بازاریابی ویدئویی کسب‌وکارهای کوچک را از کجا شروع کنیم؟

4 ویدئوی اولی که هر کسب‌وکار نوپا و کوچکی باید بسازد

بازاریابی ویدئویی با همۀ مزیت‌هایش، ممکن است برای کسب‌وکارهای کوچک و نوپا کمی سخت به نظر برسد. اما در دنیای دیجیتال امروز، ویدئو مهم‌تر از آن چیزی است که نادیده گرفته شود. کافی است بدانیم که باید از کجا شروع کنیم و ساختن کدام ویدئوها را در اولویت قرار دهیم که هم تأثیرگذاری بالایی داشته باشند و هم با بودجه و امکانات یک کسب‌وکار کوچک جور دربیایند.

در این مطلب از وی‌پدیا ۴ مورد از بهترین و تأثیرگذارترین ویدئوهایی را معرفی می‌کنیم که استفاده از آن‌ها برای بازاریابی ویدئویی کسب‌وکارهای کوچک و نوپا بسیار مفید است.

آیا واقعاً ارزشش را دارد که از ویدئو در استراتژی بازاریابی کسب‌وکار نوپای خود استفاده کنیم؟

قطعاً ارزشش را دارد؛ زیرا ویدئو یکی از همه‌کاره‌ترین و سودآورترین ابزارهای موجود بازاریابی دیجیتال است. گزارش بازاریابی Wyzowl در سال ۲۰۲۳، این موضوع را تأیید می‌کند. درحقیقت:

 • تقریباً ۹۱٪ از کسب‌وکارها از ویدئو به‌عنوان یک ابزار بازاریابی در سال ۲۰۲۳ استفاده می‌کنند.
 • بالاترین نسبت بازاریابان (۹۶٪) همچنان ویدئو را به‌عنوان «بخش مهم» استراتژی بازاریابی خود ارزیابی می‌کنند.
 • حدود ۹۶٪ از بازاریابان می‌گویند کهبازاریابی ویدئویی باعث افزایش درک کاربران از محصول یا خدمات آن‌ها شده است.
 • نزدیک به ۹۵٪ می‌گویند که بازاریابی ویدئویی به آن‌ها کمک کرده است تا آگاهی از برند را افزایش دهند.
 • حدود ۹۱٪ می‌گویند که ویدئو به افزایش ترافیک سایت آن‌ها کمک کرده است.
 • تقریباً ۹۰٪ می‌گویند که ویدئو به آن‌ها در تولید سرنخ کمک کرده است.
 • نزدیک به ۸۷٪ می‌گویند که ویدئو به‌طور مستقیم به افزایش فروش آن‌ها کمک کرده است.
 • حدود ۸۷٪ می‌گویند که ویدئو مارکتینگ زمان ماندن مخاطبان در سایت آن‌ها را افزایش داده است.
 • تقریباً ۵۳٪ می‌گویند که بازاریابی ویدئویی به آن‌ها کمک کرده است تا درخواست‌های پشتیبانی مشتریان را کاهش دهند.
 • نزدیک به ۹۲٪ از ویدئوهای بازاریابان ویدئویی به آن‌ها بازگشت سرمایۀ خوبی داده است.

بازاریابی ویدئویی کسب‌وکار کوچک خود را از کجا شروع کنیم؟

بازاریابان می‌دانند که طریقۀ استفاده از تاکتیک‌های جدید برای هر کسب‌وکاری متفاوت است. پیش از آنکه پول خود را هدر دهید، دانستن این نکته مهم است که کدام‌یک از تاکتیک‌های بازاریابی برای کسب‌وکار شما مناسب است. به‌ویژه، در کسب‌وکارهای کوچک و نوپا که منابع محدودی دارند، این قضیه پراهمیت‌تر می‌شود که زمان و پول خود را عاقلانه خرج کنند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم بازاریابی ویدئویی کسب‌وکار کوچک خود را با این ۴ نوع ویدئو شروع کنید:

۱) ویدئوی توضیح‌دهندۀ محصول

ویدئوی توضیح محصول، به احتمال زیاد ساده‌ترین و مؤثرترین ویدئو برای کسب‌وکارهای نوپاست. در این ویدئو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که محصول خود را معرفی کنید و نحوۀ عملکرد آن را نمایش دهید.

