بازاریابی ویدئویی چه تأثیری بر فروش یک محصول می‌گذارد؟ + ۶ علت اصلی

6 دلیل اهمیت بازاریابی ویدئویی برای افزایش فروش کسب‌وکارها

محبوبیت روزافزون بازاریابی ویدئویی نشان می‌دهد که این شیوۀ بازاریابی می‌تواند بر استراتژی فروش شما تأثیرگذار باشد. از آن گذشته، ویدئو به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مؤثرترین و قدرتمندترین شکل‌های محتوا است. امروز، تقریباً هرکسی می‌تواند با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه، فیلم‌هایی باکیفیت ثبت کند و آن‌ها را به‌آسانی با نرم‌افزارهای Android و Apple ویرایش کند. به نظر می‌رسد بازاریابی ویدئویی همچنان به افزایش محبوبیت خود ادامه خواهد داد.

اگر هنوز از بازاریابی ویدئویی به‌عنوان بخشی از تلاش‌های فروش خود استفاده نمی‌کنید، اکنون زمان شروع است. در این مطلب از وی‌پدیا، اهمیت ویدئو مارکتینگ را بررسی می‌کنیم و به شما می‌گوییم که بازاریابی ویدئویی چگونه می‌تواند فروش بیشتری را برای کسب‌وکارتان رقم بزند.

درصورتی که فرصت خواندین این مطلب را ندارید؛ پیشنهاد میکنیم این فایل صوتی از بلاگ صباویژن را گوش دهید.

بازاریابی ویدئویی چیست؟

«بازاریابی ویدئویی» یا ویدئو مارکتینگ (Video Marketing) استفاده از ویدئو برای افزایش آگاهی از برند و تبلیغ برند و محصولات/خدمات یک کسب‌وکار است که در ادامه، باعث افزایش تعامل مخاطبان در کانال‌های مختلف بازاریابی، آموزش و هدایت مشتریان در قیف فروش و افزایش فروش یک محصول/خدمت می‌شود. انواع ویدئوهایی که در بازاریابی ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

 • ویدئوهای برند؛
 • ویدئوهای نقد و بررسی محصول؛
 • ویدئوهای پخش زنده؛
 • ویدئوهای توضیح‌دهنده؛
 • ویدئوهای راهنما؛
 • ویدئوهای پشت‌صحنه؛
 • و موارد دیگر.

طبق آمار، در سال ۲۰۲۳، حدود ۹۶% از بازاریابان از ویدئو به‌عنوان بخش مهمی از برنامه‌های بازاریابی خود استفاده کرده‌اند و به نظر می‌رسد با آسان‌تر و ارزان‌تر شدن دسترسی به فناوری، شاهد ادامۀ رشد این نرخ پذیرش خواهیم بود. این رقم در سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۹۲٪ بوده است.

نرخ رشد بازاریابی ویدئوییتیم‌های فروش می‌توانند از بازاریابی ویدئویی به روش‌های مختلفی برای تأثیرگذاری بر استراتژی فروش خود استفاده کنند. از ویدئوها می‌توان برای نمایش محصول، دریافت نظرات مشتریان و موارد دیگر استفاده کرد. استفاده از ویدئوها به‌عنوان بخشی از استراتژی فروش می‌تواند به شما کمک کند تا به مشتریان بیشتری دست پیدا کنید و فروش بیشتری را تجربه کنید. در ادامه، این موضوع را عمیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

بازاریابی ویدئویی؛ استراتژی محبوب کسب‌وکارها

اگر تاکنون از بازاریابی ویدئویی به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده نکرده‌اید، این آمار ممکن است شما را متقاعد کند که زودتر دست به اقدام بزنید!

 • ۸۰٪ از بازاریابان می‌گویند که طبق تجربه، بازاریابی ویدئویی به‌طور مستقیم فروش آن‌ها را افزایش داده است.
 • ۸۷٪ از بازاریابان فکر می‌کنند که بازاریابی ویدئویی می‌تواند تأثیر مستقیم و مثبتی بر فروش داشته باشد.

