مرور رده

تبلیغات همسان (Native Ads)

با گذر زمان و ظهور انواع محتواهای دیجیتال جدید، نحوۀ تعامل انسان‌ها با آن‌ها نیز پیچیده‌تر شده است؛ از‌این‌رو برندها همیشه باید دنبال راه‌هایی بگردند که به‌وسیلۀ آن‌ها تبلیغات دیجیتال خود را مؤثرتر و کارآمدتر کنند. یکی از انواع تبلیغات که به حل این مشکل بسیار کمک می‌کند، تبلیغات همسان (Native Advertising) است. به عبارت دیگر، تبلیغات نیتیو راهی جدید برای برندهاست که به‌واسطۀ آن می‌توانند پیام خود را به گوش مشتریان برسانند. در ادامه سراغ بررسی اینکه تبلیغات Native چیست، چه مزایایی دارد و چند نوع دارد می‌رویم.

تبلیغات همسان چیست؟

عبارت تبلیغات همسان برای آن دست از تبلیغات دیجیتالی استفاده می‌شود که ظاهر، حس و عملکردی شبیه به جایی که در آن ظاهر می‌شوند دارند. دن گرینبرگ (Dan Greenburg)، مؤسس و مدیرعامل مؤسسۀ تبلیغاتی Sharethrough، تبلیغات نیتیو را این‌گونه تعریف می‌کند:

«نوعی رسانۀ پولی که مناسب شکل و عملکرد تجربۀ کاربر در سایت یا اپلیکیشنی است که در آن ظاهر می‌شود.» به‌طور خلاصه‌تر، تبلیغات همسان تبلیغاتی هستند که مناسب‌اند!

تبلیغات نیتیو طوری طراحی شده‌اند که با منبع آن رسانه همخوانی داشته باشند، به‌طوری که بعضی از تبلیغات همسان آن‌قدر خوب طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند که کاربر متوجه نمی‌شود که با یک تبلیغ روبه‌روست! شاید این نوع تبلیغات را در اینستاگرام و یا دیگر شبکه‌های اجتماعی دیده باشید، جایی که آن تبلیغ ظاهری شبیه به پست‌های اینستاگرام پیدا کرده و ظاهرش به‌گونه‌ای است که تفاوتی با سایر المان‌های آن محیط ندارد و به‌شکلی نیست که در نگاه اول بتوان متوجه آن شد.

اما باید به این نکته اشاره کرد که تبلیغات همسانی خوب است که نه فریب‌دهنده باشد و نه آزاردهنده. چون هدف نهایی تبلیغات نیتیو این است که خودش را با جریان آن محیط هماهنگ کند و به کاربر این موضوع را که با یک محتوای پولی روبه‌روست القا نکند.

تبلیغات همسان چگونه متولد شد؟

تبلیغات همسان ناگهان ظهور نکرد، بلکه در پاسخ به اتفاقی که باعث می‌شد افراد کمتر به تبلیغات توجه کنند، قد علم کرد. در سال 2013 تبلیغات Native در جواب به پدیدۀ کوری بنری روی کار آمد. در سال 2015 از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای توزیع محتوا استفاده شد. در سال 2016 برای جذب مشتری از آن استفاده می‌کردند و در سال 2017 و بعد از آن به موتوری برای رشد کسب‌وکارها تبدیل شد.

مزایای تبلیغات همسان چیست؟

تبلیغات Native از آن جهت اهمیت دارند که بازاریابان می‌توانند به‌وسیلۀ آن و با تولید محتوای ارزشمند و سرگرم‌کننده، به مخاطب هدف خود دسترسی پیدا کنند؛ چون مشکلی را که باعث می‌شود انواع دیگر تبلیغات مانند تبلیغات بنری و… به Blindness محتوایی و بنری منجر شوند ندارد و درعین‌حال چیزی در قالب یک محتوا به کاربر ارائه می‌کند. در ادامه به 2 مزیت اصلی تبلیغات همسان اشاره می‌کنیم:

1) تجربۀ کاربری را بهبود می‌بخشد

وقتی که شما به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال با مخاطبان هدف خود به‌واسطۀ یک محتوای باارزش ارتباط برقرار می‌کنید، درواقع به بهبود تجربۀ کاربری کمک می‌کنید. درحالی‌که تبلیغات آشکار پولی (مانند تبلیغات بنری) با کاهش عملکرد روبه‌رو هستند، شما به‌وسیلۀ تبلیغات Native که پیاده‌سازی آن توسط پلتفرم‌های مختلف مانند صباویژن در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌توانید تأثیرگذاری و کارآمدی این نوع تبلیغ را به‌وضوح مشاهده کنید.

