ریلز (Reels) اینستاگرام چیست؟

چگونه از ریلز اینستاگرام استفاده کنیم؟

اگر واقعیتی وجود داشته باشد که اینستاگرام در چند سال اخیر بیشتر از هر پلتفرمی آن را درک کرده باشد، این است که این فقط محتوا نیست که پادشاه است، بلکه محتوای ویدئویی است که نقش پادشاه را به عهده گرفته است.

با بیش از یک‌میلیارد نصب اپلیکیشن تیک‌تاک (TikTok) درست ۱۸ ماه بعد از روانه‌کردن آن به بازار، مسئولان اینستاگرام متوجه شدند که تنها راه رقابت با این پلتفرم این است که آن‌ها هم قابلیتی را به اینستاگرام اضافه کنند که مشابه تیک‌تاک باشد و مردم بتوانند به‌واسطۀ آن، ویدئوهای سرگرم‌کنندۀ خود را به اشتراک بگذارند.

به همین دلیل ریلز (Reels) اینستاگرام در آگوست ۲۰۲۰ رونمایی شد و تا به امروز مردم ۵۰ کشور می‌توانند از آن استفاده کنند. در این مطلب توضیح می‌دهیم که ریلز چیست و چگونه می‌توانید در ۵ قدم آن را بسازید و به اشتراک بگذارید. پس اگر شما هم به این قابلیت نسبتاً جدید اینستاگرام علاقه دارید، در ادامه همراه ما باشید.

ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلزها (Reels) ویدئوهایی عمودی هستند که کل صفحۀ موبایل را اشغال می‌کنند، تا ۹۰ ثانویه می‌توانند ادامه پیدا کنند و مخصوص انتشار در پلتفرم اینستاگرام هستند. موضوع ریلز هر چیزی می‌تواند باشد، ولی اولویت در ساخت این ویدئو، سرگرم‌کردن است؛ اینکه بتوانید با هر موضوعی اعم از موضوعات آموزشی، اجتماعی، سیاسی، خنده‌دار و… مردم را در مدت‌زمانی کوتاه به‌نحوی جذب کنید که ویدئوی شما را تا انتها ببینند.

برای ساخت این دسته از ویدئوها، اینستاگرام قابلیت‌های ویرایشی ازجمله فیلترهای مختلف، موزیک و افکت‌های صدایی متنوع، پس‌زمینه‌های گوناگون، برچسب‌ها (Sticker) و موارد دیگر را در اختیار کاربرانش قرار داده است. ریلز، از جهت نحوۀ پخش، با استوری اینستاگرام متفاوت است؛ هر استوری اینستاگرام تا ۲۴ ساعت در معرض دید افراد قرار می‌گیرد، ولی ریلز تا وقتی که صفحۀ منتشر‌کنندۀ آن تصمیم به حذف نگیرد، قابل نمایش است.

کاربران اینستاگرام می‌توانند در قسمت جداگانه‌ای که این پلتفرم به ریلز اختصاص داده ‌است، پربازدیدترین ریلزهای روز را مشاهده کنند (این قسمت برای بعضی از کاربران ایرانی فعال است و معمولاً با استفاده از فیلترشکن ممکن است آن را مشاهده کنید).

ایده‌هایی برای ریلز اینستاگرام


دانلود اینفوگرافیک ۹ ایده برای ساخت ریلز در اینستاگرام

کلیک کنید

بهترین ویژگی ریلز چه چیزی است؟

اگر شما هم به‌عنوان کسب‌وکار در شبکۀ اجتماعی اینستاگرام فعالیت داشته باشید، حتماً می‌دانید که صفحۀ کاربری‌ای در این پلتفرم دیده می‌شود که محتوای آن به قسمت اکسپلور یا همان صفحۀ کاوش راه پیدا کند. هوش مصنوعی اینستاگرام در طول زمان جنبه‌های مختلفی را برای یک صفحۀ کاربری در نظر گرفته است تا محتوای آن را در صفحۀ کاوش نشان دهد. امروزه وجود ریلز آن جنبه‌ای است که به مذاق هوش مصنوعی اینستاگرام، بیشتر از هر شکل دیگری از محتوا خوش می‌آید.

کسب‌وکارهای مختلف هم به دلیل اینکه می‌بینند الگوریتم اینستاگرام بیشتر روی ریلز متمرکز شده است، از این فرصت استفاده می‌کنند و از ریلز درجهت رسیدن به اهداف بازاریابی دیجیتال خود کمک می‌گیرند.

ساختن ریلز در ۵ قدم

ساختن ریلز بسیار آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید؛ اما اگر به‌هیچ‌وجه با آن آشنایی ندارید، ما در ۵ قدم زیر به‌طور کامل به شما توضیح می‌دهیم که چطور یک ریلز بسازید.

