آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همه‌چیز دربارۀ آژانس بازاریابی دیجیتال

ممکن است اولین بار که به دنبال جواب سؤال «آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟» بگردید، چندان با ضرورت حضور آن آشنا نباشید؛ اما اگر نگاهی به فعالیت آنلاین کسب‌وکارهای مختلف بیندازید، متوجه می‌شوید که چقدر هزینه و نیروی متخصص به‌ کار گرفته ‌شده تا برخی از آن‌ها از رقبایشان جلو بزنند.

آیا شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید؟ شاید فکر کنید اگر جواب «نه» باشد، باید دورِ کار در فضای آنلاین و رشد در آن را خط بکشید؛ ولی بهتر است بدانید شما با برون‌سپاری کارها به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ و تبلیغاتی می‌توانید با هزینۀ کمتر، به فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ و فروش خود برسید و پتانسیل‌های خاموش خود را در بخش‌های مختلف مانند برندینگ و تبلیغات روشن کنید.

در این مطلب از وی‌پدیا به تمام جزئیات بعد از پیش‌آمدن سؤال «آژانس تبلیغاتی چیست؟» اشاره می‌کنیم. علاوه‌براین، برای اینکه از میان چندین آژانس مختلف گزینۀ مناسب خود را پیدا کنید، شما را به‌طور جامع راهنمایی می‌کنیم؛ یعنی برایتان از مزایای همکاری با آن‌ها، وظایفی که برعهده دارند، ابزارهایی که به کار می‌گیرند و فرایند کارهایشان صحبت می‌کنیم.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اجازه بدهید ابتدا دربارۀ تغییراتی که در سال‌های اخیر در حوزۀ تبلیغات رخ داده است، صحبت کنیم. دور نیست زمانی که تبلیغات کسب‌وکارها فقط منحصر به بیلبورد، روزنامه، تراکت یا رادیو و تلویزیون بود. با گسترش فضای وب و ورود شبکه‌های اجتماعی به زندگی مردم، با تحولی بزرگ در این زمینه روبه‌رو شدیم، تا جایی که مبحثی به نام دیجیتال ‌مارکتینگ شکل گرفت.

دیجیتال ‌مارکتینگ به تمام اقداماتی گفته می‌شود که به‌منظور رشد، بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکارها در بستر دیجیتال و با استفاده از ابزارهای دیجیتال صورت می‌گیرند.

در این دنیای بزرگ دیجیتال ‌مارکتینگ، نیاز به آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ هم کم‌کم پدید آمد. این آژانس‌ها مجموعه‌هایی هستند که شما می‌توانید فعالیت‌های مربوط به رشد و بازاریابی دیجیتال کسب‌وکار خود را به آن‌ها بسپارید. آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ از گستردگی فضای آنلاین و ابزارهای مختلف آن استفاده می‌کنند و راهکارهای خلاقانه‌ و متنوعی را در پیش پای شما می‌گذارند.

تمرکز اصلی آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ بر اینترنت و بستر دیجیتال است. اما در صورت لزوم، از رسانه‌های سنتی هم برای برای پیشبرد اهداف بازاریابی کسب‌وکارها استفاده می‌کنند. اما این آژانس‌ها دقیقاً چه خدماتی ارائه می‌دهند و چه انتظاراتی می‌توان از آن‌ها داشت؟

خدمات آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ

گستردگی فضای دیجیتال و تعدد ابزارهای کارآمد آن برای کسب‌وکارها، به آژانس‌های بازاریابی دیجیتال آزادی عمل زیادی در ارائۀ راهکار مناسب داده است.

در کنار آشنایی با جواب «آژانس تبلیغاتی چیست؟»، بهتر است با خدمات این گروه فعال در حوزۀ دیجیتال هم آشنا شوید:

 • تولید محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی؛
 • طراحی سایت؛
 • بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (SEO)؛
 • بازاریابی محتوایی؛
 • تبلیغات گوگل ادز؛
 • مشاوره و طراحی استراتژی برندینگ؛
 • بازاریابی ایمیلی؛
 • ارسال پوش‌نوتیفیکیشن؛
 • تبلیغات موبایل و درون‌اپلیکیشنی؛
 • تبلیغات ویدیویی؛
 • طراحی و اجرای کمپین‌ در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی؛
 • اینفلوئنسر مارکتینگ؛
 • تبلیغات نتیجه‌محور (Performnace Marketing)؛
 • و… .

