چرا کلاب‌هاوس داشتن کلاس دارد؟

برای اولین‌بار اوایل فروردین ۱۴۰۰ بود که اسم اپلیکیشن کلاب هاوس (Clubhouse) را شنیدم؛ آن هم از طریق پیج اینستاگرامی یکی از آن بیوتی بلاگرهای معروفی که دنبالش می‌کردم. یک عکس از گروهی که در کلاب هاوس در آن عضو شده بود استوری کرده بود. موضوعش دربارۀ این بود که «چطور آرایش کنیم تا چشمان زیباتری داشته باشیم». عکس را چند بار با دقت نگاه کردم؛ دو سه نفر را می‌شناختم، ولی بقیۀ اعضا را نه. یک فضای ساده ولی جدید، و برایم جالب بود که این تعداد آدم یک جا باهم صحبت می‌کنند. ذهنم درگیرش بود، ولی هنوز چیزی نمی‌دانستم.

چند روز بعد در یک گروه خانوادگی یکی از اعضا پیشنهاد داد که بیایید در کلاب هاوس همه باهم حرف بزنیم و صدای همدیگر را بشنویم. اولش به نظر همه پیشنهاد خیلی جذابی آمد و استقبال کردند، ولی جذابیت داستان برای من از آنجا شروع شد که پیشنهاددهنده توضیح داد که اپلیکیشن کلاب هاوس فقط برای گوشی‌های آیفون قابلیت نصب دارد و جدال همیشگی iOS و Android باز در گروه شروع شد و فخرفروشی‌های جالبی بود که زیرپوستی بین اعضا ردوبدل می‌شد.

این‌طوری بود که من هم دربارۀ این اپلیکیشن کنجکاو شدم. اگر شما هم دوست دارید بیشتر دربارۀ این شبکۀ اجتماعی جدید بدانید، با من همراه شوید تا در این مقاله ببینیم در کلاب هاوس چه خبر است و این عزیزدردانۀ آیفون چطور گوی رقابت را از بقیۀ رقبایش ربوده است.

در کلاب هاوس چه خبر است؟

آنچه در کلاب هاوس اتفاق می‌افتد شاید برای عده‌ای جالب باشد. تعدادی در یک گروه عضو می‌شوند و بعد درمورد موضوع خاصی می‌توانند باهم صحبت کنند. موضوع بحث‌های این روزهای گروه‌های ایرانی در کلاب هاوس حول و حوش مذاکرات وین و مناظرات انتخاباتی می‌گذرد.

سیاست‌های خاص تیم نرم‌افزاری کلاب هاوس جذابیت‌های عجیب خودش را دارد. از نحوۀ معرفی این نرم‌افزار با حضور ایلان ماسک بگیرید تا ارائۀ نسخۀ منحصر به ios و گوشی‌های آیفون و نحوۀ عضویت در آن که فقط با داشتن دعوتنامه امکان‌پذیر است، که نشان از سیاست‌گذاری هوشمندانۀ این تیم دارد.

نمی‌دانم خبر خوبی است یا نه، ولی بعد از نصب کلاب هاوس متوجه شدم برای شمایی که در تعداد زیادی شبکۀ اجتماعی عضویت دارید، خبرهای جالبی در این اپلیکیشن هست و به نظرم بد نیست آن را نصب کنید و نگاهی به آن بیندازید. البته که این یک نظر کاملاً شخصی است.

کلاب هاوس؛ عزیزدردانۀ آیفون

در تمام این سال‌ها که گوشی‌های هوشمند و استفاده از اینترنت ارتباطات را سریع‌تر و امکان‌پذیرتر کرده است، بسیاری از کمپانی‌ها اقدام به معرفی اپلیکیشن‌هایی برای ساده‌سازی ارتباطات کرده‌اند؛ مثل لینکدین، اینستاگرام، توییتر، واتساپ، تلگرام، اسکایپ و… . هرکدام از این‌ها بر نحوۀ خاصی از ارتباط تمرکز داشته‌اند و روی قابلیت‌های مخصوصی مانور می‌دهند. مثلاً همان‌قدر که اینستاگرام روی ویدئو و عکس تمرکز کرده است، واتساپ تمرکز را بر ارتباطات شخصی و راحتی در تماس‌های صوتی و تصویری گذاشته است.

