ایمیل مارکتینگ چیست؟ (معایب + مزایا و کاربرد بازاریابی ایمیلی)

اولین بازاریابی ایمیلی در سال ۱۹۷۸ صورت گرفت که به فروشی ۱۳میلیون‌دلاری منجر شد و کانالی را راه‌اندازی کرد که امروز به یکی از پرکاربردترین کانال‌های بازاریابی بدل شده است. با توجه به شروع اولیۀ آن، به اندازۀ برخی از کانال‌های جدیدتر مانند کانال‌های پیام‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی چشمگیر نیست، اما راهی مؤثر برای به‌دست‌آوردن یک مخاطب خاص است و استفاده از آن نتیجه می‌دهد.

«ایمیل هنوز منسوخ نشده است. ایمیل یکی از معدود کانال‌های بازاریابی است که می‌توانیم از آن برای ایجاد ارتباط واقعی و معتبر با انسان‌ها استفاده کنیم که کسب‌وکار ما را زنده نگه می‌دارد.»

بازاریابی ایمیلی اسپم نیست، یادداشتی شخصی از یک همکار قدیمی‌ هم نیست؛ چیزی بین این دو است. مشتریان شما اطلاعات خود را به‌راحتی ارائه نمی‌دهند و اگر از آن درست استفاده شود، بازاریابی ایمیلی می‌تواند هم ابزاری برای ایجاد رابطه و هم ابزار سودآوری باشد.

شما باید از ایمیل برای ارائۀ اطلاعات مرتبط و ارزشمند به مشتری و لید خود استفاده کنید تا به آن‌ها کمک کند درجهت اهداف خود اقدام کنند. درست است، بازاریابی ایمیلی فقط مربوط به شما یا شرکت شما نیست، بلکه مربوط به مشتری است.

اگر این قانون طلایی را در ذهن خود نگه دارید، مشترکان شما نه‌تنها ایمیل‌های شما را می‌خوانند، بلکه هر بار منتظر دریافت ایمیل شما خواهند بود. ایمیل باید بهترین دوست بازاریابی شما باشد، مگر اینکه نیروی انسانی، زمان آزاد و سرمایۀ کافی را برای ایجاد رابطۀ شخصی با هریک از مشتریان احتمالی و مشتریان خود داشته باشید.

فهرست مطالب

بازاریابی ایمیلی چیست؟

ارسال ایمیل‌های تجاری به مجموعه‌ای از مخاطبان را بازاریابی ایمیلی می‌گویند. این ایمیل‌ها اهدافی همچون افزایش فروش، اطلاع‌‌رسانی دربارۀ کسب‌وکار یا ایجاد جامعه‌ای کوچک از مشتریان وفادار را دنبال می‌کنند.

آیا منظور از بازاریابی ایمیلی همان ارسال ایمیل انبوه است؟ در گذشته این دو به یک معنا بودند، اما در دنیای مدرن امروزی، تعریف و عملکرد ایمیل‌ مارکتینگ، از ارسال انبوه ایمیل به یک لیست آماده فاصله گرفته است. اکنون، این سبک از بازاریابی روی رضایت کاربران، دسته‌بندی مخاطبان (Segmentation) و شخصی‌سازی تمرکز دارد. درواقع باید بتوانیم بدون آنکه مزاحم یا اسپم تلقی شویم، پیامی انحصاری برای هر کاربر ارسال کنیم.

ممکن است در نگاه اول این فرایند پیچیده و زمان‌بر به نظر برسد، اما خوشبختانه برای انجام آن سیستم‌های اتوماسیون مختلفی در دسترس قرار دارند. ابزارهای اتوماسیون، اجرای ایمیل‌ مارکتینگ را بسیار راحت کرده‌اند. اما برای استفادۀ درست از آن‌ها، ابتدا باید با انواع بازاریابی ایمیلی آشنا شویم.

۳ نوع بازاریابی ایمیلی

کمپین‌های مختلفی را می‌توان با استفاده از ایمیل‌ها طراحی کرد. برای برنامه‌ریزی درست و دستیابی به هدف، در این کمپین‌ها باید رویکردی مناسب پیش گرفت. در ادامه ۳ رویکرد مهم و رایجی را که کسب‌وکارها برای جلب توجه کاربران استفاده می‌کنند بررسی می‌کنیم:

۱) ایمیل‌های تبلیغاتی (Promotional Emails)

ایمیل‌های تبلیغاتی برای افزایش فروش، ثبت نام و ارائۀ محصولات جدید کسب‌وکارها به‌کار می‌روند. این ایمیل‌ها شامل پیشنهادهایی هستند که مخاطبان هدف شما را به خرید محصول یا خدمتی از یک مجموعه، ترغیب و تشویق می‌کنند.

در این نوع تبلیغات، می‌توان از قلاب‌هایی مثل وبینار یا کتاب‌های الکترونیکی رایگان برای درگیرکردن مخاطب استفاده کرد. همچنین می‌توان با توجه به علایق او، پیشنهادی انحصاری در نظر گرفت. آن‌ها باید فراخوان ‌به اقدام‌های ساده، مستقیم و واضحی داشته باشند.

در این رویکرد، تعداد ایمیل‌های ارسالی، به هدف کمپین بستگی دارد. در کمپین‌های فشرده‌ای مثل جمعۀ سیاه ممکن است لازم باشد چند ایمیل در یک روز ارسال کنید. اما وقتی هدف کمپین، معرفی محصول جدید و ثبت آن در ذهن مخاطب باشد، می‌توانید ارسال ایمیل را در طول چند هفتۀ مختلف انجام دهید.

۲) ایمیل‌های اطلاع‌رسانی (Informational Emails)

در این دسته غالباً با دو نوع ایمیل روبه‌رو هستیم:

 • خبرنامه‌ها: در خبرنامه‌ها، اخبار و اطلاعات مربوط به کسب‌وکار با خواننده به اشتراک گذاشته می‌شود. خبرنامه‌ها بهترین فرصت هستند که قابلیت‌های محصول یا خدمت جدید، نتایج مطالعات موردی یا مقالات سفید خود را منتشر کنیم.
  خبرنامه‌ها فقط دربارۀ اخبار نیستند، برخی از آن‌ها روی جنبۀ نامه‌ای ایمیل تمرکز دارند. تصور ‌کنید در حال نوشتن نامه‌ای برای مشتری خود هستید و قرار است در آن از موضوع مورد علاقۀ او صحبت کنید. به بیان ساده، برای خواننده از بینش، افکار، نکات مهم و هر چیزی که بیشترین ارزش را برای او دارد، می‌نویسید.
 • اطلاعیه‌ها: ایمیل روشی عالی برای ارسال پیام‌های مهم و حفظ ارتباط با مخاطب محسوب می‌شود. با استفاده از آن می‌توانیم مشتریان را در جریان اطلاعیه‌های شرکت، نسخۀ‌ جدید محصولات، تغییرات رخ‌داده در سرویس وب، مشکلات CRM، تأخیر در حمل‌ونقل و… بگذاریم.

۳) ایمیل‌های بازگردانی مشتری (Re-engage Emails)

ایمیل‌های بازگردانی، تلاش می‌کنند مشتریانی را که اخیراً فعال نبوده‌اند به مجموعه بازگردانند و آن‌ها را به مشارکت دوباره تشویق کنند. این ایمیل‌ها نقشی حیاتی در افزایش چرخۀ عمر مشتری دارند. طبق اعلام هاب‌اسپات، کسب‌وکارها هر سال به‌سادگی ۲۵درصد از لیست ایمیل خود را به دلیل نادیده‌گرفتن این نوع ایمیل، از دست می‌دهند.

