تبلیغات دیجیتال چیست؟ انواع روش های تبلیغ دیجیتال

تبلیغات دیجیتال؛ راهی ارزان و مؤثر برای دیده‌شدن

تبلیغات دیجیتال یکی از قدرتمندترین روش‌های راه‌اندازی، رشد یا گسترش هر کسب‌وکاری است و می‌تواند برای هر نوع محصول یا خدمت در هر صنعت و اندازه‌ای راهگشا باشد. سؤال اصلی اینجاست که چه چیز جادویی‌ای درمورد آن وجود دارد؟ و چرا روش خوب و محبوبی است؟

در ابتدا برای کسانی که تازه اسم این مفهوم را می‌شنوند باید بگوییم که تبلیغات دیجیتال، روشی گسترش‌پذیر و قابل پیش‌بینی در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید چیزی را که همۀ کسب‌وکارها به دنبال آن هستند، به دست آورید؛ یعنی افزایش ترافیک سایت.

همۀ ما به ترافیک نیاز داریم تا بتوانیم لید جمع کنیم، همان‌طور که نیاز داریم مشتری ایجاد کنیم و همان‌طور که نیاز داریم درآمد کسب کنیم و فروش داشته باشیم. البته موارد بیشتری از ترافیک نیاز است تا یک کسب‌وکار به موفقیت برسد؛ مثلاً تخفیف‌های خوب، محصول یا خدمت درخور و قابل ارائه، یک سایت با طراحی خوب و… . اما در صورت نبود ترافیک کاربر، هیچ‌یک از موارد فوق اهمیتی نخواهند داشت؛ چون کسی نیست که آن‌ها را ببیند و تجربه کند، و این درست جایی است که تبلیغات دیجیتال وارد عمل می‌شود.

در این مطلب قصد داریم شما را با هرآنچه درمورد تبلیغات دیجیتال باید بدانید، آشنا کنیم؛ پس حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

تبلیغات دیجیتال چیست؟

زمانی که ما از تبلیغات دیجیتال نام می‌بریم، درواقع به زیرشاخه‌ای از رسانه‌های پولی (Paid Media) اشاره می‌کنیم. این نوع از تبلیغات را می‌توان فرایند خرج‌کردن پول برای جلب توجه کاربران آنلاین دانست که امیدوار هستید به مشتریان جدید شما تبدیل شوند.

شاید به نظر جدید برسد، اما مفهوم آن متعلق به سالیان پیش است. تنها چیزی که تغییر یافته، رسانه‌ها و کانال‌هایی هستند که ما استفاده می‌کردیم. تصور کنید تبلیغات دیجیتال شلنگ آبی است که ترافیک را به‌سمت سایت شما می‌فرستد.

مهم‌ترین نکته درمورد این نوع از تبلیغات، قابل اندازه‌گیری بودن آن و دردست‌داشتن کنترل امور است.

قابل اندازه‌گیری بودن تبلیغات دیجیتالافراد زیادی وجود دارند که با پرداخت‌کردن پول برای تبلیغات آنلاین مشکل دارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند تمام ترافیکی را که به دست می‌آورند، از طریق کانال‌های رایگان مثل سئو و شبکه‌های اجتماعی جذب کنند؛ اما در رویکرد ترافیک ارگانیک، ۳ مشکل اساسی وجود دارد:

 • اول از همه اینکه رسیدن به تعداد قابل توجهی ترافیک ارگانیک، نیازمند کار زیادی است که می‌توان گفت به نوعی رایگان هم نیست و هزینۀ زمانی دارد.
 • دوم اینکه ترافیک شما بستگی به الگوریتم گوگل دارد که می‌تواند هر دفعه تغییر کند و اگر در طرف اشتباه این به‌روزرسانی‌ها باشید، ترافیک شما را کاهش دهد.
 • در آخر، شما کنترلی روی ترافیکی که به‌سمت سایت شما می‌آید، ندارید و نسبت به ترافیک پولی، شانس کمتری برای گسترش دارید. اگر ترافیک ارگانیک را باران تصور کنیم، می‌توان گفت که رایگان است؛ اما شما پیش‌بینی‌ای از رفتار آن نخواهید داشت و نمی‌توانید آن را کنترل کنید، درنتیجه نمی‌توانید به آن اعتماد کنید و روی آن برنامه‌ریزی داشته باشید.

البته سخن ما این نیست که نباید ترافیک ارگانیک داشته باشید، بلکه این است که برای رشد و توسعۀ کسب‌وکار خود، به چیزی فراتر از ترافیک ارگانیک نیاز دارید و آن هم چیزی نیست جز تبلیغات دیجیتال پولی.

۸ مورد از مزایای تبلیغات دیجیتال

چرا باید بودجۀ خود را به تبلیغات دیجیتال اختصاص دهید؟ شاید اگر میزان بودجه زیاد باشد، مجبور نباشید به این سؤال جواب دهید و می‌توانید بعد از انجام‌ آن، متوجه نتیجه شوید. اما تمام کسب‌وکارها بودجۀ کافی در اختیار ندارند که به سراغ انواع تبلیغات (خصوصاً تبلیغات سنتی) بروند و آن‌ها را امتحان کنند. البته این نکته را هم گوشۀ ذهنتان داشته باشید که این دسته از کسب‌وکارها، معمولاً رسانه‌هایی را ترجیح می‌دهند که بازدهی بالایی برایشان داشته باشند. در ادامه به ۸ مزیت استفاده از تبلیغات دیجیتال اشاره می‌کنیم.

۱) از نتیجۀ تبلیغات آگاه می‌شوید

چند نفر تبلیغ شما را در روزنامه خوانده‌اند؟ چند نفر متوجه آگهی شما در بیلبورد وسط اتوبان شده‌اند؟ چند نفر با تراکتی که پخش کرده‌اید، با شما آشنا شده‌اند؟ پاسخگویی به این سؤالات و مشخص‌کردن تعداد نفرات و تعداد بازدیدها تقریباً غیرممکن است؛ در‌صورتی‌که در تبلیغات دیجیتال، به‌راحتی در جریان آمار و ارقام نتایج قرار می‌گیرید. به شکلی که حتی می‌توانید با بررسی نتایج تبلیغات دیجیتالی قبلی خود، تبلیغات جدیدی را به صورت بهینه‌تری اجرا کنید.

۲) تبلیغات شخصی‌سازی‌شده به دست مشتری می‌رسانید

اگر افراد را با اسم صدا کنید، بیشتر به شما توجه می‌کنند. علاوه‌براین، اگر به‌روشی صحبت کنید که به آن علاقه‌مند هستند، حتماً به حرف‌هایتان گوش می‌دهند. در تبلیغات فضای دیجیتال، سفارشی‌سازی محتوای تبلیغات کاری آسان و قابل اجراست؛ درصورتی‌که در تبلیغات سنتی از چنین امکانی برخوردار نیستید.

