ابزارگشایی: نگاهی به ابزار گوگل ادز (Google AdWords سابق)

نحوۀ راه‌اندازی کمپین گوگل ادز در 5 گام

گوگل ادز (Google Ads) که قبلاً گوگل ادوردز (Google AdWords) نامیده می‌شد، یک پلتفرم تبلیغات آنلاین پولی است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند به مخاطبان هدف خود دست یابند و از آن طریق اهداف بازاریابی و فروش خود را محقق کنند.

با گوگل ادز می‌توانید در گوگل و شبکۀ تبلیغاتی قدرتمند آن شامل موتورهای جست‌وجو، سایت‌ها، ویدئوهای یوتیوب و… تبلیغات مدنظر خود را ایجاد و اجرا کنید. بدین ترتیب، تبلیغات شما به ‌دست گروه عظیمی از مخاطبان هدفتان می‌رسد و می‌توانید آن‌ها را به‌سمت کسب‌وکار خود جذب کنید و محصولاتتان را بفروشید.

در این مطلب از وی‌پدیا به معرفی ابزار ارزشمند گوگل ادز (Google AdWords سابق)، مزیت‌ها و کاربردهایش می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید کارکردن با آن را شروع کنید.

فهرست مطالب

گوگل ادز چیست و چرا مهم است؟

گوگل ادز چیستگوگل ادز (Google Ads) یا همان تبلیغات گوگل که قبلاً گوگل ادوردز (Google AdWords) نامیده می‌شد، یک پلتفرم تبلیغات آنلاین قدرتمند مبتنی بر پرداخت به ازای کلیک (PPC) است که به کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ امکان می‌دهد کمپین‌های آنلاینی را در شبکۀ تبلیغاتی گوگل ایجاد، راه‌اندازی و مدیریت کنند و از طریق کانال‌های مختلف، ازجمله موتورهای جست‌وجو، ‌سایت‌ها، برنامه‌های موبایل، ویدئوهای یوتیوب و… به مشتریان بالقوه دست یابند.

تبلیغات گوگل در نتایج جست‌وجوی گوگل و میلیون‌ها سایت شریک گوگل ظاهر می‌شود. با استفاده از تبلیغات گوگل، می‌توانید تبلیغات خود را به کاربرانی که فعالانه محصولات یا خدمات مشابه را جست‌وجو می‌کنند نمایش دهید و از آن طریق به اهداف بازاریابی و فروش خود دست یابید. شرکت گوگل، نام پلتفرم گوگل ادوردز (Google AdWords) را در سال ۲۰۱۸ به گوگل ادز (Google Ads) تغییر داد.

اهمیت گوگل ادز در چیست؟

تبلیغات گوگل به این دلیل مهم است که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد در همان لحظه‌ای که یک مشتری بالقوه در جست‌وجوی محصول/خدمتی برای خرید است، آن مشتری دست‌به‌نقد را به‌سمت سایت یا فروشگاه برند خود هدایت کنند. همچنین، روشی مؤثر برای هدایت ترافیک به یک سایت و افزایش نرخ تبدیل است.

اما گوگل چگونه این امکان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد؟

شیوۀ کار گوگل ادز (یا همان Google AdWords) این‌‌گونه است که وقتی کاربری یک کلمۀ کلیدی را در گوگل جست‌وجو می‌کند، تبلیغات گوگلی مرتبط با آن عبارت کلیدی را در بالای صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو (SERP) مشاهده می‌کند.

نمونه‌ای از تبلیغات گوگل ادز در صفحۀ نمایش موتورهای جست‌وجودرواقع، گوگل به‌صورت هدفمند این کار را می‌کند و تبلیغات پولی خود را در بالاترین قسمت در معرض دید کاربران قرار می‌دهد، البته اگر آن کلمۀ کلیدی توسط تبلیغ‌دهنده‌ای هدف قرار گرفته باشد، درغیر‌این‌صورت نتایج عادی به نمایش درمی‌آید. اینکه کدام تبلیغ برای هر کلمۀ کلیدی به نمایش دربیاید، برمبنای سیستم مزایدۀ گوگل تعیین می‌شود و مبتنی بر نوعی رقابت میان کسب‌وکارها است.

