بهینه‌سازی خلاق پویا (DCO) چیست؟

و DCO چگونه می‌تواند کسب‌وکار شما را ارتقا دهد؟ + 8 مزیت کلیدی

هیچ اتفاقی بهتر از آن نیست که چیزی کاملاً متناسب با خودمان به ‌دست بیاوریم، یا دقیقاً در همان لحظه‌ای که دنبالش می‌گردیم سر راهمان سبز شود. آن‌قدر مهم است که گاهی چشمانمان برق می‌زند و با شگفتی برای دیگران تعریفش می‌کنیم. این می‌تواند تبلیغ یک پالتوی دخترانه در هوای برفی یا یک کیک رژیمی در حجم مناسب باشد. اما این موضوع چه ربطی به بهینه‌سازی خلاق پویا دارد؟

افرادی که درزمینۀ تبلیغات دیجیتال فعالیت می‌کنند باید بدانند که بهترین راه دستیابی به کاربر هدف، از طریق تبلیغات کاملاً متناسب است. هنگامی که مخاطبان هدف با برند شما تعامل دارند، می‌خواهند احساس خاص‌بودن کنند. شخصی‌سازی کلید یک تجربۀ بازاریابی دیجیتال قدرتمند است. بااین‌حال، چگونه می‌توانید از رقبای خود متمایز ‌شوید و به مشتریان خود یک تجربۀ منحصربه‌فرد دهید؟ برای کسب‌وکارهای امروزی، بهینه‌سازی خلاق پویا (DCO) یک راه‌حل اثبات‌شده است.

به خواندن این مطلب از وی‌پدیا ادامه دهید تا دربارۀ بهینه‌سازی خلاق پویا بیشتر بدانید و متوجه شوید چرا کسب‌وکار شما باید از DCO در برنامۀ بازاریابی خود استفاده کند.

فهرست مطالب

بهینه‌سازی خلاق پویا در یک نگاه

هیچ دو کاربری یکسان نیستند و تجربیات خرید آن‌ها نیز نباید چنین باشد. هر بار که یک مشتری بالقوه (Prospect) از سایت شما بازدید می‌کند یا به هر نحو دیگری با کسب‌وکار شما تعامل برقرار می‌کند، آرزوی تجربۀ شخصی متناسب با نیازهای خود را دارد. با بهینه‌سازی خلاق پویا می‌توانید این انتظارات را برآورده کنید.

بهینه‌سازی خلاق پویا (DCO) یا Dynamic Creative Optimization نوعی تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده است که از داده‌های بلادرنگ استفاده می‌کند تا تصمیم بگیرد کدام آگهی تبلیغاتی را به یک کاربر خاص نشان بدهد. DCO ابزاری است که به بازاریابان اجازه می‌دهد تا نسخه‌های مختلف خلاقیت تبلیغاتی خود را به‌صورت خودکار و مداوم آزمایش کنند تا بهترین نسخه را برای کاربران مختلف بیابند. DCO می‌تواند برای تبلیغات نمایشی و تبلیغات ویدیویی استفاده شود و این روزها محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

به عبارت دقیق‌تر، بهینه‌سازی خلاق پویا فرایندی است که به‌وسیلۀ آن تبلیغ‌کنندگان می‌توانند خلاقیت تبلیغاتی خود را شخصی‌سازی کنند. این فرایند شامل استفاده از فناوری‌های مختلف ازجمله فناوری DSP برای ارائۀ تبلیغات براساس داده‌های کاربر و زمینۀ آن‌ها، مانند جنسیت، سن، مکان، تاریخچۀ خرید، شرایط آب‌وهوایی و موارد دیگر است تا آن را بیش از حد مرتبط کند.

DCO را به‌عنوان تبلیغات هوشمند سفارشی‌شده برای شخصی که به آن نگاه می‌کند در نظر بگیرید. جای تعجب نیست که این رویکرد، عملکرد تبلیغات و کارایی هزینه را افزایش می‌دهد، و به همین دلیل DCO به مرکز گفت‌وگوها در دنیای تبلیغات امروز تبدیل شده است. DCO کمپین‌های تبلیغاتی بلادرنگ را از طریق ابزارهای برنامه‌ریزی متناسب با نیازهای مخاطبان شما ایجاد می‌کند. این رویکرد بر دو شکل مختلف فناوری متمرکز است: خلاق پویا (Dynamic Creative) و بهینه‌سازی خلاق پویا (Dynamic Creative Optimization). در هر دو مورد، هدف پلتفرم‌ها بهینه‌سازی عملکرد شما از طریق ابزارهای تکنولوژیکی است. این فناوری فیدهایی از داده‌ها را برای خلاقان مختلف جمع‌آوری و ارسال می‌کند تا ورودی‌های مرتبطی را ایجاد کند و مشتریان را با موفقیت هدف قرار دهد.

