بازاریابی ارگانیک چیست و چرا اهمیت دارد؟

8 نکتۀ اساسی درمورد اجرای استراتژی بازاریابی ارگانیک

ما به گران‌بودن هر چیز ارگانیکی عادت کرده‌ایم؛ برای مثال، مواد غذایی ارگانیک را به یاد بیاورید؛ اما در بازاریابی این‌گونه نیست. بازاریابی ارگانیک تقریباً رایگان است. پس چه چیزی بهتر از اینکه مشتریان را به‌صورت ارگانیک به کسب‌و‌کارتان جذب کنید؟

در این مطلب از وی‌پدیا می‌خواهیم از بازاریابی ارگانیک بگوییم؛ مزایا و معایب آن کدام است، تفاوت‌هایش با بازاریابی پولی چیست و نحوۀ اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی‌های آن چگونه است. با ما همراه باشید.

بازاریابی ارگانیک چیست؟

بازاریابی ارگانیک (Organic Marketing) رویکردی ظریف در بازاریابی دیجیتال است که تاکتیک‌های توسعۀ طبیعی را بر محتوای تبلیغاتی، به‌ویژه تبلیغات پولی، برتری می‌دهد. اگر یک حساب در شبکه‌های اجتماعی دارید، خبرنامۀ ایمیلی ارسال می‌کنید یا یک وبلاگ راه‌اندازی کرده‌اید، شما در حال تمرین و اجرای این نوع بازاریابی هستید. هدف بازاریابی ارگانیک:

 • افزایش آگاهی از برند؛
 • جذب ترافیک به صفحات فرود و سایر صفحات سایت؛‌
 • ایجاد رابطۀ مؤثر با مخاطبان هدف؛
 • جذب سرنخ‌های جدید از طریق محتوای آموزنده و ارزشمند؛
 • افزایش نرخ تبدیل.

بازاریابی ارگانیک به هر استراتژی‌ای اطلاق می‌شود که شما در آن به‌طور مستقیم برای تبلیغات پول خرج نمی‌کنید (یعنی رویکرد «پرداخت پول» ندارید). بازاریابی ارگانیک اغلب به ابزارها و روش‌های رایگان اشاره دارد؛ زیرا وقتی از طریق سئو، شبکه‌های اجتماعی یا کمپین‌های ایمیلی برای ارتقای محتوای خود تلاش می‌کنید، پولی پرداخت نمی‌کنید. هرچند درنهایت این نوع بازاریابی هم بدون خرج‌کردن برای کارکنان و نرم‌افزارهای مورد نیاز، ممکن‌ نیست.

برخلاف روش‌های تبلیغات پولی مانند پرداخت به‌ازای کلیک (PPC) که می‌تواند ترافیک فوری ایجاد کند، رویکرد ارگانیک فرایندی طولانی‌مدت است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بتوانید نتایج قابل‌ توجهی را شاهد باشید.

بازاریابی ارگانیک از چه طریقی انجام می‌شود؟

راه‌های مختلفی برای انجام این نوع بازاریابی وجود دارد، اما مهم‌ترین آن‌‌ها عبارت‌اند از:

بازاریابی ارگانیک چگونه می‌تواند برای کسب‌و‌کارها مفید باشد؟

هدف از استراتژی‌ ارگانیک در بازاریابی، ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان هدف و جلب اعتماد آنان از طریق محتوای آموزشی یا سرگرم‌کننده است تا هروقت که آمادۀ تصمیم‌گیری برای خرید شدند، کسب‌و‌کار شما را در ذهن داشته باشند. آگاهی از برند و تعامل اجتماعی‌ای که این نوع بازاریابی ایجاد می‌کند، عامل اصلی بهینه‌سازی نرخ تبدیل است. به همین دلیل، مشاغلی که صرفاً به بازاریابی پولی (Paid Marketing) متکی هستند، اغلب پول خود را هدر می‌دهند.

علاوه‌براین، بازاریابی ارگانیک، یک پشتیبان عالی برای استراتژی بازاریابی پولی شماست؛ زیرا بازدیدها و دنبال‌کنندگانی را به کسب‌وکار شما جذب می‌کند که مجدداً می‌توانید آن‌ها را از طریق تبلیغات هدف‌گیری کنید که درنتیجه به‌طور قابل ‌توجهی هزینه به‌ ازای کلیک (CPC) و بازگشت هزینۀ تبلیغات (ROAS) را کاهش می‌دهد.

