🧰 ابزارگشایی: گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)

آیا این ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی مناسب است؟

اولین قدم برای اجرای یک استراتژی وب قوی برای کسب‌وکارها چه می‌تواند باشد؟ تحقیق کلمات کلیدی. اما این نوع تحقیق به‌صورت دستی ممکن‌ نیست، زیرا تنها موتور جست‌وجوی گوگل هر روز میلیاردها جست‌وجو را پردازش می‌کند و این رقم، جدای از حجم پردازش سایر موتورهای جست‌وجو است.

بنابراین، شما به ابزاری قدرتمند برای اجرای روشمند تحقیق کلمات کلیدی نیاز دارید. اگر بدانید خود گوگل چنین ابزاری را در اختیارتان گذاشته، چه می‌کنید؟ به‌طور قطع تصمیم می‌گیرید آن ابزار را بررسی کنید. گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)، برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل است که به شما در تحقیق و برنامه‌ریزی کلمات کلیدی کمک می‌کند.

در این مطلب از وی‌پدیا ابزار کلیدی و قدرتمند گوگل کیورد پلنر را معرفی می‌کنیم و به شما می‌گوییم که این ابزار چه ویژگی‌ها، مزیت‌ها و کاربردهایی دارد.

فهرست مطالب

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) چیست؟

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) همان ابزار کلمات کلیدی سابق گوگل (Google Keyword Tool) است که به بازاریابان در شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارشان و داده‌های مرتبط با آن کلمات کلیدی (تعداد جست‌وجوهای تخمینی ماهانه، رقابت و قیمت تبلیغات) کمک می‌کند.

این ابزار رایگان، درواقع بخشی از مجموعۀ تبلیغات گوگل (Google Ads) محسوب می‌شود و یافتن کلمات کلیدی مناسب برای کمپین‌های تبلیغاتی گوگل را میسر می‌کند.

هرچند گوگل کیورد پلنر در اصل یک ابزار تبلیغات PPC است، اما به دلیل رایگان‌بودن آن و ارائۀ پیشنهادات کلیدی باکیفیت که به‌طور مستقیم از گوگل گرفته می‌شود، اغلب برای اهداف سئو نیز استفاده می‌شود.

ویژگی‌های اصلی Google Keyword Planner از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۳ تغییر چندانی نکرده است. این ابزار قدرتمند، در ابتدای سال ۲۰۱۸ بازطراحی و چند ویژگی جدید به آن اضافه شد و امروز به‌طور گسترده توسط متخصصان PPC و SEO استفاده می‌شود.

گوگل کیورد پلنر برای تحقیق کلمات کلیدی چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که گفتیم، اولین قدم برای اجرای یک استراتژی وب قوی، تحقیق کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی همان عبارت‌هایی هستند که مشتریان بالقوۀ شما هنگام جست‌وجوی آنلاین، استفاده می‌کنند.

گوگل کیورد پلنر - تصویر 1به‌طور مثال، اگر یک مشتری تصمیم داشته باشد یک دست گرمکن ورزشی دخترانه بخرد، در کادر جست‌وجوی گوگل می‌نویسد: «فروشگاه گرمکن ورزشی دخترانه» و منتظر پیشنهادهای گوگل می‌ماند. بنابراین، اگر شما بدانید مشتریانتان برای رسیدن به مقصود معمولاً از چه عبارت‌هایی استفاده می‌کنند، می‌توانید پاسخ دقیق‌تری را برایشان آماده کنید و باعث شوید گوگل آن‌ها را به صفحۀ شما هدایت کند.

این کلمات کلیدی، بینش شگفت‌انگیزی را درمورد خواسته‌های مشتریان به شما می‌دهد؛ اینکه آن‌ها دقیقاً دنبال چه هستند و شما چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.

اما برای تحقیق کلمات کلیدی چه باید کرد؟ همۀ موتورهای جست‌وجو ازجمله گوگل، هر روز میلیاردها جست‌وجو را پردازش می‌کنند، بنابراین شما می‌بایست از ابزاری قدرتمند برای انجام اصولی و دقیق تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. خبر خوب اینکه خود گوگل چنین ابزاری را در اختیارتان گذاشته است. Google Keyword Planner، برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل است که به شما در تحقیق و برنامه‌ریزی کلمات کلیدی کمک می‌کند.

ابزار Keyword Planner در پلتفرم تبلیغاتی Google Ads (که قبلاً AdWords نامیده می‌شد) به‌طور واحد و یکپارچه ارائه شده است. گوگل کیورد پلنر نه‌تنها تصویری از عملکرد فعلی کلمۀ کلیدی ارائه می‌دهد، بلکه به شما امکان می‌دهد تاریخچۀ روندهای آن را نیز بررسی و نظارت کنید.

