بازار کار دیجیتال مارکیتنگ؛ چطور در حوزه مارکتینگ کار پیدا کنیم؟

مطالعات نشان می‌دهد که انسان‌ها در طول عمر کاری‌شان، بین سه تا هفت بار تغییر شغل می‌دهند. این موضوع نشان‌ می‌‌دهد که هرگز برای تغییر مسیر شغلی، دیر نیست. در حال حاضر، در سطح جهان، شکاف قابل توجهی در مهارت‌های دیجیتال بین مردم مشاهده می‌شود و این یک فرصت طلایی برای افراد علاقه‌مند به این حوزه است. اگر شما اشتیاق، انگیزه و پشتکار کافی برای به‌دست آوردن شایستگی لازم را داشته باشید، در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ، کاری سرگرم‌کننده، باارزش، پربار و صدالبته پر از چالش‌های متنوع، منتظر شماست تا آن را به چنگ بیاورید.

اگر به فکر تغییر مسیر شغلی خود و شروع کار در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ هستید، گفتن اینکه از کجا باید شروع کنید و چه‌کاری باید انجام دهید، از انجام‌دادن آن آسان‌تر است! برای اینکه به شما کمک کنیم بهترین شروع ممکن را داشته باشید، در این بلاگ‌پست نکاتی را درمورد بازار کار دیجیتال مارکتینگ، مهارت‌های مورد نیاز آن و مشاغل دیجیتال مارکتینگ می‌گوییم.

فهرست مطالب

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال که به آن بازاریابی آنلاین نیز گفته می‌شود، به تمام تلاش‌های بازاریابی که در اینترنت انجام می‌شود اشاره دارد.

کسب‌وکارها در این نوع بازاریابی از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جست‌وجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایت‌ها به‌منظور ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می‌کنند.

مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به بازاریابی دیجیتال

بدون دانش و مهارت‌های اساسی و اولیۀ دیجیتال مارکتینگ، بعید است که بتوانید شغلی در این حوزه برای خود دست‌وپا کنید. با‌این‌حال، برای شما مواردی را لیست کرده‌ایم که دانستن آن‌ها برای این تغییر مسیر شغلی یا ورود به بازار کار دیجیتال مارکتینگ، از نان شب هم واجب‌تر است:

 • آشنایی با گوگل آنالیتیکس، گوگل سرچ کنسول، هاتجر،تبلیغات کلیکی و تبلیغات همسان؛
 • درک درست از سئو یا همان بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO)؛
 • داشتن شایستگی و اعتمادبه‌نفسدر کپی‌رایتینگ و تبلیغات خلاقانه؛
 • درک کامل از مفاهیم کلیدیبازاریابی محتوایی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی.

انواع تخصص‌ها در دیجیتال مارکتینگ

در اینجا به برخی از رایج‌ترین مشاغل دیجیتال مارکتینگ که بازار کار دیجیتال مارکتینگ را نیز تشکیل می‌دهند اشاره می‌کنیم:

بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO)

فرایند بهینه‌سازی سایت شما، برای کسب رتبۀ بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو و درنتیجه افزایش ترافیک ارگانیک سایت شماست. به عبارت دیگر، اگر صفحه‌ای از سایت شما سئو شده باشد، به هنگام جست‌وجوی عبارت کلیدی آن، این صفحه از سایتتان در صفحۀ اول نتایج گوگل به نمایش درمی‌آید.

انواع تخصص‌ها در دیجیتال مارکتینگ - سئوبازاریابی محتوایی

این اصطلاح به ایجاد دارایی‌های محتوایی به‌منظور ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک، تولید سرنخ و تبدیل مشتریان از طریق کانال‌های مرتبط با آن اشاره دارد.

درحقیقت، شما به‌وسیلۀ بازاریابی محتوایی و با استفاده از کلمات مخاطبان خود را جذب کرده و آنان را در مسیر قیف فروش پیش می‌برید.

انواع تخصص‌ها در دیجیتال مارکتینگ - بازاریای محتواییبازاریابی شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، توییتر و دیگر رسانه‌های اجتماعی به مکان‌های اصلی برای بازاریابی یک کسب‌وکار تبدیل شده‌اند؛ زیرا اکثر مردم به‌طور منظم وقت خود را در این رسانه‌ها می‌گذرانند. به بیان دیگر، با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌توان به اهداف بازاریابی خود در بستر شبکه‌های اجتماعی مختلف دست پیدا کرد.

انواع تخصص‌ها در دیجیتال مارکتینگ - بازاریابی شبکه اجتماعیبازاریابی ایمیلی

کسب‌وکارها از ایمیل مارکتینگ برای برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبانشان استفاده می‌‌کنند.

ایمیل‌ها برای اهداف مختلف بازاریابی اعم از ترویج یک محتوا، تبلیغ یک رویداد و خوشامدگویی به مخاطبان همراه با لینک مستقیم به سایتشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع تخصص‌ها در دیجیتال مارکتینگ - بازاریابی شبکه ایمیلیبازاریابی موتورهای جست‌وجو

بازاریابی موتورهای جست‌وجو راه دیگری برای افزایش ترافیک سایت، از طریق قراردادن تبلیغات پولی در موتورهای جست‌وجوست. یکی از سرویس‌های محبوب برای این کار، Google Ads نام دارد. این تبلیغات پولی به‌طور یکپارچه در بالای صفحات نتایج موتور جست‌وجو قرار می‌گیرند و بازدید فوری برای شما ایجاد می‌کنند.

