یک رزومۀ دیجیتال مارکتینگ کامل باید شامل چه مواردی باشد؟

نکاتی برای به‌چشم آمدن رزومۀ دیجیتال مارکتینگی

شما شغل موردعلاقه‌تان را انتخاب کرده‌اید و هرچه را لازم بوده، انجام داده‌‌اید. مهارت کسب کرده‌اید و آماده‌اید تا وارد بازار کار شوید. حالا بخش سخت داستان برای رسیدن به آن شغل رسیده است: ارسال رزومه برای به‌دست‌آوردن فرصت‌های شغلی.

در نگاه اول هیچ‌چیز ترسناک‌تر از این نیست که بخواهید خودتان و مهارت‌هایتان را تنها در یک رزومه خلاصه کنید؛ اما نوشتن یک CV عالی می‌تواند به شما کمک کند تا جای پایتان را در بازار کار محکم کنید. یک CV برای نشان‌دادن مهارت‌ها و امتیازات شما به کارفرمایان ضروری است. روزمه قرار است به دیگران بگوید که شما چه کسی هستید و چه چیزی برای ارائه دارید. شما می‌خواهید به کارفرمایان بالقوه نشان بدهید که دقیقاً همان کسی هستید که آن‌ها به‌ دنبالش هستند.

واقعیت این است که معمولاً نوع و فرم رزومه برای هر موقعیت شغلی و شرکتی متفاوت است. با‌این‌حال، همۀ رزومه‌های خوب، به اصول اساسی و معیارهای یکسانی پایبند هستند. دانستن اینکه یک کارفرما به‌ دنبال چه زبان و لحنی در رزومه است، به CV شما کمک می‌کند تا از بقیۀ نمونه‌های ارسالی متمایز شود. برای نوشتن یک رزومۀ خوب، این پنج مورد ضروری را به خاطر بسپارید:

۱) روزمه را متعلق به خودتان کنید

تمرکز‌ روی خودتان را با نوشتن نام و نام‌خانوادگی و اطلاعات تماس و سوابق حرفه‌ای‌تان در قسمت بالایی رزومه، حفظ کنید. فضای ارزشمندی که در آن می‌توانید مهارت‌هایتان را برجسته کنید، هدر ندهید. عنوان این قسمت را با عناوین تکراری و خسته‌کننده‌ای مثل «رزومۀ کاری» یا «مهارت‌ها» پر نکنید. فراموش نکنید که شما اینجا یک محصول و همان چیزی هستید که CV شما بازاریابی می‌کند؛ بنابراین، با عناوین خاص و معرفی متفاوت، خودتان را متمایز کنید.

معمولاً فرمت CV منعطف است، اما مثلاً باید شماره‌تلفن، ایمیل و شهری را که در آن زندگی می‌کنید، با فونت کوچک‌تر نسبت به سایر موارد، در رزومه بنویسید. البته حتماً مطمئن شوید که خواننده می‌تواند به‌راحتی این اطلاعات را پیدا کند و بخواند. بالاخره هدف از نوشتن رزومه این است که کارفرما با شما تماس بگیرد. آدرس و لینک صفحۀ شخصی خود در لینکدین (LinkedIn) یا هر سایت حرفه‌ای شغلی دیگر را به بالای رزومه‌تان اضافه کنید. این داده‌ها به کارفرماها امکان می‌دهد تا شما را بهتر بشناسند و به آن‌ها نشان می‌دهد که شما یک فرد واقعی هستید که به این موقعیت شغلی علاقه‌مند هستید.

همچنین، بهتر است قبل از نوشتن تجربیات و تحصیلاتتان، یک نمایۀ حرفه‌ای در بالای رزومۀ خود قرار بدهید که شامل خلاصه‌ای از مهارت‌ها، تجربه‌ها و اهداف خاصی است که هنگام درخواست برای این موقعیت، دارید. این کار به استخدام‌کنندگان کمک می‌کند تا یک دید سریع و فوری از آنچه در CV شما می‌خوانند، به ‌دست بیاورند.

