خطرات هوش مصنوعی در بازاریابی و مشاغل دیجیتال

آیا هوش مصنوعی جایگزین بازاریابان دیجیتال خواهد شد؟

بسیاری از مردم از رشد و گسترش هوش مصنوعی می‌ترسند، هرچند برخی هم از آن استقبال می‌کنند. اما از هر طرف که نگاه کنیم، هوش مصنوعی و پیشرفت تکنولوژی اجتناب‌ناپذیر است. دیجیتال مارکتینگ یکی از حوزه‌هایی است که خیلی سریع با پیشرفت تکنولوژی سازگار می‌شود. حرفه‌های بازاریابی دیجیتال از ابزارها و نرم‌افزارها برای خودکارسازی فرایندهای وقت‌گیر و تکراری خود استفاده می‌کنند.

بنابراین، آیا باید از تسلط هوش مصنوعی بر مشاغل بازاریابی دیجیتال بترسیم؟ یا آن را بپذیریم و از قابلیت‌های شگفت‌انگیزش برای بهبود بهره‌وری و ایجاد کمپین‌های بازاریابی موفق استفاده کنیم؟ در این مطلب از وی‌پدیا به این موضوع می‌پردازیم.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

هوش مصنوعی علم هوشمندساختن ماشین‌ها به‌منظور افزایش و ارتقای توانایی‌های انسان است. هوش مصنوعی (AI) از فناوری‌های مختلفی برای کار و فعال‌کردن اقدامات یا وظایف استفاده می‌کند. این فناوری‌ها شامل یادگیری ماشینی (Machine Learning)، یادگیری عمیق (Deep Learning)، تولید زبان طبیعی (Natural Language Generation) (NLG)، پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) (NLP) و تشخیص تصویر (Image Recognition) است.

سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به خود بیاموزند که عملکرد خود را در یک کار معین بهبود بخشند. این سیستم را انسان می‌سازد، به آن هدف می‌دهد و سیستم خود را برای رسیدن به آن هدف، با بهبود مکرر بهینه‌سازی می‌کند؛ زیرا این کار را براساس داده‌های تلاش‌های قبلی خود انجام می‌دهد.

این فرایند بسیار سریع‌تر از آزمون و خطای انسانی و در مقیاس مناسب انجام می‌شود و به هوش مصنوعی پتانسیل بهبود تصاعدی در مدت‌زمان کوتاه را می‌دهد. هوش مصنوعی به‌آرامی دارد به بخشی از بیشتر صنایع تبدیل می‌شود. در بازاریابی دیجیتال، هوش مصنوعی انجام مشاغلی مانند خودکارسازی داده‌کاوی، بهبود خدمات مشتری، بهینه‌سازی زنجیرۀ تأمین و ساده‌کردن وظایف را آغاز کرده است.

نمی‌توان انکار کرد که استفاده از هوش مصنوعی (AI) در صنایع مختلف موج ایجاد کرده است. برخی می‌گویند که این امر در نحوۀ بازاریابی و فروش نیز تغییرات اساسی ایجاد خواهد داد؛ ازجمله تغییر در نیاز به بازاریابان دیجیتال. کارشناسان صنایع مختلف می‌گویند این تغییر به‌طور کامل در ۵ تا ۱۰ سال آینده انجام خواهد شد. در همین حال، Kai-Fu Lee، مدیرعامل Sinovation Ventures، پیش‌بینی می‌کند که تا ۱۵ سال آینده حدود ۵۰٪ از مشاغل توسط هوش مصنوعی (AI) و اتوماسیون تصاحب خواهند شد.

مدیران ارشد فناوری که شورای فناوری فوربس را تشکیل می‌دهند، در تکمیل این ایده پیش‌بینی می‌کنند که ۱۳ شغل در سال ۲۰۳۰ خودکار می‌شوند. نظرسنجی PwC گزارش می‌دهد که ۳۷٪ از افراد نگران اخراج‌شدن از شغل خود به ‌دلیل رشد هوش مصنوعی هستند. طبعاً بازاریابان نیز از این امر مستثنی نیستند.

با همۀ این اوصاف، هنوز اطلاعات دقیق و کافی درمورد چگونگی تأثیر هوش مصنوعی بر مشاغل بازاریابی دیجیتال در سال‌های آینده، وجود ندارد. آنچه ما می‌دانیم این است که ابداع استراتژی‌های بازاریابی بهتر، همچنان نیازمند خلاقیت‌های انسانی است. در‌عین‌حال، استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی به‌آرامی در حال افزایش است.