مزیت‌های کلیدی بازاریابی ارگانیک چیست؟

بازاریابی ارگانیک، برای کسب‌و‌کارهای بزرگ و کوچکی که می‌خواهند براساس بودجۀ خود، آگاهی از برند ایجاد کنند، مزایای‌ بسیاری دارد. هنگام تهیۀ برنامۀ بازاریابی محتوایی و استراتژی شبکه‌های اجتماعی، نکات مثبت زیر را درمورد استراتژی ارگانیک در نظر بگیرید. این رویکرد بازاریابی، نقش مهمی در جنبه‌های زیر ایفا می‌کند:

 1. به ایجاد رابطه با مخاطبان و مشتریان احتمالی کمک می‌کند: با به‌اشتراک‌گذاشتن محتوای مفید در طول زمان، یک آگاهی از برند، ارتباط عاطفی و فضای اعتماد با مشتریان خود ایجاد می‌کنید که وفاداری مشتری و نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد.
 2. مقرون‌به‌صرفه است: برخلاف کانال‌های پولی، در رویکرد ارگانیک مجبور نیستید پول زیادی برای بازاریابی خرج کنید.
 3. امکان موفقیت بلندمدت را برای کسب‌و‌کار شما فراهم می‌کند: با استفاده از یک رویکرد ارگانیک کارآمد، شما مبنایی اساسی برای توسعۀ کسب‌وکار خود ایجاد می‌کنید و یک پایگاه مستحکم از مشتریان را جمع‌آوری می‌کنید که با محتوا درگیر است و برند شما را از طریق بازاریابی دهان به دهان ارتقا می‌دهد.

معایب بازاریابی ارگانیک چیست؟

با وجود مزیت‌های بسیار، بازاریابی ارگانیک معایب خود را دارد:

 1. به شما نتایج فوری نمی‌دهد: این نوع بازاریابی به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد تا بتوانید کسب‌وکار خود را در دریایی از داده‌ها برجسته کنید. بنابراین، اگر در حال حاضر به درآمد نیاز دارید، این نوع بازاریابی راه‌حلی سریع برای شما نیست.
 2. دسترسی محدودی دارد: در رویکرد ارگانیک، تلاش‌های بازاریابی اغلب برای دنبال‌کنندگان شما و به‌ندرت برای کسانی که شما را دنبال نمی‌کنند نمایش داده می‌شود.
 3. به‌شدت رقابتی است: رقابت برای منابع ارگانیک شدید است، و همین امر، متمایزشدن از رقبا را دشوار می‌کند.

مزایا و معایب بازاریابی ارگانیک۴ تفاوت عمدۀ بازاریابی ارگانیک و بازاریابی پولی چیست؟

همان‌طور که گفتیم، تفاوت اصلی بازاریابی پولی و ارگانیک در این است که استراتژی ارگانیک بر جذب ترافیک طبیعی (رایگان) تمرکز دارد، درحالی‌که بازاریابی پولی شامل پرداخت هزینه برای جذب ترافیک است. البته هر دو، کاربرد خود را دارند و یکی ذاتاً بهتر از دیگری نیست. برای استفادۀ کامل از قابلیت‌های بازاریابی ارگانیک، درک تمایز آن از بازاریابی پولی ضروری است. پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به تفاوت آن‌ها بیندازیم:

 1. در‌حالی‌که بازاریابی ارگانیک بر جذب تدریجی مخاطب در طول زمان متمرکز است، بازاریابی پولی از روش‌های پولی برای هدف‌قرار‌دادن مستقیم، دستیابی، تعامل و تبدیل سریع سرنخ‌ها استفاده می‌کند. بازاریابی پولی معمولاً شامل خرید کلیک از پلتفرم‌هایی مانند گوگل، فیس‌بوک و توییتر، پست‌های حمایت‌شده و تبلیغات بنری است.
 2. براساس نتایج یک مطالعه، جست‌وجوی ارگانیک منشأ ۵۳٪ از ترافیک سایت است، در‌حالی‌که جست‌وجوی پولی فقط ۲۷٪ را به خود اختصاص می‌دهد، و دلیلش این است که مردم به نتایج ارگانیک بیشتر اعتماد دارند. جست‌وجوی خود در گوگل برای کلیدواژه‌های مختلف را به یاد بیاورید. اغلب، نتایج بالای جست‌وجو، در شما اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند.
 3. بازاریابی ارگانیک معمولاً با بازاریابی دهان به دهان مقایسه می‌شود، زیرا واقعی‌تر است و اعتماد‌به‌نفس را القا می‌کند؛ در‌حالی‌که بازاریابی پولی فروش‌محور است و بر اقدامات مستقیم مانند خرید یا شرکت در یک وبینار متمرکز است.
 4. استراتژی‌های ارگانیک و پولی به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. در‌حالی‌که در بازاریابی ارگانیک هدف جذب سرنخ و افزایش آگاهی از برند است، بازاریابی پولی به ‌دنبال تبدیل سرنخ‌ها از یک کمپین خاص است.

