مرور رده

تبلیغات همسان

بگذارید قبل از اینکه بگوییم تبلیغات همسان (Native Advertising) چیست، به نکته‌ای اشاره کنیم. همۀ ما می‌دانیم که در عصری زندگی می‌کنیم که افراد جامعه از جهات مختلف بمباران تبلیغاتی می‌شوند و ما صاحبان کسب‌وکار باید با دقت تمام و با توجه به بودجۀ تبلیغاتی‌مان، از موشک‌های تبلیغاتی نقطه‌زن استفاده کنیم!

وقتی یک سایت خبری را برای اولین‌بار باز می‌کنیم، با انواع بنرهای تبلیغاتی رنگارنگ روبه‌رو می‌شویم که فقط در دفعات اول توجه ما را به خودشان جلب می‌کنند، اما بعد از مدتی، دچار پدیدۀ کوری بنری (Banner blindness) ‌می‌شویم.

این پدیده یکی از رفتارهای قدیمی کاربران در مواجهه با یک سایت است که تمایل کاربران به نادیده‌گرفتن عناصر تبلیغاتی یک صفحه (چه آن عنصر تبلیغاتی باشد و چه نباشد) را بیان می‌کند. حتی با وجود پیشرفت و توسعۀ صفحات وب و نوع تبلیغات، این پدیده همچنان از سمت کاربران مشاهده می‌شود.

حالا به نظرتان راه‌حل چیست؟ در این بلاگ‌پست راه‌حل را می‌خوانیم. در این بلاگ‌پست قصد داریم یکی از این موشک‌های تبلیغاتی نقطه‌زن، یعنی تبلیغات همسان را معرفی کنیم، به انواع آن بپردازیم، مزایا و معایب آن را شرح دهیم و در آخر هم چند نمونۀ جذاب از تبلیغات همسان را معرفی می‌کنیم.

دسته‌بندی تبلیغات همسان

تبلیغات همسان چیست؟ استتار مثل تک‌تیرانداز کارکشته

تبلیغات همسان یا Native Advertising یکی از روش‌های تبلیغاتی آنلاین است که از نظر ظاهر، ساختار، فرم و محتوا به‌طور کامل با صفحۀ سایت یا پلتفرمی که در آن تبلیغ نمایش داده می‌شود همخوانی دارد؛ به همین خاطر به آن تبلیغات همسان می‌گویند.

تبلیغات همسان نوعی تبلیغ غیرمزاحم یا غیرتهاجمی است؛ چراکه مشابه سبک و سیاق محتوای یک پلتفرم است و تبلیغ ما را از شر پدیدۀ کوری بنری دور نگه می‌دارد و نرخ CTR را افزایش می‌دهد.

مثالی برای پدیده کوری بنری
مثالی برای پدیده کوری بنری که با استفاده از هیت مپ میزان توجه کاربران را نشان می‌دهد.

داستان تولد تبلیغات همسان؛ از سرباز صفر تا سرداری!

همان‌طور که گفتیم، یکی از مشکلاتی که مدیران تبلیغات شرکت‌ها در تبلیغات آنلاین با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند، پدیدۀ کوری بنری بود. در کنار این مورد، گاهی تبلیغات اثربخش نبود و حتی کاربر با دیدن آن، بی‌تفاوت از کنارش می‌گذشت. متخصصان بازاریابی آنلاین راه‌حل‌هایی را برای رفع این قبیل مشکلات ارائه کردند و یکی از این راه‌حل‌ها چیزی نبود جز استفاده از تبلیغات همسان. تبلیغاتی که مانند یک تک‌تیرانداز کارکشته خودش را با محیط پیرامونش یکسان می‌کند که کسی متوجه استتارش نشود، تا مخاطب هم آن را ببیند و هم نتواند بی‌تفاوت از کنار آن رد شود.

همان‌طور که در تصویر می‌بینیم، نقش تبلیغات همسان در طی سال‌ها پررنگ‌تر شده است. در سال 2013 تبلیغات همسان در جواب به پدیدۀ کوری بنری روی کار آمد؛ در سال 2015 از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای توزیع محتوا استفاده می‌شد؛ در سال 2016 برای کسب مشتری از آن استفاده می‌کردند و در سال 2017 نقش پررنگی را تجربه کرد: تبلیغات همسان را مانند موتور برای رشد کسب‌وکار می‌دیدند. به‌طور کلی می‌توان از تبلیغات همسان، بسته به نوع کسب‌وکار و هدف ما از کمپین، برای هریک از این موارد استفاده کرد.