دلیل این افزایش چیست؟

حجم داده‌های موجود، روزانه در حال افزایش است و یافتن راه‌هایی برای استخراج آن داده‌ها، تجزیه‌و‌تحلیل و اعمال آن در تبلیغات و بازاریابی، هوش مصنوعی را برای مدیران و صاحبان کسب‌وکارها جذاب‌تر می‌کند. هرچقدر که سازمان‌ها متخصصان علم داده و تحلیل بازار را به کار بگیرند، چیزی از جذابیت هوش مصنوعی و اتوماسیون بازاریابی کم نخواهد شد، بلکه بر آن خواهد افزود.

بنابراین، آیا هوش مصنوعی جایگزین بازاریابان دیجیتال خواهد شد؟ برای کشف پاسخ، ادامۀ متن را بخوانید.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

یکی از مزایای هوش مصنوعی، توانایی آن در خودکارسازی برخی وظایف یا مجموعه‌ای از وظایف مرتبط است. چنین اتوماسیونی دارای مزیت‌های آشکاری است؛ ازجمله ساده‌سازی فرایندها و اندازه‌گیری مؤثر نتایج با زمان و تلاش کمتر.

وقتی صحبت از اتوماسیون بازاریابی به میان می‌آید، این مزایا می‌توانند به‌سرعت حاصل شوند و کار شما را در آینده بهبود بخشند. اتوماسیون بازاریابی از قابلیت‌های سیستم‌ها، نرم‌افزارها و پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کند تا توانایی‌هایی را ایجاد کند که فراتر از توانایی‌های هریک از آن‌ها به‌تنهایی است.

یکی از سودمندترین نتایج این نوع اتوماسیون، توانایی جمع‌آوری و تحلیل داده‌هاست. با درگیرشدن هوش مصنوعی، الگوها را می‌توان سریع‌تر شناسایی کرد، که به پیش‌بینی‌های بیشتر برای کمک به برنامه‌ریزی بازاریابی منجر می‌شود. به‌طور کلی، اتوماسیون بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی بازاریابی خود را بهتر اجرا کنید، از کارکنان در مولدترین نقش‌ها استفاده کنید، و در زمان و منابع خود صرفه‌جویی کنید.

در گزارش اخیر Marketing AI ، حدود ۵۲٪ از سازمان‌ها و بازاریابان هوش مصنوعی را برای موفقیت تلاش‌های بازاریابی خود ضروری می‌دانند و ۴۱٪ از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که به ‌دلیل استفاده از هوش مصنوعی، به افزایش درآمد نیز دست یافته‌اند.

آیا هوش مصنوعی مشاغل بازاریابی دیجیتال را تصاحب خواهد کردخطرات هوش مصنوعی در مشاغل بازاریابی

اگر شما هم یک بازاریاب دیجیتال هستید، ممکن است نگران باشید که هوش مصنوعی به‌زودی جایگزین شما بشود و شغلتان را از دست بدهید. پاسخ کوتاه به نگرانی شما این است که «نه، نه هنوز، و شاید هرگز».

هرچند هوش مصنوعی بسیار قدرتمند و مفید است، برخی از شاغلان در صنعت بازاریابی دیجیتال به‌خوبی می‌دانند که این حوزه همچنان بر عناصر خلاقیت، نوآوری و اصالت در یافتن راه‌هایی برای ارتباط بهتر با مشتریان، متکی است. به‌ عبارت دیگر، بازاریابی دیجیتال هنوز به آن تماس انسانی نیاز دارد. این تماس انسانی، نیازمند داستان‌سرایی و احساسات است؛ دو چیز که هوش مصنوعی قادر به تسلط بر آن نیست.

درست است که برخی توانایی‌های انسان قابل جایگزینی نیست، اما درک و پذیرش این واقعیت که نقش شما در بازاریابی دیجیتال در طول زمان تغییر خواهد کرد، به نفعتان است. پس بهتر است برای تغییر آماده باشید و سعی کنید با پیش‌بینی روند، همیشه یک گام جلوتر باشید. امروزه هدف اکثر شرکت‌ها و بخش‌های بازاریابی، جایگزینی منابع انسانی به‌طور کلی نیست، بلکه تعیین چگونگی بهره‌مندی از هوش مصنوعی در استراتژی بازاریابی دیجیتال است.

بنابراین، به‌جای حذف همۀ مشاغل دیجیتال مارکتینگ، هوش مصنوعی این مشاغل را به تکامل مجبور می‌کند و از قدرت هوش مصنوعی برای توسعۀ تجربیات دیجیتال استفاده می‌کند. وجود هوش مصنوعی در بخش بازاریابی، شغل‌های بیشتری نسبت به گذشته ایجاد کرده است که نیاز به مهارت‌های جدید دارند. برای مثال، شرکت‌ها باید افرادی را استخدام کنند که برای هوش مصنوعی کدنویسی کنند یا افرادی که بتوانند ماشین‌های هوش مصنوعی را نگهداری کنند.