این تنوع در شیوۀ همکاری، به‌راحتی تمامی جنبه‌های تجاری کسب‌وکارها را پوشش می‌دهد. البته، اغلب آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ به‌طور تخصصی روی چند مورد از این لیست تمرکز می‌کنند و به همین‌ دلیل ممکن است برخی از آن‌ها را فقط به خدمات خاصی بشناسیم. با این ‌حساب، آیا می‌توان دسته‌بندی خاصی برای آژانس‌های بازاریابی دیجیتال قائل شد؟ شرکت‌های تبلیغاتی در این بین چه جایگاهی دارند؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اهداف آژانس دیجیتال مارکتینگ

اگر بخواهید با دیگران درمورد مراجعه به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ برای امور بازاریابی و تبلیغات صحبت کنید، در کنار سؤال «آژانس تبلیغاتی چیست؟» می‌خواهند بدانند که با چه هدفی قصد همکاری با آن‌ها را دارید. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد و شما با توجه به جای خالی یک یا چند مورد از آن‌ها در بخش بازاریابی، تبلیغات و فروشتان، تصمیم می‌گیرید به سراغ این افراد بروید.

افزایش فروش

اولین و مهم‌ترین هدفی که اکثر افراد، خصوصاً کسب‌وکارها را به‌سمت آژانس‌ها می‌کشاند، افزایش میزان فروششان است. بهتر است به این موضوع اعتراف کنید که همه به دنبال کسب درآمد بالاتر می‌گردند. گاهی‌اوقات می‌بینید که همه‌چیز مرتب است، اما ماه‌هاست هیچ تغییری در درآمدتان رخ نداده‌ است و تعداد مشتریان و میزان خرید مثل قبل نیست. آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ در این زمینه شما را همراهی می‌کنند و راه‌های افزایش فروش مناسب کسب‌وکارتان را در اختیارتان می‌گذارند.

آگاهی از برند و تقویت آن

برندینگ یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند در هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات خود صرفه‌جویی کنید. با برندینگ صحیح، افراد نام شما را به‌راحتی از رقبا تشخیص می‌دهند و انتخاب می‌کنند. آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ هم در این زمینه همراه شما هستند و محتواها، تبلیغات و سایر کارها را به‌گونه‌ای انجام می‌دهند که همگی در یک راستا و همسو با اهدافتان باشند؛ در‌صورتی‌که اگر بخواهید این کار را خودتان انجام دهید، باید از برند و برندینگ به‌طور تخصصی آگاه باشید تا تصویری یکپارچه بسازید.

بهینه‌سازی کمپین‌ها

بعضی‌اوقات کارها را با تمام دقت انجام می‌دهید، اما بعد از مدتی متوجه می‌شوید که برای رسیدن به نتایج اشتباه، منابع زیادی را خرج و به هدر داده‌اید. انجام این کار باعث می‌شود که رقبا به‌راحتی از شما جلو بزنند و سود کمی نصیب شما شود. آژانس‌های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ برای بهینه‌کردن فعالیت‌های کسب‌وکارها نیز تلاش می‌کنند. با همراهی آن‌ها می‌توانید بهینه‌ترین راه‌ها را برای موفقیت در مارکتینگ و فروش در مدت زمان نسبتاً کوتاهی داشته‌ باشید.

تفاوت آژانس‌های تبلیغاتی و آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ

قبل از شکل‌گیری آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ، آژانس‌ها یا شرکت‌های تبلیغاتی در کنار کسب‌وکارها بودند. آژانس‌های تبلیغاتی در رویکرد خود با آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ تفاوت دارند. آن‌ها:

 • با رسانه‌های جمعی همچون تلویزیون و رادیو همکاری می‌کنند؛
 • جایگاه تبلیغاتی موجود در این رسانه‌ها را به مشتریان عرضه می‌کنند؛
 • راهکارهایی که برای رشد کسب‌وکارها ارائه می‌دهند از انعطاف‌پذیری و تنوع زیادی برخوردار نیست؛
 • و ‌به‌طور معمول هزینه‌های بالایی هم در پی دارند.

