🧰 ابزارگشایی: نگاهی به ماز (Moz)

برای کسب نتایج بهتر درزمینۀ (SEO) راه‌های زیادی وجود دارد که کسب‌وکارها می‌توانند به‌کار گیرند. با‌این‌حال، در برخی موارد، ابزارها و سرویس‌هایی وجود دارند که سرمایه‌گذاری و استفاده از آن‌ها می‌تواند نتایج بسیار ارزشمندتری را در مدت‌زمان کوتاه‌تر برای یک کسب‌وکار یا اشخاص مختلف به‌ همراه داشته باشد.

در این مطلب ابزارگشایی به ‌سراغ ماز (Moz) رفته‌ایم و به ۳ سؤال زیر پاسخ می‌دهیم:

ماز چیست؟

در سال ۲۰۰۴ ماز را به‌عنوان یک شرکت متمرکز بر سئو تأسیس کردند. فیشکین ماز را ایجاد کرد تا بتواند به کسب‌وکارها کمک کند تا سئو را به استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود اضافه کرده و با آن ادغام شوند. این شرکت اولین فعالیت‌های خود را در بلاگ SEOMoz آغاز کرد؛ جایی که کارشناسان مختلف ایدهها و تحقیق را به اشتراک می‌گذاشتند.

محبوبیت SEOMoz تا جایی افزایش یافت که این شرکت تصمیم گرفت وارد حوزۀ مشاوره شود و در سال ۲۰۱۳، به نام ماز (Moz) تغییر پیدا کرد تا بتواند با ارائۀ خدمات و ابزارهای سئو، به رشد کسب‌وکارها کمک کند. ماز در حال حاضر به‌عنوان ابزاری شناخته می‌شود که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا عملکرد سایت‌ خود را در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP) دنبال کرده و داده‌ها و نتایج خود را با سایت‌های رقیب مقایسه کنند.

این سرویس ابزارهای مفیدی دارد که به کاربران و بازاریابان کمک می‌کند تا کلمات کلیدی (Keyword) درستی را برای کسب‌وکارها انتخاب کنند. برخی از ابزارهای ماز مانند Link Explorer و حتیKeyword Explorer رایگان هستند، اما برای ردیابی کمپین‌های سئویی خود باید حساب Moz Pro این سرویس را خریداری کنید.

ماز نه‌تنها به عنوان یک ابزار کاربردی مناسب درزمینۀ سئو، بلکه به‌عنوان منبع کاملی برای بهبود مهارت‌های مختلف نیز شناخته می‌شود و به کاربران کمک می‌کند تا مهارتهای سئو خود را تقویت کنند. بخش‌های مختلف این سرویس که منابع آموزشی را شامل می‌شوند، عبارت‌اند از:

 1. مرکز یادگیری سئو (SEO Learning Centre)
 2. راهنمای مبتدیان برای سئو (The Beginners Guide to SEO)
 3. Help Hub

چطور ماز به بهینه‌سازی فرایند سئوی سایت کمک می‌کند؟

تمرکز روی استراتژی‌های سئو یکی از انتخاب‌های مناسب برای افزایش حضور آنلاین و بهبود بازاریابی دیجیتال به ‌شمار می‌آید و ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند روی فرایندهای سئو تأثیر بگذارند؛ ابزارهایی مانند (Google AnalyticsSEMRush و حتی Aherfs که هرکدام مزایای مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

با وجود اینکه یکی از ابزارهای حیاتی در دنیای دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی، گوگل آنالیتیکس است، اما پلتفرم‌های اختصاصی‌تری وجود دارند (به‌طور مثال هاتجر) که ویژگی‌های متمایز و ارزشمندی را شامل می‌شوند و استراتژی‌های سئو شما را ارتقا می‌دهند.

ماز یکی از آن پلتفرم‌هاست که رابط کاربری ساده‌ای را به خود اختصاص داده است، استفاده از آن آسان است و از طیف وسیعی از قابلیت‌ها بهره‌مند است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عملکرد سایت را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهید، سایت خود را در طول زمان با رقبای مختلف مقایسه کنید و برای استراتژی‌های آیندۀ خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

ماز چیست

 چه ابزارهایی در ماز وجود دارد؟

نسخۀ پرو ماز، ابزار سئویی همه‌جانبه به‌ شمار می‌آید که با نمایش سایت شما در صفحات اول موتورهای جست‌وجو، به دیده‌شدن سایت و کسب‌وکار شما کمک می‌کند. مدیریت کلمات کلیدی، ابزار خزندۀ سایت (Website Crawling)، تجزیه‌وتحلیل لینک، بهینه‌سازی صفحات وب و… ابزارهایی هستند که به‌عنوان راه‌حل‌‌های استراتژی‌های سئو، از سوی ماز در دسترس کاربران قرار می‌گیرند.

