اینفلوئنسر کیست؟ انواع اینفلوئنسر کدامند؟

همه‌چیز دربارۀ اینفلوئنسر و اینفلوئنسرمارکتینگ

اینفلوئنسر (Influencer) به‌معنای تأثیرگذار است. در اصطلاح، اینفلوئنسر شخصی است که بتواند از طریق دانش، موقعیت اجتماعی یا ارتباط صمیمی‌ با فالوئرهایش در یک رسانۀ اجتماعی، روی تصمیم‌گیری مخاطبانش تأثیر مستقیم بگذارد. درواقع، اینفلوئنسرها با به‌اشتراک‌گذاری محتوای باکیفیت که الهام‌بخش، سرگرم‌کننده و آگاهی‌دهنده هستند، با فالوئرهای خود ارتباط برقرار می‌کنند.

اینفلوئنسرها این توانایی را دارند که تعامل ارتباطی را به میزان زیادی قوت ببخشند. توجه به این نکته مهم است که اینفلوئنسرها صرفاً ابزار بازاریابی نیستند، بلکه دارایی‌هایی ارزشمند در ساختن روابط اجتماعی هستند که کسب‌و‌کارها می‌توانند برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود با آن‌ها همکاری کنند.

اینفلوئنسر معمولاً فردی باهوش است؛ زیرا به خاطر شناخت سلیقۀ مخاطبانش می‌داند چه زمانی، چه محتوایی را چطور به کاربران عرضه کند. طبق گزارش سایت اینفلوئنسرمارکتینگ هاب، در طول دهۀ گذشته شاهد رشد سریع اهمیت رسانه‌های اجتماعی بوده‌ایم. درواقع، ما جزئی از جامعه‌ای هستیم که ۳٫۴۸۴میلیارد نفر آن به‌طور فعال از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این میزان ۴۵درصد از جمعیت جهان است. این افراد به‌ناچار به دنبال تأثیرگذاران در رسانه‌های اجتماعی می‌روند تا آن‌ها را برای تصمیم‌گیری راهنمایی کنند.

اینفلوئنسر کیست؟

با احتساب تمامی مشخصاتی که از اینفلوئنسر گفتیم، اینفلوئنسر به فرد یا افرادی گفته می‌شود که دارای یکی از نشانه‌های زیر باشد:

 • قدرت تأثیرگذاری از طریق اقتدار؛
 • قدرت تأثیرگذاری از طریق دانش؛
 • قدرت تأثیرگذاری به‌واسطۀ موقعیت اجتماعی، مالی، کاری و…؛
 • تأثیرگذاری به‌واسطۀ تعامل نزدیک با مخاطبان.

با اینکه تعاریف مختلفی دربارۀ اینفلوئنسر در اینترنت وجود دارد، اما ما در صباویژن معتقدیم هرکسی که می‌تواند حتی روی یک نفر تأثیر بگذارد، اینفلوئنسر است. با این تفاوت که اینفلوئنسر براساس جامعۀ مخاطبانی که او را دنبال می‌کند و می‌تواند روی آن‌ها تأثیر بگذارد، دسته‌بندی می‌شود. در ادامه به انواع اینفلوئنسر براساس جامعۀ مخاطبان آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها در دسته‌بندی‌های مختلفی جا می‌گیرند. این دسته‌بندی‌ها شامل نوع شبکۀ اجتماعی‌ای که در آن فعالیت دارند، نوع محتوا، علاقه‌مندی، رشتۀ تخصصی‌شان و… می‌شود. اما به‌طور کلی اینفلوئنسرها بسته به تعداد فالوئرهایشان به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

 • مگا اینفلوئنسر
 • ماکرو اینفلوئنسر
 • میکرو اینفلوئنسر
 • نانو اینفلوئنسر

مگا اینفلوئنسر کیست؟

این نوع از انواع اینفلوئنسر، بیشتر از هر نوع دیگری مشهور است. مگا اینفلوئنسر به اینفلوئنسرهایی گفته می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی بیش از یک میلیون فالوئر دارند. درواقع، بیشتر این افراد همان سلبریتی‌ها هستند و بازیگران، ورزشکاران، خوانندگان و اشخاصی را که در چند سال گذشته در دنیای اینترنت به شهرت رسیده‌اند، شامل می‌شوند.

