پیچیدگی‌های شغل دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در حال حاضر تمام مشاغل در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ بسیار پرطرف‌دار و داغ هستند و انتظار نمی‌رود این روند به این زودی‌ها از بین برود. یکی از دلایل آن را می‌توان این‌طور بیان کرد که شرکت‌ها، در هر شکل و اندازه‌ای، به دنبال افرادی با مهارت‌های مختلف بازاریابی دیجیتال هستند. برای مروری کلی درمورد آنچه برای دنبال‌کردن یک حرفه در بازاریابی دیجیتال امروز موردنیاز است، در ادامه همراه ما باشید.

شکاف اشتغال و کاریابی در مشاغل بازاریابی دیجیتال

مهارت‌های بازاریابی دیجیتال در حال حاضر به‌قدری مورد تقاضا هستند که بسیاری از افراد در این صنعت ادعا می‌کنند که شکاف مهارتی وجود دارد. به عبارت دیگر، مشاغل زیادی در دسترس هستند، اما افرادِ ماهر کافی برای پرکردن این موقعیت‌های شغلی وجود ندارند. براساس گزارش تحقیقاتی از Burning Glass:

 • کسب‌و‌کارهای رسانه‌های دیجیتال کوچک و بزرگ، رسانه‌های اجتماعی را به‌عنوان یک مهارت موردنیاز در نظر ‌می‌گیرند.
 • اکنون ۴۰درصد از فرصت‌های شغلی بازاریابی، به مهارت‌های دیجیتال نیاز دارند.
 • تعداد آگهی‌های شغلی با مهارت‌های دیجیتال، دو برابر بیشتر از پنج سال پیش است.
 • دیجیتال مارکتینگ تا سال ۲۰۱۹، حدود ۳۵درصد از هزینه‌های بازاریابی را تشکیل ‌می‌دهد.
 • در سال ۲۰۱۶، ۱۷۴۱۴۱ آگهی شغلی متمرکز بر بازاریابی دیجیتال وجود داشت.
 • پیشنهادهای شغلی مخصوص دیجیتال مارکتینگ به‌طور متوسط ​​سالانه ۷۰۰۰ دلار بیشتر از سایر مشاغل بازاریابی است.
 • فرصت‌های شغلی در مشاغل دیجیتال مارکتینگ به‌طور متوسط ​​۱۶درصد دیرتر از مشاغل بازاریابی سنتی تکمیل می‌شوند.

نکتۀ جالب دیگری که کارشناسان دیجیتال مارکتینگ باید به آن توجه کنند این است که طبق همان گزارش Burning Glass، شرکت‌های «unicorn» (استارتاپ‌های دیجیتالِ با‌ارزش مانند Pinterest و Snapchat) به دنبال کارمندانی با نقاط قوت در زمینه‌هایی مانند تجزیه‌و‌تحلیل دیجیتال، تبلیغات و بازاریابی محتوایی هستند. از سوی دیگر، شرکت‌های ۱۰۰ Fortune تمایل دارند به دنبال افرادی با سابقۀ کاری در حوزه‌ی بازاریابی سنتی، سوابق تجاری و همچنین مهارت‌های بازاریابی موبایلی باشند.

چرا باید مشاغل دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کنید؟

همۀ ما می‌دانیم که وقتی صحبت از آموزش رسمی ‌می‌شود، این نکته که بسیاری از برنامه‌های تجاری و بازاریابی دانشگاهی در آموزشِ مهارت‌های فنی -که افراد برای دنبال‌کردن حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال به آن‌ها نیاز دارند- کیفیت بالایی ندارند، توجه ما را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید راه‌های دیگری برای یادگیری پیدا می‌کنید؛ مانند شرکت در دوره‌های معتبر آنلاین و دوره‌های خودآموز.

انعطاف‌پذیری

این نوع مشاغل انعطاف‌پذیر هستند، نه‌تنها در مواردی که ‌می‌توانید در آن تخصص داشته باشید، بلکه از نظر موقعیت مکانی نیز قابل انعطاف‌اند. کسب‌وکارهای بیشتری امکان کار از راه دور را دارند و بسیاری از شرکت‌ها حتی دفتری برای کارکنان ندارند و اگر مسیر فریلنسری را انتخاب کنید، ‌می‌توانید از هر کجای دنیا کار کنید.

