انواع تبلیغات در گوگل با بالاترین بازدهی

استفاده از تبلیغات گوگل بهترین تصمیمی است که برای کسب‌و‌کار خود می‌گیرید. حقیقتاً این جمله اغراق‌ نیست. مردم ۳.۵میلیارد بار در روز از گوگل برای جست‌وجو استفاده می‌کنند. هر جست‌وجو فرصت‌هایی را برای شما فراهم می‌کند تا برند خود را در مقابل کاربران بیشتری قرار دهید. این به‌معنای افزایش سرنخ‌ها، تبدیل‌ها و فروش است. اگر واقع‌بین باشیم، مشکل این است که رقبای شما هم از همان عبارات جست‌وجو و کلمات کلیدی استفاده می‌کنند. اینجاست که Google Ads وارد می‌شود.

تبلیغات در Google به شما کمک می‌کند هنگام جست‌وجوی کلمات کلیدی مرتبط، محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید. شما باید بدانید که چگونه از طریق گوگل ادز یک کمپین بسازید و چگونه می‌توانید از دیگران متمایز شوید. اگر تبلیغات در گوگل به‌درستی انجام شود، این پتانسیل را دارد که سرنخ‌ها و فروش کسب‌و‌کار شما را توربوشارژ کند.

بیایید نگاهی به تبلیغات گوگل بیندازیم؛ اینکه چگونه کار می‌کند و نیز فرایند دقیقی که می‌توانید از آن برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان استفاده کنید.

تبلیغات گوگل چیست؟

Google Ads یک پلتفرم تبلیغات آنلاین پولی است که توسط گوگل ارائه می‌شود. این شرکت موتور جست‌وجو که در ابتدا Google Adwords نام داشت، نام این سرویس را به‌عنوان Google Ads در سال ۲۰۱۸ تغییر داد.

روش کار کاملاً یکسان است: وقتی کاربران یک کلمۀ کلیدی را جست‌وجو می‌کنند، نتایج جست‌وجوی خود را در صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو (SERP) دریافت می‌کنند. این نتایج می‌تواند شامل یک تبلیغ پولی باشد که آن کلمۀ کلیدی را هدف قرار می‌دهد.

برای مثال، در اینجا نتایج مربوط به عبارت «مربی تناسب‌اندام» آمده است.

عکس نتیجۀ جست‌وجوی مربی تناسب‌اندام

همۀ تبلیغات در بالای SERP هستند، به‌جز «تبلیغ» پررنگ در بالای پست. تقریباً همه، نتایج جست‌وجوی ارگانیک هستند. این برای تبلیغ‌کننده خوب است؛ چراکه اولین نتیجه در Google معمولاً بیشترین ترافیک را برای عبارت‌های جست‌وجو دریافت می‌کند. با‌این‌حال، خرید تبلیغات در گوگل، لزوماً رتبۀ اول را تضمین نمی‌کند. به‌هرحال، احتمالاً بازاریابان زیادی را می‌بینید که برای همان کلمۀ کلیدی، از طریق تبلیغات گوگل با هم رقابت می‌کنند. برای درک این رتبه‌بندی‌ها، بیایید نگاهی به نحوۀ عملکرد Google Ads بیندازیم.

Google Ads چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات در گوگل با روش پرداخت به ازای کلیک (PPC) عمل می‌کند. این بدان معناست که یک کلمۀ کلیدی خاص را در گوگل هدف قرار می‌دهید و با دیگران که همان کلمۀ کلیدی را هدف قرار داده‌اند، رقابت می‌کنید. حساب Google Ads شما می‌تواند یک یا چند کمپین را در یک زمان اجرا کند. سپس هر کمپین شامل چندین گروه تبلیغاتی می‌شود که متن تبلیغاتی کلمات کلیدی شما و صفحات فرود را در خود جای می‌دهند.

مزیت ساختاردهی حساب تبلیغاتی خود با کمپین‌ها این است که می‌توانید برای شخصی‌سازی بهتر، مخاطبان مختلف را هدف قرار دهید، برای تعیین قیمت دقیق‌تر عمل کنید و حتی تست‌های مختلفی را بدون تأثیر بر کمپین‌های اصلی خود اجرا کنید.

