🎞 ۱۰ دلیل استفاده از تبلیغات ویدئویی برای کسب‌وکارهای کوچک

همراه با بررسی نحوۀ کاهش هزینۀ تبلیغات ویدئویی

اگر در شبکه‌های اجتماعی خصوصاً لینکدین فعالیت داشته باشید، روزی نیست که یک تبلیغ ویدئویی مورد بحث و جدل کاربران قرار نگیرد! همین یک پدیده‌ای که هر روز آن را می‌بینیم، شاید اثبات‌کنندۀ اهمیت تبلیغات ویدئویی باشد. اما اگر این موضوع را یک دلیل قانع‌کننده به حساب نمی‌آورید، بیایید دو آمار را بررسی کنیم. طبق آمار Insivia، تولید و استفاده از محتوای ویدئویی در موبایل سالانه ۱۰۰٪ افزایش پیدا می‌کند و طبق آمار SmartInsights، حدود ۶۳٪ ترافیک ورودی مستقیماً به یک ویدئو مربوط می‌شود.

این فقط گوشه‌ای از آمارهای عجیب و غریب مرتبط با محتوای ویدئویی است که شما را حتی اگر سرسختانه مخالف این نوع محتوا باشید، راضی می‌کند. حقیقت این است مخاطبان آنلاین عاشق میزان خلاقیت موجود در محتوای بصری و ویدئوهای آموزنده هستند و بازاریابان دیجیتال نیز به دنبال میزان افزایش اثربخشی‌شان هستند.

در این مطلب از وی‌پدیا سراغ بررسی این موضوع می‌روم که چرا به‌عنوان یک کسب‌وکار کوچک، باید سراغ تبلیغات ویدئویی بروید. اگر به دنبال این هستید که وارد حوزۀ تبلیغات ویدئویی شوید ولی هنوز تردید دارید، تا انتها با من همراه باشید.

تبلیغات ویدئویی چیست؟

محتوایی تبلیغاتی است که در حین، قبل یا بعد از یک ویدئو پخش می‌شود. مانند تبلیغاتی که شما در آپارات قبل از پخش هر ویدئو می‌بینید. بعضی‌ها هر محتوای بصری‌ای را که شامل ویدئو باشد به‌عنوان تعریف تبلیغات ویدئویی معرفی می‌کنند؛ اما از نظر تکنیکی می‌توان گفت که هر ویدئویی که در فضای آنلاین قصد برجسته‌سازی چیزی را داشته باشد، نوعی تبلیغ ویدئویی محسوب می‌شود. اما به‌طور کلی منظور از تبلیغات ویدئویی، محتوایی است که در آن به‌صراحت چیزی تبلیغ می‌شود و کاملاً مطابق با استراتژی‌های بازاریابی شرکت است.

اهداف تبلیغات ویدئویی

یکی از اصلی‌ترین اهداف تبلیغات ویدئویی آنلاین، افزایش آگاهی از برند یا محصول و خدمت مشخص است. افزایش آگاهی باعث می‌شود که آن محصول در ذهن مخاطبانتان باقی بماند و درنهایت به افزایش ترافیک ورودی به‌سمت کسب‌وکارتان منجر شود. دلیل دیگر استفاده از تبلیغات ویدئویی هم افزایش فروش است.

شما همچنین می‌توانید تبلیغات ویدئویی‌تان را در جایی قرار دهید که احساس می‌کنید مخاطبتان بیشتر در آنجا حضور دارد. در آنجاست که باید هدف کمپین‌های تبلیغاتی خود را متمرکز کنید. همچنین، از تبلیغات ریتارگتینگ که آژانس‌های تبلیغاتی مختلف مثل صباویژن در اختیار شما قرار می‌دهند، برای هدف‌قرار‌دادن دوبارۀ مشتریانتان استفاده کنید. اگر به دنبال داشتن رابطه‌ای خوب و وفادارانه با مشتری خود هستید، این نوع تبلیغات بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

علاوه بر تمام این‌ها، تبلیغات ویدئویی بسیار انعطاف‌پذیر است و شما هر کاری می‌توانید در آن انجام دهید و انواع مختلفی هم دارد. هر پلتفرم مثل آپارات، فیلیمو و… که قابلیت نمایش تبلیغات ویدئویی دارد، انواع مختلفی از تبلیغات را در اختیار شما می‌گذارد که دست شما را در این نوع تبلیغ باز می‌گذارد.