درآمد بالا

حرفه‌‌ای‌های دیجیتال مارکتینگ ‌می‌توانند انتظار داشته باشند که دستمزد بالاتر از میانگین دریافت کنند. در‌حالی‌که مقدار دقیق درآمد موردنظر هر فرد، به تخصص و سابقۀ ‌کاری آن شخص بستگی دارد. البته این واقعیت که فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد، به این معناست که شما به‌عنوان یک کارمند یا فریلنسر این فرصت را دارید که برای خود ارزش مشخصی قائل شوید.

با توجه به Glassdoor، مدیران بازاریابی دیجیتال در ایالات‌متحده ‌می‌توانند انتظار کسب درآمدی در حدود ۸۶۹۳۰ دلار را داشته باشند. البته این دقیقاً یک دستمزد اولیه نیست و به‌طور کلی پتانسیل درآمد این حرفه را نشان ‌می‌دهد.

خلاقیت

هرکسی که سابقۀ تولید ویدئو یا گرافیک داشته باشد، بدون شک ‌می‌تواند جایگاهی در دنیای بازاریابی دیجیتال پیدا کند. از توسعۀ وب گرفته تا تولید ویدئو و حتی تصویرسازی، همیشه فضایی برای محتوای خلاقانه و نوآورانه وجود دارد که اغلب توسط متخصصان هنر مدیریت ‌می‌شود. اگر مدرک هنرهای زیبای خود را با آموزش‌هایی درزمینۀ تولید، رسانه‌های جدید یا طراحی وب تکمیل کنید، قطعاً به نیروی متخصص و منحصربه‌فرد تبدیل می‌شوید.

مهارت‌هایی که برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال باید بدانید

اکنون چند حوزۀ کلیدی را که هنگام ورود به یک شغل یا حرفه به‌عنوان یک متخصص بازاریابی دیجیتال، باید دربارۀ آن‌ها بدانید و بهتر است به‌طور مداوم نیز اطلاعات خود را درمورد آن‌ها بیشتر کنید، بررسی می‌کنیم.

۱) پرداخت به ازای کلیک

متخصصان بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC) در تبلیغات تبحر دارند و تخصص آن‌ها هدایت ترافیک به یک سایت است. یک متخصص در این تاکتیک، کمپین‌های تبلیغاتی PPC را مدیریت ‌می‌کند. آن‌ها مسئول ایجاد و اجرای این کمپین‌ها برای شرکت خود و مشتریان مختلف هستند. متخصصان در این حوزه باید اصول سئو و کلمات کلیدی را برای بهینه‌سازی بدانند. معمولاً این افراد باید درک روشنی از روند بازاریابی داشته باشند، بتوانند به‌خوبی محاسبه کنند و به‌خوبی استرس در زمان کار را مدیریت کنند.

۲) تولید محتوا و بازاریابی

ازآنجاکه بازاریابی محتوایی برای تقریباً همه‌ی جنبه‌های کمپین‌های بازاریابی دیجیتال کلیدی است، متخصصان در این عرصه همیشه موردتقاضا هستند. متخصصان بازاریابی محتوایی چیزی بیش از نوشتن پست‌های بلاگ یا ارسال در رسانه‌های اجتماعی انجام ‌می‌دهند. این عنوان شغلی کاملاً کلی است، بنابراین مهارت‌های شما باید به همان اندازه متنوع باشد. اگر هدف شما این است که مدیر بازاریابی محتوایی شوید، باید یک تخصص و دانش سطح متوسط ​​از استراتژی‌های بازاریابی چند‌رسانه‌ای داشته باشید.

شما در جایگاه بازاریاب محتوای دیجیتال باید بتوانید نحوۀ استفاده از طیف وسیعی از انواع رسانه‌ها را برای تعامل و تبدیل درک کنید. متن، ویدئو، تصاویر و حتی صدا همگی موردتقاضا هستند. یک بازاریاب محتوا باید مطمئن باشد که محتوایی با‌کیفیت و برند ارائه ‌می‌دهد و نیز بتواند نشان دهد که در چارچوب اهداف بازاریابی و تجاری یک شرکت، مؤثر است.