برای مثال، فرض کنید سازمان شما دو محصول برای فروش دارد. یکی سودآورتر است و دیگری برای اهداف شرکت شما اهمیت کمتری دارد؛ اما همچنان نیازمند مقداری هزینه است. با استفاده از کمپین‌های جداگانه، هریک از این محصولات، تبلیغات خاص خود را دریافت می‌کنند و شما می‌توانید بودجۀ بیشتری را صرف کالای پردرآمدتر کنید، بدون اینکه محصول کم‌درآمد، تمام هزینه‌ها را به خود اختصاص دهد. از طرف دیگر، می‌توانید حداکثر بودجۀ روزانه را برای تبلیغ خود تعیین کنید. هرگز شما بیش از یک مبلغ مشخص برای آن تبلیغ در روز خرج نخواهید کرد. این کار به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از میزان بودجه‌ای که باید برای کمپین تبلیغات دیجیتال خود در نظر بگیرید، داشته باشید.

۳ روش برای تبلیغات کلیکی گوگل

 1. پرداخت به ازای هر کلیک (CPC): زمانی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، هزینه پرداخت می‌کنید.
 2. پرداخت در هر میلیون (CPM): به ازای هر ۱۰۰۰ نمایش تبلیغات، هزینه پرداخت می‌کنید.
 3. پرداخت به ازای تعامل (CPE): زمانی که کاربر یک عمل خاص را روی تبلیغ شما انجام می‌دهد (ثبت‌نام در یک فهرست، تماشای یک ویدئو و…)، هزینه پرداخت می‌کنید.

سپس گوگل مبلغ پیشنهادی را می‌گیرد و آن را با ارزیابی تبلیغ شما، به نام کیفیت امتیاز فهرست می‌کند. به‌گفتۀ گوگل: «کیفیت امتیاز، تخمینی از کیفیت تبلیغات، کلمات کلیدی و صفحات فرود شماست. تبلیغات با کیفیت بالاتر می‌تواند به موقعیت‌های تبلیغاتی بهتر و تبلیغات ارزان گوگل منجر شود.»

عدد امتیاز بین ۱ تا ۱۰ است که ۱۰ بهترین امتیاز است. هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، رتبۀ بهتری کسب خواهید کرد و کمتر باید برای تبدیل، هزینه کنید. کیفیت امتیاز شما همراه با مبلغ پیشنهادی شما رتبۀ تبلیغ را ایجاد می‌کند. زمانی‌ که تبلیغ شما در صفحۀ نتایج جست‌وجو ظاهر می‌شود و زمانی که کاربر تبلیغ را می‌بیند و روی آن کلیک می‌کند، بازاریاب هزینۀ کمی برای آن کلیک می‌پردازد؛ بنابراین به این روش تبلیغات در گوگل، پرداخت به ازای کلیک گفته می‌شود.

ایده این است که هرچه کاربران بیشتری روی تبلیغات یک بازاریاب کلیک کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که به اهداف تبلیغات دست یابند؛ برای مثال، سرنخ شوند یا خرید انجام دهند. اکنون که می‌دانید تبلیغات کلیکی گوگل چگونه کار می‌کند، بیایید نگاهی به انواع مختلف تبلیغات گوگل که می‌توانید برای کمپین خود استفاده کنید، بیندازیم.

انواع تبلیغات در گوگل

گوگل انواع مختلفی از کمپین‌ها را ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 • کمپین جست‌وجو
 • کمپین فروشگاهی
 • کمپین نمایشی
 • کمپین ویدئویی
 • کمپین اپلیکیشن

برای آشنایی و درک عمیق‌تر، در ادامه به نحوۀ تبلیغات در گوگل می‌پردازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را از بین انواع تبلیغات کلیکی گوگل داشته باشید.

۱) کمپین جست‌وجو

کمپین جست‌وجوی گوگل به‌عنوان یک تبلیغ متنی در صفحۀ نتایج برای کلمۀ کلیدی ظاهر می‌شود. برای مثال، در اینجا تبلیغات کمپین جست‌وجو برای کلمۀ کلیدی «لپ‌تاپ» آمده است:

عکس کمپین جست‌وجو

احتمالاً این‌ها تبلیغاتی هستند که بیشتر با آن‌ها آشنا هستید. کمپین جست‌وجو در صفحۀ نتایج جست‌وجو با علامت سیاه «Ad» در کنار URL ظاهر می‌شود. همان‌طور که می‌بینید، تبلیغات متنی تنها نوع تبلیغات در شبکۀ جست‌وجو نیستند. همچنین می‌توانید تبلیغات خود را در Google Shopping نشان دهید.