قدم اول:

برای دسترسی به ریلز کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 • اینستاگرام خود را باز کنید؛
 • روی علامت بعلاوه (+) در پایین صفحه بزنید؛
 • از بین گزینه‌های موجود، گزینۀ REEL را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید بعد از بازکردن اینستاگرام انگشت خود را روی صفحۀ موبایل نگه دارید و آن را به‌سمت چپ بکشید، سپس از بین گزینه‌های موجود، گزینۀ REEL را انتخاب کنید.

قدم دوم:

اینستاگرام برای ایجاد ریلز ۲ گزینه در اختیار شما قرار می‌دهد: یا می‌توانید دکمۀ ضبط را نگه دارید و در لحظه، ویدئوی ریلز خود را بسازید و یا اینکه از فایل‌های ویدئویی موجود در گالری موبایلتان برای ساخت ریلز کمک بگیرید. برای ایجاد ریلز در لحظه، کافی است روی دکمۀ ضبط در پایین صفحه ضربه بزنید. ویدئوی شما در ۲ حالت می‌تواند ضبط شود.

اولین حالت این است که روی دکمۀ ضبط ضربه بزنید، به‌صورت مداوم و تا زمانی که محتوا ساخته شود فیلم‌برداری کنید و هنگام تمام‌شدن، دوباره روی دکمه ضربه بزنید. حالت دوم این است که ویدئوی خود را به‌صورت مقطعی بگیرید. برای این کار لازم روی دکمۀ ضبط در چندین نوبت ضربه بزنید تا محتوای ویدئویی شما در کادربندی‌ها و زمان‌های مختلف تهیه شود.

برای واردکردن ویدئو از گالری موبایلتان هم کافی است روی علامت آبی (+) ضربه بزنید و ویدئوی موردنظر خود را انتخاب کنید.

قدم سوم:

زمانی که ضبط یا بارگذاری اولیۀ ریلز شما تمام شد، حالا نوبت آن است که به ویرایش ریلز بپردازید. اینستاگرام ابزارهای متنوعی را برای ویرایش در اختیارتان قرار داده که می‌توانید به‌شکلی خلاقانه‌ از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه قابلیت هرکدام از این ابزارها را توضیح می‌دهیم. تمام ابزارها در قسمت سمت چپ صفحۀ موبایل قابل مشاهده هستند. ابزارها را از بالا به پایین توضیح می‌دهیم.

۱) صدا (Audio)

این قسمت به شما این قابلیت را می‌دهد که موزیک موردنظر خود را از قسمت کتابخانۀ موزیک اینستاگرام انتخاب کنید. یا اینکه از موزیک‌های موجود در موبایل خودتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید قسمت دلخواهتان از موزیکی که مدنظر دارید را برای ریلز استفاده کنید.

فقط حواستان به این باشد که اینستاگرام روی رعایت قانون کپی‌رایت موزیک‌ها حساس است؛ درنتیجه اگر موزیک موردنظر شما در کتابخانۀ اینستاگرام نبود، از کتابخانۀ موزیک فیس‌بوک کمک بگیرید.

یک نکته: این قابلیت ویرایشی در حال حاضر (سال ۲۰۲۲) برای بعضی از حساب‌های کاربری ایرانی فعال است.

۲) فیلتر (Filter)

در این قسمت می‌توانید انواع و اقسام فیلترها را برای ویدئوی خود انتخاب کنید. فقط کافی است کمی وقت بگذارید و فیلترهای موردعلاقۀ خود را از بین حجم انبوه فیلترها پیدا کنید.

۳) طول ویدئو (Length)

این قسمت به شما این امکان را می‌دهد که طول ویدئوی خود را به‌طور پیش‌فرض از بین عددهای ۱۵، ۳۰، ۶۰ و ۹۰ ثانیه انتخاب کنید. این عددها به این معنا نیستند که حتماً باید مدت‌زمان محتوای ویدئویی‌ خود را درست براساس همین زمان‌ها تنظیم کنید؛ درنهایت شما می‌توانید ریلز خود را از ۱ ثانیه تا ۹۰ ثانیه بارگذاری کنید. این عددها بیشتر به خاطر موردپسند‌بودن مخاطبان، قابلیت تقسیم آن به استوری‌های پشت ‌هم، و سرعت و نظم گرفتن بیشتر در ویرایش، پیشنهاد شده‌اند.

۴) سرعت ویدئو (Speed)

با این قسمت می‌توانید سرعت ویدئوی خود را بالا و پایین ببرید. عددهای x۰.۳ و x۰.۵ برای پایین‌آوردن سرعت ویدئو و عددهای x۲ و x۳ برای بالابردن سرعت ویدئو مناسب هستند. عدد x1 هم به‌معنای سرعت طبیعی ویدئو است.

