برای دیجیتال‌مارکترشدن به چه مدرک تحصیلی‌ای نیاز دارید؟

دیجیتال‌مارکتینگ همیشه در حال تغییر است؛ به این معنا که هر سال، نوآوری‌ها، فناوری‌ها و مفاهیم مخرب، زمین بازی را تغییر می‌دهند. درواقع برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال در درازمدت، باید با گذر زمان رشد کنید. با‌این‌حال، مهارت‌ها، شایستگی‌ها و صلاحیت‌های اساسی برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که تا حد زیادی ثابت هستند و تسلط بر آن‌ها، یک شروع موفقیت‌آمیز را رقم می‎زند.

در حال حاضر، مشاغل دیجیتال‌مارکتینگ بیشترین تقاضا را برای بخش‌های بازاریابی امروزی دارند و توانایی‌های تبلیغاتی و محتواسازی، به‌عنوان مهارت‌های ضروری شناخته می‌شوند. با این اوصاف، برای رسیدن به موفقیت، شرایطی وجود دارد که شما نیاز دارید تا بتوانید مسیر درست خود را در دنیای سرگرم‌کننده، هیجان‌انگیز و پرشتاب بازاریابی دیجیتال پیدا کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط لازم برای تبدیل‌شدن به یک دیجیتال‌مارکتر

در‌حالی‌که هیچ مسیر مشخصی برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال یا به‌دست‌آوردن اولین فرصت شغلی در این زمینه وجود ندارد، اکثر کارفرمایان مایل‌اند مدرک یا گواهی شما برای تأیید و تکمیل موفقیت‌آمیز دورۀ بازاریابی دیجیتال مقدماتی را ببینند، تا صلاحیت و مهارت‌های شما به آ‌ن‌ها اثبات شود.

با انجام این کار، نه‌تنها مهارت‌های اساسی، اطلاعات کافی و اعتماد‌به‌نفس مورد نیاز برای شروع یک حرفۀ پربار در بازاریابی دیجیتال را به دست خواهید آورد، که بسیار هم کاربردی است و برای بازارکار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه درک درستی از اصول تبدیل‌شدن به یک دیجیتال‌مارکتر را نیز به دست خواهید آورد؛ اصول یا حوزه‌هایی که اکثریت قریب‌به‌اتفاق مشاغل بازاریابی دیجیتال را تشکیل ‌می‌دهند. بعد از آن، به‌سرعت به حوزۀ بازاریابی دیجیتالی که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید، علاقه‌مند می‌شوید و در یک دورۀ بازاریابی دیجیتال، خاص در رشته‌هایی مانند زیر ثبت‌نام می‌کنید.

  • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی؛
  • بازاریابی اجتماعی؛
  • استراتژی و برنامه‌ریزی دیجیتال؛
  • بازاریابی محتوایی و درون‌گرا؛
  • بازاریابی ایمیلی.

بعد از مراحل اولیه، با گذراندن دورۀ پیشرفته‌تر بازاریابی دیجیتال یا مدرکی که بر حوزۀ خاصی از بازاریابی دیجیتال تمرکز دارد، سطح اشتغال‌پذیری خود را افزایش می‌دهید و راه ورود خود را به برند‌های بالقوه یا کسب‌وکارهایی که به دنبال تازه‌کارهای ماهر برای پیشبرد تلاش‌های تبلیغاتی خود هستند، باز می‌کنید.

گواهی‌نامه‌های تخصصی مهم هستند

مدارک تخصصی اگرچه اجباری نیستند، اما روشی جدید، مؤثر و شناخته‌شده برای به‌دست‌آوردن مهارت‌های تخصصی بازاریابی دیجیتال، و در‌عین‌حال به‌دست‌آوردن یک مزیت رقابتی بسیار مهم در رقابت کاریابی هستند. یکی از مطالعاتی که به‌تازگی انجام شده است نشان ‌می‌دهد که ۶۰درصد از دیجیتال‌مارکترها و کارشناسان معتقدند که در هنگام استخدام تازه‌کارها، بیشتر کارفرمایان علاوه بر مدارک سنتی، به مهارت و توانایی شما توجه ویژه دارند. درواقع استخدام مبتنی بر مهارت در حال گسترش است.