متخصصان محتوا ممکن است مسئول طیف وسیعی از فعالیت‌ها باشند، ازجمله:

 • به‌عنوان یک ویرایشگر (ادیتور) محتوا عمل کنید، جایی که آن‌ها محتوای موجود را مدیریت ‌می‌کنند و نویسندگان را هماهنگ ‌می‌کنید.
 • مسئول کمپین‌های بازاریابی ایمیلی باشید.
 • یک تقویم و استراتژی محتوا، ایجاد و پیاده‌سازی کنید.
 • برای ویرایش و انتشار محتوای بصری، از نرم‌افزارهای فتوشاپ و پریمیر استفاده کنید.
 • بلاگ‌ها، مطالب اجتماعی و وب مرتبط را بنویسید و منتشر کنید.

۳) متخصصان رسانه‌های اجتماعی

همان‌طور که در بالا ذکر شد، بسیاری از مشاغل بازاریابی دیجیتال، به دانش مناسب (اگر نه عمیق) از رسانه‌های اجتماعی و همچنین درک و تفسیر تحلیل‌های مرتبط نیاز دارند.

۴) استراتژی و برنامه‌ریزی کسب‌و‌کار

افرادی که سابقۀ ‌کاری، استعداد کسب‌و‌کار، مهارت‌های رهبری و درک مناسبی از مهارت‌های ذکرشده در بالا دارند، ممکن است بخواهند نقش رهبری را در یک حوزۀ تخصصی، مثلاً به‌عنوان مدیر بازاریابی محتوایی یا مدیر بازاریابی دیجیتال، در نظر بگیرند.

۵) آنالیتیکس

به جذب افراد بااستعدادی که نه‌تنها نحوۀ دسترسی به کلان‌داده‌ها، بلکه نحوۀ تجزیه‌و‌تحلیل و گزارش آن را نیز ‌می‌دانند، نیاز روزافزونی وجود دارد. با پیشرفت‌های روزافزون فناوری، هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند به حجم بیشتری از داده‌ها دسترسی داشته باشیم و آن‌ها را ترکیب کنیم؛ پس ما بیش از هر زمان دیگری به این افراد نیاز داریم.

افرادی که به‌خوبی در تجزیه‌و‌تحلیل مهارت دارند، همیشه در حوزۀ بازاریابی دیجیتال موردتقاضا هستند و دستمزد بالایی خواهند داشت. البته این موضوع تا حدی به این دلیل است که برنامه‌های بازاریابی دانشگاهی، لزوماً مهارت‌های فنی یا ریاضی را در برنامه‌های خود ادغام نمی‌کنند. بسیاری از بازاریابان دارای سابقۀ تجاری و خلاقیت بالا هستند که در برخی از وظایف نیز ضروری است؛ اما تحلیلگران پول زیادی دریافت ‌می‌کنند، زیرا این مهارت‌ها از تحصیلات پیشرفته‌تر ناشی ‌می‌شود.

شما در جایگاه شغلی متخصص بازاریابی دیجیتال، از تجزیه‌و‌تحلیل برای موارد زیر استفاده ‌می‌کنید:

 • فرایندهای فروش را ارزیابی می‌کنید.
 • لیست‌های هدف برای بازاریابی ایمیلی را تهیه می‌کنید.
 • فناوری جدید را ارزیابی می‌کنید.
 • گزارش‌های تجاری درمورد کمپین‌های دیجیتال ایجاد می‌کنید.
 • درک کاملی از روندهای بازاریابی دیجیتال کسب می‌کنید.

حتی اگر در ریاضیات یا آمار مهارت خاصی ندارید، باز هم برخی از آموزش‌ها در انواع خاصی از نرم‌افزارها و برخی اطلاعات درمورد نحوۀ «محاسبه»ی اعداد، درکل مفید است.

