🧰 ابزارگشایی: نگاهی به سمراش (SEMrush)

دنیای وسیع بازاریابی دیجیتال، فرصت‌های فروش و عرضۀ خدمات را در ابعاد گسترده‌ای در اختیار عموم قرار داده است. در این بین، بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو که در زبان فارسی به آن سئو گفته می‌شود، یکی از استراتژی‌های کارآمد بازاریابی دیجیتال، در راستای افزایش ترافیک ارزشمند سایت است.

درک و اجرای تکنیک‌های سئو ممکن است سخت به نظر برسد، اما امروزه به کمک ابزارهای پیشرفته‌، کسب دانش سئو و مدیریت آن ساده‌تر شده است. در این بین، یکی از ابزارهای کاربردی در این زمینه، سِمراش (SEMrush) است. در این مطلب از ابزارگشایی، قصد داریم شما را با این ابزار بسیار پرکاربرد که بعضی‌ به‌اشتباه آن را «سِمراچ» هم تلفظ می‌‎کنند، به‌طور کامل آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

سمراش (Semrush) چیست؟

SEMrush نرم‌افزاری است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، ازجمله کمپین‌های سئو را اجرا کنند. این برنامۀ بازاریابی همه‌کاره، به شما در اجرای سئو، تبلیغات کلیکی (PPC)، حضور در شبکه‌های اجتماعی و برگزاری کمپین‌های بازاریابی محتوایی کمک می‌کند. با کمک سمراش، می‌توانید ترندهایی را که در حوزۀ صنعت شما رخ می‌دهند، شناسایی کنید. این ابزار، سئوی داخلی (On-Page) سایت شما را بررسی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا صفحات خود را بهبود ببخشید. درواقع، به شما این امکان را می‌دهد که صفحۀ خود را بهتر بشناسید و آن را برای سئو، در راستای دستیابی به لید (Lead) بهتر، بهینه کنید.

علاوه‌بر‌این، Semrush به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی ارزشمند را برای کمپین خود شناسایی کنید. به کمک آن می‌توانید متوجه شوید که رقبای شما از چه کلمات کلیدی‌ای استفاده می‌کنند و چگونه در موتورهای جست‌وجو رتبه می‌گیرند. این ابزار درواقع به شما دربارۀ اینکه چگونه می‌توانید در این نوع رقابت‌ها حاضر شوید، بینش بالایی می‌دهد.

SEMrush برای افرادی طراحی شده است که درزمینۀ بازاریابی دیجیتال نیاز به کمک دارند. حتی اگر تجربه یا دانش محدودی درزمینۀ سئو دارید، Semrush درک و استفاده از سئو را برای شما آسان می‌کند.

SEMrush در چه زمینه‌هایی قابل استفاده است؟

همان‌طور که اشاره شد، ابزار سمراش در زمینه‌های مختلف مرتبط با بازاریابی دیجیتال قابل استفاده است. این زمینه‌ها شامل پنج مورد می‌شوند و در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱) سئو

رشد ترافیک ارگانیک به‌شیوه‌ای کامل و آسان با کمک تکینک‌های زیر:

 • پیدا‌کردن میلیون‌ها کلمۀ کلیدی ملی و محلی
 • تجزیه‌و‌تحلیل بک‌لینک‌های هر دامنه
 • اجرای سئوی تکنیکال
 • رصد روزانۀ جایگاه شما در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو

۲) بازاریابی محتوایی

خلق محتوایی که رتبه‌بندی شود (بدون نیاز به دانش تخصصی)، با کمک تکنیک‌های زیر:

 • پیدا‌کردن موضوعاتی که با مخاطبان شما همخوانی دارد
 • ارائۀ نکات کاربردی برای ایجاد محتوای سئو‌پسند
 • بررسی و توسعۀ محتوای شما براساس معیارهای دقیق
 • رصد میزان ریچ (reach) محتواهای شما

۳) تحلیل بازار

مشخص‌کردن استراتژی و تاکتیک‌های بازاریابی رقبای شما با کمک:

 • تجزیه‌و‌تحلیل ترافیک هر سایت
 • پیدا کردن استراتژی پیشرفت رقبا
 • ارائۀ ایده برای افزایش سهم بازار شما
 • پیداکردن گپ‌های کلمات کلیدی (Keyword Gap) و گپ بک‌لینک‌ها

۴) تبلیغات

کشف چگونگی دستیابی به چشم‌انداز، بدون صرف هزینه‌های بالا با کمک:

 • پیداکردن بهترین کلمات کلیدی برای هر کمپین تبلیغات کلیدی
 • زیرنظرداشتن چگونگی تبلیغات و صفحات لندینگ رقبای شما
 • بهینه‌سازی هزینه‌های تبلیغاتی
 • تجزیه‌و‌تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی Google Shopping

۵) شبکه‌های اجتماعی (SMM و SERM)

ساخت مؤثرترین استراتژی‌های شبکه‌های اجتماعی با کمک:

 • زمان‌بندی و پست‌کردن محتوا در شبکه‌های اجتماعی
 • تجزیه‌و‌تحلیل عملکرد پست‌ها
 • رصد و تجزیه‌و‌تحلیل صفحات رقبا
 • ایجاد و بهینه‌سازی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

۵ مزیت مهم SEMrushچرا بهتر است از این ابزار استفاده کنیم؟ + ۵ مزیت مهم SEMrush

اگر به ‌دنبال اجرای کمپین سئو برای سایت خود هستید، SEMrush نرم‌افزاری عالی است که مزایای زیادی در استفاده از آن وجود دارد. در ادامه به بررسی پنج نمونه از مهم‌ترین این مزایا می‌پردازیم.

۱) عملکرد سایت خود را درک خواهید کرد.

هنگامی که یک کمپین سئو را اجرا می‌کنید، نمایش نتایج به گذشت زمان نیاز دارد. ممکن است شما به این فکر کنید که آیا روش‌های بهینه‌سازی شما کارساز هستند یا خیر. با کمک Semrush، درک روشن‌تری از عملکرد کمپین خود خواهید داشت. سمراش به شما می‌گوید که سایت شما چگونه کار می‌کند. خواهید دید که چه میزان ترافیک از طریق ابزارهای ارگانیک (و همچنین ترافیک پولی) به ‌دست می‌آورید. همچنین، به شما نشان می‌دهد که آیا ترافیک سایت شما در حال افزایش است یا کاهش.

از طرفی، خواهید دید که چگونه برای کلمات کلیدی مدنظر خود رتبه می‌گیرید. این امکان به شما کمک می‌کند که کمپین خود را برای حفظ رتبۀ کلمات کلیدی و بهبود آن‌ها بهینه‌سازی کنید.

۲) کلمات کلیدی ارزشمندی را پیدا خواهید کرد.

انتخاب کلمات کلیدی بخشی جدایی‌ناپذیر از سئو است. هنگامی که مخاطبان شما جست‌وجویی را انجام می‌دهند، از کلمات کلیدی برای یافتن نتایج جست‌وجوی مرتبط استفاده می‌کنند. با کمک SEMrush می‌توانید کلمات کلیدی ارزشمندی را برای کمپین خود پیدا کنید. این ابزار برای یافتن کلمات کلیدی مناسب کمپین شما، تحقیقات کلمات کلیدی را انجام می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند که لیست کاملی از کلمات کلیدی ارزشمندی که کسب‌و‌کار شما به آن‌ها احتیاج خواهند داشت، تهیه کنید.

همچنین، با کمک Semrush شما می‌توانید کلمات کلیدی را که رقبای شما استفاده می‌کنند، شناسایی کنید. این کار به شما بینشی دربارۀ کلمات کلیدی‌ای که ممکن است از قلم انداخته باشید می‌دهد تا بتوانید به سرنخ‌های ارزشمندی برسید.

۳) رقابت خود را درک خواهید کرد.