مینی‌دوره‌های آنلاین به شما کمک می‌کنند در مدت‌زمان کوتاهی، به‌سرعت مطالب جدید را آموزش ببینید و در‌عین‌حال صلاحیت معتبری درزمینۀ بازاریابی دیجیتال کسب کنید. به‌علاوه، همان‌طور که مطالب بالا نشان می‌دهد، احتمالاً به افزایش شانس شما برای رسیدن به یک جایگاه خوب کمک ‌می‌کنند؛ چراکه شغل بازاریابی دیجیتال، بسیار قابل توجه است.

علاوه‌بر‌این، با خواندن منظم نشریات صنعت و با همگام‌ماندن با آخرین روندها و تغییرات در دنیای بازاریابی دیجیتال، اطمینان حاصل ‌می‌کنید که مهارت‌ها و دانش شما مرتبط باقی ‌می‌مانند و بهترین شانس ممکن برای یک شغل پررونق، بادوام و با درآمد بالا را به شما ‌می‌دهد.

«در عصر نوسانات امروزی، راهی جز تغییرات و به‌روزبودن وجود ندارد. تنها مزیت پایداری که ‌می‌توانید نسبت به دیگران داشته باشید، چابکی و سرعت است، همین.» (فرانک دسوزا، مدیرعامل Cognizant)

۷ راه برای تبدیل‌شدن به بهترین بازاریاب دیجیتال

پیش‌بینی ‌می‌شود که تا سال ۲۰۲۲ هزینه‌های تبلیغات دیجیتال در ایالات‌متحده از ۲۰۰میلیارد دلار فراتر رود. چه هدف خود را به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال در نظر گرفته باشید، چه فقط بخواهید مهارت‌های خود را ارتقا دهید، تاکتیک‌ها و گام‌های خاصی را ‌می‌توان برای موفقیت در هر موقعیتی برداشت. همچنین، چه به‌عنوان یک فریلنسر کار کنید و چه به‌ دنبال به‌دست‌آوردن یک موقعیت بازاریابی دیجیتال در سطح بالا باشید، مشاغل زیادی برای دیجیتال‌مارکترها، با توجه به مهارت‌های مرتبط و به‌روز و دستمزدهای عالی وجود دارد.

بنابراین، برای تبدیل‌شدن به بازاریاب دیجیتالی حرفه‌ای و پرتقاضا که شرکت‌ها به دنبال آن هستند، چه‌ کاری ‌می‌توانید انجام دهید؟ در اینجا هفت نکته وجود دارد که به شما کمک ‌می‌کند تخصص، استراتژی و حرفه‌ی خود را به‌عنوان یک دیجیتال‌مارکتر، کارآمد و مؤثر کنید.

۱) در رویدادهای شبکه‌ای شرکت کنید

اگرچه دانش و منابع بازاریابی دیجیتال به‌طور گسترده از مراجعی مانند پادکست‌ها و مقالات آنلاین در دسترس است، اما سرمایه‌گذاری برای ثبت‌نام یا پیوستن به یک کنفرانس، مزایایی را به شما ارائه ‌می‌دهد که از طریق منابع دیگر نمی‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. در این کنفرانس‌ها یا رویدادهای شبکه‌ای، شما این فرصت را دارید که به کارشناسان صنعت جهانی گوش دهید، از بهترین متخصصان بازاریابی دیجیتال در رویداد مشاوره بگیرید و از روندهای آینده در صنعت بازاریابی دیجیتال آگاهی پیدا کنید. این نوع رویدادها همچنین دارای ارائه‌ها، کارگاه‌ها و درس‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های دیجیتال خود را بسازید و درک خود را از اینکه چرا کاری را انجام می‌دهید، گسترش دهید. کنفرانس‌های محلی یا بین‌المللی نه‌تنها می‌توانند مهارت‌های حرفه‌ای شما را اصلاح کنند، بلکه به شما این فرصت را می‌دهند که با همکاران و مربیان، رابطه برقرار کنید.

۲) از برندها و کارآفرینان بازاریابی دیجیتال بیاموزید

اگر در نظر دارید یا به‌تازگی یک حرفه در بازاریابی دیجیتال را شروع کرده‌اید، سرمایه‌گذاری در یک کنفرانس بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای ممکن است یک جهش بسیار بزرگ باشد. خوشبختانه، محتوای آنلاین بسیار خوبی وجود دارد که برای ایجاد یک حرفۀ بازاریابی دیجیتال موفق طراحی شده است. «رهبران فکری» بازاریابی دیجیتال، تجربه، تخصص و دانش لازم برای ایجاد محتوایی را دارند که برای مبتدیان در دسترس باشد و ازآنجاکه اکثر این رهبران صنعت، خودشان بازاریاب‌های دیجیتال هستند، دقیقاً ‌می‌دانند که چگونه محتوای خود را در موتورهای جست‌وجو و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به‌راحتی پیدا کنند. به احتمال زیاد قبلاً مقالات کارشناسانی مانند نیل پاتل و وبینارهای نیل شافر را دیده‌اید.

