انواع محتوای ویدیویی؛ ۱۲ نوع محتوای ویدئویی ضروری برای کسب‌وکارها

بررسی انواع ویدئوهایی که به جذب مخاطب کمک می‌کنند

«محتوای ویدئویی» از آن عبارت‌های کلیدی است که این روزها شاید بیش از قبل دربارۀ اهمیت آن برای هر کسب‌وکاری بشنوید. در دورانی که آدم‌ها بی‌وقفه در حال تماشای ویدئو هستند، منطقی است که تولید محتوا یا تبلیغات ویدئویی برای هر کسب‌وکاری یکی از الزامات باشد. اما آیا ساخت هر نوع ویدئویی، تعامل و بازخورد مطلوب را به دست می‌آورد؟ پاسخ مشخصاً خیر است.

بسته به نوع هر کسب‌وکار، هدف و البته بودجه‌ای که وجود دارد، ساخت هر نوع محتوای ویدئویی متفاوت خواهد بود. مثلاً یک کسب‌وکار B2B به‌طور قطع نمی‌تواند محتوایی شبیه به یک فروشگاه آنلاین که با مصرف‌کننده‌ها سروکار دارد خلق کند، چون مخاطبان هدف آن‌ها با هم متفاوت هستند. به همین دلیل، این نوع محتوا به‌رغم جذاب‌بودنش، تیغی دولبه است. در این مطلب قصد داریم ۱۲ نوع محتوای ویدئویی مختلف را که شما می‌توانید برای کسب‌وکارتان بسازید معرفی کنیم.

اگر هنوز وارد تولید محتوای ویدئویی نشده‌اید یا هنوز نمی‌دانید چه گزینه‌هایی در دسترس شما هستند و چه ویژگی‌هایی دارند، این مطلب از وی‌پدیا را تا انتها مطالعه کنید.

۱) ویدئوهای محصول

آیا محصول یا خدمتی دارید که می‌شود آن را به‌طور مختصر توضیح داد؟ یا اینکه شاید هم تحقیق کرده‌اید و متوجه شده‌اید که وجود یک ویدئو از محصول باعث می‌شود افراد زمان بیشتری در صفحۀ محصول بمانند و احتمالاً نرخ تبدیل بیشتر خواهد شد؟ پس ساخت ویدئوی محصول را شروع کنید.

یک ویدئوی محصول، ویژگی‌ها، مزایای محصول و چگونگی استفاده از آن را نشان می‌دهد که تماماً در راستای تعامل با مخاطب است.

این نوع ویدئو، به‌‌خصوص برای مشتریانی که در مرحلۀ آگاهی و بالاپایین‌کردن تصمیم نهایی خود در سفری که به‌عنوان مشتری داشته‌اند هستند، بسیار کاربردی است؛ چون به توضیحی قانع‌کننده و واضح از چیزی که ارائه می‌دهید نیاز دارند.

ویدئوی آپدیت محصول

این نوع ویدئوی محصول که دربارۀ به‌روزرسانی‌های محصول شماست، مشتریان حال حاضر شما را از آپدیت‌هایی که روی خدمات یا محصولاتتان ایجاد شده باخبر و آن‌ها را به خرید محصول جدید ترغیب می‌کند. در این نوع ویدئو بهترین راه اثرگذاری این است که یکی از همکاران شما که بین مشتریانْ شناخته‌شده و قابل اعتماد است، در ویدئو حضور پیدا کند و دربارۀ آپدیت محصول صحبت کند.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: چون ویدئوهای محصول قرار است نقشی اساسی و مهم در سایت ایفا کنند، زمان ساخت آن‌ها بیشتر خواهد بود؛ به این دلیل که به کات‌ها و برداشت‌های بیشتری نیاز است تا متن به‌خوبی بیان شود و به هدفی که می‌خواهیم برسیم. اما به‌طور کلی، زمان تولید ویدئوی محصول می‌تواند بین ۳ تا ۴ ساعت باشد.
 • زمان ویدئو: بهترین مدت ویدئو برای اینکه بیشترین تعامل را بگیرید، بین ۲ تا ۵ دقیقه است.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ تعامل.

۲) ویدئوهای توضیح‌دهنده

این نوع محتوای ویدئویی، ویدئوهایی آموزنده هستند که به مخاطب شما در رفع یک مشکل کمک می‌کنند.