در میان انبوهی از این مدل اپلیکیشن‌ها، آیفون اپلیکیشن خاصی به اسم کلاب هاوس را ارائه کرده است. این عزیزدردانۀ این روزهای آیفون که به‌شکل ویژه‌ای خودنمایی کرده است، با ترفندهای خاص آیفون جای خودش را خیلی سریع در دنیای ارتباطات مجازی پیدا کرده است و علاقه‌مندان خاصی هم دارد. تا آنجا که گاهی برای حضور در یکی از گروه‌های کلاب هاوس، که شما می‌خواهید وارد بحث و گفت‌وگوی آن شوید، به شما پیام می‌دهد که ظرفیت تکمیل است و باید در صف بمانید تا با خروج کسی شاید شما بتوانید وارد شوید. این یعنی طرف‌داران کلاب هاوس بیش از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید و البته دسته‌بندی موضوعات و انتخاب علائق در این طرف‌داری‌ها اصلاً بی‌تأثیر نیست.

کلاب هاوس یا کلاس خاص

چقدر ممکن است که شما اولین باشید؟ اولین در انجام هرکاری؛ به نظر می‌رسد اولین‌بودن همیشه امکان‌پذیر نیست، حتی برای کمپانی اپل. البته به نظر من خیلی هم ضروری نیست که شما اولین باشید یا حداقل اولین در ارائۀ ایده و خالق آن باشید؛ ولی بسیار ضروری است که بهترین راه ارائه و معرفی ایده‌تان را بیابید. سعی کنید خلاق باشید. گاهی بهترین نمایش از ایده، از خود ایده مهم‌تر است؛ کاری که به نظر من بازاریابان آیفون درخصوص کلاب هاوس آن را انجام داده‌اند. آن‌ها سعی کردند کانال‌های جذب کاربر را به هر نحوی تنگ و تنگ‌تر و به‌شیوه‌ای خاص و خاص‌تر نمایند.

گام اول این بود که هرکسی و با هر گوشی‌ای نمی‌توانست عضو کلاب هاوس باشد. فقط آن‌ها که آیفون دارند، و هرکسی که آیفون داشت هم نمی‌توانست باز در کلاب هاوس فعالیت کند، مگر آن‌ها که دعوتنامه داشتند. خب تمام این جزئیات در ارائه و معرفی کلاب هاوس، نقش بسیار تأثیرگذاری در جذب مخاطب داشت، تا آنجا که حتی بعضی از برنامه‌نویسان اقدام به ارائۀ نسخۀ غیررسمی آن برای اندروید کردند و این همان بازار سیاه معروف است یا بازار داغ فیک‌ها در برابر اصل‌ها که باعث می‌شود اصل‌ها باکلاس‌تر به نظر برسند و هر آنکه اصل را داشته باشد، برای خودش امتیاز خاصی را قائل شود.

جالب اینجاست که با وجود فیلتربودن این نرم‌افزار، این روزها شاهد حضور بسیاری از مسئولان جهت شرکت در مناظره‌های انتخاباتی هستیم و خب شاید این هم دلیل دیگری برای باکلاس‌بودن کلاب هاوس و علاقۀ وافر مسئولان به داشتن گوشی آیفون باشد.

خلاصۀ کلام

به هر ترتیب، در این زمان که من این مقاله را به رشتۀ تحریر درآورده‌ام، شاید کمتر از ده روز است که کلاب‌هاوس اقدام به ارائۀ نسخۀ اندروید خود کرده است و چرخۀ استفاده‌کنندگان از این اپلیکیشن را افزایش داده است؛ هرچند که هنوز تأثیر اولیۀ خاص‌بودن کلاب هاوس بر ذهن تمام کاربران آن وجود دارد.

با همۀ آنچه در این مقاله به آن پرداختم، نظر شخصی بنده در استفاده از کلاب هاوس، همانند سایر شبکه‌های اجتماعی، براساس آن چیزی است که شما از آن انتظار دارید. در کلاب هاوس بحث‌های جالبی با حضور بهترین‌های هر حوزه درخصوص بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و یا بحث‌های دنیای اقتصاد شکل می‌گیرد؛ حتی شب شعرهایی با حضور شاعران معاصر یا نقد کتاب با حضور نویسندۀ آن؛ پس اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که به حضور در چنین جمع‌هایی علاقه‌ دارید و یا کنجکاوید که با بهترین‌های هر حوزه در یک جلسه حضور داشته باشید، کلاب هاوس این امکان را به شما می‌دهد و شما فرصت حضور در این جمع‌ها را خواهید داشت.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.