تغییر نقش تبلیغات همسان در طی سال‌ها

انواع تبلیغات همسان (Native ads)؛ آشنایی با کمین‌های استتار

همان‌طور که گفتیم، تبلیغات همسان یا نیتو، مشابه ساختار محتوای پلتفرمی است که در آن قرار می‌گیرد؛ پس با توجه به پلتفرم، نوع تبلیغ همسان نیز متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی، انواع تبلیغات native به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 1. تبلیغ در میان محتوا یا در میان فید (In-Feed Units
 2. تبلیغ در موتورهای جست‌وجو (Paid Search Units
 3. رپورتاژ آگهی (Reportage Advertising)؛
 4. ویجت‌های پیشنهادی (Recommendation Widgets
 5. کمپین نیتیو ادز به‌شکل انتخابی (Native advertising)؛
 6. نتایج جست‌وجو در خریدهای آنلاین (Promoted Listings
 7. تبلیغات بنری با اجزای کمپین نیتیو ادز (Display Ads With Native Elements

 1) تبلیغ در میان محتوا (In-Feed Units)؛ استتار در جنگل

تبلیغ در میان محتوا یا فید به این صورت است که تبلیغات کسب‌وکار در میان محتوای سایت‌ها یا فید شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، آپارات، یوتیوب و… جا خوش می‌کنند. این نوع از تبلیغات همسان، در هر سایت یا شبکۀ اجتماعی، متفاوت است؛ چراکه باید مانند آب، قالب آن پلتفرم را به خود بگیرد.

اهالی توییتر معمولاً توییت‌های تبلیغاتی برندهای مختلف را می‌بینند که در بین توییت‌های تایم‌لاینشان جا خوش کرده‌اند. این استتار وقتی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که توییت‌های انگلیسی را دنبال کنیم. البته توییتر یک راهنمایی برای شناسایی این توییت‌ها برای ما کنار گذاشته است؛ خیلی ریز و پایین این توییت‌ها نوشته است «sponsored»، تا علامت‌گذاری در تبلیغات همسان را به‌خوبی انجام داده باشد.

شاید در گذشته ویدئوهای تبلیغاتی ابتدا و مابین ویدئوهای آپارات و یوتیوب از این دسته نبودند، اما در حال حاضر با توجه به سیاست‌های این دو شرکت، محتوای ویدئوی تبلیغاتی با محتوای ویدئویی که قرار است کاربر مشاهده کند، در یک راستا و مرتبط هستند و سعی‌ آن‌ها بر این است که تبلیغات در ویدئوهای واقعی و مرتبط نمایش داده شوند تا برای هر سه طرف، یک بازی برد-برد باشد؛ هم تبلیغ‌کننده مطمئن می‌شود که تبلیغش در جای درست قرار دارد، هم بیننده تبلیغ مرتبط با محتوای مورد علاقه‌اش را می‌بیند و هم خزانۀ این دو شرکت به این واسطه پر می‌شود.

تبلیغ در میان فید
تبلیغ در میان فید In-Feed Units شرکت اپل در شبکه ‌اجتماعی توییتر

2) تبلیغ در موتورهای جست‌وجو (Paid Search Units)؛ با پول مدال طلا بگیر!

شاید بتوان گفت همۀ ما حتی یک بار هم که شده، این مورد را دیده‌ایم. مگر می‌شود سروکارمان با جناب گوگل باشد و این تبلیغ را ندیده باشیم؟ البته تبلیغ در موتورهای جست‌وجو، در گوگل خلاصه نمی‌شود و هر اپلیکیشن یا پلتفرمی که دارای قابلیت جست‌وجو باشد، می‌تواند از این نوع تبلیغ همسان استفاده کند. سازوکار این تبلیغ همسان به این شکل است که یک عبارت را در آن پلتفرم جست‌وجو می‌کنیم و آن موتور جست‌وجو به ما محتوای برندهایی را در اولین نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد که برای تبلیغ همسان، هزینه پرداخت کرده‌اند.

به‌طور مثال، اگر در گوگل عبارت «native ads» را جست‌وجو کنیم، می‌بینیم که چهار سایت با استفاده از سیستم تبلیغات همسان گوگل یا به ‌عبارت دیگر، گوگل ادز، چهار جایگاه اول را برای مدت محدودی به دست آورده‌اند. البته گوگل هم مانند توییتر علامت‌گذاری در تبلیغات همسان را فراموش نکرده است؛ در کنار این سایت‌ها، کلمۀ Ad را قرار داده تا مخاطبان آن‌ها را راحت‌تر شناسایی کنند. البته اگر زبان گوگل روی فارسی تنظیم شده باشد، با کلمۀ «آگهی» روبه‌رو می‌شویم.

