چطور فالوورهای توییتر را زیاد کنیم؟

همه‌چیز دربارۀ افزایش فالوئر در توییتر

4,266

با توجه به آمار منتشرشده در سایت OMNICORE در سال ۲۰۲۰، توییتر یکی از شبکه‌های اجتماعی است که از تأثیرگذاری خوبی در فضای آنلاین برخوردار است؛ زیرا کاربران توییتر با به‌اشتراک‌گذاری اخبار و مسائل اجتماعی و سیاسی روز توانسته‌اند مخاطبان همفکر با خود را جذب کنند و با افزایش فالوئرهای خود در توییتر موضوعات مورد علاقه‌شان، بر افکار عمومی تأثیر بگذارند.

طبق همین آمار مشخص شده است که ۷۱درصد از کاربران توییتر برای دریافت اخبار و رویدادها یا آگاهی از فعالیت‌های دوستانشان، و مابقی برای پرکردن اوقات فراغت خود، در این شبکۀ اجتماعی وقت می‌گذرانند. با احتساب تمامی کاربران توییتر، ۸۵درصد مشاغل کوچک و متوسط نیز ​​از توییتر برای ارائۀ خدمات به مشتری استفاده می‌کنند. دیده‌شدن از طریق به‌اشتراک‌گذاری عقاید و همین‌‌طور ارتباط مداوم با شبکۀ گسترده‌ای از افراد، از دیگر دلایل حضور کاربران در این شبکه‌ است.

برخی از کاربران توییتر نیز با هر دلیلی که در این شبکۀ اجتماعی حضور دارند، به دنبال راهکاری برای افزایش فالوور خود در توییتر هستند. از همین ‌رو، در این بلاگ‌پست راهکارهایی را گفتیم که مبنای آن بیشتر تجربۀ خودمان و برخی دیگر نیز براساس نظرسنجی از کاربران توییتر، جمع‌آوری شده است. اگر شما هم کاربر توییتر هستید و قصد دارید به جامعۀ مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید، از طریق این روش‌ها می‌توانید به این هدف برسید. با توجه به رفتار کاربران در توییتر، فعالیت‌هایی که برای جذب فالوئر در این شبکۀ اجتماعی انجام می‌شوند، در سه بخش کلی جای می‌گیرند:

 1. اکانت توییتر؛
 2. نحوۀ فعالیت‌های گوناگون در فضای توییتر؛
 3. فعالیت‌های خارج از فضای توییتر برای جذب فالوئر.

در ادامه به تفکیک دربارۀ هر بخش و نکات مربوط به هریک صحبت خواهیم کرد.

چطور فالوورهای توییتر را زیاد کنیم۱) نقش اکانت توییتر در افزایش فالوور توییتر

ازآنجاکه پروفایل اولین نقطۀ تماس ما با مخاطب است، باید اطلاعاتی کلی از ما به افراد بدهد. مخاطب با اولین برخورد با پروفایل باید بداند با چه هدفی و چرا ما را دنبال می‌کند؛ زیرا هنگامی که پروفایل با نام واقعی و تصویری مناسب از چهرۀ ما همراه باشد، حس اعتماد را در افراد ایجاد می‌کند. پس خوب است که:

 1. یوزرنیم را از حالت پیش‌فرض توئیتر با عدد ۱۲۳۴۱۸ به یوزنیم دلخواه خود تغییر دهیم.
 2. نام حساب کاربری، همان نام و نام‌خانوادگی خودمان باشد.
 3. عکس پروفایل تصویری واضح از چهرۀ خودمان باشد.
 4. عکس کاور می‌تواند از فضاهایی که به آن علاقه‌مند هستیم مانند (طبیعت، فضای کار و …) انتخاب شود.
 5. خوب است که در بایوگرافی، آنچه هستیم، آنچه دوست داریم و کاری را که انجام می‌دهیم بیاوریم.
 6. یکی از توییت‌های خودمان را که مفهوم جالبی دارد در پروفایلمان پین کنیم.

در این بخش به نکات مهم دربارۀ ساخت اکانت توییتر که می‌تواند در جذب مخاطب و جلب اعتماد او مؤثر باشد، اشاره کردیم. در بلاگ‌پستی با موضوع اکانت توییتر به‌تفصیل درمورد نحوۀ ساخت پروفایل و نگارش بایو صحبت خواهیم کرد. در بخش دوم به روش‌های فعالیت در توییتر می‌پردازیم.