۱۰ دلیل استفاده از تبلیغات ویدئویی برای کسب‌وکارهای کوچک

در برخورد اول با تبلیغات ویدئویی همه تصور می‌کنند که تبلیغ ویدئویی یعنی هزینۀ بسیار بسیار بالا با آوردۀ کم! اما این‌گونه نیست و در پلتفرم‌های فعال در این زمینه مثل صباویژن و… تبلیغ ویدئویی بسیار کم‌هزینه‌تر و کاراتر از قبل قابل انجام است. در ادامه به ۱۰ دلیلی که شما باید از این نوع تبلیغ برای کسب‌وکار کوچک خود استفاده کنید اشاره می‌کنم.

۱) هر چیز بصری‌ای ارزشمند است

درواقع یک دلیل علمی پشت این قضیه است که چرا ویدئو تأثیرگذارتر از انواع تبلیغات سنتی دیگر است. طبق آمار CoreSight، نزدیک به ۶۵٪ جمعیت جهان جزو یادگیرندگان بصری (Visual Learners) هستند و ۹۰% اطلاعاتی که توسط مغز ما پردازش می‌شود، بصری است!

بله! درست است که ویدئو تنها نوع تبلیغ بصری محسوب نمی‌شود، یعنی شاید تبلیغات بنری و… هم بصری باشند، اما این موضوع که یک محتوای پویا (دینامیک) مثل ویدئو، با فاصلۀ زیاد، تعامل‌پذیرتر، سرگرم‌کننده‌تر و دارای آپشن‌های بیشتری است، کتمان‌شدنی نیست. طبق آمار PrivacyCanada، یوتیوب با ۱.۵میلیارد کاربرد، بعد از گوگل، دومین موتور جست‌وجوی بزرگ جهان محسوب می‌شود. همین موضوع دربارۀ پلتفرم‌های داخلی ویدئویی مانند آپارات نیز صدق می‌کند و چه‌بسا بسیاری برای دسترسی به محتوای ویدئویی فارسی، به‌جای یوتیوب، در آپارات به جست‌وجو می‌پردازند.

۲) ویدئو بازگشت سرمایه را سریع‌تر می‌کند

بازاریابانی که از تبلیغات ویدئویی استفاده می‌کنند تا ۴۹% سرعت بیشتری را در بازگشت سرمایه تجربه می‌کنند. این آماری ا‌ست که توسط ImpactPlus ارائه شده است. البته این موضوع برای کسب‌وکارهایی که قبلاً از تبلیغات ویدئویی استفاده کردند تعجب‌برانگیز نیست؛ چون افزایش نرخ تعامل، کلیک و بازگشت سرمایه در این نوع تبلیغ کاملاً مشهود است.

۳) مشتریان ویدئو را بیشتر دوست دارند

طبق آمار RetailDive بیش از ۷۲% مشتریان گفته‌اند که ترجیح می‌دهند به‌جای تبلیغ متنی، تبلیغ ویدئویی مشاهده کنند. برندها می‌توانند روی تعامل بصری ویدئو به‌خوبی حساب باز کنند؛ چون باعث می‌شود که در یک بازار اشباع و شلوغ از طریق محتوایشان نسبت به دیگران متمایز شوند و بهتر دیده شوند.

۴) ویدئو واقعاً روی تصمیمات تأثیر می‌گذارد

مشتریان نه‌تنها ویدئو را ترجیح می‌دهند، بلکه در بیشتر مواقع روی روند تصمیم‌گیری‌شان برای خرید هم تأثیر می‌گذارد. درحقیقت، طبق آمار RetailDive، حدود ۹۰% مشتریان گفته‌اند که یک ویدئو به آن‌ها کمک کرده که اقدام به خرید کنند. داشتن یک ویدئو از بهترین محصول، برای کسب‌وکارهای کوچک، می‌تواند به روند افزودن آن محصول به سبد خرید مشتری سرعت ببخشد.