همان‌طور که احتمالاً تصور کرده‌اید، این فرایند نیازمند حجم وسیعی از داده‌ها و صدها و شاید هزاران واحد خلاق برای یک جایگاه تبلیغاتی است. مانند بسیاری فرایندهای داده‌محور دیگر، DCO نیز فقط به همان اندازه‌ای خوب عمل می‌کند که داده‌های شما خوب باشند. جمع‌آوری این داده‌های عظیم کاری دلهره‌آور است، اما ابزارهایی مانند پلتفرم‌های مدیریت خلاق (CMP)، بیشتر بار آن را با خودکارسازی کارهای تکراری و پرزحمت بر عهده می‌گیرند. به‌طور مثال، این سناریو را تصور کنید:

می‌خواهید ۱۰ تصویر پس‌زمینۀ مختلف را در ترکیب با ۳۰ فراخوان به اقدام (CTA) مختلف امتحان کنید. این کار به ۳۰۰ ترکیب منجر می‌شود که تولید دستی آن‌ها دشوار است. به‌جای تولید دستی، ابزارهای خلاق برنامه‌ریزی‌شده امکان تولید خودکار تمام تغییرات ممکن را با بیرون‌کشیدن assetها از یک فید فراهم می‌کنند (assetهای خلاقانه، فایل‌های دیجیتالی هستند که برای کمپین‌ها یا پروژه‌های بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می‌شوند. فرمت‌های مورد استفاده اغلب شامل ویدئو، آرم، تصاویر و انواع دیگر فایل‌های رسانه‌ای غنی می‌شود).

سپس DSP (پلتفرم سمت تقاضا) تعیین می‌کند که کدام ترکیب را به کدام مخاطب ارائه دهد؛ نه براساس URL بازدیدشده، بلکه براساس مخاطب هدف و داده‌های تاریخچۀ عملکرد ترکیب‌های قبلی روی آن مخاطب. در زبان تبلیغاتی، به این فرایند «بهینه‌سازی خلاق پویا» گفته می‌شود که به‌اختصار DCO نامیده می‌شود.

فرایند بهینه‌سازی خلاق پویا چگونه انجام می‌شوداین مفهوم اغلب برای هدف‌گیری مجدد (ریتارگتینگ) پویا استفاده می‌شود؛ زمانی که یک محصول مشاهده‌شده توسط یک مخاطب، بعداً در ‌سایت یا رسانۀ دیگری به او نمایش داده می‌شود.

چرا بهینه‌سازی خلاق پویا مهم است؟

در دنیای امروز، مصرف‌کنندگان ممکن است روزانه هزاران آگهی ببینند. بنابراین، برای برندها مهم‌تر از همیشه است که مشتریان را با پیام‌رسانی و خلاقیتی که آن‌ها را درگیر می‌کند، هدف قرار دهند. DCO به تبلیغ‌کنندگان و آژانس‌ها کمک می‌کند تجارب تبلیغاتی مرتبط‌تر، آموزنده‌تر و تأثیرگذارتری ارائه دهند. هر کسب‌وکاری که قصد دارد در عصر دیجیتال موفق شود، باید از یک فرمول ساده پیروی کند:

خلاقیت + داده = موفقیت.

برای پیشی‌گرفتن از شرکت‌های بزرگ، کسب‌وکار شما باید هر کار خلاقانه‌ای انجام دهد تا برجسته شود. این امر، به‌ویژه در حوزۀ تبلیغات صادق است. مشتریان شما انتظارات بسیار بالایی دارند و رقبای شما به‌طور دائم در تلاش‌اند تا این انتظارات را برآورده کنند. این بدان معناست که شما باید استاندارد بسیار بسیار بالایی را برای ایجاد تبلیغات خود رعایت کنید.

اینجاست که معادلۀ خلاقیت + داده مطرح می‌شود. اگر فقط به یکی از این عناصر تکیه کنید، کافی نیست. بنابراین، باید خلاقیت و داده‌ها را با هم ترکیب کنید و از ترکیب خاصی برای ارائۀ تجربۀ تبلیغاتی به مشتریان خود استفاده کنید. خوشبختانه DCO می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند.

علاوه‌بر‌این، DCO به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا مقیاس و کارایی تبلیغات خود را بهبود بخشند. به‌جای ایجاد دستیِ چندین نسخه از یک تبلیغ برای مناطق و مخاطبان مختلف، DCO این کار را برای آن‌ها به‌طور خودکار انجام می‌دهد. قدرت DCO در توانایی آن برای نمایش پیام مناسب به کاربر مناسب در زمان مناسب نهفته است.

چه شواهدی تأیید می‌کند که بهینه‌سازی خلاق پویا مؤثر است؟

به گفتۀ Adlucent، ۷۱٪ از مصرف‌کنندگان، تبلیغات شخصی را ترجیح می‌دهند که به نرخ کلیک (CTR) بالاتر منجر می‌شود. برخی آمارهای بیشتر این نکته را تأیید می‌کنند؛ به‌طور مثال:

 • از هر ۴ مصرف‌کننده، ۱ نفر می‌گوید تبلیغات شخصی‌شده راهی عالی برای کشف محصولات جدید است.
 • حدود ۲۰٪ از مردم می‌گویند که این کار تجربۀ خرید آنلاین آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.
 • ۴۴٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که مایل هستند اطلاعات تماس اولیه (نام، ایمیل، آدرس، اولویت‌ها و…) را ارائه دهند تا تبلیغات مرتبط‌تری را که مختص آن‌ها طراحی شده است، دریافت کنند.