از طریق ویدئوی توضیح‌دهنده به اهداف متعددی دست می‌یابید. مهم‌‌تر از همه اینکه اعتبار خود را به‌عنوان یک برند تثبیت می‌کنید. بازدیدکنندگان سایت شما ممکن است در بدو امر متوجه نشوند که کار شما چیست و محصولتان به درد چه افرادی می‌خورد. حتی احتمال دارد به اصالت برند شک کنند. ویدئوی توضیح‌دهندۀ محصول، با تمرکز بر کاربردهای محصول برای مشتری، این تردیدها را برطرف می‌کند. شما با این ویدئو مشکلی را که محصولتان حل می‌کند معرفی می‌کنید و سپس بیننده را در روند حل آن مشکل راهنمایی می‌کنید.

برای اینکه با ویدئوی خود به موفقیت برسید، لازم است که حتماً احساسات مخاطبان را درگیر کنید. برای آن‌ها روشن کنید که محصول شما چگونه می‌تواند زندگی‌شان را بهبود ببخشد. هر ویدئوی توضیح‌دهندۀ محصول ۵ ویژگی اساسی دارد:

 1. کیفیت بالا: ویدئوی شما باید اهمیت محصول و ارزش‌های برندتان را به بهترین نحو نشان دهد. بنابراین، فقط به نمایش بهترین ویژگی‌های محصول خود اکتفا نکنید، بلکه تصویری از کسب‌وکارتان به‌عنوان یک کل ترسیم کنید. فراموش نکنید که حتماً از نماهای محصول در طول ویدئو استفاده کنید و هم‌زمان روی آن حرف بزنید.
 2. حل یک مشکل: اگر مشکلی وجود دارد که محصول شما آن را حل می‌کند، به‌وضوح بر این موضوع تأکید کنید. ممکن است محصول شما چندکاره باشد، اما به یاد داشته باشید که اغلب بازدیدکنندگان سایت احتمالاً یک مشکل واحد در ذهن دارند. یک ویدئوی کوتاه و قابل ‌فهم بسازید که نشان می‌دهد محصول شما چگونه آن یک مشکل را حل می‌کند.
 3. برند و مخاطب را مطابقت دهید: سبک و لحن ویدئو باید بازتاب‌دهندۀ برند و همچنین مخاطب هدفی باشد که برای جذب آن تلاش می‌کنید. می‌توانید با متنی عالی شروع کنید؛ کلمات نوشته‌شده، پایه و اساس هر ویدئوی توضیح‌دهندۀ عالی هستند. از زبان ساده استفاده کنید؛ برقراری ارتباط، کلیدی است!
 4. طول کوتاه: ویدئوهای توضیح‌دهنده باید کوتاه و جمع‌وجور باشند. مستقیم سر اصل مطلب بروید و مزایا را روشن کنید. ۶۰ ثانیه یا کمتر، معمولاً مقرون‌به‌صرفه است.
 5. فراخوان به اقدام (CTA) قوی: پس از تماشای ویدئو، بلافاصله به مخاطب بگویید که در مرحلۀ بعد باید چه‌کار کند و او را برای انجام آن کار ترغیب کنید. مثلاً صفحۀ فروشگاه آنلاین شما را باز کند و سفارش بدهد یا به فروشگاه تازه‌افتتاح‌شدۀ شما سر بزند.

۲) ویدئوی معرفی شرکت (داستان شرکت)

مردم داستان‌ها را دوست دارند. داستان‌ها این قدرت را دارند که معنا خلق کنند و انسان‌ها را به هم پیوند دهند.

در دنیای بازاریابی نیز داستان‌ها می‌توانند بهتر از هر رسانۀ دیگری، ارتباطاتی قوی‌ میان کسب‌وکارها و مشتریان ایجاد کنند و تجربۀ مثبت آن‌ها از برند را تقویت کنند.

