چگونه سفر مشتری بر استراتژی محتوا تأثیر می‌گذارد؟

بدون تعارف باید بگوییم که اگر با تمام ابزارهایی که تکنولوژی در اختیار کسب‌وکارها گذاشته است، بازهم نتوانید مخاطب سایت خود را در همان لحظات اول سفر مشتری نسبت به خدمات و محصولات برندتان کنجکاو کنید، متأسفانه باخته‌اید. با‌این‌حال نگران نباشید. بهینه‌شدن استراتژی تولید محتوا در سفر مشتری، همیشه مثل یک ناجی به کمک کسب‌وکار شما می‌آید.

در این مطلب از وی‌پدیا قصد داریم به شما توضیح دهیم چگونه با توجه به ۶ نکته، استراتژی سفر مشتری و تولید محتوایتان را طوری بچینید که در هماهنگی کامل با هم باشند و تأثیر مثبتی روی هم بگذارند. همراهمان باشید.

درصورتی که فرصت خواندین این مطلب را ندارید؛ پیشنهاد میکنیم این فایل صوتی از بلاگ صباویژن را گوش دهید.

سفر مشتری و استراتژی محتوا

سفر یک مشتری در برند، در ۵ مرحلۀ آگاهی، بررسی، تصمیم‌گیری/خرید، نگهداری و هواداری خلاصه می‌شود. برای هرکدام از این مراحل محتوایی مورد نیاز است که تا جای ممکن مشتری را در مسیر این سفر نگه دارد؛ درنتیجه استراتژی و تولید محتوا باید به‌شکلی تنظیم شود که با سفر مشتری هم‌راستا باشد. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

چگونه استراتژی محتوا را براساس سفر مشتری تنظیم کنید؟

برای بهینه‌کردن استراتژی محتوا در سفر مشتری، باید به‌طور مداوم نقاط قوت و ضعف خود را بسنجید و آن‌ها را تحلیل کنید؛ درنتیجه انتظار نداشته باشید که فقط با یک‌ بار چیدن استراتژی، مشتریان بالقوۀ خود را از تمام جنبه‌ها راضی نگه دارید. ۵ گام زیر به شما کمک می‌کند استراتژی تولید محتوای خود را به‌شکلی حرفه‌ای‌تر به سفر مشتری ارتباط دهید.

۱) با هدف‌گذاری، کلمات کلیدی را استفاده کنید

اکثر مشتریان بالقوۀ شما با جست‌وجوکردن کلمۀ کلیدی موردنظرشان به محتوای سایت دسترسی پیدا می‌کنند و سفر مشتری برایشان آغاز می‌شود؛ پس مهم است که نقش سئو و کلمات کلیدی را در استراتژی محتوایی که می‌چینید دست‌کم نگیرید. مثلاً:

 • بررسی کنید در کلمات کلیدی‌ اصلی و فرعی محتوایی که در سایتتان استفاده کرده‌اید، چه رتبه‌ای گرفته‌اید؛
 • ببینید رقبایتان در استفاده از کلمات کلیدی چگونه عمل کرده‌اند و چه رتبه‌ای دارند؛
 • فقط روی استفاده از چند کلمۀ کلیدی خاص اصرار نکنید و برای کلمات کلیدی‌ای که کمتر جست‌وجو می‌شوند هم تولید محتوا انجام دهید؛
 • برای تولید محتوا براساس کلمات کلیدی شاخه‌سازی کنید؛ یعنی یک دسته کلمات کلیدی انتخاب کنید و در زیرشاخه، کلمات دیگری را به کلمۀ کلیدی اصلی اضافه کنید. مثلاً اگر سایتتان راجع به سئو محتوا تولید کرده است، در مرحلۀ بعدی برای سئو در یوتیوب یا سئوی پادکست هم محتوا تولید کنید.

۲) برای پرسونای خریداران خود، چرخه‌ای خاص تعریف کنید

بهترین راه برای «قانع‌کردن» مشتریان، شناخت جزئیات رفتار آن‌هاست.

با دنبال‌کردن مسیری که آن‌ها در سایت شما طی می‌کنند از طریق واسطه‌هایی مثل گوگل آنالیتیکس، متوجه می‌شوید که مشتریانتان چه محتوایی را در سایت دوست دارند، چه محتوایی را دوست ندارند و با کدام محتوا تعامل دارند. پیشنهاد می‌کنیم با معیاری مثل معیارهای زیر، عملکرد سرنخ‌هایتان را بسنجید:

 • بیشترین صفحات سایت یا بلاگ‌های دیده‌شده؛
 • بیشترین کلمات کلیدی که برای سایت، ترافیک ارگانیک آورده‌اند؛
 • بیشترین محتوای دانلود‌شده؛
 • بیشترین محتوای به‌اشتراک‌گذاشته‌شده؛
 • تمام موارد بالا به‌صورت برعکس؛ یعنی کمترین محتواهای مورد علاقه.

همان‌طور که گفتیم، به‌واسطۀ ابزارهای مختلف شناسایی کنید که کدام نقاط به برداشتن گام بعدی برای مشتری منجر می‌شوند. سپس ارزیابی کنید که کدام پرسوناها تمایل دارند بیشتر خرج کنند یا وفاداری قوی‌تری نسبت به برند شما نشان می‌دهند. این پرسوناها را در هنگام تولید محتوا در اولویت قرار دهید، آن‌ها احتمالاً بیشترین تأثیر را بر ROI آینده خواهند گذاشت.

box

فیلیمو

آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو

کلیک کنید

در یک جمله، برای بهتر‌گذر‌کردن از مرحلۀ اول، قبل از شروع به نوشتن یا برنامه‌ریزی برای محتوا «مانند مشتری خود فکر کنید»، خودتان را جای او بگذارید و سپس استراتژی مناسب را برای سفری که قرار است پا در آن بگذارد، بچینید.