بدیهی است که همۀ سفرهای مشتریان یکسان نیستند و DCO به آماده‌سازی برندها برای این امر کمک می‌کند. فیس‌بوک و گوگل هرکدام سیستم‌های خود را برای تبلیغات خلاق پویا دارند.

چه کسانی از بهینه‌سازی خلاق پویا در بازاریابی استفاده می‌کنند؟

پیش از این، بهینه‌سازی خلاق پویا مفهومی بدیع بود که فقط بزرگ‌ترین برندها و آژانس‌ها از آن بهره می‌بردند. امروز، این فناوری بیش از هر زمان دیگری برای تبلیغ‌کنندگان در دسترس است و بسیاری از بازاریابان در حال بررسی چگونگی استفاده از آن برای تقویت اثربخشی کمپین‌های خود هستند.

اگر تبلیغات را به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده، یا از طریق آژانس تبلیغاتی، میز معاملاتی (Trading Desk) یا به‌طور مستقیم با پلتفرم سمت تقاضا (DSP) اجرا می‌کنید، احتمالاً توانایی استقرار DCO را دارید. DCO در سال ۲۰۰۹ توسط گوگل ساخته شد و برای تبلیغات جست‌وجو (Search Advertising) استفاده می‌شود.

اکنون، با ابزارهای بهینه‌سازی خلاق پویا مانند Ad Blitz (طراحی‌شده به‌طور خاص برای تبلیغات ویدئویی) و Hydra، بازاریابان می‌توانند یک کمپین بهینه‌سازی پویا راه‌اندازی کنند تا تبلیغات پویای خود را در لحظه، آزمایش و بهینه کنند.

بهینه‌سازی خلاق پویا چگونه کار می‌کند؟

ابتدا یک لحظه به عقب برگردید و فعالیت آنلاین خود را بنگرید. بله، فعالیت آنلاین شما پاسخی است به این سؤال که «DCO چگونه کار می‌کند؟». فرض کنید وارد گوگل شده‌اید و «دونات‌های شکلاتی بزرگ» را جست‌وجو می‌کنید. آنچه را دنبالش بودید پیدا می‌کنید و همه‌چیز خوب و رضایت‌بخش است. اما چند ساعت بعد، در هر صفحۀ وبی که بازدید می‌کنید، دونات‌ها جلوی چشمانتان سبز می‌شوند. آن‌ها در تبلیغات اینستاگرام، در تبلیغات فیس‌بوک و حتی در تبلیغات ردیت وجود دارند! و شگفت‌انگیزتر اینکه تبلیغات فقط دونات‌های شکلاتی بزرگ را ارائه می‌دهند نه هیچ دونات دیگری را. گیج‌کننده است و شاید کمی ترسناک! انگار کسی فکر شما را می‌خواند یا سایه به سایه دنبالتان می‌کند!

این چیزی است که احتمالاً برای همۀ ما اتفاق افتاده است؛ تبلیغات بسیار شخصی که ما را گیج می‌کنند و هم‌زمان مجبورمان می‌کنند که روی یک کسب‌وکار کلیک کنیم و با آن تعامل داشته باشیم. ما می‌توانیم از تبلیغات نمایشی سپاسگزار باشیم، اما مهم‌تر از آن، از DCO برای چنین تبلیغاتی.

بنابراین، به ساده‌ترین زبان، تبلیغات DCO صرفاً یک اصطلاح فنی برای فناوری‌ای است که به کسب‌وکارها در ایجاد چنین تبلیغات شخصی‌سازی‌شده‌ای کمک می‌کند. DCO در اصل، ترکیبی از خلاقیت و داده‌ها را به کار می‌گیرد تا به مشتریان بالقوۀ شما بفهماند که کسب‌وکار شما دقیقاً همان چیزی را ارائه می‌دهد که به دنبال آن هستند. به همین دلیل است که تبلیغات پویا با استفاده از DCO احتمالاً بهتر از هر شکل دیگری از تبلیغات آنلاین عمل می‌کند؛ مانند تیری که رها می‌شود و یک‌راست به هدف می‌خورد! چه چیزی از این بهتر؟

اکنون، به تبلیغات خود به‌عنوان یک بوم خالی فکر کنید.

هنگامی که کاربران از سایت شما بازدید می‌کنند، یک‌سری اقدامات انجام می‌دهند که بر این بوم اثر می‌گذارد. آنچه شخص در سایت شما می‌بیند یا می‌خواند، کلیک‌هایی که می‌کند و همچنین موقعیت جغرافیایی و نحوۀ تعامل او با صفحات وب شما، همه مواد حیاتی برای شکل‌گیری خلاقیت یک تبلیغ هستند.

تصور کنید که یک کاربر برای اولین بار از یک سایت بازدید می‌کند. او با تبلیغات عمومی روبه‌رو می‌شود که شاید برای همۀ مخاطبان هدف شما جذاب باشد. بااین‌حال، به‌محض اینکه DCO دخیل می‌شود، تبلیغات تغییر می‌کند. فیدهای داده، آن اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند که تبلیغات خلاق سفارشی را متناسب با هر کاربر تنظیم می‌کند.