برای مثال، کافی است تا به صندوق دریافت پیامک‌ها یا ایمیل‌‌هایتان مراجعه کنید. با چند پیامی تبلیغاتی روبه‌رو می‌شوید که مشخصاً شما را مخاطب خود قرار داده‌اند و از نام و نام‌خانوادگی‌تان استفاده کرده‌اند؟

۳) هزینۀ زیادی برای تبلیغات دیجیتال نمی‌پردازید

یکی از مزیت‌های این نوع از تبلیغات این است که لازم نیست بودجۀ زیادی برای تبلیغ در فضای دیجیتال کنار بگذارید. اگر کسب‌وکاری دارید که به‌تازگی شروع به کار کرده است یا بودجۀ چندانی برای تبلیغات ندارید، با به کارگیری تبلیغات دیجیتال می‌توانید دیگران را از حضورتان آگاه کنید و فروشتان را افزایش دهید.

۴) بدون حاشیه‌رفتن، به هدف می‌زنید

با استفاده از تبلیغات دیجیتال دیگر نیازی نیست تا محصولات و خدمات خود را به اشخاصی معرفی کنید که علاقه‌ای به استفاده یا خرید آن‌ها ندارند. این شیوۀ تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی به مخاطبان مناسب کسب‌وکارتان که مطابق با پرسونای شما تعریف شده‌اند، دست پیدا کنید.

۵) فرصت برای کسب‌وکارهای کوچک فراهم می‌شود

امروزه هزینۀ بالای تبلیغات سنتی موجب شده است که تنها کسب‌وکارهای بزرگ از پسِ پرداخت آن بربیایند و به سلطنت خود در بازار ادامه دهند.

اما به لطف هزینۀ پایین تبلیغ در فضای مجازی، حالا کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند به رقابت با سایر برندها ادامه دهند و با تولید محتوای ارزشمند و کاربردی، به مخاطبان بیشتری دست یابند.

۶) دست شما برای انتخاب باز است

اگر به انواع تبلیغات دیجیتال، مانند تبلیغات موبایلی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که تنها چند گزینۀ محدود برای اجرای تبلیغات پیش روی شما نیست و روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

در دنیای دیجیتال، بسته به اینکه مخاطبان شما در چه پلتفرم‌‌هایی فعالیت می‌کنند و ترجیحشان به چه نوع محتوایی است، شما نیز می‌توانید حضور داشته باشید و محصولات و خدماتتان را به اشکال گوناگون تبلیغ کنید.

۷) اشتباهاتتان را می‌توانید اصلاح کنید

اصلاح‌کردن بیلبورد یا محتوای ویدئویی در تبلیغات تلویزیونی، کار راحتی نیست؛ درصورتی‌که در فضای مجازی می‌توانید به‌راحتی عیب و ایرادات را پیدا و اصلاح کنید. خصوصاً که در این روش، به‌راحتی در جریان نتیجۀ تبلیغات خود قرار می‌گیرید و می‌توانید با توجه به آمار و ارقامی که به دست می‌آورید، تجزیه‌وتحلیل بهتری انجام دهید و براساس آن‌ تبلیغات خود را بهینه کنید.

۸) نرخ تعامل و نرخ تبدیل افزایش پیدا می‌کند

غریب به اتفاق تمام مردم، این روزها از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند و بخش بزرگی از زمان روزانۀ خود را به گشت‌وگذار در اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام و توییتر اختصاص می‌دهند. بنابراین تبلیغات در چنین محیط‌هایی (که یکی از روش‌های تبلیغات دیجیتال محسوب می‌شود)، به شما کمک می‌کند تا توسط مخاطبان بیشتری دیده شوید.

علاوه‌براین، اگر محتوایی تولید کنید که برای مخاطبان هدفتان جذاب باشد و از کال تو اکشن وسوسه‌کننده‌ای نیز در آن استفاده کنید، با افزایش قابل‌توجه نرخ تعامل و نرخ تبدیل روبه‌رو می‌شوید.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

تفاوت تبلیغات دیجیتال با تبلیغات سنتی

اگر پای صحبت‌های بازاریابان مختلف بنشینید، بعضی از آن‌ها تبلیغات سنتی را به شما پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها می‌گویند روشی است که سال‌های طولانی کار کرده و درس خود را پس داده ‌است. درصورتی‌که بعضی دیگر شما را ترغیب به استفاده از تبلیغات دیجیتال می‌کنند و می‌گویند که این روش، بیشترین تعداد سرنخ را به شما می‌دهد.

طبیعی است که در چنین شرایطی، دچار سردرگمی شوید. بنابراین پیش از اخذ هر تصمیمی، بهتر است تا ابتدا با ماهیت تبلیغات سنتی و تبلیغات دیجیتال آشنا شوید.

تبلیغات سنتی

این روزها تعداد کسانی که به محتواهای رادیو و تلیویزیون توجه می‌کنند، کم شده ‌است؛ اما این کانال‌ها همچنان هم مخاطبان خاص خود را دارند و تبلیغات تلویزیونی نیز یکی از گزینه‌های پرمخاطب برای نمایش تبلیغات شناخته می‌شود. این رسانه‌ها، کانال‌هایی هستند که می‌توانند افراد زیادی را به سمت برند شما هدایت کنند؛ بنابراین، اگر تبلیغی در آن انجام دهید، نتیجۀ فوق‌العاده‌ای نصیبتان می‌شود.

مهم‌ترین خرده‌ای که می‌توان به روش‌های تبلیغ سنتی گرفت، پرهزینه‌بودن آن‌هاست. این ویژگی اجازه نمی‌دهد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط تبلیغ خود را در این کانال‌ها انجام دهند، بنابراین تنها محدود به کسب‌وکارهای بزرگ و پرسود می‌شود.

علاوه بر مشکل قیمت بالای تبلیغات به‌روش سنتی، دست خلاقیت هم در این روش تا حدودی بسته است. این روش‌ها انعطاف‌پذیری زیادی ندارند و حتماً باید تبلیغ خود را منطبق بر چارچوب‌ قوانین آن‌ها بسازید. عدم برخورداری از خلاقیت و تنوع، ممکن است باعث شود که با وجود پرداخت هزینۀ بالا، نتوانید مخاطبان مناسب خود را بیابید تا از وجود شما آگاه شوند.

تبلیغات دیجیتال

اگر یک روز زمان بگذارید و فعالیت‌های خود را در فضای دیجیتال بررسی کنید، متوجه می‌شوید که با اطلاعات و تبلیغات زیادی محاصره شده‌اید. همین موضوع باعث شده است تا با تولید و نشر محتوای معمولی، توجه مخاطبان را به محصولات و خدمات خود جلب کنید.