گوگل کیورد پلنر برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

در حالت ایدئال، قبل از ایجاد استراتژی درمورد یک عبارت کلیدی خاص، باید ۳ عامل زیر را درمورد آن درک کنید:

 1. میزان ترافیکی که ایجاد می‌کند: آیا کاربران واقعاً یک عبارت مشخص را جست‌وجو می‌کنند؟
 2. چقدر رقابتی است: آیا سایت‌های رقیب شما نیز آن را ارزشمند می‌دانند؟
 3. ایجاد یک استراتژی پرداخت به ازای کلیک (PPC) در Google Ads به چه میزان بودجه نیاز دارد؟

با توجه به این نیازمندی‌ها، Google Keyword Planner برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • شناسایی کلمات کلیدی جست‌وجوشده توسط کاربران: از ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای شناسایی سریع‌ترین کلمات کلیدی مرتبط با محصولات یا خدمات کسب‌وکارها استفاده می‌شود. با کلمات کلیدی مناسب، محتوای سایت و تبلیغات شما می‌تواند به کاربران مناسب نشان داده شود.
 • تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی با استفاده از میانگین تعداد جست‌وجوی ماهانۀ آن: ابزار تحقیق کلمات کلیدی به شما می‌گوید که افراد چند بار کلمات خاصی را جست‌وجو کرده‌اند و حجم جست‌وجو در طول زمان چگونه تغییر کرده است.
 • کمک به تعیین هزینه‌های تبلیغات: از گوگل کیورد پلنر برای محاسبۀ هزینۀ تبلیغات برای هر کلمۀ کلیدی استفاده می‌شود. بر این اساس می‌توانید بودجۀ تبلیغاتی مورد نیاز خود را تعیین کنید.
 • ایجاد برنامۀ کلمۀ کلیدی (Keyword Plan) و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی موتور جست‌وجو: هنگامی که کلمات کلیدی موردنظر خود را پیدا کردید، می‌توانید آن‌ها را به برنامۀ تبلیغاتی خود اضافه کنید. شما این امکان را دارید که برنامۀ کلمۀ کلیدی را ذخیره کنید یا آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر از آن رضایت دارید، می‌توانید اجرای کمپین تبلیغاتی خود را شروع کنید.

گوگل کیورد پلنر چه داده‌هایی را به کاربران ارائه می‌دهد؟

با Google Keyword Planner می‌توانید به داده‌های زیر دسترسی داشته باشید:

 • حجم دقیق جست‌وجوی ماهانه یا محدودۀ آن؛
 • سابقۀ حجم جست‌وجو تا سال ۲۰۱۴؛
 • حجم جست‌وجوی موبایلی؛
 • ایده‌های کلیدواژه براساس کلیدواژۀ اصلی؛
 • رقابت در تبلیغات گوگل (Google Ads)؛
 • مزایده‌های پیشنهادی؛
 • سهم نمایش آگهی؛
 • پیش‌بینی تعداد بازدیدها و کلیک‌ها براساس مزایدات شما؛
 • پیش‌بینی مکان‌ها و دستگاه‌ها؛
 • موقعیت میانگین ارگانیک و سهم برداشت (Impression Share).

البته در نظر داشته باشید که بیشتر داده‌های ذکرشده در بالا به تبلیغات پولی مربوط می‌شوند و برای سئو مفید نیستند. اگر می‌خواهید ازGoogle Keyword Planner برای اهداف سئو استفاده کنید، این ابزار ۲ ضعف اساسی دارد که در ادامه می‌گوییم:

۱) گوگل کیورد پلنر برای سئو ساخته نشده است

گوگل کیورد پلنر به‌عنوان ابزار تخصصی تحقیق کلمات کلیدی برای اهداف سئو ساخته نشده است و هدف اصلی آن، کمک به کاربران در اجرای کمپین‌های جست‌وجوی پولی در گوگل ادز است.

این بدان معنا نیست که نمی‌توانید از آن برای اهداف سئو استفاده کنید، بلکه به این معناست که شما نباید به اندازۀ ابزارهایی که به‌طور خاص بر بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو متمرکزند، از آن انتظار داشته باشید.

برای مثال، در فهرست کلمات کلیدی گوگل کیورد پلنر یک ستون «رقابت» (Competition) وجود دارد، اما آنچه به شما نشان می‌دهد، رقابت جست‌وجوی ارگانیک (که با ‌عنوان «دشواری کلمۀ کلیدی» (Keyword Difficulty) نیز شناخته می‌شود) نیست، بلکه رقابت PPC را شامل می‌شود.

