۲۰ راه تبلیغات برای جذب مشتری

معرفی بهترین روش‌های تبلیغات برای جذب مشتری

تبلیغات عنصری ضروری برای موفقیت هر برندی است؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکار و محصولات خود را به مردم معرفی کنید و مشتریان جدیدی جذب کنید. همۀ کسب‌وکارها همواره به دنبال بهترین راه‌های تبلیغات برای جذب مشتری می‌گردند. راه‌های زیادی برای تبلیغات وجود دارد که باید آن‌ها را بشناسید و متناسب با اهداف کلی برند خود، بهترین روش‌‌ها را برگزینید.

در این مطلب از وی‌‌پدیا ۲۰ راه تبلیغات برای جذب مشتری را به شما معرفی می‌کنیم تا آن‌ها را در استراتژی بازاریابی خود بگنجانید و بیشترین مشتریان را جذب کنید.

فهرست مطالب
چگونه برای جذب مشتری تبلیغ کنیم؟ + ۲۰ راه تبلیغات برای جذب مشتری

جذب مشتری چیست؟

جذب مشتری فرایندی است که به دستیابی مشتریان جدید برای کسب‌وکارها می‌انجامد.

این فرایند شامل دو جزء اصلی است: کشف و متقاعدسازی. ابتدا باید مشتریان بالقوۀ برند خود را بیابید و توجه آن‌ها را جلب کنید. سپس، آن‌ها را متقاعد کنید که از شما خرید کنند. همان‌طور که می‌بینید، کار ساده‌ای نیست و با یک کمپین پرداخت به ازای کلیک (PPC) رفع و رجوع نمی‌شود. هدف کسب‌وکارها ایجاد رویه‌هایی است که جذب مشتریان جدید را ساده و سیستماتیک ‌کند.

چگونه برای جذب مشتری تبلیغ کنیم؟ + ۲۰ راه تبلیغات برای جذب مشتری

کسب‌وکارها از روش‌های مختلفی برای جلب توجه مشتریان بالقوه و تبدیل آن‌ها به مشتریان خریدار استفاده می‌کنند. در ادامه، برخی شیوه‌های تبلیغاتی را که می‌توانید برای جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید، به شما معرفی می‌کنیم.

۱) به مشتریان جدید مشوق‌ و تخفیف ارائه دهید

اغلب اوقات، اولین فروش سخت‌ترین فروش است. با ارائۀ مشوق‌هایی برای مشتریان جدید (مانند تخفیف، کوپن یا هر چیز دیگری که به کسب‌وکار شما مرتبط است)، می‌توانید از این سد بگذرید و خریداران مردد بیشتری را جذب کنید. از طرفی، تخفیف‌ها همیشه محبوب بوده‌اند؛ زیرا محصول/خدمت را با قیمت پایین‌تر و برای مدت‌زمان محدود ارائه می‌دهند. به این ترتیب، در مشتریان بالقوه احساس فوریت ایجاد می‌شود و تشویق به خرید می‌شوند.

این استراتژی تبلیغاتی تنها می‌تواند در کوتاه‌مدت باعث جذب مشتریان زیادی شود و زیاده‌روی در آن به کاهش ارزش درک‌شدۀ محصول یا خدمات منجر خواهد شد.

۲) از محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) استفاده کنید

انتشار محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) در صفحۀ کسب‌وکار خود، یکی از بهترین روش‌های تبلیغات برای جذب مشتری است. UGC به هر محتوایی اشاره دارد که توسط مشتریان شما تولید می‌شود و می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ از عکس و ویدئوی محصول گرفته تا بررسی محصول، آنباکسینگ و هر محتوای دیگری که برای برند شما اعتبار زیادی به ارمغان می‌آورد.

با استفاده از محتوای تولیدشده توسط کاربر، شما مجبور نیستید برای تولید محتوای تبلیغاتی هزینه کنید و این یک موقعیت برد-برد و یک روند سرمایه‌گذاری عالی در بازاریابی دیجیتال است.

۳) مسابقه برگزار کنید و جایزه بدهید

مردم چیزهای رایگان را دوست دارند. پس چرا برای جذب مشتری، یک جایزه یا مسابقه برگزار نکنید؟ این روش، راهی عالی برای جذب مشتریان جدید و همچنین پاداش‌دادن به مشتریان فعلی است. ضمن اینکه کمی هیاهو پیرامون برند شما ایجاد می‌کند، که اصلاً چیز بدی نیست؛ زیرا شما را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و باعث می‌شود بیشتر دیده شوید.