اگر هدف شما از برگزاری کمپین اینفلوئنسرمارکتینگ آگاهی از برند گسترده باشد، در بین انواع اینفلوئنسرها این مگا اینفلوئنسرها هستند که در این راه به شما کمک می‌کنند. مگا اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی مختلفی فعالیت دارند؛ درنتیجه محتوای منتشرشده توسط آن‌ها این ظرفیت را دارد که مخاطبان بسیار زیادی را به‌سمت خود جذب کند.

مزایای همکاری با مگا اینفلوئنسرها

 • تأثیرگذاری زیاد: مگا اینفلوئنسرها مخاطبان زیاد و پتانسیل دسترسی به میلیون‌ها نفر را در بین انواع اینفلوئنسرها دارند.
 • حرفه‌ای‌بودن: مگا اینفلوئنسرها تجربۀ فراوانی در کار با برندهای مختلف دارند. این تجربه باعث می‌شود مشارکت با آن‌ها از نظر سطح انجام کار، حرفه‌ای‌تر و در مدت‌زمان کوتاه‌تری انجام شود.
 • معتبرشدن برند: تأییدشدن توسط یک مگا اینفلوئنسر، میزان مورد قبولی از اعتبار و انحصار را به برند شما اضافه می‌کند.

معایب همکاری با مگا اینفلوئنسرها

 • دردسترس‌نبودن: درخواست‌های کارکردن با مگا اینفلوئنسرها به‌شدت زیاد است؛ بنابراین پیداکردن زمانی برای جلسه و مشارکت با آن‌ها اصلاً کار ساده‌ای نیست. برندها باید این موضوع را در برنامه‌ریزی برای کمپین‌های تبلیغاتی‌شان در نظر بگیرند و هرچه سریع‌تر با آژانس‌های واسطۀ همکاری با مگا اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنند.
 • هزینۀ بالا: بسته به تعداد فالوئر و شهرت مگا اینفلوئنسرها، هزینۀ همکاری با آن‌ها هم بالا می‌رود. همچنین، به دلیل اینکه این نوع از انواع اینفلوئنسر بیشتر از همه زیر ذره‌بین هستند، اگر به هر دلیلی اشتباهی در معرفی برندتان صورت بگیرد، هزینه‌های جبران این اشتباه، خیلی به ضرر برندتان تمام می‌شود.
 • مرتبط‌نبودن: همه‌چیز فقط به تعداد فالوئر و شهرت برنمی‎گردد. محصول یا خدمت برند شما باید چیزی باشد که افراد باور کنند مگا اینفلوئنسر واقعاً از داشتن آن احساس رضایت می‌کند. بسیاری از فالوئرهای مگا اینفلوئنسرها می‌دانند که آن‌ها بابت همکاری با برندهای مختلف پول زیادی می‌گیرند و ممکن است اصلاً به محصول یا خدمات آن برند تعلق خاصی نداشته باشند.

ماکرو اینفلوئنسر کیست؟

از بین انواع اینفلوئنسرها، ماکرو اینفلوئنسرها جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دهند و تعداد فالوئرهایی بین ۱۰۰ هزار تا یک‌میلیون نفر دارند. برای بسیاری از برندها، در بین انواع اینفلوئنسر، این ماکرو اینفلوئنسرها هستند که نیازهایشان را برطرف می‌کنند؛ آن‌ها از یک طرف مخاطبان زیادی در حوزه‌های تخصصی دارند و از طرف دیگر تجربۀ حرفه‌ای و کافی را هم در همکاری با برندهای مختلف، در طول سالیان به دست آورده‌اند.

