همان‌طور که از نام این اینفوگرافیک پیداست، در آن تجارب شغلی، مدارک حرفه‌ای، سوابق و توانمندی‌ها و مهارت‌های تخصصی افراد وجود دارد. ساختن رزومه به این شکل می‌تواند در دستۀ رزومه‌های خلاق جای بگیرد و اطلاعات را در خلاصه‌ترین شکل ممکن برای کارفرما به نمایش درآورد. البته این نباید شما را از اصول رزومه و مواردی که باید در آن رعایت کنید، دور کند؛ اما می‌تواند به‌خوبی جلب توجه کند.

اینفوگرافیک Infographic

6 مزیت استفاده از اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها تأثیرات مثبت فراوانی دارند. تحقیقات نشان داده است که این جلوه‌های بصری می‌توانند در بهبود یادگیری تأثیر داشته باشند و به‌خاطرسپردن اطلاعات را برای افراد راحت‌تر می‌کنند. به‌صورت کلی، موارد زیر را می‌توان به‌عنوان مزایای اصلی اینفوگرافیک‌ها در نظر گرفت:

  1. محتواهایی که تولید می‌کنیم، روی مخاطبان تأثیر بیشتر و عمیق‌تری می‌گذارند.
  2. اینفوگرافیک‌ها باعث می‌شوند با صرف زمان کمتر، نتیجۀ بهتری بگیرید.
  3. استفاده از اینفوگرافیک می‌تواند خسته‌کنندگی محتوای متنی را از بین ببرد.
  4. اینفوگرافیک باعث می‌شود که پیام خود را واضح‌تر، ساده‌تر و قابل فهم‌تر به مخاطبان انتقال دهید.
  5. دست ما برای ارائۀ خلاقانۀ موضوعات باز است و می‌توانید خلاقیت خود را به تصویر بکشید.
  6. اینفوگرافیک‌ها به‌راحتی قابلیت انتشار و وایرال‌شدن دارند و می‌توانند به‌سرعت نام ما را بر سر زبان‌ها بیندازند.

کلام آخر

این روزها که محتوای بصری ابزار قدرتمندی برای حضور در رسانه‌های مختلف است، استفاده از اینفوگرافیک‌ها می‌تواند باعث شود که از این فضا بهترین استفاده را داشته باشید و خود را در معرض دید کاربران بیشتری قرار دهید. حتماً استفاده از این نوع محتوای تصویری را امتحان کنید تا شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن باشید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و خوشحال می‌شویم که نظرات خود درمورد اینفوگرافیک‌ها را با ما درمیان بگذارید.