برگزاری مسابقات یا قرعه‌کشی‌ها در کوتاه‌مدت باعث ایجاد تعامل و جلب علاقه به یک برند می‌شود. در سال‌های اخیر، به لطف شبکه‌های اجتماعی، استفاده از این روش افزایش یافته است. بسیاری از برندها در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام یا توییتر مسابقه و قرعه‌کشی برگزار می‌کنند تا تعداد دنبال‌کننده‌ها و میزان تعامل خود را ارتقا دهند. البته این رویدادها باید همیشه در چارچوب اهداف گسترده‌تر برند باشد، وگرنه نتیجۀ عکس خواهد داد.

۴) از تبلیغات چریکی استفاده کنید

تبلیغات چریکی (Guerrilla Marketing) یکی از بدیع‌ترین و مبتکرانه‌ترین انواع تبلیغات است که به دلیل خلاقانه بودن، روی مشتریان تأثیر آنی و زیادی می‌گذارد و باعث جذب آنان می‌شود. در این شیوۀ تبلیغاتی، از تکنیک‌های غیرمتعارف خلاقانه برای دستیابی به حداکثر تأثیرگذاری با هزینۀ کم استفاده می‌شود.

۵) ویدئوهای توضیح‌دهنده یا آموزشی بسازید

چه ظروف آشپزخانه بفروشید و چه نرم‌افزار، کاربران اگر بتوانند محصول شما و شیوۀ کارکردن آن را ببینند و تجسم کنند، بیشتر ترغیب به خرید می‌شوند. تولید ویدئوهای توضیح‌دهنده یا آموزشی راهی عالی برای انجام این کار است. همچنین، شما می‌توانید از این ویدئوها در کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی یا حتی سایت خود استفاده کنید.

بهترین بخش ماجرا این است که شما به تجهیزات پیشرفته برای انجام این کار نیاز ندارید. حتی بسیاری از برندها از محتوای تولیدشده توسط کاربر به‌عنوان ویدئوهای آموزشی خود استفاده می‌کنند و درواقع به مشتریان خود اجازه می‌دهند که این کار را برایشان انجام دهند.

۶) از اینفلوئنسرها برای تبلیغات کمک بگیرید

اینفلوئنسرها یا افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بهترین گزینه برای تبلیغ محصول شما باشند؛ زیرا دارای پایگاه مخاطبان قوی و بیشترین نفوذ روی مخاطبان خود هستند. شما می‌توانید با اینفلوئنسرهای مرتبط با صنعت خود (که دنبال‌کننده‌های متعهدی دارند) همکاری کنید تا کسب‌وکار شما را برای فالوئرهایشان تبلیغ کنند.

این روش، یک راه مؤثر تبلیغات برای جذب مشتری و افزایش آگاهی از برند است و اگر کارت‌های خود را به‌درستی بازی کنید، می‌تواند به‌طرز شگفت‌انگیزی مقرون‌به‌صرفه نیز باشد.

اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که با مخاطبان هدف شما همسو هستند و مشوق‌هایی مانند تبلیغات انحصاری یا محصولات رایگان به آن‌ها ارائه دهید. شما باید موفقیت آن‌ها را زیر نظر بگیرید و برای دستیابی به مخاطبان وسیع‌تر، با چند اینفلوئنسر همکاری کنید. همچنین، نیازی نیست که حتماً بزرگ‌ترین افراد تأثیرگذار را انتخاب کنید. کارکردن با میکرواینفلوئنسرها می‌تواند برای رشد برند شما بسیار مفید باشد؛ زیرا اغلب آن‌ها میزان تعامل بالاتری به شما می‌دهند.

۷) روی تبلیغات جست‌وجوی پولی سرمایه‌گذاری کنید

تبلیغات جست‌وجوی پولی که به‌عنوان بازاریابی موتور جست‌وجو (SEM) نیز شناخته می‌شود، راهی عالی برای جذب ترافیک بیشتر به سایت شماست. راه‌اندازی و مدیریت کمپین‌های جست‌وجوی پولی نسبتاً آسان است و شما فقط زمانی پول پرداخت می‌کنید که شخص روی تبلیغات شما کلیک کند.