البته اگر اگر کمی خلاقیت را چاشنی کارتان کنید و تبلیغ خود را به شیوه‌ای جذاب درآورید، کاربران قطعاً از کنار آن بی‌تفاوت نمی‌گذرند. درست است که اکثر آدم‌ها در میان تبلیغات متنوع گیر افتاده‌اند، اما یک حرکت متفاوت یا خلاقانه در استراتژی فروش، آن‌ها را به وجد می‌آورد و به‌سمت شما می‌کشاند. همین موضوع می‌تواند میزان تعامل کسب‌وکارتان با آن‌ها را به شکل قابل توجهی بالا ببرد.

برخلاف تبلیغات سنتی که هزینۀ بالایی دارد، هزینۀ تبلیغات دیجیتال پایین‌تر است؛ درنتیجه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هم می‌توانند به سراغ آن‌ها بروند. هزینۀ پایین و تولید محتوای خلاقانه، برند شما را در معرض دید پرسونایتان قرار می‌دهد.

چگونه تبلیغات دیجیتال می‌تواند با ارزش سفر مشتری هماهنگ شود؟

رایان دیس (Ryan Deiss)، بنیان‌گذار سایت DigitalMarketer، می‌گوید:

نقش بازاریابی این است که چشم‌انداز را انتقال دهد و مشتریانی یکپارچه را در هر مرحله از ارزش سفر ایجاد کند.

دلیل اهمیت ارزش سفر مشتری این است که اگرچه تبلیغات به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود، اما نباید المان‌های انسانی را در بازاریابی نادیده بگیریم. شاید تبلیغات را داخل پلتفرم‌های دیجیتال تنظیم می‌کنیم و با روش‌های دستی یا فنی، آن را مقابل دید مخاطبان قرار می‌دهیم، اما درنهایت، شخصی که این تبلیغات را مشاهده می‌کند، یک انسان است.

درواقع، اگر شما شخصی را که پشت صفحۀ کامپیوتر خود نشسته است درک نکنید، هیچ‌یک از تبلیغات دیجیتال شما راه به جایی نخواهد برد. دلیلش هم این است که شما مشکلات آن‌ها را متوجه نمی‌شوید، نمی‌دانید چه چیزی می‌خواهند و چه فرایندی می‌تواند آن‌ها را به‌سمت خرید از شما هدایت کند.

چگونه تبلیغات دیجیتال می‌تواند با ارزش سفر مشتری هماهنگ شود؟تبلیغات دیجیتال بسیار انعطاف‌پذیر است و پتانسیل استفاده در هر مرحله از نقشۀ ارزش مشتری را دارد؛ اما در اکثر مواقع این نوع تبلیغات در ۵ مرحله کاربرد دارد: آگاه‌سازی، برقراری تعامل، ثبت‌نام، تبدیل، و رشد و توسعه. در ادامه چند مثال از تبلیغات دیجیتال پولی را که در این مراحل استفاده شده، خواهیم دید:

digital marketer insider (تبلیغات دیجیتال پولی)آگاه‌سازی

در ابتدایی‌ترین سطح (CVJ)، شما تبلیغ خود را به کسانی نمایش می‌دهید که تا قبل از آن به‌هیچ‌وجه با شما آشنایی ندارند و زمانی که تبلیغات شما را می‌بینند، از آن آگاهی پیدا می‌کنند. برای مثال، اگر تا‌به‌حال درمورد برند ThredUP نشنیده باشید، تبلیغ آن‌ها در فیس‌بوک می‌تواند برای جلب توجه شما کافی باشد.

درست است که در این گام نمی‌توان خیلی متوجه کاری شد که برند انجام می‌دهد، اما شما می‌فهمید که همچین برندی هم وجود دارد و اگر در فروشگاه به آن برسید، این برند را خواهید شناخت. همین برای مرحلۀ اول کفایت می‌کند.

CVJ showing (تبلیغات دیجیتال پولی)برقراری تعامل

در گام بعدی نیاز است که کاربران را راهنمایی کنید تا توجهشان جلب شود و با شما تعامل برقرار کنند. برای مثال، برند BookBub توانست با برگزاری یک کمپین تبلیغاتی، ویژگی منحصر‌به‌فرد خود را که با توجه به شخصیت فرد، به او کتاب پیشنهاد می‌دهد، به کاربران نشان دهد.

برای پیدا‌کردن شخصیت، در ابتدا باید یک آزمون کوتاه را انجام بدهید و این کار یک روش عالی برای ایجاد تعامل با مخاطب و دریافت برخی از اطلاعات مربوط به او خواهد بود.

ثبت‌نام

هدف بعدی شما احتمالاً ثبت‌نام کاربران است تا اطلاعات تماس خود را با شما به اشتراک بگذارند و بتوانید فرایند فالوآپ را به‌خوبی ادامه دهید. به‌صورت کلی این اتفاق با ایمیل انجام می‌گیرد، اما روش‌های دیگری هم مثل بازاریابی پیامکی یا ارسال پیامک وجود دارد. در این مرحله معمولاً محصول یا خدمتی ارزشمند (مثل ایبوک) را در اختیار کاربران قرار می‌دهیم و در ازای آن، اطلاعات تماس را دریافت می‌کنیم.

example Subscribe
برای دیدن تصویر با سایز اصلی روی آن کلیک کنید.

تبدیل

حالا وقت آن رسیده که کمی طعم فروش را بچشید. این مرحله از نقشۀ ارزش مشتری، دربارۀ تبدیل کاربر به مشتری است. متأسفانه اشتباهی که بسیاری از شرکت‌ها مرتکب می‌شوند این است که ۳ مرحلۀ قبل را رد می‌کنند و فقط روی انجام این مرحله متمرکز می‌شوند. با انجام مراحل قبلی شما افرادی را پیدا خواهید کرد که احتمالاً به مخاطبان هدف شما بیشترین شباهت را دارند و احتمال خریدشان از سایت نیز بیشتر است.

Convert HelloFreshرشد و توسعه

در این مرحله باید هرآنچه مشتریان برای خرید بیشتر و بزرگ‌تر نیاز دارند، به آن‌ها بدهید. راه‌اندازی تبلیغات پولی دیجیتال برای کسانی که مشتری شما هستند و قبلاً خرید کرده‌اند، می‌تواند بیش از حد سودآور باشد؛ چون این افراد شما را می‌شناسند و اعتماد کافی را برای انجام خرید از شما دارند و حالا می‌توانند سبد خرید بزرگ‌تری را تشکیل دهند و سود بیشتری را به شما برسانند.