چون جدا از اینکه تبلیغات Native برای مخاطبان تعاملی‌تر و جالب‌تر هستند، دارای نرخ کلیک و نرخ فروش بالاتر نیز هستند. طبق آمار eMarketer، تبلیغات همسان تا 1% نرخ کلیک بیشتری در دسته‌بندی‌های کالایی حیوانات خانگی، غذا و نوشیدنی و خانواده و والدین داشته‌اند.

2) شناخت و آگاهی از برند را افزایش می‌دهد

تبلیغات همسان یکی از بهترین راه‌هایی است که به برندها کمک می‌کند تا اتهام فریب‌دادن مخاطبان را از گردن خود بردارند! وقتی که تبلیغ همسان دکمۀ مشخص فراخوان به اقدام ندارد و به‌جای آن صرفاً روی افزایش علاقۀ مخاطب به نام یا خدمات برند به‌شکلی کاملاً طبیعی تمرکز می‌کند، باعث می‌شود که به آن تبلیغ، بدون اینکه احساس کند سرش کلاه رفته است، علاقه پیدا کند و با آن تعامل داشته باشد.

طبق آمار DailyBlogging:

  • تبلیغات همسان تا 40 برابر نرخ کلیک بالاتری نسبت به تبلیغات نمایشی کلاسیک دارند.
  • 53٪ از مشتریان به تبلیغات نیتیو بیشتر از تبلیغات نمایشی کلاسیک تمایل دارند.
  • فقط در آمریکا در سال 2019 نزدیک به 44میلیارد دلار برای تبلیغات Native هزینه شده است.
  • 73٪ از مخاطبان ترجیح می‌دهند از یک تبلیغ همسان دربارۀ محصولات اطلاع پیدا کنند تا یک تبلیغ سنتی.
  • بیش از 77% کاربران هدف‌قرار‌گرفته در بازاریابی همسان، احساس نکردند که دارند یک تبلیغ را می‌خوانند.
  • 25٪ از بازار طی 5 سال آینده کلاً به‌سمت تبلیغات همسان خواهند رفت.

انواع تبلیغات همسان

مانند سایر تبلیغات، تبلیغات نیتیو نیز انواع مختلفی دارد و هرکدام می‌تواند مزایای مخصوص به خودش را داشته باشد. در ادامه به 3 نوع رایج تبلیغات همسان اشاره می‌کنیم:

1) درون‌فید (In-Feed)

تبلیغات نیتیو درون‌فید درواقع شبیه تعریف تبلیغات همسان است و بین سایر محتواهای یک سایت، پلتفرم یا اپلیکیشن ظاهر می‌شود و معمولاً دارای تگ پست اسپانسردار یا تبلیغاتی است. درواقع، تبلیغ‌دهنده برای نمایش آن محتوا در ظاهر آنجا به تبلیغ‌کننده پولی را پرداخت کرده است و شبیه سایر محتواهاست. این نوع تبلیغ همسان بسته به آن سایت یا پلتفرم می‌توانند ظاهر متفاوتی داشته باشند. مثلاً برای یک سایت، شبیه یک بلاگ‌پست است، ولی برای یک پلتفرم اجتماعی ممکن است یک پست اسلایدی باشد.

2) جست‌وجوی پولی (Paid Search)

یکی از روش‌های محبوب تبلیغات همسان است که در آن تبلیغ به‌شکل سایر نتایج یک موتور جست‌وجو مانند گوگل نمایش داده می‌شود و همیشه تگ Ad دارد و بالاتر از سایر نتایج، در ابتدای صفحه نشان داده می‌شود.

3) محتوای پیشنهادی (Recommendation)

جای دیگری که شما احتمالاً تبلیغات Native را مشاهده می‌کنید، بخشی است که به شما چیزهایی را برای مطالعه یا تماشا پیشنهاد می‌کند. این تبلیغات معمولاً در ستون‌های کناری سایت‌ها یا در انتهای مطالب بلاگ به نمایش درمی‌آیند.

درنهایت باید توجه داشته باشید که قبل از پیاده‌سازی کمپین‌های نیتیو مارکتینگ، از منابع موجود مانند وبینارها، بلاگ‌پست‌ها، آموزش‌ها و… نحوۀ اجرای تبلیغات همسان را به‌خوبی یاد بگیرید تا به بهترین نتایج دست پیدا کنید.