بیایید با جزئیاتی بیشتر به ۷ ابزار مهم این سرویس بپردازیم و آن‌ها را معرفی کنیم:

۱) ابزار جست‌وجوی کلمات کلیدی (Keyword Research)

یکی از مهم‌ترین مراحل در طراحی و اجرای استراتژی‌های سئو، تحقیق دربارۀ کلمات کلیدی مختلف است؛ حال تحقیقات دربارۀ کلمات کلیدی یعنی چه؟ یعنی تعادلی را میان تعداد دفعات جست‌وجوی یک کلمۀ کلیدی و میزان دشواری در رتبه‌بندی بیابید.

ابزار Keyword Explorer ماز میزان قابل توجهی از داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و درنهایت با محاسبۀ معیارهای مختلف، دید وسیعی را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد. در ادامه به ۷ کاربرد ابزار Keyword Explorer این پلتفرم اشاره می‌کنیم:

 • تجزیهوتحلیل کلمات کلیدی براساس میزان جست‌وجو: این ابزار با دقت بیش از ۹۵درصد به‌ شما کمک می‌کند تا بیابید که هر کلمۀ کلیدی به چه میزان جست‌وجو می‌شود یا به عبارت دیگر، حجم جست‌وجو (Search Volume) آن چقدر است.
 • ایجاد و ذخیرۀ لیست کلمات کلیدی: این ابزار به کلمات کلیدی امتیازدهی جامعی می‌دهد تا با استفاده از آن بتوان لیستی از کلمات کلیدی را براساس اولویت‌بندی‌های موضوعی در اختیار داشت، که به‌عنوان یک برنامه‌ریز کلمات کلیدی نیز شناخته می‌شود.
 • خروجی‌گرفتن از دادهها: ماز همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا پس از تحقیق دربارۀ کلمات کلیدی، لیستی غنی از داده‌ها را به‌شکل فایل‌های CSV و با فرمت مناسب، خروجی بگیرند و دانلود کنند.
 • پیشبینی برای کلمات کلیدی: ماز براساس معیارهای مختلف و با توجه به افزایش ترافیک و بازدید سایتتان، پیش‌بینی‌هایی برای استفاده از کلمات کلیدی خاص ارائه می‌دهد که می‌توانید روی آن‌ها تمرکز بیشتری داشته باشید.
 • بررسی دشواری کلمات کلیدی: امتیازدهی کلمات کلیدی در سرویس ماز به کسب‌وکارها این دید را می‌دهد که قرارگرفتن در جایگاه مناسب و رتبه‌بندی در صفحات موتورهای جست‌وجو برای یک کلمۀ کلیدی خاص، به چه میزان می‌تواند سخت یا‌ آسان باشد.
 • استراتژی سئوی جهانی: براساس پیشنهادها و امتیازدهی‌های ماز برای کلمات کلیدی مختلف، می‌توانید براساس کشورهای مختلف، استراتژی‌های سئوی بین‌المللی داشته باشید.
 • تجزیهوتحلیل کلمات کلیدی رقابتی: شما می‌توانید با ابزار ماز ببینید که سایت شما براساس چه کلمات کلیدی‌ای در صفحات موتورهای جست‌وجو رتبه‌بندی می‌شود و رقبای شما روی چه کلمات کلیدی‌ای تمرکز کر‌ده‌اند.

ابزار Keyword Explorer ماز، گردش کار شما را آسان می‌کند و نحوۀ کشف و اولویت‌بندی کلمات کلیدی مناسب را در زمان کم برای بازاریابان و کسب‌وکارها امکان‌پذیر می‌سازد و به آن‌‌ها می‌گوید که آیا یک کلمۀ کلیدی خاص ارزش دنبال‌کردن را دارد یا خیر.