گاهی بعضی برندها که رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند، از تبلیغات همسان برای پیشی‌گرفتن از یکدیگر استفاده می‌کنند. به‌طور مثال، آقای موسوی قصد دارد میز تحریرش را بفروشد، به همین خاطر به نصب برنامۀ دیوار برای فروش این میز نیاز پیدا می‌کند. در اپلیکیشن کافه‌بازار کلمۀ دیوار را جست‌وجو می‌کند، اما در کمال تعجب در بالاترین نتیجه، برنامۀ «شیپور» را می‌بیند!

آقای موسوی در لحظۀ اول شک می‌کند، شاید به اشتباه جست‌وجو کرده، اما وقتی می‌بیند که با برنامۀ شیپور هم کارش راه می‌افتد، آن را نصب می‌کند و از گشتن به دنبال برنامۀ دیوار دست می‌کشد. به همین راحتی شیپور با استفاده از تبلیغات همسان یا به عبارت دقیق‌تر، با استفاده از تبلیغ در موتورهای جست‌وجو توانست یک مشتری را از چنگ رقیبش دربیاورد. البته در این خصوص که این کار درست و اخلاقی است یا خیر، بحث‌های فراوانی وجود که مورد بحث این بلاگ‌پست نیست.

نمونه‌ای از تبلیغ در موتورهای جست‌وجو
گوگل ادز، نمونه‌ای از تبلیغ در موتورهای جست‌وجو Paid Search Units

3) رپورتاژ آگهی؛ جلب اعتماد مشتری از طریق محبوب

رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری نوع دیگری از تبلیغات همسان است. ما معمولاً به سایت‌های خبری و مجله‌ای که هر چند وقت یک بار به آن‌ها سر می‌زنیم، اعتماد داریم. حالا فرض کنیم در یکی از این سایت‌ها خبر و مطلبی را درمورد مزایای یک محصول، خوبی‌های یک برند یا معرفی یک سایت بخوانیم. معمولاً یک حس خوب نسبت به آن‌ها در ما ایجاد می‌شود و حتی شاید به سایت آن‌ها سر بزنیم یا اسمشان را در گوگل جست‌وجو کنیم.

البته باید در نوشتن این نوع از تبلیغات همسان دقت کرد؛ چراکه ممکن است در صورت نوشتن یک متن بد، رپورتاژ آگهی اثر منفی داشته باشد و اهداف ما را از این تبلیغ همسان تأمین نکند. بهتر است رپورتاژ آگهی را کسی بنویسد که علاوه بر تخصص در نوشتن رپورتاژ آگهی، نوعی آشنایی نسبی نیز با کسب‌وکار موردنظر دارد.

نکته‌ای که گفتنش در این قسمت خالی از لطف نیست، این است که حدود 51درصد افراد کمتر از 30 سال تا زمانی که محتوا آموزنده و سرگرم‌کننده باشد، اهمیتی نمی‌دهند که چه کسی این محتوا را تولید کرده است.

4) محتوای پیشنهادی یا ویجت‌های پیشنهادی (Recommendation Widgets)

محتوای پیشنهادی یا ویجت پیشنهادی نوع دیگری از تبلیغات همسان است. در این مورد، تبلیغ همسان ما در کنار محتوای سایت یا دیگر تبلیغات در یک قالب و باکس پیشنهادی به مخاطب نمایش داده می‌شود. معمولاً این نوع تبلیغات همسان را در انتهای هر مقاله یا در کنار تبلیغات و دیگر محتواهای پیشنهادی می‌توان پیدا کرد.

ویجت پیشنهادی معمولاً به دو نوع متنی و تصویری تقسیم می‌شود. در نوع اول تمام باکس به تبلیغات همسان متنی اختصاص دارد و در نوع دوم، علاوه بر متن، تصویری مختص آن تهیه شده است. معمولاً نرخ کلیک تبلیغات همسان تصویری در ویجت پیشنهادی بالاتر است.

5) کمپین نیتیو ادز به شکل انتخابی

کمپین نیتیو ادز به شکل انتخابی را می‌توان یکی از انواع سرگرم‌کننده و درگیرکنندۀ تبلیغات همسان نامید؛ زیرا مخاطب خودش با محتوا درگیر می‌شود و برای کسب‌وکار، محتوا تولید می‌کند. مثالی از این نوع تبلیغات، فیلترهای اینستاگرام است.

