۶ نکته برای ارتقای اثر بلاگ بر افزایش خرید

آیا واقعاً بلاگ‌پست‌ها به خرید منجر می‌شوند؟

هرکسی یا هر کسب‌وکاری به‌محض اینکه بخواهد کاری جدید یا کمپینی برای فروش راه بیندازد به سراغ شبکه‎‌های اجتماعی، تبلیغات PPC، اینفلوئنسرها یا موبایل می‌رود. در این بین، بلاگ‌ها اغلب نادیده‌ گرفته می‌شوند؛ در‌حالی‌که عده‌ای معتقدند این رسانه‌ها فروش و درآمد کسب‌وکارها را آرام و بی‌هیاهو افزایش می‌دهند و مثل یک نیروی پشتیبان به رسانه‌ها و کمپین‌های دیگر هم کمک می‌کنند.

اما آیا واقعاً بلاگ‌پست‌ها به خرید منجر می‌شوند؟ چگونه می‌توان حجم فروش حاصل از آن‌ها را افزایش داد؟ در این مطلب از وی‌پدیا دربارۀ اثر بلاگ بر افزایش خرید کسب‌‌وکارها صحبت می‌کنیم.

بلاگ‌پست‌ها چگونه فروش کسب‌وکار را بالا می‌برند؟

با اینکه ویدئوها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی بیشتر در فروش به چشم می‌آیند، اما کسب‌وکارهای زیادی درآمد حاصل از خرید خود را مدیون بلاگ مجموعه می‌دانند.

هاب‌اسپات از طریق شرکت تحقیقاتی Lucid از ۳۰۰ تن از خریداران پرسید: «آیا تاکنون پیش آمده است که بعد از مطالعۀ مطلبی در بلاگ دست به خرید بزنید؟» ۵۶٪ از آن‌ها پاسخ مثبت داده‌اند. این عدد خود به‌تنهایی نشان می‌دهد که بار بزرگی از فروش برند را بلاگ بر دوش می‌کشد. اثر بلاگ بر افزایش خرید مانند دیگر روش‌های دیجیتال مارکتینگ مشهود و آنی نیست و باید نگاهی دقیق‌تر و جزئی‌تر به آن داشت. این رسانه:

  • ما را به متخصص و بلد تبدیل می‌کند: کاربر به ‌دنبال راهکاری برای مشکل خود است و در بلاگ ما راه‌حل را می‌یابد؛ حالا دیگر از نظر او یک متخصص و بلد خواهیم بود و اگر زمانی خود یا یکی از اطرافیان او قصد خرید داشته باشند می‌توانیم مطمئن باشیم که جزو پیشنهادهای این فرد خواهیم بود.
  • جایگاه برند را در ذهن مخاطب بالا می‌برد: مشتری بالقوه اطلاعات و مشاوره‌های ارائه‌شده در بلاگ ما را بهتر از رقبا می‌بیند و ناخودآگاه در ذهنش نقش می‌بندد که ما بیش از بقیه قابل اعتماد هستیم.
  • رتبۀ ما را نزد گوگل افزایش می‌دهد: با کمک بلاگ می‌توانیم رتبۀ خود را برای کلمات و عبارات کلیدی مرتبط نزد گوگل افزایش دهیم و درست در زمانی که کاربران به‌ دنبال محصول یا خدمات ما می‌گردند، پیش روی آن‌ها قرار بگیریم. در این صورت فرصتی داریم که آن‌ها را برای خرید متقاعد کنیم تا روی لینک و CTA صفحۀ خرید محصول کلیک کنند.
  • به ما توانایی مدیریت حضور آنلاین خود را می‌دهد: وقتی کسی دربارۀ شرکت ما تحقیق می‌کند، هر چیزی ممکن است ببیند؛ ازجمله نظرات مشتریان، خبرهای مطبوعات و موارد دیگری از این دست. بلاگ حضور آنلاین ما را افزایش می‌دهد و می‌توانیم جهت فکری و تصورات ذهنی این فضا را نسبت به خود کنترل کنیم.
  • به موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی دیگر کمک می‌کند: این رسانه می‌تواند با اکثر برنامه‌های بازاریابی دیجیتال یکپارچه ‌شود و بر نتایج آن‌ها اثر بگذارد. برای مثال کسی که محتوای تبلیغ ما را در صفحۀ اینفلوئنسری می‌بیند، برای شناخت بیشتر در سایت یا بلاگ ما هم گشتی می‌زند. درنتیجه شانس موفقیت تبلیغات گوگل هم افزایش می‌یابد؛ چون این موتور جست‌وجو علاوه بر مبلغی که به ازای هر کلمه پرداخت می‌کنیم، معیارهای دیگری مثل اعتبار سایت را هم برای نمایش آگهی در نظر می‌گیرد.
  • تعامل با مخاطب را بهبود می‌بخشد: در بلاگ می‌توانیم هر محتوایی را بگنجانیم: ویدئو، گیم یا بنر. هرچه مخاطبان با شرکت ما بیشتر درگیر باشند، شانس بیشتری برای ترغیب آن‌ها به خرید خواهیم داشت. بلاگ می‌تواند با ارائۀ اطلاعات مفیدی که به آن‌ها در حل مشکل کمک می‌کند، یا با سرگرم‌کردن آن‌ها با چیزی که برایشان جالب است، به تعامل مخاطبان کمک کند. این امر آن‌ها را به‌سمت پایین قیف خرید سوق می‌دهد تا اینکه درنهایت به خریدار تبدیل شوند.