هنگامی که شما یک کمپین سئو را اجرا می‌کنید، بخش بزرگی از استراتژی شما حول نظارت بر رقابت شما می‌چرخد. با استفاده از SEMrush، می‌توانید بفهمید که رقبای شما با کمپین سئوی خود چه می‌کنند. این کار به شما کمک می‌کند تا کمپین سئوی خود را بهبود ببخشید و تلاش کنید که بهتر از آن‌ها عمل کنید. به‌طور کلی، Semrush ابزاری ارزشمند برای کمک به شما در درک رقابت و چگونگی انجام آن است. وقتی رقبای خود را بهتر بشناسید، استراتژی‌های مؤثری را پیاده‌سازی خواهید کرد.

۴) ترافیک موجود را حفظ خواهید کرد.

وقتی ترافیک ارزشمندی به‌ دست می‌آورید، هدف بعدی شما باید حفظ آن ترافیک باشد. قطعاً شما نمی‌خواهید تمام تلاش خود را برای به‌دست‌آوردن ترافیک صرف کنید و سپس آن‌ را از دست بدهید. بسیار مهم است که تلاش کنید تا لیدهای خود را درگیر و علاقه‌مند به صفحات خود نگه دارید. با کمک SEMrush می‌توانید موقعیت‌های خاصی را ردیابی کنید، روی جایگاه‌‌های کلمات کلیدی نظارت کنید، به گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) متصل شوید و موارد دیگر را برای حفظ ترافیک موجود خود انتخاب کنید. SEMrush تمام ابزارهایی را که برای حفظ ترافیک موجود خود و نیز جذب ترافیک جدید به صفحۀ خود نیاز دارید، ارائه می‌دهد.

۵) بک‌لینک‌های ارزشمندی را کسب خواهید کرد.

بک‌لینک‌ها بخش مهمی از حضور آنلاین شما هستند. درواقع، لینک‌هایی هستند که از سایت‌های معتبر دریافت می‌کنید و به بهبود اعتبار و اعتماد سایت شما کمک می‌کنند. بک‌لینک‌های شما باید از سایت‌های معتبر و مورد اعتماد مخاطبان شما باشند؛ زیرا در این صورت، گوگل به سایت شما اعتماد بیشتری خواهد داشت.

با کمک سمراش، بک‌لینک‌های ارزشمندتری کسب خواهید کرد. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که ببینید از کجا می‌توانید بک‌لینک معتبر کسب کنید. همچنین، راهی عالی برای دیدن بک‌لینک‌های رقبایتان است. شما به کمک این ابزار متوجه خواهید شد که آن‌ها چه تعداد بک‌لینک دارند و می‌توانید از این اطلاعات برای چیدن استراتژی بهتر برای کسب‌و‌کار خود استفاده کنید.

معرفی ۱۷ قابلیت قدرتمند سمراشمعرفی ۱۷ قابلیت قدرتمند سمراش

همان‌طور که گفته شد، سمراش برای خدمات مختلفی که ارائه می‌دهد، ابزارهای متنوع و بسیار قدرتمندی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. در ادامه به معرفی هریک از این ۱۷ قابلیت قدرتمند می‌پردازیم.

۱) تحقیق کلمات کلیدی با کمک شش ابزار

هریک از این ابزارها با دردست‌داشتن امکانات قدرتمند، کلمات کلیدی رقبای شما را تحلیل و بررسی می‌کنند و با ارائۀ لیست کاملی از کلمات کلیدی موردنیاز کسب‌وکار شما، به شما راهکارهای مؤثری را برای بهبود رتبه و غلبه بر رقبا پیشنهاد می‌دهند.

۲) سئوی داخلی با کمک سه ابزار

همۀ این ابزارها صفحات داخلی سایت شما را تحلیل و بررسی می‌کنند و ایده‌هایی برای بهبود سلامت و عملکرد سئوی سایت شما ارائه می‌دهند.