رقابت کلمات کلیدی در کیورد پلنربنابراین، نه‌تنها داده‌های «رقابت» ارائه‌شده به سئو مربوط نمی‌شوند، بلکه شما فرصت تخمین دشواری کلمۀ کلیدی برای اهداف واقعی سئو را نیز از دست می‌دهید، درحالی‌که می‌توانستید با استفاده از ابزارهای تخصصی سئو مانند SEMrush، Moz، Ahrefs و Yoast SEO به آن دست یابید.

۲) گوگل کیورد پلنر صددرصد رایگان نیست

گوگل کیورد پلنر تمام داده‌ها را به شما نشان نمی‌دهد، مگر اینکه کمپین‌های فعال داشته باشید؛ و داشتن کمپین‌های فعال به‌معنای صرف هزینه برای آن‌ها‌ست.

از سال ۲۰۱۶، حجم جست‌وجوی دقیق کلمات کلیدی برای کاربرانی که پول کافی برای تبلیغات گوگل خرج نمی‌کنند، در دسترس نیست. هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند که برای دریافت داده‌های دقیق چقدر باید پول خرج کنید؛ اما به‌طور کلی، اگر دست‌کم ۱۰۰ دلار در ماه هزینه کنید، حجم جست‌وجوی دقیق را دریافت می‌کنید. بنابراین بدون صرف هزینه، به‌جای اعداد دقیق، تنها می‌توانید محدوده‌های حجم جست‌وجو را دریافت ‌کنید، مانند:

 • ۰
 • ۱ تا ۱۰۰
 • ۱۰۰ تا هزار
 • هزار تا ۱۰هزار
 • ۱۰هزار تا ۱۰۰هزار
 • ۱۰۰هزار تا ۱میلیون
 • بالای ۱میلیون

حجم جست‌وجوی کلمات کلیدی در کیورد پلنربه عبارت دیگر، اگر می‌خواهید از Google Keyword Planner برای دانستن حجم دقیق جست‌وجو استفاده کنید و کمپین‌های فعالی ندارید، این ابزار خیلی به دردتان نمی‌خورد.

چگونه یک حساب Google Keyword Planner ایجاد کنیم؟

برای استفاده از Google Keyword Planner، به یک حساب فعال Google Ads نیاز دارید. بلافاصله پس از آن، می‌توانید با کلیک روی «ابزارها» (Tools) در منوی بالا سمت راست، به ابزار Google Keyword Planner در رابط Google Ads دسترسی پیدا کنید.

ساخت حساب کاربری در کیورد پلنر - تصویر 1اگر حساب Google Ads ندارید، باید ابتدا یک حساب کاربری بسازید. این کار بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

 • ابتدا به صفحۀ اصلی Google Keyword Planner بروید؛
 • روی «Go to Keyword Planner» کلیک کنید؛
 • «New Google Ads Account» را انتخاب کنید؛
 • ساخت حساب کاربری در کیورد پلنر - تصویر 2اگر می‌خواهید تمام تنظیمات حساب Google Ads را نادیده بگیرید، روی لینک «Switch to Expert Mode» کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری در کیورد پلنر - تصویر 3

پس از آن، از شما خواسته می‌شود که جزئیات کمپین تبلیغاتی گوگل خود را وارد کنید. با کلیک‌کردن روی «ایجاد یک حساب کاربری بدون کمپین» (Create an account without a campaign) می‌توانید سرعت کار را افزایش دهید (نگران نباشید. اگر بعدها تصمیم بگیرید از طریق Google Ads یک کمپین تبلیغاتی اجرا کنید، همیشه این امکان برایتان فراهم خواهد بود.).

ساخت حساب کاربری در کیورد پلنر - تصویر 4روش شناسایی کلمات کلیدی جدید با استفاده از گوگل کیورد پلنر

هنگامی که در رابط Google Keyword Planner قرار گرفتید، یکی از ۲ گزینۀ ارائه‌شده را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از کیورد پلنر برای شناسایی کلمات کلیدی جدید با هدف بهبود سئوی سایت خود استفاده کنید، از گزینۀ «شناسایی کلمات کلیدی جدید» (Discover New Keywords) استفاده کنید.

شناسایی کلمات کلیدی جدید در کیورد پلنرپس از آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک یا چند کلمۀ کلیدی اصلی یا بذر (Seed Keyword) و مکان و زبان موردنظر خود را وارد کنید.