همچنین بهتر است بدانید که کتابخانه DMI مملو از ابزارها، کتاب‌های الکترونیکی و پادکست‌هایی است که هر موضوع و برندی را که در بازاریابی دیجیتال فکرش را کنید، پوشش می‌دهد. این منابع هم برای تازه‌واردان صنعت و هم برای بازاریابان سطح بالا طراحی شده‌اند تا به شما در رسیدن به اهداف شغلی خود کمک کنند.

۳) با افراد همفکر و هم‌مسیر خود ارتباط برقرار کنید

شاید برات جالب باشه:

به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، بخش بزرگی از کاری که انجام ‌می‌دهید، توسعۀ جوامع آنلاین است. چه برای برند شخصی شما باشد یا یک سازمان جهانی، یک جامعۀ قوی ‌می‌تواند باعث رشد کسب‌و‌کار شما شود یا آن را شکست دهد. پس چرا نمی‌خواهید به‌طور فعال در یک جامعۀ همفکر از همراهان خود شرکت کنید؟

جوامع فعال بازاریابی دیجیتال (آنلاین یا آفلاین) ‌می‌توانند به شما کمک کنند اهمیت کاری را که انجام ‌می‌دهید و اینکه چگونه ‌می‌تواند در «ابعاد بزرگ» بر کسب‌و‌کار و زندگی شما مؤثر باشد، تشخیص دهد. به‌عنوان یک دانشجو یا عضو DMI، می‌توانید بخشی از یک جامعۀ بازاریابی دیجیتال جهانی باشید که در آن می‌توانید در انجمن‌ها پست ارسال کنید، شبکه‌سازی کنید، همکاری کنید و پشتیبانی همتایان خود را پیدا کنید.

با برقراری ارتباط می‌توانید با ناامیدی‌ها یا سؤال‌پرسیدن درمورد حوزه‌ای از بازاریابی دیجیتال که با آن ناآشنا هستید، به توانایی‌های خود اعتماد کنید و خود را به‌سمت یادگیری و امتحان استراتژی‌ها و فرایندهای جدید سوق دهید.

۴) یک دورۀ کارآموزی دیجیتال‌مارکتینگ پیدا کنید

مانند کارآموزی در هر زمینه‌ای، بسیاری از افراد این کار را فرصتی برای کارکردن در یک محیط حرفه‌ای ‌می‌دانند که توانایی‌های آن‌ها را افزایش ‌می‌دهد. یک دورۀ کارآموزی ‌می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما زمانی که توسط تیم مناسب احاطه شده باشید، ‌می‌توانید از اشتباهات و موفقیت‌های آن‌ها درس بگیرید.

کارآموزی نه‌تنها ‌می‌تواند به گسترش نمونه‌کارها و تجربۀ بازاریابی دیجیتال شما کمک کند، بلکه ‌می‌تواند شما را با آنچه در یک محیط کاری درک ‌می‌کنید آشنا کند. ازآنجایی‌که جنبه‌های بسیاری از بازاریابی دیجیتال وجود دارد، ممکن است متوجه شوید که هنگام نوشتن محتوای خلاقانه از تنهایی لذت می‌برید یا با همکاری در یک کمپین جدید برای بازاریابی یک محصول یا خدمات جدید، پیشرفت می‌کنید. یک دورۀ کارآموزی به شما تجربۀ زندگی واقعی ‌می‌دهد و کمک ‌می‌کند تا چالش‌هایی را که بازاریابان روزانه با آن مواجه هستند، درک کنید.

۵) عضو یک تیم حرفه‌ای شوید

آیا می‌دانستید که عضویت رسمی ‌یک سازمان حرفه‌ای فقط برای مشاغلی مانند معماران، وکلا یا پزشکان نیست؟ دیجیتال‌مارکتینگ یک صنعت حرفه‌ای جهانی است؛ به این معنی که عضویت در یک تیم بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای ‌می‌تواند به نشان‌دادن اعتبار شما و متمایزشدن از رقبا برای رسیدن به آن شغل رؤیایی، کمک کند.