تبلیغات گوگل محبوب‌ترین پلتفرم جست‌وجوی پولی است. به این ترتیب، هنگامی که کاربر کلمات کلیدی خاصی را که شما هدف قرار داده‌اید در گوگل جست‌وجو می‌کند، تبلیغ شما در میان نتایج جست‌وجو در جایگاه برجسته‌ای به او نمایش داده می‌شود. SEM شناخته‌شده‌ترین راه تبلیغات برای جذب مشتری در محیط دیجیتال است؛ زیرا به شما امکان می‌دهد به‌طور مستقیم افراد متمایل به خرید و دست‌به‌نقد را براساس جست‌وجوهایشان هدف قرار دهید.

۸) تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیرید

این نوع تبلیغات شامل قراردادن تبلیغات پولی در شبکه‌های اجتماعی، معمولاً از طریق مدل پرداخت به ازای کلیک است.

چیزی که این روش را خاص می‌کند، امکان هدف‌گذاری عالی است. به خاطر داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی حجم عظیمی از داده‌های کاربران خود را در اختیار دارند؛ بنابراین می‌توانید مخاطبان بسیار خاصی را براساس عواملی مانند سبک زندگی یا علایق آن‌ها دسته‌بندی و به‌طور هدفمند جذب کنید.

۹) یک برنامۀ ارجاع اجرا کنید

مشتریان فعلی یکی از بهترین منابع برای جذب مشتریان جدید محسوب می‌شوند. اما نباید منتظر بمانید تا آن‌ها شما را به دوستان، همکاران و خانوادۀ خود معرفی کنند. درعوض، ابتکار عمل را در دست بگیرید و یک برنامۀ ارجاع دقیق تعریف کنید و به‌طور فعالانه از مشتریان راضی خود درخواست معرفی کنید.

برنامۀ ارجاع یکی از بهترین روش‌های تبلیغات برای جذب مشتری است. در این روش، به مشتریان فعلی خود می‌گویید چنانچه فرد جدیدی را به کسب‌وکار شما معرفی کنند، در ازای آن یک مشوق‌ (مانند کوپن تخفیف یا محصول رایگان) دریافت می‌کنند. همچنین، می‌توانید برای اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی، نوشتن نظر و بررسی‌ یا حتی بازدید از فروشگاه خود، جوایزی برای آن‌ها در نظر بگیرید.

۱۰) یک برنامۀ حمایتی اجرا کنید

برنامه‌های حمایتی با برنامه‌های ارجاع شباهت دارند، اما به‌جای ایجاد انگیزه برای ارجاع، به مشتریان پاداش می‌دهند تا در نقش سفیر برند، یک کسب‌وکار را به‌طور فعالانه در کانال‌های خود تبلیغ کنند. این روش، راهی مؤثر برای افزایش وفاداری مشتری و همچنین جذب مشتریان جدید است.

۱۱) از تبلیغات همسان بهره ببرید

تبلیغات همسان (Native Advertising) شکلی از تبلیغات نمایشی پولی (Paid Display Advertising) است که با ظاهر، فرم و عملکرد محیط یا پلتفرمی که در آن ظاهر می‌شود مطابقت دارد. مثال بارز آن، بنرهایی است که با زمینه و محتوای صفحۀ یک سایت پربازدید سازگاری کاملی دارند و در وهلۀ اول به نظر نمی‌رسد که تبلیغ باشند.

درک مخاطبان هدف، ایجاد محتوای باکیفیت و مرتبط، انتخاب قالب و پلتفرم مناسب و… به شما کمک می‌کند تا از ظرفیت بالای این نوع تبلیغات به بهترین نحو استفاده کنید.

box

فیلیمو


آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو
کلیک کنید

۱۲) تخصص خود را در معرض دید قرار دهید و از ظرفیت شبکه‌سازی استفاده کنید

شما می‌توانید با شرکت در گروه‌ها، سازمان‌ها و رویدادهای مرتبط با صنعت و مشتریان خود، تبلیغات دهان‌به‌دهان خوبی ایجاد کنید. در شبکه‌سازی، نگرش درست بسیار اهمیت دارد. به‌جای اینکه فقط دنبال منفعت خود باشید، از خود بپرسید: «چگونه می‌توانم به دیگران کمک کنم؟» با فکرکردن به نحوۀ خدمت‌رسانی، روابطی ایجاد می‌کنید که به جذب مشتریان جدید منجر می‌شود.

اگر تخصص خود را در اختیار عموم قرار دهید، می‌توانید در مخاطبان علاقه ایجاد کنید و حتی سروصدای تبلیغاتی به راه بیندازید، که هر دو برای جذب مشتریان جدید مفید است.