در کمپین‌های برگشت مشتری، مناسبت‌هایی همچون تولد، اعیاد و رویدادهای خاص بهانه قرار می‌گیرند. سپس برای مشتری پیام تبریک، پیشنهاد خرید منحصربه‌فرد، محتوای رایگان یا کوپن ارسال می‌شود. برای مثال، در ایمیل زیر شرکت کاربوم از کاربر می‌خواهد برای تکمیل رزومۀ خود اقدام کند.

چه زمانی از بازاریابی ایمیلی استفاده کنیم؟

راه‌های زیادی برای استفاده از بازاریابی ایمیلی وجود دارد. برخی از رایج‌ترین آن‌ها استفاده از تاکتیک‌هایی برای موارد زیر است:

 • ایجاد روابط: ایجاد ارتباطات از طریق مشارکت شخصی.
 • افزایش آگاهی از برند: کاری کنید شرکت و خدمات شما، برای لحظه‌ای که مشتریان بالقوۀ شما آمادۀ تعامل هستند، آگاهی بالای ذهنی در مشتری به وجود آورند.
 • محتوای خود را تبلیغ کنید: از ایمیل برای به‌اشتراک‌گذاشتن محتوای بلاگ مرتبط یا دارایی‌های مفید با مشتریان احتمالی خود استفاده کنید.
 • لید یا سرنخ ایجاد کنید: مشترکان را ترغیب کنید تا اطلاعات شخصی خود را در ازای چیزی ارزشمند و مفید ارائه دهند.
 • تبلیغ کنید: محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید.
 • سرنخ‌ها را پرورش دهید: مشتریان خود را با محتوایی که می‌تواند به موفقیت آن‌ها در اهدافشان کمک کند، خوشحال کنید.

فواید بازاریابی ایمیلی

 • ۳.۸میلیارد کاربر ایمیل در سراسر جهان وجود دارد؛ بنابراین اگر به دنبال راهی برای دسترسی به مشتریان خود هستید، ایمیل بهترین مکان برای یافتن آن‌هاست.
 • به‌طور میانگین، ایمیل به ازای هر دلار خرج‌شده ۳۸ دلار تولید می‌کند که به‌معنای ۳۸۰۰درصد بازگشت سرمایه است.
 • دو‌سوم مشتریان به‌خاطر تأثیر مستقیم پیام بازاریابی ایمیلی، خرید کرده‌اند.
 • فقط ۲۰درصد از سرنخ‌هایی که مستقیماً به‌سمت فروش سوق داده می‌شوند واجد شرایط هستند؛ به این معنی که باید از طریق ایمیل و محتوای عالی پرورش داده شوند.
 • درمورد جذب مشتری، ایمیل ۴۰ برابر مؤثرتر از فیس‌بوک و توییتر است.
 • شاید بهترین دلیل برای استفاده از بازاریابی ایمیلی این باشد که شما صاحب کانال هستید. خارج از مقررات انطباق، هیچ نهاد خارجی‌ای وجود ندارد که بتواند بر نحوه، زمان یا چرایی تماس شما با مشترکان تأثیر بگذارد.

آمار بازاریابی ایمیلی براساس صنعت

آمار بازاریابی ایمیلی براساس صنعت

قوانین بازاریابی ایمیلی براساس صنعت شما و افرادی که برای آن‌ها بازاریابی می‌کنید، تغییر می‌کند. در ادامه برخی از گرایش‌های بازاریابی ایمیلی برای شرکت‌های B2B، B2C، تجارت الکترونیک و املاک و مستغلات آمده است که می‌توانند استراتژی بازاریابی ایمیلی شما را تحت‌تأثیر قرار دهند.

آمار بازاریابی ایمیلی در کسب‌وکارهای B2B

 • ایمیل‌هایی که توسط اقدام کاربر ایجاد می‌شوند، ۳ برابر بهتر از ایمیل‌های پرورشی یا کمپین‌های دریپ یا قطره‌ای کارایی دارند.
 • کانال ارتباطی ترجیحی ۸۶درصد از متخصصان، ایمیل است.
 • ۶۰درصد از بازاریابان معتقدند که بازاریابی ایمیلی، بازدهی مثبتی ایجاد می‌کند.
 • نرخ کلیک برای ایمیل‌هایB2B، ۴۷درصد بیشتر از B2C است.
 • استفاده از ایموجی‌ها در عنوان، برای ۵۶درصد از برندها نرخ بازشدن ایمیل را افزایش داده است.

آمار بازاریابی ایمیلی در کسب‌وکارهای B2C

 • ۷۸درصد از مصرف‌کنندگان اشتراک خود را در لیست‌ها لغو کرده‌اند؛ زیرا ایمیل‌های زیادی از یک برند برای آن‌ها ارسال می‌شد.
 • بیش از ۹۰درصد مصرف‌کنندگان، روزانه ایمیل‌های خود را چک می‌کنند.
 • احتمال اینکه مشترکان ایمیل، محتوای اجتماعی را به اشتراک بگذارند، سه برابر بیشتر از دیگران است.

آمار بازاریابی ایمیلی در تجارت الکترونیک

 • ۸۶درصد از مصرف‌کنندگان مایل‌اند حداقل یک بار در ماه یک ایمیل تبلیغاتی از برند‌هایی که مشترک آن هستند، دریافت کنند.
 • ایمیل‌های تقسیم‌بندی‌شده ۵۸درصد از درآمد شرکت را ایجاد می‌کنند.

آمار بازاریابی ایمیلی برای املاک و مستغلات

 • اکثریت (۵۳درصد) شرکت‌های املاک و مستغلات از طریق سایت خود به مشترکان دست می‌یابند.
 • کاربرانی که بلاگ دارند، دو برابر بیشتر از آن‌هایی که ندارند، از ایمیل خود ترافیک دریافت می‌کنند.
 • ۴۰درصد از شرکت‌های املاک و مستغلات از تقسیم‌بندی لیست استفاده می‌کنند.

شروع با بازاریابی ایمیلی

چرا بازاریابی ایمیلی بی‌نظیر است؟

در ادامه آمارهای جذاب و حیرت‌انگیزی را آورده‌ایم تا با خواندن آنها هر چه سریع‌تر به سراغ بازاریابی ایمیلی می‌روید.

چرا ایمیل مارکتینگ شگفت‌انگیز است
اینفوگرافی بازاریابی ایمیلی

چرا در عصر جدید هنوز بازاریابی ایمیلی مهم است؟

آیا هنوز کسی از ایمیل استفاده می‌کند؟ چرا با وجود شبکه‌های اجتماعی و سیستم چت آنلاین در سایت‌ها، باز هم باید از ایمیل برای ارتباط با مخاطب استفاده کرد؟ نگاهی به دلایل زیر شما را از دلایل اهمیت این سبک از بازاریابی آگاه می‌کند:

۱) امکان ارسال پیام شخصی‌‌سازی‌شده

در ایمیل می‌توان پیام شخصی‌سازی‌شده و منحصربه‌فرد برای هر کاربر ارسال کرد. چنین محتوایی، اثرگذاری بیشتری در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دارد، نرخ مشارکت کاربران را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بتوانید نوعی تعامل و دوستی تک‌به‌تک با هریک از مشتریان خود ایجاد کنید.

تنظیمات و دسته‌بندی‌هایی که ابزارهای اتوماسیون پیش روی شما می‌گذارند، در انجام بهتر آن کمک زیادی می‌کند.

۲) دسترسی به طیف مختلف از کاربران

توسط ایمیل می‌توان به افراد در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف، طیف‌ شغلی متفاوت و با انواع دستگاه‌ دیجیتال دسترسی داشت. به دلیل قدمت زیاد ایمیل، حتی کاربرانی که دانش کمی دربارۀ شبکه‌های اجتماعی دارند، با آن آشنا هستند.