این نحوۀ نمایش برای تبلیغ‌کنندگان ایدئال است؛ زیرا نتایج بالای گوگل معمولاً بیشترین ترافیک را برای هر کلمۀ کلیدی دریافت می‌کنند. هرچند خرید تبلیغات در گوگل، دستیابی به رتبۀ اول را تضمین نمی‌کند، بازاریابان زیادی از طریق تبلیغات گوگل با هم رقابت می‌کنند. برای درک این رتبه‌بندی‌ها، بیایید کمی دقیق‌تر به نحوۀ عملکرد گوگل ادز (Google AdWords سابق) نگاه کنیم.

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟

فرایند تبلیغات گوگل ادز ساده است:

 • یک تبلیغ آنلاین ایجاد می‌کنید؛
 • مشخص می‌کنید که می‌خواهید برای چه کسانی (مخاطبان هدف) نمایش داده شود؛
 • Google Ads تبلیغ شما را به مخاطبان مدنظرتان نمایش می‌دهد.

در ادامه، نحوۀ ایجاد یک کمپین تبلیغاتی گوگل را با جزئیات گام‌به‌گام توضیح خواهیم داد. اما به‌طور کلی، گوگل ادز براساس مدل قیمت‌گذاری پرداخت به ازای اقدام (Pay-per-action) کار می‌کند که معمولاً به‌صورت هزینه به ازای کلیک (CPC) محاسبه می‌شود؛ به این معنی که تبلیغ‌دهندگان تنها زمانی پول پرداخت می‌کنند که کاربر روی یکی از تبلیغات آن‌ها کلیک کند یا هر اقدامی را که مدنظر تبلیغ‌کننده باشد انجام دهد.

بر این اساس، گوگل ادز برای تعیین اینکه کدام تبلیغات به کاربران نمایش داده شود، از سیستم مزایده استفاده می‌کند. کسب‌وکارها برای کلمات کلیدی یا عبارات مرتبط با محصولات/خدمات خود و مبلغی که برای هر بار کلیک کاربر روی تبلیغ خود پیشنهاد می‌دهند، با یکدیگر رقابت می‌کنند. تبلیغاتی که بالاترین قیمت را پیشنهاد ‌دهند و درعین‌حال مرتبط‌ترین و مفیدترین تبلیغ را ایجاد کنند، در بالای صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو (SERP) و سایر جایگاه‌های تبلیغاتی شبکۀ تبلیغاتی گوگل نمایش داده می‌شوند.

وقتی تبلیغ خود را قرار می‌دهید، «حداکثر قیمت پیشنهادی» (Maximum Bid) خود را نیز مشخص می‌کنید؛ بیشترین مبلغی که مایلید برای هر کلیک (یا مشاهده یا سایر اقداماتی که تعریف کرده‌اید) بپردازید. ۳ گزینۀ اصلی مزایده عبارت‌اند از:

 1. هزینه به ازای هر کلیک (CPC): زمانی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، هزینه پرداخت می‌کنید.
 2. هزینه در هر میلیون (CPM): به ازای هر ۱۰۰۰ بار نمایش تبلیغات، هزینه پرداخت می‌کنید.
 3. هزینه به ازای تعامل (CPE): زمانی که کاربر اقدام خاصی را روی تبلیغ شما انجام می‌دهد (ثبت‌نام برای یک فهرست، تماشای یک ویدئو و…) هزینه پرداخت می‌کنید.

نکتۀ مهم این است که این عدد با بودجۀ کلی کمپین شما متفاوت است.

پس، اتفاقی که در کمپین‌های گوگل ادز می‌افتد به شرح زیر است:

 • تبلیغ‌کنندگان از طریق حساب گوگل ادز خود یک یا چند کمپین تبلیغاتی ایجاد می‌کنند و برای هریک از کمپین‌های خود بودجۀ مشخصی را تعیین می‌کنند.
 • برای این کمپین‌ها، گروه‌های تبلیغاتی ایجاد می‌کنند که هر گروه تبلیغاتی حاوی یک یا چند آگهی است.
 • این تبلیغات براساس عوامل مختلفی مانند کلمات کلیدی، جمعیت‌شناسی و علایق کاربران هدف‌گذاری می‌شود.
 • هنگامی که یک کاربر موضوعی را در گوگل جست‌وجو می‌کند یا از یک سایت یا برنامۀ تلفن همراه که بخشی از شبکۀ Google Ads است بازدید می‌کند، پلتفرم تبلیغاتی گوگل از سیستم مزایده برای تعیین اینکه کدام تبلیغات را نمایش دهد استفاده می‌کند.