باوجوداین، اگر می‌خواهید به اهداف تجاری خود به‌طور مؤثرتری دست پیدا کنید، بهترین دستورالعمل برای شما ترکیب هر دو رویکرد ارگانیک و غیرارگانیک است.

تفاوت‌های بازاریابی ارگانیک و بازاریابی پولی۸ نکتۀ اساسی درمورد اجرای استراتژی بازاریابی ارگانیک

آیا می‌خواهید در بازاریابی ارگانیک شروعی عالی داشته باشید؟ در اینجا ۸ نکتۀ عملی آورده‌ایم که دستیابی شما به نتایج واقعی را تسریع می‌کند.

۱) ترافیک فعلی خود را تجزیه‌وتحلیل کنید.

برای تدوین یک استراتژی ارگانیک مؤثر، ابتدا باید الگوهای فعلی ترافیک سایت خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و نتایج آن‌ را با مشخصات مشتری ایدئال خود مقایسه کنید. باید بفهمید کدام کانال‌ها در حال حاضر بیشترین ترافیک ارگانیک را برای شما به ارمغان می‌آورند (وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی، خبرنامۀ ایمیلی یا یک کانال محتوای ویدئویی مانند یوتیوب). پس از آن، به بهترین روش‌هایی که مخاطبان می‌توانند کسب‌وکار شما را پیدا کنند، و همچنین منابع اصلی تصمیم‌گیری آنان (شبکه‌های اجتماعی، بررسی سایت‌ها و…) فکر کنید.

شاید برات جالب باشه:

وقتی متوجه شدید مخاطب هدف شما کدام محتوا را می‌خواهد و ترجیح می‌دهد آن را از طریق کدام کانال‌ها دریافت کند، ساختن چیزی که نیازهای او را برآورده کند، آسان‌تر است. به یاد داشته باشید: شما فقط در صورتی می‌توانید از بازاریابی ارگانیک بهره‌مند شوید که مخاطبان هدف خود را بشناسید و آن‌ها آنچه را می‌خواهند در کانال‌های شما ببینند.

۲) محتوای مناسب، با رعایت اصول سئو تولید کنید.

به‌محض اینکه دانستید کدام کانال‌ها برای کسب‌وکار شما مفید است، محتوایی را که مورد توجه مخاطبان هدف شما خواهد بود تولید و ارسال کنید. یک تحلیل رقابتی انجام دهید و کلمات کلیدی مربوط به صنعت خود را پیدا کنید. ابزارهای گوناگون بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (سمراش، ماز و…) می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. اگر محتوای خود را از طریق کمپین‌های بازاریابی ایمیلی تبلیغ می‌کنید، فراموش نکنید که مخاطبانتان را برای اطمینان از دریافت ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده، بخش‌بندی کنید.

برای آگاهی بیشتر از بازاریابی ایمیلی، خواندن این مطالب مفید است:

راهنمای عملی معیارهای بازاریابی ایمیلی

کدام کمپین‌های ایمیلی باعث ایجاد وفاداری در مشتریان می‌شوند؟

چطور کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را رصد کنیم و بهبود ببخشیم؟

ابزارگشایی: نگاهی به سندر (Sender)

۳) شبکه‌های اجتماعی خود را رشد دهید

برای دستیابی به مخاطبان گسترده، ‌باید در یک یا چند شبکۀ اجتماعی (مرتبط) حضور داشته باشید. اما فراتر از آن، محتوایی که ایجاد می‌کنید و به اشتراک می‌گذارید باید با مخاطبانتان مرتبط باشد و آن‌قدر خوب ساخته شده باشد که ترغیب شوند آن را دوباره به اشتراک بگذارند. این به ‌معنای سرمایه‌گذاری روی عکس/فیلم‌برداری باکیفیت، استفاده از زبان پلتفرم (به‌طور مثال، زبان تیک‌تاک غیررسمی است و لینکدین به‌شدت رسمی) و موارد دیگر است. وقتی مخاطبان ترغیب می‌شوند که محتوای شما را به اشتراک بگذارند، دستیابی به مزایای محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) ممکن می‌شود.