از طرفی، امروزه کاربرانی داریم که به دلایلی مثل استفادۀ بهینه از زمان یا سفرهای مکرر، به‌دور از فضای شبکه‌های اجتماعی هستند. از طریق ایمیل می‌توان اطمینان حاصل کرد که این افراد هم پیام ما را دریافت کرده‌اند.

۳) شروعی راحت

برای اجرای ایمیل‌مارکتینگ و استفاده از ابزارهای آن، نیازی به تیم متخصص و دانش فنی زیاد ندارید. هزینۀ لازم برای این نوع بازاریابی کمتر از پلتفرم‌های دیگر است. در اغلب مواقع، ابزارهای ایمیل‌ مارکتینگ بخشی از خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند و می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

با این حساب، شروع آن راحت است و هیچ بهانه‌ای برای به‌تأخیر‌انداختن این نوع بازاریابی وجود ندارد.

۴) افزایش نرخ تبدیل

با ایمیل به‌راحتی می‌توانید نرخ تبدیل و میزان بازگشت سرمایۀ خود را افزایش دهید. به‌گفتۀ Mailchimp، میانگین نرخ بازشدن ایمیل‌ها بیش از ۲۱درصد و میانگین نرخ کلیک (CTR) آن‌ها حدود ۲.۶۲درصد است.

این در حالی است که در شبکه‌های اجتماعی با نرخ تعامل بسیار پایین‌تری روبه‌رو هستیم. برای مثال، میانگین CTR در فیس‌بوک و توییتر به‌ترتیب ۰.۹درصد و ۰.۸۶درصد است.

 ۵) امکان ردیابی مستقیم اقدامات کاربر

در ایمیل‌ مارکتینگ می‌توان حرکت و رفتار مشتریان را به‌طور مستقیم رصد کرد: چند درصد از آن‌ها ایمیل را باز کرده‌اند، روی چه المان‌هایی در داخل ایمیل کلیک کرده‌اند، چند نفر بدون هیچ اقدامی از آن خارج شده‌اند و… .

با این آمار متوجه می‌شوید که چه عناوین و محتواهایی برای مشتریان شما جذاب‌تر هستند و از آن داده‌ها می‌توانید برای بهینه‌سازی کمپین و فرایندهای دیگر مجموعه استفاده کنید.

شروع با بازاریابی ایمیلی

قبل از غرق‌شدن در فرصت‌های گستردۀ بازاریابی ایمیلی، اجازه دهید چند مرحلۀ کلیدی را برای شروع ایجاد یک کمپین ایمیل قوی که مشتریان شما را خوشحال می‌کند، بررسی کنیم. می‌توانید این مراحل را راهی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق در نظر بگیرید.

خلق استراتژی بازاریابی ایمیلی

هریک از مشتریان شما روزانه ۱۲۱ ایمیل دریافت می‌کنند. این بدان معناست که اگر برای توسعۀ استراتژی وقت نگذارید، ایمیل‌های شما در صندوق‌های ورودی شلوغ گم می‌شوند و یا بدتر از آن، به پوشۀ اسپم ارسال می‌شوند.
شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک استراتژی ایمیل مؤثر بسازید و ایمیل‌هایی بفرستید که مردم واقعاً می‌خواهند بخوانند. این فقط به یک برنامه نیاز دارد (برنامه‌ای که می‌تواند به چند مرحلۀ کلیدی تقسیم شود).

پنج مرحلۀ زیر را به‌عنوان یک طرح کلی برای استراتژی ایمیل خود در نظر بگیرید. به برخی از این موارد، عمیق‌تر خواهیم پرداخت.

۱) مخاطب خود را تعیین کنید

یک ایمیل مؤثر، ایمیل مناسب و مرتبط است. مانند هر چیز دیگری در بازاریابی، با پرسونای خریدار خود شروع کنید: درک کنید که آن‌ها چه می‌خواهند و کمپین ایمیل خود را با نیازهای مخاطبان تنظیم کنید.

۲) اهداف خود را مشخص کنید

قبل از اینکه به اهداف کمپین خود برسید، محتوایی را جمع‌آوری کنید. درمورد میانگین آمار ایمیل برای صنعت خود تحقیق کنید و از آن‌ به‌عنوان معیاری برای اهداف خود استفاده کنید.

۳) راهی برای ثبت‌نام افراد ایجاد کنید

شما به افرادی نیاز دارید که ایمیل بزنند، درست است؟ در لیست ایمیل (در بخش بعدی، نحوۀ ایجاد لیست ایمیل را توضیح خواهیم داد)، گروهی از کاربران هستند که به شما اجازۀ ارسال محتوای مرتبط را داده‌اند. برای ایجاد این لیست، به چندین روش نیاز دارید تا مشتریان احتمالی بتوانند ایمیل‌های شما را دریافت کنند.

اگر برای شروع فقط چند نفر را در لیست خود دارید، ناامید نشوید. ساخت لیست ممکن است کمی ‌طول بکشد. در این میان، با تک‌تک مشترکان و سرنخ‌ها مانند طلا رفتار کنید و خواهید دید که فهرست ایمیل‌ شما به‌طور طبیعی رشد می‌کند.

۴) نوع کمپین ایمیل را انتخاب کنید

کمپین‌های ایمیل متفاوت هستند و تلاش برای تصمیم‌گیری بین آن‌ها می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. آیا شما یک خبرنامۀ هفتگی ارسال می‌کنید؟ آیا باید محصول جدید را اطلاع‌رسانی کنید؟ کدام پست‌های بلاگ ارزش اشتراک‌گذاری دارند؟

این سؤالات گریبان هر بازاریابی را می‌گیرد. پاسخ این سؤالات شخصی است. می‌توانید با یادگیری انواع مختلف کمپین‌های ایمیلی که وجود دارد شروع کنید، سپس تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای مخاطبان شما بهترین است. همچنین، باید لیست‌های مختلفی را برای انواع مختلف ایمیل‌ها تنظیم کنید؛ بنابراین مشتریان و مشتریان بالقوه می‌توانند فقط در ایمیل‌هایی که به آن‌ها مربوط می‌شود، ثبت‌نام کنند.

۵) یک برنامۀ زمانی بسازید

تصمیم بگیرید که هر چند وقت یک بار قصد دارید با لیست خود ارتباط برقرار کنید. از قبل به مخاطبان خود اطلاع دهید تا بدانند انتظار چه چیزی را داشته باشند و به یک برنامۀ ثابت برای ایجاد‌کردن اعتماد، پایبند باشید تا شما را فراموش نکنند.

۶) نتایج خود را بسنجید

این موضوع نباید باعث تعجب شود. ما به‌عنوان بازاریاب، همه‌چیز را اندازه‌گیری می‌کنیم. دقیق‌بودن درمورد هر معیار کلیدی به شما کمک می‌کند تا تغییرات کوچکی در ایمیل‌های خود ایجاد کنید که نتایج بزرگی به همراه خواهد داشت. ما قرار است مختصراً به شاخص کلیدی عملکرد یا KPI‌های دقیقی که باید بر آن نظارت کنیم (یا می‌توانید به‌سادگی از آن بگذرید) اشاره کنیم.

اکنون که مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی را درک کرده‌اید، به آنچه با ساخت لیست ایمیل شما مرتبط است می‌پردازیم.

چگونه لیست ایمیل خود را بسازیمچگونه لیست ایمیل خود را بسازیم

اکنون به بخش سرگرم‌کننده می‌پردازیم: لیست ایمیل خود را با مشتریان مشتاقی پر کنید که از شنیدن نظرات شما هیجان‌زده می‌شوند.

