لندینگ پیج چیست؟ صفر تا صد طراحی صفحه فرود (Landing Page)

فایل صوتی بلاگ

 

هنگامی که کسب‌وکار آنلاین خود را راه‌اندازی می‌کنید، به یک استراتژی بازاریابی دیجیتال قدرتمند نیاز دارید که پیام برند شما را به‌خوبی و در چندین کانال تبلیغ کند. یکی از ابزارهای حیاتی برای تبلیغ برند شما صفحات فرود هستند که قدرت بسیار زیادی در ایجاد تبدیل دارند.

در این بلاگ صباویژن درمورد چیستی صفحۀ فرود، ویژگی‌های آن، چگونگی ایجاد یک صفحۀ فرود و مسائل پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

لندینگ پیج (Landing page) چیست؟

لندینگ پیج یا صفحۀ فرود یک صفحۀ وب مستقل است که فرد پس از کلیک‌کردن بر دکمۀ فراخوان متناسب با آن، بر آن Landing page فرود می‌آید.

هدایت افراد به لندینگ پیج از طریق آگهی تبلیغاتی، ایمیل یا سایر مکان‌های دیجیتالی اتفاق می‌افتد که با هدف تبدیل ترافیک بیشتر و افزایش تبدیل، طراحی می‌شود.

اما دکمۀ فراخوان یا Call To Action چیست؟

دکمۀ فراخوان یا فراخوان به اقدام به محتوایی مانند یک تصویر، یک دکمه یا یک خط متن اشاره می‌کند که هدف آن ‌ترغیب کاربران به انجام عملی خاص است. فراخوان به اقدام معمولاً به‌شکل یک دستورالعمل با استفاده از افعال عملی («خرید»، «ثبت‌نام»، «دنبال‌کردن» و…) و هدایت کاربر به مرحلۀ بعدی قیف یا فرایند فروش است.

هدف لندینگ پیج چیست؟

به‌طور کلی، می‌توان گفت صفحات فرود پتانسیل رشد عظیمی را برای شرکت شما ارائه داده و به شکوفایی کسب‌وکار شما کمک می‌کنند. اما برای درک دقیق‌تر مزایای آن، به مطالعۀ موارد زیر ادامه دهید:

 • بهبود نرخ تبدیل: صفحات فرود با هدف دعوت از بازدیدکنندگانتان به انجام اقدامی مشخص طراحی می‌شوند. سپس آنان را در مسیر قیف بازاریابی هدایت کرده و بازدیدکنندگانتان را به سرنخ‌ها و درنهایت به مشتریان شما تبدیل می‌کنند.
 • به‌دست‌آوردن اطلاعات مهم درمورد مخاطبان: اگر فرم ثبت‌نام را در صفحۀ فرود خود قرار دهید، می‌توانید اطلاعاتی درمورد جمعیت‌شناسی مخاطبان خود به دست آورید تا درک بهتری از بازار هدف خود داشته باشید. علاوه‌براین، آنالیز کانال‌هایی که برای تبلیغ صفحۀ فرود خود به کار برده‌اید، اطلاعات مهمی درمورد علایق و عادات مشتریان احتمالی می‌گویند. شما می‌توانید از این اطلاعات برای بهینه‌سازی استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید.
 • افزایش آگاهی از برند: یک Landing page جذاب و با طراحی خوب، ارزشمندی، جذابیت و حرفه‌ای‌بودن برند شما را نشان می‌دهد. صفحات فرود نه‌تنها می‌توانند بازدیدکنندگان را در لحظه به مشتری تبدیل کنند، بلکه آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهند.

کاربردهای صفحه فرود

Landing page باید آخرین مرحلۀ بازدیدکنندۀ شما قبل از تبدیل به سرنخ یا مشتری باشد. به بیان دیگر، لندینگ پیج برای موارد زیر عالی است:

 • ثبت‌نام کاربران برای یک رویداد؛
 • دریافت ثبت‌نام در خبرنامۀ ایمیلی؛
 • پیوند‌دادن کاربران به دانلود برنامه؛
 • فروش یک محصول یا پیش‌سفارش برای آن؛
 • برنامه‌ریزی کاربران برای نمایش محصول یا تماس فروش؛
 • توزیع مواد بازاریابی، مانند کتاب‌های الکترونیکی و کاتالوگ‌ها.