۳) تجزیه‌و‌تحلیل رقبا با کمک پنج ابزار

این ابزارها فعالیت‌هایی را در راستای کمک به افزایش ترافیک سایت و بهبود عملکرد، با تحلیل استراتژی‌های رقبای موفق شما انجام می‌دهند.

۴) بازاریابی محتوایی با کمک هفت ابزار

این ابزارها استراتژی‌های محتوایی قدرتمندی را با کمک راه‌حل‌های مبتنی بر داده، در اختیار شما قرار می‌دهند.

۵) سئوی محلی با کمک چهار ابزار

این ابزارها به شما این امکان را می‌دهند که سایت خود را برای جست‌وجوهای محلی بهینه کنید و مشتری‌های محلی بیشتری به ‌دست آورید.

۶) ردیابی رتبه توسط سه ابزار

با کمک این ابزارها می‌توانید تغییرات روزانۀ کلمات کلیدی هدف خود را در جایگاه‌های موردنظر خود ردیابی و بررسی کنید.

۷) مدیریت شبکه‌های اجتماعی با کمک دو ابزار

این ابزارها، پلتفرمی را برای منتشرکردن محتواها در شبکه‌های اجتماعی و تحلیل عملکرد شما در این شبکه‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند.

۸) لینک‌سازی توسط پنج ابزار

این ابزارها فرصت‌های استفاده‌نشده‌ برای تقویت لینک‌سازی و بک‌لینک‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۹) تجزیه‌و‌تحلیل سئوی رقبا با کمک پنج ابزار

این ابزارها همۀ کلمات کلیدی و محتوای کارشده در استراتژی رقیب شما را ارائه می‌دهند.

۱۰) تولید و توزیع محتوا با کمک سه ابزار

با کمک این ابزارها می‌توانید محتواهایی را تولید کنید و به اشتراک بگذارید که باعث ایجاد ترافیک شوند و با مخاطبان شما همخوانی داشته باشند.

۱۱) بهینه‌سازی محتوا با کمک دو ابزار

این ابزارها توصیه‌هایی را دربارۀ بهینه‌سازی محتوای شما در راستای افزایش ترافیک ارگانیک، ارائه می‌دهند.

۱۲) تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی محتوایی توسط دو ابزار قدرتمند

این ابزارها به شما کمک می‌کنند که عملکرد محتوای خود را برای شناسایی زمینه‌های بهبود، ارزیابی کنید.

۱۳) تحلیل بازار با کمک دو ابزار

با کمک این ابزارها می‌توانید جایگاه خود را تجزیه‌و‌تحلیل کنید و از رقبا در بازار فعلی یا جدید پیشی بگیرید.

۱۴) تبلیغات پولی توسط سه ابزار

کلمات کلیدی غیرارگانیک و همچنین تبلیغات پولی را می‌توانید با تحلیل تبلیغات کلیکی رقبای خود مشاهده کنید.

۱۵) نظارت بر روابط عمومی (PR) رقبا با کمک سه ابزار

این ابزارها به شما کمک می‌کنند که روابط عمومی و حضور در شبکه‌های اجتماعی رقبای خود را دنبال کنید و شهرت برند خود را بسازید.

۱۶) تحقیق کلمات کلیدی تبلیغات کلیکی با چهار ابزار

با کمک این ابزارها می‌توانید کمپین تبلیغاتی پولی بی‌نقص خود را بسازید.

۱۷) کسب درآمد از سایت توسط دو ابزار

با این ابزارهای قدرتمند می‌توانید از طریق بلاگ‌نویسی، ادسنس (AdSense) و بازاریابی افیلیت (Affiliate Marketing) کسب درآمد کنید.