این مشکل می‌تواند به‌نحوی با استفاده از محصول شما مرتبط باشد یا به آن نزدیک باشد. در انتهای این ویدئو مخاطب شما باید مهارت لازم برای رفع مشکلی که دارد را کسب کرده باشد. این نوع محتوای ویدئویی بسیار مناسب بلاگ‌پست‌ها یا قسمت پشتیبانی محصول است؛ چون باعث می‌شود مشتریان سؤالات تکراری نپرسند. این نوع ویدئو، برخلاف ویدئوی محصول، معمولاً به به‌روزرسانی نیاز ندارد و تا سال‌ها کاربردی خواهد بود.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید
 • زمان مورد نیاز برای ساخت: در این نوع ویدئوها تأکید بر جزئیات بسیار بالاست و نیاز است که برای ساخت آن زمان بیشتری بگذارید. زمان ساخت این نوع می‌تواند بین ۲۰ تا ۲۴ ساعت طول بکشد که البته تعامل به‌دست‌آمده از این میزان زمان تلاش، به‌طور قطع زحمات شما را جبران خواهد کرد.
 • زمان ویدئو: بهترین مدت ویدئو برای اینکه بیشترین تعامل را بگیرید بین ۲ تا ۵ دقیقه است.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ تعامل و بررسی اینکه کدام بخش از ویدئوی شما بیشتر مشاهده شده؛ چون نشان می‌دهد که آن قسمت برای بیننده گیج‌کننده بوده است.

۳) ویدئوهای آنبوردینگ

وقتی یک سرنخ سرانجام به مشتری تبدیل می‌شود، اولین برخوردی که از سمت شما به‌عنوان یکی از جدیدترین اعضای خانوادۀ شرکتتان خواهند گرفت چه خواهد بود؟ چگونه به آن‌ها خوشامد می‌گویید تا احساس راحتی بیشتری با شما پیدا کنند؟ و از همه مهم‌تر چگونه مطمئن می‌شوید که آن‌ها متوجه شده‌اند که دقیقاً چه خدمات و محصولاتی می‌توانید به آن‌ها ارائه دهید؟ ویدئوهای آنبوردینگ به مشتریان نشان می‌دهند که محصولات و خدمات شما قرار است چه چیزی به آن‌ها ارائه کنند.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: چون در این ویدئو باید پیام خود را به‌خوبی به مخاطب برسانید، ساختن آن ممکن است تا چند روز هم طول بکشد.
 • زمان ویدئو: مدت این نوع محتوای ویدئویی معمولاً از مدت ویدئوهای معمولی بلاگ‌پست‌ها طولانی‌تر است و بین ۵ تا ۱۰ دقیقه خواهد بود و نیاز است که مخاطب را در طی ویدئو در تعامل با خود نگه دارید. سعی کنید در طول ویدئو خلاق باشید.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ تعامل.

۴) ویدئوهای آموزش‌های درون‌سازمانی

هیچ‌کس از کمک‌گرفتن بدش نمی‌آید، به‌خصوص اعضای جدید تیم که غرق در اطلاعاتی جدید شده‌اند. اینجاست که قدرت ماورایی یک محتوای ویدئویی کمک می‌کند.

در این ویدئو شما می‌توانید آن عضو جدید تیم را در عمیق‌ترین روندهای موجود در سازمان و اینکه چگونه محصولتان کار می‌کند و چگونه شرکت اداره می‌شود، همراهی کنید.

به این ترتیب، هم می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید، هم استرس عضو جدید را کاهش دهید و هم ویدئویی جذاب بسازید. این نوع ویدئو برای همۀ اعضای یک شرکت مناسب است.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: بین ۱.۵ تا ۳ ساعت.
 • زمان ویدئو: هرچقدر می‌خواهید می‌توانید این نوع ویدئو را طول بدهید، حتی ۵ تا ۱۰ دقیقه؛ چون این نوع ویدئو مبتنی بر ایجاد ارتباط با مشتریان است و نیاز نیست خیلی شسته‌رفته و بدون نقص باشد.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ تعامل.

۵) ویدئوهای رضایت مشتریان

افراد روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند. از نظرات زیر خود محصول گرفته تا بازخوردی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، همگی روی تصمیم افراد برای خرید یک محصول اثر دارد و به همین خاطر است که ویدئوی رضایت مشتری بسیار اهمیت دارد.