تبلیغ‌کنندگان پیشنهادات خود را براساس کلمات کلیدی ارائه می‌دهند و تبلیغاتی که بالاترین قیمت و بیشترین ارتباط تبلیغاتی را داشته باشند، به کاربران نشان داده می‌شوند. مرتبط‌بودن آگهی از طریق میزان ارتباط کلمات کلیدی، متن آگهی و صفحۀ فرود تبلیغات تبلیغ‌دهنده، با عبارت جست‌وجو یا رفتار مرور کاربر تعیین می‌شود.

شبکه‌های گوگل ادز

گوگل ادز ۲ شبکۀ اصلی دارد. این شبکه‌ها شامل جست‌وجوی Google و سایر سایت‌های زیرمجموعۀ گوگل و همچنین ‌سایت‌هایی غیر از گوگل است که برای نمایش تبلیغات با گوگل شریک می‌شوند.

 1. شبکۀ جست‌وجو (Search Network): شبکۀ جست‌وجو به افرادی دسترسی پیدا می‌کند که در حال جست‌وجو برای کالاها یا خدمات خاصی هستند.
 2. شبکۀ نمایش (Display Network): شبکۀ نمایش به شما کمک می‌کند تا قبل از تکمیل چرخۀ خرید و اغلب با استفاده از تبلیغات تصویری، توجه مشتریان بالقوه را به کسب‌وکار خود جلب کنید.

انواع تبلیغات در گوگل ادز

تبلیغات گوگل ادز چه از نظر ویژگی‌ها و چه از نظر انواع، در طول سال‌ها تغییرات زیادی کرده است. در حال حاضر، تبلیغات گوگل شامل موارد زیر است:

 • تبلیغات جست‌وجوی واکنش‌گرا (Responsive Search Ads)
 • تبلیغات حداکثر عملکرد (Performance Max Ads)
 • تبلیغات اکتشافی (Discovery Ads)
 • تبلیغات نمایشی (Display Ads)
 • تبلیغات یوتیوب (YouTube Ads)
 • تبلیغات شاپینگ یا فروش (Shopping Ads)
 • تبلیغات اپلیکیشن (App Ads)
 • کمپین‌های هوشمند (Smart Campaigns)

هریک از این تبلیغات را با توجه به ویژگی‌هایشان در مواقع لزوم می‌توان مورد استفاده قرار داد.

فرمت‌های تبلیغات در گوگل ادز

گوگل ادز فرمت‌های تبلیغاتی متنوعی را متناسب با اهداف تبلیغاتی مختلف و مخاطبان هدف ارائه می‌دهد. انتخاب قالب تبلیغاتی صحیح برای هر کمپین، به شما اطمینان می‌دهد که تبلیغ ایجادشده، مرتبط‌ترین و کاربردی‌ترین تبلیغ برای برقراری ارتباط با مخاطبان مدنظر شماست. فرمت‌های تبلیغاتی موجود عبارت‌اند از:

 • تبلیغات متنی (Text Ads): تبلیغات متنی ابتدایی‌ترین و پرکاربردترین قالب تبلیغاتی است. این تبلیغات شامل یک عنوان، یک URL (مثلاً آدرس سایت) و یک متن توضیحی مانند فراخوان به اقدام (CTA) است.
 • تبلیغات جست‌وجوی پاسخ‌گو (Responsive Search Ads): تبلیغات جست‌وجوی پاسخ‌گو یا ریسپانسیو نوعی از تبلیغات متنی است که به‌طور خودکار متناسب با اندازه‌ها و قالب‌های تبلیغاتی مختلف تنظیم می‌شود. این تبلیغات را می‌توان در کانال‌های مختلف مانند جست‌وجو و نمایش استفاده کرد.
 • تبلیغات تصویری (Image Ads): تبلیغات تصویری نوعی از تبلیغات نمایشی است که دارای تصاویر و گرافیک است. این تبلیغات، هنگام مرور سایت‌ها در شبکۀ نمایش گوگل، توجه افراد را به خود جلب می‌کند.
 • تبلیغات ویدئویی (Video Ads): تبلیغات ویدئویی نوعی از تبلیغات نمایشی است که محتوای ویدئویی را نمایش می‌دهد. این تبلیغات شامل ۲ نوع ویدئوی تبلیغاتی اصلی است: تبلیغ ویدئویی مستقل یا تبلیغ ویدئویی که در استریم ویدئوی دیگر (Streaming Video) اجرا می‌شود.
 • تبلیغات فقط تماس (Call-only Ads): تبلیغات فقط تماس، به مشتریان این امکان را می‌دهد که با کلیک روی تبلیغ شما به‌طور مستقیم با کسب‌وکارتان تماس بگیرند. این نوع تبلیغات فقط روی گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها که قابلیت تماس دارند، اجرا می‌شود.
 • تبلیغات پویا (Dynamic Ads): در تبلیغات پویا، شما صفحات مختلف سایتتان را به کمپین خود اضافه می‌کنید و گوگل متناسب با جست‌وجوی کاربران، محتوای شخصی‌سازی‌شده را به آن‌ها نشان می‌دهد.