در فروش همه‌چیز به دیده‌شدن، اعتماد و اعتبار برمی‌گردد؛ فاکتورهایی که برای تصمیم‌گیری مشتریان، برگشت به مجموعه و افزایش وفاداری آن‌ها الزامی هستند و بلاگ هر سه را برای مجموعۀ ما ایجاد می‌کند.

البته صرف انتشار پست در بلاگ کافی نیست؛ محتوا باید مرتبط، تعاملی و ارزشمند (برای مخاطب) باشد تا بتواند به خرید منجر شود.

اثر بلاگ بر افزایش خرید را می‌توان با شرط‌وشروطی به اوج خود رساند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

۶ نکته برای ارتقای اثر بلاگ بر افزایش خرید

برای اینکه در پست‌های بلاگ خواننده را برای خرید متقاعد و به کلیک روی دکمۀ آن ترغیب کنیم، این تکنیک‌ها و نکات را باید در آن‌ها پیاده کنیم:

۱) لینک صفحۀ معرفی محصول و CTAها را در جای درستی از صفحات بلاگ جای دهیم

ذکر نام برند، محصول یا خدمات‌ آن در پست‌های بلاگ به‌گونه‌ای که طبیعی به نظر برسد، روشی عالی برای ایجاد سرنخ و خرید به شمار می‌رود. لینک‌ها و دکمه‌های فراخوان‌ به ‌اقدام را در نقاط درست پست درج کنیم و کاربران را به صفحۀ محصول ببریم. کلیدهای CTA معمولاً به یکی از شکل‌های زیر در صفحات دیده می‌شوند:

  • در قالب متن به صفحۀ مورد نظر پیوند داده شده‌اند؛
  • تصویر یا بنری بزرگ هستند و معمولاً در پایین پست قرار می‌گیرند؛
  • اسلایدهایی هستند که در کنار محتوا یا هنگام پیمایش صفحه به نمایش درمی‌آیند.

۲) محصول یا خدمتی رایگان در بلاگ ارائه دهیم

 ارائۀ محصول یا خدمتی رایگان اثر مثبت زیادی در نظر مصرف‌کننده دارد و او را به‌سمت خرید سوق می‌دهد. این محصول می‌تواند وبیناری آموزشی، تحلیل رایگان سایت و صفحۀ اجتماعی مشتری، گزارشی تحقیقی یا یک ایبوک باشد. این تکنیک، به‌خصوص اگر محصولات گران می‌فروشیم، بسیار کارآمد و اعتمادساز است.

box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

علاوه‌بر‌آن، مانند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و سودده می‌ماند. خوانندگان حاضرند برای دسترسی به این پیشنهادهای رایگان اطلاعاتی مثل ایمیل و شماره‌تماس خود را ارائه دهند؛ به این ترتیب به آن‌ها دسترسی خواهیم داشت و می‌توان با ارسال پروموشنی مناسب، آن‌ها را به سرنخ و مشتری نهایی تبدیل کرد.

۳) محتوای مبتنی بر سئو ایجاد کنیم

اگر می‌خواهیم دیگران بتوانند ما را پیدا کنند، باید محتوا حاوی کلمات کلیدی مناسب بوده و برای موتور جست‌وجو بهینه‌سازی (SEO)‌ شده باشد. جدای از کلمات کلیدی، درستی ساختار محتوا، تیترهای H1/H2/H3 و لینک‌دهی داخلی هم به این امر کمک می‌کند.

۴) کیفیت را همواره در اولویت قرار دهیم

درصد زیادی از خوانندگان وقتی بلاگ را پیدا می‌کنند که به ‌دنبال اطلاعات و حل مشکل خاصی هستند. اگر آن‌ها ببینند محتوا زبانی تبلیغات‌طور دارد، پر از تصویر محصول و آگهی است یا به‌روش تکرار کلمۀ کلیدی (Keyword Stuffing) برای گوگل نوشته شده، حتماً علاقه و اعتماد خود را از دست می‌دهند.

۵) به‌طور مستمر بلاگ را براساس نیاز مخاطب به‌روزرسانی کنیم

هر ترافیکی به کار ما نمی‌آید و لزوماً پتانسیل تبدیل‌شدن به سرنخ را ندارد. هر برندی یک مخاطب هدف با علایق و نیازهای محتوایی متفاوت دارد و باید محتوایی در بلاگ‌ خود بیاوریم که هدفمند و در راستای علاقه و رفع نیاز این خریداران بالقوه‌ باشد. پویا باشیم و مدام تلاش کنیم اطلاعات و محتواهایی به بلاگ اضافه کنیم که برای این مخاطبان ارزشمند و ترغیب‌کننده باشد و آن‌ها را به تعامل وادارد.

۶) پست‌های بلاگ را در رسانه‌های دیگر معرفی و تبلیغ کنیم

صرف اینکه پستی نوشته و منتشر کرده‌ایم، به این معنا نیست که مردم قادر به یافتن آن هستند. حتی با وجود رعایت تکنیک‌های سئو هم این اتفاق، محتمل است. ساده‌ترین راه این است که در صفحات اجتماعی خود هم آن را به اشتراک بگذاریم و کاربران را به صفحه هدایت کنیم.

پینترست یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ پست‌های بلاگ است؛ چون پست‌های آن را می‌توانیم مستقیماً به هر صفحه‌ای که می‌خواهیم لینک دهیم و ترافیکی واقعی به‌سمت مجموعه روانه کنیم.

برای ساخت بلاگی جهت رشد فروش‌ خود آماده‌اید؟

اکنون که مطمئناً می‌دانید پست‌های بلاگ منجر به خرید می‌شوند، وقت آن است که یک استراتژی برای بلاگ‌نویسی ایجاد کنید تا فروش بیشتری داشته باشید. سئو و بازاریابی آن را هم می‌توانید به صباویژن بسپارید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.