این ابزار براساس داده‌های جست‌وجوی تازه‌ای که کمتر از ۲ هفته به ‌دست می‌آیند و به‌روز می‌شوند، به شما کمک می‌کند هزاران پیشنهاد و مقایسه‌ای از کلمات کلیدی مختلف را در اختیار داشته باشید، آن‌ها را مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار دهید و با درنظرگرفتن و تمرکز روی کلمات کلیدی خاص، رتبه‌بندی خوبی به دست آورید. شایان ذکر است که برای استفاده از این ابزار، نه‌تنها باید در سایت ماز ثبت‌نام کنید، بلکه نسخۀ رایگان این ابزار به ۱۰ جست‌وجوی کلمۀ کلیدی محدود می‌شود.

۲) ردیابی رتبه (Rank Tracking)

ابزار Rank Tracking ماز پرو به شما این امکان را می‌دهد تا عملکرد رتبه‌بندی هر سایتی را که می‌خواهید در زمانی واقعی و براساس کلمات کلیدی مختلف، مورد بررسی قرار دهید. ردیابی عملکرد کلمات کلیدی با استفاده از ابزار Rank Tracking شش کاربرد زیر را شامل می‌شود:

 • گزارشهای رتبهبندی ایجاد کنید: عملکرد سایت خود را براساس کلمات کلیدی مدنظرتان شناسایی و مشاهده کنید.
 • تحقیقات رقابتی: با استفاده از این ابزار می‌توانید ببینید که رقبای شما، براساس کلمات کلیدی مختلف، در چه رتبه‌ای قرار دارند.
 • کلمات کلیدی احتمالی را بررسی کنید: Rank Tracking به کاربران این امکان را می‌‌دهد تا کلمات کلیدی احتمالی‌ای را که می‌توانند با استفاده از آن‌ها رتبه‌بندی خوبی در موتورهای جست‌وجو داشته باشند، بیابند.
 • بررسی دادهها از موتورهای جست‌وجوی مختلف: می‌توانید داده‌‌هایی را از موتورهای جست‌وجوی مختلف مانند گوگل، یاهو و حتی بینگ دریافت کنید.
 • بررسی پیشرفت: هر بار که کلمۀ کلیدی یا یک لینک خاص را مورد بررسی قرار می‌دهید، ماز یک نمودار تاریخچه‌ای را به شما نمایش می‌دهد تا بتوانید پیشرفت و رشد کسب‌وکارتان را در طول زمان مشاهده کنید.
 • ردیابی کلمات کلیدیِ درازمدت: برخی کلمات کلیدی از عملکرد بسیار خوبی برخوردارند و رتبۀ بالایی را برای سایت شما فراهم می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از ماز، این کلمات را ذخیره و آن‌ها را برای استراتژی‌های بلندمدت‌ خود، بهینه‌تر کنید.

ابزار Rank Tracking نه‌تنها درزمینۀ بررسی عملکرد و رتبه‌بندی سایتتان به شما کمک می‌کند، بلکه با پیش‌بینی اینکه آیا یک کلمۀ کلیدی خاص، رشد ارگانیک را برای سایت شما به‌ همراه دارد یا خیر، بینش خوبی دربارۀ خواسته‌های مشتریان به شما می‌دهد.

۳) ابزار خزندۀ سایت (Website Crawling)

یکی از اساسی‌ترین چیزها در استراتژی‌های موفقِ سئو، سئوی فنی (Technical SEO) است که در آن، موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل به خزیدن سایت شما (که تحت عنوان فرایند Crawling نیز شناخته می‌شود) می‌پردازند، محتوای شما را ایندکس می‌کنند و آن را برای رتبه‌بندی و قرارگرفتن در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو آماده می‌کنند.

ماز پرو با استفاده از ابزار Website Crawling خود، سئوی فنی شما را پوشش می‌دهد و خطاها، لینک‌های ری‌دایرکت معیوب و حتی برچسب‌های عنوان (Title tags) از‌دست‌رفته را در دسترس شما قرار می‌دهد تا به‌ اصلاح آن‌ها بپردازید و با عیب‌های سایت خود بیشتر آشنا شوید.

رفع این خطاها می‌تواند کمک کند تا کسب‌وکارها رشد سریع‌تری در عملکرد سئو شاهد باشند. علاوه‌بر‌این، Website Crawling به کاربران این امکان را می‌‌دهد تا در زمان خود برای یافتن مشکلات سئوی فنی صرفه‌جویی کنند و با استفاده از منابع آموزشی بسیاری که ماز در اختیار آن‌ها قرار داده، به‌شکلی آسان به حل مشکلات سایت خود بپردازند.