بنابراین، برای هر کسب‌وکاری ضروری است که داستانی برای گفتن داشته باشد. داستان کسب‌وکار شما چیست؟ قصۀ شما از کجا شروع شد؟ انگیزۀ پشت محصول یا خدمات شما چیست؟ تیم شما از چه کسانی تشکیل شده است؟ چه مأموریت و چشم‌اندازی دارید؟ مشتریان تلاش می‌کنند با یک برند ارتباط برقرار کنند و لزوم وجود آن را در زندگی خود اثبات کنند. به آن‌ها کمک کنید این کار را انجام دهند! به‌هرحال، اکثر مردم محصولات و خدمات را براساس احساسات خریداری می‌کنند نه منطق.

ویدئوی داستان شرکت به شما امکان می‌دهد آنچه کسب‌وکارتان را بسیار خاص می‌کند نشان دهید. اگر مردم بتوانند یک کسب‌وکار را با چهره‌های آشنا مرتبط کنند، احتمال اینکه ارتباطی قوی با برند احساس کنند و تصویر مثبتی از آن کسب‌وکار داشته باشند، بسیار بیشتر است.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

ایده‌های متعددی برای ساختن یک ویدئوی داستان شرکت وجود دارد که می‌تواند به نمایش تصویری از برند شما کمک کند. هریک از این ایده‌ها، مزیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه ۳ ایدۀ مؤثر را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. یک ویدئوی ساده از کارمندان فعلی: یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تولید یک ویدئوی فرهنگ شرکت این است که از کارمندان خود بخواهید کلیپ‌های ویدئویی ساده‌ای از خودشان ارسال کنند. این کلیپ‌ها نباید استودیویی و حرفه‌ای باشند. یک دوربین سلفی تمام چیزی است که شما نیاز دارید تا به مشتریان خود نشان دهید افراد پشت برند شما چه کسانی هستند. نشان‌دادن فرهنگ شرکت و کارکنانتان همان‌قدر مهم است که داستان پشت کاری که انجام می‌دهید.
 2. مصاحبه با کارمندان: اگر می‌خواهید ویدئوی فرهنگ شرکت را یک قدم جلوتر ببرید، می‌توانید با کارمندان درمورد زندگی روزمرۀ آن‌ها در شرکت مصاحبه کنید. ویدئوهای فرهنگ شرکت بیش از هر ویدئوی دیگری به بهبود متقاضیان شغلی شرکت کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید بهترین استعدادها را جذب کنید، نشان‌دادن آنچه شرکت شما را به مکانی عالی برای کار تبدیل می‌کند، یک استراتژی برنده است.
 3. فیلم رویداد با صداگذاری: اگر فیلمی از یک رویداد یا یک مهمانی شرکتی دارید، می‌توانید آن را صداگذاری کنید و به نمایش بگذارید. این ویدئو بر فرهنگ شرکت شما تأکید می‌کند و به زمان و بودجۀ زیادی احتیاج ندارد.

هر کسب‌وکار کوچکی باید در گفتن داستان خود راحت باشد. به مردم کمک کنید تا با برند شما در سطح احساسی ارتباط برقرار کنند. از این طریق می‌توانید به‌راحتی اعتماد آن‌ها را جلب کنید، وفاداری به برند را تقویت کنید و نشان دهید که قصد دارید کسب‌وکار خود را به کجا برسانید. ویدئوی داستان شرکت دقیقاً همان چیزی است که می‌توانید با استفاده از آن به همه بگویید که چه چیزی شرکت شما را منحصربه‌فرد می‌کند.

۳) ویدئوی رضایت مشتری

ویدئوی رضایت مشتری می‌تواند ابزاری قدرتمند برای کسب‌وکارهای کوچکی باشد که مدتی از کارشان گذشته است و می‌خواهند جهش کنند.