این ویدئوها به‌سادگی به سرنخ‌ها نشان می‌دهند که محصول شما چه اثر مثبتی روی افراد واقعی دارد.

شنیدن و دیدن یک مشتری که دارد دربارۀ یک محصول صحبت می‌کند، بسیار تعاملی‌تر از یک پاراگراف متن است. درنهایت، این نوع محتوای ویدئویی می‌تواند باعث ایجاد اعتماد شود و مشتریان جدیدی کسب کند.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: این ویدئوها می‌توانند هر جایی ضبط شوند و بسته به اینکه آیا می‌خواهید برای ضبط ویدئوی رضایت مشتری مسافت طولانی را به یک شهر دیگر طی کنید یا خیر، می‌تواند بین ۱ تا ۲ روز زمان ببرد.
 • زمان ویدئو: بین ۵ تا ۱۰ دقیقه.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ تبدیل. این نوع ویدئوها حتماً باید دارای فراخوان به اقدام باشند تا بتوانید نرخ تبدیل را بسنجید.

۶) ویدئوهای تبلیغاتی

ویدئوهای تبلیغاتی مانند دعوت‌نامه‌های ویدئویی شخصی هستند. وقتی افراد را به یک کنفرانس، وبینار یا جلسه در دفتر کاری دعوت می‌کنید، ویدئوهای تبلیغاتی‌ای که هنگام آن رویداد به آن‌ها نشان می‌دهید باعث می‌شود که برند شما را حس کنند. در این ویدئوها شما باید سعی کنید که خلاصه‌ای با جزئیات، از آنچه که ارائه می‌دهید، به مخاطب نشان دهید و درنهایت همراه با CTA باشد تا مخاطب را تشویق به انجام کاری کند. هدف شما درنهایت تولید سرنخ و وادارکردن آن‌ها به اقدام است.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: بسته به اینکه آن ویدئوی تبلیغاتی قرار است چقدر عظیم و پیچیده باشد، ساخت آن از یک ساعت تا چند روز زمان‌ خواهد برد.
 • زمان ویدئو: بین ۱ تا ۳ دقیقه.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ CTA.

۷) ویدئوهای فرهنگ سازمانی

وقتی صحبت از ساخت محتوای ویدئویی می‌شود، این نوع ویدئوها بامزه‌ترین و شاید آسان‌ترین ویدئوها از نظر ساخت باشند؛ چون تقریباً می‌توانند دربارۀ هرکسی و هرچیزی ساخته شوند. آیا شما می‌خواهید مسابقه‌ای دوستانه بین کارمندانتان هنگام تایم استراحت برگزار کنید؟ پس بهتر است آن را حتماً ضبط کنید، چون دقیقاً مناسب ویدئوی فرهنگ سازمانی است!

این نوع ویدئوها به مشتریان اجازه می‌‌دهند تا ظاهر واقعی شما و به‌طور کلی سازمانی را که در آن هستید، در پشت صحنۀ کسب‌وکار تماشا کنند.

بهترین راه برقراری ارتباط با مشتریان، نمایش هر آنچه در پشت‌ صحنه در دفتر شرکت می‌گذرد، به آن‌هاست! حتی از این ویدئو می‌توانید هنگام جذب نیروی جدید نیز استفاده کنید؛ چون او می‌تواند بدین شکل ببیند که قرار است در چه محیطی استخدام شود و کار کند.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: ساخت ویدئوی فرهنگ سازمانی نباید بیشتر از یک تا ۲ ساعت طول بکشد؛ چون به ساخت و پرداخت زیادی نیاز ندارد. کافی است که مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.
 • زمان ویدئو: بین ۱ تا ۵ دقیقه.
 • معیارهای سنجش ویدئو: در این نوع ویدئو وقتی صحبت از معیار سنجش می‌شود، تعداد دفعات مشاهدۀ ویدئو می‌تواند معیار خوبی باشد. شما درواقع هر ارزشی که از برند خود به دست آورده‌اید، به‌واسطۀ فضای کاری بوده است که کارمندان در آنجا وقت گذاشته‌اند. پس وقتی تعداد بازدید بالاست، یعنی آن ارزش به‌دست‌آمده واقعی و متناسب با فضای مثبت حاکم بر محیط کار بوده است.