با بهینه‌سازی خلاق پویا می‌توانید روی عناصر انتخابی‌ای که می‌خواهید در تبلیغات خلاقانۀ خود بگنجانید تمرکز کنید. به‌طور مثال، یک کسب‌وکار می‌تواند از زمان، مکان و حتی سابقۀ مشاهدۀ قبلی یک کاربر استفاده کند. براساس این اطلاعات، تبلیغاتی ظاهر می‌شوند که با داده‌های جمع‌آوری‌شده از هر کاربر همسو می‌شوند و درنتیجه یک تجربۀ تبلیغاتی منحصربه‌فرد شکل می‌گیرد. با DCO، می‌توانید یک تجربۀ شخصی‌سازی‌شده خلق کنید که کاربر را به تبلیغات شما علاقه‌مند کند.

برای مثال، کاربری که اخیراً طرز تهیۀ املت را جست‌وجو کرده و در منطقه‌ای روستایی زندگی می‌کند، ممکن است تبلیغاتی درمورد تخم‌مرغ تازۀ مزرعه دریافت کند. در مقایسه، شخصی که در حال جست‌وجوی وسایل نقلیه است، ممکن است تبلیغاتی درخصوص تأمین بودجۀ خرید خودرو دریافت کند.

بهینه‌سازی خلاق پویا از دیدگاه فنی چگونه است؟

حال بیایید ببینیم که DCO از نظر فنی چگونه تبلیغات شخصی‌سازی‌شده را برای یک کاربر خاص به‌صورت بلادرنگ انتخاب می‌کند. اولین قدم، ارائۀ فرمت‌های خلاقانۀ مختلف به کاربران است. سپس فناوری DCO قضاوت می‌کند که کدام کاربر به بهترین وجه به هریک از آن فرمت‌ها پاسخ می‌دهد. پس از مشخص‌شدن این موضوع، بهینه‌ترین قالب برای کاربر پخش می‌شود.

بااین‌حال، اجازه دهید روی عناصری تمرکز کنیم که در حین انتشار آزمایش می‌شوند و به‌صورت جداگانه برای کاربر تنظیم می‌شوند. یک دسته از عناصری که مورد آزمایش قرار می‌گیرند، جنبه‌های فنی و بصری تبلیغات است:

 • اندازۀ خلاقانه (در اینجا ارزیابی می‌شود که کدام قالب خلاقانه برای یک کاربر خاص مناسب‌تر است؛ مثلاً ۳۰۰×۲۵۰ یا ۱۶۰×۶۰۰)؛
 • ظاهر خلاقانه (رنگ، گرافیک، فونت)؛
 • محل و ظاهر دکمۀ دعوت به اقدام (CTA)؛
 • اطلاعات متنی (اطلاعات درمورد تبلیغات، اخبار و…)؛
 • مکان تبلیغ در صفحه (بالا، پایین، راست، چپ، لابه‌لای متن، کنار متن و…).

همچنین عناصر مربوط به زمینۀ یک کاربر خاص آزمایش می‌شوند:

 • موقعیت جغرافیایی کاربر؛
 • منطقۀ زمانی‌ای که کاربر در آن قرار دارد؛
 • دستگاه مورد استفاده (رومیزی، موبایل، تبلت) و وضوح آن؛
 • مرورگری که استفاده می‌کند.

بیایید چند نمونه ببینیم:

فراخوان به اقدام‌های مختلف برای جلب نظر خریداران از طیف‌های گوناگون:

از فراخوان به اقدام متنوع، برای جلب مخاطب استفاده کنیدتصاویر، شعار و صفحات فرود مختلف برای مخاطبان مختلف:

از شعار و صفحات فرود متنوع استفاده کنیدتبلیغ هدف‌گیری مجدد پویا که محصولاتی را که قبلاً مرور شده‌اند به نمایش می‌گذارد:

هدف‌گیری مجدد پویا و تاثیر آن بر فروش محصولهمان‌طور که از موارد بالا مشخص است، DCO بسیاری از عناصری را آزمایش می‌کند که بر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) یک کمپین تأثیر می‌گذارند. بنابراین، همیشه می‌ارزد که خلاقیت‌های بیشتری در آستین داشته باشید، تا خیالتان راحت باشد که تبلیغاتتان به دست کاربران مناسب می‌رسد و آن‌ها را به تعامل وامی‌دارد.

از طریق داده‌های جغرافیایی یا یک آدرس IP، سرور تبلیغات می‌تواند موقعیت کاربر را متوجه شود. با استفاده از DCO، خلاقان آگهی می‌توانند پیام‌های شخصی‌سازی‌شده‌ای را براساس این داده‌ها ارائه دهند. درمورد داده‌های جغرافیایی، آن پیام ممکن است محل نزدیک‌ترین متجمع تجاری به آن مکان باشد.

تصویر، محصول، متن یا فراخوان به اقدام یک آگهی را می‌توان به‌صورت پویا تغییر داد تا پیام‌های مرتبطی را به یک شخص تحویل دهد. برخی فروشندگان اجازه می‌دهند که کل قالب آگهی تغییر یابد. شخصی‌سازی تبلیغات پویا از منطق درخت تصمیم‌گیری قابل برنامه‌ریزی استفاده می‌کند.

قابلیت شخصی‌سازی تبلیغات بهینه‌سازی شدۀ پویامزایدۀ آنی (RTB) این فرایند را ممکن می‌سازد؛ زیرا در مزایدۀ آنی برخی داده‌های هدفمند بسیار خاص از افرادی که می‌توانند تبلیغات را ببینند، در دسترس است.