برخلاف مگا اینفلوئنسرها، ماکرو اینفلوئنسرها شهرت و فالوئرهای خود را به‌واسطۀ ارتباط مدوام با مخاطبانشان و در مدت‌زمانی طولانی به دست آورده‌اند (جدای از برخی افراد استثنا)؛ درنتیجه کاملاً به این آگاهی دارند که فالوئرهایشان چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهای را دوست ندارند.

اولویت ماکرو اینفلوئنسرها حفظ ارتباط با مخاطبان و بالابردن نرخ تعامل است؛ به همین علت، معمولاً اعتماد مخاطبانشان را فدای تبلیغات و همکاری با محصول یا خدمتی که برند شخصی این نوع از انواع اینفلوئنسر را به خطر می‌اندازد، نمی‌کنند.

مزایای همکاری با ماکرو اینفلوئنسرها

 • مرتبط‌بودن: هرکدام از ماکرو اینفلوئنسرها جایگاهی خاص در یک حوزۀ تخصصی دارند و فالوئرهای آن‌ها هم به دلیل علاقه به حوزۀ تخصصی ماکرو اینفلوئنسرها رشد کرده‌اند. همین ویژگی باعث می‌شود که همکاری با ماکرو اینفلوئنسرهایی که مرتبط با حوزۀ برند شما کار می‌کنند، موفقیت‌آمیز باشد.
 • دردسترس‌بودن: ارتباط‌گرفتن با ماکرو اینفلوئنسرها به‌نسبت مگا اینفلوئنسرها راحت‌تر است. همچنین، آن‌ها به‌واسطۀ نرخ تعامل بالایی که دارند، گزینۀ مناسبی برای همکاری برندها درجهت آگاهی از برند و جذب سرنخ هستند.
 • حرفه‌ای‌بودن: ماکرو اینفلوئنسرها به تولید محتوای مؤثری که روی مخاطب موردنظرشان تأثیر لازم را بگذارد تسلط دارند و این ویژگی، روال همکاری بین برندها و این نوع از انواع اینفلوئنسر را به‌سمت حرفه‌ای‌ترشدن می‌برد.

معایب همکاری با ماکرو اینفلوئنسرها

 • معتبرنبودن: گاهی ممکن است ماکرو اینفلوئنسرها تعداد فالوئر بالایی داشته باشند، ولی نه تخصص کافی داشته باشند و نه فالوئرهایشان آن‌ها را چندان جدی بگیرند. این اینفلوئنسرها بیشتر یک ویترین زیبا ساخته‌اند، تا اینکه درزمینۀ تبلیغ و همکاری حرفه‌ای باشند. درنتیجه، به‌عنوان یک برند، قبل از همکاری به این توجه کنید که ماکرو اینفلوئنسر موردنظرتان واقعاً درزمینۀ تبلیغ، تأثیرگذار است.
 • تعامل: درست است که ماکرو اینفلوئنسرها تعداد فالوئر بالایی دارند، ولی از آن طرف هم باید به این توجه کنید که هرچقدر تعداد فالوئرهایشان بالا می‌رود، نرخ تعاملشان کمتر می‌شود. این اتفاق به‌خصوص در بین ماکرو اینفلوئنسرهایی با تعداد فالوئر ۷۰۰ هزار تا یک‌میلیون نفر بیشتر است.
 • هزینۀ بالا: در بین انواع اینفلوئنسرها، مگا اینفلوئنسرها و ماکرو اینفلوئنسرها بالاترین هزینه را دارند. یکی از دلایل مهم این هزینۀ بالا، واسطه‌هایی مثل آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ است که برای بستن قرارداد بین برند و اینفلوئنسر، سهم بالایی را برای خود در نظر می‌گیرند.