فیلترهای مخصوص کسب‌وکار ما در کنار دیگر فیلترها قرار دارند و مانند هر فیلتر دیگری کار می‌کنند. برای دسترسی به این نوع تبلیغات همسان کافی است تا فیلترتان را در اینستاگرام ثبت کنید و مخاطبان را به شرکت در این کمپین دعوت کنید. در ادامه دو کسب‌وکار ایرانی را که از این قابلیت استفاده کرده‌اند، معرفی می‌کنیم.

6) نتایج جست‌وجو در خریدهای آنلاین (Promoted Listings)

به احتمال زیاد گذرتان به محلۀ دیجی‌کالا افتاده است و اگر از این سایت خرید نکرده باشید، دست‌کم محصولات را در آن مقایسه و بررسی کرده‌اید تا در بازار به‌صورت حضوری خرید کنید. در فروشگاه‌های مارکت‌پلیس آنلاین مانند دیجی‌کالا و آمازون که چندین فروشنده در آن حضور دارند، امکان استفاده از تبلیغات همسان برای فروشنده‌ها فراهم است.

به این صورت که در صفحۀ محصولات یک برند یا یک نوع محصول، یک یا دو مکان تبلیغاتی به محصولاتی اختصاص دارد که فروشندگان آن می‌خواهند از تبلیغات همسان استفاده کنند تا علاوه بر قرارگیری در نمایش محصولات به‌شکل محتوای همسان، فروش بیشتری را تجربه کنند. البته این سایت‌ها هم به‌خوبی علامت‌گذاری در تبلیغات همسان را انجام می‌دهند.

7) تبلیغات بنری با اجزای کمپین نیتیو ادز (Display Ads With Native Elements)

تبلیغات بنری با اجزای کمپین نیتیو ادز دقیقاً به همان شکل تبلیغات بنری اجرا می‌شود، با این تفاوت که طوری در سایت قرار می‌گیرد که گویی آن بنر جزئی از سایت است.

به‌طور مثال، برند Campbell در صفحۀ رسپی‌های سایت allrecipes، این نوع تبلیغات همسان را انجام داده و در طراحی بنر خود به رسپی‌سوپ‌هایش اشاره کرده است. دقیقاً مشابه محتوای صفحه با رعایت کامل قوانین استتار!

مثالی از تبلیغات بنری با اجزای کمپین نیتیو ادز فروشگاه
مثالی از تبلیغات بنری با اجزای کمپین نیتیو ادز فروشگاه. تبلیغ برند Campbell در صفحۀ رسپی‌های سایت allrecipes

ویژگی‌های یک تبلیغات همسان عالی؛ تکاور تمام‌عیار

به نظر شما اگر تبلیغ کسب‌وکارمان جزو یکی از انواع بالا نباشد، می‌توان آن را تبلیغات همسان دانست؟ تبلیغات همسان به این چهار ویژگی وابسته است و باید نکات مربوط به این چهار پارامتر را در نظر داشت و به‌خوبی رعایت کرد:

 1. طراحی
  طراحی یکی از مهم‌ترین پارامترهاست؛ چراکه یک تصویر خوب باعث می‌شود تا نرخ کلیک افزایش یابد. نکتۀ دیگری که در طراحی مهم است و نباید از آن غافل شد این است که طراحی و دیزاین تبلیغ ما باید با طراحی پلتفرم میزبانی که تبلیغ ما قرار است در آنجا قرار بگیرد، همخوانی داشته باشد. همان‌طور که بارها در این بلاگ‌پست گفتیم، همخوانی و همسانی تبلیغ با فرم و ساختار پلتفرم میزبان، مهم‌ترین فاکتور تبلیغات همسان است.
  پس مهم‌ترین سؤالی که در این بخش باید از خودمان بپرسیم این است که طراحی تبلیغ ما به‌گونه‌ای هست که مخاطب احساس کند با یک محتوای همسان سایت روبه‌روست؟ اگر جواب بله است که با موفقیت از این مرحله عبور کردیم، ولی اگر جواب خیر است، باید طرحی نو دراندازیم و به فکر یک طرح جذاب و در‌عین‌حال مشابه ساختار پلتفرم میزبان تبلیغ باشیم.
 2. مکان تبلیغ
  کجا قرار است تبلیغمان قرار بگیرد؟ آیا تبلیغ ما باید در میان محتواهای منتشرشدۀ پلتفرم باشد یا در فید اصلی یا به‌صورت جدا و تکی نمایش داده شود؟
 3. رفتار و عملکرد تبلیغ
  آیا تبلیغ ما می‌تواند عملکردی مشابه بقیۀ محتواهای اصلی پلتفرم میزبان تبلیغ داشته باشد؟ یا وقتی که روی آن کلیک می‌شود، عملکرد متفاوتی را شاهد خواهیم بود. آیا وقتی کاربر روی تبلیغ ما کلیک کرد، به یک سایت هدایت می‌شود یا در همان پلتفرم باقی می‌ماند؟
 4. شفافیت
  شفافیت در فضای دیجیتال نوشدارویی است برای پیکر بی‌جان کسب‌وکارها. سؤالی که در این قسمت باید بپرسیم این است که آیا برای مصرف‌کننده، مشخص می‌شود که این تبلیغ ما یک محتوای تبلیغاتی است یا خیر؟در‌صورتی‌که در این زمینه شفافیت کافی وجود نداشته باشد، مخاطب اعتمادش را به برند ما از دست می‌دهد و در این صورت چیزی جز فروش کمتر و پایین‌آمدن ارزش برند، عایدمان نشده است.