فرصت های شغلی بازاریابی دیجیتال

اگر به بازاریابی دیجیتال علاقه‌مند هستید، با گذراندن دوره‌های تخصصی بازاریابی دیجیتال و اخذ مدارکی که بر این حوزه متمرکز هستند، سطح اشتغال‌پذیری خود را افزایش دهید. اما می‌دانید چه مدارک و دوره‌هایی ضروری هستند؟ در این مطلب دربارۀ برای دیجیتال‌مارکترشدن به چه مدرک تحصیلی‌ای نیاز دارید؟ بیشتر بدانید. در ادامه برخی از فرصت‌های شغلی دنیای بازاریابی دیجیتال را با هم ببینیم.

ابتدا در اینفوگرافی زیر شجره‌نامه فرصت‌های شغلی حوزه مارکتینگ را باهم بررسی می‌کنیم و در ادامه به معرفی مهم‌ترین موراد می‌پردازیم:

فرصت‌های شغلی دیجیتال شما | شجره‌نامۀ مشاغل دیجیتال

۱) مدیر سئو (SEO Manager)

به‌عنوان یک مدیر سئو (SEO Manager)، شما بر استراتژی کلی سئوی شرکت، از برنامه‌ریزی تا اجرا نظارت خواهید داشت. هدف اصلی شما بهبود رتبۀ شرکت در موتورهای جست‌وجو، به‌ویژه گوگل است. مسئولیت‌های شما در صورت نیاز متفاوت خواهد بود، اما به‌طور معمول شامل موارد زیر می‌شود:

 • بازاریابی وب؛
 • تجزیه‌و‌تحلیل وب؛
 • برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا؛
 • توسعۀ استراتژیِ شبکه‌های اجتماعی؛
 • سازمان‌دهی کمپین‌ها برای بهبود نتایج لیست‌های جست‌وجو؛
 • توسعۀ استراتژی کلمۀ کلیدی.

 فرصت شغلی مدیر سئو، مناسب چه افرادی است؟

فردی با سابقه‌ی سئو ثابت‌شده و مهارت‌های رهبری خوب در این فرصت شغلی پیشرفت خواهد کرد. همچنین، نیاز به فردی است که انعطاف‌پذیر باشد. شما نیروی محرکۀ حضور آنلاین شرکت خواهید بود؛ بنابراین باید بتوانید در صدر ترندهای روز بمانید و بدانید که چگونه از آن‌ها برای افزایش ترافیک و افزایش فروش استفاده کنید.

شرایط لازم برای مدیر سئو:

حداقل مدرک لیسانس مورد‌نیاز است و متخصص سئو معمولاً باید حداقل دو سال تجربۀ مرتبط در SEO داشته باشد.

۲) مدیر بازاریابی PPC

به‌عنوان یک مدیر بازاریابی تبلیغات کلیکی، نقش شما نظارت بر کمپین‌های پرداخت به ازای کلیک خواهد بود. شما مسئول اجرای کمپین‌های مشتری در تبلیغات گوگل، بینگ، فیس‌بوک و اینستاگرام خواهید بود. شما به‌طور خاص مسئول رسیدگی به این موارد خواهید بود:

 • هدف‌گذاری مخاطب و انتخاب کلمۀ کلیدی؛
 • کپی رایتینگ؛
 • اجرای تست A/B؛
 • تحلیل داده‌ها؛
 • افزایش ترافیک و کاهش هزینۀ تبلیغات از طریق بهینه‌سازی.

فرصت شغلی مدیر بازاریابی PPC برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که عاشق آمار و اطلاعات هستند در این موقعیت شغلی بهترین عملکرد را نشان می‌دهند؛ چراکه با عشق به آمار و تجزیه‌و‌تحلیل آن‌ها، نتایج شگفت‌انگیزی دریافت می‌کنید. درواقع، این فرد با تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه داده‌ها و استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده، باعث رشد کسب‌و‌کارها می‌شود.

شرایط لازم برای فرصت شغلی مدیر بازاریابی PPC:

متقاضی مدیر بازاریابی PPC باید حداقل مدرک لیسانس در حوزۀ بازاریابی، رسانه‌های دیجیتال یا یک رشتۀ مرتبط، و گواهی در تبلیغات گوگل (که قبلاً گوگل ادوردز بود) را داشته باشد.

۳) بلاگ‌نویسی

به‌عنوان یک بلاگ‌نویس، وظیفۀ اصلی شما نوشتن، ویرایش و انتشار محتوا در یک سایت یا بلاگ است. هدف شما افزایش ترافیک سایت با نوشتن مطالبی است که برای خواننده مرتبط و آموزشی است. وظایف خاص شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تبلیغ محصولات از شرکت‌های وابسته؛
 • نگارش و تحقیق در مقالات؛
 • ارائۀ ترفندها و نکات مفید به خوانندگان؛
 • طرح ایده‌ها؛
 • به‌روز‌نگه‌داشتن ترندهای رسانه‌های اجتماعی مرتبط با تجارت؛
 • حفظ تصویر و لحن برند در همۀ پست‌ها؛
 • تبلیغ برند از طریق شبکه‌های اجتماعی؛
 • کار با تیم SEO برای پیاده‌سازی کلمات کلیدی.

فرصت شغلی بلاگ‌نویسی برای چه افرادی مناسب است؟

قطعاً اگر شما نویسنده‌اید، برای این موقعیت شغلی بسیار مناسب هستید؛ اما درصورتی‌که نویسنده نیستید، ولی عاشق یادگیری و تحقیق هستید، پس بلاگ‌نویسی برای شما بهترین انتخاب است. فقط بهتر است قبل از ورود به این عرصه شرایط لازم را که در ادامه بیان می‌کنیم، به ‌دست بیاورید.