۲) کمپین فروشگاهی

یک کمپین فروشگاهی به شما کمک می‌کند تا محصولات خود را به‌روشی بصری‌تر تبلیغ کنید. این تبلیغات می‌توانند به‌صورت تصویر در صفحۀ نتایج جست‌وجو ظاهر شوند:

کمپین خرید1

و یا می‌توانند در Google Shopping ظاهر شوند:

کمپین خرید2

اگر محصول فیزیکی دارید، تبلیغات Google Shopping می‌توانند با نمایش مستقیم محصول شما به مشتریان، سرنخ‌های واجد شرایط دریافت کنند.

۳) تبلیغات نمایشی

شبکۀ نمایش از شرکای سایت گستردۀ گوگل برای نمایش تبلیغات شما در سایت‌های مختلف در سراسر اینترنت استفاده می‌کند. تبلیغات نمایشی انواع مختلفی دارد:

 • تبلیغ شما می‌تواند در سایت‌های دیگر مانند آن نمایش داده شود.
 • همچنین می‌توانید یک تبلیغ ویدئویی را قبل از ویدئوهای YouTube به‌عنوان پیش‌نمایش نشان دهید.
 • گوگل به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغ خود را در پلتفرم ایمیل و جیمیل تبلیغ کنید.
 • درنهایت، می‌توانید تبلیغ خود را در برنامه‌های شبکه‌ی Google’s app تبلیغ کنید.

یکی از مزایای استفاده از تبلیغات نمایشی، دسترسی آن است. Google با بیش از ۲میلیون سایت شریک است و بیش از ۹۰درصد از تمام کاربران اینترنت را تحت پوشش قرار می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که تبلیغ شما تا حد ممکن در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

خود تبلیغات نیز از نظر سبک، انعطاف‌پذیر هستند. تبلیغ شما می‌تواند گیف، متن، ویدئو یا تصویر باشد.

با‌این‌حال، تبلیغات در Googleجنبه‌های منفی نیز به‌ همراه خواهد داشت. ممکن است تبلیغات شما در سایت‌هایی که نمی‌خواهید ظاهر شوند یا در مقابل ویدئوهایی که نمی‌خواهید برندتان با آن‌ها مرتبط باشد، نمایش داده شوند. در طول چند سال گذشته، این موضوع فقط در یوتیوب‌های تبلیغاتی «Adpocalypses» مشهود بوده است. با‌این‌حال، اگر مراقب مکان قرار‌دادن تبلیغات خود باشید، شبکۀ نمایش می‌تواند مکانی عالی برای به‌دست‌آوردن سرنخ باشد.

۴) کمپین ویدئویی

این تبلیغات معمولاً در ابتدای ویدئوهای یوتیوب به‌عنوان پیش‌نمایش نشان داده می‌شوند. آیا شبکۀ نمایش همین کار را ارائه نمی‌داد؟ بله، درست است؛ اما گوگل به‌جای تبلیغات گسترده‌تر در شبکۀ نمایش، گزینۀ انتخاب تبلیغات ویدیویی را به‌طور خاص ارائه می‌دهد. اگر یک ایدۀ تبلیغاتی ویدئویی عالی دارید که می‌خواهید آزمایش کنید، این بهترین انتخاب است. کمپین تبلیغات ویدئویی به اشکال مختلف ارائه می‌شود. تبلیغات ویدئویی قابل ردشدن مانند موارد بالا وجود دارد. همچنین، تبلیغات غیرقابل کنترل برای نمایش هم وجود دارد.

تبلیغات ویدیویی غیرقابل کنترل

تبلیغات اکتشافی، تصاویری جذاب را با ویژگی‌های هدف‌گیری مخاطب قوی ترکیب می‌کنند تا به‌جای انتظار برای بیان تقاضا از طریق جست‌وجوی کاربران، یک تجربه‌ی تبلیغاتی جدید خلق کنند که تقاضا را ایجاد می‌کند. خود قالب تبلیغات جذاب است و ابزار دیگری را در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار می‌دهد تا اقدامات را در سراسر قیف فروش هدایت کنند.

۵) کمپین اپلیکیشن

مانند تبلیغات ویدئویی، تبلیغات برنامه نیز در Display Network گنجانده شده است؛ اما می‌توان از آن‌ها برای کمپین‌های هدفمند استفاده کرد. برای تبلیغات اپلیکیشن، شما هریک از آگهی‌های اپلیکیشن را طراحی نمی‌کنید. درعوض، متن و عکس‌ها را ارسال می‌کنید و خود کمپین آگهی را برای شما ارائه می‌کند. این الگوریتم، ترکیب‌های مختلف تصاویر و متن‌های شما را آزمایش می‌کند و از ترکیبی استفاده می‌کند که بیشتر اوقات بهترین عملکرد را دارد. اکنون که انواع تبلیغاتی را که می‌توانید با گوگل ایجاد کنید می‌شناسید، بیایید نگاهی به هزینۀ‌ تبلیغات در گوگل داشته باشیم.