این چهار پارامتر، مهم‌ترین ویژگی‌های یک تبلیغات همسان عالی هستند که هر تبلیغ‌کننده‌ای باید آن‌ها را بشناسد و با توجه به آن‌ها، کمپینش را اجرا کند.

چطور یک کمپین تبلیغات همسان را اجرا کنیم؟ ساخت پادگان از صفر!

چند قدم در طراحی یک کمپین تبلیغات همسان وجود دارد:

قدم اول: تعیین کن!

 1. تعیین هدف؛
 2. تعیین پرسونا یا مخاطبان هدف؛
 3. تعیین ناشران تبلیغ.

سؤالاتی که در این قدم باید از خودمان بپرسیم تا یک کمپین با هدف‌گیری و هدف‌گذاری درستی داشته باشیم به این ترتیب است:

 • مخاطبان ما در کجا اطلاعاتشان را می‌گیرند؟
 • به چه منابع و کانال‌های محتوایی اعتماد دارند؟
 • از چه نوع محتوایی لذت می‌برند؟
 • سؤالات، مشکلات یا نقاط رنج و درد آن‌ها چیست؟
 • آیا می‌خواهند سرگرم شوند یا به دنبال حل مشکل و مسئله هستند؟
 • در کدام منطقۀ جغرافیایی سکونت دارند؟
 • از چه دستگاهی استفاده می‌کنند؟ موبایل و تبلت یا کامپیوتر و لپ‌تاپ؟
 • در چه ساعاتی از شبانه‌روز به این کانال‌ها سر می‌زنند؟

با این سؤالات و پرسش‌هایی از این دست می‌توانیم به یک دیدگاه مناسب از مخاطبان و کانال‌های محتوایی‌شان برسیم تا ناشران مرتبط‌تری را با اهداف و مخاطبانمان پیدا کنیم.

قدم دوم: تولید محتوا

در این مرحله علاوه بر استفاده از جمع‌بندی قدم اول، باید ویژگی‌های یک تبلیغ همسان عالی را که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، در نظر بگیریم تا یک تبلیغ عالی با نتایج عالی داشته باشیم.

قدم سوم: ردیابی

وقتی کمپینی را اجرا کردیم، مهم‌ترین فاکتور این است که مطمئن شویم به‌خوبی کار می‌کند و بهترین عملکرد را دارد. به همین خاطر به‌طور مداوم باید پیگیر کمپین باشیم و با آزمایش‌ها و پیگیری‌هایمان مطمئن شویم که کمپین در بهترین حالت خود قرار دارد و در راستای رسیدن به اهداف کمپین است.

یکی از بهترین روش‌های ردیابی و اجرای کمپین، استفاده از A/B tests است. طراحی‌های متفاوت، نوشته‌های متفاوت، کانال، مخاطبان و ناشران متفاوت می‌تواند ما را در دستیابی به نتایج بهتر کمک کند.

در اجرای کمپین، چه در شروع و چه در اجرا باید از نظر کارشناسان خبره در این حوزه استفاده کنیم. معمولاً یکی از بهترین هم‌قدم‌ها، آژانس‌های تبلیغاتی هستند که ما برای اجرای تبلیغات همسان باید به آن‌ها مراجعه کنیم. در ادامه یکی از این بهترین هم‌قدم‌ها را معرفی می‌کنیم.

