📨 بازاریابی پیامکی چیست؟ مزایا و اص

چطور از اس‌ام‌اس مارکتینگ استفاده کنیم؟

زیبایی بازاریابی دیجیتال در این است که کانال‌های مختلفی در آن وجود دارد تا بتوانید به‌واسطۀ آن‌ها با مخاطبان و مشتریانتان تعامل برقرار کنید. درواقع، بازاریابی دیجیتال دست شما را در انتخاب روش جذب و نگهداری مشتری، به‌شدت باز گذاشته است.

در بین روش‌های انواع بازاریابی دیجیتال، بیشتر کسب‌وکارها به‌سمت گزینه‌های جدید متمایل شده‌اند؛ مثلاً بازاریابی شبکه‌های اجتماعی؛ اما جالب اینجاست که روش‌های قدیمی‌تر مثل بازاریابی پیامکی (اس ام اس مارکتینگ) هنوز هم می‌تواند به‌خوبی به کسب‌وکار شما رونق دهد.

شاید برات جالب باشه:

بازاریابی پیامکی یا همان اس‌ام‌اس مارکتینگ، روشی کم‌دردسر برای دستیابی به مشتریان جدید یا بازگرداندن مشتری‌های قدیمی است. براساس اطلاعات سایت VoiceSage، حدود ۷۰٪ مردم با این موضوع که بازاریابی پیامکی، روش خیلی خوبی برای جلب توجه آن‌هاست، موافق هستند. به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم این شیوۀ قدیمی ولی پرطرف‌دار را به شما معرفی کنیم. در ادامه به ۴ سؤال مهم دربارۀ بازاریابی پیامکی جواب می‌دهیم:

  1. بازاریابی پیامکی چیست؟
  2. مزایای بازاریابی پیامکی چیست؟
  3. چطور می‌توان از بازاریابی پیامکی استفاده کرد؟
  4. چه پیام‌هایی برای بازاریابی پیامکی مناسب است؟

بازاریابی پیامکی چیست و چه انواعی دارد؟

بازیابی پیامکی نوعی از بازاریابی است که واسطۀ دیده‌شدن آن، تلفن همراه و قسمت پیام‌های آن است. کسب‌و‌کارها از این نوع از بازاریابی متنی، برای اطلاع‌رسانی تبلیغات، تخفیف‌ها یا کمپین‌های مختلف به مشتریانشان استفاده می‌کنند. متن‌های این نوع از بازاریابی به‌طور معمول خیلی کوتاه هستند. ۳ نوع از بازاریابی پیامکی بیشتر از انواع دیگر آن کاربرد دارند که عبارت‌اند از:

  1. پیامک تبلیغاتی: این نوع از پیامک برای فروش بیشتر و آگاهی‌رسانی راجع به یک کسب‌وکار فرستاده می‌شود و هدف اصلی از ارسال آن، درنهایت، بهبود آوردۀ مالی برای کسب‌وکارهاست.
  2. پیامک تعاملی: گاهی‌اوقات کسب‌وکارها باید برای مشتریانشان اطلاعاتی بفرستند که به آن نیاز دارند؛ مثل پیامک تأیید خرید، ارسال کد پستی مرسوله، جواب آزمایش، نتیجۀ نظرسنجی یا قرعه‌کشی و… . هدف این نوع از پیامک‌ها اطلاع‌رسانی در رابطه با مواردی است که دانستن نتیجۀ آن‌ها برای مخاطب اهمیت دارد.
  3. پیامک یادآوری: تمدید اشتراک، تمدید تخفیف، یادآوری دوبارۀ قرار ویزیت یا جلسه از انواع موضوع‌‌هایی هستند که در پیامک‌های یادآوری به آن‌ها اشاره می‌شود. این پیامک‌ها بیشتر با این هدف برای افراد ارسال می‌شود تا به آن‌ها یادآوری کند که برای یک کسب‌وکار اهمیت دارند و فراموش نشده‌اند.

مزایای بازاریابی پیامکی چیستمزایای بازاریابی پیامکی چیست؟

استفاده از بازاریابی پیامکی ۴ مزیت مهم نسبت به دیگر به بازاریابی‌ها دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱) سرعت دارد

سرعت بازاریابی پیامکی به نسبت دیگر روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا بازاریابی ایمیلی، زیادتر است. در این نوع از بازاریابی نیازی ندارید تا تصویری مطابق با متنی که نوشتید پیدا و یا طراحی کنید. همچنین اینکه تعداد کاراکترهای پیام متنی بازاریابی پیامکی محدود است، درنتیجه لازم نیست متن‌های طولانی با توصیفات زیاد برای بازاریابی‌تان استفاده کنید.

