هوش مصنوعی گوگل بارد چیست؟ + آموزش ثبت‌نام و ساخت اکانت در Google Bard

راهنمای جامع شناخت هوش مصنوعی گوگل بارد و ثبت‌نام در آن

اکثر افراد مشغول در حوزۀ تولید محتوا وقتی برای اولین بار اسم هوش مصنوعی گوگل را شنیدند، نگران شغل خود شدند و فکر کردند که این ابزار به‌زودی جای آن‌ها را می‌گیرد. اما درحقیقت، این افراد باید بدانند که هوش مصنوعی گوگل بارد به‌جای گرفتن جای آن‌ها، همراه آن‌ها می‌شود تا کار خود را سریع‌تر و بهتر انجام دهند.

در این مطلب از وی‌پدیا قرار است نحوۀ ثبت نام هوش مصنوعی گوگل را با شما به اشتراک بگذاریم و برایتان بگوییم که چطور در این سایت یک حساب بسازید. در ادامه می‌گوییم که غیر از تولیدکنندگان محتوا، دیگر چه کسانی می‌توانند از این ابزار استفاده کنند و در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد. درنهایت هم به سؤالاتی مانند پشتیبانی از زبان فارسی در گوگل بارد می‌پردازیم که این روزها ذهن اکثر افراد را به خود مشغول کرده ‌است.

گوگل بارد چیست؟

اخیرا شرکت گوگل به‌طور آزمایشی رباتی برای چت‌کردن تولید کرده ‌است (Exprimental Conversational AI Service) که در آن، شما با هوش مصنوعی گفت‌وگو می‌کنید. گوگل این کار را با استفاده از شبکۀ عصبی Brain و یادگیری عمیق انجام داده ‌است و از مدل زبانی La MDA استفاده کرده ‌است.

این سرویس جدید را می‌توان همان Google Associate در نظر گرفت که حالا مهارت‌های خود را ارتقا داده ‌است و کارهای بیشتر و پیچیده‌تری نسبت به گذشته انجام می‌دهد. چت با هوش مصنوعی گوگل بارد برای کارهای مختلفی که به جست‌وجوی چندوجهی نیاز دارند، گزینه‌ای عالی به حساب می‌آید. برای مثال، اگر از کال تو اکشن تکراری برای محتواهای خود خسته شده‌اید، می‌توانید به سراغ این افزونه رفته و ایده‌های جدیدی بگیرید.

هر سؤالی مانند راه‌های کسب درآمد از اینترنت را که از این ربات گفت‌وگومحور بپرسید، پاسخ خود را از میان تمام داده‌های موجود در سطح اینترنت استخراج می‌کند. در ابتدا این اکستنشن تنها در چند کشور محدود قابل‌استفاده بود، اما اخیراً از حدود ۱۸۰ کشور مختلف می‌توان به آن دسترسی داشت.

آموزش ثبت‌نام و ساخت اکانت در گوگل بارد

بهتر است بدون ازدست‌دادن زمان، به سراغ ثبت‌نام هوش مصنوعی گوگل بارد بروید و کار با آن را شروع کنید. اولین چیزی که برای ساختن اکانت در گوگل بارد نیاز دارید، حساب کاربری جیمیل (Gmail) است. اگر حساب جیمیل ندارید، آن را بسازید و به سراغ سایت گوگل بارد بروید.

ورود به این سایت با IP ایران ممکن نیست. برای اینکه هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید، از IP غیرایرانی استفاده کنید تا DNS خود را تغییر دهید. سپس، ادامۀ مراحل را برای واردشدن به صفحۀ چت با گوگل بارد طی کنید.

 1. روی گزینۀ Sign in که در قسمت بالای سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید و وارد شوید؛
 2. آدرس جیمیل خود را به همراه رمز خود وارد و تأیید کنید؛
 3. گزینهٔ Try Bard را بزنید؛
 4. شرایط و ضوابطی را که عنوان‌ کرده ‌است، با کیلیک رو گزینهٔ I Agree، تأیید کنید؛
 5. حالا وارد صفحۀ چت با گوگل بارد می‌شوید و می‌توانید سؤالات خود را در قسمت Enter a prompt here بنویسید.

هوش مصنوعی گوگل بارد چگونه کار می‌کند؟

هوش مصنوعی گوگل بارد یک ربات با محوریت چت (ChatBot) است؛ یعنی شما سؤال یا توضیحات خود را دربارۀ موضوعات مختلف مانند کپی رایتینگ، در قسمت مشخص‌شده می‌نویسید و سپس با زدن گزینۀ Submit در گوشۀ سمت راست، جواب شما آماده می‌شود و در صفحه به نمایش درمی‌آید.

در حالت دوم، میکروفونی هم در کنار Submit قرار دارد که می‌توانید سؤالتان را به‌صورت صوتی از این افزونه بپرسید. سعی کنید به‌آرامی و واضح صحبت کنید تا گوگل متوجه منظورتان شود.