۵) طرح‌بندی (Layout)

این قسمت به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر از یک ویدئو را در کادر قرار دهید و به‌طور هم‌زمان چند ویدئو را در کادری کلی به مخاطب نشان دهید.

۶) تایمر (Timer)

با این قابلیت جالب می‌توانید ۲ کار انجام دهید: اول اینکه بعد از زدن دکمۀ ضبط ویدئو، شمارش معکوس چند‌ثانیه‌ای تعیین کنید تا راحت‌تر خود را برای ضبط آماده کنید. دوم اینکه برای هر قسمت از ویدئویی که می‌گیرید، محدودیت زمانی تعیین کنید. مثلاً تعیین کنید قسمت اول ویدئویی که می‌سازید ۲ ثانیه طول بکشد و قسمت دوم، ۵ ثانیه.

۷) فیلم‌برداری دوتایی (Dual)

این قسمت به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور هم‌زمان از دوربین جلو و پشت موبایل خود برای ضبط ویدئو استفاده کنید.

۸) هم‌ترازکردن (Align)

گاهی پیش می‌آید که شما می‌خواهید از یک کادر فیلم‌برداری کنید، ولی دستتان یا سه‌پایۀ دوربین به دلایلی تکان می‌خورد. مثلاً می‌خواهید یک گلدان را از توی کادر فیلم جا‌به‌جا کنید، ولی کادر، همان کادر قبلی باشد.

در این حالت، گزینۀ Align به کمک شما می‌آید. با این گزینه، نحوۀ کادربندی ویدئوهای قبلی به‌صورت محو به شما نمایش داده می‌شود تا در صورت به‌هم‌خوردن کادر به دلیل حرکت دست یا سه‌پایۀ دوربین، دچار مشکل نشوید و به‌صورت تقریبی همان کادر را تنظیم کنید. این تنظیم‌کردن به ویرایش حرفه‌ای‌تر و کمترشدن پرش دوربین، بیشتر کمک می‌کند.

قدم چهارم:

حالا نوبت این است که تنظیمات نهایی را انجام دهید. بعد از نهایی‌شدن ویرایش ویدئو، روی گزینۀ Next در پایین صفحه و سمت راست ضربه بزنید. حالا می‌توانید:

 • کاور ویدئوی خود را انتخاب کنید. برای این کار هم می‌توانید از یک صحنه از ریلز خود به‌عنوان عکس کاور استفاده کنید و هم می‌توانید از عکس‌های موبایلتان کاور را انتخاب کنید.
 • کپشن بنویسید.
 • افراد موردنظرتان را تگ کنید.
 • مکان یا همان لوکیشن مدنظرتان را مشخص کنید.
 • تصمیم بگیرید که ریلزتان در قسمت پست‌های اینستاگرامتان هم منتشر شود یا نه.
 • تعیین کنید ریلزتان به‌طور هم‌زمان در قسمت پیشنهادهای فیس‌بوک (Recommen on Facebook) صفحۀ فیس‌بوک هم منتشر شود یا نه (برای این کار به حساب کاربری فیس‌بوک احتیاج ندارید).
 • زیرنویس‌های ریلز خود را فعال یا غیرفعال کنید.
 • اگر یک موزیک یا صدای ضبط‌شدۀ مخصوص به خود را استفاده کرده‌اید، آن را نام‌گذاری کنید تا کاربران دیگر، در صورت تمایل دو طرف، از آن استفاده کنند.

(بعضی از قابلیت‌های مرحلۀ چهارم همچنان برای حساب‌های کاربری ایرانی فعال نشده است.)

قدم پنجم:

تبریک می‌گوییم، تمام مراحل لازم را انجام داده‌اید. حالا روی دکمۀ Share در پایین صفحه ضربه بزنید و ریلز خود را منتشر کنید.

چطور از اینسایت (Insight) ریلز مطلع شویم؟

زمانی که ریلز خود را منتشر کردید، به قسمت ریلز حساب کاربری‌تان بروید و روی ریلزتان ضربه بزنید. در قسمت سمت راست صفحه، علامت سه‌نقطه را می‌بینید، روی آن ضربه بزنید. یک منوی کشویی برایتان باز می‌شود، روی گزینۀ ویو اینسایت (View insights) ضربه بزنید تا آمار مربوط به ریلزتان ازجمله تعداد ذخیره‌ها، تعداد به‌اشتراک‌گذاری‌ها، تعداد لایک‌ها، تعداد کامنت‌ها و درنهایت تعداد کل افرادی را که از ریلز بازدید کرده‌اند، ببینید.

۵/۵ | (۶ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.