انتخاب کلمۀ کلیدی اصلی یا بذر در کیورد پلنراگر در تحقیق کلمات کلیدی تازه‌کار هستید، اینجا بهترین نقطه برای شروع شماست. با استفاده از یک عبارت اصلی یا حتی دسته‌بندی کسب‌وکارتان به‌عنوان بذر، پیشنهاد کلمات کلیدی مرتبط را از گوگل دریافت می‌کنید.

برای مثال، می‌توانید با واردکردن عبارت جست‌وجوی «گرمکن ورزشی» شروع کنید و Google Keyword Planner اطلاعاتی دربارۀ آن کلمۀ کلیدی و همچنین فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط را به شما نشان می‌دهد. هرچه کلمۀ کلیدی اولیۀ شما کلی‌تر باشد، پیشنهادهای بیشتری دریافت خواهید کرد، اما توصیه نمی‌شود که خیلی کلی باشد. برای مثال، به‌جای شروع با عبارت «گرمکن ورزشی» می‌توانید از «گرمکن ورزشی زنانه» شروع کنید که قصد فروش آن را دارید.

گزینه‌های اضافی به شما امکان می‌دهند مناطق، زبان‌ها و موارد دیگر را هدف قرار دهید. سایر تنظیمات موجود در این بلوک، مانند فیلترها و گزینه‌های کلیدواژه را به بعد موکول کنید.

box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

دستیابی به میانگین حجم جست‌وجوی ماهانه با استفاده از گوگل کیورد پلنر

همان‌طور که گفتیم، یکی دیگر از مزایای استفاده از Google Keyword Planner این است که می‌توانید حجم جست‌وجوی تخمینی ماهانه برای کلمات کلیدی مختلف را مشاهده کنید.

دانستن تعداد دفعات جست‌وجوی کلمات کلیدی در صنعت خود، برای اجرای کمپین‌‌های تبلیغاتی بسیار مهم است.

طبعاً شما نمی‌خواهید کلمات کلیدی‌ای را هدف قرار دهید که هیچ‌کس از آن‌ها استفاده نمی‌کند. از سوی دیگر، هدف‌قرار‌دادن کلمات کلیدی‌ای که حجم جست‌وجوی وحشتناک بالایی دارند هم مضحک است؛ زیرا آن‌ها رقابتی‌ترند.

دستیابی به میانگین حجم جست‌وجوی در کیورد پلنرگوگل کیورد پلنر همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید که افراد از چه کلمات یا عباراتی برای کشف محصولات یا اطلاعات خاص استفاده می‌کنند. درک کاربران و نحوۀ جست‌وجوی آن‌ها در ارتباط با محصولات شما، به‌ویژه برای اجرای کمپین‌ها و استراتژی‌های تبلیغاتی‌تان بسیار مهم است.

به‌طور معمول، هرچه یک کلمۀ کلیدی کلی‌تر باشد، جست‌وجوهای ماهانۀ بیشتری دارد. هرچه خاص‌تر باشد، جست‌وجوهای ماهانۀ کمتری دارد. بسته به استراتژی خود، ممکن است تمرکز بیشتری روی جست‌وجوهای خاص‌تر داشته باشید تا بتوانید به افرادی که آمادۀ خرید هستند دسترسی پیدا کنید.

آگاهی از هزینۀ کلمات کلیدی با استفاده از گوگل کیورد پلنر

دانستن هزینۀ کلمات کلیدی‌ای که می‌خواهید هدف قرار دهید، در اجرای کمپین‌های پولی گوگل ضروری است. گوگل کیورد پلنر امکان مشاهدۀ میانگین هزینۀ نمایش تبلیغات در جست‌وجوی یک کلمۀ کلیدی را برای شما فراهم می‌کند. بدین ترتیب، تصمیم‌گیری دربارۀ انتخاب کلمات کلیدی متناسب با استراتژی و بودجه را برایتان آسان‌تر می‌کند.

آگاهی از هزینۀ کلمات کلیدی - کیورد پلنربه‌طور معمول، هرچقدر میانگین جست‌وجوی ماهانه بیشتر باشد، هزینه‌ها نیز بالاتر است؛ زیرا رقابت زیادی برای آن کلمات کلیدی وجود دارد. اما اگر میانگین جست‌وجوی ماهانه کمتر باشد، برعکس است؛ البته بسته به صنعتی که در آن هستید، استثناهایی هم وجود دارد.

به‌علاوه، به یاد داشته باشید که هزینۀ تبلیغات شما برمبنای طیفی از عوامل ازجمله کلمات کلیدی، تنظیمات بودجه (Budget Settings) و امتیاز کیفی (Quality Score) شما تعیین می‌شود.

