ولاگ (Vlog) چیست و ولاگر (Vlogger) کیست؟

199

تابه‌حال شده به‌جای خواندن یک پست بلاگ، ترجیح دهید یک ویدئو تماشا کنید؟ دقیقاً به همین دلیل وِلاگ خلق شد! برای پوشش‌دادن همان موضوعات بلاگ‌ها، اما نه با متن، بلکه با استفاده از ویدئو. مثلاً برای توضیح اینکه چطور حساب کاربری توییتر را وری‌فای کنیم احتمالاً باید حدود ۵۰۰ کلمه‌ توضیح دهیم تا منظورمان را دقیق برسانیم، اما آموزش آن از طریق ویدئو شاید حتی یک دقیقه هم زمان نبرد.

ولاگ چیست؟

ولاگ (Vlog) یا ویدئوبلاگ (Video Blog) یک بلاگ کوتاه برای بلاگ است که از ویدئو به‌عنوان محتوای اولیه استفاده می‌شود. البته گاهی به ولاگ، ویدئوکست (VideoCast) هم می‌گوییم.

ولاگر کیست؟

ولاگر (Vlogger) کسی است که ویدئوبلاگ می‌سازد. به بیان ساده‌تر، به فردی که به نوشتن یک بلاگ می‌پردازد، بِلاگر می‌گوییم و به همین منوال، به فردی که به تهیۀ ویدئو برای ولاگ مشغول است هم وِلاگر می‌گوییم. ولاگر می‌تواند مادربزرگ ما یا رئیس یک شرکت بزرگ باشد، تفاوتی ندارد. هرکسی که بتواند ویدئویی تهیه کند و در بستر ویدئو به درخواست یا همان VODها آن را منتشر کند، می‌تواند ولاگر بشود.

یک ولاگ متشکل از یک ویدئوست که از خودمان تهیه کرده‌ایم و در آن از موضوع خاصی صحبت می‌کنیم؛ مثلاً لوازم آرایشی مختلف را بررسی می‌کنیم، لپ‌تاپ جدیدی را که خریده‌ایم آنباکسینگ می‌کنیم یا از فعالیت‌های یک روزمان گزارش تهیه می‌کنیم.

تفاوت بلاگ (Blog) با ولاگ (Vlog) چیست؟

بلاگ: محتوایی بر پایۀ متن است که مواد اولیۀ ساخت آن کلمات هستند. مثلاً همین مطلبی که در حال خواندن هستید یک بلاگ‌پست محسوب می‌شود.

ولاگ: محتوایی است که برای ساخت آن از ویدئو استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، ولاگ همان بلاگ است که همه یا بخش اعظمی از محتوای آن در فرمت ویدئو تهیه شده. مثلاً یک ویدئوی طرز تهیۀ ماکارونی در اینستاگرام یک ولاگ به‌ شمار می‌آید.

نمودارهایی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید از گوگل‌ترند استخراج شده و محبوبیت دو مفهوم بلاگ و ولاگ را در طول زمان نشان می‌دهد. همان‌طورکه در نمودارهای پایین مشاهده می‌کنید، مفهوم ولاگ تقریباً محبوب‌ترین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد و از طرفی معلوم است که هنوز این مفهوم تازه است؛ چون به‌تازگی رشد کرده است. بنابراین احتمالاً مدت‌ها محبوب باقی بماند.

گرایش-کلمات-در-طول-زمان-برای-کلمات-بلاگ-و-ولاگ

در ولاگ از چه حرف می‌زنیم؟

هم بلاگ و هم ولاگ می‌توانند بیانگر افکار، ایده‌ها یا تجربیات یک فرد باشند. موضوعاتی که در بلاگ و ولاگ به آن‌ها پرداخته می‌شود، تفاوتی با هم ندارند. تفاوتشان صرفاً در ساختار آن‌هاست. بنابراین هدف اصلی ولاگ هم مانند بلاگ، برقراری ارتباط یک شخص با مخاطبانش است.

چند نمونه از ویژگی‌های این نوع محتواها را فرداد جهان‌بخش به‌خوبی توضیح داده و من هم با کمی دخل و تصرف برای شما بازنویسی کردم که قضیه بهتر برایتان جا بیفتد:

  1. حرف‌هایی که در ولاگ/بلاگ گفته می‌شود، معمولاً غیررسمی است. منظور از غیررسمی‌بودن، غیرمعتبر‌بودن نیست. منظور این است که یک نوشتۀ بلاگ در مقایسه با یک مقالۀ علمی لحن غیررسمی‌تر و صمیمی‌تری دارد و می‌تواند دربارۀ چیزهایی بگوید که شاید در فضای مقالۀ علمی نگنجد. با همین نسبتیک ولاگ می‌تواند دربارۀ چیزهایی باشد که یک برنامۀ تلویزیونی هیچ‌وقت جایگاهی برای آن نداشته است.
  2. ممکن است حوزه‌هایی که یک ولاگر/بلاگر دربارۀ آن‌ها محتوا تولید می‌کند، بیش‌از‌حد گسترده بوده و به موضوع‌های دیگری که در آن‌ها قبلاً تولید محتوا کرده است، نامربوط باشد. برای همین هم درانتخاب موضوع برای تولید ولاگ دستتان باز است.
  3. در فضای ولاگ/بلاگ تعامل تولیدکننده‌های محتوا با بیننده‌ها/خواننده‌ها به‌راحتی انجام می‌شود.سیستم نظردهی یکی از بنیان‌های اصلی این نوع محتواست.