Ascend step morning brew
برای دیدن تصویر با سایز اصلی روی آن کلیک کنید.

چگونه تبلیغات دیجیتال می‌تواند با بهینه‌سازی ارزش مشتری هماهنگ باشد؟

بهینه‌سازی ارزش سفر مشتری، چگونگی کارکرد فرایندهای بازاریابی را می‌سنجد و برای بهبود آن برنامه‌ریزی می‌کند. این مفهوم درواقع فرایندی تست‌شده و قابل اعتماد را برای ایجاد کسب‌وکاری بدون توقف، در هر بازار بزرگ، کوچک و یا صنعت می‌دهد.

زیبایی فرایند بهینه‌سازی ارزش مشتری اینجاست که شما در ابتدا فقط برای افزایش ترافیک پول می‌پردازید و زمانی که بازدیدکننده در خبرنامۀ شما ثبت‌نام کند، می‌توانید به‌صورت رایگان او را پیگیری کنید.

pro monthly newsletterمهم‌ترین پلتفرم‌های تبلیغات دیجیتال

تا به اینجا شما باید ایده‌های خوبی برای انجام تبلیغات آنلاین به ذهنتان خطور کرده باشد، اهمیت این قسمت در استراتژی بازاریابی دیجیتال را متوجه شده باشید و آمادۀ اجرایی‌کردن آن باشید. در مرحلۀ بعد باید با پلتفرم‌های خاصی که در دسترس هستند بیشتر آشنا شوید.

البته به خاطر داشته باشید که مفهوم تبلیغات پولی چیز جدیدی نیست. آن‌ها فقط کانال‌ها و رسانه‌هایی هستند که با رشد اینترنت تغییر کرده‌اند. شما می‌توانید خیلی از پلتفرم‌های جدید را معادل رسانه‌های قدیمی در نظر بگیرید. برای مثال:

 • گوگل شبیه روزنامه‌ها و مجلات است.
 • فیس‌بوک شبیه بیلبوردهای قدیمی است.
 • کست‌باکس مثل رادیو است.
 • و یوتیوب مشابه تلویزیون است.

بسته به نوع صنعت و کسب‌وکاری که در آن فعالیت می‌کنید، پلتفرم‌های مختلف می‌توانند برای شما قابل لمس باشند یا نباشند. در ادامه نگاهی کوتاه می‌اندازیم به برخی از پلتفرم‌های آنلاین بزرگ تبلیغات دیجیتال در دنیای امروزی:

اینستاگرام و فیس‌بوک

فیس‌بوک رشد زیادی کرده و حالا یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین پلتفرم‌های آنلاین تبلیغات دیجیتال محسوب می‌شود. ما در این بخش آن را با اینستاگرام یکی کردیم؛ چون هر دو پلتفرم متعلق به فیس‌بوک هستند و از یک پلتفرم مشابه استفاده می‌کنند.

فیس‌بوک و اینستاگرام کانال‌های تأثیرگذار و فوق‌العاده خوبی برای تبلیغات پولی هستند. یک بخش بزرگ از این اتفاق، به دلیل وجود حجم زیاد داده از کاربرانشان است که الگوریتم‌های فیس‌بوک برای بهینه‌سازی تبلیغاتی که نشان داده می‌شوند، از آن‌ها استفاده می‌کنند. چند حقیقت کلی از کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام را در ادامه مشاهده می‌کنید:

وضعیت فیس‌بوک

 • ۴۱میلیارد کاربر فعال به‌صورت ماهانه در فیس‌بوک.
 • کاربران فیس‌بوک به تفکیک بازه سنی:
 • ۱۸ تا ۲۴ سال: ۷۶درصد
 • ۲۵ تا ۲۹ سال: ۸۴درصد
 • ۳۰ تا ۴۹ سال: ۷۹درصد
 • ۵۰ تا ۶۴ سال: ۶۸درصد
 • بالای ۶۵ سال: ۴۶درصد
 • کاربران به‌صورت میانگین، روزانه ۳۸ دقیقه از زمان خود را در فیس‌بوک سپری می‌کنند.
 • ۷۴درصد از کاربران به‌صورت روزانه به حساب کاربری خود وارد می‌شوند.
 • ۹۴درصد از درآمد فیس‌بوک از تبلیغات متعلق به موبایل است.

وضعیت اینستاگرام

 • یک میلیارد کاربر فعال به‌صورت ماهانه در اینستاگرام.
 • کاربران اینستاگرام به تفکیک بازه سنی:
 • ۱۸ تا ۲۹ سال: ۶۷درصد
 • ۳۰ تا ۴۹ سال: ۴۷درصد
 • ۵۰ تا ۶۴ سال: ۲۳درصد
 • بالای ۶۵ سال: ۸درصد
 • کاربران به‌صورت میانگین، روزانه ۲۸ دقیقه از زمان خود را در اینستاگرام سپری می‌کنند.
 • ۶۳درصد از کاربران به‌صورت روزانه به حساب کاربری خود وارد می‌شوند.
 • ۷۳درصد از جوانان آمریکاییبر این باورند که اینستاگرام بهترین روش برای تبلیغات و ارتباط برندها با مخاطبان خود است.

گوگل

تبلیغات گوگل دو مدل متفاوت دارد: تبلیغات نمایشی و تبلیغات جست‌وجو

تبلیغات سرچ گوگل زمانی که کاربر با یک کلمۀ کلیدی خاص جست‌وجو می‌کند، در صفحات نتایج جست‌وجو ظاهر می‌شود. نکتۀ مثبتی که این نوع تبلیغات دارد این است که روشی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید جلوی افرادی که به‌صورت فعال در حال جست‌وجوی موضوع مرتبط شما هستند، قرار بگیرید.

تبلیغات نمایشی نوع جدیدی از تبلیغات در گوگل هستند که به آن‌ها تبلیغات فروشگاهی هم می‌گویند و برای کسب‌وکارهایی که محصول دارند، بسیار مناسب است؛ زیرا می‌توانند محصول خود را بالاتر از هر سایتی به نمایش بگذارند. این نوع از تبلیغات، پتانسیل رسیدن به ۹۴درصد از کاربران آمریکایی اینترنت و ۹۰درصد از کاربران جهانی اینترنت را دارند و برخلاف تبلیغات جست‌وجویی، قابلیت پشتیبانی از انواع تبلیغات مثل بنری، ویدئویی و… را نیز دارند.