راه‌های خلاقانۀ زیادی برای ایجاد لیست ایمیل شما وجود دارد (به غیر از خرید ایمیل). از نظر تاکتیکی، فهرست‌سازی به دو عنصر کلیدی ختم می‌شود که این عناصر به‌طور منسجم در افزایش تعداد مشترکان شما تأثیر می‌گذارند:

 1. آهنرباهای لید یا لید مگنت
 2. استفاده از فرم‌های opt-in.

در اینجا نحوۀ شروع به ساخت و رشد لیست ایمیل شما آورده شده است.

۱) از آهنربای لید استفاده کنید

آهنربای لید شما، دقیقاً همانند اسمش عمل می‌کند: چیزی که با استفاده از یک پیشنهاد رایگان، باعث اضافه‌شدن مشتری بالقوه به لیست شما می‌شود. این پیشنهاد می‌تواند چندین فرمت داشته باشد. پیشنهاد باید برای مشتریان بالقوۀ شما ارزشمند باشد و در ازای یک آدرس ایمیل، به‌صورت رایگان ارائه شود.

فقط یک مشکل وجود دارد: مردم از اطلاعات شخصی خود بیش از حد محافظت می‌کنند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک آدرس ایمیل را بدون مبادلۀ آن با چیزی ارزشمند، دریافت کنید.

به آهنربای لید فکر کنید که مرتبط و مفید است و زندگی مشتریان احتمالی شما را آسان‌تر می‌کند.
در اینجا چند نوع لید مگنت آورده شده است که شما می‌توانید آن‌ها را بسازید:

 • کتاب الکترونیک؛
 • اوراق سفید یا وایت پیپر؛
 • اینفوگرافیک؛
 • گزارش یا مقاله؛
 • چک‌لیست؛
 • وبینار یا دورۀ آموزشی؛
 • ابزارهای گوناگون.

چطور یک آهنربای لید حرفه‌ای و عالی درست کنیم؟

به یاد داشته باشید که آهنربای لید باید با مشتریان احتمالی یا بالقوۀ شما مرتبط باشد. در اینجا چند دستورالعمل برای اطمینان از ایجاد دارایی ارزشمند برای لیست بالقوۀ خود آورده شده است.

 • پیشنهاد خود را راه‌حل‌محور و قابل اجرا کنید.
  اطلاعات مناسب و کارا برای حل یک مشکل و یک راه واقع‌بینانه برای دستیابی به راه‌حل ارائه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که آن چیز با ارزشی که ارائه می‌دهید، به‌راحتی قابل مصرف است.
  آهنرباهای لید باید در قالب دیجیتال تحویل داده شوند. چه یک PDF، یک صفحۀ وب، یک ویدئو یا فرمت دیگری باشد، دریافت و مصرف آن را برای سرنخ جدیدتان آسان کنید.
 • پیشنهاد خود را با درنظر‌گرفتن محتوای آینده ایجاد کنید.
  هیچ‌چیز بدتر از این نیست که به‌خاطر یک پیشنهاد عالی ثبت‌نام کنید و به دلیل محتوای بد، در ذوقتان بخورد. اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد شما با ارزشی که در طول رابطۀ خود ارائه می‌دهید مطابقت دارد، در غیر این صورت خطر آسیب‌رساندن به اعتماد دیگران وجود خواهد داشت.
 • آهنربای لید خود را به‌عنوان یک سکوی پرتاپ یا پلۀ ترقی برای راه‌حل مالی خود در نظر بگیرید.
  هدف لیست ایمیل شما این است که درنهایت مشترکان را به سمت یک پیشنهاد مالی سوق دهید. شما برای نشان‌دادن ارزشی که به‌عنوان یک شرکت ارائه می‌کنید، محتوای رایگان ارائه می‌دهید و این پیشنهادهای رایگان، درنهایت باید به خرید محصول یا استفاده از خدمات شما منجر شود.
 • پیشنهادهایی را ایجاد کنید که به هر مرحله از سفر خریدار مرتبط باشد.
  هر سرنخ (مشتری راغب) جدید در مرحلۀ متفاوتی از سفر خریدار خواهد بود و این مسئولیت شماست که بدانید هر سرنخ در کدام مرحله قرار دارد. فهرست خود را از ابتدا با ارائۀ پیشنهادهای opt in جداگانه که به هر مرحله از سفر خریدار مربوط می‌شود، تقسیم‌بندی کنید. از طریق محتوایی که مشتری استفاده می‌کند، می‌توانید چیزهای زیادی درمورد طرز فکر مشتری بفهمید.

۲) یک فرم opt-in جذاب ایجاد کنید

فرم opt-in شما، نحوۀ دریافت اطلاعات مشتری احتمالی برای اضافه‌کردن آن‌ها به لیست است. این فرم، دروازه‌ای بین سرنخ‌های آیندۀ شما و دارایی‌ای باورنکردنی است که با در‌نظر‌گرفتن سرنخ‌ها ایجاد کرده‌اید. در اینجا چند نکته برای ایجاد یک فرم opt-in وجود دارد:

 • طراحی جذاب و تیتر توجه‌برانگیز ایجاد کنید.
  فرم opt-in شما باید شناخته‌شده باشد، از صفحه متمایز باشد (مشخص و واضح باشد) و افراد را برای ثبت‌نام ترغیب کند. شما می‌خواهید خوانندگان را با این پیشنهاد هیجان‌زده کنید.
 • رونوشت را با پیشنهاد مرتبط کنید.
  هدف شما این است که مردم اطلاعات خود را وارد کنند، اما قصد ندارید آن‌ها را فریب دهید. هرگونه کسب اطلاعات در فرم شما باید نمایانگر واقعی پیشنهاد شما باشد.
 • فرم را ساده نگه دارید.
  این فرم ممکن است یکی از اولین تعاملات شما با مشتری احتمالی شما باشد. آن‌ها را با یک فرم طولانی با چندین فیلد نترسانید. فقط ضروری‌ترین اطلاعات را بخواهید: نام و ایمیل برای شروع خوب است.
 • فرم opt-in خود را برای تأیید مضاعف تنظیم کنید.
  ممکن است درخواست از مشترکان برای دو بار opt-inکردن ایمیل شما کاری بیهوده به نظر برسد؛ اما مطالعات درمورد نرخ‌های بازشدن ایمیل ثابت می‌کند که مشتریان، ایمیل opt-in تأیید‌شده (COI) را در مقایسه با ایمیل خوشامدگویی، ۲.۷ برابر بیشتر ترجیح می‌دهند.
 • مطمئن شوید جریانی که ایجاد کردید، کار می‌کند.
  قبل از شروع‌کردن، تجربۀ کاربری را برای خودتان توضیح دهید. مجدداً بررسی کنید که فرم، همان‌طور که در نظر گرفته شده است کار می‌کند، صفحۀ تشکر فعال است و پیشنهاد شما مطابق وعدۀ داده‌شده ارائه می‌شود. این یکی از اولین برداشت‌های سرنخ جدیدتان از شماست، آن را حرفه‌ای و مثبت کنید.

در مرحلۀ بعد، اجازه دهید چند لحظه به بررسی برخی از بهترین شیوه‌های بازاریابی ایمیلی پذیرفته‌شده در جهان، درمورد نحوۀ ارسال ایمیل‌های بازاریابی بپردازیم.

 • نحوۀ ارسال ایمیل‌های بازاریابی؛
 • انتخاب یک سرویس بازاریابی ایمیلی؛
 • استفاده از توصیه‌های بازاریابی ایمیلی؛
 • بخش‌بندی‌کردن ایمیل؛
 • شخصی‌سازی بازاریابی ایمیلی خود؛
 • استفاده‌ از اتوماسیون بازاریابی ایمیلی؛
 • استفاده از قالب‌های بازاریابی ایمیلی.