شرایط لازم برای بلاگ‌نویس:

برای برخی از موقعیت‌های بلاگ‌نویسی داخلی با شرکت‌های بزرگ‌تر، ممکن است به مدرک لیسانس در زبان انگلیسی، روزنامه‌نگاری یا ارتباطات نیاز داشته باشید. با این حال، دیجیتال مارکتینگ یک بازی مستقل است و هر کسی که درزمینۀ در کنار هم قرار دادن کلمات و ترکیب اطلاعات مهارت خوبی داشته باشد و قواعد دستور زبان و داستان سرایی را هم به‌خوبی بشناسد، می‌تواند کاملاً موفق شود.

۴) اینفلوئنسر

به‌عنوان یک تأثیرگذار، پیام، محصولات یا خدمات یک برند را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنید و آن را در زندگی روزمرۀ خود می‌گنجانید. علاوه بر این، شما به‌طور مداوم با فالوئرهای خود در تعامل خواهید بود. مسئولیت‌های شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درگیر‌کردن دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی خود با برند؛
 • تبلیغ برند و محصولات یا خدمات آن؛
 • استفاده از هشتگ‌ها برای اطمینان از اینکه پست‌های شما تاحدامکان در مکان‌های مرتبط قرار می‌گیرند.

اینفلوئنسری برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که در شبکه‌های اجتماعی بیش از ۱۰هزار فالوئر فعال دارند و در میان مردم جایگاهی ویژه دارند، اینفلوئنسرهای بزرگی هستند. به‌گفته‌ی Influencer Marketing Hub، این بازار شامل افراد مشهور، کارشناسان صنعت و رهبران فکری، بلاگ‌نویسان و تولیدکنندگان محتوا و میکرو اینفلوئنسرهاست؛ افرادی که با انتشار روزمرگی‌های خود، به‌عنوان یک متخصص در یک حوزه یا جایگاه خاص شناخته شده‌اند.

شرایط لازم برای اینفلوئنسری

برای ایفلوئنسرشدن مدرک تحصیلی یا گواهینامۀ خاصی احتیاج ندارید. فقط درصورتی‌که درک درستی از پلتفرم‌های کلیدی شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و در کنار آن دنبال‌کنندگان قابل توجه، فعال و متعهدانه داشته باشید، یعنی شما برای ورود به این عرصه مناسب هستید.

۵) کارشناس بازاریابی و اتوماسیون

به‌عنوان یک متخصص اتوماسیون بازاریابی، شما بر مدیریت روزانه‌ی استراتژی بازاریابیِ خودکار یک شرکت تمرکز خواهید کرد. شما به‌طور خاص مسئولیت تمام فناوری‌های مرتبط با آن را خواهید داشت؛ مانند طراحی سایت و توسعۀ برنامه‌ها. همچنین، شما باید توانایی انجام این موارد را داشته باشید:

 • صفحات فرود بسازید؛
 • کمپین‌های بازاریابی و اتوماسیون ایمیل را راه‌اندازی کنید؛
 • از تجزیه‌و‌تحلیل برای بهینه‌سازی هدف‌گذاری استفاده کنید؛
 • تبدیل‌ها را افزایش دهید؛
 • ارتباط با مشتری را خودکار کنید.

فرصت شغلی کارشناس بازاریابی و اتوماسیون برای چه افرادی مناسب است؟

هر کسی که داده‌ها، فناوری و تبلیغات را دوست دارد، می‌تواند این علایق را در این جایگاه شغلی ترکیب کند. راز تبدیل‌شدن به یک کارشناس بازاریابی و اتوماسیون موفق، ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی موفق، راه‌اندازی آن‌ها، بررسی داده‌ها، بهینه‌سازی و تنظیم، و درنهایت تکرارِ مجدد آن است.

شرایط لازم برای کارشناس بازاریابی و اتوماسیون:

اکثر کارفرمایان انتظار دارند حداقل مدرک لیسانس در تجارت یا بازاریابی را داشته باشید؛ اگرچه برخی از آن‌ها به مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینۀ مرتبط، اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. داشتن تجربه در این صنعت نیز یک مزیت است.

۶) طراح تجربه کاربری

به‌عنوان یک طراح تجربۀ کاربر (UX)، شما مسئول آنچه کاربران هنگام تعامل با یک برنامه یا یک سایت می‌بینند، خواهید بود. این مسئولیت شامل همه‌چیز می‌شود، از ظاهر و عملکرد آن گرفته تا واکنش عاطفی که هنگام استفاده از آن احساس می‌کنند. می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول فرایند نیز برای بازخورد با کاربران مشورت کنید. برخی از وظایف شما عبارت‌اند از:

 • طراحی نرم‌افزار کاربردی و جذاب از نظر بصری؛
 • توسعۀ عناصر رابطِ‌کاربری در صورت نیاز؛
 • طرح ایده‌ها با استفاده از استوری بورد؛
 • تست برای شناسایی و رفع اشکالات.

موقعیت شغلی طراح UX برای چه افرادی مناسب است؟

UX/UI زمینه‌ای بسیار تخصصی است و به مهارت‌های فنی نیاز دارد. کدنویسان سابق، طراحان اپلیکیشن و توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی، افرادی هستند که در این موقعیت به‌خوبی عمل خواهند کرد. طراحی UX یکی از دوازده شغل برتر برای آینده پیش‌بینی می‌شود.

شرایط لازم برای طراح UX

برای قدم‌گذاشتن در حوزۀ تخصصی طراح UX باید اول مدارک تحصیلی، مثلاً لیسانس طراحی، علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط را داشته باشید.

۷) مدیر شبکه‌های اجتماعی

به‌عنوان یک مدیر شبکه‌های اجتماعی، شما مسئولیت حفظ استراتژی شبکه‌های اجتماعی شرکت، ازجمله ایجاد محتوا و تبلیغات هستید. برخی از وظایفی که می‌توانید انتظار انجام آن‌ها را داشته باشید، عبارت‌اند از:

 • ارسال به‌روزرسانی‌ها؛
 • به‌دست‌آوردن فالوئر برای حساب‌های شبکه‌های اجتماعی؛
 • تعامل با دنبال‌کنندگان حساب‌های شبکه‌های اجتماعی و پاسخ به سؤالات؛
 • تبلیغ برند و تصویر شرکت؛
 • اندازه‌گیری و تجزیه‌و‌تحلیل تعامل دنبال‌کنندگان.