یوتیوب

در‌حالی‌که یوتیوب هم جزو زیرمجموعه‌های گوگل است و از پلتفرم‌ مشابه گوگل برای تبلیغ استفاده می‌کند، ما آن‌ها را جدا کردیم؛ چون دو پلتفرم مجزا هستند. یوتیوب درواقع فراتر از یک سایت ویدئومحور است. یوتیوب یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های جست‌وجو و یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های عمومی در جهان است و برای بازاریابانی که به دنبال یافتن مشتریان جدید هستند، یک موقعیت طلایی برای تبلیغات دیجیتال محسوب می‌شود. در ادامه چند آمار از وضعیت کاربران یوتیوب خواهیم دید:

 • ۲میلیارد کاربر به‌صورت ماهانه در یوتیوب وارد حساب کاربری خود می‌شوند.
 • کاربران یوتیوب به تفکیک بازه سنی:
 • ۱۵ تا ۲۵ سال: ۸۱درصد
 • ۲۶ تا ۳۵ سال: ۷۱درصد
 • ۳۶ تا ۴۵ سال: ۶۷درصد
 • ۴۶ تا ۵۵ سال: ۶۶درصد
 • بالای ۵۶ سال: ۵۸درصد
 • کاربران به‌صورت میانگین، روزانه ۱۱ دقیقه از زمان خود را در یوتیوب سپری می‌کنند.
 • بیش از ۷۰درصد بازدید یوتیوب از موبایل به دست می‌آید.

مثل سایر پلتفرم‌های آنلاین تبلیغات، یوتیوب هم انواع مختلفی از تبلیغات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سایر پلتفرم‌های تبلیغات دیجیتال

در‌حالی‌که فیس‌بوک، اینستاگرام، گوگل و یوتیوب بزرگ‌ترین پلتفرم‌های آنلاین هستند، اما گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید (البته تمامی این موارد در ایران کاربرد ندارند).

آمازون

آمازون به یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های تبلیغاتی برای شرکت‌های ایکامرس (ecommerce) تبدیل شده است. بیش از ۵۹درصد از مشتریان در آمریکا، زمانی که قصد خرید یک محصول را دارند، ابتدا آن را در آمازون جست‌وجو می‌کنند. تبلیغات در آمازون هم به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود.

پینترست

تبلیغات در پینترست می‌تواند روش کمکی خوبی برای کاربران باشد تا محصولات موردنظرشان را پیدا کنند و خرید خود را انجام دهند. تبلیغات پینترست با عنوان «Promoted Pins» و به دو شکل مختلف نمایش داده می‌شود.

مردم معمولاً از پینترست استفاده می‌کنند تا محصولات جدیدی بیابند و همین موضوع پینترست را به شبکه‌ای ارزشمند برای کسب‌وکارهای ایکامرس تبدیل کرده است (مخصوصاً اگر کالایی که می‌فروشید، نمای بصری جذابی داشته باشد).

لینکدین

لینکدین شبکه‌ای برای افراد متخصص است؛ به این معنا که برای افزایش ترافیک کسب‌وکارهای B2B و هر کسب‌وکاری که مخاطبان هدف آن متخصصان هستند، منبع مهمی به شمار می‌آید.

در تبلیغ لینکدین، تبلیغات متنوعی مثل اسپانسر محتوا، تبلیغات متنی و حضور در بخش تبلیغات، قابل انجام است.

انواع تبلیغات دیجیتال

گستردگی روش‌های تبلیغات دیجیتال بسیار زیاد است و این موضوع دست شما را در انتخاب گزینۀ هماهنگ با کسب‌وکارتان باز می‌گذارد. موارد زیر تنها چند مورد از بارزترین شیوه‌‌های تبلیغ در فضای دیجیتال شناخته می‌شوند که در بسترهایی مانند موتورهای جست‌وجو، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها قابلیت اجرا دارند.

رپورتاژ

رپورتاژ آگهی یکی از روش‌های تبلیغاتی است که در آن درمورد مزایای موضوعات مرتبط با کسب‌وکارتان نوشته می‌شود و در آخر از مخاطب درخواست می‌کند برای دریافت این خدمت به سراغ شرکتی که معرفی می‌کند، برود. ازآنجایی‌که در این روش از تکنیک‌های کپی‌رایتینگ کمک گرفته می‌شود، مخاطبان با علاقۀ زیادی ترغیب می‌شوند تا به سراغ کسب‌وکارتان بیایند.

تبلیغات بنری

یکی از روش‌های تبلیغات در فضای مجازی، تبلیغات بنری است. در این روش، تصویر یا ویدئو روی بنر به نمایش درمی‌آید. این بنرها در قسمت‌های مختلف سایت‌ها نصب می‌شوند و اگر روی آن‌ها کلیک کنید، به صفحۀ تبلیغات می‌روید.

تبلیغات کلیکی

در این روش، تبلیغ خود را در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو یا سایت‌های مختلف، در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهید. روش محاسبۀ هزینه در تبلیغات کلیکی به‌شکل هزینه به ازای هر کلیک یا PPC است. اگر محتوای شما کنجکاوکننده باشد، حتماً افراد زیادی روی آن کلیک می‌کنند.

تبلیغات همسان

این روزها افراد زیادی با تبلیغات در فضاهای مختلف آشنا هستند و به‌راحتی آن‌ها را نادیده می‌گیرند. تبلیغات همسان به روشی از تبلیغات گفته می‌شود که نوع ارائۀ محتوای آن مانند با سایر محتواهای یک سایت یک‌پارچه و هماهنگ است و افراد کمی متوجه نوع تبلیغاتی آن می‌شوند.

تبلیغات ویدئویی

قدرت جلب توجه در ویدئوها بالاست و می‌توانید به آن به‌عنوان یک فرصت بزرگ برای جذب سرنخ نگاه کنید. تبلیغات ویدئویی در کانال‌های مختلف انجام می‌شود و به دلیل داشتن صدا و تصویر، افراد بیشتری به آن توجه می‌کنند. این نوع تبلیغات برای زمان‌هایی که می‌خواهید بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان منتقل کنید، انتخابی عالی محسوب می‌شود.

تبلیغ در اپلیکیشن‌ها

یک جای دیگر برای انجام تبلیغات، اپلیکیشن‌ها هستند. اپلیکیشن‌های بسیاری با قرار دادن تبلیغات در برنامۀ خود، کسب درآمد می‌کنند. شما هم می‌توانید با توجه به نوع محتوایی که دارید، به سراغ یکی از آن‌ها بروید.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

اکثر افراد، حداقل در یک شبکۀ اجتماعی حضور دارند. این روزها این شبکه‌ها برای اکثر افراد جذاب هستند و تبلیغات در آن‌ها به روش مؤثری برای دیده‌شدن و فروش تبدیل شده ‌است. شما هم می‌توانید از میان آن‌ها مواردی را که با کسب‌وکارتان هماهنگ است انتخاب و در آن تبلیغ کنید.