نرخ استفاده از بازاریابی ویدئویی

 • ۸۴٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که تصمیمات خریدشان تحت‌تأثیر ویدئوی یک برند بوده است.
 • ۶۶٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که ترجیح می‌دهند برای افزایش آگاهی خود دربارۀ یک محصول، یک ویدئوی کوتاه درمورد آن ببینند.
 • ویدئو به جلب اعتماد مصرف‌کنندگان کمک می‌کند و ۹۰درصد از مردم اصالت را به‌عنوان عاملی در انتخاب برندهای مورد علاقۀ خود ذکر می‌کنند. این موضوع، به‌ویژه درمورد نسل‌های جوان صادق است.
 • بیش از ۵۰٪ از مصرف‌کنندگان به تماشای ویدئوهای برندها علاقه‌مندند.

خوشبختانه هیچ‌وقت برای گنجاندن ویدئو در استراتژی فروش برندها دیر نیست و البته این کار آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید پیچیدگی ندارد.

۶ دلیل اهمیت بازاریابی ویدئویی برای فروش کسب‌وکارها

همان‌طور که گفتیم، از ویدئو برای رسیدن به اهداف مختلف بازاریابی، از افزایش آگاهی از برند گرفته تا تولید سرنخ و فروش استفاده می‌شود. در اینجا ما ۶ مورد از رایج‌ترین کاربردهای بازاریابی ویدئویی را با داده‌های پشتیبان بیان می‌کنیم تا اهمیت آن را برای کسب‌وکارها برجسته‌تر کنیم.

۱) مشتریان عاشق تماشای ویدئو هستند

مردم به‌طور متوسط ۱۹ ساعت در هفته محتوای ویدئویی آنلاین تماشا می‌کنند. احتمالاً این آمار برای شما تعجب‌آور نیست. از‌آنجایی‌که ویدئو به‌راحتی قابل فهم است و می‌تواند آموزشی یا سرگرم‌کننده باشد، به‌عنوان یک نقطۀ ورود عالی برای مشتریان است تا بتوانند درمورد یک محصول یا خدمت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

میزان تماشای محتوای ویدئویی توسط مردم

یک پژوهش اعلام می‌کند که از هر ۴ مصرف‌کننده، ۱ نفر علاقۀ خود را به شرکتی که هیچ ویدئویی در سایت خود منتشر نکند از دست می‌دهد.

علاوه‌بر‌این، حدود دو‌سوم مصرف‌کنندگان معتقدند شرکت‌هایی که از ویدئو استفاده می‌کنند، راه دسترسی به مشتریان خود را بلدند. به عبارت دیگر، از نظر مردم، شرکت‌هایی که از ویدئو استفاده می‌کنند، از شرکت‌هایی که این کار را نمی‌کنند، هوشمندتر و جالب‌ترند.

۲) ویدئو به‌شدت قابل اشتراک‌گذاری است

از‌آنجایی‌که بسیاری از مردم از محتوای ویدئویی لذت می‌برند، آن را با دوستان، خانواده و همکارانشان به اشتراک می‌گذارند. این بدان معناست که افراد بیشتری برند شما و پیشنهادات آن را می‌بینند و احتمال تولید سرنخ و در ادامه، فروش بیشتر، برایتان فراهم می‌شود.

۳) ویدئو نرخ بازشدن ایمیل‌ را افزایش و نرخ لغو اشتراک را کاهش می‌دهد

بازاریابی ایمیلی ابزار قدرتمندی است که نباید آن را در برنامه‌های بازاریابی نادیده گرفت؛ زیرا همچنان در میان تمام کانال‌های بازاریابی، بالاترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را برای کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورد. اما آیا می‌دانستید که قراردادن ویدئو در ایمیل‌های شما به مؤثرترکردن آن کمک می‌کند؟ ثابت شده است که در کمپین‌های ایمیلی، حتی ذکر «ویدئو» در موضوع، نرخ بازشدن ایمیل (Email Open Rate) را ۱۹٪ افزایش می‌دهد.

box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

ویدئو را می‌توان با هدف‌های مختلفی در محتوای ایمیل استفاده کرد؛ مانند خوشامدگویی به مشتریان جدید، ارائۀ یک ویدئوی توضیحی درمورد محصولی که به آن علاقه نشان داده‌اند و موارد دیگر. بدیهی است که هریک از این اقدامات، درنهایت می‌تواند به فروش بیشتر محصول/خدمت شما بینجامد.

۴) بازاریابی ویدئویی به شما کمک می‌کند در گوگل رتبۀ بهتری کسب کنید

شکی نیست که باید محتوای خود را از نظر سئو بهینه کنید، اما در کنار آن، ویدئو مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا در الگوریتم جست‌وجوی گوگل بالاتر بایستید.