اما صفحات فرود برای موارد زیر چندان عالی نیستند:

 • بیان داستان شرکت شما؛
 • ارائۀ چندین محصول یا خدمات مختلف؛
 • پیونددادن به صفحات دیگر در سایتتان.

انواع لندینگ پیج

منابع مختلف، لندینگ پیج را به انواع متفاوتی تقسیم می‌کنند؛ اما به‌طور کلی این صفحات به دو دستۀ کلی تقسیم می‌شوند:

لندینگ پیج تولید سرنخ (Lead generation)

این نوع صفحات فرود به دنبال جمع‌آوری داده‌های سرنخ‌های ما هستند. به بیان دیگر، این نوع صفحات اطلاعات مهم درمورد مشتریانمان را جمع‌آوری می‌کنند. مهم‌ترین جزء این نوع لندینگ پیج‌ها نیز فرم‌ها هستند که در ازای یک محصول یا خدمت، از کاربران اطلاعاتی مانند نام، آدرس ایمیل و شماره‌تلفن آن‌ها را می‌خواهند.

در این نوع صفحات فرود شما حتی می‌توانید جزئیات بیشتری مانند محدودۀ سنی یا عنوان شغلی آن‌ها را گرفته و با سرنخ‌ها تماس بگیرید تا آنان را به کسب‌وکار خود علاقه‌مند کنید.

ناگفته نماند که جمع‌آوری این داده‌ها هدف دیگری نیز دارد: اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید می‌تواند درمورد مخاطبانتان به شما آموزش دهد تا شما از آنان برای متمرکزکردن تلاش‌های بازاریابی خود استفاده کنید و افرادی را هدف قرار دهید که با آن‌ها مطابقت داشته، درنتیجه احتمال بیشتری برای تبدیل‌شدن دارند.

صفحات فرود کلیکی

برخلاف لندینگ پیج تولید سرنخ که از فرم‌ها استفاده می‌کند، نقاط کانونی صفحات فرود کلیکی، دکمه‌های CTA هستند. با کلیک روی دکمه‌های فراخوان به اقدام، کاربران شما به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که می‌توانند اقدام موردنظر شما را انجام دهند.

اغلب صفحات فرود کلیکی را در ‌سایت‌های تجارت الکترونیک یا سایت‌های دیگر می‌بینید که به‌جای جمع‌آوری اطلاعات کاربر، بر فروش فوری تمرکز دارند.

علاوه بر دکمۀ CTA، به‌طور کلی این صفحات فرود شامل اطلاعات متقاعدکننده‌ای مانند جزئیات محصول یا توصیفات کاربر برای جذابیت بیشتر و جذب مشتریان احتمالی هستند.

طراحی لندینگ پیج چگونه است؟

صفحات فرود مؤثر حول چند عنصر کلیدی ساخته شده‌اند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

۱) تصویری هدفمند

تصویر هدفمند برای جذابیت بصری صفحۀ فرود شما طراحی می‌شود که باید بزرگ، چشم‌نواز و در نزدیکی بالای صفحه قرار بگیرد. برای مثال:

تصویری هدفمند در طراحی لندینگ پیج 1برخی شرکت‌ها از تصاویر برای نمایش واقعی محصول یا خدمات خود استفاده می‌کنند؛ به‌طور مثال، اگر یک سرویس تحویل غذا دارید، تصویر شما ممکن است عکسی از غذاهای خوشمزه باشد:

تصویری هدفمند در طراحی لندینگ پیج 2۲) تیتر و زیرتیتری جذاب

یک تیتر جذاب، بازدیدکننده را درگیر می‌کند و به او در درک پیشنهاد شما کمک می‌کند. همچنین، تیتر و زیرتیتر می‌توانند توصیف کنند که بازدیدکننده هنگام کلیک‌کردن با چه فرصتی روبه‌رو خواهد شد؛ مانند این پیشنهاد تخفیف از Spotify:

تیتر و زیرتیتری جذاب در طراحی لندینگ پیج۳) متن پشتیبان

این متنی است که پیشنهاد شما را با جزئیات بیشتری و در چند جمله شرح می‌دهد. درحقیقت، هر صفحۀ فرود به متن پشتیبان نیاز ندارد. اغلب یک تیتر، یک زیرتیتر و یک تصویر این کار را انجام می‌دهد، اما گاهی‌اوقات افزودن جزئیات اضافی می‌تواند افراد را به اقدام دلخواه ما متقاعد کند.

