چطور ویدئو روی هر مرحله از سفر مشتری تأثیر می‌گذارد؟

فایل صوتی خلاصۀ بلاگ

 

تصور کنید که به‌عنوان یک تازه‌کار، می‌خواهید بخشی از پس‌انداز خود را در بورس بگذارید. وقتی وارد یکی از سایت‌های سرمایه‌گذاری در بورس می‌شوید، ترجیح می‌دهید ویدئوی صفحۀ اول سایت مربوط به چرایی سرمایه‌گذاری در بورس باشد یا تحلیل تکنیکال بازارهای مالی؟ قطعاً اولی، این‌طور نیست؟ این مثال دقیقاً تأثیر ویدئو بر سفر مشتری را نشان می‌دهد.اگر ویدئوی اول مربوط به تحلیل تکنیکال باشد، شما با دیدن پیچیدگی آن گیج شده و از سایت خارج می‌شوید؛ اما اگر در مرحلۀ اول، ویدئوی مربوط به چرایی سرمایه‌گذاری را ببینید، با اعتماد بیشتری به‌سمت بازار بورس می‌روید. در این مطلب از وی‌پدیا قصد داریم به شما بگوییم چطور در هر مرحله از سفر مشتری، با ویدئو تأثیر بهتری روی او بگذارید.

تأثیر ویدئو بر سفر مشتری

اگر قصدتان این است که با استفاده از محتوای ویدئویی فروش محصول یا خدمت قابل قبولی داشته باشید، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید تأثیر ویدئو بر سفر مشتری را در استراتژی بازاریابی محتوایی خود نادیده بگیرید.

فرض کنید که مشتری بالقوۀ شما یک توریست است و برند شما یک شهر توریستی. باید با استفاده از محتوا مشتری را به شهر برندتان دعوت کنید، به او در شهر خوش بگذرانید، مجابش کنید که از شهرتان حداقل یک سوغاتی تهیه کند و درنهایت کاری کنید که در آینده بخواهد دوباره به شهر شما سفر کند.

با توضیحاتی که دادیم، این سؤال پیش می‌آید که در هر مرحله از سفر مشتری، چه کارهایی باید برای محتوای ویدئویی انجام دهید که بیشترین تأثیر را روی مخاطب بگذارد؟ در ادامۀ مطلب به این سؤال جواب می‌دهیم.

در مرحلۀ آگاهی

جذب‌ مخاطب با ویدئو در مرحلۀ آگاهی، کار چندان راحتی نیست. مشتری بالقوۀ شما هنوز به‌طور جدی به خرید‌کردن فکر نمی‌کند، اما از طرفی تقریباً می‌داند چه چیزی نیازی دارد. در این مرحله باید پرسونای مشتریان، علایق آن‌ها، نوع محتوایی که مصرف می‌کنند و انگیزه‌شان را برای خرید درک کنید.

بهترین نوع محتوا برای این مرحلۀ اولیه، محتوای آموزنده و نه‌چندان جدی است.

هدف تولید محتوا در این مرحله این است که برند خود را در جایی که مشتری ایدئالتان بیشتر وقتش را در آن می‌گذراند، معرفی کنید. مثلاً در شبکه‌های اجتماعی، ریلز می‌تواند گزینۀ مناسبی برای این مرحله باشد. محتوای هیجان‌انگیز، کوتاه و جذابی مثل:

  • ویدئوهای الهام‌بخش؛
  • اینفوگرافیک‌های سرگرم‌کننده برای پاسخ به سؤالات متداول؛
  • ویدئوهای خنده‌دار که فضای خشک و رسمی بین شما و مشتری را بشکند؛
  • ویدئوهای مصاحبه و یا نظرات کوتاه کارشناسان درمورد موضوع خاص.

برای مرحلۀ آگاهی مناسب هستند.

در مرحلۀ جست‌وجو

در این مرحله، مشتری بالقوه‌تان شناختی نسبی از برند شما دارد، درنتیجه نوبت این است که محتوای ویدئویی عمیق‌تری بسازید. فهرستی از سؤالاتی که مشتریانتان می‌پرسند تهیه کنید و ویدئوهایی بسازید که به آن‌ها پاسخ می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم در هر ویدئو روی یک سؤال تمرکز کنید. در جواب سؤال‌ها چند گزینۀ مختلف به مخاطبانتان ارائه دهید که یکی از آن‌ها شامل محصول شما می‌شود.

فقط روی پیشنهاد محصول خودتان به مشتری تمرکز نکنید. این کار باعث می‌شود سرنخ‌هایی که پیدا کرده‌اید اعتماد بیشتری به شما بکنند و درعین‌حال به آن‌ها نشان می‌دهد که علاقه‌مندید به آن‌ها کمک کنید، حتی اگر این کمک از طریق فروش محصول یا خدمات برندتان نباشد.

برای مثال، در این مرحله می‌توانید ویدئویی با تکه‌هایی از پیام‌های مشتریان قبلی و سؤالاتی که درمورد خدمات یا محصولات شما پرسیده‌اند بسازید. این کار مشتریان جدید را آماده می‌کند که راحت‌تر به مرحلۀ بعدی سفر مشتری راه پیدا کنند.