هزینۀ تبلیغات در گوگل

میانگین هزینۀ هر کلیک در ایالات‌متحده معمولاً بین ۱ تا ۲ دلار است.

با‌این‌حال، هزینۀ تبلیغات Google خاص شما براساس تعدادی از عوامل، متفاوت است. این عوامل شامل کیفیت سایت شما و میزان پیشنهاد شماست. به این ترتیب، هزینه از هر آگهی به آگهی دیگر متفاوت است.

برای اینکه متوجه شوید تبلیغات گوگل چقدر برای کسب‌و‌کار شما هزینه دارد، ابتدا باید سیستم حراج تبلیغات را بشناسید. وقتی کاربر کلمۀ کلیدی موردنظر شما را جست‌وجو می‌کند، گوگل به‌طور خودکار به حالت حراج می‌رود و رتبۀ تبلیغ شما را با هر بازاریاب دیگری که آن کلمۀ کلیدی را هدف قرار می‌دهد، مقایسه می‌کند. بنابراین، چیزی به نام تبلیغات رایگان در گوگل وجود ندارد، اما می‌توانید با رعایت نکاتی کلیدی همچون بهینه‌سازی صفحۀ فرود و تنظیم آگهی بهینه، نرخ کلیک را کاهش دهید و تبلیغات مؤثر با هزینۀ پایین به دست بیاورید.

آیا با تبلیغات ارزان در گوگل می‌توان جایگاه تبلیغات در صفحۀ اول را به دست آورد؟ اگر فکر می‌کنید یک بودجۀ تبلیغاتی بزرگ با حداکثر قیمت پیشنهادی بالا رتبۀ خوبی دارد، به این نکته توجه کنید. سیستم مزایدۀ تبلیغات و رتبۀ آگهی گوگل از سایت‌هایی حمایت می‌کند که به کاربران هدف درست و باکیفیت‌تری کمک می‌کنند. بنابراین ممکن است ببینید CPC شما بسیار کمتر از یک شرکت بزرگFortune 500 (برترین شرکت‌های موفق آمریکایی) با بودجۀ تبلیغاتی زیاد است، فقط به این دلیل که تبلیغات شما کیفیت بهتری داشته است.

نکات کلیدی برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی گوگل

آیا می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی واقعاً خیره‌کننده در گوگل اجرا کنید؟ آیا دوست دارید جایگاه تبلیغات در صفحۀ اول گوگل برای شما باشد؟ راهکارهایی که در ادامۀ مطلب بیان می‌کنیم، شما را به تبلیغات ارزان در گوگل می‌رساند.

صفحۀ فرود خود را بهینه کنید

صفحۀ فرود شما جایی است که کاربران پس از کلیک روی تبلیغ شما، به آنجا می‌روند. به این ترتیب، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجربۀ مشتری بالقوۀ شماست. اگر قصد دارید صفحات فرود، یک فراخوان برای اقدام واضح و دعوت‌کننده داشته باشند، در‌حالی‌که کل صفحه یکنواخت است، این بدان معناست که هیچ قسمت مشخص و بلدی در متن و هیچ هدف واضحی وجود ندارد.

آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان برای خبرنامۀ شما ثبت‌نام کنند؟ مطمئن شوید که جعبۀ ثبت‌نام در جلو و وسط باشد.

فروش بیشتری می‌خواهید؟ برای خرید محصولات/خدمات خود، تعدادی توصیفات و لینک‌های زیادی را وارد کنید.

تیتر میخکوب‌کننده انتخاب کنید

احتمالاً عنوان شما مهم‌ترین بخش تبلیغات گوگل شماست. از این گذشته، این اولین چیزی است که مشتریان بالقوه می‌بینند و باید در میان نتایج دیگر در صفحۀ اول گوگل برجسته باشد. به این ترتیب، باید مطمئن شوید که تیتر را میخکوب‌کننده انتخاب کرده‌اید.

راه‌های عالی برای ایجاد تیترهای دعوت‌کننده وجود دارد؛ اما بهترین پیشنهاد، اجتناب از کلیک‌های فریب‌دهنده است. این کار باعث می‌شود نه‌تنها خوانندگان شما ناامید شوند، بلکه اعتبار برند شما نیز از بین می‌رود.