قابلیت مزایدۀ آنی در تبلیغات پویابهینه‌سازی خلاق پویا از فناوری یادگیری ماشینی (Machine Learning) نیز برای ارائۀ محتوای تبلیغاتی شخصی‌‌سازی‌شده براساس داده‌های هم‌زمان استفاده می‌کند. سرورهای تبلیغاتی DCO معمولاً ورودی‌ها را از دو منبع اصلی دریافت می‌کنند: پلتفرم مدیریت دادۀ شما (DMP) که فیدهای داده را مدیریت می‌کند و پلتفرم مدیریت خلاق شما (CMP) که عناصر خلاقانه مانند متن آگهی و عناصر بصری را مدیریت می‌کند.

تبلیغات DCO، داده‌های مختلفی را استخراج می‌کند. DMP با سرور تبلیغات DCO یکپارچه می‌شود و داده‌های بلادرنگ را از تمام منابع متصل شما استخراج می‌کند و به سرور اجازه می‌دهد براساس اطلاعاتی که به‌طور خودکار دریافت می‌کند تبلیغات جدیدی خلق کند. پلتفرم تبلیغات DCO همچنین با CMP شما یکپارچه می‌شود و به آن اجازه می‌دهد تا عناصر گرافیکی مختلف را برای مونتاژ آگهی در سرور کپی کند. فرایند بهینه‌سازی به دو مرحلۀ اصلی تقسیم می‌شود:

 1. اول، موتور انتخاب می‌کند که کدام عناصر را در آگهی بگنجاند، که می‌تواند به‌معنای تعیین تعداد محصولات برای نمایش در یک آگهی هدف‌گیری مجدد یا استفاده از ویدئو یا تصویر ثابت باشد. پلتفرم‌های DCO می‌توانند این کار را به‌طور هم‌زمان، با استفاده از داده‌های موقعیت جغرافیایی یا رفتارهای خاص برای تعیین اینکه کدام عناصر خلاقانه برای یک خریدار منفرد مرتبط هستند، انجام دهند.
 2. از آنجا، موتور بهترین راه را برای ترتیب‌دادن این اجزای تبلیغاتی به‌منظور ایجاد ظاهر و احساس مناسب برای هر بازدیدکننده تعیین می‌کند. در این مرحله، پلتفرم DCO از یادگیری ماشینی برای بهینه‌سازی مواردی مانند طرح، رنگ، متن آگهی، اندازۀ هر عنصر تبلیغاتی و… استفاده می‌کند که به ‌احتمال زیاد به تبدیل (Conversion) منجر می‌شود.

آیا بهینه‌سازی خلاق پویا در شبکه‌های اجتماعی نیز در دسترس است؟

بهینه‌سازی خلاق پویا نه‌تنها در سایت‌ها، بلکه در شبکه‌های اجتماعی نیز در دسترس است. به‌طور مثال، در فیس‌بوک می‌توانید از ویژگی تبلیغات خلاق پویا (Dynamic Ad Creative) (DAC) آن استفاده کنید. این ویژگی assetهای خلاقانۀ شما را ترکیب می‌کند تا یک تجربۀ تبلیغاتی بهینه و مبتنی بر عملکرد را به مخاطبان شما ارائه دهد.

چرا بهینه‌سازی خلاق پویا مفید است؟ + ۸ مزیت کلیدی

استفاده از DCO مزایای زیادی دارد؛ ازجمله بهبود نرخ کلیک (CTR)، نرخ تبدیل (CR) بالاتر و افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI). DCO روشی مؤثر برای بهبود عملکرد تبلیغات، بدون نیاز به ایجاد دستیِ تبلیغات جدید از ابتداست، که می‌تواند در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند. بااین‌حال، ۸ مزیت قابل توجه DCO عبارت است از:

۱) شخصی‌سازی را به تبلیغات شما اضافه می‌کند

هنگامی که از یک ابزار بهینه‌سازی خلاق پویا استفاده می‌کنید، چارچوبی از تبلیغات ایجاد می‌کنید که برای مخاطبان احتمالی شما جذاب است. DCO خطر تولید تبلیغاتی را که به نظر می‌رسد هرزنامه هستند یا ارزشی صفر به بازار هدف شما ارائه می‌دهند، کاهش می‌دهد.

۲) به نرخ کلیک و تبدیل بالاتر منجر می‌شود

افزودن شخصی‌سازی به کمپین تبلیغاتی شما چیزی بیش از تولید مشتریان راضی است. با افزودن شخصی‌سازی به تبلیغات خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هر فردی که تبلیغ شما را می‌بیند، پیامی را دریافت می‌کند که فقط برای او طراحی شده است. این می‌تواند به افزایش نرخ کلیک و تبدیل کمک کند و درعین‌حال هزینۀ هر کلیک را کاهش دهد.

ازآنجایی‌که ۷۷٪ خریداران تمایل بیشتری به انتخاب برندی دارند که تجربۀ شخصی‌سازی‌شده‌ای را به آنان ارائه می‌دهد، سرمایه‌گذاری در DCO به شما کمک می‌کند به اهداف درآمدی خود نیز برسید.