۳) برای هر مرحله از سفر، محتوای هدفمند ایجاد کنید

بهترین محتوا آن است که به سؤال‌های مهم مشتری بالقوه پاسخ می‌دهد و درنهایت به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا به مرحلۀ خرید در سفر مشتری نزدیک شوند. برای اینکه استراتژی منظم‌تر و قابل اتکاتری در این مرحله بچینید، باید یک تقویم محتوایی داشته باشید. برای این کار وقت بگذارید و بین تقویم محتوایی و سفر مشتری نقاط مشترک بسازید. اگر می‌خواهید تقویم محتوایی‌تان با طراحی سفر مشتری تطابق داشته باشد، حتماً به نکات زیر توجه کنید:

 • تمام تقویم محتوایی سفر را براساس نقاط درد مشتری تنظیم کنید؛
 • برای هر مرحله، فرمت محتوایی مناسب در نظر بگیرید؛ مثلاً ممکن است تصمیم بگیرید که در مرحلۀ اول سفر، از محتوای ویدیوئی استفاده کنید و در مراحل بعدی از بلاگ، مقالۀ سفید، محتوای قفل‌دار و… کمک بگیرید؛
 • هر محتوایی که ایجاد می‌کنید، باید با این هدف باشد که دانش و آگاهی مشتری را بالاتر ببرد.

درنهایت به‌جای اینکه وقت و هزینۀ خود را روی تولید محتوایی بگذارید که نتیجۀ خاصی ندارد، روی تولید محتوای هدفمند تمرکز کنید.

به گزارش سایت Hubspot، محتوای هدفمند تا ۲۰% باعث ایجاد افزایش سرنخ و فروش می‌شود.

۴) شکاف محتوایی خود را پر کنید

برای اینکه شکاف محتوایی خود را پر کنید، باید به نکات زیر توجه کنید و در صورت نیاز آن‌ها را بهتر کنید:

 • در محتوا عمیق شوید: در ارتباط با حوزۀ کاری‌تان، تمام محتواهای مهم را در سایتی که دارید ارائه کنید تا به گوگل، که پراستفاده‌ترین مرورگر است، ثابت کنید برای مخاطبتان و بالابردن دانش او ارزش قائل هستید.
 • به محتوای رقبایتان نگاه کنید: به‌طور مداوم بررسی کنید که رقیبتان در هر مرحله از قیف بازاریابی، چه محتوایی را به مخاطبانش ارائه می‌دهد. سعی کنید اگر محتوایی از چشم رقیبتان جا افتاده، شما آن را تولید کنید یا نسبت به رقیبتان محتوای ارزشمندتری تولید کنید.
 • URL صفحات سایتتان را دوباره چک کنید: با توجه به محتوای صفحات سایت و کلمات کلیدی مورد استفاده، ببینید که URL مناسبی برای صفحه در نظر گرفته‌اید یا خیر. مثلاً عنوان URL شما شامل کلمات کلیدی مورد استفاده در بلاگ سایتتان هست یا نه.

۵) در چیدن استراتژی مثل دانشمندان و هنرمندان عمل کنید

بازاریابی محتوا، ترکیبی از هنر و علم است؛ شما باید برای جذب مخاطب با استفاده از داده‌های معتبری که از طریق سایت و یا شبکه‌های اجتماعی‌تان به دست‌ آورده‌اید، محتوای جذاب، مفید و خلاقانه تولید کنید.

برای بهترشدن استراتژی محتوا در سفر مشتری، حتماً از محتوای هوشمند کمک بگیرید؛ محتوای هوشمند به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا مطالب سایت، ایمیل‌ها، فراخوان ‌به ‌اقدام‌ها و… را براساس عملکرد و ویژگی‌های کاربران در سایت، شخصی‌سازی کند.

این شخصی‌سازی، سایت شما را در چشم مخاطب و سفر مشتری مثل ترکیب همکاری یک دانشمند/هنرمند نشان می‌دهد؛ آن‌قدر هوشمند که بداند محتوای مورد نیاز مخاطب چیست و آن‌قدر هنرمند که این محتوا را به خلاقانه‌ترین شکل ارائه کند.

در آخر

برای اینکه بهترین استراتژی را در تولید محتوا برای سفر یک مشتری پیاده کنید، باید خودتان هم در این سفر با او همراه باشید. از بالا به مشتری نگاه نکنید؛ شما به سفری که برای مشتری طراحی کرده‌اید تسلط دارید، ولی لزوماً مشتری براساس نقشۀ شما پیش نمی‌رود.

بنابراین منعطف باشید و کم‌کم استراتژی محتوایتان را براساس نیاز مشتری در سفری که دارد تنظیم کنید. اگر در این راه کمک خواستید، ما اینجا در صباویژن کنارتان هستیم تا با تجربۀ بالایی که در حوزۀ تبلیغات و بازاریابی دیجیتال داریم، بهترین پیشنهاد را برای بالا‌بردن فروشتان به شما ارائه کنیم. 

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.