به‌طور مثال، نسخۀ پشتیبان را در صفحۀ فرود Audible بررسی کنید. این نوعی مزیت اضافی را توصیف می‌کند که در تیتر یا زیرتیتر ذکر نشده است:

متن پشتیبان در طراحی لندینگ پیجاگر مطمئن نیستید که از چه چیزی برای متن پشتیبان استفاده کنید، از خود بپرسید: «آیا چیز مهمی وجود دارد که در تیتر و زیرتیتر قرار نگرفته باشد؟»، آن را در این قسمت وارد کنید.

۴) فرم

برای صفحات فرود تولید سرنخ، باید فرمی را برای کاربر بگذارید تا اطلاعات خود را وارد کند. شما می‌توانید در فرم‌ها هر اطلاعاتی را که بخواهید، درخواست کنید؛ اما طبق تجزیه‌وتحلیل Hubspot، هرچه تعداد فیلدها بیشتر باشد، معمولاً افراد کمتری آن‌ها را پر می‌کنند.

box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

درواقع، برای به‌حداکثر‌رساندن تبدیل، بسیاری از کسب‌وکارها فقط یک نوع اطلاعات مانند آدرس ایمیل را درخواست می‌کنند؛ اما برخی از کسب‌وکارها اطلاعاتی مانند نام، شماره‌تلفن، مکان و موارد دیگر را نیز در فرم خود می‌گنجانند. درحقیقت بستگی دارد شما چقدر به این اطلاعات نیاز دارید و این اطلاعات تا چه حد می‌تواند در مسیر بازاریابی به شما کمک کند؛ برای مثال، اگر شما اسباب‌بازی گربه و سگ می‌فروشید، می‌توانید در فرم خود یک فیلد اضافه کرده و نوع حیوان خانگی بازدیدکنندگان را بپرسید تا در بازاریابی ایمیلی‌تان پیام‌های هدفمندتری ارسال کنید.

۵) فراخوان به اقدام

دعوت به اقدام (CTA) دکمه‌ای برجسته در صفحۀ فرود است که وقتی بازدیدکننده روی آن کلیک کند، وارد مرحلۀ بعدی تعامل با کسب‌وکار شما می‌شود. برخی از دلایلی که بازدیدکننده ممکن است روی CTA کلیک کند عبارت‌اند از:

 • نصب یک برنامه؛
 • ثبت‌نام در یک رویداد؛
 • خرید محصول یا خدمات؛
 • دانلود کتاب الکترونیکی؛
 • عضویت در خبرنامۀ شرکت.

روش‌های بهینه‌سازی صفحه فرود

برای آنکه بتوانید مؤثرترین لندینگ پیج‌ را تشکیل دهید، باید با رویکردهای بهینه‌سازی آن آشنا باشید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

A/Bتست را انجام دهید

شما می‌توانید صفحۀ فرود را آزمایش کنید تا تجربۀ کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگان فراهم آورده و نرخ تبدیل بالاتری را شاهد باشید. با A/Bتست، می‌توانید سرفصل‌ها، قالب‌ها، طرح‌ها و CTA را آزمایش کنید و نتیجه بگیرید چه چیزی بهترین عملکرد را دارد.

برای مثال، می‌توانید از یک A/Bتست برای انتخاب مؤثرتربودن یکی از دکمه‌های CTA «اکنون بخر» یا «شروع کن»، استفاده کنید. برای این تست می‌توانید ابزارهای Google Optimize یا Hotjar را به کار گیرید.