اگر همه‌چیز خوب پیش برود، فهرستی قابل اتکا و موثق از مشترکان و سرنخ‌هایی که منتظر دریافت ایمیل‌های شما هستند، ساخته‌اید؛ اما هنوز نمی‌توانید ایمیل‌زدن را شروع کنید، مگر اینکه بخواهید در یک پوشۀ هرزنامه یا بدتر از آن، در یک لیست مسدود‌شده، قرار بگیرید.

در اینجا چند نکتۀ بسیار مهم وجود دارد که باید قبل از شروع ایمیل‌زدن به لیست ارزشمند خود، که برای ساختن آن بسیار زحمت کشیدید، به خاطر بسپارید.

چطوری ایمیل بفرستیمچطوری ایمیل بفرستیم؟

۱) یک سرویس بازاریابی ایمیلی انتخاب کنید

اگر به دنبال هر سطحی از پشتیبانی هستید و در‌عین‌حال اقدامات بازاریابی ایمیلی خود را بهینه‌سازی و به‌صورت دقیق تنظیم می‌کنید، یک ارائه‌دهندۀ بازاریابی ایمیلی (ESP)، منبعی عالی خواهد بود.

برای مثال، ابزار بازاریابی ایمیل HubSpot به شما این امکان را می‌دهد تا ایمیل‌های بازاریابی را به‌طور کارآمد ایجاد، شخصی‌سازی و بهینه‌سازی کنید.

موارد مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بهترین کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را ایجاد کنید و از تمام اهداف خود پشتیبانی کنید. در بررسی اخیر که توسط Venture Harbour پشتیبانی شده است، پلتفرم HubSpot نیز به‌عنوان پلتفرمی‌ که دارای بهترین گزارش و تجزیه‌و‌تحلیل است، رتبه‌بندی شده است.

علاوه‌بر‌این، می‌توانید موفقیت بازاریابی ایمیلی خود را ارزیابی کنید تا بتوانید داده‌هایی را که برای کسب‌وکارتان اهمیت دارد، با تیم خود به اشتراک بگذارید.

در اینجا نمونه‌هایی از ویژگی‌های خدماتی مانند HubSpot وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک ارائه‌دهندۀ خدمات ایمیل در نظر بگیرید.

 • وجود پلتفرم CRM با قابلیت تقسیم‌بندی؛
 • داشتن اعتبار نزد ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت؛
 • داشتن سابقه و شهرت خوب به‌عنوان یک ارائه‌دهندۀ خدمات ایمیل (ESP)؛
 • ساخت آسان فرم‌ها، صفحات فرود و فراخوان‌ها؛
 • وجود اتوماسیون؛
 • راه‌های ساده برای رعایت مقررات ایمیل؛
 • امکان تقسیم تست ایمیل شما؛
 • تجزیه‌و‌تحلیل ساده؛
 • گزارش‌های قابل دانلود.

۲) استفاده از توصیه‌های بازاریابی ایمیلی

در‌حالی‌که احتمالاً درمورد قالب‌بندی یا موضوع ایمیلی که برای یک دوست ارسال می‌کنید تمام جوانب را در نظر نمی‌گیرید و خوب فکر نمی‌کنید، بازاریابی ایمیلی نیاز به توجه بیشتری دارد. همه‌چیز باید از زمانی که به دستگاه‌هایی که ایمیل شما در آن‌ها باز می‌شود، ایمیل ارسال می‌کنید، بررسی شود.
هدف شما از هر ایمیلی ایجاد سرنخ‌های بیشتر است که باعث می‌شود ساخت یک ایمیل بازاریابی، فرایندی پیچیده‌تر از سایر ایمیل‌هایی که نوشته‌اید شود.
بیایید نگاهی مختصر به اجزای یک بازاریابی ایمیلی موفق داشته باشیم:

 • کپی یا متن تبلیغاتی: کپی در متن ایمیل باید با نظر و عقیدۀ برند شما مطابقت داشته باشد و فقط روی یک موضوع تمرکز کند.
 • تصاویر: تصاویری را انتخاب کنید که برای همۀ دستگاه‌ها بهینه شده باشند و چشم‌نواز و مرتبط با موضوع باشند.
 • فراخوان به اقدام: فراخوان شما برای اقدام باید به یک پیشنهاد مرتبط منجر شود و از بقیۀ متن ایمیل متمایز باشد.
 • زمان: براساس یک مطالعه که نرخ پاسخ ۲۰میلیون ایمیل را بررسی کرده است، سه‌شنبه ساعت ۱۱ صبح، بهترین روز و زمان برای ارسال ایمیل شماست.
 • سازگاری با دستگاه‌های مختلف: ۵۵درصد از ایمیل‌ها در موبایل باز می‌شوند؛ بنابراین، ایمیل شما باید برای این دستگاه و همچنین تمام دستگاه‌های دیگر مطلوب و قابل استفاده شود.
 • شخصی‌سازی: هر ایمیل را طوری بنویسید که انگار آن را برای یک دوست ارسال می‌کنید. باشخصیت باشید و خوانندۀ خود را با لحنی آشنا خطاب کنید.
 • عنوان: از زبانی واضح، کاربردی و فریبنده استفاده کنید که شخصی‌سازی‌شده و همسو با متن ایمیل باشد.

۳) تقسیم‌بندی‌کردن ایمیل

تقسیم‌بندی، لیست بزرگ ایمیل شما را به دسته‌های فرعی تقسیم می‌کند که به ویژگی‌ها، علایق و ترجیحات منحصربه‌فرد مشترکان شما مربوط می‌شود.

مشترکان ما انسان هستند و ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا با آن‌ها مانند انسان رفتار کنیم. این بدان معناست که انبوهی از ایمیل‌های عمومی ‌را ارسال نکنید.

در بالا به‌طور خلاصه درمورد دسته‎بندی صحبت کردیم. دلیل اینکه این موضوع به اندازه‌ای مهم است که دو بار ذکر شود این است که بدون آن، خطر ارسال محتوای اشتباه به افراد اشتباه و ازدست‌دادن مشترکان وجود دارد.

چرا باید لیست ایمیل خود را تقسیم‌بندی کنید؟

فردی که برای دریافت ایمیل‌های شما ثبت‌نام می‌کند، در سطح متفاوتی از آمادگی برای تبدیل‌شدن به مشتری است (که هدف نهایی همۀ این کارها برای ایجاد یک مشتری است).

اگر یک کوپن تخفیف برای محصول خود برای مشترکانی ارسال کنید که حتی نمی‌دانند چگونه مشکل خود را تشخیص دهند، احتمالاً آن مشترکان را از دست خواهید داد؛ زیرا در بخشی اعتماد ایجاد می‌کنید و رابطه را توسعه می‌دهید که اشتباه است.

هر ایمیلی که می‌فرستید، باید با مشترکان مانند انسان‌هایی رفتار کند که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؛ برخلاف ارسال ایمیل به یک گروه سرنخ که نسخه‌ای واحد را به ایمیل همه ارسال می‌کنید.

هرچه لیست خود را بیشتر تقسیم‌بندی کنید، سرنخ‌ها بیشتر به شما اعتماد می‌کنند و تبدیل آن‌ها به مشتری آسان‌تر خواهد بود.
ناگفته نماند که ایمیل‌های تقسیم‌بندی‌شده ۵۸درصد از کل درآمد را ایجاد می‌کنند.

چطور لیست ایمیل خود را دسته‌‎بندی کنیم؟

اولین گام در بخش‌بندی، ایجاد آهنرباهای لید جداگانه و فرم‌های opt-in برای هر قسمت از سفر خریدار است. به این ترتیب، مخاطبان شما به‌طور خودکار به لیست‌های جداگانه تقسیم می‌شوند.