۳) به تبلیغات، بلادرنگ پاسخ می‌دهد

ایجاد تبلیغات مناسب برای هریک از مخاطبان هدف، چالش‌برانگیز به نظر می‌رسد. ممکن است فکر کنید که ایجاد این حس شخصی‌سازی به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد. خوشبختانه، در مورد DCO این‌چنین نیست.

بهینه‌سازی خلاق پویا به تبلیغات اجازه می‌دهد تا براساس رفتار کاربر در زمان واقعی ارائه شوند. DCO مهم است؛ زیرا امکان تبلیغات مرتبط و هدفمند را فراهم می‌کند و به بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) و فروش بیشتر منجر می‌شود. علاوه‌بر‌این، DCO می‌تواند با ارائۀ محتوای مرتبط‌تر و هدفمند، به بهبود تجربۀ کاربر کمک کند.

۴) به ایجاد تبلیغات سرعت می‌بخشد

هنگام راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی موفق، صبر بسیار مهم است. بنابراین، وقتی می‌شنوید که یک ابزار بازاریابی تلاش‌های تبلیغاتی شما را تسریع می‌کند و نتایج سریع‌تری ارائه می‌دهد، طبیعی است که کمی مردد شوید. خوشبختانه، DCO نه‌‌فقط تأثیر فوری، بلکه حداکثر کارایی تبلیغات را نیز ارائه می‌دهد.

با بهینه‌سازی خلاق پویا، بازاریابان می‌توانند به‌سرعت و به‌راحتی نسخه‌های مختلف تبلیغات خود را امتحان کنند. این بدان معناست که آن‌ها می‌توانند استراتژی‌های مختلفی را آزمایش کنند و بهترین راهبرد را برای کسب‌وکارشان بیابند.

۵) امکان استفاده از اتوماسیون را فراهم می‌کند و سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود

زمان، سرمایه است. به‌عنوان یک کسب‌وکار، باید نحوۀ صرفه‌جویی در زمان و بودجۀ بازاریابی خود را مدنظر داشته باشید. آزمایش دستی خلاقیت‌های تبلیغاتی مختلف می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد. بازاریابان می‌توانند این فرایند را با استفاده از بهینه‌سازی خلاق پویا خودکار کرده و زمان را برای کارهای دیگر آزاد کنند.

DCO به توجه زیادی از جانب شما نیاز ندارد؛ زیرا برمبنای اتوماسیون کار می‌کند. کافی است بهینه‌سازی خود را به‌صورت خودکار انجام دهید و DCO بقیۀ کارها را انجام خواهد داد. فناوری مورد استفاده در این سیستم، اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند تا بهترین عملکرد خلاقانه را بدون هیچ اقدام دستی انجام دهد. بااین‌حال، نظارت بر عملکرد کمپین تبلیغاتی برای تیم شما ضروری است.

۶) سبب کسب بینش‌های جدید مبتنی بر داده می‌شود

DCO از طریق آزمایش و اندازه‌گیری مداوم خلاقیت‌های تبلیغاتی مختلف، بینش‌های ارزشمندی را درمورد اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کارایی ندارد، ارائه می‌دهد. از این اطلاعات می‌توان برای بهبود کمپین‌های آینده استفاده کرد.

۷) افزایش آگاهی از برند را در پی دارد

شاید شما در حال تلاش برای رسیدن به بخش جدیدی از بازار هستید و می‌خواهید تأثیر خوبی بر مخاطبان هدف خود بگذارید. پیام‌رسانی هوشمند و شخصی‌شدۀ DCO به شما امکان می‌دهد نقاط درد مشتری، نیازها و انتظارات آنان را درک کنید. این امر، به مخاطب این احساس را می‌دهد که با برند شما ارتباط دارد و این حفظ ارتباط و تعامل، به افزایش آگاهی از برند می‌انجامد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاربران تقریباً دو برابر بیشتر روی تبلیغ یک برند یا محصول ناشناخته کلیک می‌کنند، اگر آن آگهی شخصی باشد.

۸) با خستگی از تبلیغات، مقابله می‌کند

خستگی از تبلیغات زمانی رخ می‌دهد که مخاطبان تبلیغات تکراری را بدون هیچ تغییر و خلاقیت جدیدی بارها و بارها مشاهده می‌کنند. به ‌مرور زمان، مخاطب نسبت به تلاش‌های شما بی‌حس می‌شود و مایل است آن را نادیده بگیرد؛ زیرا بارها در معرض آن قرار گرفته است. این خستگی، به‌نوبۀ خود به کاهش نرخ کلیک و تبدیل منجر می‌شود که درنهایت به‌معنای کاهش نرخ بازگشت سرمایۀ تبلیغات است. با تنوع بی‌شمار تبلیغاتی که از طریق DCO امکان‌پذیر شده است، همواره می‌توانید تبلیغات تازه و خلاقانه‌ای به مخاطبان خود ارائه دهید.