موقعیت شغلی مدیر شبکه‌های اجتماعی برای چه افرادی مناسب است؟

هرکسی که عاشق شبکه‌های اجتماعی است و می‌تواند از تجزیه‌و‌تحلیل استفاده کند، از این موقعیت شغلی لذت خواهد برد. اگر می‌دانید چه چیزی یک پست را عالی می‌کند و در تعامل با کاربران اجتماعی عالی هستید، به احتمال زیاد این شغل برای شما مناسب است.

شرایط لازم برای مدیر شبکه‌های اجتماعی

درک قوی از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ استفاده از آن‌ها برای تولید سرنخ‌هایی که به فروش تبدیل می‌شوند، راه طولانی‌ای خواهد داشت. تجربۀ سئو یک دارایی ارزشمند برای یک مدیر شبکۀ اجتماعی حرفه‌ای است.

یک بازاریاب دیجیتال چه شرایطی باید داشته باشد

کسب تجربه در فضای مارکتینگ

قبل از اینکه وارد یک شغل تمام‌وقت در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ شوید، کسب تجربۀ عملی نه‌تنها به شما اعتماد‌به‌نفس و دانش بیشتری را هدیه می‌دهد، بلکه جذابیت شما را برای کارفرماهای بالقوه بیشتر می‌کند. برای کسب تجربۀ عملی موردنیاز جهت موفقیت، باید مهارتتان را در انجام این کارها تقویت کنید:

 • کارآموزی در یک شرکت معتبر که بتوانید روی پروژه‌ها، داده‌ها و مشتریان واقعی کار و تجربه‌اندوزی کنید.
 • پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ دوستان، خانواده یا برندهای شخصی یا کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ را به‌طور رایگان انجام دهید. انجام این کارها می‌تواند در ازای کسب تجربۀ بیشتر و دریافت توصیه‌نامه یا همان تستیمونیال و… برای درج در رزومه، حساب لینکدین و… باشد.
 • یک وبلاگ شخصی راه‌اندازی کنید تا مهارت نگارش و دانش تخصصی خودتان در این حوزه را به رخ کارفرماهای بالقوه بکشید. در کنار این مورد، فرصت طلایی نویسندگی به‌عنوان نویسندۀ مهمان در وب‌سایت‌هایی که این امکان را فراهم کرده‌اند، از دست ندهید. انجام این موارد اشتیاق و پویایی ذاتی شما را نشان می‌دهد؛ یعنی همان دو خصیصه‌ای که مردم در دیجیتال مارکترهای آینده‌نگر، به ‌دنبال آن هستند.
 • در گفت‌وگوهای شبکه‌های اجتماعی، به‌طور فعال شرکت کنید. افکار و محتوای خود را به‌طور منظم از طریق شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید؛ با این کار علاوه بر اینکه تخصص خود را در معرض دید دیگران قرار می‌دهید، مهارت‌های خود را هم تقویت می‌کنید. حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند دایرۀ ارتباطی‌تان را افزایش دهد و گاهی شبکه‌سازی ناشی از این حضور فعال، می‌تواند سیلی از پیشنهادها و پروژه‌های کاری را به‌سمت شما روانه سازد.
 • حضور در رویدادهای حضوری مرتبط با این حوزه، علاوه بر تقویت شبکۀ ارتباطی می‌تواند به شما کمک کند تا در بین همکاران و کارفرمایان بالقوه به‌عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ شناخته شوید.

شکاف اشتغال و کاریابی در مشاغل بازاریابی دیجیتال

مهارت‌های بازاریابی دیجیتال در حال حاضر به‌قدری مورد تقاضا هستند که بسیاری از افراد در این صنعت ادعا می‌کنند که شکاف مهارتی وجود دارد. به عبارت دیگر، مشاغل زیادی در دسترس هستند، اما افرادِ ماهر کافی برای پرکردن این موقعیت‌های شغلی وجود ندارند. براساس گزارش تحقیقاتی از Burning Glass:

 • کسب‌و‌کارهای رسانه‌های دیجیتال کوچک و بزرگ، رسانه‌های اجتماعی را به‌عنوان یک مهارت موردنیاز در نظر ‌می‌گیرند.
 • اکنون ۴۰درصد از فرصت‌های شغلی بازاریابی، به مهارت‌های دیجیتال نیاز دارند.
 • تعداد آگهی‌های شغلی با مهارت‌های دیجیتال، دو برابر بیشتر از پنج سال پیش است.
 • دیجیتال مارکتینگ تا سال ۲۰۱۹، حدود ۳۵درصد از هزینه‌های بازاریابی را تشکیل ‌می‌دهد.
 • در سال ۲۰۱۶، ۱۷۴۱۴۱ آگهی شغلی متمرکز بر بازاریابی دیجیتال وجود داشت.
 • پیشنهادهای شغلی مخصوص دیجیتال مارکتینگ به‌طور متوسط ​​سالانه ۷۰۰۰ دلار بیشتر از سایر مشاغل بازاریابی است.
 • فرصت‌های شغلی در مشاغل دیجیتال مارکتینگ به‌طور متوسط ​​۱۶درصد دیرتر از مشاغل بازاریابی سنتی تکمیل می‌شوند.