در مرحلۀ ارزیابی

تأثیر ویدئو بر سفر مشتری در این مرحله خود را بیشتر از قبل نشان می‌دهد. در این مرحله، مشتری کاملاً مطمئن است که شما آنچه را او می‌خواهد در اختیار دارید.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

حالا وقت آن رسیده است که در بازی با رقیبانتان پیشی بگیرید؛ چون مشتریانتان برای برآورده‌کردن نیازشان فهرستی از رقبایتان را هم در نظر دارند. با نکاتی که گفتیم، چاره‌ای در این مرحله ندارید به غیر از اینکه به‌شکلی متمایز دیده شوید. برای این کار:

  • آموزش‌های ویدئویی کوتاهی ایجاد کنید و به مشتریان بالقوه نشان دهید که چگونه محصول شما مشکلات آن‌ها را حل می‌کند.
  • برای اینکه پیام شما مؤثرتر باشد، پیام رضایت مشتریان واقعی‌تان را در ویدئو نشان دهید. با این کار به مخاطبانتان یادآوری می‌کنید که نیاز و مشکل افراد مشابهی مثل آن‌ها با استفاده‌کردن از محصول یا خدمت برند شما برطرف شده است.
  • می‌توانید به‌صورت مطالعات موردی و با مشتریان حقیقی، ویدئوهایی درست کنید که مزایای استفاده از محصول شما را برجسته می‌کنند. در این مرحله باید با استفاده از داده‌ها، ارقام و واقعیت به افراد نشان دهید که محصول شما به مشتری دیگری کمک کرده‌ است تا به رؤیای خود برسد.

به یاد داشته باشید هر ویدئویی که برای این مرحله ساخته می‌شود، باید یک فراخوان‌ به ‌اقدام قوی داشته باشد.

در مرحلۀ خرید

هدف کلیدی شما در این مرحله این است که میزان انگیزۀ مشتری را برای خرید از برندتان بالا نگه دارید و باعث شوید از چند مانع آخر برای خرید، راحت‌تر رد شود؛ درنتیجه راهنمایی‌ها و راه‌حل‌های آخر را جلوی پای مشتری بگذارید. مثلاً می‌توانید ویدئوهای توضیحی کوتاه در رابطه با مراحل خرید درست کنید یا به مشتری بگویید هر سؤالی دارد از بخش پشتیبانی شما بپرسد تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده‌ شود.

در مرحلۀ وفاداری

ایجاد وفاداری بلافاصله پس از خرید شروع می‌شود. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان ویدئوهای مربوط به مرحلۀ وفاداری را ساخت؛ مثلاً ساخت ویدئوهایی با محتوای دادن امتیاز به مشتری قبلی، کد تخفیف، اشتراک در باشگاه مشتریان و… .

همچنین می‌توانید یک ویدئوی تشکر بسازید و از مشتری برای خریدی که کرده تشکر کنید و به او بگویید با خریدی که از برند شما کرده‌ است، چه آینده‌ای در برند شما پیدا می‌کند. می‌توانید این ویدئو را از طریق ایمیل برای او بفرستید.

کار خوب دیگر این است که ویدئوهای راهنمای پیشرفته بسازید و آن را فقط برای مشتریان وفادار به برندتان بفرستید. مثال اول این مطلب خاطرتان هست؟ ویدئوی تحلیل تکنیکال بازار بورس در یک مقطع زمانی خاص، مربوط به این مرحله می‌شود، نه مرحلۀ آگاهی؛ در این مرحله است که مشتری وفادار می‌خواهد بداند با سرمایه‌ای که دارد بهتر است چگونه با سهام‌های خود بازی کند.

این نوع از ویدئوها نشان‌دهندۀ تعهد شما در قبال حفظ منافع مشتریانتان است. همچنین می‌توانید ویدئوهایی دربارۀ به‌روزرسانی‌های محصول و سایر داستان‌های مربوط به رضایت مشتری ایجاد کنید.

درنهایت

حالا که از تأثیر ویدئو بر سفر مشتری آگاه شدید، احتمالاً می‌دانید که کار شما هیچ‌وقت با ویدئوها تمام نمی‌شود؛ درنتیجه خودتان را آماده کنید که در تقویم محتوای کسب‌وکارتان به‌طور منظم و و مناسب با هر مرحله از سفر مشتری، محتوا منتشر کنید.

برای ساخت ویدئو در مراحل اول، بیش ‌از ‌اندازه سخت نگیرید و انتظار نرخ تبدیل بالا را با انتشار اولین ویدئو نداشته ‌باشید؛ اگر بدون تجربه به‌سمت ساخت محتوای ویدئو بروید، ممکن است بازدهی مناسب آن کمی طول بکشد.

در این راه اگر کمک خواستید، ما در صباویژن کنارتان هستیم تا بهترین تبلیغات ویدئویی را برای کسب‌وکارتان بسازید.

 

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.