اگر می‌خواهید بدانید قبلاً چه سؤالاتی از گوگل بارد پرسیده‌اید، به سراغ Bard Activity بروید. در این بخش، اطلاعاتی را که قبلاً خواسته‌اید، به شما نمایش داده می‌شود و لازم نیست دوباره سؤالاتتان را به یاد بیاورید و از آن بپرسید.

گزینه‌ٔ View Other Drafts هم بخش دیگری است که سایر جواب‌ها را در اختیارتان می‌گذارد. اگر به پاسخی که گرفتید شک دارید، نگاهی هم به این بخش بیندازید و سؤالتان را از جنبه‌های دیگر هم ببینید؛ شاید آن سؤالات جامع‌تر باشند و دقیقاً همانی را بیان کنند که منظور شماست.

اگر بخش Extentions را فعال کنید، بعضی از افزونه‌های گوگل هم به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید بدون گشتن در داخل آن‌ها، درخواستتان را در همین‌جا و با کمترین تلاش به‌ دست آورید. ۵ افزونه زیر در این بخش فعال هستند:

 1. YouTube
 2. Google Maps
 3. Google Hotels
 4. Google Flights
 5. Google Workspace

چه کارهایی با گوگل بارد می‌توان کرد؟

حالا که می‌دانید هوش مصنوعی گوگل چیست و چطور می‌توان در آن حساب ساخت، در ادامه این سؤال ممکن است برایتان پیش بیاید که برای چه کارهایی باید به سراغ این اکستنشن گوگل بروید. این افزونه در موارد زیر همراه خوبی برای شما به حساب می‌آید:

 • یادآوری اعلان‌ها
 • کد‌نویسی و رفع باگ‌ها
 • سئو و بهینه‌سازی سایت
 • دریافت اخبار مختلف روز
 • اطلاع از وضعیت آب‌وهوا
 • تولید محتوا و ترجمۀ مطالب
 • جواب‌دادن به سؤالات مختلف
 • برنامه‌ریزی برای کارهای مختلف اعلان‌شده به آن

چه کسانی از هوش مصنوعی گوگل بارد می‌توانند استفاده کنند؟

دسترسی افراد به هوش مصنوعی گوگل محدودیت خاصی ندارد و همۀ افراد با هر سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه‌براین، گوگل بارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که سن پایینی دارند و کنجکاو هستند که از دیگران بیشتر و بهتر بدانند. فقط باید بدانید که برای ساخت اکانت در هوش مصنوعی گوگل، باید حداقل ۱۸ سال داشته ‌باشید.

هوش مصنوعی گوگل بارد به افراد فعال در حوزۀ تولید محتوا برای انجام کارهایی مانند ساخت استراتژی فروش، به افراد درگیر کدنویسی برای تست و اصلاح کدها، یا کسانی که سایتی دارند و می‌خواهند آن را سئو کنند، نکات و جزئیات خوبی برای درست‌پیش‌بردن کارها ارائه می‌دهد.

آیا گوگل بارد رایگان است؟

بله، خبر خوش این است که ثبت‌نام و چت با هوش مصنوعی گوگل بارد رایگان است و بدون هیچ محدودیتی می‌توانید سؤالات خود را از آن بپرسید.

چگونه از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟

اگر یک سؤال کلی از هوش مصنوعی گوگل بارد بپرسید، مطمئن باشید آن هم به شما به همان شکل کلی پاسخ می‌دهد و هیچ جزئیاتی را در اختیارتان نمی‌گذارد.

هنگام کار با این ابزار، هنر درست‌سؤال‌پرسیدن درمورد موضوعات مختلف، اهمیت فراوانی پیدا می‌کند که نباید آن را نادیده بگیرید. سؤالات خود را با جزئیات کامل و به‌شکل تخصصی بپرسید و کیفیت آن را بالا نگه دارید. به‌علاوه، عنوان کنید که هدف شما از این سؤال چیست و قرار است به چه مخاطبی جواب دهد.

آیا هوش مصنوعی گوگل بارد زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند؟

چت با هوش مصنوعی گوگل به زبان فارسی هم ممکن است. بهتر است بگوییم گوگل بارد قادر است به ۴۰ زبان زندۀ دنیا به سؤالات افراد پاسخ دهد که زبان رسمی کشور ما هم یکی از آن‌ها است؛ اما همیشه این نگرانی بزرگ وجود دارد که تولید محتوا با هوش مصنوعی گوگل به زبان فارسی درست نیست و باید آن را عوض کرد. به همین دلیل، اعتمادکردن به محتوایی که ربات‌ها به زبان فارسی می‌نویسند سخت است و ممکن است نگران شوید محتوایی که تولید می‌کند، نامناسب باشد. برای اینکه بی‌اعتمادی شما از بین برود، حتماً از منابع انگلیسی هم کمک بگیرید.