میکرو اینفلوئنسر کیست؟

انواع اینفلوئنسر کدام‌اند - میکرو اینفلوئنسررایج‌ترین نوع در بین انواع اینفلوئنسر، میکرو اینفلوئنسرها هستند. میکرو اینفلوئنسرها بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار فالوئر دارند. چیزی که میکرو اینفلوئنسرها را از همتایان بزرگ‌تر خود ازجمله ماکرو اینفلوئنسرها متمایز می‌کند، تعداد مخاطب کمتر است. با‌این‌حال، میکرو اینفلوئنسرها به‌نسبت ماکرو اینفلوئنسرها فالوئرهای دست‌چین‌شده‌تر، وفادارتر، پیگیرتر و مرتبط‌تری دارند.

مزایای همکاری با میکرو اینفلوئنسرها

 • معتبربودن: بسیاری از میکرو اینفلوئنسرها در یک حوزۀ خاص کاملاً متخصص هستند. فالوئرهایشان هم معمولاً یا در همان حوزه تخصص دارند یا اینکه به هر دلیلی به مباحث مربوط به حوزۀ کاری اینفلوئنسرشان علاقه دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود میکرو اینفلوئنسرها در بین فالوئرهایشان بسیار معتبر باشند.
 • هزینۀ معقول: به نسبت انواع اینفلوئنسر، میکرو اینفلوئنسرها هزینۀ کمتری از برندها دریافت می‌کنند. این ویژگی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی که به یک تبلیغ مؤثر در فضای مجازی احتیاج دارند، بسیار کارساز است.
 • تعامل بالا: برخلاف ۲ نوع اول اینفلوئنسرها، میکرو اینفلوئنسرها این قابلیت را دارند که به‌طور مستقیم با فالوئرهایشان ارتباط برقرار کنند. همین ارتباط نزدیک باعث می‌شود محتواهایی که از طرف آن‌ها منتشر می‌شود، تعامل بالایی دریافت کند و افراد به آن واکنش نشان دهند.
 • نرخ تبدیل خوب: این ویژگی درواقع مکمل ویژگی تعامل بالاست. هرچقدر واکنش افراد به یک محتوا در صفحۀ اینفلوئنسر واقعی‌تر و بیشتر باشد، احتمال تبدیل‌شدن آن‌ها به سرنخ‌های جدید هم بیشتر می‌شود؛ درنتیجه برندهایی که به دنبال ایجاد سرنخ هستند، استفاده از میکرو اینفلوئنسرها را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود قرار می‌دهند.
 • دردسترس‌بودن: برای ارتباط با این نوع از اینفلوئنسرها حتماً لازم نیست که از واسطه‌هایی مثل آژانس‌های تبلیغات استفاده کنید. اگر میکرو اینفلوئنسری که قصد همکاری با او را دارید حرفه‌ای باشد، کافی است تا از طریق صفحه یا ایمیل او پیشنهاد همکاری را بیان کنید. مطمئن باشید خود او یا ادمین‌های صفحه جواب لازم را به شما خواهند داد.

معایب همکاری با میکرو اینفلوئنسرها

 • کیفیت ناکافی: برای برخی از میکرو اینفلوئسرها، اینفلوئنسربودن شغلی تمام‌وقت نیست. به همین دلیل ممکن است در شرایطی وقت نداشته باشند تا به اندازۀ کافی برای ساخت محتوای مؤثر و باکیفیت وقت بگذارند. پیشنهاد ما این است که حتماً در زمان بستن قرارداد مشخص کنید که می‌خواهید محصول یا خدمت شما با چه شکل و سطح از محتوایی منتشر شود.
 • مخاطب پایین: اگر قصد دارید با میکرو اینفلوئنسرها کار کنید، باید این را هم در نظر بگیرید که ممکن است نتوانید تبلیغ خود را برای تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نشان دهید. درست است که درنهایت محتوای مناسب به اندازۀ کافی پخش می‌شود، ولی پیشنهاد می‌کنیم انتظارتان را بیش از حد بالا نبرید.
 • خلاقیت: این ویژگی میکرو اینفلوئنسرها گاهی‌اوقات شبیه راه‌رفتن روی شمشیری دولبه است. میکرو اینفلوئنسرها دوست ندارند که حتماً از دستورالعمل خاصی برای تولید محتوای تبلیغاتی‌شان پیروی کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند خلاقیت داشته باشند و همین ویژگی باعث می‌شود که محتوایشان برای مخاطب تکراری نشود. از طرفی، این خلاقیت ممکن است همیشه جواب ندهد و محتوا را به‌سمت بی‌ارتباطی با محصول یا خدمت ببرد. درنتیجه پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از هر چیزی میکرو اینفلوئنسر را از صدای برند، پرسونا و اهدافتان مطلع کنید تا در قالب دستورالعمل‌های برند شما خلاقیت خود را به کار بیندازند.