۵) ویدئو به فروش کمک می‌کند

یکی از بهترین عرصه‌هایی که در آن می‌توان به تأثیرگذاری ویدئو پی برد، استفاده از آن به‌عنوان ابزاری جهت فروش محصولات در بازارهای آنلاین بزرگ بین‌المللی است. طبق آماری که WhiteBoardAnimation از eBay و آمازون منتشر کرده، اضافه‌کردن یک تبلیغ ویدئویی به توضیحات یک محصول، احتمال خرید آن محصول توسط مشتریان را تا ۳۵% افزایش می‌دهد. تبلیغات ویدئویی همیشه یکی از بهترین ابزارهای بازاریابان برای تولید محتوایی غنی خواهد بود که واقعاً به افزایش بازگشت سرمایه کمک می‌کند.

۶) بیشتر از هر وقتی ویدئو تماشا می‌کنیم!

اگرچه که این موضوع با توجه به گسترش گوشی‌های هوشمند و استفاده از اینترنت چندان تعجب‌برانگیز نیست، اما طبق آمار MarketingCharts، استفاده و مشاهدۀ ویدئو به‌طور کلی (نه‌فقط آنلاین) سالانه ۳۲% افزایش پیدا می‌کند. از نگاه جهانی، میانگین زمانی که یک انسان در روز ویدئو تماشا می‌کند به ۸۵ دقیقه رسیده است، این آمار توسط Oberlo منتشر شده است و درنهایت بیان شده که ممکن است این عدد به ۱۰۰ دقیقه در روز هم برسد.

۷) شبکه‌های اجتماعی عاشق ویدئو هستند

ویدئو بدون شک نقشی اساسی در افزایش استفاده و محبوبیت شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و… ایفا می‌کند. طبق آمار Awario، محتوای بومی شامل ویدئو در شبکۀ اجتماعی نه‌تنها تا ۴۸% بازدید بیشتری کسب می‌کند، بلکه احتمال به‌اشتراک‌گذاری بیشتری هم دارد.

فواید بازاریابی حاصل از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی هم به‌واسطۀ ویدئو افزایش پیدا می‌کند. اگرچه که آمار دقیقی از میزان تعامل و بازگشت سرمایه وجود ندارد، اما طبق آمار عجیب SocialMediaToday، حدود ۴۶% کاربران شبکه‌های اجتماعی که به یک تبلیغ ویدئویی برخورد کرده‌اند، درنهایت با آن تعامل داشته‌اند. برای برند‌ها به‌نتیجه‌رسیدن در شبکه‌های اجتماعی، روندی طولانی مدت خواهد داشت.

۸) گوشی‌های هوشمند حتی بیشتر عاشق ویدئو هستند

در کنار شبکه‌های اجتماعی، شاید گوشی‌های هوشمند مهم‌ترین نقش را در افزایش تأثیرگذاری ویدئو دارند. طبق آمار Wyzowl، بیش از ۹۰% مشتریان ویدئوها را روی موبایل خود مشاهده می‌کنند. حتی با وجود اینکه مخاطبان ترجیح می‌دهند ویدئوها را به‌صورت افقی تماشا کنند (که کاملاً منطقی هم هست)، با تماشای ویدئو به‌صورت عمودی نیز احساس راحتی می‌کنند؛ این یکی از نقص‌های تبلیغات ویدئویی محسوب می‌شد که در سالیان اخیر، طبق آمار SocialMediaWeek، با تغییر رفتار مخاطبان در حال از‌بین‌رفتن است.

۹) ویدئو نرخ بازکردن ایمیل را افزایش می‌دهد

ایمیل مارکتینگ یکی از راه‌هایی است که برندها به‌وسیلۀ آن با مخاطبانشان تعامل می‌کنند. اما ویدئو هیچ‌وقت یکی از این راه‌ها محسوب نشده است و این رویه باید تغییر کند. طبق آمار Vidyard، استفاده از واژۀ ویدئو در موضوع ایمیلی که ارسال می‌کنید، نرخ بازکردن ایمیل را تا ۱۹% افزایش می‌دهد. در‌حالی‌که بندانگشتی‌های (Thumbnails) ویدئو نیز تا ۵۰% احتمال کلیک‌گرفتن بیشتری پیدا می‌کنند.

