صفحۀ نتایج موتورهای جست‌و‌جو (Serp) یعنی چه؟

چرا در کسب‌وکار آنلاین باید به SERP اهمیت داد؟

اگر شما هم به دنیای بازاریابی دیجیتال و سئو علاقه‌مند باشید، به احتمال زیاد عبارت صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP)، به گوشتان خورده است؛ اما آیا معنی و کاربرد این عبارت را می‌دانید؟ اگر نه، در ادامۀ مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم سرپ دقیقاً چیست و چرا اهمیت دارد؟

سِرپ چیست؟

سرپ (SERP) یا به عبارتی صفحۀ (صفحات) نتایج موتورهای جست‌و‌جو (Search Engine Result Page)، به همان صفحه یا صفحاتی گفته می‌شود که بعد جست‌و‌جوی یک عبارت در گوگل یا هر مرورگر دیگری جلوی شما ظاهر می‌شود. دلیل اینکه در ادامۀ مطلب فقط از گوگل مثال می‌زنیم، این است که بین تمام مرورگرها بیشترین کاربرد را دارد.

درواقع، هر چیزی که در صفحات نتایج می‌بینید، جزئی از سرپ است. سرپ‌ها برای پیش‌بینی نیاز کاربران اینترنت طراحی شده‌اند. به همین دلیل است که بعد از جست‌و‌جوی یک کلمه و یا کلمات کلیدی، معمولاً خیلی سریع به خواسته یا جواب سؤالتان می‌رسید. در هر سرپ گوگل ۱۰ سایت نشان داده می‌شود.

چه مواردی در سرپ نشان داده می‌شود؟

معمولاً در سرپ‌ها ۴ مورد بیشتر از همه دیده می‌شود که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. نتایج ارگانیک: سایت‌هایی که هوش مصنوعی گوگل آن‌ها را به‌عنوان مرتبط‌ترین محتوا به موضوع جست‌وجوشده شناخته است.
  2. نتایج گوگل ادز: این دسته از سایت‌ها با پرداخت پول به گوگل، در اولین سرپ دیده می‌شوند و کسب‌وکار خود را تبلیغ می‌کنند. در سمت چپ این سایت‌ها عبارت مخفف Ad نشان داده شده است.
  3. جست‌وجوهای مشابه: این بخش از سرپ، سؤالات و عبارات مشابه موضوع جست‌وجوشده را نشان می‌دهد تا کاربر سریع‌تر به نکات و اطلاعات تکمیلی موردنظر خود برسد.
  4. جست‌وجوهای بدون کلیک: این بخش هم که روز‌به‌روز هوش مصنوعی گوگل آن را کامل‌تر می‌کند، به جواب کوتاه سؤالاتی اختصصاص داده شده کاربرها آن را زیاد می‌پرسند. مثل یک کیلوگرم چند پوند است؟

علاوه بر این، مواردی مثل ویدئوها، توییت‌ها، نقدها و… هم در سرپ‌ها نشان داده می‌شوند.

سرپ برای همه به یک شکل نشان داده می‌شود؟

خیر! هوش مصنوعی گوگل بسته به جست‌و‌جوهای قبلی، علایق، جنسیت، محل جست‌و‌جو و موارد دیگری که به هر شخص برمی‌گردد، سرپ‌های مختلفی را نشان می‌دهد. البته بعضی از سایت‌ها هم به رتبه‌ای رسیده‌اند که در هر شکلی از جست‌و‌جو، حتماً در صفحۀ اول نشان داده می‌شوند.

چرا سرپ اهمیت دارد؟

احتمال اینکه در یک روز سر‌و‌کارتان با گوگل نیفتد خیلی کم است است. حالا تصور کنید که عبارت موردنظرتان را جست‌وجو کرده‌اید و یک سرپ برای شما نشان داده شده است؛ چند درصد احتمال دارد که به سرپ دوم هم سر بزنید؟ اهمیت سرپ در همین‌جا مشخص می‌شود. خیلی کم پیش می‌آید که فردی به صفحۀ دوم نتایج هم نگاهی بکند و معمولاً در همان صفحۀ‌ اول نیاز و خواسته‌اش را پیدا می‎کند. پس، همۀ کسب‌و‌کارها به‌شدت بر سر این رقابت می‌کنند که در سرپ اول دیده شوند.

جالب اینجاست که رقابت برای کسب‌وکارها فقط به بودن در سرپ اول ختم نمی‌شود و آن‌ها تمام سعی خود را می‌کنند که در همان سرپ‌ اول هم جزو سه سایت اولی باشند که نشان داده می‌شوند. به همین خاطر است که در یک تیم بازاریابی محتوایی و تکنولوژی، همۀ متخصصان، مثل متخصص‌های سئو هر روز دست به دست هم می‌دهند تا رتبۀ سرپشان را بهتر کنند؛ چون ممکن است یک روز سایتشان رتبۀ اول را در سرپ داشته باشد و چند روز بعد به صفحۀ دوم رفته باشد.

حرف آخر

هر چه بیشتر راجع به سرپ و روش‌های ارتقای رتبۀ سایت خود در آن بدانید، بیشتر به کسب‌وکارتان کمک کرده‌اید. درست است که ترافیک سایت‌هایی که از گوگل ادز برای بهترشدن رتبه‌شان در سرپ استفاده می‌کنند، سریع‌تر بالا می‌رود، اما این دلیل نمی‌شوند که بخواهید از افزایش ارگانیک ترافیک سایت خود دست بکشید و ناامید شوید. به همین خاطر، خواندن مطلب ۱۰ نکته برای افزایش ارگانیک صفحات سایت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۵/۵ | (۵ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.