همان‌طور که اشاره کردیم، پلتفرم‌های میزبان تبلیغات معمولاً علامت‌گذاری در تبلیغات همسان را فراموش نمی‌کنند. این کار مانند نشان کونگ‌فو، خوبی و بدی را هم‌زمان به تصویر می‌کشد. از یک طرف با علامت‌گذاری در تبلیغات همسان نرخ کلیک پایین می‌آید، اما از طرف دیگر، اگر علامت‌گذاری در تبلیغات همسان وجود نداشته باشد، اعتماد مخاطب خدشه‌دار می‌شود و به‌دست‌آوردن اعتماد دوباره، پروسۀ زمان‌بر و هزینه‌بری است.

مزایا و معایب تبلیغات همسان؛ چاقو دست کیست؟

هر پدیده‌ای در دنیای کسب‌وکار مزایا و معایب خاص خودش را دارد. تبلیغات همسان نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مزایای تبلیغات همسان

می‌توان گفت که مزایای این نوع تبلیغ به معایبش می‌چربد. در ادامه با چند نمونه از این مزایا آشنا می‌شویم.

 • ظاهر مناسب و کاربرپسند: با توجه به همخوانی و همسانی این نوع تبلیغ و تهاجمی‌نبودن، مشتریان گارد کمتری در مقابل تبلیغات بنری می‌گیرند.
 • نرخ کلیک و ایمپرشن بالاتر: همان‌طور که گفتیم، معمولاً مخاطب، کمتر تبلیغات همسان را نادیده می‌گیرد و این به دلیل ساختار مشابه آن با محتوای پلتفرم است. طبق آمار، نرخ کلیک تبلیغات همسان در موبایل 0.38درصد، در دسکتاپ 0.16درصد و به‌طور میانگین 0.2درصد است؛ در‌حالی‌که نرخ کلیک در تبلیغات بنری به‌طور میانگین چیزی در حدود 0.05درصد است.
  مناسب برای دریافت ترافیک ورودی سایت: در بالا گفتیم که نرخ کلیک تبلیغات همسان درصد قابل‌ توجهی است و این خود می‌تواند به‌تنهایی عاملی باشد تا از طریق این تبلیغ برای دریافت ترافیک ورودی اقدام کنیم. البته باید محتوایی که مخاطب را به آن سوق می‌دهیم به‌گونه‌ای باشد که دست‌کم مقداری مخاطب را در سایتمان نگه دارد، در غیر این صورت این امکان وجود دارد که با خروجِ درلحظۀ بازدیدکنندگان، اعتبار سایتمان آسیب ببیند.
 • مناسب برای موبایل: اگر مخاطبان شما بیشتر از موبایل استفاده می‌کنند، تبلیغ همسان می‌تواند گزینه‌ای عالی برای تبلیغ کسب‌وکارتان باشد.
 • 53 درصد جلب توجه بیشتر نسبت به تبلیغات بنری؛
 • افزایش 18درصدی.

معایب تبلیغات همسان

تقریباً معایب این روش را می‌توان با بهره‌گیری از یک‌سری از پارامترها کنترل کرد؛ با‌این‌حال، چند مورد از معایب این نوع تبلیغ را با هم مرور می‌کنیم:

 • نبود شفافیت و ناراحتی مخاطب: به‌طور مثال، احمد را در نظر بگیریم: احمد دانشجوی رشتۀ عکاسی است و با توجه به رشته‌اش در سایت زومیت، بلاگ‌پست مقایسۀ دوربین گوشی‌های سامسونگ را می‌خواند. به انتهای بلاگ‌پست که می‌رسد، با تبلیغ همسان نوع چهار با این عنوان روبه‌رو می‌شود: «بهترین گوشی شیائومی از نظر دوربین». روی آن کلیک می‌کند و یک صفحۀ دیجی‌کالا برایش باز می‌شود که چند گوشی شیائومی در آن قرار دارد.
  احمد عصبانی می‌شود و در جا صفحه را می‌بندد؛ چراکه انتظار داشت با بلاگ‌پستی درمورد بهترین گوشی شیائومی از نظر دوربین روبه‌رو شود.
  اینجاست که گاهی این نوع تبلیغ اثر معکوس دارد و به همین دلیل است که پلتفرم‌ها و ناشران از کلماتی مانند آگهی، AD، Ads یا Sponsored استفاده می‌کنند تا به مخاطب بفهمانند که این محتوای تبلیغاتی است.
 • انتشار در سایت نامناسب با برند: این احتمال وجود دارد که تبلیغ ما در سایت‌هایی منتشر شود که به شخصیت برند ما آسیب وارد می‌کند و از آن طرف امکان دارد یک تبلیغ نامناسب، اعتبار یک میزبان تبلیغ را خدشه‌دار کند؛ درنتیجه بهتر است هر دو طرف مراقب باشند که چه تبلیغی را در کجا به نمایش می‌گذارند. البته انتخاب یک آژانس تبلیغاتی مناسب، تا حد قابل ‌توجهی از این اتفاق جلوگیری می‌کند.
 • هزینۀ گران‌تر نسبت به تبلیغات بنری: با توجه به مزایایی که برای تبلیغات همسان مطرح کردیم، باید این نکته را هم در نظر بگیریم که باید برای آن هزینۀ بیشتری را نسبت به تبلیغات بنری کنار بگذاریم.