۲) نحوۀ فعالیت‌های گوناگون در فضای توییتر

توییتر یک شبکه اجتماعی بسیار پویاست که می‌تواند هر روز حجم گسترده‌ای از توییت‌ها را میزبانی کند. در بستری که هر دقیقه هزاران توییت در آن ارسال می‌شود، هر توییت فرصتی برای افزایش دیده‌شدن ما را فراهم می‌کند. به همین دلیل، اگر به دنبال جذب فالوئرهای بیشتر هستیم، باید یک‌سری فعالیت‌ها را در توییتر انجام دهیم. در این بخش به ۱۱ نکته‌ای که با انجام آن‌ها در بلندمدت می‌توانیم جامعۀ مخاطبانمان را در توییتر افزایش دهیم، اشاره می‌کنیم.

۱۱ نکته مهم برای افزایش فالوئردر توییتر

 1. فعال باشیم.
  • برای شروع می‌توانیم حداقل روزی یک توییت ارسال کنیم. عمر هر توییت کوتاه است، پس برای اینکه حضور ما ملموس باشد، خوب است در ساعات مختلف شبانه روز مثلاً هر صبح و شب توییت کنیم؛ زیرا امکان دارد مخاطبان ما در ساعات گوناگونی در توییتر حضور داشته باشند. با این روش بین دسته‌های گوناگون به‌مرور دیده می‌شویم. این را هم بگوییم که یکی از دلایل فالونکردن یا آنفالوکردن‌ها این است که یک حساب‌ کاربری در مدت‌زمان طولانی اصلاً توییت نمی‌کند، یا در بازه کوتاهی، خیلی توییت می‌کند.
 2. روزمرگی‌مان را بنویسیم.
  • در حال حاضر توییتر ۲۸۰ کاراکتر را مجاز می‌داند. توییت‌های ارگانیک و توییت‌های تبلیغاتی، با میزان ۷۱ تا ۱۰۰ کاراکتر، بیشترین ریتوییت را به‌ دست می‌آورند. پس خوب است با زبانی ساده با ظرافت، شیطنت و همچنین کوتاه دربارۀ اتفاقات جالب و روزمره‌مان توییت کنیم.
 3. در حوزۀ تخصصی خود توییت کنیم.
  • بدون ارسال محتوای ارزشمند، نمی‌توان به‌طور معناداری با مخاطبان ارتباط گرفت یا خاص جلوه کرد. برای مثال، توییت‌های ما می‌تواند شامل اطلاعاتی آموزنده و آموزشی در زمینۀ تخصصی یا علایق شخصی‌مان باشد. همچنین توییت‌هایی مرتبط با فضای اجتماعی و سیاسی نیز می‌تواند برای بسیاری افراد جالب باشد.
 4. از انواع محتوا استفاده کنیم.
  • می‌توانیم به غیر از محتوای متنی با استفاده از انواع دیگر محتوا مانند اینفوگرافیک، پادکست و وبینار در حوزه‌های خاص و مورد علاقه‌مان، موقعیت بهتری برای لایک‌گرفتن، منشن و ریتوییت فراهم کنیم.
 5. از هشتگ‌ها استفاده کنیم.
  • مانند سایر شبکه‌های اجتماعی، استفادۀ صحیح از هشتگ‌ها، می‌تواند به جذب توییت‌های ما در بین مردم و گسترش تعداد فالوئرهایمان کمک کند. بهترین راه این است که به دنبال هشتگ‌های پرطرف‌دار و متناسب با علاقه‌مندی‌های خود بگردیم و آن‌ها را در توییت‌هایمان استفاده کنیم. توییت‌های ما برای دنبال‌کنندگان هشتگ قابل مشاهده است که همین باعث افزایش دسترسی آن‌ها به ما می‌شود.
   هشتگ‌های پرطرف‌دار را از طریق تایپ در نوار جست‌وجوی صفحه Timeline می‌توان پیدا کرد. در نتیجۀ جست‌وجو، هشتگ‌های پیشنهادی مربوط به کمپین‌های پرطرف‌دار ظاهر می‌شود. بهتر است در استفاده از هشتگ‌ها، میزان محبوبیت، درجۀ اهمیت و میزان به‌کارگیری آن‌ها ‌را بین کاربران در نظر بگیریم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب هشتگ چیست؟ بیاندازید.