نکتۀ بعدی این است که پیامک‌ها سریع‌تر از دیگر انواع بازاریابی به چشم مخاطب دیده می‌شوند؛ با هر پیامک یک نوتیفیکیشن برای مخاطب می‌رود که بالای صفحۀ او ظاهر می‌شود و کل یا قسمتی از پیام را به اون نشان می‌دهد. در بازاریابی‌های دیگر مثل شبکۀ اجتماعی یا بازاریابی ایمیلی، مخاطب باید حداقل یک قدم اضافه بردارد و وارد پلتفرم شود تا پیام و محتوای بازاریابی شما را ببیند.

۲) نرخ بازشدن زیادی دارد

اگر می‌خواهید مردم پیام‌های شما را باز کنند، باید بدانید که پیامک‌ها مؤثرترین روش برای رسیدن به این هدف هستند. شاید از اینکه بفهمید بیش از ۹۸% پیامک‌ها باز و دیده می‌شوند تعجب کنید. این آمار را سایت Business 2 Community منتشر کرده است. این در حالی است که براساس اطلاعات Mailchimp، نرخ بازشدن ایمیل‌ها به‌طور میانگین کمی بالاتر از ۲۱% است.

برای آشنایی بیشتر با ابزار Mailchimp این مقاله را بخوانید: نگاهی به میل‌چیمپ

۳) نرخ پاسخ‌گویی زیادی دارد

از‌آنجایی‌که بازاریابی پیامکی نرخ بازشدن زیادی دارد، به همان نسبت نرخ پاسخ‌گویی مناسبی هم به دست می‌آورد. به‌طور میانگین نرخ پاسخ‌گویی برای پیامکی که به‌منظور بازاریابی فرستاده شده ۴۵% است. در این قسمت هم ایمیل مارکتینگ عقب‌تر از بازاریابی پیامکی عمل می‌کند: نرخ پاسخ‌گویی به ایمیل‌ها ۷% است. این آمار نشان می‌دهد که افراد ترجیح می‌دهند روی لینکی که از طریق پیامک برایشان ارسال شده کلیک بکنند تا لینکی که از طریق ایمیل دریافت کرده‌اند.

۴) به‌صرفه است

هرچقدر که واسطه‌ها برای انجام بازاریابی بیشتر باشند، هزینۀ آن بالاتر می‌رود. مزیت بازایابی پیامکی به این است که واسطه‌های کمی را برای اجرا لازم دارد. مثلاً لازم نیست که طراحی تصویری خاصی برای آن انجام شود یا به کدنویسی خاصی احتیاج پیدا نمی‌کند. کم‌شدن همۀ این واسطه‌ها باعث می‌شود تا بازاریابی پیامکی به‌روشی به‌صرفه برای کسب‌وکارها تبدیل شود.

چطور از بازاریابی پیامکی استفاده کنیمچطور از اس ام اس مارکتینگ استفاده کنیم؟

اولین چیزی که دربارۀ بازاریابی پیامکی باید به خاطر بسپارید این است که لازم نیست به‌شکلی پیچیده فکر و عمل کنید. برای شروع یک بازاریابی پیامکی خوب، ۴ مرحلۀ زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۱) لیستی از مشتریانتان تهیه کنید

هنگامی که کسی از خدمات و یا محصول شما استفاده می‌کند از او شماره‌تماس بگیرید و حتماً بپرسید که آیا مایل است پیامک شما را دریافت کند یا خیر. در خیلی از کشورها اگر کسی به‌طور علنی به شما اجازۀ ارسال پیامک نداده باشد و شما برای او پیامک ارسال کنید، کاری خلاف قانون انجام داده‌اید. در ایران این کار خلاف قانون نیست، ولی از نظر اخلاقی کار درستی نیست.