نکتۀ جالب دیگری که کارشناسان دیجیتال مارکتینگ باید به آن توجه کنند این است که طبق همان گزارش Burning Glass، شرکت‌های «unicorn» (استارتاپ‌های دیجیتالِ با‌ارزش مانند Pinterest و Snapchat) به دنبال کارمندانی با نقاط قوت در زمینه‌هایی مانند تجزیه‌و‌تحلیل دیجیتال، تبلیغات و بازاریابی محتوایی هستند. از سوی دیگر، شرکت‌های ۱۰۰ Fortune تمایل دارند به دنبال افرادی با سابقۀ کاری در حوزه‌ی بازاریابی سنتی، سوابق تجاری و همچنین مهارت‌های بازاریابی موبایلی باشند.

چرا باید مشاغل دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کنید؟

همۀ ما می‌دانیم که وقتی صحبت از آموزش رسمی ‌می‌شود، این نکته که بسیاری از برنامه‌های تجاری و بازاریابی دانشگاهی در آموزشِ مهارت‌های فنی -که افراد برای دنبال‌کردن حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال به آن‌ها نیاز دارند- کیفیت بالایی ندارند، توجه ما را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید راه‌های دیگری برای یادگیری پیدا می‌کنید؛ مانند شرکت در دوره‌های معتبر آنلاین و دوره‌های خودآموز.

انعطاف‌پذیری

این نوع مشاغل انعطاف‌پذیر هستند، نه‌تنها در مواردی که ‌می‌توانید در آن تخصص داشته باشید، بلکه از نظر موقعیت مکانی نیز قابل انعطاف‌اند. کسب‌وکارهای بیشتری امکان کار از راه دور را دارند و بسیاری از شرکت‌ها حتی دفتری برای کارکنان ندارند و اگر مسیر فریلنسری را انتخاب کنید، ‌می‌توانید از هر کجای دنیا کار کنید.

درآمد بالا

حرفه‌‌ای‌های دیجیتال مارکتینگ ‌می‌توانند انتظار داشته باشند که دستمزد بالاتر از میانگین دریافت کنند. در‌حالی‌که مقدار دقیق درآمد موردنظر هر فرد، به تخصص و سابقۀ ‌کاری آن شخص بستگی دارد. البته این واقعیت که فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد، به این معناست که شما به‌عنوان یک کارمند یا فریلنسر این فرصت را دارید که برای خود ارزش مشخصی قائل شوید.

با توجه به Glassdoor، مدیران بازاریابی دیجیتال در ایالات‌متحده ‌می‌توانند انتظار کسب درآمدی در حدود ۸۶۹۳۰ دلار را داشته باشند. البته این دقیقاً یک دستمزد اولیه نیست و به‌طور کلی پتانسیل درآمد این حرفه را نشان ‌می‌دهد.

خلاقیت

هرکسی که سابقۀ تولید ویدئو یا گرافیک داشته باشد، بدون شک ‌می‌تواند جایگاهی در دنیای بازاریابی دیجیتال پیدا کند. از توسعۀ وب گرفته تا تولید ویدئو و حتی تصویرسازی، همیشه فضایی برای محتوای خلاقانه و نوآورانه وجود دارد که اغلب توسط متخصصان هنر مدیریت ‌می‌شود. اگر مدرک هنرهای زیبای خود را با آموزش‌هایی درزمینۀ تولید، رسانه‌های جدید یا طراحی وب تکمیل کنید، قطعاً به نیروی متخصص و منحصربه‌فرد تبدیل می‌شوید.

آیا از شرایط لازم برای کار در حوزه مارکتینگ برخوردار هستید؟

بدون شک، یکی از بهترین روش‌ها برای سنجش مهارت‌هایتان، داشتن درک کامل از ابتداییات و ضروریات دیجیتال مارکتینگ، و استفاده از تجربیات ارزشمند استاد‌ها و متخصصان این حوزه است.

برای تحقق این دو موضوع، می‌توانید در دوره‌های دیجیتال مارکتینگ شناخته‌شده و کارآمد شرکت کنید. با شرکت در یک دورۀ دیجیتال مارکتینگ خوب، علاوه بر اینکه گواهینامه‌ای دریافت می‌کنید که مهارت‌ها و دانشتان در این حوزه را ثابت می‌کند، به منابع گران‌بهایی دسترسی پیدا می‌کنید (که اگر خودتان می‌خواستید جمع‌آوری کنید، پیداکردنشان شاید مدت‌ها از شما زمان می‌گرفت) که به شما این امکان را می‌دهد که با سرعت مناسب مطالعه کنید و دانشتان را افزایش دهید.

دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

برای ایفای نقشی که باعث می‌شود به حرفه‌ای تخصصی درزمینۀ دیجیتال مارکتینگ دست پیدا کنید، باید اقداماتی را برای به‌نمایشگذاشتن مهارت‌ها، مورد‌اعتماد‌بودن، تطبیق‌پذیری، اشتیاق و تخصصتان انجام دهید. علاوه‌بر‌این، کسب‌وکارهایی هم وجود دارند که به‌ دنبال افراد تازه‌کار بااستعدادی هستند که بتوانند حین کار آموزش ببینند، رشد کنند و مهارت‌های خود را ارتقا بخشند.

برای آنکه بتوانید توجه کارفرمای احتمالی را به خود جلب کنید، یک‌سری بایدها و نبایدها وجود دارد که بر موفقیت‌آمیز بودن یا نبودن درخواستتان تأثیر می‌گذارند.