داوطلب‌شدن برای سخنرانی در پنل‌های تخصصی، ارائۀ یک وبینار یا کارگاه آموزشی، سخنرانی در رویدادهای صنعت یا گردهمایی‌هایی که مشتریان هدف شما در آن حضور دارند، فقط چند مورد از روش‌هایی است که روی مشتریان بالقوه تأثیر می‌گذارد و به جذب آن‌ها کمک می‌کند. این تکنیک، به‌ویژه برای صاحبان کسب‌وکارهای B2B بسیار کارآمد است.

۱۳) دوباره با مشتریان قدیمی تماس بگیرید

هر رابطۀ قدیمی را می‌توان احیا کرد. پس، فهرست مشتریان خود را مرور کنید و با مشتریان غیرفعالی که مدتی است (برای مثال، ۶ ماه) از شما خرید نکرده‌اند تماس بگیرید.

سعی کنید برنامه‌ای منظم برای انجام این کار داشته باشید (مثلاً پیگیری فصلی) و سپس، از طریق ایمیل، پست مستقیم، پیامک یا تلفن با آن‌ها تماس بگیرید و پیشنهادی ویژه ارائه دهید تا ترغیب به بازگشت شوند. به احتمال زیاد، خوشحال خواهند شد که آن‌ها را به یاد آورده‌اید و می‌خواهید دوباره به دستشان آورید.

۱۴) سایت خود را بهبود بخشید

این روزها مصرف‌کنندگان و خریداران، کسب‌وکارهای جدید را عمدتاً با جست‌وجوی آنلاین پیدا می‌کنند. این بدان معناست که سایت شما می‌تواند بهترین تبلیغات برای جذب مشتری باشد. پس، برای اطمینان از به‌روز بودن طراحی، محتوا، گرافیک و سئوی سایت خود، یک بار دیگر آن را بررسی کنید و اقدامات لازم را برای بهبود آن انجام دهید. شما می‌توانید در این مسیر از خدمات یک شرکت طراحی سایت یا متخصص سئو کمک بگیرید.

۱۵) با کسب‌وکارهای مکمل شریک شوید

با کسب‌وکارهایی که پایگاه مشتری مشابهی با شما دارند، اما رقیب مستقیمتان محسوب نمی‌شوند همکاری کنید و با استراتژی‌های مناسب، مشتریان یکدیگر را هدف قرار دهید. برای مثال، یک ‌سایت لباس کودک و یک برند تولید اسباب‌بازی می‌توانند برای ارائۀ تخفیف‌ها و مشوق‌ها به مشتریان یکدیگر، باهم همکاری کنند.

۱۶) از امتیازدهی آنلاین و سایت‌های بررسی بهره ببرید

مشتریان امروزی معمولاً به رتبه‌بندی‌های آنلاین و سایت‌های بررسی سر می‌‌زنند و عملکرد کسب‌وکارها را مرور می‌کنند.

بنابراین، آن سایت‌ها را زیر نظر بگیرید و به هر شکایتی پاسخ دهید. شما می‌توانید با لینک‌دادن به نظرات مثبت در سایت خود، بهترین استفاده را از این سایت‌ها برای جذب مشتری ببرید. درضمن، سعی کنید مشتریان را به روش‌های مختلف تشویق کنید تا دیدگاه‌های خود را درمورد محصولات و خدمات شما ثبت کنند. اثبات اجتماعی ابزاری قدرتمند است و باعث اعتماد افراد و جذب مشتریان جدید می‌شود.

۱۷) استفاده از اثبات اجتماعی را در نظر داشته باشید

اثبات اجتماعی (Social Proof) تکنیکی است که بیشتر برای تبلیغات آنلاین استفاده می‌شود، اما در برخی تبلیغات چاپی نیز کاربرد دارد. موارد زیر به اثبات اجتماعی کمک می‌کند:

  • همان‌طور که در بالا گفتیم، دیدگاه‌های مثبت مشتریان، اثبات اجتماعی مؤثری به شما می‌بخشد.
  • اینفلوئنسر مارکتینگ نیز روشی عالی برای تبلیغات با اثبات اجتماعی است. اینفلوئنسرها برای برندها تبلیغ می‌کنند و محصولاتشان را به دنبال‌کنندگان خود توصیه می‌کنند.
  • نوع دیگری از اثبات اجتماعی، مطالعات موردی مشتری است که در قالب مقالاتی در بلاگ برند منتشر می‌شود. این مقالات نشان می‌دهند که چگونه یک فرد واقعی از محصول شما با موفقیت استفاده کرده است و از آن رضایت دارد.
  • گواهی‌های رضایت مشتری نیز به‌عنوان اثبات اجتماعی در نظر گرفته می‌شوند. این‌ گواهی‌های رضایت را می‌توانید در سایت خود بگنجانید یا در صفحۀ خود در شبکه‌های اجتماعی هایلایت کنید یا در یک ویدئوی کامل بازآفرینی کنید.