بهتر است که لیست‌های مختلفی درست کنید؛ مثلاً لیست‌هایی که براساس سن، منطقۀ زندگی، جنسیت، تحصیلات و… تهیه شده‌اند. به این شکل، درجهت استراتژی بازاریابی‌تان راحت‌تر قدم برمی‌دارید و براساس مخاطب هدف، پیامک‌ها را ارسال می‌کنید. سعی کنید لیست خود را در برنامه‌ای ثبت کنید که قابلیت ویرایش لحظه‌ای داشته باشد تا هر زمانی که لازم شد، آن را عوض کنید. بعد از اینکه لیستی از افرادی که مایل هستند تا پیامک‌های شما را دریافت کنند تهیه کردید، حالا نوبت قدم بعدی است: یعنی خودکارکردن سیستم ارسال پیامک.

۲) از برنامه‌های ارسال خودکار پیامک استفاده کنید

همان‌طور که گفتیم، مزیت استفاده از بازاریابی پیامکی، سرعت آن است. اگر قرار باشد نوشتن پیامک وقت کمی بگیرد، ولی ارسال آن طول بکشد، بازاریابی شما به بن‌بست می‎‌خورد. با این حساب بهتر است از پلتفرمی استفاده کنید که پیامک‌های شما را به‌صورت خودکار برای جامعۀ مخاطبتان بفرستد. در ایران پلتفرم‌های مختلفی برای ارسال پیامک خودکار وجود دارد که به ۳ تا از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. مدیانا
  2. رایکا. اس ام اس
  3. ملی پیامک

حتماً درمورد پلتفرم ارسال پیامک رایگان تحقیق کنید و ببینید کدام‌یک از آن‌ها بیشتر به کار شما می‌آیند.

۳) پیام خود را بسازید

سعی کنید که پیام مختص به خود را بسازید و از دیگران تقلید نکنید. مهم است که مخاطب شما با دیدن پیامتان تصور نکند که با پیامکی مشابه هزاران پیامک دیگر رو‌به‌روست. هنر کپی‌رایت را در بازاریابی پیامکی اجرا کنید و اگر لازم شد از یک متخصص کمک بگیرید.

 پیامک شما نباید به اندازۀ طول متن یک ایمیل باشد؛ هرچقدر این پیام کوتاه تر باشد به نفع شما و مخاطبتان است. تعداد استفاده از کاراکترهای مجاز در یک پیامک تبلیغاتی فارسی ۷۰ کاراکتر است؛ یعنی اندازۀ جملۀ قبل! این ۷۰ کاراکتر می‌تواند تا حدود ۲۰۰ کاراکتر هم در ادامۀ پیام زیادتر شود، ولی هزینۀ ارسال هم به‌تبع، زیادتر می‌شود.

در پیامکی که می‌نویسید فراخوان به اقدام را فراموش نکنید تا مخاطبتان بعد از خواندن پیام به آن واکنش نشان دهد. بازهم از نظر اخلاقی بهتر است راهی برای مخاطبتان بگذارید تا او در صورت نیاز از دیدن دوبارۀ پیامک‌ها انصراف دهد.

۴) نتایج را پیگیری کنید

بعد از ارسال پیامک، واکنش مخاطبانتان به آن را پیگیری کنید؛ مثلاً اگر لینکی در پیامکتان گذاشته‌اید، چک کنید و ببینید که چند نفر روی آن کلیک کرده‌اند یا اگر کد تخفیف ویژه‌ای مختص کمپین تبلیغاتی پیامکی‌تان داشته‌اید، ببینید چند نفر از آن استفاده کرده‌اند و چقدر فروش داشته‌اید.

این آمار‌ها را به‌نسبت به تعداد پیامکی که فرستادید و هزینه‌ای که برای آن کرده‌اید به دست آورید تا متوجه شوید که پیامک شما چقدر روی معرفی و فروش محصولات یا خدماتتان تأثیر گذاشته و برایتان آورده داشته است.

چه پیام‌هایی برای بازاریابی پیامکی مناسب است

چه پیام‌هایی برای بازاریابی پیامکی مناسب است؟

مشخص است که در فرستادن پیام قانون خاصی وجود ندارد و بسته به اینکه چه هدفی دارید، انواع پیام‌هایی که استفاده می‌کنید متفاوت می‌شود؛ اما بهتر است حتماً ۶ مدل پیامک زیر را در بازاریابی خود بگنجانید.

۱) متن خوشامد‌گویی

بعد از اینکه مشتری شما به خواست خودش در باشگاه مشتریان ثبت‌نام کرد، برای او متن خوشامدگویی بفرستید. این متن می‌تواند علاوه بر داشتن یک خوشامدگویی ساده، پیشنهاد ویژه‌ای نیز همراه خود داشته باشد؛ مثل پیشنهاد تخفیف، اضافه‌شدن اعتبار و یا هر چیزی که او را متمایل به استفادۀ دوباره از محصولات یا خدمات شما بکند.