SEMrush چگونه داده‌ها را در اختیارمان قرار می‌دهد؟

هنگامی که از نرم‌افزار SEMrush استفاده می‌کنید، خواهید دید که این ابزار، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند تا به شما در درک بهتر عملکرد سایت خودتان و سایت‌های رقبایتان کمک کند. دو راه اصلی وجود دارد که سمراش داده‌ها را به ‌تصویر می‌کشد:

 • اولین راه از طریق نوار جست‌وجو: اگر URL یک سایت را در نوار جست‌وجو تایپ کنید، گزارش‌ها و کلمات کلیدی آن دامنه را مشاهده خواهید کرد. این کار به شما کمک می‌کند تا دربارۀ رقبای خود تحقیق کنید و راه‌های ارزشمندی را برای رقابت با آن‌ها پیدا کنید.
 • دومین راه از طریق ایجاد یک پروژه: پروژه‌های Semrush، داده‌ها را از خارج از پایگاه دادۀ (Database) خود جمع‌آوری می‌کنند. این پروژه‌ها نحوۀ دیده‌شدن سایت شما را تجزیه‌و‌تحلیل می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا بفهید که چگونه می‌توانید با رقبای خود رقابت کنید.

چگونه می‌توان از ابزارهای Semrush استفاده کرد؟

مجموعۀ ابزارهای SEMrush ترکیبی از گزارش‌ها و ابزارهای مختلف هستند که می‌توانید آن‌ها را شخصی‌سازی کنید تا به درک بهتری از کمپین‌های خود دست پیدا کنید. هنگامی که از یک ابزار استفاده می‌کنید، به انواع گسترده‌ای از گزارش‌ها و ابزارها دسترسی دارید که ممکن است به همۀ آن‌ها نیازی نداشته باشید. کافی است ابزار متناسب با کسب‌و‌کار خود را پیدا کرده و آن را سفارشی‌سازی کنید.

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید از SEMrush استفاده کنید، ممکن است گیج شوید و ندانید که کدام ابزار مناسب کار شماست. برای پاسخ به این مسئله، لازم است به برنامه و اهداف خود فکر کنید. می‌خواهید با کمپین سئوی خود به چه چیزی دست پیدا کنید و چه ابزارهایی به شما کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن به این هدف برسید؟ سمراش برای هر هدفی ابزاری را ارائه می‌دهد؛ بنابراین، باید ابزارهایی را انتخاب کنید که برای کمپین شما بهترین گزینه هستند.

هزینه‌های استفاده ازSemrush چقدر است؟

Semrush چندین طرح مختلف را ارائه می‌دهد و هزینه‌ها به طرحی که انتخاب می‌کنید و اینکه می‌خواهید از یک طرح به‌صورت ماهانه یا سالانه استفاده کنید، بستگی دارد. البته می‌توانید با یک دورۀ آزمایشی رایگان ۱۴روزه شروع کنید و سپس در صورت نیاز، به سراغ عضویت پولی بروید. در چند سال اخیر، هزینۀ عضویت ماهانه حدوداً صد دلار و عضویت سالانه حدوداً هزار دلار بوده است.

هر پکیج، بررسی سئوی تکنیکال را روی سایتتان، در اختیار شما قرار می‌دهد. شما به امکانات ردیابی جایگاه و تجزیه‌و‌تحلیل بک‌لینک‌ها دسترسی خواهید داشت. علاوه‌بر‌این، SEMrush ایده‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند که ترافیک بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به شما دربارۀ ابزار SEMrush و کارکرد و خدماتی که ارائه می‌دهد، یک دید کلی ارائه بدهیم. این ابزار با خدمات متنوع و گستردۀ خود، شما را در بهبود و گسترش کسب‌وکارتان خصوصاً درزمینۀ سئو، یاری خواهد کرد. پس شاید بهتر باشد به سراغ این ابزار بروید و خدمات مختلف آن را بررسی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

اگر تاکنون تجربۀ استفاده از این نرم‌افزار و امکانات آن را داشته‌اید، با ما در میان بگذارید. همچنین، اگر علاقه‌مندید، سؤال، نکته یا نظر خود را دربارۀ این مطلب با ما به اشتراک بگذارید؛ مشتاقانه به شما پاسخ خواهیم داد.

ورود به سمراش

منابع

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.