چگونه یک پایگاه دادۀ بازاریابی ایمیلی از مشتریان باکیفیت ایجاد کنیم و آن را پرورش دهیم؟

ایجاد یک پایگاه دادۀ ایمیل کارآمد به‌منظور آماده‌نگه‌داشتن مشتریان احتمالی برای خرید، ضروری است. درواقع، براساس «گزارش وضعیت بازاریابی ۲۰۱۵» که توسط Marketing Cloud تهیه شده است، یک‌پنجم از بازاریابان می‌گویند که منبع درآمد اصلی کسب‌و‌کار آن‌ها مستقیماً با سازوکار ایمیل مرتبط است.

در ادامه به شما نشان می‌دهم که چگونه یک پایگاه دادۀ ایمیل کارآمد بسازید و چند نکتۀ کلیدی درمورد نحوۀ دسته‌بندی و هدف‌گذاری مؤثر لیست ایمیل‌های مشتریانتان به شما خواهم گفت. پس، به‌منظور کشف چگونگی به‌حداکثر‌رساندن نرخ بازشدن ایمیل‌ها (Open Rate) و میزان اقبال مصرف‌کننده برای خرید محصول و همچنین اطمینان از ماندگاری پیام برند خود در ذهن مشتریانتان، ادامۀ مطلب را بخوانید.

۳ مزیت بزرگ بازاریابی ایمیلی

در گزارشی که اخیراً توسط Adestra ارائه شده است، بازاریابی ایمیلی به‌عنوان بهترین کانال بازاریابی از لحاظ ROI (نرخ بازگشت سرمایه) رتبه‌بندی شده است و ۶۸درصد از شرکت‌ها آن را «خوب» یا «عالی» ارزیابی کرده‌اند.

بازاریابی ایمیلی یک تکنیک بازاریابی مقرون‌به‌صرفه و دردسترس است که فارغ از بودجۀ صرف‌شده، بازدهی و درآمد واقعی را برای کسب‌و‌کارها به ارمغان می‌آورد. همچنین، روشی عالی و قدرتمند است برای باخبرنگه‌داشتن خریداران از قضایا و پیشنهادهای جدید فروش ویژه و نیز درگیر‌نگه‌داشتن مشتریان بالقوه و پیگیریِ بسیار آسانِ نتایج.

۱) یک ارائه‌دهندۀ ایمیل انتخاب کنید

ابتدا یک ارائه‌دهندۀ ایمیل انتخاب کنید تا به شما در ساختن لیست‌ها و ایجاد و پیگیری کمپین‌هایتان کمک کند. یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های ایمیل MailChimp است، به دلیل عملکرد کاربرپسند و قالب‌های زیبایی که طراحی کرده است. سایر گزینه‌های کارآمد ارائه‌دهندۀ ایمیل عبارت‌اند از Campaign Monitor، Exact Target و Constant Contact.

برای آشنایی بیشتر با MailChimp این مطلب را بخوانید: نگاهی به میل‌چیمپ

۲) یک لیست از خریداران و مشتریان بالقوۀ باکیفیت بسازید

پلتفرم‌های ارائه‌دهندۀ ایمیل، ابزارهایی برای ایجاد پایگاه دادۀ بازاریابی ایمیلی هستند. با‌این‌حال، برای ایجاد فهرستی از خریداران و مشتریان بالقوۀ باکیفیت، باید هنر تشخیص قصد و نیت مشتریانتان را داشته باشید. بهترین کار این است که جزئیات کاربرانی را که به نظر می‌رسد واقعاً به برند، محصول/خدمات یا محتوای شما علاقه‌مندند، ثبت کنید.

می‌توانید به‌منظور تشویق خوانندگان خود جهت ثبت‌نام در خبرنامه‌تان، یک فراخوان به اقدام در بلاگتان قرار دهید. برای مثال، زمانی که ما این کار را برای بلاگ خود انجام دادیم، رشد خوانندگان خبرنامۀ ما در یک ماه ۳۰درصد افزایش یافت.

مثال: دعوت به اقدام مشترکان خبرنامه در بلاگ Digital Marketing Institute

دعوت به اقدام مشترکان خبرنامه در بلاگ Digital Marketing Instituteهمچنین، می‌توانید در فرایند تسویه‌حساب، یک کادر ثبت ایمیل بگنجانید، یک فرم تماس را در صفحات محصول خود اضافه کنید و یک بنر ایجاد کنید که به کاربران امکان ثبت‌نام در پیشنهادهای فروش ویژه یا فروش با تحفیف را بدهد. فارغ از اینکه چه روشی را انتخاب می‌کنید، آنچه ضرورت دارد این است که ارزش ارائه‌شده توسط خود را، به‌نحوی با خریداران و مشتریان بالقوه در میان بگذارید.

۳) فهرست خود را به‌طور مؤثری دسته‌بندی و هدف‌گذاری کنید

همۀ مشتریان شما یکسان نیستند و بنابراین نباید پیام‌های مشابهی دریافت کنند. دسته‌بندی‌کردن، به‌منظور افزودن زمینه برای انواع مختلف مشتریان شماست، تا از این‌ موضوع اطمینان حاصل کنید که مشتریانتان پیامی را دریافت می‌کنند که مرتبط با آن‌ها در همان نقطه‌ای است که برای سفر خریدشان منطقی به نظر می‌رسد.

سپس می‌توانید پیام‌های سفارشی و شخصی‌سازی‌‌شده ایجاد کنید که به مشکلات خاص مشتریان شما پاسخ می‌دهد و در‌عین‌حال به خواسته‌ها، نیازها و امیال آن‌ها می‌پردازد. دو روش مؤثر برای دسته‌بندی فهرست مشتریان بالقوه، پاسخ‌دادن به این پرسش‌هاست:

  1. آن‌ها کیستند؟
  2. آن‌ها چه کاری انجام داده‌اند؟

«آن‌ها کیستند» به ویژگی‌های جمعیت‌شناسی مشتریان بالقوه مانند سن، جنسیت، درآمد و موقعیت مکانی اشاره دارد. «آنچه انجام داده‌اند»، به اقداماتی که آن‌ها در سایت شما انجام داده‌اند اشاره دارد. برای مثال، یک مشتری بالقوه ممکن است یک بروشور را دانلود کرده باشد، در‌حالی‌که فرد دیگری ممکن است پیشنهاد خرید خاصی را انتخاب کرده باشد.

هر ارائه‌دهندۀ خدمات بازاریابی ایمیلی مناسب، به شما این امکان را می‌دهد که لیست خود را به‌راحتی دسته‌بندی و کمپین‌های خود را خودکار کنید، تا در زمان انتخابی شما‌، برای انواع مختلف مشتریانتان ارسال شوند.

۴.۸/۵ | (۱۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.