ویدئوها به شما امکان می‌دهند تا زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت خود را افزایش دهید. درگیرکردن بازدیدکنندگان با سایت و فروشگاه، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش نرخ پرش (Bounce Rate) سایت است. اگر بازدیدکنندگان مدت زیادی در یک سایت بمانند، گوگل نتیجه می‌گیرد که آن سایت باکیفیت است و رتبۀ خوبی برای آن در نظر می‌گیرد. ما هم خوب می‌دانیم که رتبۀ بالا در گوگل، چقدر می‌تواند بر افزایش ترافیک سایت، تولید سرنخ و در ادامه، افزایش فروش مؤثر باشد.

از‌آنجایی‌که دنیای دیجیتال، دنیای بسیار شلوغی است، شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا بر بازدیدکنندگان سایت خود تأثیر بگذارید و ۹۴٪ از تأثیرات اولیه‌ای که مشتریان از سایت شما می‌گیرند، به جذابیت بصری مربوط می‌شود. افزودن یک ویدئو به ‌سایت باعث می‌شود مشتریان چند دقیقه بیشتر بمانند تا بتوانند آنچه را ارائه می‌دهید، ببینند.

۵) ویدئو باعث ایجاد اعتماد و اعتبار می‌شود

برخی مصرف‌کنندگان هنوز درمورد خرید آنلاین محصولات و خدمات تردید دارند؛ زیرا از کلاه‌‌برداری و تقلب می‌ترسند. ویدئوهای تبلیغاتی می‌توانند اعتماد مشتریان را تقویت کنند. کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از ویدئو، به‌روشی شخصی‌تر و حرفه‌ای‌تر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. ده‌ها برنامۀ کاربردی، از ویدئوهای توضیح‌دهنده گرفته تا دموهای محصول و تورهای مجازی و…، وجود دارد که به جلب اعتماد مخاطبان و تثبیت برند شما به‌عنوان رهبر صنعت کمک می‌کند. مشتریان نیز اگر به برندی اعتماد کنند، آن را در صدر شرکت‌هایی قرار می‌دهند که دوست دارند محصولاتش را بخرند. اعتماد میان خریدار و فروشنده، همیشه نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان فروش کسب‌وکارها داشته است.

۶) بازاریابی ویدئویی می‌تواند نرخ تولید و تبدیل سرنخ‌ها را افزایش دهد

نزدیک به ۹۰٪ از بازاریابان می‌گویند که ویدئو مارکتینگ به تولید سرنخ کمک می‌کند.

نرخ تبدیل محتوای ویدئوییویدئو، به دلیل فرمت بسیار جذابش، در چندین کانال قابل پخش است. جاسازی محتوای ویدئویی در سایت و صفحات پشتیبانی، راهکاری عالی برای ایجاد تعامل است. اغلب شرکت‌های هوشمند از ویدئو برای نمایش محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. همین امر در شبکه‌های اجتماعی نیز صدق می‌کند، جایی که می‌توان ویدئوهای توضیح‌دهنده یا حتی توصیه‌های مشتریان را برای افزایش تولید سرنخ و فروش نمایش داد.

مطالعات نشان می‌دهد ۹۶٪ از مردم برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد یک محصول یا خدمت، ویدئوهای توضیح‌دهنده را تماشا می‌کنند.

میزان تماشای محتوای ویدئویی آموزشیمحتوای ویدئویی نه‌تنها ترافیک زیادی جذب می‌کند، بلکه می‌تواند در بهینه‌سازی نرخ تبدیل نیز نقش داشته باشد. ثابت شده است که صفحات فرودِ حاوی محتوای ویدئویی، به افزایش ۸۰درصدی تبدیل دست می‌یابند.

اگر به دنبال شکست‌دادن رقبای خود در فروش آنلاین هستید، یک فرصت وجود دارد که بسیاری از بازاریابان از آن غافل می‌شوند و آن افزودن ویدئو به صفحات محصول است. مشتریان به قصد خرید به پلتفرم‌های خرده‌فروشی آنلاین سر می‌زنند. اگر می‌خواهید ویژگی‌های محصول را دقیقاً در محل خرید به آن‌ها معرفی کنید، نمی‌توانید قدرت ویدئو در تجارت الکترونیک را نادیده بگیرید.