۱۸) در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر مردم دوست دارند از کسب‌وکارهای محلی و مستقل حمایت کنند. با مشارکت در رویدادهای محلی و برنامه‌های سازمان‌های خیریه وجهۀ خود را در جامعه ارتقا دهید. برای مثال، اسپانسر یک نمایشگاه محلی شوید یا برای تیم فوتبال شهر خود تجهیزات تهیه کنید. همۀ این‌ها باعث افزایش اعتبار شما می‌شود و به جذب مشتریان جدید کمک می‌کند.

میزبانی رویدادهای آموزشی و سرگرم‌کننده نیز اقدامی مفید است. مشتریان رویدادها را دوست دارند، زیرا به آن‌ها فرصتی برای تجربۀ برندها می‌دهند. شما می‌توانید رویدادهای حضوری و آنلاین را میزبانی کنید.

۱۹) از تبلیغات پادکست استفاده کنید

با محبوبیت روزافزون پادکست‌ها، برندهای بیشتری در پلتفرم‌های پادکست تبلیغات می‌کنند. معمولاً متن تبلیغات برندها توسط میزبان پادکست خوانده می‌شود؛ زیرا میزبان‌ها اغلب از اعتبار زیادی نزد مخاطبان خود برخوردارند و می‌توانند روی آن‌ها تأثیر بیشتری بگذارند. در برخی از تبلیغات پادکست، میزبان‌ها از تجربیات شخصی خود دربارۀ محصول یا خدمات حامی حرف می‌زنند و بدین ترتیب، تبلیغ را جذاب‌تر می‌‌کنند.

درنهایت، برندها اغلب یک کد تخفیف برای استفادۀ شنوندگان در اختیار میزبان پادکست قرار می‌دهند و از این طریق، جذب مشتری را سرعت می‌بخشند.

۲۰) برای مخاطب جذابیت احساسی ایجاد کنید

بسیاری از تبلیغات موفق از جذابیت احساسی استفاده می‌کنند و سعی دارند با استفاده از تکنیک‌هایی همچون نمادگرایی، تداعی و داستان‌‌سرایی، بر احساسات عمیق مخاطب تأثیر بگذارند و او را جذب کنند.

برای بهره‌بردن از این تکنیک تبلیغاتی، برند باید واقعاً مخاطب خود را بشناسد و درک عمیقی از امیدها، رؤیاها و همچنین ترس‌ها و نیازهای مخاطبان هدف خود داشته باشد.

سخن آخر

همان‌طور که دیدید، روش‌های تبلیغاتی فراوانی برای جذب مشتری وجود دارد. نکتۀ کلیدی این است که روش‌هایی را بیابید که برای کسب‌وکار شما بهتر کار می‌کند، سپس آن روش‌ها را اجرا و ارزیابی کنید و نتایج را به‌طور دقیق تجزیه‌وتحلیل کنید. به این ترتیب، متوجه خواهید شد که کدام راه‌های تبلیغات برای جذب مشتری، با صرف زمان و انرژی کمتر، بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می‌آورد.

برای ارائۀ تبلیغات مؤثر، می‌توانید از خدمات آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن کمک بگیرید.

سؤالات متداول

جذب مشتری چیست؟


جذب مشتری فرایندی است که به دستیابی مشتریان جدید برای کسب‌وکار‌ها می‌انجامد. این فرایند شامل دو جزء اصلی است: کشف و متقاعدسازی.

بهترین روش‌های تبلیغات برای جذب مشتری چیست؟


ارائۀ تخفیف‌ها و مشوق‌ها، برگزاری مسابقه و جایزه، تبلیغات جست‌وجوی پولی و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و پادکست‌ها، ارائۀ برنامه‌های حمایتی و ارجاع، استفاده از ظرفیت شبکه‌سازی و همکاری با کسب‌وکارهای مکمل و شرکت در رویدادهای اجتماعی، فقط چند مورد از راه‌های تبلیغات برای جذب مشتری است.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.