 6. از تصاویر و ویدئو استفاده کنیم.
  • افزودن فیلم و تصاویر جالب با رنگ‌بندی‌های جذاب و مرتبط با موضوع توییت، می‌تواند به جذابیت پست ما بیفزاید. محتوا اگر شامل یک ویدئو باشد، ۱۰ برابر مخاطب بیشتری را جذب خواهد کرد. همچنین عکس‌های دارای مفاهیم اجتماعی و نشر فرهنگ یا طبیعت، هرکدام به سهم خود می‌تواند برای برخی کاربران توییتر جالب توجه باشد.
 7. از توییت زنده یا لایو استفاده کنیم.
  • «لایو توییت کردن» یا توییت زنده «live-tweeting» یکی از آپشن‌های توییتر است که می‌توانیم از آن هم استفاده کنیم. یکی از کاربردهای آن به‌اشتراک‌گذاشتن رویدادی در حال جریان است. (مانند مسابقه یا رویدادی که از طریق حساب کاربری توییتر، به‌طور زنده پخش شود.)
 8. نظرسنجی کنیم.
  • نظرسنجی در توییتر می‌تواند یک پرسش خارج از عرف برای مشارکت افراد در پاسخ به یک نظرسنجی باشد. برای مثال می‌تواند سؤالی مطرح شود که به میزان زیادی در افزایش فالوورها در توییتر به ما کمک کند. به‌اشتراک‌گذاری نظرسنجی، گاهی به‌معنای درخواست مستقیم جهت مشارکت است.
 9. افراد شناخته‌شده در حوزۀ مورد علاقۀ خود را فالو کنیم.
  • کاربران توییتری که به زمینه‌های تخصصی ما علاقه‌مند هستند، ممکن است بخواهند ما را فالو کنند. به‌راحتی می‌توان با مشخص‌کردن منطقۀ جغرافیایی فعلی‌مان در لوکیشن و وارد‌کردن صنعت، یک شغل یا یک دستۀ خاص، افراد مرتبط با آن حوزه و در آن منطقۀ جغرافیایی را پیدا کرده و آن‌ها را فالو کرد. با این ‌کار می‌توانیم، با افرادی مشابه خود در کسب‌وکار یا درزمینۀ علاقه‌مندی‌مان ارتباط بگیریم.
 10. به توییت‌ها واکنش نشان دهیم.
  • اگر تلاش ‌کنیم که از روش‌های گوناگون با مخاطبانمان ارتباط بگیریم و پست‌های جالب و درزمینۀ علاقه‌مندی خودمان را نیز منتشر کنیم، به‌مرور تعاملات ما رشد خواهد کرد. پس بهتر است به سؤالات افراد و توییت‌های آن‌ها توجه کنیم و تگ‌کردن، منشن‌کردن و ریپلای‌کردن را ادامه دهیم. افراد به‌مرور متوجه حضور پررنگ ما می‌شوند و آن‌ها نیز به فالو‌کردن ما راغب‌تر خواهند شد. در توییتر از روش‌های زیر می‌توانیم با کاربران در تعامل باشیم:
   • توییت‌ها را لایک کنیم.
   • توییت‌های جالب را ریتوییت کنیم.
   • برخی توییت‌ها را کوت کنیم (توییت به همراه کامنت).
   • هنگامی که سایر کاربران توییتر ما را در پستی تگ یا منشن می‌کنند حتماً ریپلای کنیم. امکان دارد پاسخ‌دادن به هر منشن و یا ریپلای‌کردن به‌صورت مداوم ناممکن باشد، ولی در بلندمدت برای تعامل با کاربران و رشد فالوئرهایمان، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.
 11. در چه زمانی توییت کنیم.
  • توییت‌کردن در زمان‌های پربازدید مانند ۸ تا ۱۰ صبح یا پس از اتمام ساعت کاری مخاطب بیشتری جذب خواهد کرد. در بلاگ‌پستی با موضوع بهترین زمان توییت‌کردن دربارۀ این موضوع صحبت کرده‌ایم که می‌تواند ذهنیت خوبی به ما بدهد.