بایدها

 • فعال باشید و برای تمامی مشاغل بازاریابی دیجیتال که به مهارت‌هایی ابتدایی در این زمینه احتیاج دارند و فکر می‌کنید ارزشمند هستند و به رشد و توسعه‌تان کمک می‌کنند، درخواست همکاری بفرستید، حتی اگر به‌ نظر می‌رسد برای آن کار، چندان مناسب نیستید.
 • فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص لینکدین آغاز کنید و رزومۀ خود را برای سایت‌ها یا مؤسسه‌های کاریابی معتبر ارسال کنید تا در معرض دید کارفرماها قرار بگیرید.
 • در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید، دانش خود در حوزۀ خاصی از صنعت را به ‌اشتراک بگذارید، با افرادی که می‌توانند بر حرفه‌تان اثرگذار باشند گفت‌وگو کنید، و مهارت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را به ‌نمایش بگذارید.
 • دائماً در حال یادگیری باشید، به‌روز باشید و جدیدترین اخبار صنعت بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید و نشریات مربوط به حوزۀ تخصصی‌تان را مطالعه کنید.
 • بلاگ‌نویسی را آغاز کنید و به‌طور منظم مقاله‌های جذاب با موضوعی خاص مانند بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوایی، سئو، تبلیغات و… منتشر کنید تا مهارت‌های بازاریابی و لحن منحصربه‌فرد خودتان را به ‌نمایش بگذارید.
 • پیش از آنکه برای شغلی رزومه ارسال کنید، زمانی را برای تحقیق دربارۀ کارفرما اختصاص دهید و در صورت لزوم، رزومه یا هر روش ارتباطی دیگر را براساس آن تنظیم کنید.
box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

نبایدها

 • نباید دربارۀ مهارت‌ها، تجربه‌ها یا گواهینامه‌های خود اغراق کنید یا دروغ بگویید. اگر برای دریافت کاری دروغ بگویید، نمی‌توانید آن را برای طولانی‌مدت نگه دارید.
 • به امید دریافت شغلی در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ، معرفی‌نامه‌ها و رزومه‌های عمومی ارسال نکنید. در این صورت، درخواست شما به‌طور مستقیم به انتهای خیل درخواست‌ها فرستاده خواهد شد.
 • از دانش خود احساس رضایت داشته باشید و فکر کنید همین سطح از دانشی که دارید، کافی است. دانش و ثبات، دو مورد از بزرگ‌ترین و بهترین نیروهای محرکه برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال هستند.
 • اگر احساس می‌کنید نیاز به کمک دارید، نباید از کمک‌گرفتن و مشاوره با افراد متخصص بترسید.

یک رزومۀ دیجیتال مارکتینگ کامل باید شامل چه مواردی باشد؟ برای پاسخ دقیق این سؤال، به این صفحه از بلاگ صباویژن مراجعه نمایید.

مهارت‌هایی که برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال باید بدانید

اکنون چند حوزۀ کلیدی را که هنگام ورود به یک شغل یا حرفه به‌عنوان یک متخصص بازاریابی دیجیتال، باید دربارۀ آن‌ها بدانید و بهتر است به‌طور مداوم نیز اطلاعات خود را درمورد آن‌ها بیشتر کنید، بررسی می‌کنیم.

۱) پرداخت به ازای کلیک

متخصصان بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC) در تبلیغات تبحر دارند و تخصص آن‌ها هدایت ترافیک به یک سایت است. یک متخصص در این تاکتیک، کمپین‌های تبلیغاتی PPC را مدیریت ‌می‌کند. آن‌ها مسئول ایجاد و اجرای این کمپین‌ها برای شرکت خود و مشتریان مختلف هستند. متخصصان در این حوزه باید اصول سئو و کلمات کلیدی را برای بهینه‌سازی بدانند. معمولاً این افراد باید درک روشنی از روند بازاریابی داشته باشند، بتوانند به‌خوبی محاسبه کنند و به‌خوبی استرس در زمان کار را مدیریت کنند.

۲) تولید محتوا و بازاریابی

ازآنجاکه بازاریابی محتوایی برای تقریباً همه‌ی جنبه‌های کمپین‌های بازاریابی دیجیتال کلیدی است، متخصصان در این عرصه همیشه موردتقاضا هستند. متخصصان بازاریابی محتوایی چیزی بیش از نوشتن پست‌های بلاگ یا ارسال در رسانه‌های اجتماعی انجام ‌می‌دهند. این عنوان شغلی کاملاً کلی است، بنابراین مهارت‌های شما باید به همان اندازه متنوع باشد. اگر هدف شما این است که مدیر بازاریابی محتوایی شوید، باید یک تخصص و دانش سطح متوسط ​​از استراتژی‌های بازاریابی چند‌رسانه‌ای داشته باشید.

شما در جایگاه بازاریاب محتوای دیجیتال باید بتوانید نحوۀ استفاده از طیف وسیعی از انواع رسانه‌ها را برای تعامل و تبدیل درک کنید. متن، ویدئو، تصاویر و حتی صدا همگی موردتقاضا هستند. یک بازاریاب محتوا باید مطمئن باشد که محتوایی با‌کیفیت و برند ارائه ‌می‌دهد و نیز بتواند نشان دهد که در چارچوب اهداف بازاریابی و تجاری یک شرکت، مؤثر است.

متخصصان محتوا ممکن است مسئول طیف وسیعی از فعالیت‌ها باشند، ازجمله:

 • به‌عنوان یک ویرایشگر (ادیتور) محتوا عمل کنید، جایی که آن‌ها محتوای موجود را مدیریت ‌می‌کنند و نویسندگان را هماهنگ ‌می‌کنید.
 • مسئول کمپین‌های بازاریابی ایمیلی باشید.
 • یک تقویم و استراتژی محتوا، ایجاد و پیاده‌سازی کنید.
 • برای ویرایش و انتشار محتوای بصری، از نرم‌افزارهای فتوشاپ و پریمیر استفاده کنید.
 • بلاگ‌ها، مطالب اجتماعی و وب مرتبط را بنویسید و منتشر کنید.