تبلیغات همسان در صباویژن؛ فرماندهی جنگ به دست ژنرال

دیگر وقت آن رسیده که تبلیغات همسان را شروع کنیم و برای شروع نیاز داریم تا آژانس‌های تبلیغاتی‌ای که این خدمت را ارائه می‌دهند، بشناسیم. یکی از بهترین و بزرگ‌ترین آژانس‌های تبلیغاتی کشور صباویژن است و علاوه بر تبلیغات همسان، خدمات دیگری مانند تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات موبایلی، تبلیغات سوشال و طراحی کمپین را ارائه می‌دهند.

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، قبل از طراحی کمپین نیاز به مشاوره با متخصصان داریم و برای مشاوره با متخصصان صباویژن، فقط نیاز است که در صفحۀ تبلیغات همسان صباویژن روی دکمۀ مشاوره با کارشناسان کلیک کنیم و با واردکردن اطلاعات، فقط منتظر تماس کارشناسان صباویژن باشیم.

صباویژن دارای شبکه‌ای گسترده از ناشران است که این تنوع و گستردگی به ما در انتخاب درست ناشران مرتبط با کسب‌وکارمان کمک می‌کند. علاوه بر شبکۀ گسترده، از تکنولوژی به‌روز برای همسان‌سازی بیشتر تبلیغ با محیط انتشار استفاده می‌کند. این دو مورد، در کنار تأثیرگذاری خود تبلیغات همسان، دست‌به‌دست هم می‌دهند تا یک کمپین موفق را در صباویژن تجربه کنیم.

برترین تبلیغات همسان

وقت آن است که با برترین تبلیغات همسان آشنا شویم و چند نمونۀ موفق را با هم بررسی کنیم.

 1. موتورسواری با چی‌توز موتوری و مشاعره به سبک فیدیبو

صفحۀ اینستاگرام دو برند ایرانی فیدیبو و چی‌توز با استفاده از فیلترهای اینستاگرامی که تولید و منتشر کردند، کمپین تبلیغات همسان به‌شکل انتخابی را اجرا کردند و بازخوردهای مناسبی را از آن گرفتند.

در کمپین چی‌توز که اسم آن را چالش طعم‌ها و لحظه‌ها گذاشتند، برای مخاطبی که از فیلتر استفاده می‌کرد، به‌صورت تصادفی یکی از محصولات چی‌توز را بالای سرش به نمایش می‌گذاشتند و مخاطب با استوری آن محصول و تگ‌کردن صفحۀ چی‌توز در این کمپین شرکت می‌کرد.

در کمپین مشاعرۀ فیدیبو نیز در هنگام استفاده از فیلتر، یک حرف از حروف فارسی بالای سر مخاطب نشان داده می‌شد و مخاطب هم با خواندن یک بیت که حرف اولش با این حرف نمایش داده شده، در کمپین شرکت می‌کرد.

شاید در نگاه اول هیچ دستاورد و فروشی برای این دو برند ایجاد نشده باشد، اما این‌گونه کمپین‌ها اعتبار برند را بالاتر می‌برد و در این بازار پر از رقیب، سهم کسب‌وکار را از بازار بیشتر می‌کند.