مهم‌ترین چیزی که باید هنگام اجرای تبلیغات به آن توجه کنید این است که مخاطبان هدفتان در کجا قرار دارند. اگر تبلیغات شما در پلتفرمی صورت بگیرد که جامعۀ هدف شما در آنجا حضور دارد، احتمال بیشتری وجود دارد که به اهدافتان دست یابید.

مخاطبان هدف تبلیغات

انتخاب پلتفرم تبلیغات دیجیتال، اولین گام بود. بعد از اینکه تصمیم می‌گیرید در چه جایی تبلیغ خود را منتشر کنید، گام بعدی این است که تصمیم بگیرید به چه کسانی تبلیغ خود را نمایش دهید.

شبکه‌های مختلف، گزینه‌های گوناگونی برای هدف‌قرار‌دادن دارند؛ مثلاً:

 • در تبلیغات گوگل، شما می‌توانید انتخاب کنید که با چه کلمات کلیدی‌ای تبلیغ به کاربر نمایش داده شود.
 • در لینکدین، شما می‌توانید یک حوزۀ کاری خاص را به‌عنوان مخاطب هدف در نظر بگیرید.
 • در فیس‌بوک، شما این امکان را دارید که براساس علاقه‌مندی‌های افراد، تبلیغ را به آن‌ها نشان دهید.

اکثر پلتفرم‌های تبلیغاتی به شما این اجازه را می‌دهند که برای مخاطبان هدف خود، با فیلترهایی که در ذهن دارید، تبلیغات را به نمایش بگذارید و روی همان قشر خاص متمرکز شوید. این فیلترها می‌توانند براساس جنسیت در تبلیغات، موقعیت مکانی، سن و موارد دیگری باشند.

دو مفهوم مرتبط به انتخاب مخاطبان هدف هم وجود دارد که بد نیست با آن‌ها آشنا شوید:

میزان آشنایی مخاطب با برند (دمای ترافیک)

زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید چه افرادی از تبلیغ شما دیدن کنند، باید به این فکر کنید که قرار است کدام دسته از مخاطبان را انتخاب کنید.

اگر شما افرادی را هدف قرار دهید که از قبل با برند شما آشنا هستند و در مرحلۀ قبل از خرید قرار دارند، دسته‌ای را انتخاب کرده‌اید که اصطلاحاً به آن ترافیک گرم می‌گویند. در نقطۀ مقابل، افرادی هستند که تا‌به‌حال اسمی از برند شما به گوششان نخورده و اصطلاحاً ترافیک سرد هستند. حالا فکر می‌کنید چرا این سردی و گرمی مخاطبان مهم است؟

چون به شما کمک می‌کند که مطابق انتظارات آن‌ها، همه‌چیز را مهیا کنید و استراتژی درستی در کمپین خود داشته باشید. برای مثال، اگر کسانی را که با شما از قبل آشنا هستند هدف قرار دهید، نرخ تبدیل بالاتری را شاهد خواهید بود و باید به‌نوعی کمپین خود را به‌شکلی برنامه‌ریزی کنید که این تبدیل اتفاق بیفتد، ولی حجم مخاطبان شما محدود خواهد بود.

در نقطۀ مقابل، تعداد بیشتری از مخاطبان حضور دارند که می‌توانند در آینده به مشتری شما تبدیل شوند؛ اما باید کمپینی برای آن‌ها تهیه کنید که قدم‌به‌قدم پیش برود: مخاطب را با شما آشنا کند، محصولات را معرفی کند، از مزایا و معایب بگوید و درنهایت، به فروش هم اشاره‌ای داشته باشد.

توجه داشته باشید که بهترین راه‌حل این است که افرادی را که با شما آشنا نیستند، به‌وسیلۀ روش‌های مختلفی مثل هدایت آن‌ها به‌سمت پست‌های بلاگ، با خود آشنا کنید تا ادامۀ روند را در آنجا طی کنند. مهم نیست کدام‌یک از دو دستۀ فوق را برای تبلیغ انتخاب می‌کنید، یک تکنیک در تبلیغات دیجیتال وجود دارد که می‌تواند بیشترین تأثیر را برای شما به ارمغان بیاورد و نام آن ریتارگتینگ است.

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ درواقع نشان‌دادن تبلیغات خود به کسانی است که قبلاً از سایت شما بازدید کرده‌اند. نکتۀ جالب توجه این نوع تبلیغات هم اینجاست که افرادی را هدف قرار می‌دهید که به خدمت یا کالای شما علاقه دارند و به احتمال بیشتری مشتری شما خواهند شد.

نحوۀ ساخت تبلیغات مؤثر

یکی دیگر از موارد مهمی که در هر نوع از تبلیغات آنلاین باید به آن توجه شود، ساختن محتوایی است که کاربران را جذب کند. همان‌طور که در بالاتر به آن اشاره کردیم، تبلیغات در هر پلتفرمی متفاوت است، مثلاً گاهی فقط با متن سروکار دارید و گاهی با ویدئو یا عکس.

فرقی نمی‌کند در کدام پلتفرم قصد انتشار تبلیغات خود را دارید، هدف بسیار ساده است: شما می‌خواهید توجه مخاطبان را جلب کنید، اجازه ندهید ساده از کنار شما بگذرند و درنهایت می‌خواهید که روی تبلیغ شما کلیک کنند. در ادامه نکاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که کمک می‌کنند تبلیغات اثربخشی داشته باشید.

نکات طراحی تبلیغ

یکی از روش‌هایی که می‌تواند برای کاربر جلب توجه کند، استفاده از رنگ‌های پررنگ و تصاویر است. وقتی قصد دارید رنگی را برای تبلیغ خود انتخاب کنید، به نکات زیر توجه کنید:

 • از رنگ‌های جذاب و متضاد استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که قرار است توجهات را به‌سمت خود جذب کنید.
 • به پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، دقت کنید. نباید رنگ تبلیغ شما با رنگ پلتفرم یکسان باشد.
 • اگر از پالت رنگی اطلاعی ندارید، سایت co می‌تواند به شما کمک کند و ترکیب‌هایی را که در کنار هم زیبا هستند، به شما نشان دهد.

شاید بخواهید در تمامی تبلیغات خود یک خط فکری یکسان را دنبال کنید. این اتفاق می‌تواند به شما کمک کند که در ذهن مخاطب جا باز کنید و تأثیرات ادامه‌داری در ذهن او ثبت کنید.

نکات فونت

 • فقط از یک یا نهایتاً دو فونت در تبلیغ خود استفاده کنید.
 • فقط از فونت‌های خوانا استفاده کنید.
 • از فونتی استفاده کنید که گواهی استفاده از آن را خریداری کرده باشید.