در این بخش به نکاتی اشاره کردیم که به میزان زیادی در جذب مخاطب و درنتیجه. افزایش فالوئرها در بین کاربران توییتر مؤثر واقع می‌شوند. در قسمت بعدی به مواردی می‌پردازیم که می‌تواند خارج از فضای توییتر، برای جذب فالوئر مؤثر باشد.

۳) فعالیت‌های خارج از فضای توییتر برای افزایش فالوئر در توییتر

همان‌طور که اشاره کردیم، در این مرحله با انجام فعالیت‌هایی خارج از فضای توییتر و از طریق اطلاع‌رسانی به افرادی که می‌شناسیم، می‌توانیم آن‌ها را به پروفایل خود در توییتر دعوت کنیم. در اینجا جامعۀ مخاطبانی که ما را در فضاهایی غیر از توییتر می‌شناسند و با ما تعامل دارند به ۴ دسته تقسیم کرده‌ایم. به دلیل شناخت این مخاطبان از ما، جذب آن‌ها می‌تواند در سرعت افزایش فالوئرهای توییتری ما مؤثر و مفید باشد.

 1. از فالوئرها در شبکه‌های اجتماعی دیگر دعوت کنیم.
  • می‌توانیم پروفایل توییتر خود را در هر شبکۀ اجتماعی دیگری که در آن‌ حضور داریم، با مخاطبانمان به اشتراک بگذاریم. این باعث می‌شود افرادی که در دیگر شبکه‌های اجتماعی به ما نزدیک‌ترند و همچنین علاقه‌مند به تعامل هستند، بتوانند ما را فالو کنند. درواقع، بهتر است تمام پروفایل‌های اجتماعی خود را به هم لینک دهیم، تا مخاطبان بتوانند از طریق کانال دلخواه خود ما را دنبال کنند. یکی از روش‌ها این است که جامعۀ مخاطبان ایمیلمان را در توییتر بارگذاری کنیم و با این‌ کار به آن‌ها این پیام را برسانیم که در دسترس‌شان هستیم.
 2. فهرست فالوئر بسازیم.
  • بیشتر ما در گروه‌های دوستی عضو هستیم. مثل گروه‌های کاری همکارانمان، گروه‌های همکلاسیان دانشگاهی و شاید هم گروه دوستان صمیمی، که با هرکدام از آن‌ها وجه اشتراکاتی داریم. یکی از قابلیت‌های توییتر این است که کاربران می‌توانند اشتراکات خود را در فهرست‌های جداگانه قرار دهند و به‌صورت تفکیکی، توییت‌های مرتبط با هر گروه را به‌راحتی رصد کنند.
 3. از خبرنامۀ ایمیلی استفاده کنیم.
  • احتمال دارد برخی از افراد دارای بلاگ و یا سایت باشند. در چنین مواردی استفاده از خبرنامۀ ایمیلی و ارسال آدرس پروفایل توییتر در انتهای خبرنامه و برای جامعۀ مخاطبان این رسانه‌ها نیز می‌تواند گامی مؤثر در جهت افزایش فالوئرهایمان در توییتر باشد.
 4. بلاگ‌پست‌های‌ خود را به اشتراک بگذاریم.
  • این راهکار برای افرادی که مهارت خاصی در نوشتن دارند، مناسب است. مشارکت در ارسال پست‌های دیگران در بلاگ‌ها و نشریات برجسته و همچنین به‌اشتراک‌گذاری مطلب بلاگ‌پست خودمان، می‌تواند تعداد فالوئرها را به میزان درخور توجهی افزایش دهد. برای مثال، به‌اشتراک‌گذاشتن لینک پروفایل توییتر خود در انتهای هر پستی که در یک نشریۀ معتبر آنلاین منتشر می‌کنیم، باعث بازدید از ما می‌شود. درواقع، اگر خوانندگان ایده‌ها و بینش ما را دوست داشته باشند، این امکان وجود دارد که ما را دنبال کنند.

به غیر از راهکارهایی که به آن‌ها اشاره کردیم، روش‌های دیگری هم برای افزایش فالوئر در توییتر وجود دارد، اما چون این روش‌ها مورد توجه کاربران ایرانی قرار نگرفته و استفاده نمی‌شود، از بیان آن‌ها خودداری کردیم.

جمع‌بندی

به‌دست‌آوردن فالوئر به زمان و تلاش نیاز دارد. خوب است این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که افزایش فالوئر در توییتر یا هر شبکۀ اجتماعی دیگر، مفهومی کلی است. میزان رشد فالوئرها در شبکه‌های اجتماعی منوط به زمینۀ فعالیت، علاقه‌مندی و نوع کسب‌و‌کار افراد متفاوت است. امکان دارد فرد یا افرادی که از یک تفکر خاص پیروی می‌کنند، به اندازۀ کاربرانی که با ارسال توییت‌های عمومی‌ فعالیت می‌کنند، رشد یکسانی نداشته باشند. همان‌گونه که جامعۀ طرف‌داران آشپزی با جامعۀ طرف‌داران یک حزب سیاسی، از لحاظ دربرگیری جامعۀ مخاطبان، به میزان چشمگیری با هم متفاوت هستند.

این امیدواری وجود دارد که با رعایت نکات گفته‌شده و حضور مستمر در توییتر، به‌مرور شاهد رشد قابل توجهی در میزان فالوئرهای توییتر خود باشیم. ازآنجاکه روش‌های گفته‌شده در این بلاگ‌پست براساس تجربۀ خود ما و نظرسنجی از کاربرانی تهیه شده که با انجام آن‌ها فالوئرهایشان افزایش یافته است، پیشنهاد می‌شود اگر شما هم روشی برای رشد فالوئرهای خود در توییتر انجام داده‌اید و نتیجۀ دلخواه خود را دریافت کرده‌اید، با ما در میان بگذارید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
 1. سارا اعتمادزاده می گوید

  عالی بود، ناخودآگاه و بدون اطلاع قبلی بسیاری از این کارها رو انجام می‌دادم.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.