ماز پرو سایت‌های بزرگ را به‌سرعت مورد بررسی قرار می‌دهد تا به پیگیری مسائل مختلف بپردازد، آن‌ها را با استفاده از نمودارهایی با خطوط رنگیِ مختلف تفکیک می‌کند و به کاربران و کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا فرایند بهبود سئوی فنی سایت خود را سرعت ببخشند.

۴) بهینه‌سازی سئوی داخلی (On-Page Optimization)

برای یک بازدیدکننده مهم است که بداند:

 • صفحه‌ای که به آن وارد می‌شود چیست و متعلق به چه کسب‌وکاری است؟
 • اطلاعات لازم تا چه اندازه در دسترس او قرار دارد؟

این موضوع باعث می‌شود سایت شما به‌عنوان صفحه‌ای شناخته شود که نیازهای مشتریان بالقوه و کاربران را به‌خوبی برآورده می‌کند، که معیاری مهم برای رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو به‌ شمار می‌آید. ابزار On-Page Optimization به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا سئوی داخلی خود را بهینه‌سازی کنند و ۳ کاربرد مهم را در بر می‌گیرد:

 • دریافت راهنمایی گامبهگام: لیستی از توصیه‌های مختلف و مراحل بهینه‌سازی سئوی داخلی از سوی ماز در اختیار کاربران و کسب‌وکارها قرار می‌گیرد.
 • شناسایی راهحلهایی برای بهبود: ماز به صفحات شما براساس معیارهایی مانند کلمات کلیدی مدنظرتان، امتیازی برای سئوی داخلی می‌دهد و شما با مرتب‌سازی این امتیازها می‌توانید بیابید که از کدام صفحات باید شروع کنید و کدام صفحات را باید بهبود ببخشید.
 • پیشنهادهای محتوایی: کسب‌وکارها و کاربران همچنین می‌توانند از لیستی از کلمات کلیدی مرتبط که در بررسی‌های سایت‌های برتر یافت شده، استفاده کنند تا با تولید محتوا حول محور آن کلمات کلیدی، رتبۀ سایت خود را در موتورهای جست‌وجوی مختلف بهبود ببخشند.

به‌طور کلی و جدا از ابزار شگفت‌انگیز ماز، تلاش برای بهبود سئوی داخلی می‌تواند نتایج و ترافیک شگفت‌انگیزی را برای سایت شما به‌ همراه داشته باشد.

۵) ابزار تحقیق لینک (Link Research)

ابزار Link Research ماز پرو به بازاریابان و کاربران یک دید کلی نسبت به بک‌لینک‌های سایت (‌Backlinks) می‌دهد تا بدانند که در کجا باید لینک‌های ورودی خود را بهبود ببخشند. در ادامه به شش ویژگی این ابزار اشاره می‌کنیم:

 • بررسی لینکهای سایت: با بررسی و نظارت روی لینک‌های ورودی، ببینید که چرا سایت شما رتبۀ خاصی را در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو دریافت کرده است.
 • تحقیق دربارۀ بکلینکرقبا: با تحقیق دربارۀ بک‌لینک رقبای خود، می‌توانید ببینید که آن‌ها به چه شکلی لینک‌های ورودی برای سایت‌ خود به دست می‌آورند.
 • لینکهای شکسته به سایت خود را پیدا کنید: کیفیت لینک‌های ورودی شما نقشی مهم روی سئو ایفا می‌کند. با پیداکردن لینک‌های شکسته‌ای که درنهایت به سایت شما می‌رسد، می‌توانید کیفیت لینک‌دهی سایت خود را بهبود ببخشید.
 • کشف فرصتهای لینکسازی: با استفاده از ابزار Link Intersect دریابید که سایت‌های رقیب از چه سایت‌‌های دیگری، لینک ورودی دریافت می‌کنند.
 • بررسی بکلینکهای اسپم: با بررسی تعداد بک‌لینک‌های اسپم، می‌توانید تعداد آن‌ها را کاهش داده و به بهبود سیستم لینک‌دهی سایت خود بپردازید.
 • مشاهدۀ لینکهای جدید و حذفشده: شما می‌توانید ببینید که سایتتان از چه لینک‌هایی ورودی دریافت می‌کند. علاوه‌بر‌این، می‌توانید جدیدترین لینک‌های ورودی را براساس تاریخ مشاهده کنید.

مجموعه ابزارهای لینک‌سازی ماز نسبت‌به سایر ابزارهای دیگر این سرویس، فرایند پیچیده‌تری برای یادگیری را به‌ خود اختصاص می‌دهد؛ چراکه با توجه به معیارهای خاصی مانند اعتبار دامنه و صفحه (Domain and Page Authority) یا به اصطلاح دیگر سایت آتوریتی (Site Authority) توسعه یافته و به‌عبارتی، اعتبار دامنه و صفحات یک سایت را منعکس می‌کند.