۲) معرفی محصول جدید

اگر محصول یا خدمت جدیدی به سازمان شما اضافه شده است، حتماً به‌واسطۀ یک پیامک آن را به مشتریانتان اطلاع دهید. می‌توانید برای بازخورد بیشتر، لینک فروش محصول یا خدمت جدیدتان را هم در پیامک بگذارید.

حواستان باشد که این کار را به‌هیچ‌وجه به‌طور مداوم انجام ندهید. مثلاً می‌توانید در هر سال حداکثر ۲ بار از این نوع پیامک‌ها برای مخاطبانتان بفرستید. بیشتر از این تعداد، پیامک شما را برای مخاطب خسته‌کننده و تکراری می‌کند و به آن حالتی اسپم‌گونه می‌دهد.

۳) فروش محدود

یک راه عالی برای مشتریانی که در باشگاه مشتریان وفادار شما ثبت‌نام کرده‌اند، فرستادن پیامک‌های فروش محدود یا تخفیف محدود برای آن‌هاست. حتماً در پیامتان به‌نحوی به این موضوع اشاره کنید که آن‌ها زودتر از بقیۀ افراد در جریان فروش و تخفیف محدود شما قرار گرفته‌اند. با این کار به آن‌ها نشان می‌دهید که برای شماره‌ای که در اختیارتان گذاشته‌اند، ارزش قائل شده‌اید.

۴) فروش آخر فصل و مناسبتی

داشتن لیست‌های طبقه‌بندی‌شده از مشتریان، مناسب استفاده از این نوع پیامک برای بازاریابی است. در آخر هر فصل چک کنید و ببینید که کدام‌یک از محصولات یا خدماتتان فروش کمتری داشته است. جامعۀ مخاطب آن‌ها را پیدا کنید و برایشان دربارۀ فروش ویژۀ آخر فصل پیامک بفرستید.

نمی‌توانیم بگوییم که از فروش‌های مناسبتی و اعلام آن در پیامک نتیجۀ شگفت‌انگیزی حاصل می‌شود که در انواع دیگر بازاریابی وجود ندارد، اما به‌هر‌حال اعلام تخفیف‌های مربوط به مناسبت‌های ملی و مذهبی مختلف، استراتژی معروف و معتبری است که باید از آن در انواع بازاریابی‌ها استفاده کرد.

۵) نظرسنجی

نظرسنجی یک راه عالی برای فهمیدن نیازهای مخاطبانتان است. حتماً هر چند وقت یک بار از مشتریانتان بخواهید تا درمورد ابعاد مختلف کسب‌وکار شما نظر بدهند. برای اینکه سریع‌تر جواب بگیرید، حتماً در پیامک به این موضوع اشاره کنید که نظرسنجی چه میزان وقت از آن‌ها می‎گیرد و لینک نظرسنجی را برایشان بفرستید.

برای اینکه راحت‌تر نظرسنجی را انجام دهید، از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که به‌طور خودکار برای شما فرم و لینک نظرسنجی ایجاد می‌کنند. استفاده از پلتفرم پرس‌لاین در ایران، پیشنهاد ما به شما برای انجام این کار است.

۶) تبلیغ شبکه‌های اجتماعی

برای بهبود بازاریابی شبکه‌های اجتماعی‌تان از بازاریابی پیامکی کمک بگیرید. لینک شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص اینستاگرام را برای مخاطبانتان بفرستید و حتماً در ادامه پیامی با این مضمون داشته باشید که اگر از طریق این پیامک صفحۀ شما را فالو کنند، برای اولین خرید تخفیف یا اعتبار ویژه‌ای دریافت خواهند کرد.

سخن پایانی:

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ با اینکه روشی قدیمی در بین انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال به نظر می‌رسد، ولی همچنان در بین مردم بازخورد و کاربرد زیادی دارد. حتماً برای بهبود کسب‌وکارتان این روش‌ را هم در نظر بگیرید و به این فکر کنید که به چه شکلی می‌توانید با پیامی کوتاه نظر مشتریانتان را جلب کنید. یادتان باشد که هیچ‌وقت قدرت کلمات را دست‌کم نگیرید.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.