معمولاً تبدیل‌شدن به بخشی از یک سازمان حرفه‌ای، فقط پس از تکمیل یک گواهینامه قابل دستیابی است. برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال حرفه‌ای می‌توانید دوره دیپلم حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال را سپری کنید. این دوره تمام عناصر کلیدی بازاریابی دیجیتال را به‌طور عمیق پوشش ‌می‌دهد؛ از‌جمله اینکه:

۶) یک دیجیتال‌مارکتر به‌روز باشید

همان‌طور که برنامه‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به تکامل خود ادامه می‌دهند، بازاریابان نیز باید با مخاطبان تعامل داشته باشند؛ از همراهی با کلمات اختصاری رایج (PAA) گرفته تا دانستن تأثیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی. بهتر است بدانید بازاریابی دیجیتال هرگز بدون تغییر نمی‌ماند و برای همگام‌شدن، سازگاری لازم است.

خبر خوب؟ همگام‌شدن با صنعت کار سختی نیست. پادکست‌های بازاریابی دیجیتال آموزنده، به‌طور گسترده در دسترس هستند. به‌علاوه، سایت‌هایی مانند HubSpot مطالب واضح و تحقیق‌شده را درمورد هر چیزی که ‌می‌خواهید در موردش بدانید، منتشر ‌می‌کنند تا شما را در جریان پیشرفت‌های جدید مانند TikTok، اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی و موضوعات تخصصی‌تر مانند Core Web Vitals و حذف کوکی‌های شخص ثالث (third-party cookies) از Web browsing نگه دارد.

چه در نشریات مورد علاقۀ خود مشترک شوید یا یک پادکست را به‌عنوان بخشی از برنامۀ صبحگاهی خود تنظیم کنید، این درک عمیق از صنعت شما ‌می‌تواند به شما کمک کند تا به یک متخصص بازاریابی دیجیتال تبدیل شوید.

۷) آموزش‌دیدن را ادامه دهید

اگرچه آموزش‌دیدن ‌می‌تواند دارایی ارزشمندی برای هر شغلی در بازاریابی دیجیتال باشد، اما یادگیری شما، زمانی که دوره تمام ‌می‌شود، متوقف نمی‌شود. سرمایه‌گذاری در آموزش برای تخصص بیشتر به شما کمک ‌می‌کند تا به یک بازاریاب دیجیتال برجسته با مهارت‌های متنوع و مورد تقاضا تبدیل شوید. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، صنعت بازاریابی دیجیتال به‌طور مداوم در حال پیشرفت است؛ بنابراین دانش صنعت شما نیز باید تغییر کند. همۀ ما ‌می‌دانیم که اگر رشته‌ای باشد که به آن علاقه دارید، قطعاً دوره یا گواهینامۀ معتبر برای آن وجود دارد؛ پس، از سرمایه‌گذاری روی خود و شغلتان نترسید.

درنهایت

به‌طور خلاصه، چه بخواهید یک کسب‌‌وکار آنلاین موفق راه‌اندازی کنید و چه بخواهید به یک دیجیتال‌مارکتر ارشد تبدیل شوید، این صنعت پر از فرصت‌ برای کسانی است که زمان می‌گذارند تا مهارت خود را ارتقا دهند و در‌حالی‌که هیچ مدرک اجباری‌ای برای استخدام در جایگاه بازاریاب دیجیتال لازم نیست، با ثبت‌نام و گذراندن موفقیت‌آمیز یک دورۀ معتبر و جامع بازاریابی دیجیتال، شانس خود را برای رسیدن به شغل رؤیایی خود، به‌عنوان متخصص دیجیتال مارکتر، به‌طور تصاعدی افزایش خواهید داد. به‌علاوه، با به‌دست‌آوردن اعتبار در زمینه‌ها یا مهارت‌های تخصصی‌تر، یک مزیت رقابتی واقعی در انبوه رقابت‌های خارج از کشور به ‌دست خواهید آورد.

توضیحات متا: شاید مسیر تبدیل‌شدن به یک دیجیتال‌مارکتر حرفه‌ای مبهم به نظر بیاید، اما با سپری‌کردن این مسیر می‌توانید به یک متخصص حرفه‌ای تبدیل شوید. مزیت رقابتی شما برای استخدام‌شدن، اینجاست.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.