📧 چطور کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را رصد کنیم و بهبود ببخشیم؟

حالا که در استفاده از ابزارهای برتر اتوماسیون بازاریابی ایمیلی و ساخت دیتابیس بازاریابی ایمیلی به درجۀ استادی رسیدید، وقت آن رسیده است تا بهترین راه‌ها برای ردیابی و اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را یاد بگیرید. ردیابی مناسب سنجه‌های ایمیلی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام تاکتیک‌ها برای کسب‌وکارتان بهتر جواب می‌دهد و کدام استراتژی‌ها آورده‌ای برای شما ندارد و ممکن است نیاز به تحلیل ‌و بررسی مجدد داشته باشد.

در این مطلب از وی‌پدیا (مجلۀ صباویژن) چهار سنجۀ مهم برای رصد و اندازه‌گیری کمپین‌های ایمیلی را به شما نشان می‌دهیم. همچنین توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید نتایج خود را برای ایجاد کمپین‌های ایمیلی الهام‌بخش تفسیر کنید و سرنخ‌های قوی‌تری را به ‌دست تیم فروشتان بدهید.

۴ سنجۀ مهم و نحوۀ تفسیر آن‌ها

۱) نرخ بازشدن ایمیل

نرخ بازکردن نشان‌دهندۀ این است که چه درصدی از مشترکان ایمیلتان را باز کرده‌اند. با رصد این موضوع در طول زمان، می‌توانید بفهمید که پایگاه مشترکان ایمیلی‌تان چقدر با بازاریابی ایمیلی شما درگیر شده‌اند.

روش‌های افزایش نرخ بازشدن ایمیل

موضوع ایمیل (Subject) مهم‌ترین پارامتری است که روی نرخ بازشدن ایمیل تاثیرگذار است؛ بنابراین اگر نرخ بازشدن ایمیل‌هایتان پایین است، شاید وقت آن رسیده باشد که برای استراتژی نوشتن موضوع ایمیل‌هایتان طرحی نو دراندازید و استراتژی دیگری بچینید.

موضوع یا سابجکت ایمیل باید قانع‌کننده، جذاب و در‌عین‌حال واضح، مختصر و دقیق باشد. همچنین می‌توانید تست تقسیم را امتحان کنید تا مشخص شود که کدام موضوع برای مخاطب هدفتان بهترین عملکرد را دارد. بازۀ مناسب نرخ بازشدن بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است.

۲) نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک نشان‌دهندۀ درصدی از مشترکان ایمیلی‌تان است که روی لینکی که در ایمیلتان وجود دارد، کلیک می‌کنند. اندازه‌گیری این سنجه به شما نشان می‌دهد که مشترکانتان چقدر با فراخوان‌های شما تعامل داشته‌اند.

برای افزایش نرخ کلیک چه کنیم؟

محتوای متقاعدکننده‌ای ایجاد کنید که مشترکانتان را به عمل و اقدام تشویق کند. به‌طور مثال، متن انکرتکست شما (متن حاوی لینک که با کلیک روی آن به صفحۀ بلاگ‌پست یا محصول هدایت می‌شوید) باید قانع‌کننده باشد و خوانندگان را ترغیب کند تا روی آن کلیک کنند.

همچنین مهم است که کال‌تواکشن‌های ایمیلتان چشم مخاطب را به‌سمت خودش جلب کند؛ بنابراین باید به فکر بولد و هایلایت کردن آن‌ها باشید. اگر همچنان این تاکتیک هم کارساز نبود، پیشنهادی را که به مخاطب می‌دهید دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که بیشترین ارزش ممکن را برای مخاطبان هدفتان تدارک دیده‌اید.

۳) نرخ لغو اشتراک

نرخ لغو اشتراک نشان می‌دهد چند درصد از گیرندگان ایمیل، اشتراک ایمیل‌های شما را لغو کرده‌اند. رصد این سنجه به شما این اجازه را می‌دهد تا ببینید بازاریابی ایمیلی شما در طول زمان چقدر با دغدغه‌های مخاطب همخوانی دارد و آیا باعث جذب او می‌شود یا خیر.

چطور نرخ لغو اشتراک را کاهش دهیم؟

این سنجه نشانۀ خوبی است که ببینید مشترکانتان چقدر روی محتوای شما حساب باز کرده‌اند. اگر نرخ لغو اشتراکتان بالاست، باید بررسی کنید که چطور می‌توانید با ایجاد ایمیل‌های مرتبط و مبتنی بر نیازها و خواسته‌های مخاطبان، توجه آن‌ها را جلب کنید. یا ممکن است محتوای شما کاردرست و حرفه‌ای باشد، ولی با ارسال ایمیل‌های زیاد، باعث آزار مشترکانتان می‌شوید؛ در این صورت بهتر است در بازۀ ارسال ایمیل‌هایتان تجدیدنظر کنید.

یک راه عالی برای کشف دلیل لغو اشتراک، طرح یک نظرسنجی با سؤال‌های کوتاه است، تا افرادی که دکمۀ لغو اشتراک را می‌زنند، به آن پاسخ دهند. پاسخ آن‌ها به این نظرسنجی همان راه‌حلی است که برای کاهش نرخ لغو اشتراک، به ‌دنبال آن می‌گردید.

۴) نرخ تبدیل

نرخ تبدیل، درصدی از افراد را نشان می‌دهد که از طریق ایمیل برای رسیدن به هدفی خاص اقدامی انجام داده‌اند (مثلاً فرمی را پر کردند). این سنجه، سنجه‌ای حیاتی است و میزان تأثیرگذاری شما را در متقاعدکردن مشترکان برای انجام اقدام‌های نهایی، که هدفتان از ارسال ایمیل (به‌طور مثال با استفاده از میلرلایت) بوده است، نشان می‌دهد.

برای افزایش نرخ تبدیل چه کنیم؟

برای بهبود نرخ تبدیل در ابتدا باید مطمئن شوید که مشترکان روی پیشنهادتان کلیک می‌کنند. برای این کار نیاز است نکته‌هایی را که در این مطلب گفتیم، به‌کار ببندید. دومین عاملی که بر نرخ تبدیل شما اثر می‌گذارد، طراحی و محتوای لندینگ پیجی است که مشترکان ایمیل به سمت آن‌ها هدایت می‌شوند.

برای مثال، اگر مشترکانتان را به‌سمت فرمی هدایت می‌کنید، توجه داشته باشید که آن فرم باید سریع و آسان پر شود و تا‌حد‌امکان دارای فیلدهای ضروری کمتری باشد. صفحه‌های فرود شما باید از نظر بصری جذاب باشد و باید چشم مشترک را به‌سمت هدفی که دوست دارید تکمیل کند، متمایل کند.

چگونه سنجه‌های مناسب می‌تواند به تیم فروشتان کمک کند؟

سنجه‌های ایمیل می‌تواند فرایند فروش را ساده‌تر کند؛ برای مثال، با درک و تفسیر سنجه‌های درست ایمیلی می‌توانید دست سرنخ‌های واجد شرایط بیشتری را در دست تیم فروشتان قرار دهید. با ارائۀ فهرستی از افرادی که پس از دریافت ایمیل، اقدام‌های خاصی را انجام داده‌اند، به تیم فروش برای تماسِ با ارزشمندترین سرنخ‌ها کمک شایانی می‌کنید.

مهم است که به تیم فروش خود بگویید چه کسی ایمیل را باز کرده است، چه کسی روی یک پیشنهاد کلیک کرده و چه کسی عملی مانند پرکردن یک فرم را انجام داده است.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.