هدف‌گیری و تقسیم‌بندی مخاطبان در پلتفرم تبلیغاتی گوگل ادز

گوگل ادز به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد از طریق حساب گوگل ادز خود، چندین کمپین‌ تبلیغاتی را به‌طور هم‌زمان ایجاد و اجرا کنند و در هر کمپین، مجموعه‌ای از کلمات کلیدی و گزینه‌ها را هدف قرار دهند.

 • هدف‌گیری کلمات کلیدی (Keyword Targeting): هدف‌گیری کلمات کلیدی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا به کاربرانی که در جست‌وجوی کلمات کلیدی خاص هستند دسترسی پیدا کنند. این گزینۀ هدف‌گیری برای تبلیغات جست‌وجو در دسترس است و می‌توان از آن برای دسترسی به کاربران، در لحظه‌ای که به دنبال محصول یا خدمت خاصی هستند، استفاده کرد.
 • هدف‌گیری جمعیت‌شناختی (Demographic Targeting): هدف‌گیری جمعیت‌شناختی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا به گروه‌های سنی و جنسی خاصی دست یابند. این گزینۀ هدف‌گذاری برای تبلیغات نمایشی در دسترس است و می‌توان از آن برای دستیابی به مخاطبان خاص براساس جمعیت‌شناسی آن‌ها استفاده کرد.
 • هدف‌گیری علایق (Interest Targeting): این گزینۀ هدف‌گیری برای تبلیغات نمایشی موجود است و می‌توان از آن برای دستیابی به مخاطبان خاص براساس علایق آن‌ها (ورزش، مسافرت، فیلم و…) استفاده کرد.
 • هدف‌گیری رفتاری (Behavioural Targeting): این گزینۀ هدف‌گیری برای تبلیغات نمایشی در دسترس است و می‌توان از آن برای دستیابی به مخاطبان خاص، براساس رفتار مرور و خرید آن‌ها استفاده کرد.
 • بازاریابی مجدد (Remarketing): بازاریابی مجدد به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا به کاربرانی دسترسی پیدا کنند که قبلاً با سایت یا برنامۀ تلفن همراه آن‌ها تعامل داشته‌اند. این گزینۀ هدف‌گیری برای تبلیغات نمایشی در دسترس است و می‌تواند برای دسترسی به کاربرانی که به محصولات یا خدمات یک کسب‌وکار علاقه نشان داده‌اند استفاده شود.
 • مخاطبان سفارشی (Custom Audiences): این گزینۀ هدف‌گیری برای تبلیغات نمایشی و تبلیغات جست‌وجو در دسترس است و می‌تواند برای دستیابی به مشتریان فعلی یا افراد خاصی که قبلاً با یک کسب‌وکار درگیر بوده‌اند استفاده شود. با این گزینه، کسب‌وکارها می‌توانند داده‌های مشتریان خود، مانند آدرس ایمیل یا شماره‌تلفن را برای دسترسی به افراد خاص آپلود کنند.

نحوۀ ایجاد کمپین در گوگل ادز

اکنون که اصول گوگل ادز (یا همان Google AdWords) را بررسی کردیم، بیایید به چگونگی ایجاد یک کمپین و سازمان‌دهی آن‌ برای دستیابی به بهترین نتایج بپردازیم.