اما آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ با تمامی رسانه‌های آنلاین سروکار دارند. آن‌ها:

 • همواره در پی پیداکردن شیوه‌های جدید و خلاقانه برای اهداف بازاریابی مشتریان خود هستند؛
 • شیوه‌های مختلف همکاری را پیش روی شما قرار می‌دهند؛
 • تبلیغات و اقدامات بازاریابی را هدفمند و گاهی به ازای نتیجه انجام می‌دهند؛
 • و هزینۀ کمتری برای رشد کسب‌وکار در پی دارند.

امروزه شرکت‌های تبلیغاتی هم متوجه تغییر جهت تقاضای مشتریان به‌سمت فضای دیجیتال شده‌اند. آن‌ها در این مدت تلاش کرده‌اند بازاریابی دیجیتال را هم در کنار خدمات خود قرار دهند. با این حساب، پربیراه نیست اگر آن‌ها را آژانس‌های تبلیغاتی دیجیتال ‌مارکتینگ بنامیم.

انواع آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ

همان‌طور که گفته شد، هر‌یک از آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ بر تعدادی از خدمات تمرکز دارند؛ با‌این‌حال، نمی‌توان مرزبندی یا دسته‌بندی دقیقی برای آن‌ها در نظر گرفت. ممکن است آژانسی به‌طور تخصصی تبلیغات نتیجه‌محور انجام دهد. با‌این‌حال، برای ارائۀ خدمات بازاریابی محتوایی یا تبلیغات بازدیدی هم محدودیتی ندارد. آژانسی که بر سئوی سایت‌ها و تولید محتوا تمرکز دارد، می‌تواند تبلیغات گوگل ادز و تبلیغات کلیکی را هم در سبد خدمات خود داشته باشد.

در این بین آژانس‌هایی هم هستند که لیست تکمیل‌تری از این راهکارها را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهند. این مجموعه‌ها، آژانس‌های Full Service یا ۳۶۰ درجه نامیده می‌شوند.

اگر تمایل دارید جواب سؤالاتی مانند کمپین ۳۶۰ درجه چیست، چگونه می‌توان آن را راه‌اندازی کرد را بدانید, مطالعه مطلب کمپین ۳۶۰ درجه چیست؟ + نمونه‌های موفق ایرانی و خارجی از بلاگ صباویژن را ازدست ندهید.

مزایای همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ

«چه لزومی دارد که به سراغ آژانس دیجیتال مارکتینگ بروید؟»؛ حتماً این سؤال برای شما هم پیش آمده‌ است، چون اکثر افراد فکر می‌کنند که می‌توانند به‌تنهایی کارهای یک آژانس تبلیغاتی را انجام دهند و هیچ نیازی به همکاری ندارند. اما بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در این زمینه، با مزایای همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

۱) کاهش هزینه‌ها

اولین و بهترین مزیت برون‌سپاری کارهای تبلیغات و بازاریابی به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ، کاهش هزینه‌ها است. در این حالت، هزینه‌ای که برای انجام بخش‌های مورد نیاز کارتان به آژانس‌ها می‌پردازید، کمتر از زمانی است که بخواهید نیروی متخصص را به‌صورت دائمی استخدام کنید؛ چون اگر بخواهید برای موفقیت در کارتان افراد متخصص را استخدام کنید تا پیشرفت را تجربه کنید، باید هزینۀ بالایی برای استخدام و نگهداری آن‌ها بپردازید.

۲) بررسی رقبا و عملکرد آن‌ها

گاهی‌اوقات رقبا زودتر از شما متوجه نیاز یا دغدغۀ خاصی در مشتریان می‌شوند. در این شرایط اگر بخواهید از ابتدا به دنبال یافتن مسئله بگردید، باید زمان و انرژی زیادی را صرف انجام این کار کنید. آژانس دیجیتال مارکتینگ رقبای شما را زیر نظر می‌گیرد و با توجه به نقاط ضعف و قوت آن‌ها، مناسب‌ترین مسیر پیشرفت را پیش رویتان می‌گذارد.