فراتر از آن، پلتفرم‌های بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهند که لیست ایمیل خود را براساس داده‌های مخاطب و رفتار آن‌ها تقسیم‌بندی کنید تا به شما کمک کند ایمیل‌های مناسب را برای افراد مناسب ارسال کنید.

در اینجا چند روش برای تقسیم‌بندی لیست شما وجود دارد:

 • موقعیت جغرافیایی؛
 • مرحلۀ چرخۀ عمر؛
 • سطح آگاهی، توجه، تصمیم‌گیری؛
 • صنعت؛
 • ارتباط قبلی با برند؛
 • زبان؛
 • عنوان شغلی.

درواقع شما می‌توانید لیست خود را به هر طریقی که می‌خواهید تقسیم‌بندی کنید، فقط مطمئن شوید که هنگام ارسال ایمیل به هر زیر گروه، تاحدامکان ایمیل ارسالی شما منحصر‌به‌فرد باشد.

۴) ایمیل بازاریابی خود را شخصی‌سازی کنید

حالا که می‌دانید به چه کسی ایمیل می‌فرستید و چه چیزی برای آن‌ها مهم است، ارسال ایمیلی که شخصی‌سازی شده برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.
قطعاً شما با بیش از ۱۰۰ نفر در یک زمان حرف می‌زنید، اما لازم نیست که سرنخ‌های شما آن‌ را بدانند.
برای اینکه کاملاً این موضوع را درک کنید، جملۀ زیر را در نظر بگیرید:

ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده ۲۶درصد نرخ بازشدن ایمیل بیشتر و افزایش ۱۴درصدی نرخ کلیک نسبت به سایر ایمیل‌ها را دارند.

شما تمام این داده‌های منحصر‌به‌فرد را جمع‌آوری کرده‌اید. نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی امکان استفاده از توکن‌های شخصی‌سازی را فراهم می‌کند و هیچ بهانه‌ای برای ارسال ایمیل‌های عمومی‌ ندارید که باعث ایجاد حس خاص در مشتریان شما نمی‌شود.

در ادامه چند روش برای شخصی‌سازی ایمیل را به شما خواهیم گفت:

 • یک فیلد نام کوچک در عنوان یا خوشامدگویی اضافه کنید.
 • در صورت لزوم، اطلاعات خاص منطقه را ذکر کنید.
 • محتوایی را بفرستید که مرتبط با مرحلۀ چرخۀ عمر مشتری بالقوه است.
 • فقط ایمیل‌هایی که مربوط به آخرین تعاملی است که یک سرنخ با برند شما داشته، ارسال کنید.
 • دربارۀ رویدادهای مرتبط یا شخصی، مانند تعطیلات یک منطقۀ خاص یا تولدها بنویسید.
 • ایمیل خود را با امضایی شخصی از یک انسان (نه شرکت) تمام کنید.
 • از یک فراخوان مرتبط، برای پیشنهادی که خواننده آن را مفید می‌داند، استفاده کنید.

۵) از اتوماسیون بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

اتوماسیون لیست بخش‌بندی شما را مورد استفاده قرار می‌دهد. هنگامی‌ که زیرگروه‌های خاصی را ایجاد کردید، می‌توانید ایمیل‌های خودکاری را ارسال کنید که بسیار هدفمند هستند. چند راه‌حل برای این کار وجود دارد:

پاسخ‌گویی خودکار

پاسخ خودکار که به‌عنوان کمپین قطره‌ای یا دریپ نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از ایمیل‌هاست که به‌طور خودکار، پس از انجام یک عمل خاص، ارسال می‌شوند؛ مثلاً زمانی که شخصی کتاب الکترونیکی شما را دانلود می‌کند. شما از همان دستورالعمل‌هایی برای نوشتن ایمیل‌های خود استفاده خواهید کرد که قبلاً درمورد آن‌ها صحبت کردیم، تا اطمینان حاصل شود که خوانندگان، ایمیل‌های شما را مفید و جالب می‌دانند. شما باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید ایمیل‌هایتان با چه فاصله‌ای از هم ارسال شوند؛ مثلاً هر چند روز یا چند هفته یا حتی هر چند ماه‌.

نکتۀ مهم درمورد پاسخ‌گویی خودکار این است که می‌توانید آن را تنظیم کرده و رها کنید. هر کاربری که بخشی از پاسخ‌گویی خودکار شما باشد، هر ایمیلی را که به مجموعه اضافه کرده‌اید دریافت می‌کند.

گردش کار

گردش کار یک قدم از پاسخ‌گویی خودکار جلوتر است. به آن مثل فلوچارتی با شاخه‌های بله/خیر نگاه و فکر کنید که اقدامات را براساس معیارهایی که شما تعیین کرده‌اید، اجرا می‌کند.
گردش کار، دو جزء اصلی دارد:

 • معیارهای ثبت‌نام یا اقدامی‌ که یک کاربر را برای گردش کار واجد شرایط می‌کند.
 • هدف یا اقدامی‌ که کاربر را از گردش کار خارج می‌کند.

ابزارهای گردش کار به اندازۀ کافی هوشمند هستند که بدانند کاربر ایمیلی را باز کرده یا پیشنهادی را دانلود کرده است و مجموعه‌ای از اقدامات را براساس آن انجام می‌دهند. این ابزارها می‌توانند یک‌سری ایمیل ارسال کنند یا حتی مرحلۀ چرخۀ عمر مشتری را براساس کاری که کاربر انجام می‌دهد، تغییر دهد.

تفاوت اصلی گردش کار با پاسخ‌گویی خودکار این است که گردش‌های کاری هوشمند هستند و می‌توانند مسیر سری خودکار شما را براساس آنچه مشتری راغب شما مفید می‌بیند، تغییر دهند.

برای مثال، اگر یک مشترک جدید یک ایمیل خوشامدگویی دریافت کند و ایمیل بعدی برای ارسال پیشنهادی که قبلاً آن کاربر در سایت شما پیدا کرده و دانلود کرده است، تنظیم شود، ابزار گردش کار، آگاه و با آن سازگار می‌شود. در پاسخ‌گویی خودکار، کاربر بدون توجه به اینکه چه اقدامی‌ را انجام می‌دهد، مجموعه‌ای از ایمیل‌ها را در بازه‌های زمانی مشخص دریافت می‌کند.

چرا این موضوع مهم است؟ ارسال ایمیل مناسب در زمان نامناسب نتیجۀ بدی به دنبال دارد. وقتی شرکت‌ها ایمیل را براساس مراحل چرخۀ عمر (clv) ارسال می‌کنند، شاهد ۲۰درصد افزایش درآمد هستند. (کدام کمپین‌های ایمیلی باعث ایجاد وفاداری در مشتریان می‌شوند؟)

۶) استفاده از قالب‌های استاندارد

قالب‌های بازاریابی ایمیلی مانند قالب‌های HubSpot، منبع عالی دیگری برای کمک به شما در بازاریابی ایمیلی هستند. حتی اگر یک طراح و توسعه‌دهنده و علاوه بر این‌ها، یک بازاریاب ماهر نباشید، قالب‌ها در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند. آن‌ها شما را از شر طراحی، کدنویسی و داشتن تجربۀ کاربری در هنگام ساخت ایمیل، خلاص می‌کنند.

فقط به خاطر داشته باشید: هنگام انتخاب، الگوهای ایمیلی‌ای را انتخاب کنید که مؤثربودن آن‌ها ثابت شده است. باکیفیت‌ترین قالب‌ها از معتبرترین ارائه‌دهنده‌های خدمات ایمیل به دست می‌آیند که آن‌ها را در برابر هزاران جایگزین آزمایش کرده‌اند. بنابراین، حرفه‌ای‌ها را انتخاب کنید.

برخی از قوانین ایمیل وجود دارد که باید هنگام ساخت ایمیل و توسعۀ استراتژی بازاریابی خود از آن‌ها آگاه باشید.