۳) متخصصان رسانه‌های اجتماعی

همان‌طور که در بالا ذکر شد، بسیاری از مشاغل بازاریابی دیجیتال، به دانش مناسب (اگر نه عمیق) از رسانه‌های اجتماعی و همچنین درک و تفسیر تحلیل‌های مرتبط نیاز دارند.

۴) استراتژی و برنامه‌ریزی کسب‌و‌کار

افرادی که سابقۀ ‌کاری، استعداد کسب‌و‌کار، مهارت‌های رهبری و درک مناسبی از مهارت‌های ذکرشده در بالا دارند، ممکن است بخواهند نقش رهبری را در یک حوزۀ تخصصی، مثلاً به‌عنوان مدیر بازاریابی محتوایی یا مدیر بازاریابی دیجیتال، در نظر بگیرند.

۵) آنالیتیکس

به جذب افراد بااستعدادی که نه‌تنها نحوۀ دسترسی به کلان‌داده‌ها، بلکه نحوۀ تجزیه‌و‌تحلیل و گزارش آن را نیز ‌می‌دانند، نیاز روزافزونی وجود دارد. با پیشرفت‌های روزافزون فناوری، هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند به حجم بیشتری از داده‌ها دسترسی داشته باشیم و آن‌ها را ترکیب کنیم؛ پس ما بیش از هر زمان دیگری به این افراد نیاز داریم.

افرادی که به‌خوبی در تجزیه‌و‌تحلیل مهارت دارند، همیشه در حوزۀ بازاریابی دیجیتال موردتقاضا هستند و دستمزد بالایی خواهند داشت. البته این موضوع تا حدی به این دلیل است که برنامه‌های بازاریابی دانشگاهی، لزوماً مهارت‌های فنی یا ریاضی را در برنامه‌های خود ادغام نمی‌کنند. بسیاری از بازاریابان دارای سابقۀ تجاری و خلاقیت بالا هستند که در برخی از وظایف نیز ضروری است؛ اما تحلیلگران پول زیادی دریافت ‌می‌کنند، زیرا این مهارت‌ها از تحصیلات پیشرفته‌تر ناشی ‌می‌شود.

شما در جایگاه شغلی متخصص بازاریابی دیجیتال، از تجزیه‌و‌تحلیل برای موارد زیر استفاده ‌می‌کنید:

 • فرایندهای فروش را ارزیابی می‌کنید.
 • لیست‌های هدف برای بازاریابی ایمیلی را تهیه می‌کنید.
 • فناوری جدید را ارزیابی می‌کنید.
 • گزارش‌های تجاری درمورد کمپین‌های دیجیتال ایجاد می‌کنید.
 • درک کاملی از روندهای بازاریابی دیجیتال کسب می‌کنید.

حتی اگر در ریاضیات یا آمار مهارت خاصی ندارید، باز هم برخی از آموزش‌ها در انواع خاصی از نرم‌افزارها و برخی اطلاعات درمورد نحوۀ «محاسبه»ی اعداد، درکل مفید است.

۶) SEO

کارشناسان سئو درک دقیقی از نحوۀ ورود ترافیک به سایت شما و نحوۀ یافتن و مرتب‌سازی وسایت‌ها توسط موتورهای جست‌وجو دارند. افرادی که در این کار خوب هستند، معمولاً سابقه‌‌ای در ریاضیات و آمار داشته و پیشینۀ فنی بسیار خوبی دارند؛ مانند توسعۀ وب و UX یا UI. آن‌ها به‌طور کلی درمورد ابزارهای تجزیه‌و‌تحلیل نیز کاملاً آگاه و مسلط هستند. اگر تصور می‌کنید بیشتر به اصول فنی گرایش دارید، به ‌نظر می‌رسد این مورد می‌تواند باب میل شما باشد؛ باید با داده‌ها آشنا شوید، اما نه‌فقط با اعداد و ارقام. شما باید درک کنید که چگونه اعداد، با جنبه‌های کیفی یک تجارت، اهداف و استراتژی بازاریابی آن مرتبط هستند.

البته این کار متخصص سئو نیست که لزوماً این موارد را اعمال کند؛ اما اگر شما دوست دارید در جایگاه شغلی متخصص سئو باشید، باید بتوانید معنای اعداد را به سایر افراد در تیم خود، که متخصص نیستند، منتقل کنید. بنابراین، داشتن درک خوب از نحوۀ ترجمه و گزارش داده‌ها به‌روشی قابل درک برای یک متخصص سئوی سطح بالا، بسیار مهم است. همان‌طور که گفته شد، هرکسی که وارد بازاریابی دیجیتال ‌می‌شود باید حداقل درک اولیه از نحوۀ کار SEO را داشته باشد؛ زیرا یکی از موضوعات اصلی گفت‌وگو خواهد بود.

۷) مهارت‌های ارتباطی و رهبری

مهارت‌های نرم یا مهارت‌های افراد نیز برای اکثر موقعیت‌ها در حوزۀ بازاریابی دیجیتال، بسیار موردتقاضا هستند. این‌ها ویژگی‌های شخصی هستند که به شما در برقراری ارتباط، رهبری و پیگیری وظایف مختلف کمک ‌می‌کنند. در‌حالی‌که احتمال دارد افراد در بخش فنی، تمام روز را پشت رایانۀ خود باشند، اما هنوز هم باید بتوانند علاوه ‌بر اعداد، با کسب‌و‌کار نیز ارتباط برقرار کنند و افرادی که به دنبال بر‌عهده‌گرفتن نقش‌های مدیریتی هستند، باید همیشه تخصص تیم‌سازی و رهبری خود را تقویت و اصلاح کنند.

