مرور رده

کلاب هاوس

مدتی بود که در دنیای شبکه‌های اجتماعی، عضو تازه‌ای وارد نشده بود. بعد از تیک تاک (Tik Tok) در سال 2016 که با انتشار خود سروصدا به‌پا کرد، این بار نوبت سوشال مدیای جدیدی به نام کلاب‌هاوس (Clubhouse) بود. احتمالاً شما هم خبر انتشار آن و حواشی مربوط به آن را شنیدید.

کلاب‌هاوس در حال حاضر میلیون‌ها مخاطب دارد؛ اما بخش عمده‌ای از این مخاطبان و سروصدایی که برپا کرد را مدیون مصاحبۀ ایلان ماسک (Elon Musk) و حضور سلبریتی‌های معروفی همچون اپرا وینفری (Oprah Winfrey)، دریک (Drake) و مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) است. ویژگی‌ای که باعث جلب توجه مخاطبان شده و آن را از دیگر شبکه‌های اجتماعی متمایز می‌کند، صدامحوربودن آن است.

برخلاف روندی که شبکه‌های اجتماعی داشتند پیش می‌گرفتند و همگی به‌سمت محتوای ویدئویی گام برمی‌داشتند، کلاب‌هاوس کاملاً براساس محتوای صوتی بنا شده است. در این مقاله از نیماتودی به معرفی بیشتر این برنامه و جزئیات مربوط به آن می‌پردازیم.

کلاب‌هاوس چیست؟

همان‌طور که گفته شد و احتمالاً می‌دانید، کلاب‌هاوس شبیه یک چت صوتی است که به‌صورت گروهی از آن می‌توان استفاده کرد. کلاب‌هاوس محصولی از شرکت آلفا اکسپلوریشن (Alpha Exploration) است که در سال 2020 منتشر شد. کلاب‌هاوس در ابتدای حضور خود حمایت چندین سلبریتی و اینفلوئنسر آمریکایی را داشت و به همین خاطر به‌سرعت در میان مردم شایع شد.

کلاب‌هاوس در ابتدای کار خود فقط برای کاربران IOS برنامۀ خود را منتشر کرد و بعد از چندین ماه نسخۀ اندروید آن را در اختیار کاربران قرار داد تا اکثریت مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

کلاب‌هاوس ساختار بسیار ساده و منحصر‌به‌فردی دارد و همین سادگی و به‌اصطلاح خودمانی‌بودن آن است که به دل می‌نشیند. حضور در کلاب‌هاوس درست مثل حضور در یک دورهمی چندنفره است که دربارۀ یک موضوع مشخص صحبت می‌شود.

نحوۀ ثبت‌نام در کلاب‌هاوس

سایر شبکه‌های اجتماعی برای ثبت‌نام در ابتدا از شما یک شماره تلفن یا ایمیل می‌گیرند و سپس با ایجاد یک نام کاربری خاص که قبلاً استفاده نشده باشد، می‌توانید یک صفحه داشته باشید و در آن فعالیت‌های مختلفی انجام دهید. اما در کلاب‌هاوس، انجام این فرایند برای ثبت‌نام شما کافی نیست؛ بلکه علاوه بر انجام مراحل فوق باید یک دعوتنامه از سمت شخصی که در کلاب‌هاوس حضور دارد، داشته باشید.

در این شرایط ممکن است نگران نام کاربری‌ای باشید که انتخاب کردید؛ چراکه ممکن است تا دعوتنامه پیدا کنید، کمی زمان ببرد و شخصی نام کاربری مدنظر شما را وارد کند. اما کلاب‌هاوس برای این قضیه جای نگرانی باقی نگذاشته است و شما زمانی که اطلاعات خود را تکمیل کنید و فقط جای دعوتنامه خالی باشد، نام کاربری را برای شما رزرو می‌کند.