قوانین ایمیلقوانین ایمیل

۱) انطباق با CAN-SPAM

مقررات ایمیل با خواسته‌های مصرف‌کنندگان برای دانستن چگونگی و چرایی استفاده از اطلاعاتشان سازگار است. چیزی که برای ما اهمیت دارد، تبعیت‌ از خواسته‌های مشتریان یا مشتریان بالقوه است. قوانین ایمیل عبارت‌اند از:

 1. پذیرش CAN SPAM (قوانینی است برای جلوگیری از جرائم در فضای بازاریابی ایمیلی).
 2. از نظر فنی can spam (مخفف کنترل آزارهای ناشی از پورنوگرافی و بازاریابی غیر مطلوب است).

درعمل، این راهی برای محافظت از حق مشترکان شماست که فقط ایمیل‌هایی را که درخواست کرده‌اند، دریافت کنند.
این قانون در سال ۲۰۰۳ تصویب شد و روی هر ایمیل تجاری‌ای که برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود، اعمال می‌شود.
در اینجا چند روش بیان شده است تا اطمینان حاصل کنید که ایمیل‌های شما مورد قبول can spam است:

 • هر ایمیل دارای نام شرکت و آدرس باشد.
 • لینک‌های قابل مشاهدۀ لغو اشتراک را در ایمیل‌های خود قرار دهید.
 • از آدرس‌های ایمیل واقعی در قسمت‌های «از» و «پاسخ به» استفاده کنید.
 • عنوانی را بنویسید که نشان‌دهندۀ محتوای ایمیل است.

۲) پذیرش GDPR

برایان‌ هالیگان، مدیرعامل HubSpot، گفته است: «GDPR به‌طور کامل با رویکرد ورودی به تجارت سازگار است.

با وجود اینکه برخی ممکن است قوانین ایمیل را که به‌تازگی اجرا شده‌اند سنگین و غیرضروری بدانند، مقررات عمومی‌حفاظت از داده‌ها (GDPR) درواقع ما را به ایجاد روابط طولانی‌مدت و قابل اعتماد با مشتریان خود نزدیک می‌کند. GDPR دربارۀ دادن حق انتخاب به مشتریان است. آن‌ها ایمیل‌های شما را انتخاب می‌کنند. آن‌ها انتخاب می‌کنند که از شما ایمیل دریافت کنند. آن‌ها محصولات شما را انتخاب می‌کنند. این دقیقاً همان چیزی است که بازاریابی درون‌گرا را معنا می‌کند.»

چیزی که درمورد GDPR اهمیت دارد این است که فقط برای مشاغلی که در اتحادیۀ اروپا فعالیت می‌کنند و مشاغلی که برای شهروندان اتحادیۀ اروپا بازاریابی می‌کنند، اعمال می‌شود. عدم انطباق با این قانون، به هزینه‌های قابل توجهی منجر می‌شود که ارزش ریسک را ندارند. بنابراین، مطمئن شوید که دستورالعمل‌های GDPR را به‌طور کامل رعایت می‌کنید. در ادامه نمایی کلی از نحوۀ پیروی از قوانین GDPR آورده شده است:

 • هنگامی‌ که درخواست رضایت برای ذخیرۀ اطلاعات شخصی را دارید، از زبانی صریح و واضح استفاده کنید.
 • فقط داده‌هایی را راجب مخاطبان جمع‌آوری کنید که برای کسب‌و‌کار شما لازم و ضروری است.
 • داده‌های مخاطبان را به‌روشی ایمن ذخیره کنید و فقط برای اهداف مورد توافق، از آن‌ها استفاده کنید.
 • داده‌ها را فقط برای اهداف تجاری قابل توجیه نگه دارید.
 • داده‌های مخاطبان را در صورت درخواست آن‌ها حذف کنید.
 • لغو اشتراک از لیست یا به‌روزرسانی برنامه‌های برگزیده را برای مخاطبان آسان کنید.
 • درخواست مخاطب برای دسترسی به داده‌هایش را فوراً بپذیرید.
 • سوابق شرکت را برای اثبات انطباق با GDPR نگه دارید.

این مقررات، آن‌طور که باید جدی گرفته می‌شود؛ بنابراین ایدۀ خوبی است که قبل از شروع به ارسال ایمیل، یک استراتژی GDPR برای تجارت خود ایجاد کنید.

۳) از فیلترهای اسپم دوری کنید

وقتی زمانی را صرف ایجاد ایمیل عالی با رعایت مقررات می‌کنید، آخرین چیزی که می‌خواهید و انتظارش را ندارید این است که ایمیل شما در یک پوشۀ هرزنامه قرار بگیرید. باید هرطور که شده، از قرارگرفتن در پوشۀ اسپم خودداری کنید؛ چون:

 • به‌طور کلی به نرخ تحویل شما آسیب می‌زند.
 • احتمالاً مخاطبان همه‌ی ایمیل‌های شما را از دست می‌دهند.
 • قادر نیستید که به‌طور دقیق تأثیر بازاریابی ایمیلی را بسنجید.
 • تجزیه‌و‌تحلیل شما غلط می‌شود.

با دقت به موارد زیر، می‌توانید از در معرض اسپم قرار گرفتن خودداری کنید

قرارگرفتن در لیست سفید

لیست سفید برعکس لیست سیاه است؛ یعنی لیستی از فرستندگان تأیید‌شده که اجازۀ دسترسی به صندوق ورودی مشترکان را دارند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که مشترک جدید، آدرس ایمیل شما را به دفترچۀ خود اضافه کند. در ایمیل خوشامدگویی خود دستورالعمل‌هایی درمورد نحوۀ انجام این کار وارد کنید.

حواستان به متن تبلیغ باشد

از نوشتن همۀ حروف به‌صورت بزرگ، علامت سؤال‌های مکرر و همچنین کلمات محرک هرزنامه مانند «انتخاب‌کردن»، «زیر کلیک کنید»، «سفارش‌ها» و… که به‌راحتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی شناسایی و علامت‌گذاری می‌شوند، خودداری کنید.

از ارائه‌دهندۀ خدمات ایمیل مورد اعتماد استفاده کنید

شهرت و اعتبار ارائه‌دهندۀ خدمات ایمیل بر قابلیت تحویل شما تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین از شرکت‌های شناخته‌شده و معروف استفاده کنید.

از Double opt-in استفاده کنید

پس از اینکه شخصی در لیست ایمیل شما شرکت و ثبت‌نام کرد، ایمیلی ارسال کنید و از او بخواهید که تأیید کند. این تضمین می‌کند که مشترک جدید شما واقعاً به ایمیل‌های شما علاقه‌مند است و احتمالاً بیشتر درگیر خواهد شد.

آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین نکته این است که شما باید به‌طور مداوم موفقیت تلاش‌های بازاریابی ایمیلی خود را بسنجید. وقتی صحبت از تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی ایمیلی کسب‌وکارتان به میان می‌آید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی ایمیلیتجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی ایمیلی

با غوطه‌ورشدن در تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی ایمیلی، می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید که مطمئناً تأثیر مثبتی بر نتیجۀ کسب‌وکار شما و ارتباط و تطابق با مشترکان، خوانندگان و مشتریان شما خواهد داشت.

در ادامه چند نمونه از بهترین روش‌ها برای تجزیه‌و‌تحلیل تأثیر کمپین‌های بازاریابی ایمیلی آورده شده است:

۱) A/Bتست ایمیل

همۀ لیست‌های ایمیل به‌شکل یکسان ایجاد نمی‌شوند. برخی از مخاطبان شخصی‌سازی را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر فکر می‌کنند که هرزنامه است. برخی از مخاطبان دکمه‌های فراخوان واضح و چشمگیر را دوست دارند و برخی دیگر فراخوانی ظریف‌تر را ترجیح می‌دهند. تا زمانی که متغیرها را آزمایش نکنید، هرگز نمی‌فهمید لیست ایمیل شما از چه افرادی تشکیل شده و اینجاست که A/Bتست می‌تواند مفید واقع شود.