چند نمونه از تبلیغات بهینه‌سازی خلاق پویا

بسته به تعداد نسخه‌های تبلیغاتی که برای یک کمپین خاص استفاده می‌کنید، DCO می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. به‌طور مثال، یک نمایندگی خودرو با ۱۲ شعبه در شهرهای مختلف را در نظر بگیرید. همۀ نمایندگی‌ها محصولات مشابهی عرضه می‌کنند، اما آن‌ها می‌خواهند اطلاعات شهر، استان و تماس نزدیک‌ترین شعبۀ خود را متناسب با مکان فردی که آگهی آن‌ها را می‌بیند، در تبلیغات سفارشی درج کنند. در این صورت، ۱۲ نسخۀ مختلف از یک تبلیغ خواهند داشت، و هوش مصنوعی که این بهینه‌سازی خلاق پویا را تقویت می‌کند، ضمانت می‌دهد که تبلیغ مناسب در زمان مناسب به شخص مناسب نمایش داده شود.

نمونه‌ای از تبلیغات بهینه‌سازی پویامثال دیگر در انتهای طیف پیچیده‌تر، خرده‌فروش جواهرات با صدها یا هزاران محصول مختلف است. بسته به سطح شخصی‌سازی که بازاریاب به آن علاقه دارد، به‌راحتی می‌توان دید که چگونه هزاران محصول، که هرکدام به مخاطبان خاصی نشان داده می‌شوند، می‌توانند فرایند DCO را دست‌وپاگیر کنند. اما به لطف هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، در چنین شرایط پیچیده‌ای هم می‌توان با DCO شخصی‌سازی را در مقیاس مناسب و تقریباً هم‌زمان، انجام داد. برای درک بهتر نحوۀ عملکرد بهینه‌سازی خلاق پویا، این مثال‌های فرضی را در نظر بگیرید:

 • یک مصرف‌کننده وقتی به سایت یک رستوران سر می‌زند و در آن می‌چرخد، نرم‌افزار DCO با استفاده از آدرس IP او می‌داند که صبح زود است و یک تبلیغ برای صبحانه در رستوران نمایش می‌دهد. همچنین اگر کاربر در یک جای سرد و برفی باشد، با تبلیغ منوی قهوۀ داغ رستوران، تبلیغ جذاب‌تری به او ارائه می‌دهد.

یک مثال دیگر:

 • کاربری که یک آگهی مسافرتی را با هدف‌گذاری DCO مشاهده می‌کند، از تبلیغات شخصی‌سازی‌شده‌تری لذت می‌برد. این آگهی نه نرخ پرواز، بلکه قیمت پرواز خطوط هوایی به مقصد سفر کاربر را تبلیغ می‌کند.

اما بهینه‌سازی خلاق پویا در برخی بخش‌های صنعت تبلیغات دیجیتال، کاربرد و کارایی بیشتری دارد، که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • کمپین‌های محصول‌محور: یکی از رایج‌ترین کاربردهای DCO، تبلیغات ریتارگتینگ یا هدف‌گیری مجدد محصول (Product Retargeting Ads) است. این تبلیغات، محتوای پویا را براساس داده‌هایی که از مرور سایت توسط شخص -مانند محصولات مشاهده‌شده یا اضافه‌شده به سبد خرید– به‌دست آمده، شخصی‌سازی می‌کند و نمایش می‌دهد. هدف‌گیری مجدد، یکی از مؤثرترین تاکتیک‌های تبلیغات دیجیتال است و به‌طور قابل‌توجهی به پلتفرم‌های DCO وابستگی دارد.
 • جست‌وجوی رفتاری: نمونۀ واقعی دیگری که در آن از DCO استفاده می‌شود، زمانی است که یک کسب‌وکار می‌خواهد از جست‌وجوی رفتاری استفاده کند. جست‌وجوی رفتاری شامل هدف‌قراردادن مشتریان براساس قصد آن‌هاست. بنابراین، به‌طور مثال، اگر کاربری در جست‌وجوی خود به دنبال دونات شکلاتی بوده است، می‌توانید او را برای تبلیغات خود درمورد دونات‌های شکلاتی هدف قرار دهید! از پلتفرم‌های DCO برای پی‌بردن به هدف افراد با توجه به فعالیت آنلاین آن‌ها استفاده می‌شود (کاربر مثال بالا ممکن است در حال تماشای یک ویدئوی یوتیوب برای دونات‌های شکلاتی بوده باشد) و آگهی‌هایی را به آن‌ها ارائه می‌دهد که با این هدف مطابقت دارند.
 • جست‌وجوی جمعیت‌شناختی: در جست‌وجوی جمعیت‌شناختی، هدف‌قراردادن کاربرانی که با جمعیت‌شناسی مشتریان فعلی/پرسونای هدف شما مطابقت دارند، مدنظر است. جست‌وجوی جمعیت‌شناختی به شما این امکان را می‌دهد که هر پیشنهاد یا پیام را با جمعیتی خاص از مخاطبان هدف خود تنظیم کنید.

چگونه برای ایجاد یک کمپین DCO اقدام کنیم؟

هنگام ایجاد یک کمپین DCO، به راه‌هایی فکر کنید که ارتباط شما با مخاطبانتان را از طریق پیام مناسب، درزمینۀ مناسب و مرحلۀ مناسب از سفر مشتری فراهم می‌کند. در اینجا، نحوۀ شروع به کار یک کمپین DCO را آورده‌ایم.