ابتدا لازم است نگاهی دقیق‌تر به ساختار حساب گوگل ادز بیندازیم. هر حساب شامل یک یا چند کمپین، صفحه فرودی که ترافیک را به آن هدایت می‌کنیم، مجموعه‌ای از گروه‌های تبلیغاتی، کلمات کلیدی و افزونه‌های تبلیغاتی (Ad Extension) است. در این میان، شناخت انواع کمپین بسیار مهم است؛ زیرا انتخاب درست نوع کمپین به شما کمک می‌کند تا به اهداف تجاری خود دست یابید.

انواع کمپین‌ در گوگل ادز

انواع مختلف کمپین عبارت‌اند از:

۱) کمپین جست‌وجو (Search Campaign)

در یک کمپین جست‌وجو، تبلیغات شما می‌تواند در سراسر سایت‌های شبکۀ جست‌وجوی گوگل مانند google.com یا amazon.com ظاهر شود. این کمپین‌ها می‌توانند کلمات کلیدی و گروه‌های جمعیتی خاصی را هدف قرار دهند و برای افزایش ترافیک سایت و تبدیل، ایدئال‌اند.

۲) کمپین نمایشی (Display Campaign)

تبلیغات نمایشی در ‌سایت‌ها و برنامه‌های تلفن همراه که بخشی از شبکۀ تبلیغاتی Google Ads هستند نمایش داده می‌شوند. این کمپین‌های‌ تبلیغاتی را می‌توان براساس جمعیت‌شناسی، علایق و رفتار کاربران برای مخاطبان هدف خاصی نمایش داد و اغلب برای ایجاد آگاهی از برند و افزایش ترافیک سایت استفاده می‌شوند.

۳) کمپین شاپینگ یا فروش (Shopping Campaign)

کمپین شاپینگ یا فروش نوعی تبلیغات نمایشی است که اطلاعات محصول شامل تصاویر، قیمت‌ و اطلاعات فروشنده را نشان می‌دهد. این تبلیغات برای مشاغل تجارت الکترونیک ایدئال است.

با اجرای کمپین شاپینگ، می‌توانید تبلیغات خود را در سراسر وب در Google Shopping، در کنار نتایج جست‌وجو، و در تبلیغات متنی و واکنش‌گرا نمایش دهید.

۴) کمپین ویدئویی (Video Campaign)

کمپین ویدئویی نوعی تبلیغات نمایشی شامل محتوای ویدئویی است که در یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو ظاهر می‌شود. از این کمپین می‌توان برای ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک سایت و تبلیغ محصولات و خدمات استفاده کرد.

۵) کمپین اپلیکیشن (App Campaign)

کمپین اپلیکیشن نوعی تبلیغات نمایشی است که با استفاده از تصاویر و گرافیک، اپلیکیشن‌های موبایل را تبلیغ می‌کند. از این تبلیغات می‌توان برای افزایش دانلود و فروش اپلیکیشن در فروشگاه‌های اپلیکیشن استفاده کرد.

۶) کمپین حداکثر عملکرد (Performance Max Campaign)

کمپین حداکثر عملکرد نوعی کمپین هدفمند مبتنی بر هوش مصنوعی است که به تبلیغ‌کننده اجازه می‌دهد با راه‌انداختن یک کمپین، از چندین کانال تبلیغاتی گوگل ادز (جست‌وجو، یوتیوب و…) برای جذب هدفمند مشتریان استفاده کند.

نحوۀ راه‌اندازی کمپین گوگل ادز در ۵ گام

با طی‌کردن ۵ مرحلۀ زیر می‌توانید یک کمپین تبلیغاتی برای کسب‌وکار خود در گوگل ادز (یا همان Google AdWords) راه بیندازید.

گام اول: یک حساب Google Ads باز کنید

گام اول را با مراجعه به صفحۀ اصلی Google Ads بردارید و با حساب Google خود وارد شوید. پس از ورود، از شما خواسته می‌شود تا اطلاعات زیر را وارد کنید:

 • نام کسب‌وکار و آدرس سایت خود را وارد کنید. پس از واردکردن آدرس، گوگل صفحۀ سایت را اسکن می‌کند و نسخه‌های موبایل و دسکتاپ را به شما نشان می‌دهد تا ببینید افرادی که روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند، چه چیزی را می‌بینند.
 • لینک هر حساب موجود متعلق به گوگل، مانند کانال YouTube و یا نمایۀ گوگل مای بیزنس (Google My Business) خود را وارد کنید.
 • اطلاعات مربوط صورتحساب و پرداخت را پر کنید.