دیجیتال مارکتینگ یک شغل پرکاربرد و پرارزش است

اگر به بازاریابی دیجیتال فکر می‌کنید، باید مسیری را که قرار است طی کنید، انتخاب کنید. تخصص موردعلاقه و متناسب با استعداد خود را پیدا کنید و آن حوزه را به‌خوبی بشناسید تا در موقعیت شغلی رقابتی موفق باشید. هنگامی که مهارت‌ها را به دست آوردید، می‌توانید تقریباً در هر جایی که می‌خواهید و تقریباً به هر شکلی که می‌خواهید، کار کنید. مسیر تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال را برای شما به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

برای دیجیتال‌مارکترشدن چه مدرک تحصیلی نیاز دارید؟

برای تخصص‌هایی همچون تولید محتوا، بازاریابی ایمیلی و تجزیه‌و‌تحلیل، از فریلنسری گرفته تا آژانس‌ها، متخصصان داخلی و شرکت‌ها همیشه به دنبال افرادی هستند که در بازاریابی دیجیتال تخصص دارند. زمانی که شغل دیجیتال مارکتینگ را دنبال می‌کنید، اگر برای یک آژانس کار می‌کنید، احتمالاً با بسیاری از بخش‌ها و حتی صنایع کار خواهید کرد. هنگامی که در یک شرکت یا آژانس خاص هستید، ممکن است متوجه شوید که به‌سرعت از پله‌های ترقی و سطح درآمد، بالا می‌روید.

سؤالات مهم برای ورود به بازار کار دیجیتال مارکتینگ

برای داشتن تغییر مسیر شغلی موفق و ورود به بازار کار دیجیتال مارکتینگ، علاوه بر اینکه باید مجموعه‌ای از توانمندی‌ها و مهارت‌ها را داشته باشید، باید نشان دهید که درک کاملی از اخبار و ترندهای روز این حوزۀ پویا دارید. برای نمونه، می‌توانید با خواندن بلاگ‌پست‌های این ‌سایت‌ها از ترندها و اخبار روز دنیا آگاه شوید:

 1. وی‌پدیا (بلاگ صباویژن)
 2. The MOZ Blog
 3. The Social Media Examiner
 4. HubSpot
 5. The official Neil Patel Blog

آیندۀ دیجیتال مارکتینگ در ایران

بازار کار دیجیتال مارکتینگ در ایران در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام است و به‌راحتی نمی‌توان آیندۀ دیجیتال مارکتینگ را پیش‌بینی کرد. با توجه به برگزاری رویداد الکامپ امسال و طبق گزارش دی‌ام‌برد، خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی در این رویداد شرکت نکرده و نمی‌توان گفت همۀ شرکت‌کنندگان نیز آیندۀ درخشانی را برای این حوزه متصور می‌شدند.

در حال حاضر آیندۀ دیجیتال مارکتینگ به سیاست‌های دولت و شرایط فیلترینگ وابسته است که معلوم نیست در آخر این بخش شامل حمایت دولت می‌شود یا خیر.

درآمد دیجیتال مارکتینگ در ایران

درآمد دیجیتال مارکتینگ در ایران با توجه به عوامل مختلفی ازجمله تخصص فرد در مشاغل دیجیتال مارکتینگ، سطح ارشدیت دیجیتال مارکتر، شهر محل سکونت، نوع قرارداد، مقدار تجربۀ فرد و حتی خود سازمان متفاوت است؛ بنابراین مانند اکثر شغل‌ها نمی‌توان نرخی ثابت برای درآمد دیجیتال مارکتینگ در نظر گرفت.

سخن پایانی

تغییر شغل یک تصمیم بزرگ است و مستلزم تلاش، پشتکار، تداوم و تعهد است؛ تصمیمی که نباید یک‌شبه آن را بگیرید و باید تمام جوانب را بسنجید. برای ورود به بازار کار دیجیتال مارکتینگ، کسب مهارت و دانش مورد نیاز ممکن است در ابتدای مسیر، چالش‌برانگیز باشد، اما بعد از برداشتن قدم‌های اولیه، اعتمادبه‌نفس کافی را کسب می‌کنید و این شغل پربار، تا مدت‌ها کامتان را شیرین می‌کند.

در این شغل نیاز دارید که کار با ابزارها و فناوری‌های مورد نیاز برای رویارویی با چالش‌های پیش رو را یاد بگیرید. برای این کار می‌توانید سری به بلاگ‌پست‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال در وی‌پدیا بزنید.

سؤالات متداول

دیجیتال مارکتینگ چیست؟


بازاریابی دیجیتال که به آن بازاریابی آنلاین نیز گفته می‌شود، به تمام تلاش‌های بازاریابی که در اینترنت انجام می‌شود اشاره دارد. کسب‌وکارها در این نوع بازاریابی از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جست‌وجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایت‌ها برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می‌کنند.

درآمد دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟


درآمد دیجیتال مارکتینگ در ایران با توجه به عوامل مختلفی ازجمله تخصص فرد در مشاغل دیجیتال مارکتینگ، سطح ارشدیت دیجیتال مارکتر، شهر محل سکونت، نوع قرارداد، مقدار تجربۀ فرد و حتی خود سازمان متفاوت است؛ بنابراین مانند اکثر شغل‌ها نمی‌توان نرخی ثابت برای درآمد دیجیتال مارکتینگ در نظر گرفت.

آیندۀ دیجیتال مارکتینگ در ایران چطور است؟


بازار کار دیجیتال مارکتینگ در ایران در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام است و به‌راحتی نمی‌توان آیندۀ دیجیتال مارکتینگ را پیش‌بینی کرد. با توجه به برگزاری رویداد الکامپ امسال و طبق گزارش دی‌ام‌برد، خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی در این رویداد شرکت نکرده و نمی‌توان گفت همۀ شرکت‌کنندگان نیز آیندۀ درخشانی را برای این حوزه متصور می‌شدند.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.