ایجاد کمپین‌های جدید با استفاده از گوگل کیورد پلنر

ازآنجایی‌که Keyword Planner جزئی از مجموعۀ Google Ads است، به شما امکان می‌دهد به‌‌سادگی کمپین‌های جدیدی را براساس تحقیق عمیق کلمات کلیدی ایجاد کنید.

در این حالت، شما می‌توانید بودجۀ پیشنهادی خود یا بودجۀ روزانۀ سفارشی را براساس نیازهای خود وارد کنید. پس از پیاده‌سازی کمپین، می‌توانید از طریق آیکون «ابزارها و تنظیمات» (Tools & Settings) در Keyword Planner به آن دسترسی داشته باشید و اطلاعات کمپین خود را از ابتدا تا انتها در یک مکان رصد کنید.

درنهایت، اگرچه Keyword Planner در اصل برای تبلیغات گوگل طراحی شده است، همچنان یک ابزار ارزشمند برای تحقیق و برنامه‌ریزی کلمات کلیدی سئو نیز محسوب می‌شود. بسیاری از بازاریابان تلاش می‌کنند کمپین تبلیغات پولی و کمپین سئوی خود را به‌‌صورت همسو پیش ببرند تا بتوانند بیشترین ترافیک ارگانیک و پولی را برای بهترین کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود جذب کنند.

جمع‌بندی: آیا Google Keyword Planner بهترین ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی است؟

به‌طور خلاصه، خیر. این ابزار برای PPC عالی است، اما برای اهداف سئو محدودیت‌هایی دارد.

برخی از ابزارهای رایگان و حرفه‌ای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارند که از جنبه‌هایی مانند UX و سهولت استفاده بهتر از Google Keyword Planner عمل می‌کنند. همچنین، داده‌ها و ویژگی‌های بسیار بیشتری را متناسب با نیازهای سئو ارائه می‌دهند.

توجه داشته باشید که تحقیق دربارۀ کلمات کلیدی، چیزی فراتر از یافتن ایده‌های جدید برای کلمات کلیدی است. شما باید داده‌های دقیق را به دست آورید، دشواری کلمۀ کلیدی (رقابت کلمۀ کلیدی) را ارزیابی کنید و رقبای خود و SERP واقعی را تجزیه‌وتحلیل کنید؛ ویژگی‌هایی که گوگل کیورد پلنر قادر نیست به بهترین نحو متناسب با اهداف سئو در اختیار شما بگذارد.

درمجموع می‌توان گفت Google Keyword Planner ابزاری عالی برای تحقیق کلمات کلیدی PPC است، اما تمام اطلاعات لازم برای جست‌وجوی کلمات کلیدی SEO را ارائه نمی‌دهد.

سؤالات متداول

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) چیست؟


گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) همان ابزار کلمات کلیدی سابق گوگل (Google Keyword Tool) است که به بازاریابان در شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارشان و داده‌های مرتبط با آن کلمات کلیدی (تعداد جست‌وجوهای تخمینی ماهانه، رقابت و قیمت تبلیغات) کمک می‌کند.

ابزار گوگل کیورد پلنر توسط چه کسانی استفاده می‌شود؟


گوگل کیورد پلنر ابزار قدرتمندی است که به‌طور گسترده توسط متخصصان PPC و SEO استفاده می‌شود.

آیا Google Keyword Planner ابزار خوبی برای تحقیق کلمات کلیدی است؟


هرچند گوگل کیورد پلنر در اصل یک ابزار تبلیغات PPC (Pay-Per-Click) است، به دلیل رایگان‌بودن آن و ارائۀ پیشنهادهای کلیدی باکیفیت که به‌طور مستقیم از گوگل گرفته می‌شود، اغلب برای اهداف سئو نیز استفاده می‌شود.

برای شروع استفاده از گوگل کیورد پلنر چه باید کرد؟


برای استفاده از Google Keyword Planner، به یک حساب فعال Google Ads نیاز دارید. بلافاصله پس از آن، می‌توانید با کلیک روی «ابزارها» (Tools) در منوی بالا سمت راست، به ابزار گوگل کیورد پلنر در رابط Google Ads دسترسی پیدا کنید.

آیا گوگل کیورد پلنر حجم دقیق جست‌وجو را ارائه می‌دهد؟


گوگل کیورد پلنر تمام داده‌ها را به شما نشان نمی‌دهد، مگر اینکه کمپین‌های فعال داشته باشید. بنابراین، اگر می‌خواهید از Google Keyword Planner برای دانستن حجم دقیق جست‌وجو استفاده کنید و کمپین‌های فعالی ندارید، این ابزار خیلی به دردتان نمی‌خورد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.