گام دوم: اولین کمپین خود را ایجاد کنید

روی کمپین جدید (New campaign) در بالای داشبورد اصلی Google Ads کلیک کنید.

راه‌اندازی کمپین گوگل - مرحلۀ اولیک هدف برای کمپین خود انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

راه‌اندازی کمپین گوگل - مرحلۀ دومبرای مثال، برای هدف ترافیک وب، می‌توانید یکی از قالب‌های زیر را انتخاب کنید:

راه‌اندازی کمپین گوگل - مرحلۀ سومگام سوم: یک استراتژی مزایده تنظیم کنید

حالا یک هدف و یک قالب تبلیغ دارید، پس می‌توانید به گوگل ادز بگویید که چقدر می‌خواهید هزینه کنید و قصد دارید آن بودجه را به چه چیزی اختصاص دهید (افزایش تبدیل‌، سرنخ‌، ترافیک و…).

گوگل ادز چندین استراتژی پیشنهاد (Bid Strategy) ارائه می‌دهد که برای انواع مختلف کمپین‌ها طراحی شده است. بسته به اینکه کمپین شما کدام شبکه را هدف قرار می‌دهد و اینکه آیا می‌خواهید روی دریافت کلیک‌ها، بازدیدها یا تبدیل‌ها تمرکز کنید، می‌توانید تعیین کنید که کدام استراتژی برای شما بهترین است.

استراتژی‌های پیشنهادی عبارت‌اند از به‌حداکثررساندن کلیک، هزینه به ازای کلیک، هزینه به ازای نمایش، هزینه به ازای جذب مشتری. رایج‌ترین استراتژی پیشنهادی، به‌حداکثررساندن کلیک‌ها است، جایی که گوگل ادز پیشنهادات شما را مدیریت می‌کند تا بیشترین کلیک ممکن را برای شما به ارمغان بیاورد.

تنظیم استراتژی مزایده در گوگل ادزگام چهارم: مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

اینجا جایی است که به گوگل می‌گویید دنبال چه مخاطبانی برای نمایش تبلیغات شما بگردد. مکان‌، زبان و همچنین علایق مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید. کاربران پیشرفتۀ گوگل ادز می‌توانند مخاطبان سفارشی را آپلود کنند، اطلاعات جمعیتی را دقیق تنظیم کنند و… .

 • مکان‌ (Location): هدف‌یابی موقعیت مکانی به تمرکز کمپین شما در مناطق هدف‌مند کمک می‌کند و تبلیغات شما را فقط به کاربران منطقۀ مدنظرتان نشان می‌دهد. بنابراین، می‌توانید تبلیغات خود را به یک کشور، منطقه یا شهر خاص یا شعاع اطراف یک مکان محدود کنید. برای مثال، اگر فروشگاه شما در تهران است و فروش آنلاین ندارید، می‌توانید در کمپین خود فقط تهران را هدف قرار دهید.
 • زبان‌ (Language): به شما امکان می‌دهد تبلیغات خود را براساس تنظیمات زبان رابط گوگل کاربران، به مشتریانی نشان دهید که به زبان خاصی صحبت می‌کنند.

تعیین مخاطب هدف در گوگل ادزگام پنجم: تبلیغات خود را ایجاد کنید

ایجاد تبلیغات موضوع گسترده‌ای است و موارد زیادی را شامل می‌شود و به صنعت، اهداف، دارایی‌های موجود و موارد دیگر بستگی دارد. اما برای شروع، دست‌کم به چند گروه تبلیغاتی (Ad group) نیاز دارید.

برای نمایش تبلیغات مرتبط با جست‌وجوی مخاطبان هدفتان، باید تبلیغات مرتبط را همراه با کلمات کلیدی مرتبط در یک گروه تبلیغاتی قرار دهید. به این ترتیب، گوگل ادز می‌تواند همۀ تبلیغات مرتبط شما را به مشتریانی که به دنبال موارد مشابه هستند نشان دهد.