۶) SEO

کارشناسان سئو درک دقیقی از نحوۀ ورود ترافیک به سایت شما و نحوۀ یافتن و مرتب‌سازی وسایت‌ها توسط موتورهای جست‌وجو دارند. افرادی که در این کار خوب هستند، معمولاً سابقه‌‌ای در ریاضیات و آمار داشته و پیشینۀ فنی بسیار خوبی دارند؛ مانند توسعۀ وب و UX یا UI. آن‌ها به‌طور کلی درمورد ابزارهای تجزیه‌و‌تحلیل نیز کاملاً آگاه و مسلط هستند. اگر تصور می‌کنید بیشتر به اصول فنی گرایش دارید، به ‌نظر می‌رسد این مورد می‌تواند باب میل شما باشد؛ باید با داده‌ها آشنا شوید، اما نه‌فقط با اعداد و ارقام. شما باید درک کنید که چگونه اعداد، با جنبه‌های کیفی یک تجارت، اهداف و استراتژی بازاریابی آن مرتبط هستند.

البته این کار متخصص سئو نیست که لزوماً این موارد را اعمال کند؛ اما اگر شما دوست دارید در جایگاه شغلی متخصص سئو باشید، باید بتوانید معنای اعداد را به سایر افراد در تیم خود، که متخصص نیستند، منتقل کنید. بنابراین، داشتن درک خوب از نحوۀ ترجمه و گزارش داده‌ها به‌روشی قابل درک برای یک متخصص سئوی سطح بالا، بسیار مهم است. همان‌طور که گفته شد، هرکسی که وارد بازاریابی دیجیتال ‌می‌شود باید حداقل درک اولیه از نحوۀ کار SEO را داشته باشد؛ زیرا یکی از موضوعات اصلی گفت‌وگو خواهد بود.

۷) مهارت‌های ارتباطی و رهبری

مهارت‌های نرم یا مهارت‌های افراد نیز برای اکثر موقعیت‌ها در حوزۀ بازاریابی دیجیتال، بسیار موردتقاضا هستند. این‌ها ویژگی‌های شخصی هستند که به شما در برقراری ارتباط، رهبری و پیگیری وظایف مختلف کمک ‌می‌کنند. در‌حالی‌که احتمال دارد افراد در بخش فنی، تمام روز را پشت رایانۀ خود باشند، اما هنوز هم باید بتوانند علاوه ‌بر اعداد، با کسب‌و‌کار نیز ارتباط برقرار کنند و افرادی که به دنبال بر‌عهده‌گرفتن نقش‌های مدیریتی هستند، باید همیشه تخصص تیم‌سازی و رهبری خود را تقویت و اصلاح کنند.

دیجیتال مارکتینگ یک شغل پرکاربرد و پرارزش است

اگر به بازاریابی دیجیتال فکر می‌کنید، باید مسیری را که قرار است طی کنید، انتخاب کنید. تخصص موردعلاقه و متناسب با استعداد خود را پیدا کنید و آن حوزه را به‌خوبی بشناسید تا در موقعیت شغلی رقابتی موفق باشید. هنگامی که مهارت‌ها را به دست آوردید، می‌توانید تقریباً در هر جایی که می‌خواهید و تقریباً به هر شکلی که می‌خواهید، کار کنید. مسیر تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال را برای شما به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

برای دیجیتال‌مارکترشدن چه مدرک تحصیلی نیاز دارید؟

برای تخصص‌هایی همچون تولید محتوا، بازاریابی ایمیلی و تجزیه‌و‌تحلیل، از فریلنسری گرفته تا آژانس‌ها، متخصصان داخلی و شرکت‌ها همیشه به دنبال افرادی هستند که در بازاریابی دیجیتال تخصص دارند. زمانی که شغل دیجیتال مارکتینگ را دنبال می‌کنید، اگر برای یک آژانس کار می‌کنید، احتمالاً با بسیاری از بخش‌ها و حتی صنایع کار خواهید کرد. هنگامی که در یک شرکت یا آژانس خاص هستید، ممکن است متوجه شوید که به‌سرعت از پله‌های ترقی و سطح درآمد، بالا می‌روید.

درهرصورت، یادگیری اینکه چگونه خود را تبلیغ کنید بسیار مهم است. نکتۀ بسیار مهم در مشاغل دیجیتال مارکتینگ این است که در ابزارهای دیجیتال جدید مهارت داشته باشید، اصول بازاریابی محتوایی و سئو را بدانید و به‌طور مداوم از مؤسسات معتبر، آموزش ببینید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.