نانو اینفلوئنسر کیست؟

جدیدترین نوع اینفلوئنسرها، نانو اینفلوئنسرها هستند. این نوع از اینفلوئنسرها کمتر از ۱۰هزار فالوئر دارند. نانو اینفلوئنسرها معتمدان یک جامعۀ کوچک هستند. درواقع نانو اینفلوئنسر ممکن است همان دوست یا فامیل شما باشد که محتوای باکیفیت و مستمر و جذاب تولید می‌کند.

نکتۀ مهم درمورد نانو اینفلوئنسرها این است که اگرچه فالوئرهای آن‌ها به دیگر انواع اینفلوئنسرها نمی‌رسد، ولی تأثیرگذاری‌شان در بین همان جامعۀ کوچکی که جذب کرده‌اند بسیار بالاست. نانو اینفلوئنسرها به‌شدت مستعد این هستند که مسبب تبلیغات دهان به دهان شوند؛ زیرا بیشتر از هر نوع اینفلوئنسری ارتباط واقعی و صادقانه با مخاطبانشان برقرار می‌کنند.

مزایای همکاری با نانو اینفلوئنسرها

 • تعامل بالا: نانو اینفلوئنسرها بیشترین تعامل را در بین انواع اینفلوئنسر دارند؛ زیرا مخاطبانشان می‌دانند که نانو اینفلوئنسرها به هر تعاملی واکنش نشان خواهند داد.
 • هزینۀ پایین: برای کسب‌وکارهای کوچک یا استارتاپ‌ها، نانو اینفلوئنسرها بهترین و اقتصادی‌ترین گزینۀ تبلیغ هستند.
 • اعتبار بالا: جامعۀ مخاطب نانو اینفلوئنسرها را بیشتر افراد دوست و آشنا تشکیل می‌دهند؛ به همین دلیل نانو اینفلوئنسرها به‌هیچ‌وجه اعتبارشان را به خاطر یک تبلیغ، در بین این دوست و آشنایان به خطر نمی‌اندازند. از طرف دیگر، مخاطبان نانو اینفلوئنسرها هم با همین فرض به تبلیغاتشان نگاه می‌کنند و می‌دانند که اگر نانو اینفلوئنسرها چیزی را تبلیغ کرده‌اند، حتماً از تمام جوانب آن آگاهی داشته‌اند.
 • نرخ تبدیل خوب: بسیاری از مردم به توصیه‌های دوستان و خانواده‌شان بیشتر از افراد مشهور یا اینفلوئنسرهای بزرگ اعتماد دارند و به آن‌ها عمل می‌کنند؛ این یعنی اینکه اگر شخصی تبلیغ خدمت یا محصولی را از طرف نانو اینفلوئنسر ببیند، احتمال اینکه به مشتری آن تبدیل شود بیشتر از وقتی است که تبلیغ را از طرف اینفلوئنسرهای بزرگ ببیند.