۸) ارائه‌های نمایش‌دهندۀ فروش

محتوای ویدئویی، وقتی که مشتریانی از سراسر دنیا دارید، می‌تواند نوعی سلاح مخفی درجهت فروش باشد. شما مزایای زیادی را با یک ویدئوی ارائۀ فروش که از قبل ضبط شده کسب می‌کنید. ارسال متعدد ایمیل‌های متنی یا کتاب‌های الکترونیکی فقط روند اصلی فروش را کند می‌کند.

اما ضبط یک ارائۀ فروش با یک وبکم و یک نرم‌افزار ضبط‌کنندۀ صفحه، می‌تواند سرعت را بالا ببرد. مشتریان بالقوه می‌توانند آن ویدئو را ببینند و در صورت نیاز آن را با همکاران خود در میان بگذارند؛ چون طرف مقابل هم تلاش و زحمت شما را می‌بیند و از این طریق نیز ترغیب می‌شود.

در این ویدئو باید به طرف مقابل بگویید که مثلاً دوست دارید پیرو حرف‌ها و ملاقات‌های گذشته، جلسۀ جدیدی با او تنظیم کنید و زودتر با هم ملاقات داشته باشید.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: بسته به اینکه آن مشتری در کجای قیف فروش قرار دارد، ساخت آن ویدئو می‌تواند طولانی‌تر شود.
 • زمان ویدئو: هدف خود را روی ۳ دقیقه تنظیم کنید و سعی کنید در همین مدت تمام جزئیات را بگویید.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده و نرخ تبدیل و میزان تعامل.

۹) ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی

فارغ از اینکه در اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و یا ترکیبی از آن‌ها فعالیت می‌کنید، هر ویدئوی منتشرشده در این پلتفرم‌ها می‌تواند باعث جذب ترافیک به سایت شما شود و آگاهی از برند را افزایش دهد. تصور این موضوع هم نسبتا آسان است، چون هرکسی این روزها به‌صورت شبانه‌روز موبایلش در دستش است و می‌تواند چند ثانیه بعد از دیدن ویدئوی شما وارد سایتتان شود و یا هر اقدامی را که می‌خواستید انجام دهد.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: یکی از مزایای بسیار خوب این نوع ویدئوها این است که اکثر محتواهایی که شما می‌توانید در آن‌ها آپلود کنید، قبلاً ساخته شده‌اند؛ مانند ویدئوهای محصولات. فقط کافی است آن را با کمی ویرایش در آنجا منتشر کنید. این ویرایش نهایتاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و حتی اگر بخواهید محتوای اختصاصی تهیه کنید، چون زمینۀ آن از قبل فراهم است، نهایتاً ۲ روز طول خواهد کشید.
 • زمان ویدئو: متوسط ویدئوهای به‌اشتراک‌گذاشته‌شده در شبکه‌های اجتماعی کمتر از ۲ دقیقه است؛ اما اگر کمتر هم باشد بهتر خواهد بود. اگر بتوانید ضمن حفظ تأثیرگذرای، مدت ویدئو را به ۳۰ ثانیه یا کمتر برسانید، احتمال موفقیت بسیار بیشتر خواهد شد.
 • معیارهای سنجش ویدئو: بسته به آن پلتفرم، معیارهای مختلفی مانند تعداد مشاهده، کامنت، لایک، ارسال به دیگران، کلیک روی لینک و… در اختیار شما خواهد بود.

۱۰) پخش زنده

وقتی نوبت به پخش زنده می‌رسد، دست شما بسیار بسیار باز است. این یکی از انواع محتوای ویدئویی است که کسب‌وکار شما در بدو شروع کارش می‌تواند از آن استفاده کند. به‌علاوه، اگر شما از قبل سابقۀ برگزاری رویداد، سمینار و… را داشته باشید، به‌سادگی می‌توانید هر رویدادی را به یک پخش زنده تبدیل کنید تا افراد بیشتری نیز بتوانند آن را ببینند.