رویکرد این ویدئوها به ایجاد اعتبار برای برند و جلب اعتماد مشتریان کمک می‌کند. تنها چیزی که برای تولید ویدئویی متقاعدکننده نیاز دارید، یک مشتری مشتاق است. هرچه مشتری شما معتبرتر و هیجان‌زده‌تر باشد، ویدئو بهتر خواهد شد. با مصاحبه با مشتریان وفادار و پروپاقرص خود شروع کنید؛ افرادی که مدتی طولانی‌تر‌ با شما بوده‌اند و می‌توانند بگویند که چه چیزی باعث شده محصول شما را به رقبا ترجیح دهند.

اگر مشتری سرشناس و برجسته‌ای دارید، این یک مزیت قطعی است، اما همه‌چیز نیست. یک مشتری واقعی و هیجان‌زده ممکن است گواهی قانع‌کننده‌تری نسبت به یک اینفلوئنسر ارائه دهد. ارتباط انسانی در این ویدئو بسیار مهم است. اگر با مشتری‌ای مصاحبه کنید که چشمانش با شنیدن نام شما برق می‌زند، تأثیر به‌یاد‌ماندنی‌تری بر مخاطبان می‌گذارد. ویدئوهای رضایت مشتری از ۴ طریق عمل می‌کنند:

 1. توسل به اثبات اجتماعی: در این نوع ویدئو، به‌جای اینکه خودتان از خودتان تعریف کنید و از مخاطبان انتظار داشته باشید که حرفتان را باور کنند، شما در کانون توجه اشخاص دیگری قرار می‌گیرید. اعتبار آن افراد مهم است. حمایت آن‌ها از شما باعث می‌شود که برندتان در چشم مخاطبان بسیار معتبرتر شود. قبل از مصاحبه، ایده‌ای درمورد موضوعاتی که قصد دارید به آن‌ها بپردازید، به مشتریان خود ارائه دهید، اما به آن‌ها اجازه دهید پاسخ‌های طبیعی خود را نیز بگنجانند. می‌توانید فیلم را در محل کار خودِ مشتری بگیرید؛ زیرا اصالت، عنصری کلیدی است!
 2. ارتباط عاطفی با بینندگان: یک ویدئوی خوب، زمان زیادی را صرف صحبت‌‌کردن دربارۀ دلایل انتخاب محصول شما نسبت به محصول دیگر رقبا نمی‌کند. درعوض، اشخاص از مشکلاتی می‌گویند که توسط محصولات شما رفع شده‌ است، زمان و پولی که پس‌انداز کرده‌اند و زندگی بهتری که اکنون به لطف شما از آن لذت می‌برند. از این طریق، تأثیر احساسی بیشتری بر مخاطبان می‌گذارید. به سوژه‌های خود در مقابل دوربین آزادی عمل بدهید تا احساس راحتی کنند. به یاد داشته باشید که افراد وقتی راحت باشند، احساساتی‌تر و واقعی‌تر خواهند بود. به مخاطب هدف خود فکر کنید. مطمئن شوید که مشتریانی که در ویدئو حرف می‌زنند با تصویر برند شما مطابقت دارند و ارزش‌هایشان با سایر مخاطبان هدف شما سازگار است. در حالت ایدئال، مشتریان بالقوۀ شما می‌توانند با مشتریان حاضر در ویدئو ارتباط برقرار کنند و خود را در موقعیتی مشابه با آنان احساس کنند.
 3. یک داستان‌سرایی عالی: مهم‌ترین عنصر یک ویدئوی رضایت مشتری، داستانی است که تعریف می‌کند. شما مشتری‌ای را به بینندگان معرفی می‌کنید که برایشان غریبه است، و ازقضا، این غریبه قرار است از چیزی (محصول) حرف بزند که برای مخاطبان ناآشنا است. آنچه می‌تواند بینندگان را با همۀ این عناصر ناآشنا پیوند دهد، داستانی است که آن مشتری به‌عنوان راوی تعریف می‌کند. قدرت داستان‌سرایی شگفت‌انگیز است!
 4. چهره‌دادن به برند: توصیفات خوب باعث می‌شود که برند شما انسانی‌تر به نظر برسد. شما دیگر یک شرکت بی‌چهره نیستید که سعی در فروش چیزی دارد. شما همان گم‌یافته‌ای هستید که به افراد واقعی کمک می‌کند زندگی خود را بهبود ببخشند. آن مشتریان راضی، اکنون سفیر برند و سخنگوی شما هستند.