شما نباید اطلاعاتی را که به‌نوعی حریم خصوصی شما محسوب می‌شود، در روزمه وارد کنید. مثلاً نیازی به استفاده از عکس در رزومه نیست. این نوع محتوا‌ها نه‌تنها غیرضروری، که نامناسب هستند و حتی در برخی جاها، پرسیدن آن‌ها از سوی کارفرمایان، غیرقانونی است. قوانین سخت‌گیرانه‌ای بر آنچه کارفرمایان ممکن است از کارمندان بخواهند نظارت می‌کند تا حریم خصوصی و حقوق اولیۀ انسانی، به‌خوبی رعایت شود.

یک راهنمایی سریع: با خود‌تان مثل یک برند رفتار کنید و برای خودتان بازاریابی کنید.

۲) رزومه را تمیز و متمرکز نگه دارید

هیچ‌چیز بدتر از خواندن یک CV غیرمتمرکز و از نظر بصری آشفته، نیست. برای جلوگیری از ایجاد سردرد در استخدام‌کننده، مطمئن شوید که محتوای شما به‌درستی نوشته شده است، فونت‌ها یا طرح‌های بصری زیادی ندارد و به‌وضوح، مهارت‌ها و تجربیات شما را نشان می‌دهد.

یک راه آسان برای تمیز‌نگه‌داشتن رزومه، استفاده از bullet points است. آلیسون دویل، کارشناس جست‌وجوی کار برای The Balance Career، می‌گوید: «مدیر استخدام یا استخدام‌کننده‌ها به‌طور متوسط ​​تنها چند ثانیه به بررسی رزومۀ متقاضی می‌پردازند. برای گرفتن مصاحبه، باید تجربۀ خود را در رزومه برجسته کنید و به‌سرعت به خواننده نشان بدهید. یک لیست شماره‌گذاری با bullet points می‌تواند به شما در ساختن روزمۀ تمیز، کمک کند. یک رزومۀ تمیز به‌سرعت و به‌راحتی به کارفرما نشان می‌دهد که شما برای کار او مناسب هستید.»

حواستان باشد همیشه بهترین فونت‌ها، ساده‌ترین و خواناترین‌ فونت‌ها هستند. اندازه‌های ۱۰ تا ۱۲ فونت‌هایی مثل Arial، Times New Roman یا Calibri معمولاً برای متن روزمه بهترین هستند. فونت‌های بزرگ‌تر در اندازۀ ۱۴ تا ۱۸ هم برای عناوین و زیرعنوان خوب هستند؛ اما برای همۀ بخش‌ها از یک نوع فونت‌ استفاده کنید. فاصله‌ها و حاشیه‌های صفحات روزمۀ شما نیز باید استاندارد باشد.

اینفوگرافیک‌ها اغلب می‌توانند در رزومه نامرتب به ‌نظر برسند و بهتر است از آن‌ها صرف‌نظر کنید. میشل کروز از Career Cast می‌گوید که اگرچه طرح‌های خلاقانه می‌توانند جذاب باشند، اما آن‌ها همچنین یک راه عالی برای آزار استخدام‌کنندگانی هستند که درصدد بررسی صدها روزمه در مدت کوتاه هستند. به‌طور کلی تأثیر اینفوگرافیک‌ رزومه روی کارفرما، خیلی به موقعیت و حس و حال او بستگی دارد. بهتر است با رزومۀ خود شانسی رفتار نکنید و به‌جای اینفوگرافیک‌ها از bullet points و گرافیک رایانه‌ای مناسب در متن  استفاده کنید تا خوانایی رزومه‌تان حفظ شود.

یک نصیحت مهم اینکه همیشه رزومۀ خود را کوتاه، شیک و ساده نگه دارید.