کلام آخر انواع تبلیغات در گوگل با بالاترین بازدهی

دلایل اهمیت تبلیغات گوگل

در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا باید از تبلیغات گوگلی استفاده کنیم. ۷ دلیل اهمیت تبلیغات گوگلی عبارت است از:

۱) نتیجه‌گیری سریع از آن

اگر بخواهیم سایت خود را با استفاده از تکنیک‌های سئو در صفحۀ اول و لینک‌های ابتدایی گوگل جای دهیم، به ماه‌ها زمان نیاز داریم. تبلیغات گوگلی کمک می‌کنند تا در زمانی بسیار کوتاه‌تر، در میان بهترین‌های گوگل باشیم.

۲) افزایش میزان آگاهی از برند

زمانی که ما با استفاده از تبلیغات گوگلی جایگاه بهتری در گوگل داشته باشیم، افراد بیشتری صفحۀ ما را می‌بینند و از وجود برند ما آگاه می‌شوند.

۳) امکان دیدن نتایج تبلیغات

Google Ads این امکان را فراهم می‌کند که نتیجۀ تبلیغ خود مثل آمار کلیک‌ها و… را مشاهده کرده و با تحلیل آن‌ها، مسیر بهتری را پیش بگیریم.

۴) داشتن جامعۀ آماری بالا در گوگل

مهم‌ترین علت استفاده از تبلیغات گوگلی، کاربران زیادی است که از آن استفاده می‌کنند. هزاران مرورگر مختلف در تمام دنیا وجود دارد، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به گرد پای گوگل نیز نمی‌رسد! همین پرطرف‌داربودن گوگل باعث می‌شود که تبلیغات گوگلی، مشاهده‌کنندگان بیشتری از سراسر دنیا داشته باشد.

۵) آگاهی از مشکلات مشتری

می‌توانیم از ابزارهای مختلف استفاده کرده و متوجه شویم که مخاطب هنگام ورود به صفحۀ ما چه مسیری را طی می‌کند. اگر در این مسیر ایراد وجود داشت، می‌توانیم آن را به کاربر توضیح دهیم. علت وجود این مزیت نیز بالابودن تعداد کلیک‌ها و مخاطبان است. با وجود تعداد زیادی کاربر واردشده به صفحه، آگاهی از مشکلات مشتری راحت‌تر خواهد بود.

۶) امکان انجام تبلیغ با هر هزینه‌ای

هر میزان بودجه‌ای را که داریم می‌توانیم برای تبلیغات گوگلی استفاده کرده و خدمات موردنظر خود را با توجه به بودجۀ خود انتخاب کنیم.

۷) افزایش فروش

درنهایت، همۀ مزایای گفته‌شده، به افزایش فروش منجر خواهند شد؛ زیرا هرچه تعداد مشتری بیشتر باشد، امکان خرید نیز بیشتر بوده و سود فروش نیز بالاتر می‌رود.

کلام آخر

وقتی شخصی روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، مثلاً روی عنوان آبی یا شماره‌تلفن یک آگهی متنی، در تبلیغات کلیکی گوگل به‌عنوان یک کلیک حساب می‌شود. حتی اگر شخص به سایت شما نرسد، یک کلیک حساب می‌شود، شاید به این دلیل که سایت شما موقتاً در دسترس نیست. درنتیجه، ممکن است تفاوتی بین تعداد کلیک روی تبلیغ خود و تعداد بازدید از سایت خود مشاهده کنید. کلیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید تبلیغ شما چقدر برای افرادی که آن را می‌بینند جذاب است. تبلیغات مرتبط و هدفمند بیشتر احتمال دارد که کلیک دریافت کنند.

در آمار حساب خود، نرخ کلیک (CTR) را مشاهده خواهید کرد که به شما می‌گوید چند نفر بعد از دیدن تبلیغ شما، درنهایت روی آن کلیک می‌کنند. این معیار می‌تواند به شما کمک کند تا میزان جذابیت تبلیغ خود و میزان مطابقت آن با کلمات کلیدی و سایر تنظیمات هدف‌گیری را ارزیابی کنید.

توجه داشته باشید که CTR خوب نسبت به چیزی است که شما تبلیغ می‌کنید و اینکه در کدام شبکه‌ها تبلیغ خود را منتشر می‌کنید. برای کمک به افزایش کلیک و CTR خود، با ایجاد متن تبلیغاتی عالی و کلمات کلیدی قوی شروع کنید، تا تبلیغاتی بسیار مرتبط و جذاب برای مشتریان خود ایجاد کنید.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.