همچنین، اگر شخصی را پیدا نکردید که شما را دعوت کند، با طی مراحل پیش‌ثبت‌نام، نوتیفیکیشنی برای مخاطبانی که در تلفن همراه خود ذخیره دارید و قاعدتاً کلاب‌هاوس هم دارند، می‌رود تا بتوانند برای شما دعوتنامه بفرستند. اگر شخص موردنظر دوست داشته باشد، می‌تواند دعوتنامه برای شما ارسال کند. بعد از دریافت دعوتنامه، شما کاربر رسمی کلاب‌هاوس لقب خواهید گرفت و می‌توانید در آن فعالیت کنید.

پس از انجام مراحل فوق، نوبت به انتخاب علایق و سلایق شما می‌رسد. کلاب‌هاوس این امکان را به شما می‌دهد که موضوعات مورد علاقه و مطابق با سلیقۀ خود را دنبال کنید. این به شما کمک می‌کند که افرادی را که در این حوزه هستند راحت‌تر پیدا کنید و اتاق‌هایی (روم‌ها) که با علاقۀ شما بیشترین همخوانی را داشته باشند، نمایش داده شوند.

اگر بعد از ثبت‌نام حوصلۀ واردکردن اطلاعات خود را نداشتید، با لینک‌کردن اینستاگرام یا توییتر خود به کلاب‌هاوس، بخش مربوط به اطلاعاتتان به‌صورت خودکار پر خواهد شد. اگر هم حوصله داشتید که می‌توانید تمامی بخش‌ها را به‌صورت دستی پر کرده و تصویر پروفایل، بیوگرافی و مواردی از این دست را تکمیل کنید.

بعد از اینکه در کلاب‌هاوس وارد شدید، 3 دعوتنامه به شما داده خواهد شد تا از 3 دوست دیگر خود برای حضور در کلاب‌هاوس دعوت کنید. به‌مرور و با افزایش میزان دعوت از سمت شما، کلاب‌هاوس، دعوتنامه‌های بیشتری را در اختیارتان می‌گذارد.

کلاب‌هاوس چگونه کار می‌کند؟

کلاب_هاوس-چگونه-کار-می_کند؟

بعد از اینکه مراحل ثبت‌نام را تکمیل کردید، با صفحۀ اصلی این شبکۀ اجتماعی مواجه خواهید شد. برعکس اینستاگرام و توییتر و شبکه‌های اجتماعی مشابه، کلاب‌هاوس از چندین زبان تشکیل نشده است. در صفحۀ Hallway که در سایر شبکه‌های اجتماعی با نام‌های دیگری مثل صفحۀ هوم (Home) یا صفحۀ خوراک (Feed) شناخته می‌شوند، شما می‌توانید اتاق‌های مختلفی را مشاهده کنید. روی هرکدام از اتاق‌ها، نام برگزارکنندۀ آن و همچنین عنوان مورد بحث و گفت‌وگو در آن روم نوشته شده است. پس از آنکه اسکرول (Scroll) کردید و به پایین‌ترین روم در این صفحه رسیدید، دکمۀ Explore را خواهید دید. این دکمه به شما کمک می‌کند تا روم‌های بیشتری را ببینید و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب اتاق موردنظر شما می‌توانید صدای افرادی را که در حال صحبت هستند بشنوید. در همان ابتدا اجازۀ صحبت نخواهید داشت و به‌عنوان یک مستمع آزاد وارد اتاق می‌شوید. اگر قصد صحبت داشتید، کافی است علامت دست را بزنید تا به شما اجازۀ صحبت داده شود.

دیگر امکانات کلاب‌هاوس

در صفحۀ Hallway، علاوه بر اتاق‌ها، دکمۀ سبزرنگی در پایین صفحه وجود دارد که می‌توانید از آن طریق اتاق موردنظر خود را آغاز کنید. با درست‌کردن روم برای گفت‌وگو، شما مدیر این اتاق خواهید شد. زمانی که مدیر یا به‌اصطلاح Moderator شدید، علاوه بر اضافه‌کردن افراد جدید برای صحبت و اظهارنظر، می‌توانید فهرستی از آن‌ها را هم داشته باشید. همچنین می‌توانید به اشخاصی که فقط شنونده هستند، درخواست دهید که به جمع کسانی که صحبت می‌کنند اضافه شوند. مدیر یک روم می‌تواند میکروفون اشخاصی را که در حال صحبت هستند هم قطع کند و درنهایت این امکان را دارد که مدیریت را به شخص دیگری واگذار کند.