۳) بررسی مشتریان و رفتار آن‌ها

گاهی‌اوقات نمی‌دانید چه کسانی مشتریان شما هستند. اگر این جملۀ کوتاه را سرلوحۀ کارتان قرار دهید، می‌توانید در زمان کوتاهی به هدف‌هایی که در نظر گرفته‌اید برسید. اما ماجرا به این آسانی هم که گفتیم نیست؛ این کار به تحقیقات فراوانی درزمینۀ مخاطبان هدف نیاز دارد. در این زمان، آژانس دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا پرسونای درست کسب‌وکار خود را انتخاب کنید؛ همان کسانی به محصول/خدمت شما نیاز دارند. آژانس‌های تبلیغاتی حتی به شما از رفتار مخاطبان فعلی شما می‌گویند؛ اینکه بیشتر از کدام کانال به سراغ شما آمده‌اند و سفر مشتری هریک از مخاطبانتان به چه صورت بوده ‌است.

۴) مشخص‌کردن بازار

به سراغ هر بازاری که بروید، متوجه می‌شوید که آن‌ها از جنبه‌های مختلفی مانند مسائل جغرافیایی، جمعیت‌شناختی، رفتاری و روان‌شناختی به چند گروه متفاوت تقسیم می‌شوند که فعالیت‌ در تمام آن‌ها شدنی نیست. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کنند تا به بازار درستی وارد شوید که امکان موفقیت کسب‌وکارتان در آن بالاتر است. آن‌ها همچنین به شما می‌گویند فعالیت در کدام حوزه برای حرفۀ شما سود بالاتری به ارمغان می‌آورد.

۵) انجام تخصصی کارها

شما سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید در بخش خاصی فعالیت کنید، اما تخصص شما تنها در تجارت است و ممکن است نتوانید در انجام اموری مانند بازاریابی، فروش و تبلیغات کاری از پیش ببرید. در این زمان، افراد متخصصِ مستقر در آژانس‌ها، کسب‌وکارتان را بررسی می‌کنند و راه‌های مناسب برای دستیابی به اهدافتان در بازاریابی، فروش و تبلیغات را در اختیارتان می‌گذارند.

اعضای تیم آژانس دیجیتال مارکتینگ

سؤال دیگری که در کنار «آژانس تبلیغاتی چیست؟» پرسیده می‌شود، این است که چه افرادی با چه مهارت‌هایی در این حوزه مشغول به کار هستند. زمانی که برای اطلاع از نحوۀ همکاری به این مجموعه‌ها مراجعه می‌کنید، چه کسانی را می‌بینید؟ فرصت‌های شغلی آژانس‌های تبلیغاتی متفاوت است و نمی‌توانید دو آژانس شبیه به هم پیدا کنید. بعضی از آن‌ها تنها روی یک حوزه تمرکز می‌کنند. درمقابل، آژانس‌هایی هم هستند که افراد مختلف در حوزه‌های مختلف مانند تبلیغات کلیکی، رپورتاژ، شبکه‌های اجتماعی و تدوین استراتژی بازاریابی را در یک جا جمع کرده‌اند تا اکثر نیازهای مشتریان خود را رفع کنند. معمولاً افراد زیر در آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ حضور دارند:

 • مشاور
 • سئوکار
 • کپی‌رایتر
 • گرافیست
 • مدیر پروژه
 • مدیر محتوا
 • مدیر سوشال
 • نویسندۀ محتوا
 • توسعه‌دهندۀ برنامه‌ها

فهرست ابزارهای مورد نیاز آژانس دیجیتال مارکتینگ

برای حل چالش‌های مختلفی که کسب‌وکارتان با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، اشخاصی که در آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مشغول به فعالیت هستند از دانش خود و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند. این افراد با توجه به طرح کسب‌وکار و هدفی که دنبال می‌کنید، معمولاً ابزارهایی مانند موارد زیر را به کار می‌گیرند:

 • طراحی و ارسال ایمیل
 • تحلیل و آنالیز داده
 • مدیریت پروژه
 • تحلیل مخاطب و رفتارشناسی
 • بخش‌بندی مشتریان
 • اتوماسیون بازاریابی

وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ

اگر به سراغ چند آژانس بروید، می‌بینید که خدمات آژانس‌های تبلیغاتی با هم متفاوت هستند و باید با توجه به نیاز خودتان، به سراغ گزینۀ درست بروید. ممکن است بعضی از آن‌ها به‌صورت تمرکز و نیچ روی یک حوزه تمرکز کرده ‌باشند، در‌صورتی‌که تعدادی دیگر شاخه‌های مختلف گرافیکی، استراتژی فروش، تبلیغات و… را پوشش می‌دهند. معمولاً آژانس‌ها براساس موضوعات زیر دسته‌بندی می‌شوند:

فرایند کار در آژانس دیجیتال مارکتینگ

حالا که می‌دانید آژانس تبلیغاتی چیست و چه فایده‌ای برایتان دارد، باید تصمیم بگیرید که به سراغشان بروید یا خیر. اگر مصمم بودید که با آن‌ها همکاری و از خدماتشان استفاده کنید، لازم است بدانید این کار به چه شکلی انجام می‌شود و باید چه مسیری را طی کنید. مراحل این مسیر عبارت است از:

 • تماس با آژانس دیجیتال مارکتینگ و ثبت درخواست همکاری؛
 • ارائۀ بریف جامع و توضیحات و خواسته‌های خود؛
 • شروع تحقیقات آژانس برای بررسی؛
 • ارائۀ پروپوزال آژانس و بررسی کارفرما؛
 • توافق نهایی در صورت تأیید سند طراحی‌شده؛
 • مشخص‌شدن تیم اجرایی و شروع کار؛
 • گزارش‌دهی چگونگی عملکرد در بازه‌های زمانی مشخص شده.

کدام آژانس دیجیتال ‌مارکتینگ برای کسب‌وکار ما مناسب است؟

برای انتخاب مناسب ابتدا باید هدف یا مشکل خود را به‌درستی تعیین کنید. آیا به دنبال جذب سرنخ، نصب اپلیکیشن یا فروش نهایی هستید؟ یا قصد دارید ترافیک ورودی سایت و اینگیجمنت شبکه‌های اجتماعی خود را افزایش دهید؟ آیا تیم متخصص برای تولید محتوا در مجموعۀ خود دارید یا به دنبال مجموعه‌ای هستید که در این زمینه هم به شما کمک کند؟

وقتی ارزیابی درستی از وضعیت شرکت، مشکلات آن و چیزی که در پی آن هستید داشته باشید، تصمیم‌گیری راحت‌تر خواهد بود. فقط کافی است در بین خدماتی که هریک از آژانس‌ها ارائه می‌دهند، جست‌وجو کنید.

البته آژانس‌هایی مثل صباویژن این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهند که از کارشناسان و تیم متخصص آن‌ها در حوزه تبلیغات آنلاین مشاوره بگیرید. آ‌ن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند هدف و استراتژی درستی را برای رشد کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

معرفی سایت دیجیتال مارکتینگ صباویژن

آژانس دیجیتال مارکتینگ صباویژن در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده است و روی تبلیغاتی مختلف با قیمت مناسب تمرکز دارد. شما برای انجام انواع تبلیغات همسان، تبلیغات کلیکی، تبلیغات ویدئویی و… می‌توانید به سراغ این آژانس بروید. این گروه مالک آپارات و فیلیمو است و گستردگی انتخاب محل انتشار تبلیغ به شما کمک می‌کند که بیشتر دیده شوید و نتایج شگفت‌انگیزی بگیرید. در کنار آن، موارد زیر هم از دیگر مزیت‌های همکاری با سایت دیجیتال مارکتینگ صباویژن است:

 • گزارش لحظه‌ای پرفورمنس؛
 • سرعت بالای اجرای کمپین‌ها؛
 • تحلیل کمپین با جزئیات کارآمد؛
 • انجام تبلیغات همسو با استراتژی برند؛
 • دسترسی به گسترۀ زیادی از مخاطبان فعال.

در کنار خدمات بالا، وی‌پدیا هم مجله‌ای آنلاین در صباویژن است که می‌توانید با خواندن مطالب مختلف در آن، دانش خود را درزمینۀ بازاریابی و تبلیغات بالا ببرید.

درنهایت…

در این مطلب به سؤال ضروری این روزها، یعنی «آژانس تبلیغاتی چیست؟» پاسخ دادیم. برایتان گفتیم که همکاری کسب‌وکارها با آژانس تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد. علاوه‌براین، سعی کردیم شما را در جریان کارشان بگذاریم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید. گاهی‌اوقات دلیل عدم‌ همکاری، آشنانبودن با خدمات این گروه‌هاست.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.