آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همه‌چیز دربارۀ آژانس بازاریابی دیجیتال

احتمالاً قصد توسعه و گسترش کسب‌وکارتان را دارید و به دنبال یک تیم مناسب برای برون‌سپاری امور بازاریابی خود هستید؛ اما با شرکت‌های تبلیغاتی، آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ و خدمات مختلف روبه‌رو شده و دچار تردید و سردرگمی شده‌اید.

شاید برات جالب باشه:

در این مطلب از وی‌پدیا می‌خواهیم به آژانس‌‌های دیجیتال‌مارکتینگ بپردازیم؛ اینکه چه خدماتی دارند و چه تفاوتی با شرکت‌های تبلیغاتی دارند. همچنین، به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چگونه یک آژانس‌‌ دیجیتال‌ مارکتینگ مناسب را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنیم.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اجازه بدهید ابتدا دربارۀ تغییراتی که در سال‌های اخیر در حوزۀ تبلیغات رخ داده است، صحبت کنیم. دور نیست زمانی که تبلیغات کسب‌وکارها فقط منحصر به بیلبورد، روزنامه، تراکت یا رادیو و تلویزیون بود. با گسترش فضای وب و ورود شبکه‌های اجتماعی به زندگی مردم، با تحولی بزرگ در این زمینه روبه‌رو شدیم، تا جایی که مبحثی به نام دیجیتال ‌مارکتینگ شکل گرفت.

دیجیتال ‌مارکتینگ به تمام اقداماتی گفته می‌شود که به‌منظور رشد، بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکارها در بستر دیجیتال و با استفاده از ابزارهای دیجیتال صورت می‌گیرند.

در این دنیای بزرگ دیجیتال ‌مارکتینگ، نیاز به آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ هم کم‌کم پدید آمد. این آژانس‌ها مجموعه‌هایی هستند که شما می‌توانید فعالیت‌های مربوط به رشد و بازاریابی دیجیتال کسب‌وکار خود را به آن‌ها بسپارید. آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ از گستردگی فضای آنلاین و ابزارهای مختلف آن استفاده می‌کنند و راهکارهای خلاقانه‌ و متنوعی را در پیش پای شما می‌گذارند.

تمرکز اصلی آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ بر اینترنت و بستر دیجیتال است. اما در صورت لزوم، از رسانه‌های سنتی هم برای برای پیشبرد اهداف بازاریابی کسب‌وکارها استفاده می‌کنند. اما این آژانس‌ها دقیقاً چه خدماتی ارائه می‌دهند و چه انتظاراتی می‌توان از آن‌ها داشت؟

خدمات آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ

گستردگی فضای دیجیتال و تعدد ابزارهای کارآمد آن برای کسب‌وکارها، به آژانس‌های بازاریابی دیجیتال آزادی عمل زیادی در ارائۀ راهکار مناسب داده است. ازجمله خدمات این آژانس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این تنوع در شیوۀ همکاری، به‌راحتی تمامی جنبه‌های تجاری کسب‌وکارها را پوشش می‌دهد. البته، اغلب آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ به‌طور تخصصی روی چند مورد از این لیست تمرکز می‌کنند و به همین‌ دلیل ممکن است برخی از آن‌ها را فقط به خدمات خاصی بشناسیم. با این ‌حساب، آیا می‌توان دسته‌بندی خاصی برای آژانس‌های بازاریابی دیجیتال قائل شد؟ شرکت‌های تبلیغاتی در این بین چه جایگاهی دارند؟

آژانس بازاریابی دیجیتال

تفاوت آژانس‌های تبلیغاتی و آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ

قبل از شکل‌گیری آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ، آژانس‌ها یا شرکت‌های تبلیغاتی در کنار کسب‌وکارها بودند. آژانس‌های تبلیغاتی در رویکرد خود با آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ تفاوت دارند. آن‌ها:

  • با رسانه‌های جمعی همچون تلویزیون و رادیو همکاری می‌کنند؛
  • جایگاه تبلیغاتی موجود در این رسانه‌ها را به مشتریان عرضه می‌کنند؛
  • راهکارهایی که برای رشد کسب‌وکارها ارائه می‌دهند از انعطاف‌پذیری و تنوع زیادی برخوردار نیست؛
  • و ‌به‌طور معمول هزینه‌های بالایی هم در پی دارند.

اما آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ با تمامی رسانه‌های آنلاین سروکار دارند. آن‌ها:

  • همواره در پی پیداکردن شیوه‌های جدید و خلاقانه برای اهداف بازاریابی مشتریان خود هستند؛
  • شیوه‌های مختلف همکاری را پیش روی شما قرار می‌دهند؛
  • تبلیغات و اقدامات بازاریابی را هدفمند و گاهی به ازای نتیجه انجام می‌دهند؛
  • و هزینۀ کمتری برای رشد کسب‌وکار در پی دارند.

امروزه شرکت‌های تبلیغاتی هم متوجه تغییر جهت تقاضای مشتریان به‌سمت فضای دیجیتال شده‌اند. آن‌ها در این مدت تلاش کرده‌اند بازاریابی دیجیتال را هم در کنار خدمات خود قرار دهند. با این حساب، پربیراه نیست اگر آن‌ها را آژانس‌های تبلیغاتی دیجیتال ‌مارکتینگ بنامیم.

انواع آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ

همان‌طور که گفته شد، هر‌یک از آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ بر تعدادی از خدمات تمرکز دارند؛ با‌این‌حال، نمی‌توان مرزبندی یا دسته‌بندی دقیقی برای آن‌ها در نظر گرفت. ممکن است آژانسی به‌طور تخصصی تبلیغات نتیجه‌محور انجام دهد. با‌این‌حال، برای ارائۀ خدمات بازاریابی محتوایی یا تبلیغات بازدیدی هم محدودیتی ندارد. آژانسی که بر سئوی سایت‌ها و تولید محتوا تمرکز دارد، می‌تواند تبلیغات گوگل ادز و تبلیغات کلیکی را هم در سبد خدمات خود داشته باشد.

در این بین آژانس‌هایی هم هستند که لیست تکمیل‌تری از این راهکارها را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهند. این مجموعه‌ها، آژانس‌های Full Service یا ۳۶۰ درجه نامیده می‌شوند.

کدام آژانس دیجیتال ‌مارکتینگ برای کسب‌وکار ما مناسب است؟

برای انتخاب مناسب ابتدا باید هدف یا مشکل خود را به‌درستی تعیین کنید. آیا به دنبال جذب سرنخ، نصب اپلیکیشن یا فروش نهایی هستید؟ یا قصد دارید ترافیک ورودی سایت و اینگیجمنت شبکه‌های اجتماعی خود را افزایش دهید؟ آیا تیم متخصص برای تولید محتوا در مجموعۀ خود دارید یا به دنبال مجموعه‌ای هستید که در این زمینه هم به شما کمک کند؟

وقتی ارزیابی درستی از وضعیت شرکت، مشکلات آن و چیزی که در پی آن هستید داشته باشید، تصمیم‌گیری راحت‌تر خواهد بود. فقط کافی است در بین خدماتی که هریک از آژانس‌ها ارائه می‌دهند، جست‌وجو کنید.

البته آژانس‌هایی مثل صباویژن این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهند که از کارشناسان و تیم متخصص آن‌ها در حوزه تبلیغات آنلاین مشاوره بگیرید. آ‌ن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند هدف و استراتژی درستی را برای رشد کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.