گوگل ادز شما را راهنمایی می‌کند و از شما می‌خواهد URL و کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب کنید:

مرحلۀ اول ایجاد تبلیغات در گوگل ادزسپس از شما می‌خواهد که چند تبلیغ بنویسید. هنگام ساخت آگهی خود، پیش‌نمایشی از آن را در سمت راست خواهید دید. آگهی شما به موارد زیر نیاز دارد:

 • یک URL
 • حداکثر ۱۵ گزینه تیتر (Headline)
 • حداکثر ۴ توضیحات (Description)
 • تصاویر
 • پیوندهای سایت: ۴ پیوند خاص یا بیشتر که در زیر آگهی نمایش داده می‌شوند.
 • Callout: ویژگی‌های کوتاه، مانند «تحویل رایگان»، «خدمات شبانه‌روزی» و… .
 • به‌علاوه، هرگونه جزئیات اختیاری، مانند شماره‌تلفن، لینک فروشگاه اپلیکیشن و… .

مرحلۀ دوم ایجاد تبلیغات در گوگل ادزشما به همۀ این موارد به‌یکباره نیاز ندارید. اگر به‌تازگی کار با Google Ads را شروع کرده‌اید، موضوع را ساده برگزار کنید تا به یک‌سری نتایج اولیه برسید و آن‌ها را برای تبلیغات بیشتر در آینده اندازه‌گیری، اصلاح و بهینه کنید.

اندازه‌گیری و سنجش موفقیت کمپین‌های گوگل ادز

گوگل ادز، ابزارها و معیارهای مختلفی را برای سنجش میزان موفقیت و بهینه‌سازی عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد.

کسب‌وکارها می‌توانند تعداد ایمپرشن‌ها (Impression) و کلیک‌هایی که تبلیغاتشان دریافت می‌کند و همچنین نرخ تبدیل (Conversion Rate) و هزینۀ هر تبدیل (Cost Per Conversion) را ردیابی کنند. از این اطلاعات می‌توان برای بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی و دستیابی به نتایج بهتر استفاده کرد.

 • ایمپرشن‌ (Impression): تعداد دفعاتی که یک تبلیغ به کاربران نشان داده می‌شود.
 • کلیک (Click): تعداد دفعاتی که کاربران روی یک تبلیغ کلیک می‌کند.
 • نرخ کلیک (CTR): درصد نمایش‌هایی که به کلیک منجر شده است.
 • نرخ تبدیل (Conversion Rate): درصد کلیک‌هایی که به یک اقدام دلخواه مانند خرید یا ثبت‌نام منجر شده است.
 • هزینه به ازای هر کلیک (Cost-per-click) یا به‌‌اختصار CPC: میانگین هزینۀ یک کلیک روی یک تبلیغ.
 • هزینه به ازای جذب هر مشتری (Cost-per-acquisition) یا به‌اختصار CPA: میانگین هزینۀ جذب مشتری از طریق آگهی.
 • بازگشت هزینۀ تبلیغات (ROAS): نسبت میان درآمد ایجادشده و هزینۀ تبلیغات.

ابزارهای بهینه‌سازی عملکرد کمپین‌های گوگل ادز

گوگل ادز ابزارهای بهینه‌سازی متنوعی را برای کمک به کسب‌وکارها درجهت بهبود عملکرد تبلیغاتشان ارائه می‌دهد، ازجمله:

 • قوانین خودکار (Automated Rules): قوانین خودکار به کسب‌کارها امکان می‌دهد شرایط و اقداماتی را برای بهینه‌سازی خودکار کمپین‌های خود براساس معیارهای عملکرد تنظیم کنند.
 • A/Bتست (A/B testing): A/Bتست به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا نسخه‌های مختلف تبلیغات و گروه‌های تبلیغاتی را برای تعیین بهترین عملکرد آزمایش کنند.
 • گردش تبلیغات (Ad Rotation): گردش تبلیغات به کسب‌وکارها امکان می‌دهد که تعداد تبلیغات مختلف در یک گروه تبلیغاتی را تغییر دهند تا مشخص شود کدام‌یک بهترین عملکرد را دارند.
 • تعدیل قیمت (Bid Adjustments): تعدیل قیمت به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد قیمت‌ها را برای گزینه‌های هدف یا مکان‌های جغرافیایی خاص افزایش یا کاهش دهند.