۱) دامنۀ کمپین خود را مشخص کنید

هنگام برنامه‌ریزی کمپین خود، با تعریف دامنه شروع کنید. اهداف اصلی کمپین شما چیست؟ با تعریف اهداف نهایی مناسب و شاخص‌های کلیدی عملکرد شروع کنید. تصویری از موفقیت کمپین خود ترسیم کنید تا تیم شما بداند برای چه چیزی تلاش می‌کند و ‌باید چه KPIهایی را در اواسط و بعد از کمپین ارزیابی کند.

۲) با شرکای خود هماهنگ شوید

احتمالاً با تیم‌های DCO، تیم‌های خلاق، ناشران یا پلتفرم‌های سمت تقاضا (DSP) کار خواهید کرد. علاوه‌بر‌این، تیم‌های رسانه‌ای و تحلیلی باید تحلیل و استراتژی رسانه‌ای را در اختیار تیم خلاق قرار دهند. استراتژی را برای همۀ گروه‌های مخاطبان، پیام‌ها و KPIها هماهنگ کنید. خلاقیت مبتنی بر بینش، زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که همۀ طرف‌ها با یکدیگر همکاری کنند و در فرایند برنامه‌ریزی مشارکت داشته باشند.

یک برنامه‌ریزی اولیه برای توفان فکری و تعریف استراتژی داشته باشید. در کمپین‌های DCO، بینش‌ها، رسانه‌ها و واحدهای خلاق، مانند قطعات پازل با هم هماهنگ می‌شوند؛ بنابراین مهم است که همۀ اعضای تیم، دامنۀ کامل استراتژی را برای همکاری با یکدیگر درجهت اهداف یکسان درک کنند.

۳) مخاطب خود را بشناسید

مخاطبان شما چه کسانی هستند و چگونه می‌خواهید تبلیغات خود را با آن‌ها مطابقت دهید؟ مهم است که بدانید چه نوع مخاطبانی برای کمپین شما در دسترس و مرتبط‌‌‌اند، تا بتوانید استراتژی تعامل با مخاطبان را به‌درستی طراحی کنید و تصمیم بگیرید که چگونه پیام‌های خلاقانه را برای هر مخاطب سفارشی کنید. همچنین، به این فکر کنید که هریک از ذی‌نفعان فناوری تبلیغات چه نقشی را ایفا خواهند کرد.

۴) قالب تبلیغات خود را بسازید

هنگام ساخت یک الگوی خلاقانه برای DCO، در نظر بگیرید که چه عناصری از آگهی باید متفاوت باشند و در طول تولید خلاقانه برای ایجاد یک الگوی انعطاف‌پذیر تلاش بیشتری انجام دهید تا از تنظیمات پرهزینه در اواسط کار جلوگیری کنید. از خود بپرسید: عناصر پویا مانند فراخوان به اقدام یا نام محصول، چه هماهنگی‌هایی نیاز دارند؟ آیا تصاویر پویا با نسبت‌های مختلف ارائه می‌شوند یا همیشه در ابعاد یکسانی قرار می‌گیرند؟ آیا الگوی شما به طرح‌بندی پویا، تایپوگرافی، انیمیشن یا طرح‌های رنگی نیاز دارد؟

۵) عملکرد خود را بررسی کنید

در حین اجرای کمپین، عملکرد خود را در فواصل زمانی منظم بررسی کنید و استراتژی کمپین را برای حرکت رو به جلو بهینه کنید. آیا یک CTA خاص، بهتر از دیگری عمل می‌کند؟ آیا یک نوع تصویر، به ایجاد تعامل بیشتر کمک می‌کند؟ آیا یک خلاقیت خاص، روی یک مخاطب اثر می‌گذارد و روی دیگری عملکرد ضعیفی دارد؟

در خلال بررسی‌‌های خود، می‌توانید عناصر کم‌کارایی را حذف کنید و عناصر آزمایشی جدیدی اضافه کنید. آزمایش و یادگیری مداوم، به شکوفایی پتانسیل DCO در راستای بهبود ارتباط مشتریان در هر کمپین کمک می‌کند.

و در آخر…

بهینه‌سازی خلاق پویا (DCO) یک فناوری تبلیغاتی است که تبلیغات شخصی‌سازی‌شده را براساس داده‌های مربوط به بیننده در لحظۀ ارائۀ آگهی ایجاد می‌کند. از‌آنجایی‌که آگهی‌های خلاقانه، هم مرتبط‌‌‌ترند و هم آزمایش‌شده و بهینه‌شده‌اند، تبلیغات خلاق پویا معمولاً از همتایان ثابت خود –گاهی‌اوقات با اختلاف زیاد- بهتر عمل می‌کند.

مهم نیست که کسب‌وکار شما چه چیزی می‌فروشد، بهینه‌سازی خلاق پویا به شما کمک می‌کند یک تبلیغ سفارشی‌ برای هر عضو از مخاطبان خود بسازید. با DCO می‌توانید تجربه‌ای بی‌نظیر برای همۀ افراد حاضر در بازار خلق کنید و درنتیجه فروش و درآمد بیشتری کسب کنید.

اگر به‌ دنبال بهبود عملکرد تبلیغات خود در فضای دیجیتال هستید، با آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن تماس بگیرید.

۵/۵ | (۸ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.