تفاوت گوگل بارد با ChatGPT

بهتر است در ابتدا از شباهت هوش مصنوعی گوگل بارد با چت جی‌پی‌تی صحبت کنیم. هردو، ربات‌های چت‌محوری هستند که به‌صورت متنی با افراد تعامل برقرار می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند مانند انسان‌ها به سؤالات و درخواست‌های افراد پاسخ دهند تا این صحبت‌ها حالت گفت‌وگومحور داشته ‌باشند.

درمقابل این شباهت و هم‌سطح‌بودن، هوش مصنوعی گوگل با چت جی‌پی‌تی چندین تفاوت هم دارد. با دانستن ۵ تفاوت هوش مصنوعی گوگل بارد با ChatGPT می‌توانید چت‌بات مناسب با خواسته‌های خود را از میانشان انتخاب و استفاده کنید.

 1. داشتن برنامۀ اختصاصی: در ایالات‌متحدۀ امریکا، ChatGPT برنامه‌ای رسمی برای IOS ارائه کرده‌ است؛ اما قرار است که این کار را برای اندروید هم انجام داده و هر دو را در اختیار تمام جهان قرار دهد. درمقابل، گوگل بارد هیچ برنامۀ رسمی‌ای ندارد و یک اکستنشن گوگل به حساب می‌آید و شما باید از طریق آن، دنبال سؤالات خود بگردید.
 2. قدرت انجام برنامه‌نویسی: چت جی‌پی‌تی گزینه‌ای عالی برای گفت‌وگو و تولید محتواست؛ اما گوگل بارد در کنار این کار، امکان کدنویسی و رفع باگ‌های آن را هم در اختیارتان می‌گذارد. درکل، بارد جواب‌های بهتری به سؤالات منطقی شما می‌دهد.
 3. حوزه‌های قابل ‌درخواست: گوگل بارد به‌صورت تخصصی در تمام حوزه‌ها، مطالب روان و منطقی را در اختیارتان می‌گذارد و با خیال راحتی می‌توانید به آن اعتماد کنید، اما در چت جی‌پی‌تی ماجرا متفاوت است و این ربات در تلاش است که سؤالات شما را به‌شکل عمومی پاسخ دهد؛ بنابراین گزینۀ مناسبی برای جواب‌دادن به سؤالات تخصصی و حساس نیست.
 4. محدودیت استفاده: برای استفاده از گوگل بارد فقط باید از طریق گوگل اقدام کنید، در‌صورتی‌که چت جی‌پی‌تی در بیشتر پلتفرم‌ها حضور دارد و می‌توانید سؤالاتتان را بدون محدودیت از آن بپرسید.
 5. پشتیبانی از زبان‌های مختلف: محدودیتی که گوگل بارد دارد، در زبان آن است. این اکستنشن حدود ۴۰ زبان کمتر از چت جی‌پی‌تی می‌داند و در فهمیدن زبان‌های کره‌ای و ژاپنی دچار اشکال می‌شود. اما ChatGPT تا حدود زیادی قادر است گویش‌های محلی را هم درک کند.

آیا پاسخ‌های هوش مصنوعی گوگل دقیق است؟

توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی گوگل بارد تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند که به سؤالات و چالش‌هایی که افراد با آن روبه‌رو می‌شوند، پاسخ‌های درستی دهند. اما آن‌ها هشداری هم دربارۀ جواب‌های اشتباه داده‌اند و عنوان کرده‌اند که ممکن است پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید، توهین‌آمیز یا نادرست باشد. (البته بهتر است بدانید این افراد در دادن این جواب‌ها هیچ نقشی نداشته‌اند).

اما آن‌ها توصیه می‌کنند که برای موضوعات مختلف مانند حوزۀ پزشکی که ممکن است توصیه‌های خطرناکی به شما بدهند، به سراغ این افزونه نروید تا دچار خطا نشوید. به‌علاوه، از گزینۀ جست‌وجوی بیشتر در میان موتورهای جست‌وجو نیز استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری دربارۀ این موضوعات به دست بیاورید.

درنهایت…

در این مطلب گفتیم که هوش مصنوعی گوگل بارد چیست و به این موضوع اشاره کردیم که این اکستنشن می‌تواند یکی از انواع ابزار دیجیتال مارکتینگ مفید و ضروری برای کارتان به حساب بیاید.

همچنین، گفتیم که علاوه بر تولید محتوا با هوش مصنوعی گوگل بارد، دیگر چه کارهایی می‌توانید با این اکستنشن انجام دهید. ازآنجایی‌که این روزها چت‌بات دیگری هم با نام ChatGPT وجود دارد، به شباهت هوش مصنوعی گوگل با چت جی‌پی‌تی اشاره کردیم و از تفاوت‌های میانشان گفتیم.

اگر شما نیز از این اکستنشن استفاده کرده‌اید، برایمان بگویید در کدام حوزه فعال هستید و تا چه اندازه از عملکرد آن راضی بوده‌اید.

منابع

Zapier

Zdnet

Techtarget

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.