۳) مخاطبان خود را بشناسید

مطمئن شوید که اطلاعاتی را که در رزومه‌تان می‌نویسید، با موقعیت شغلی که برای آن درخواست می‌کنید همخوانی دارد. تجربه‌های داوطلبانه و مهارت‌هایی را که آموزش دیده‌اید، براساس نوع شغل درخواستی انتخاب کنید. مثلاً اگر ۱۰ سال است باله کار می‌کنید و می‌خواهید برای شغل تبلیغاتی درخواست بدهید، احتمالاً نوشتن آن چندان با موقعیت شغلی مرتبط نیست؛ بنابراین بهتر است آن را رها کنید. اما تجربۀ داشتن یک شغل پاره‌وقت در دوران دبیرستان و اجرای کمپین شبکه‌های اجتماعی برای یک فروشگاه سخت‌افزار محلی در رزومه، می‌تواند برای این موقعیت شغلی به‌کارتان بیاید.

کمی تحقیق کنید و با شرکتی که می‌خواهید برایش کار کنید، آشنا شوید. کلمات کلیدی‌ای را که آن‌ها در مستندات و شرح شغل خود استفاده می‌کنند پیدا کنید و از آن‌ها در CV خود استفاده کنید. این کار به استخدام‌کنندگان نشان می‌دهد که شما شرکت آن‌ها و موقعیت شغلی درخواستی را به‌خوبی می‌شناسید و برای این شغل، مناسب هستید. برای مثال، اگر برای موقعیت شغلی کارشناس سئو یا بازاریابی دیجیتال درخواست می‌دهید، مطمئن شوید که تجربۀ SEO و SERP و همچنین آشنایی خود با PPC را حتماً در رزومه ذکر کرده‌اید.

جن دیوید، مشاور CV در کتابخانۀ CV، معتقد است که شما فقط باید تجربیات مرتبط ده سال گذشتۀ خود را در رزومه بنویسید؛ یعنی نوشتن سوابق و تجربه‌های کاری شما در بیش از ده سال پیش، احتمالاً خیلی برای کارفرما مهم نیست.

علاوه‌بر‌این، او می‌گوید پس از اینکه به‌دقت انتخاب کردید که می‌خواهید کدام جنبه از مهارت‌ها و تجربیات خود را در رزومه بگنجانید، باید تا‌حد‌امکان مختصر به آن‌ها اشاره کنید. CV شما باید خلاصه‌ای از سوابق مهارتی و حرفه‌ای شما باشد. نوشتن تیتروار نام کارفرمایان قبلی و تاریخ و مدت زمان همکاری شما با آن‌ها، به استخدام‌کننده اجازه می‌دهد تا به‌سرعت و به‌راحتی نکات برجسته، موفقیت‌ها و پیشرفت شغلی شما را ببیند.

البته می‌توانید در ادامه و قسمت پایین‌تر رزومه شرح مختصری از موقعیت‌های شغلی و انواع مسئولیت‌هایی را که در زمان کار با هر کارفرما به عهده داشتید، به فهرست تجربیات‌ خود اضافه کنید. جزئیات کوچک به استخدام‌کنندگان اجازه می‌دهد تا انواع نقش‌هایی را که با آن‌ها آشنا هستید، بشناسند. بهتر است تجربیات خود را به‌ترتیب زمانی معکوس فهرست کنید و از آخرین موقعیت خود در بالای فهرست شروع کنید.

اگر تمام این نکات را دنبال کنید، مشکلی برای نوشتن یک CV اولیه ندارید. همچنین می‌توانید زمانی که موقعیت‌ها یا شرکت‌های خاصی را هدف قرار می‌دهید، رزومۀ خود را سفارشی کنید. ایجاد یک الگوی رزومۀ کاری، ویرایش و سفارشی‌سازی مذکور را سریع‌تر و ساده‌تر می‌کند.

یک فن کوزه‌گری: فقط تجربیات مرتبط و اخیر را در رزومه‌تان فهرست کنید.