در‌این‌باره بیشتر بخوانید:

محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) چیست؟

۴) روی جنبۀ بصری محتوای خود کار کنید

در حال حاضر، محتوای بصری بسیار مورد تقاضاست و ابزاری باارزش برای بازاریابان محسوب می‌شود. از محتوای بصری در مطالب سایت و شبکه‌های اجتماعی خود غافل نشوید تا ارتباطتان با مخاطب تأثیرگذارتر شود. به‌طور مثال، می‌توانید از تصویر، گیف، فیلم‌، اینفوگرافیک، نقل قول، نموار، عکس و موارد دیگر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود متن شما واضح‌تر شود و توجه خوانندگان را به خود جلب کند.

۵) ‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود را بهینه کنید

اینکه افراد روی بلاگ‌پست یا حساب اجتماعی شما کلیک کنند یک چیز است و بازگشتن به آن، یک چیز دیگر. مواردی مانند طراحی برند و سبک و ساختار سایت یا حتی سرعت بارگذاری برای جذب مخاطبان و ترغیب آنان به به‌اشتراک‌گذاری مجدد محتوای شما مهم است.

۶) لینک‌سازی را شروع کنید

می‌توانید لینک‌سازی را با ایجاد محتوای همیشه‌سبز و انتشار پست مهمان در سایت‌های دیگر شروع کنید. این کار، ترافیک سایت شما را بهبود می‌بخشد و سرنخ‌های واجد شرایط بیشتری را برای کسب‌و‌کار شما به ارمغان می‌آورد. همچنین به شما کمک می‌کند تا تخصص خود را ثابت کنید و به‌عنوان یک مرجع معتبر در کسب‌وکار خود دیده شوید. برای شروع لینک‌سازی، به این راهنمای سمراش مراجعه کنید.

۷) به جوامع و گروه‌های آنلاین بپیوندید

به جوامع و گروه‌های آنلاین مرتبط با کسب‌وکار خود بپیوندید. آن‌ها اطلاعات مفیدی ارسال می‌کنند و همه‌چیز حول محتوای مرتبط با شما می‌چرخد. این کار، به‌طور طبیعی محصول یا خدمات شما را ارتقا می‌بخشد و شما را به‌عنوان یک متخصص در صنعت خود مطرح می‌کند و اعتماد مخاطبان را جلب می‌کند. به‌ویژه سعی کنید در لینکدین حضوری مؤثر و پیشرو داشته باشید و از این طریق ترافیک خوبی به سایت خود جذب کنید.

۸) به‌زور خود را قالب نکنید

برخلاف بازاریابی پولی، بازاریابی ارگانیک باید صادقانه باشد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که استراتژی ارگانیک شما مشتری‌محور است. روی نحوۀ کمک به مشتری خود تمرکز کنید، نه اینکه چگونه برند خود را به رخ بکشید. مهم نیست چه محتوایی را ارسال می‌کنید؛ فرقی نمی‌کند مقاله‌ای در یک بلاگ یا پستی در شبکه‌های اجتماعی باشد، باید آن را برای نیازها و خواسته‌های مشتریان خود ارزشمند و جذاب کنید.

حرف آخر

بازاریابی ارگانیک راهی مستقیم برای جذب مشتریان وفادار است که در ایجاد آگاهی از برند به شما کمک می‌کند و در بلندمدت باعث رشد کسب‌وکارتان می‌شود؛ اما بازاریابی خود را فقط به استراتژی‌های ارگانیک محدود نکنید. ترکیب هر دو رویکرد بازاریابی پولی و ارگانیک، نتایج امیدوارکننده‌تر و سریع‌تری را برای کسب‌وکار شما به ارمغان می‌آورد.

اگر برای تبلیغ کسب‌وکار خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید از خدمات آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن استفاده کنید.

۵/۵ | (۶ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.