ناوبری را به حداقل برسانید

برای ایجاد مسیری مستقیم از Landing page خود به اقدام موردنظر، تا حد امکان لینک‌ها را حذف کنید. درحقیقت، در حالت ایدئال، دکمۀ CTA شما تنها پیوند خواهد بود؛ بنابراین حتی می‌توانید نوار ناوبری را حذف کنید.

خوانایی را به حداکثر برسانید

تکه‌های طولانی متن می‌تواند حوصلۀ بازدیدکنندگان شما را سر ببرد، آن‌ها را غرق کرده و حواستان را پرت کند. از طرف دیگر، متن کوتاه، شیرین و قابل‌ فهم، فوراً توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند. هر کلمه در لندینگ پیج باید هدف خاصی را دنبال کرده و چشم آن‌ها را مستقیماً به CTA برساند.

ثبات را حفظ کنید

یکی دیگر از نکات مهم در بهینه‌سازی لندینگ پیج، هماهنگی در پیام‌رسانی و طراحی است. به‌طور مثال، عنوان سئو برای صفحۀ فرود باید با عنوانی که در بالای صفحه ظاهر می‌شود مطابقت داشته و نام تجاری و قالب‌بندی صفحۀ فرود شما باید با صفحۀ اصلی سایتتان هماهنگ باشد. این هماهنگی به مخاطبان شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی و با حداقل حواس‌پرتی در قیف بازاریابی شما حرکت کنند.

CTA خود را برجسته کنید

در طراحی لندینگ پیج باید از یک دکمۀ فراخوان به اقدام برجسته استفاده کنید. برای رسیدن به این هدف، باید واضح و مستقیم صحبت کنید و دکمۀ CTA را از نظر بصری در پس‌زمینۀ متضاد قرار دهید.

اقدامات را ساده کنید

هرچه بیشتر اقدامی را که از بازدیدکنندگان انتظار دارید ساده کنید، احتمال بیشتری دارد که اقدام دلخواه شما را انجام دهند. به‌طور مثال، فرم‌ها را فقط به ضروری‌ترین اطلاعات محدود کنید؛ زیرا نه‌تنها گرفتن اطلاعات زیاد آنان را خسته می‌کند، بلکه ممکن است از به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات زیاد حس بدی بگیرند.

بر مصرف‌کننده تمرکز کنید

محتوای Landing page شما باید روی بازدیدکننده و ترجیحات او تمرکز کند. به بیان دیگر، به‌جای صحبت درمورد عالی‌بودن کسب‌وکارتان، روی مزیت‌های پیشنهادتان برای مصرف‌کنندگان تمرکز داشته باشید.

آن را با موبایل سازگار کنید

اطمینان حاصل کنید که صفحۀ فرود شما در هر دستگاهی عالی به نظر رسیده و به‌سرعت بارگیری می‌شود. بخش قابل‌ توجهی از ترافیک شما از طریق تلفن همراه است و اگر لندینگ پیج در صفحۀ کوچک نامرتب به نظر برسد یا اگر خیلی کند بارگذاری شود، بازدیدکنندگان کمتری را به مرحلۀ تبدیل خواهید رساند.

ویژگی‌های لندینگ پیج

لندینگ پیج‌‌ها با سایر صفحات سایت شما متفاوت هستند؛ زیرا روی اهداف خاص و کوتاه‌مدت تمرکز می‌کنند. صفحات فرود علاوه بر افزایش تبدیل‌ها، بهبود کمپین‌های تبلیغاتی پولی و ایجاد بینش جدید از مخاطبان، می‌توانند:

 • اعتبار برندتان را افزایش دهند: کاربران معمولاً از پیام‌های واضح و ساده که ارزش چیزی را که ارائه می‌دهید توضیح می‌دهند، قدردانی می‌کنند. صفحۀ فرودی که به‌خوبی برنامه‌ریزی شده، به مشتریان نشان می‌دهد که شما منافع آن‌ها را در ذهن دارید.
 • برند خود را تقویت کنید: شما با طراحی لندینگی که در ظاهر، لحن، سبک و کپی‌رایتینگ ثبات دارد می‌توانید از خود برندی قوی و ارزشمند در ذهن مخاطبان بسازید.
 • سرنخ ایجاد کنید: هر نوع صفحۀ فرودی می‌تواند برای کسب‌وکار شما سرنخ ایجاد کند و فروش را افزایش دهد. صفحات فرود هدفمندتر هستند و به شما اجازه می‌دهند به‌جای آموزش و اطلاعات، روی نرخ تبدیل تمرکز کنید.
 • ترافیک را افزایش دهید: حتی اگر هدف اصلی شما تولید سرنخ نباشد، همچنان می‌توانید ترافیک ‌سایت را با صفحۀ فرود افزایش دهید، آگاهی از برند را بالا ببرید و به مشتریان بالقوه اجازه دهید دربارۀ کسب‌وکار شما بیشتر بدانند. هنگامی که صفحات فرود شما برای سئو بهینه‌سازی می‌شوند، می‌توانند ترافیک ارگانیک را بیشتر هدف قرار دهند تا درنتیجه پتانسیل تبدیل را افزایش دهند.

نکات آموزشی و کلیدی درباره صفحه فرود

بزرگ‌ترین چالش کسب‌وکارها در استراتژی بازاریابی با صفحۀ فرود، قسمت جذب ترافیک به خود صفحۀ فرود است. درحقیقت برای جذب ترافیک مناسب باید از سایر روش‌های بازاریابی دیجیتال استفاده کنید.

 • رسانه‌های اجتماعی: یکی از این راه‌ها تبلیغ صفحۀ فرودِ خود در رسانه‌های اجتماعی است. با توجه به اینکه مخاطبانتان در کدام‌یک از شبکه‌های لینکدین، توییتر، اینستاگرام و… قرار دارند، یک پست قانع‌کننده با پیوند به صفحۀ فرود خود ایجاد کنید. به این ترتیب، افرادی را که از قبل به برندتان علاقه‌مند بوده‌اند هدف قرار داده و ترافیک باکیفیتی را به ارمغان می‌آورید.
 • بازاریابی ایمیلی: بازاریابی ایمیلی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای جذب ترافیک به صفحۀ فرود است. اگر موضوع ایمیل، تصاویر، طرح‌بندی و کپی‌رایتینگ را به‌خوبی مشخص کنید، صفحۀ فرود شما افزایش قابل‌ توجهی از بازدیدهای دریافتی خواهد داشت.
 • سئو: بهینه‌سازی لندینگ پیج در صفحات رتبه‌بندی جست‌وجوی گوگل تضمین می‌کند که افراد مناسب قادر به یافتن آن خواهند بود. برای شروع، با استفاده از ابزارهای مرتبط مانند Ahrefs یا Semrush، درمورد اینکه کدام کلیدواژه‌ها بهترین نتیجه را در صفحات نتایج جست‌وجو برای شما به ارمغان می‌آورند تحقیق کنید، اما به خاطر داشته باشید که سئو یک استراتژی سریع نبوده و به توجه مداوم نیاز دارد.
 • تبلیغات پولی: بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و سئو راه‌های رایگان برای جذب ترافیک به صفحۀ فرود شما هستند. با‌این‌حال، اگر به دنبال تلاش بیشتر هستید می‌توانید Landing page خود را از طریق تبلیغات پولی مانند تبلیغات نتایج جست‌وجو، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات نمایشی تبلیغ کنید. براساس اهداف کمپین بازاریابی خود، می‌توانید تلاش‌های تبلیغاتی‌تان را متنوع کرده یا فقط روی یکی از این پلتفرم‌ها تمرکز کنید. هرکدام از این روش‌ها را که انتخاب کردید، به‌طور مداوم بر آن نظارت کنید تا بتوانید کمپین تبلیغاتی خود را مطابق با آن تطبیق دهید.

چند نمونه لندینگ پیج خلاقانه

در انتهای این محتوا بهتر است با چند نمونه لندینگ خلاقانه آشنا بشویم تا به درک بهتری از توضیحات ارائه‌شده برسیم:

۱) Great Jones

لندینگ پیج Great Jonesاین برند یک Landing page رنگارنگ طراحی کرده که کاملاً با برند آن و نوع محصولاتش که ظروف آشپزخانه با رنگ‌های جذاب است، هماهنگی دارد. همچنین، شما با ورود به این صفحۀ لندینگ نمی‌توانید CTA غول‌پیکر زرد و کوپن تخفیف ۱۰۰دلاری آن را نادیده بگیرید.