۴) ویدئوی آموزشی و پشتیبانی

پشتیبانی از مشتریان و آموزش آن‌ها، یکی دیگر از زمینه‌هایی است که تولید ویدئو برای آن، بازده قابل‌ توجهی دارد. این ویدئوها می‌توانند شبیه ویدئوهای توضیح‌دهندۀ محصول باشند، اما راه‌حل‌های عمیق‌تری برای برخی مشکلات متداول مشتریان ارائه می‌دهند.

همۀ خریداران یک محصول، ممکن است از همان ابتدا از نحوۀ کار آن محصول سر درنیاورند. آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که محصولی مونتاژی مانند میز یا تخت بخرید و در سوارکردن آن دچار سردرگمی شوید؟ حتی گاهی دستورالعمل‌های مونتاژ که همراه بسته‌بندی‌ محصولات ارائه می‌شوند نیز به‌قدر کافی شفاف نیستند و مشکل شما را حل نمی‌کنند.

یک ویدئوی آموزشی خوب، می‌تواند تعداد تماس‌های مشتریان با تیم پشتیبانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تماس‌های پشتیبانی کمتر به‌معنای صرف منابع کمتر برای استخدام و آموزش بخش پشتیبانی است. همچنین، به‌معنای مشتریان راضی‌تر و وفادارتر و فرصت‌های بیشتر برای فروش است. بهتر است در این نوع ویدئو، از زیرنویس و صدا به‌طور هم‌زمان استفاده کنید تا مطمئن شوید که مخاطبانتان می‌توانند ویدئوی آموزشی را به‌راحتی دنبال کنند.

مزیت این نوع ویدئو این است که بسیار ارزان تمام می‌شود. در بیشتر موارد، شما فقط به یکی از اعضای تیم خود نیاز دارید که بتواند به‌عنوان کارشناس محصول در فیلم ظاهر شود و توضیحات لازم را بدهد. یک میز خالی در مکانی با نور مناسب و یک ابزار ساده برای فیلم‌برداری (حتی موبایل)، تمام چیزی است که لازم دارید.

برای کسب‌وکارهای کوچک و در مقایسه با انواع دیگر ویدئو، محتوای پشتیبانی مشتری یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین اقلام دردسترس بازاریابان ویدئویی است. تحلیل داده‌های استخراج‌شده از عملکرد ویدئوهای آموزشی، به کسب‌وکارها کمک می‌کند به درک عمیق‌تری از مشکلات مشتریانشان برسند. محتوای آموزشی‌ای که با استقبال مشتریان روبه‌رو نمی‌شود، احتمالاً به کارشان نمی‌آید. پس، این ویدئوها می‌توانند حذف و با ویدئوهای مناسب دیگر جایگزین شوند. محتوای پشتیبانی بهینه می‌تواند باعث افزایش ارزش برند و کاهش هزینه‌ها شود.

برای یک شروع عالی آماده‌اید؟

اگر یک کسب‌وکار کوچک و نوپا با منابع محدود دارید، خیلی مهم است که وقت، انرژی و بودجۀ خود را عاقلانه خرج ‌کنید. تولید یک ویدئوی داستان شرکت، ویدئوی توضیح‌دهندۀ محصول، ویدئوی رضایت مشتری یا ویدئوی آموزشی و پشتیبانی می‌تواند شروعی عالی برای بازاریابی ویدئویی کسب‌وکار کوچک شما باشد. پس از آنکه با گذر زمان، تأثیر واقعی قدرت بازاریابی ویدئویی بر کسب‌وکارتان را دیدید و در این راه تجربه کسب کردید، می‌توانید دست به اقدامات بزرگ‌تر بزنید.

آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن می‌تواند در ساختن ویدئوهای عالی برای شروع بازاریابی ویدئویی کسب‌وکارتان به شما کمک کند.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.