بهترین روش‌ها و نکات برای استفاده از گوکل ادز

برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از گوگل ادز داشته باشید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از خطرات استفاده از بازپرداخت خودکار (Auto-refunds) در گوگل ادز آگاه باشید و مطمئن شوید که حساب‌های خود را به‌طور منظم کنترل می‌کنید.
 • برای بهبود درک خود از پلتفرم و افزایش شانس موفقیت، گواهی‌نامۀ رایگان گوگل ادز (Google Ads Certification) را دریافت کنید.
 • تغییرات و به‌روزرسانی‌های پلتفرم را پیگیری کنید تا همواره به‌روز بمانید و بتوانید کمپین‌های خود را بهینه کنید.
 • از افزونه‌های Google Ads برای ارائۀ اطلاعات و گزینه‌های اضافی مانند مکان یا شماره‌تلفن به کاربران استفاده کنید.
 • از کدهای تبلیغاتی (Promo Codes) برای جذب مشتریان جدید و افزایش نرخ تبدیل استفاده کنید.
 • امتیاز کیفیت (Quality Score) را به‌خوبی بشناسید و از آن برای بهبود ارتباط تبلیغات و کاهش هزینه‌ها استفاده کنید.
 • از فرایند بازپرداخت گوگل ادز (Google Ads Refund) و نحوۀ درخواست بازپرداخت برای کلیک‌های نامعتبر، شناخت کافی داشته باشید.
 • برای اندازه‌گیری دقیق عملکرد کمپین و بازگشت سرمایۀ (ROI) آن، قالب‌های ردیابی (Tracking Templates) را پیاده‌سازی کنید.
 • از گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) برای تحقیق و انتخاب مرتبط‌ترین و سودآورترین کلمات کلیدی برای کمپین‌های خود استفاده کنید.
 • برای محافظت از حساب و بودجۀ خود، IPهایی را که کلیک‌های نامعتبر یا فعالیت‌های کلاهبردارانه دارند مسدود کنید.

نتیجه‌گیری

گوگل ادز (Google AdWords سابق) یک پلتفرم تبلیغات آنلاین قدرتمند است که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند و به اهداف بازاریابی و فروش خود دست یابند. کسب‌وکارها با ایجاد و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی مؤثر، هدف‌قراردادن کلیدواژه‌ها و مکان‌های جغرافیایی خاص و اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های خود، می‌توانند ترافیک زیادی را به ‌سایت خود هدایت کنند و تبدیل‌های خود را افزایش دهند.

اگر به دنبال شروع یا بهبود تلاش‌های تبلیغاتی خود هستید و برای پرداخت هزینه‌های آن مشکلی ندارید، Google Ads ابزاری عالی برای شروع کار شماست.

سؤالات متداول

گوگل ادز چیست؟


گوگل ادز (Google Ads) که قبلاً گوگل ادوردز (Google AdWords) نامیده می‌شد، یک پلتفرم تبلیغات آنلاین پولی است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند به مخاطبان هدف خود دست یابند و از آن طریق اهداف بازاریابی و فروش خود را محقق کنند.

چرا گوگل ادز مهم است؟


زیرا به کسب‌وکارها امکان می‌دهد در همان لحظه‌ای که یک مشتری بالقوه در جست‌وجوی محصول یا خدمتی برای خرید است، او را به‌سمت سایت یا فروشگاه خود هدایت کنند. همچنین، روشی مؤثر برای هدایت ترافیک به یک سایت و افزایش نرخ تبدیل است.

انواع تبلیغات در گوگل ادز کدام است؟


در حال حاضر، تبلیغات گوگل شامل تبلیغات جست‌وجوی واکنش‌گرا، تبلیغات حداکثر عملکرد، تبلیغات اکتشافی، تبلیغات نمایشی، تبلیغات یوتیوب، تبلیغات شاپینگ، تبلیغات اپلیکیشن و کمپین‌های هوشمند می‌شود. هریک از این تبلیغات را می‌توان در مواقع لزوم، با توجه به ویژگی‌هایشان مورد استفاده قرار داد.

انواع کمپین‌‌های گوگل ادز کدام است؟


انواع مختلف کمپین در گوگل ادز شامل کمپین جست‌وجو، کمپین نمایشی، کمپین شاپینگ، کمپین ویدئویی، کمپین اپلیکیشن و کمپین حداکثر عملکرد می‌شود.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.