۲) Zillow

لندینگ پیج Zillowاین نمونه لندینگ با فرمی ساده شروع می‌شود که «آدرس منزل شما» را می‌پرسد، سپس با پرکردن اطلاعات بیشتر می‌توانید مقدار حدودی ارزش خانه‌های این منطقه را به دست بیاورید. همچنین اگر بخواهید اطلاعات بیشتری دربارۀ یک ملک بیاموزید، Zillow از کاربران می‌خواهد برای ادامه ثبت‌نام کنند.

در صفحۀ فرود Zestimate، هنگامی که ایمیل خود را تحویل می‌دهید، به داده‌های بیشتری مانند خانه‌های مشابه در منطقه، ابزارهای وام مسکن و سود خالص تخمینی در صورت تصمیم به فروش، دسترسی خواهید داشت. ناگفته نماند که نحوۀ سؤال‌پرسیدن در این Landing page به شما حس انجام یک بازی را می‌دهد که تجربۀ کاربری آن را لذت‌بخش کرده است.

۳) Airbnb

لندینگ پیج Airbnbاین برند برای تبدیل بازدیدکنندگان به میزبان، از طراحی لندینگ پیج فریبنده‌ای استفاده می‌کند. شما در این Landing page می‌توانید میانگین درآمد هفتگی را براساس مکان و اندازۀ خانه‌تان به‌صورت تخمینی به دست آورید. همچنین آنان از طریق یک دکمۀ فراخوان به اقدام کاملاً واضح و با کپی‌رایتینگ جذاب، بازدیدکنندگان را به ادامۀ تعامل با برندشان تشویق می‌کنند.

۴) راست‌چین

لندینگ پیج راست‌چیناین برند برای قالب لندینگ پیج حراج بلک‌فرایدی، به‌خوبی از رنگ‌های هماهنگ با سایت خود استفاده کرده و با فونت‌های درشت بر میزان تخفیف تأکید کرده است. همچنین، این برند با تغییردادن رنگ تاریخ و زمان شروع و پایان این تخفیف، به‌خوبی توانسته توجه مخاطبان را جلب کرده و بر ضرورت تبدیل آنان بیفزاید. ناگفته نماند که استفاده از تنها یک دکمۀ فراخوان به اقدام برای هدایت مستقیم‌تر بازدیدکنندگان می‌توانست انتخاب مناسب‌تری باشد.

۵) علی‌بابا

لندینگ پیج علی‌باباشاید این روزها با لندینگ پیج همسفرسنج علی‌بابا روبه‌رو شده باشید. این صفحه از نظر ارتباط رنگی و رسم‌ا‌لخطی کاملاً با برند هماهنگ است و با استفاده از کمترین اِلِمان‌ها به‌خوبی توانسته دعوت به اقدام موردنظر را برجسته کند.

درحقیقت این لندینگ برای افزایش سرنخ‌ها تهیه شده که با توجه به سرگرم‌کننده‌بودن و قابلیت اشتراک‌گذاری آن، به‌خوبی می‌تواند اهداف خود را دنبال کند.

سؤالات متداول

لندینگ پیج چیست؟


لندینگ پیج یک صفحۀ وب مستقل است که کاربر پس از کلیک‌کردن بر دکمۀ فراخوان متناسب با آن، به Landing page فرود می‌آید.

هدف از ایجاد لندینگ پیج چیست؟


افزایش آگاهی از برند و نرخ تبدیل و به‌دست‌آوردن اطلاعات مخاطبان از مهم‌ترین اهداف تشکیل لندینگ پیج است.

به چه روش‌هایی می‌توان کاربران را به صفحۀ فرود خود هدایت کرد؟


به‌وسیلۀ یک، چند یا همۀ روش‌های سئو، بازاریابی ایمیلی، رسانه‌های اجتماعی و انواع تبلیغات پولی می‌توان ترافیک لندینگ پیج را افزایش داد.
۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.