نکات تصویر

 • همیشه از تصاویر باکیفیت استفاده کنید.
 • تصمیم بگیرید که می‌خواهید از چه نرم‌افزاری برای طراحی استفاده کنید و مطابق با همان، تصویر خود را درست کنید.
 • به‌هیچ‌وجه از عکس‌هایی که در بخش تصاویر گوگل قرار دارند، استفاده نکنید.
 • مطمئن شوید که مجوز استفاده از تصویری را که می‌خواهید استفاده کنید، دارید.

چگونه یک قلاب خوب برای تبلیغات دیجیتال خود بنویسیمچگونه یک قلاب خوب برای تبلیغات خود بنویسیم؟

فاکتور مهم دیگری که در تبلیغ اثرگذار است، کپی «متن تبلیغاتی» مورد استفادۀ شماست. درحقیقت، کاری که باید این متن انجام دهد، درست همانند یک قلاب است. در نقش یک مشاور، درمورد ویژگی‌‌ها و مزایای محصول خود حرف بزنید تا کاربران را برای انجام مراحل بعدی یا مطالعۀ بیشتر مجاب کنید. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در پیداکردن قلاب کمک‌کننده باشد، استفاده از استراتژی قبل و بعد برای پاسخ به سؤالات زیر است:

 • چه ویژگی‌ای باعث می‌شود که کاربر برای خرید محصول یا خدمت شما مجاب شود؟
 • با خرید کالا یا خدمت شما، چه احساسی به کاربر منتقل خواهد شد؟
 • محصول یا خدمت شما چه کمکی به بهبود کیفیت زندگی کاربر می‌کند؟
 • خرید محصول یا خدمت شما در بهترشدن چه وضعیتی به او کمک می‌کند؟
 • محصول یا خدمت شما چگونه باعث می‌شود که کاربر احساسات منفی را از خود دور کند و احساس خوبی داشته باشد؟

پاسخ به سؤالات بالا، ۵ سرنخ را در اختیار شما قرار می‌دهد تا قلابی مناسب جامعۀ هدف خود انتخاب کنید. بسیاری از بازاریابان در همان مرحلۀ اول می‌مانند و از آن عبور نمی‌کنند. اغلب آن‌ها گمان می‌کنند همین که محصول یا خدمتی که عرضه کرده‌اند، چیزی را به مخاطب بیفزاید کافی است، و سراغ باقی سؤالات نمی‌روند.

چگونه قلاب مناسب هر دسته از مشتریان خود را در تبلیغات دیجیتال پیدا کنیم؟

مقطعی وجود دارد که شما دسته‌های مختلفی از مشتریان را دارید و چندین قلاب تبلیغاتی گوناگون هم پیدا کرده‌اید. سؤالی که در اینجا شاید در ذهن شما ایجاد شود این است که چگونه می‌توان برای هر دسته از مشتریان، قلاب مناسب را پیدا کرد.

خوشبختانه یا متأسفانه، این مشکل تقریباً برای همه به وجود می‌آید و به همین خاطر ما در ادامه فرایندی را به شما خواهیم گفت که بتوانید این کار را به‌راحتی انجام دهید:

قدم اول: قبل از هر چیزی باید مطمئن شوید که مخاطب هدف خود و پرسونای آن را به‌درستی مشخص کرده‌اید؛ زیرا مهم است که بدانید می‌خواهید تبلیغات را برای چه کسانی پخش کنید.

قدم دوم: در گام بعدی باید قلاب خود را با مشتریان موردنظر هم‌راستا کنید.

اهمیت صفحۀ فرود

زمانی که همه‌چیز را آماده کردید، نوبت به ساخت یک لندینگ پیج (Landing Page)، قبل از شروع کمپین است. این صفحه را با دقت انتخاب کنید. در اکثر موارد بهتر است یک صفحۀ جدید بسازید و ترجیحاً از صفحات قبلی برای کمپین تبلیغاتی خود استفاده نکنید.

توجه داشته باشید که صفحۀ فرود شما باید از لحاظ رنگ، تصویر و پیام با تبلیغات شما هماهنگ باشد. نکتۀ لندینگ پیج یا صفحۀ فرود این است که چیزی را به کاربر نشان دهید که انتظار دارد در صفحۀ لندینگ شما ببیند.

مورد دیگری که خوب است در گوشه‌و‌کنار ذهن خود داشته باشید، استفاده از یک فراخوان به اقدام است، بدون حضور مورد دیگری که باعث حواس‌‌پرتی شود. درحقیقت، کل صفحه باید روی یک موضوع متمرکز باشد و تمامی فراخوان به اقدام‌های داخل صفحه، همان هدف اصلی را معرفی کنند.

معیارهای اندازه‌گیری میزان موفقیت تبلیغات دیجیتال

بعد از اجرای کمپین تبلیغاتی، احتمالاً از خود بپرسید که آیا کمپین من نتیجه می‌دهد؟ اصلاً در حال حاضر کار می‌کند؟ پاسخ این سؤال به عوامل مختلفی وابسته است. شاید شما بخواهید با ترکیب دیگری از معیارها، میزان موفقیت خود را اندازه‌گیری کنید. در ادامه رایج‌ترین معیارهایی را که برای اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های تبلیغات دیجیتال استفاده می‌‌شوند، معرفی می‌کنیم:

 • درآمد (Revenue): میزان مبلغی که تبلیغات برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • بازگشت سرمایه (ROAS): میزان درآمد به‌دست‌آمده، تقسیم بر میزان هزینه‌ای که برای تبلیغات کرده‌اید.
 • فروش (Sale): تعدادی محصول یا خدمتی که به فروش رساندید.
 • میزان هزینه‌ برای هر فروش (Cost Per Sale): میانگین هزینۀ صورت‌گرفته برای رسیدن به فروش یک محصول یا خدمت.
 • لید (Lead): تعداد اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شود.
 • میزان هزینه به ازای هر لید (Cost Per Lead): میانگین مقدار هزینه‌ای که برای دریافت هر لید شده است.
 • نرخ کلیک (CTR): درصد کسانی که روی تبلیغ شما کلیک کرده‌اند.
 • میزان هزینه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر (CPM): میزان هزینۀ‌ صورت‌گرفته برای رسیدن به ۱۰۰۰ نفر. هرچه این نرخ کمتر باشد، با قیمتی ارزان‌تر به جامعۀ بزرگ‌تری رسیده‌اید.
 • هزینۀ هر کلیک (CPC): مبلغی که باید بابت هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ شما می‌کنند، بپردازید.

اگر قصد دارید کمپین‌های تبلیغات دیجیتال را مدیریت کنید، باید با این مفاهیم آشنا باشید؛ چراکه زیاد آن‌ها را خواهید دید و نیاز دارید که از آن‌‌ها استفاده کرده و کمپین‌های بعدی را بهتر و هدفمندتر برگزار کنید.