معایب همکاری با نانو اینفلوئنسرها

 • مخاطب بسیار کم: اگر آگاهی از برند گسترده یکی از اهداف تبلیغات برای برند شماست، پیشنهاد می‌کنیم که نانو اینفلوئنسرها را از انتخاب‌هایتان حذف کنید؛ زیرا به اندازه‌ای مخاطب ندارند که نیاز شما را برطرف کنند.
 • تجربۀ کم: نانو اینفلوئنسرها به اندازۀ دیگر انواع اینفلوئنسرها در کار با برندهای مختلف و تولید محتوا باتجربه نیستند. برای مثال، ممکن است با الگوریتم اینستاگرام و استفاده از ابزارهای مهم آن مثل لایو اینستاگرام و هشتگ آشنایی کافی نداشته باشند.
 • کیفیت پایین: در ادامۀ ویژگی بالا باید بگوییم به دلیل تجربۀ کم نانو اینفلوئنسرها، درنهایت ممکن است نتوانند محتوایی با کیفیتِ دیگر انواع اینفلوئنسرها ایجاد کنند؛ درنتیجه حتماً قبل از دادن تبلیغ از جزئیات نحوۀ تولید محتوا توسط نانو اینفلوئنسرها مطمئن شوید.

اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسرمارکتینگ یا بازاریابی تأثیرگذار (Influencer Marketing) یکی از روش‌های جدید تبلیغاتی است. در این روش، ما به‌عنوان کسب‌‌و‌کارها با افراد تأثیرگذار همکاری می‌کنیم. این همکاری می‌تواند در قالب معرفی محصول، خدمات و… باشد.

طبق آخرین آمار د در سایت Statcounter (۲۰۲۰)، در سال ۱۳۹۹، تعداد کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به شرح زیر بوده است:

 • اینستاگرام ۳۵میلیون نفر کاربر ایرانی از یک میلیارد کاربر؛
 • توییتر در حدود ۱.۵میلیون نفر کاربر ایرانی از ۱۸۷میلیون نفر کاربر؛
 • لینکدین ۷۰هزار نفرکاربر ایرانی از ۶۰۰میلیون نفر کاربر.

با توجه به آمار بالا، احتمالاً یکی از روش‌های جذابی که می‌شود برای تبلیغات استفاده کرد، اینفلوئنسرمارکتینگ است. براساس آمار eMarketer، بیش از دوسوم کسب‌وکارهای کوچک آمریکای شمالی از اینفلوئنسرمارکتینگ استفاده می‌کنند. تقریباً نیمی از بازاریابان دیجیتال ایالات‌متحده و انگلیس، حداقل ۱۰درصد از بودجۀ ارتباطات بازاریابی خودشان را صرف اینفلوئنسرمارکتینگ می‌کنند. یک نظرسنجی نشان داده که ۳۴درصد از کاربران روزانۀ اینستاگرام ایالات‌متحده چیزی خریداری کرده‌اند که یک بلاگ‌نویس یا اینفلوئنسر به آن‌ها توصیه کرده است. براساس گزارش‌های همین سایت‌ها، این هزینه‌ها سال‌به‌سال در حال افزایش است که از کارکرد درست این روش حکایت می‌کند.

به گفتۀ سایت مدیوم Medium و گوگل ترندز، محبوبیت بازاریابی اینفلوئنسرمارکتینگ بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تقریباً ۴۰درصد رشد کرده است. این به دلیل افزایش تأثیرگذارهای جعلی و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی است. از سال ۲۰۱۸ تا اواسط ۲۰۲۰، تعداد حساب‌های جعلی در اینستاگرام از ۹۰میلیون به ۱۵۰میلیون افزایش یافته است.

با اینکه آمار دقیق و رسمی در ایران وجود ندارد، ولی با توجه به ضریب رشد اینترنت و کاربران شبکه‌های اجتماعی و همچنین بیشتر‌شدن اهمیت شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در آن‌ها برای کسب‌و‌کارها، انتظار می‌رود که همچین پیشرفتی در انتظار بازار ایران نیز باشد.

۳/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.