برای پخش زنده هم پلتفرم‌های مختلفی مانند آپارات، اینستاگرام، یوتیوب، فیس‌بوک و… وجود دارند و بسته به اینکه مخاطب هدف شما در کدام پلتفرم بیشتر فعال است، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: یک پخش زنده، همه‌چیزش در جریان است و چیزی به نام پس‌تولید در آن وجود ندارد. پس بسته به هدفی که از پخش زنده دارید، هرچقدر که نیاز داشته باشید می‌تواند طول بکشد. چیزی که در پخش زنده اهمیت دارد این است که برایش برنامه داشته باشید، تجهیزاتتان آماده‌به‌کار باشد و هرکسی وظیفۀ خودش را بداند، چون قرار نیست چیزی ویرایش شود.
 • زمان ویدئو: بسته به رویداد می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. اگر یک سمینار سه‌روزه را به تصویر می‌کشید، همه‌چیز را در همان روز اول به نمایش نگذارید و برای آن برنامه‌ریزی کنید تا برای هر سه روز محتوا داشته باشید.
 • معیارهای سنجش ویدئو: تعداد نفراتی که در لحظه آن را تماشا می‌کنند، لایک‌ها و کامنت‌ها و میزان تعاملی که در لحظه با شما دارند.

۱۱) ویدئوکست (ویدئوپادکست)

اگر تا الان برای برند خودتان یک پادکست راه انداخته‌اید، پیشاپیش از خیلی‌ها در جذب مخاطب جلو افتاده‌اید، اما اگر می‌خواهید این جذب مخاطب دوچندان شود، از همان جلساتی که پادکست را رکورد می‌کنید فیلم‌برداری کنید و به آن مخلفاتی مانند پشت صحنه، قسمت‌های پخش‌نشده، سوتی‌هایی که دادید و… را هم اضافه کنید تا محتوای ویدئویی دست‌اولی در اختیارتان قرار بگیرد. به این‌ ترتیب، به‌وسیلۀ ویدئوکست می‌توانید مخاطبان خیلی بیشتری از یک پادکست صوتی به دست بیاورید.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: ساخت ویدئوکست بیشتر از ساخت پادکست وقت شما را نمی‌گیرد. هرجا که قرار است پادکست را ضبط کنید، یک سه‌پایۀ دوربین هم ببرید و آن را ضبط کنید. البته میکروفون‌های پادکست شاید برای یک ویدئو خوب نباشند و در این مورد بهتر است دقت بیشتری به خرج دهید.
 • زمان ویدئو: بسته به مدت‌زمان پادکست، ویدئوکست هم همان مدت را خواهد داشت که با اضافه‌شدن مخلفات مختلف به آن می‌تواند بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه باشد.
 • معیارهای سنجش ویدئو: نرخ مشاهده.

۱۲) ویدئوهای سریالی

پیش‌ترها برای ساخت یک سریال تلویزیونی باید به هالیوود می‌رفتید، اما امروزه به‌واسطۀ همه‌گیرشدن ویدئو و گسترش ابزارهای مختلف، هر کسب‌وکاری می‌تواند یک سریال برای خودش بسازد.

یک مجموعۀ سریالی بهترین گزینه برای استفاده از خلاقیت در تولید ویدئو محسوب می‌شود.

این ویدئو به رشد بلندمدت برند شما، طوری که دیگر انواع محتواهای ویدئویی نمی‌توانند، کمک می‌کند. خلق ویدئوهای چندقسمتی تعاملی باعث می‌شود که مخاطبان سراغ قسمت‌های قبل بروند و همیشه منتظر قسمت جدید باشند.

 • زمان مورد نیاز برای ساخت: ساخت این نوع ویدئو بسیار زمان‌بر خواهد بود. از زمان تصمیم‌گیری برای موضوع سریال تا اینکه چگونه قرار است این موضوع در خدمت اهداف و استراتژی‌های شما باشد، تا زمان پیش‌تولید و ساخت و ادیت و انتشار آن، زمان زیادی از شما خواهد گرفت.
 • زمان ویدئو: زمان هر قسمت این سریال به شما بستگی دارد و کاملاً متغیر است.
 • معیارهای سنجش ویدئو: ویدئوهای سریالی در درازمدت نتیجه‌بخش خواهند بود و در کوتاه‌مدت بیشتر باید دنبال افزایش آگاهی از برند باشید تا در ادامه بتوانید محتوای تعاملی‌تری بسازید.

درنهایت، در نظر داشته باشید که با وجود این گستردگی در انتخاب نوع محتوای ویدئویی، شما نیازمند بررسی و برنامه‌ریزی همه‌جانبه هستید تا دقیقاً نوعی از ویدئو را بسازید که بیشترین هماهنگی را با اهدافتان دارد.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.