۶) گزارش‌‌های سفارشی (Custom Report)

ماز پرو به کاربران و کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا گزارش‌های سفارشی‌شده‌ای را براساس رتبه‌بندی جست‌وجو، لینک‌ها و سایر معیارهای سئویی که روی سایت تأثیرگذار هستند، دریافت کنند. کاربران می‌توانند الگوهای گزارش را در داخل ماز تنظیم کنند و از نمودارهای پیش‌تولید‌شده‌ای برای دادن جلوه‌ای بصری به گزارش‌های خود استفاده کنند. درنهایت نیز می‌توانند مشخص کنند که گزارش‌ها به‌شکل هفتگی یا ماهانه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

۷) ابزارهای رایگان سئوی ماز

اگر به دنبال بهبود سئوی سایت خود هستید اما نمی‌خواهید هزینه‌ای پرداخت کنید، می‌توانید از ۶ ابزار رایگان ماز استفاده کنید که عبارت‌اند از:

 • ابزار Keyword Explorer: با استفاده از این ابزار، از پایگاه جست‌وجوی گسترده و جامع ماز برای کشف و اولویت‌بندی بهترین کلمات کلیدی برای به‌کارگرفتن در سایت‌تان استفاده کنید.
 • ابزار Link Explorer: با استفاده از این ابزار می‌توانید فرصت‌های جدیدی برای لینک‌سازی و تولید محتوا کشف کنید و سپس لینک‌های ساخته‌شده را با رقبای خود مقایسه کنید.
 • ابزار MozBar: هنگام بازدید از یک سایت، می‌توانید معیارهای جست‌وجوی آن سایت را در داخل مرورگر کروم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهید.
 • ابزار Online Presence Checker: با استفاده از این ابزار می‌توانید ببینید که کسب‌وکار شما در موتورهای جست‌وجوی محلی (Local Search engines) به چه شکلی به‌ نمایش گذاشته می‌شود.
 • ابزار Domain Analysis: می‌توانید با جست‌وجو در نوار ماز، معیارهای مختلف سئوی هر سایت مانند صفحات برتر یا کلمات کلیدی‌اش را مورد بررسی قرار دهید.
 • ابزار MozCast: این ابزار، گزارش روزانه‌ای از الگوریتم گوگل ارائه می‌دهد تا شما را نسبت به تغییرات این موتور جست‌وجو، به‌روز نگه دارد.

ابزارهای رایگان سئوی ماز برای کاربران و تازه‌واردان حوزۀ سئو بسیار مناسب است و توسعه و دردسترس‌بودن آن‌ها، ماز را نسبت به هدفی که از ابتدا داشته، یعنی دردسترس‌قرار‌دادن ابزارهای سئو برای رشد کسب‌وکارها در سرتاسر دنیا، وفادار نگه می‌دارد.

سخن آخر…

ابزارها و سرویس‌های بسیاری وجود دارند که ویژگی‌های بسیار زیادی برای بهبود سئوی سایتتان به شما ارائه می‌دهند و با توجه به اینکه در دنیای دیجیتال امروز، سئو امری حیاتی برای شناخته‌شدن کسب‌وکارتان به‌‌شکلی ارگانیک است، وجود و استفاده از این ابزارها نیز ناخودآگاه به امری حیاتی تبدیل می‌شود. تا زمانی که شما درزمینۀ سئو تخصص و مهارتی کافی داشته باشید و بتوانید از پس منحنی یادگیری این سرویس و نحوۀ استفاده از ابزارهای آن بربیایید، ماز می‌تواند ابزاری بسیار خوب تلقی شود.

به‌طور کلی، اگر از تازه‌واردان حوزۀ سئو به شمار می‌آیید، استفاده از ابزارهای سبک‌تر که رابط کاربری آسان‌تری را نیز به‌ خود اختصاص داده‌اند، می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد؛ ما ماز را به‌عنوان سرویسی مفید به اشخاص، کاربران و بازاریابانی معرفی می‌کنیم که تمام ویژگی‌های لازم را در یک سرویس می‌خواهند، می‌توانند هزینه‌های لازم، کافی و در برخی موارد گران را پرداخت کنند و تخصص کافی در استفاده از این ابزار را دارند.

ورود به ماز

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.