در بالای این صفحه موارد دیگری هم وجود دارد. علامت ذره‌بین برای جست‌وجوی صفحات و روم‌های مختلف است. علامت دیگری که وجود دارد، پاکت نامه است که با رفتن به آن، می‌توانید تعداد دعوتنامه‌های خود و همچنین فهرستی از مخاطبانی را که کلاب‌هاوس ندارند مشاهده کنید.

کنار آن علامت یک تقویم است که به شما نشان می‌دهد چه روم‌هایی قرار است در روزهای آینده برگزار شود تا در صورت تمایل برنامه‌ریزی کرده و از آن استفاده کنید.

بعد از تقویم، علامت یک زنگوله وجود دارد. در این بخش، فعالیت‌هایی که مربوط به شماست، اعم از کسانی که شما را فالو کردند، کسانی که درخواست دعوتنامه دارند و… به شما نمایش داده می‌شود.

در کنار آن هم دکمۀ پروفایل شماست که از آن طریق می‌توانید به تنظیمات مربوط و اطلاعات کاربری خود دست پیدا کنید.

ساخت کلاب در کلاب‌هاوس

برای اینکه بتوانید فعالیت مستمر داشته باشید و بعد از مدتی شناخته شوید، نیاز است که در موضوع موردنظر خود کلاب بسازید. همچنین اگر کسب‌و‌کاری هستید که می‌خواهد با افراد ارتباط داشته باشد، داشتن کلاب (Club) بسیار لازم است.

برای ساختن کلاب، نیاز نیست فرایند پیچیده‌ای را طی کنید. فقط کافی است که به پروفایل کاربری خود وارد شوید و از بخش (Member of) گزینۀ بعلاوه (+) را بزنید تا برای واردکردن اطلاعات کلاب خود آماده شوید. نام کلاب، انتخاب موضوع، تصویر پروفایل و توضیحات کوتاهی درمورد کلاب، ازجمله مواردی است که در این بخش مشاهده می‌کنید و به سلیقۀ خود می‌توانید آن را پر کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که در حین واردکردن این اطلاعات، می‌توانید مشخص کنید چه افرادی در این کلاب می‌توانند روم برگزار کنند. بعد از ساخت کلاب، امکان حذف آن را ندارید.

دنبال‌کردن افراد در کلاب‌هاوس

دنبال‌کردن افراد مختلف ازجمله مواردی است که در اکثر شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود. در کلاب‌هاوس هم شما می‌توانید افراد مختلفی ازجمله سلبریتی‌ها، دوستان و آشنایان خود را فالو کنید، تا هنگام حضورشان در یک روم، به شما اطلاع داده شود. این اطلاع‌رسانی به شما کمک می‌کند تا در بحثی که سلبریتی محبوب شما یا دوستانتان حضور دارند، شرکت کنید و با آن‌ها به بحث و تبادل نظر بپردازید.

کلام آخر

کلاب‌هاوس شبکۀ اجتماعی جدیدی است که هنوز جای کار زیادی دارد تا به قدرت سایر رقبای خود برسد. اما در همین حال هم تاکنون کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. با گذشت زمان باید دید که این شبکۀ اجتماعی روی رسالت خود یعنی فقط استفاده از محتوای صوتی می‌ماند، یا مجبور به اضافه‌کردن دیگر انواع محتوا هم خواهد شد.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد و به ما بگویید که کلاب‌هاوس را چگونه ارزیابی می‌کنید و تجربیات خود را درمورد استفاده از این شبکۀ اجتماعی با ما در میان بگذارید.

چطوری کلاب‌هاوس را نصب کنم؟

احتمالاً در چند ماه اخیر اسم شبکۀ اجتماعی کلاب هاوس را زیاد شنیده‌اید. شبکۀ اجتماعی تازه‌نفسی که با سرعت زیادی در حال گسترش بوده و طرف‌داران آن نیز روزبه‌روز بیشتر خواهند…