۱۰) تبلیغات ویدئویی منجر به نتیجه خواهد شد

درنهایت اینکه همه‌چیز مربوط به بازگشت سرمایه است! ویدئو یکی از بهترین ابزارها در جذب ترافیک (۳۰۰%)، طبق آمار MarketingSherpa در انتقال اطلاعات دربارۀ محصول (طبق آمار Hubspot نزدیک به ۹۷% بازاریابان گزارش داده‌اند که کاربرانشان از طریق ویدئو به درک بهتری از محصول و خدمتشان رسیده‌اند) و همچنین در خرید مستقیم (طبق آمار TubularInsights چیزی نزدیک به ۶۴% مشتریان بعد از دیدن یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی اقدام به خرید مستقیم آن محصول کرده‌اند) است.

4 راه کاهش هزینۀ تبلیغ ویدئویی۴ راه کاهش هزینۀ تبلیغ ویدئویی

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردم، تصور بسیاری این است که تبلیغات ویدئویی بسیار گران‌قیمت هستند. شاید این موضوع درست باشد، اما آن‌ها فقط تبلیغات ویدئویی در صداوسیما را می‌شناسند؛ در‌حالی‌که برای تبلیغات ویدئویی آنلاین شما، پلتفرم‌ها و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مختلفی هستند که خدمات به‌مراتب ارزان‌قیمت‌تر و تأثیرگذارتری در اختیارتان می‌گذارند. در ادامه به ۴ راه که همین هزینۀ کم را هم کاهش می‌دهند اشاره می‌کنم.

۱) از ویرایش ویدئو نترسید

شاید تصور کنید که ویرایش و تدوین ویدئو حتماً باید توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شود، در‌حالی‌که لزوماً این‌گونه نیست و شما در ابتدای کار می‌توانید از نرم افزارهای بسیاری در حوزۀ ویرایش ویدئو که از قضا رایگان هستند و آموزش‌های سادۀ بسیاری در اینترنت برای استفاده از آن‌ها وجود دارد، استفاده کنید. مهم هدف و پیام شماست که باید در ساخت ویدئو مدنظر قرار گیرد و با مخاطب شما سازگار باشد.

۲) از محتوای تولید‌شده توسط کاربر (UGC) غافل نشوید

به‌اشتراک‌گذاری محتوای تولید‌شده توسط کاربران، یکی از راه‌هایی است که به‌وسیلۀ آن می‌توانید رابطۀ دوستانه و وفادارانه‌ای با مشتریانتان بسازید. این نوع محتوا درواقع شامل تصویرسازی لایف استایلی است که دیگران را ترغیب می‌کند تا بخشی از برند شما باشند. تبلیغاتی که توسط مشتریانتان ساخته می‌شوند، بهترین نوع تبلیغی است که می‌توانید داشته باشید.

محتوای تولید‌شده توسط کاربر و تبلیغاتی که ظاهری شبیه به تبلیغات معمول ندارند، به مخاطب اجازه می‌دهند تا حضور محصول شما را در زندگی خود حس کند و به خاطر نقاط مثبتی که توسط دیگر کاربران بیان می‌شود، به‌سمت خرید آن جذب شود.

۳) از CTA تأثیرگذاری استفاده کنید

داشتن یک فراخوان به اقدام در ویدئو، برای افزایش فروش الزامی است. یک CTA کارآمد شامل چند المان کلیدی است که مشتری را به خرید تشویق می‌کند؛ مثل یک دستور، یک دلیل یا یک لینک.

۴) آزمایش، آزمایش، آزمایش!

وقت و انرژی خود را برای تبلیغاتی که نتیجه‌ای در پی نخواهند داشت تلف نکنید. شما برای آزمایش‌کردن تبلیغ ویدئویی خود به نرم‌افزار عجیبی نیاز ندارید. مثلاً با استفاده از آزمایش A/B، دو تبلیغ با تنها یک تفاوت اجرا کنید و ببینید کدام‌یک نتیجۀ بهتری دارد. هرکدام را که بهتر بود انتخاب کرده و دوباره همین کار را ادامه دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

با در‌نظرگرفتن تمام دلایل ورود به حوزۀ تبلیغات ویدئویی برای کسب‌وکارتان و همچنین روش‌هایی که برای کاهش هزینه گفته شد، این موضوع را نیز در نظر بگیرید که حتی در صورت بدبینی تمام و کمال به تبلیغات ویدئویی، برای یک بار هم که شده آن را با حداقل هزینه اجرا کنید تا نتایج شگرف آن را از نزدیک ببینید!

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.