۴) اعداد و ارقام مهم هستند

فقط فهرست کمی از دستاوردها، رزومۀ شما برای شغل بازاریابی دیجیتال را متمایز نگه می‌دارد و مهارت‌ها و تعهد شما را به پروژه‌های گذشته، نشان می‌دهد. نسل جدید بر این باور است که باید از تجزیه‌و‌تحلیل و معیارها برای ارتباط با نحوۀ بهبود کسب‌و‌کار استفاده کرد؛ مثلاً برای افزایش ترافیک بازدید از یک سایت یا به‌طور کلی، درآمد. در رزومه هم شما باید این عناصر ملموس و مهم را ارائه دهید. نتایج قابل اندازه‌گیری نه‌تنها به مشخص‌ترکردن رزومۀ شما کمک می‌کنند، بلکه فرصتی را برای شما فراهم می‌کنند تا نشان دهید که چگونه مهارت‌ها و اخلاق کاری شما کمک‌های ارزشمندی به اهداف کارفرمایان گذشتۀ شما کرده است.

برای مثال، اگر در رزومۀ خود بیان کنید که ترافیک ارگانیک در پروژه‌ای که در آن مشارکت داشته‌اید، چه میزان افزایش یافته است، مهارت‌های شما در استفاده از ابزارهای تحلیل سئو مانند WordPress ،Moz ،SEMrush یا Google Analytics مشخص می‌شود. چیزی را به حدس و گمان واگذار نکنید. به استخدام‌کننده اجازه بدهید که دقیقاً بداند شما چقدر درگیر پروژه‌ها بوده‌اید و چقدر سود و موفقیت با یک پروژه به‌ دست آورده‌اید. همۀ این‌ها رزومۀ بازاریابی دیجیتال شما را شخصی‌تر و سفارشی‌تر می‌کند و دستاوردهای شخص شما را بیشتر نشان می‌دهد.

نکتۀ اساسی: یک نمونه‌کار حرفه‌ای یا لینک وب‌سایت را پایین داده‌های مرتبط با تجزیه‌وتحلیل پروژه‌های قبلی‌تان قرار دهید.

۵) ویرایش و به‌‌روزرسانی کنید

آخرین اما مطمئناً نه کم‌اهمیت‌ترین مرحله، ویرایش روزمه است. ویرایش متن می‌تواند یک CV دیجیتال مارکتینگ را عالی کند یا باعث خراب‌شدنش شود. حتی اگر اطمینان دارید که  در نوشتن رزومه هیچ خطایی مرتکب نشده‌اید، خواندن و بررسی دوبارۀ CV برای کنترل هرگونه اشتباه احتمالی، هیچ‌وقت ضرری ندارد.

اگر برای یک موقعیت بازاریابی دیجیتال درخواست می‌کنید، تقریباً بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که اشتباهات تایپی یا نگارشی در روزمه‌تان باشید. این اشتباهات باعث می‌شود که استخدام‌کنندگان فکر کنند که شما هنگام ایجاد محتوا، بی‌‌توجه هستید. با بازخوانی چندین‌بارۀ رزومه، از اشتباهات ساده جلوگیری می‌کنید. همیشه مراقب اشتباهات املایی و گرامری باشید. یک راه خوب دیگر برای بررسی رزومۀ خود این است که آن را از طریق Grammarly کنترل کنید.

می‌توانید از یک دوست برای کنترل و ویرایش رزومۀ خود کمک بگیرید. گاهی‌اوقات، داشتن یک‌جفت چشم تازه کمک می‌کند تا اشتباه کوچکی که ممکن است از زیر چشم ما رد شود هم گیر بیفتد.

نتیجه‌‌گیری

اگر تمام این نکات را رعایت کنید، رزومۀ دیجیتال‌مارکتینگ شما خواناتر و بازتاب‌دهندۀ کامل مهارت‌های شما خواهد بود. حالا تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمۀ ارسال کلیک کنید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.