زمانی که برای اولین بار در فضای دیجیتال تبلیغ منتشر می‌کنید، احتمالاً انتظار دارید که فوراً به درآمد برسید و فروش چشمگیری داشته باشید؛ اما متأسفانه این‌چنین نیست و به احتمال زیاد، نتایج افتضاح خواهد بود. اگر این اتفاق افتاد، نباید ناامید شوید و مثل هر مهارت دیگری باید تمرین کنید تا نتایج بهتری را شاهد باشید.

خبر خوب این است که هر بار شما تبلیغی می‌روید، نکتۀ جدیدی برای یادگیری وجود دارد. حتی اگر تبلیغ شما کار نکند، حداقل می‌توانید داده‌های ارزشمندی از آن دریافت کنید و دلیل جواب‌ندادن آن را ارزیابی کنید. مجدداً تلاش کرده و بازهم این فرایند را تکرار کنید. به مواردی که می‌توانید تغییر دهید در زیر اشاره شده است:

 • تبلیغات جدید
 • گزینه‌های هدف جدید
 • صفحات فرود جدید
 • پیشنهادهای جدید
 • تنظیمات متفاوت درون پلتفرم تبلیغات

موارد آخر می‌توانند عوض‌کردن بودجۀ تبلیغات تا بهینه‌سازی استراتژی را شامل شوند. این نوع تغییرات می‌توانند تأثیرات بزرگی روی بهبود تبلیغ شما بگذارند؛ بنابراین به‌خوبی باید بدانید که چه تغییراتی را با چه اهدافی می‌خواهید انجام دهید.

کمپین‌های تبلیغات دیجیتال خود را گسترش دهید

گسترش برای زمانی است که کمپین شما به‌خوبی کار می‌کند و می‌خواهید نتایج مشابه بیشتری از آن دریافت کنید. به‌صورت عمومی دو راه برای گسترش کمپین وجود دارد: عمودی و افقی.

گسترش عمودی در مواقعی رخ می‌دهد که بودجۀ کمپین را افزایش می‌دهید تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید. در نقطۀ مقابل، گسترش افقی به زمانی تعلق دارد که تبلیغات برای دسته‌ای از افراد کار می‌کند و شما قصد دارید آن را به دستۀ جدیدی نشان دهید.

تمامی دسته‌ها ممکن است پاسخ مثبتی به تبلیغ شما نداشته باشند. شخصیت دسته‌ای دیگر ممکن است دور از چیزی باشد که در کمپین می‌خواهید، اما تا آن را آزمایش نکنید، نمی‌توانید با اطمینان درمورد آن حرف بزنید. همیشه در هنگام گسترش، چشم از نتایج برندارید تا مطمئن شوید در بازه قابل قبولی قرار دارید.

نحوۀ محاسبۀ هزینۀ تبلیغات دیجیتال

زمانی‌ که سراغ هزینۀ تبلیغات در فضای دیجیتال می‌روید، با اعداد و ارقام مختلفی روبه‌رو می‌شوید. بهتر است بدانید هیچ‌کدام از این اعداد غیرعادی نیستند؛ چون موارد مختلفی روی آن‌ها اثر می‌گذارند و این موضوع باعث می‌شود هزینۀ اجرای تبلیغات برای کسب‌وکارهای مختلف، متفاوت باشد. بنابراین، بهتر است سؤالات زیر را هنگام اجرای تبلیغات در نظر بگیرید تا به جمع‌بندی مناسبی در این زمینه برسید.

 1. چه زمانی می‌خواهید تبلیغات دیجیتال خود را شروع کنید؟ این سؤال، درمورد تاریخ و زمانی است که می‌خواهید تبلیغات خود را انجام دهید. ازآنجا‌یی‌که میزان ترافیک در بعضی از روزها و ساعات شبانه‌روز بیشتر از سایر اوقات است، تبلیغ‌کردن در این زمان هزینۀ بیشتری می‌برد.
 2. می‌خواهید تبلیغ خود را کجا انجام دهید؟ بسترهای انجام این کار متنوع هستند و چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد تا یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. لازم است با توجه به کسب‌وکاری که دارید، به سراغ گزینه‌ای بروید که سود بیشتری به شما می‌رساند. اگر از نیچ مارکتینگ استفاده کنید، به سراغ کانال اشتباهی نمی‌روید که هزینۀ اشتباه زیادی متحمل شوید.
 3. می‌خواهید از چه نوع محتوایی برای تبلیغ استفاده کنید؟ تولید محتوا به‌صورت صوتی، تصویری، ویدئویی و متنی روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تبلیغات جالب‌توجهی برای مخاطبان خود بسازید. هرچند باید به این موضوع نیز توجه کنید که هزینۀ ساخت هر یک از این فرمت‌های محتوایی با یکدیگر متفاوت است.

در بالا انواع تبلیغات دیجیتال را معرفی کردیم و گفتیم که هرکدام از آن‌ها به چه شیوه‌ای انجام می‌شوند. زمانی‌که با توجه به شرایط کسب‌وکارتان یک مورد را از میان آن‌ها انتخاب می‌کنید، مبلغ مشخصی به شما اعلام می‌شود. برای مثال، اگر بخواهید در اینستاگرام از اینفلوئنسری برای تبلیغ برندتان کمک بگیرید، عدد متفاوتی به شما پیشنهاد می‌دهند که مسلماً با هزینۀ تبلیغ در گوگل ادز متفاوت است.

درنهایت

دنیای تبلیغات دیجیتال بسیار وسیع و گسترده است. در این مطلب سعی کردیم مواردی کاربردی را به شما معرفی کنیم تا زمانی که تصمیم به تبلیغ در این محیط گرفتید، آن را به‌شکلی درست و اصولی انجام دهید و بهترین نتیجۀ ممکن را کسب کنید. اگر متوجه کاربرد این اطلاعات در کسب‌وکار خودتان نشدید، حوزۀ فعالیتتان را با ما در میان بگذارید و بگویید در کدام قسمت مشکل دارید. کارشناسان ما در صباویژن تلاش می‌کنند تا شما را به بهترین شکل در این حوزه راهنمایی کنند.

سؤالات متداول

تفاوت تبلیغات دیجیتال با تبلیغات سنتی چیست؟


در تبلیغات سنتی، هزینۀ بالا باعث می‌شود این روش تنها در انحصار کسب‌وکارهای بزرگ باشد. در تبلیغات دیجیتال، تنوع زیاد روش‌های انجام، به تمام کسب‌وکارها اجازۀ تبلیغ می‌دهد.

انواع تبلیغات دیجیتال کدام‌اند؟

گوگل ادز، تبلیغات بنری، تبلیغات همسان و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.