به‌طور‌کلی، برای تولید این جنس محتوا یک قانون وجود دارد، آن هم اینکه هیچ قانونی وجود ندارد! یک سنگِ تراش‌نخورده داریم به‌علاوۀ میخ و چکش! هرکاری بخواهیم می‌توانیم روی سنگ انجام بدهیم. برای همین می‌توانیم یک ولاگ منحصربه‌فرد بسازیم که فقط متعلق به خودمان است. یکی از جاذبه‌های این حوزه مخاطبان آن هستند. مخاطب‌های ولاگ/بلاگ انسان‌هایی هستند که شاید به‌سختی بتوانیم در شبکه‌های اجتماعی یا خیابان پیدایشان کنیم.

آیا هر تولید محتوای ویدئویی ولاگ محسوب می‌شود؟

به طیف گسترده‌ای از ویدئوها می‌توانیم برچسب ولاگ بزنیم. ازجمله:

  • ویدئوهای آموزشی؛
  • ویدئو‌های بررسی و ریویو؛
  • ویدئوهای استنداپ‌کمدی؛

بعضی از ولاگرها از ولاگ برای به‌اشتراک‌گذاشتن دست‌ساخته‌ها یا دستاوردهای شخصی‌شان استفاده می‌کنند. برای مثال، قطعه‌ای که با گیتار نواخته‌اند یا مراحل ساخت یک مبل چوبی را از طریق ویدئو با مخاطبانشان به اشتراک می‌گذارند.

ولاگ از این لحاظ منحصربه‌فرد است که تولیدکنندۀ آن درمورد زندگی خودش، ایده‌هایش، علاقه‌مندی‌هایش و افکار و نظریاتش ویدئو تولید می‌کند. اگر شک دارید ویدئویی که تولید می‌کنید ولاگ محسوب می‌شود یا نه، این چند سؤال را از خودتان بپرسید:

  1. آیا این ویدئو بدون کمک یک تیم فیلمبرداری، توسط خودم ضبط می‌شود؟
  2. آیا من در این ویدئو درخصوص افکار یا تجربیات شخصی‌ام حرف می‌زنم؟
  3. آیا من در این ویدئو تلاش می‌کنم ارتباطی شخصی با مخاطبانم برقرار کنم؟
  4. آیا من در این ویدئو با دوربین طوری صحبت می‌کنم که انگار در حال حرف‌زدن با یک آدم هستم؟

اگر پاسختان به بیشتر این سؤالات مثبت بود، به احتمال زیاد شما یک ولاگر هستید و در حال خلق یک ولاگ!

دسترسی به ولاگ

ولاگ‌ها را در پلتفرم‌هایی که مخصوص ویدئو هستند، مانند یوتیوب و آپارات، در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، یا در سایت شخصی‌ ولاگرها می‌توانیم پیدا کنیم. به بیان ساده، در هر پلتفرمی که از محتوای ویدئویی پشتیبانی کند می‌توانید ولاگرها را بیابید.

در ایران به علت فیلتربودن یوتیوب، پلتفرم‌های دیگری مانند آپارات جای آن را گرفته‌اند. علاوه‌براین، اینستاگرام هم با داشتن قابلیت ارسال ویدئوی کوتاه یا طولانی (به کمک IGTV) در رشد ولاگرهای ایرانی نقش مهمی ایفا کرده است.

نتیجه‌گیری

پس متوجه شدیم که ولاگ ترکیبی از ویدئو و بلاگ است که به‌صورت شخصی تهیه می‌کنیم. همان‌طورکه هرکس که بلاگ بنویسد می‌شود بلاگر، هرکسی هم که ولاگ تهیه کند می‌شود ولاگر.

ولاگر در ویدئویی که می‌سازد از زبان خودش صحبت کرده و از دید خودش به یک مسئله نگاه می‌کند. همان‌طورکه بلاگ می‌تواند درمورد هرچیزی باشد، ولاگ هم می‌تواند درمورد هر موضوعی باشد.

درنتیجه اگر می‌خواهیم پیامی را به مخاطبانمان برسانیم یا ایده‌ای را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم، ولی با نوشتن و محتوای متنی میانۀ خوبی نداریم، ولاگ بهترین گزینه برای ماست!

اگر قرار باشد یک ولاگ درست کنید، ترجیح می‌دهید در چه حوزه‌ای وارد شوید؟

۳/۵ - (۲ امتیاز) امتیاز یادت نره!
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.