چرا و چگونه از بازاریابی ویدئویی در تجارت الکترونیک استفاده کنیم؟

در دنیایی که همه‌چیزش به‌سمت فروش از راه دور و کار از راه دور می‌رود، جست‌وجوی حضوری برای انتخاب و خرید محصول، روز‌به‌روز سخت‌تر می‌شود. از طرفی، ارتباط غیرحضوری با مشتریان، برای برخی فروشندگان دشوار است. آن‌ها می‌گویند‌ ارتباط حضوری تأثیر قابل توجهی بر جلب اعتماد مشتریان می‌گذارد و فروش از راه دور این توانایی را ندارد. راه‌حل، کمک‌گرفتن از ویدئو برای فروش است. اما چگونه؟

در فرایند تصمیم‌گیری برای خرید مطمئن، مشتری باید ارزش و مزایای محصول شما را درک کند. استفاده از ویدئو در ‌سایت، ساده‌ترین روش برای افزایش تجربۀ مشتری و نزدیک‌ترکردن آن به تجربۀ خرید حضوری است. ویدئوهای محصول، به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات درمورد برند و محصول را آسان می‌کند و اطلاعات حیاتی را برای خرید به مشتریان می‌دهد. خریداران آنلاین انتظار دارند که هنگام خرید از یک سایت خرده‌فروشی، به‌طور متوسط ۶ تصویر و ۳ ویدئو از محصول ببینند.

بازاریابی ویدئویی به شما این امکان را می‌دهد که درمورد محصولات خود داستان‌ بگویید و مشتریان بالقوه را به‌روشی منحصربه‌فرد درگیر کنید. ویدئو به محصول شما جان می‌بخشد، درحالی‌که عکس‌ها و توضیحات کوتاه فقط ایده‌ای کلی از محصول ارائه می‌دهند. در یک ویدئو می‌توانید تمام مزایا و ویژگی‌های محصول خود را نشان دهید.

ویدئو را می‌توان در هر مرحله از چرخۀ فروش استفاده کرد؛ از صحبت‌های اولیه با مشتری گرفته تا تشریح مزیت‌های محصول برای او. در ادامه نیز، تکمیل فرایند فروش و تشکر از مشتری بالقوه برای انجام یک خرید ارزشمند.

استفاده از ویدئو در طول فرایند فروش، به مشتریان بالقوه کمک می‌کند تا با شما آشنا شوند و به شما اعتماد کنند؛ همان کاری که یک خرید حضوری می‌کند. ویدئو بسیار جذاب‌تر و منعطف‌تر از محتوای مکتوب و ثابت ایمیلی است، بنابراین می‌توانید از آن برای برانگیختن علاقۀ مخاطبان خود استفاده کنید.

ویدئوی تعاملی، بر تأثیر ویدئوهای فروش می‌افزاید. هنگامی که توجه مخاطبان خود را از طریق ویدئو جلب کردید، می‌توانید به پیوندهای روی صفحه اشاره کنید تا درست در زمانی که علاقۀ آن‌ها در بالاترین حد است روی فراخوان به اقدام (CTA) شما کلیک کنند. می‌توانید بینندگان ویدئو را راهنمایی کنید تا در خبرنامۀ ایمیلی شما عضو شوند، برای دریافت کد تخفیف کلیک کنند، نسخۀ آزمایشی مدت‌دار محصول شما را نصب کنند و موارد دیگر. بدین ترتیب، شما می‌توانید آن‌ها را گام به گام تا خرید محصول پیش ببرید و فروش بیشتری برای کسب‌وکار خود و خریدی لذت‌بخش و جذاب برای مشتری رقم بزنید.

سخن آخر

ویدئو کارآمدترین روش برای جذب مشتریان در تمام مراحل چرخۀ خرید است. ویدئو اطلاعات لازم را به مؤثرترین روش به مشتریان می‌دهد و باعث می‌شود که شکل و عملکرد محصول شما را به بهترین نحو درک کنند و برای خرید به احساس اطمینان برسند. آیا در حال حاضر از ویدئو مارکتینگ در استراتژی‌ فروش خود استفاده می‌کنید؟ آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن می‌تواند در فرایند بازاریابی ویدئویی به شما کمک کند.

۵/۵ | (۵ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.