کمپین تبلیغات همسان فیدیبو در اینستاگرام
کمپین تبلیغات همسان فیدیبو در اینستاگرام
کمپین تبلیغات همسان چی‌توز در اینستاگرام
کمپین تبلیغات همسان چی‌توز در اینستاگرام
 1. سایت‌سازی در دنیای عکس‌ها

نمی‌توانیم به دنبال عکس رایگان، باکیفیت و بدون کپی‌رایت بگردیم و اسم سایت Unsplash برایمان آشنا نباشد؛ منبعی فوق‌العاده برای دانلود عکس‌های باکیفیت در تمام زمینه‌ها. حالا پای این سایت چطور به داستان تبلیغات همسان کشیده شد؟

در گوشۀ سمت راست بنر اصلی در صفحۀ اول این سایت، یک لوگو به ‌شکل همسان خودش را جای داده که در نگاه اول شاید جزئی از طراحی بنر باشد، اما وقتی دقیق می‌شویم، می‌بینیم که لوگوی برند Squarespace با شعاری که برندش (تمام آنچه برای ساخت یک سایت نیاز دارید) را معرفی می‌کند، آنجا جا خوش کرده‌ است.

تبلیغ همسان Squarespace در Unsplash
تبلیغ همسان Squarespace در Unsplash
 1. اتفاقات عجیب در اسپاتیفای!

همکاری دو برند نتفلیکس و اسپاتیفای باعث شد تا اتفاقات عجیب نتفلیکس در اسپاتیفای سروگوشی بجنباند! زمانی که فصل دوم سریال Stranger Things منتشر شد، نتفلیکس تصمیم گرفت با همکاری اسپاتیفای این سریال را ترویج کند. این همکاری به این صورت بود که کاربران می‌توانستند با روشن‌کردن حالت «Stranger Things Mode»، پلی‌لیست‌های منتشرشده برای هر شخصیتِ این سریال را بررسی کنند. در این ویدئوی یوتیوب می‌توانید نحوۀ فعال‌سازی Stranger Things Mode و چگونگی کارکردش را مشاهده کنید.

این تبلیغ همسان چیزی فراتر از پلی‌لیست‌های اسپانسری است؛ چراکه یک تجربۀ همکاری چندجانبه بین دو برند را شاهد هستیم و می‌توان گفت دلیلی وجود ندارد که دیگر ناشران با ایده‌های جذاب و خلاقانۀ دیگر، از این دست همکاری‌ها را رقم نزنند.

همکاری دو برند نتفلیکس و اسپاتیفای
همکاری دو برند نتفلیکس و اسپاتیفای در زمان انتشار فص دوم سریال Stranger Things
 1. جیب مخفی روباه آتشین!

پاکت (Pocket) یک سرویس ساخته‌شده در بستر مرورگر فایرفاکس است که اجازه می‌دهد مقالات و بلاگ‌پست‌ها را ذخیره کنیم و هر زمانی که مایل بودیم آن‌ها را بخوانیم. در کنار این قابلیت می‌توانیم بلاگ‌پست‌های دیگر را هم ببینیم. زمانی که این سرویس را باز می‌کنیم، با لیستی از بلاگ‌پست‌های پیشنهادی روبه‌رو می‌شویم.

در این لیست تعداد انگشت‌شماری از بلاگ‌پست‌هایی که برای بازدید بیشتر از تبلیغات همسان استفاده کرده‌اند، دیده می‌شود. البته در پاکت با استفاده از عبارت «Sponsored by» بازهم علامت‌گذاری در تبلیغات همسان را شاهد هستیم. راستی این کدام نوع از انواع تبلیغات همسان است؟

تبلیغات همسان بلاگ‌پست‌ها در سرویس pocket
تبلیغات همسان بلاگ‌پست‌ها در سرویس pocket

کلام آخر

تا اینجا با تبلیغات همسان و انواع آن آشنا شدیم. دانستیم که تبلیغات همسان با محتوا و ساختار پلتفرم میزبان تبلیغ، همسانی و همخوانی دارد. تبلیغات همسان مانند سایر ابزارها، وسیله‌ای برای بازاریابی کسب‌وکارمان است و باید دانست که کجا و چطور از آن استفاده شود.

اگر در جای درست و به‌شکل صحیح از آن استفاده شود، طبق آمار می‌تواند 9درصد قرابت و نزدیکی با برند را افزایش می‌دهد. حدود 32درصد از مصرف‌کنندگان که در یک نظرسنجی شرکت کرده بودند، اعلام کردند که تبلیغات همسان را با خانواده و دوستانشان به اشتراک می‌گذارند، که این فرصتی عالی برای کسب‌وکارهاست.

اگر شما هم می‌خواهید برای کسب‌وکارتان از تبلیغات همسان استفاده کنید، می‌توانید فرم مشاوره با کارشناسان را در این صفحه پر کنید تا کارشناسان صباویژن با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌های لازم برای اجرای کمپین را با شما در میان بگذارند.