A/Bتست، روشی است که در آن با مقایسۀ ایمیل A نسبت به ایمیل B می‌توانیم بفهمیم که کدام ایمیل بهترین عملکرد را با توجه به نظر کاربرمان دارد.

فرایند گام‌به‌گام برای انجام A/Bتست ایمیل‌ها را در ادامه به شما خواهیم گفت:

 • یک متغیر را برای امتحان انتخاب کنید؛ برای مثال: عنوان، فراخوان به اقدام و تصاویر.
 • دو نوع ایمیل بسازید: یکی همراه با متغیر و دیگری بدون متغیر.
 • اجازه دهید ایمیل‌های شما به‌طور هم‌زمان در یک محدودۀ زمانی ارسال شوند.
 • نتایج را تجزیه‌و‌تحلیل کنید و فقط یک نسخه از ایمیل را که بهتر است، نگه دارید.
 • متغیرهای جدیدی را امتحان و این فرایند را تکرار کنید.

اکثر ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل، A/Bتست را در نرم‌افزار خود دارند؛ چون مقایسۀ نتایج ایمیل بدون دخالت دست، کار را برای شما آسان می‌کند.

۲) شاخص کلیدی عملکرد را به‌کار ببرید

هنگام ارزیابی اثربخشی کمپین بازاریابی ایمیلی، چهار معیار کلیدی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

 1. شاخص تحویل: میزان رسیدن ایمیل‌ها به صندوق ورودی مشترکان موردنظر شما را اندازه‌گیری می‌کند.
 2. نرخ بازشدن ایمیل‌ها: درصدی از افرادی را نشان می‌دهد که ایمیل شما را پس از رسیدن به صندوق ورودی خود باز می‌کنند.
 3. نرخ کلیک (CTR): درصد افرادی است که روی CTAهای (فراخوان) شما کلیک می‌کنند.
 4. لغو اشتراک: تعداد افرادی را اندازه‌گیری می‌کند که پس از دریافت ایمیل، از لیست ایمیل شما انصراف می‌دهند.

۳) عناصر مختلف ایمیل را برای بهبود نتایج تنظیم کنید

عوامل زیادی بر شاخص‌های کلیدی عملکرد شما تأثیر می‌گذارند و برای اینکه بفهمید کدام ترفندها در ایمیل‌های شما بیشترین تغییرات را ایجاد می‌کنند، به آزمایش و حدس و گمان نیاز است.

نرخ تحویل

 • مطمئن شوید که برای اجتناب از فیلترهای هرزنامه، از بهترین شیوه‌ها پیروی می‌کنید.
 • افراد غیرفعال را از لیست ایمیل خود حذف کنید تا فقط کاربران فعال در لیست شما باقی بمانند.
 • بررسی کنید کدام ایمیل‌ها به دست کاربر نمی‌رسند یا به‌اصطلاح hard bounced هستند، و آن‌ها را از لیست ایمیل خود حذف کنید.

نرخ بازشدن ایمیل

 • با استفاده از بازی کلمات در عنوان، خود افراد را ترغیب کنید که روی ایمیل شما کلیک کنند.
 • زمان و روزی را که ایمیل می‌فرستید تغییر بدهید تا ببینید کدام بهتر جواب می‌دهد.

نرخ کلیک

 • پیشنهاد خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که ارزشی برای لیست بخش‌بندی‌شدۀ شما فراهم می‌کند.
 • متن تبلیغاتی یا کپی را بازنویسی کنید تا مطمئن شوید کاری که از خواننده می‌خواهید انجام دهد، واضح است.
 • فراخوان‌های مختلف را امتحان کنید؛ برای مثال، برای یک دسته گرافیک بفرستید و برای دسته‌ای دیگر کپی تصویری (تایپوگرافی)، و به همین ترتیب پررنگ در مقابل کم‌رنگ و… .

لغو اشتراک

 • ابتدا در نظر بگیرید که شاید این نوعی توفیق اجباری است که افراد غیرعلاقه‌مند، خود را از لیست شما حذف می‌کنند.
 • ارزیابی کنید آیا ایمیلی که ارسال کرده‌اید با برند شما همسو است یا خیر.
 • مطمئن شوید که تبلیغات فریبکارانه انجام نداده‌اید؛ یعنی چیزی را قول بدهید و چیز دیگری را ارائه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که ایمیل‌های شما ارزشی را برای کاربران فراهم می‌کنند، قبل از اینکه شروع به فروش کنید.

۴) از یک قالب گزارش ایمیل بازاریابی استفاده کنید

اطلاعات شما فایده‌ای ندارد، اگر نتوانید آن‌ها را به‌صورت سازماندهی‌شده گزارش دهید.

گزارش بازاریابی ایمیل، یک صفحۀ گسترده است که در آن شما می‌توانید نتایج خود را در یک جا ثبت کنید تا به شما کمک کند از شاخص‌های کلیدی عملکرد خود مطلع شوید و کاری کنید تا آن‌ها را بهبود ببخشید.

در ادامه آمده است که چطور باید گزارش خود را سازمان‌دهی کنید:

معیارها:

 • تعداد کل ایمیل‌هایی که ارسال شده است؛
 • تعداد ایمیل‌هایی که دریافت شده است؛
 • نرخ تحویل؛
 • ضریب بازگشت؛
 • نرخ بازشدن ایمیل‌ها؛
 • نرخ کلیک؛
 • نرخ لغو اشتراک.

داده‌ها:

 • عنوان؛
 • اندازۀ متن ایمیل؛
 • پیشنهاد یا تخفیف؛
 • فراخوان به اقدام؛
 • تقسیم‌بندی لیست.

سؤال‌هایی که باید پاسخ داده شود:

 • نرخ تحویل شما در مقایسه با دوره‌های دیگر بالا بوده است؟
 • چطور نرخ کلیک شما با نرخ بازشدن ایمیل مقایسه می‌شود؟
 • آیا شماره‌های لغو اشتراک شما با سایر ایمیل‌ها مطابقت داشت؟
 • آیا یک عنوان مشخص، عملکرد بهتری نسبت به بقیه داشته است؟
 • آیا اندازۀ متن ایمیل در نرخ کلیک تفاوتی ایجاد می‌کند؟
 • آیا نوع دیگری از فراخوان می‌تواند بهتر عمل کند؟
 • آیا پیشنهاد با تقسیم‌بندی ایمیل مطابقت داشت؟

برای کسب اطلاعات بیشتر؛ مطالعه مقاله افزایش فروش را با تبلیغات از جنس ویدئو تجربه کنید! را پیشنهاد میدهیم.

کلام آخر

در‌حالی‌که قوانین زیادی برای ارسال ایمیل وجود دارد، مهم‌ترین آن‌ها این است که با مشترکان خود مانند انسان‌ها رفتار کنید.

اگر این قانون طلایی را در هر پاسخ‌گویی خودکار و آهنربای لید و عنوان مهم بدانید و به آن عمل کنید، به تمام اهداف بازاریابی ایمیلی خود خواهید رسید.

به یاد داشته باشید که مشترکان می‌خواهند از شما ایمیل دریافت کنند و با شما ارتباط برقرار کنند. اگر یک منبع واقعی باشید، آن‌ها مشتاقانه منتظر بازکردن ایمیل شما خواهند بود. امیدواریم که از این مطلب استفاده کرده باشید و خوشحال می‌شویم که نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.