تنها زمانی هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین شغل یا موقعیتی در بخش بازاریابی شود که فرد از انطباق با تغییرات جدید در صنعت، امتناع ‌ورزد. یادگیری مهارت‌های مرتبط با هوش مصنوعی می‌تواند دانش افراد حرفه‌ای را بهبود بخشد و آن‌ها را به‌سرعت با تغییرات سازگار کند. همگام‌شدن با پیشرفت‌های فناوری، حرکت در مسیر رشد را برای شما به ارمغان می‌آورد، شما را برای تغییرات آماده می‌کند و به بهبود فروش شرکت شما کمک می‌کند.

قابلیت های هوش مصنوعی در بازاریابی

به‌طور کلی، هوش مصنوعی می‌تواند جنبه‌های مختلف کمپین‌های بازاریابی شما را بهبود بخشد و ساده کند. همچنین، می‌تواند تعداد اشتباهات را کاهش دهد و به شما کمک کند بهره‌وری بیشتری داشته باشید. چند کار ارزشمند خاص که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد، شامل موارد زیر است:

 • خودکارکردن وظایف و فرایندهای روتین و تکراری: هوش مصنوعی را می‌توان با هدف جایگزینی نسبی انسان‌ها در فعالیت‌های روزمره توسعه داد که با اتوماسیون وظایف و فرایندهای تکراری شروع می‌شود. نیازهای بازاریابی، مانند مدیریت محتوا، مدیریت تبلیغات کلیکی و پاسخ‌دادن به ایمیل‌های خاص، از آن جمله است.
 • جمع‌آوری و تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه‌داده‌های بزرگ: هوش مصنوعی می‌تواند با مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ دست‌و‌پنجه نرم کند که برای انسان دست‌و‌پاگیر و وقت‌گیرند. درنتیجه قادر است:
  • الگوها را سریع‌تر در میان مجموعه‌داده‌ها تشخیص دهد.
  • پیش‌بینی‌هایی را براساس الگوها و سایر خروجی‌ها ارائه دهد.
  • بینش‌های ارزشمندی درمورد پایگاه دادۀ مشتریانتان ارائه کند که به شما این امکان را می‌دهد تا کل تجربۀ دیجیتالی مخاطبان خود را براساس اولویت‌ها و نیازهای شناسایی‌شده تنظیم کنید.
  • رفتار آتی مشتری را با استفاده از داده‌های فعلی پیش‌بینی کند.
 • ایجاد دستیارهای دیجیتال: دستیارهای دیجیتال ازجمله چت‌بات‌ها می‌توانند دسترسی ۲۴ساعته را به مشتریان ارائه دهند. امروزه، اکثر دستیارهای دیجیتال با قابلیت‌های محدودی عرضه می‌شوند و مشتریان شما را با اسکریپت‌ها و گردش‌های کاری دست‌وپاگیر درگیر می‌کنند. با‌این‌حال، می‌توان آن‌ها را دارایی‌هایی در نظر گرفت که بازاریاب‌ها را ملزم به تجدیدنظر در نحوۀ طراحی استراتژی‌های تعامل دیجیتال با مشتری می‌کنند.
 • صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری: پیاده‌سازی هوش مصنوعی باعث صرفه‌جویی در وقت ارزشمند بخش بازاریابی می‌شود، که می‌تواند به بهره‌وری بالاتر منجر شود. با اتوماسیون هوش مصنوعی و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها، زمان و تلاش بازاریابان دیجیتال به‌سمت کارهای دشوارتر و همچنین کارهای خلاقانه‌تر هدایت می‌شود. این تغییر مسیر باعث افزایش کارایی و بهره‌وری می‌شود.
 • برنامه‌های آزمایشی و آزمایش قابلیت‌های هوش مصنوعی: شرکت‌ها به آزمایش هوش مصنوعی ادامه می‌دهند تا ببینند با راه‌اندازی برنامه‌های آزمایشی و آزمایش قابلیت‌های آن چه کاری می‌توان انجام داد. در حال حاضر، این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:
  • نوشتن آگهی تبلیغاتی؛
  • خرید تبلیغات دیجیتال؛
  • ایجاد تصویر ترکیبی از پرسونای خریدار؛
  • توسعۀ تبلیغات بنری و عناوین موضوع ایمیل؛
  • گردآوری مقالات خبری مبتنی بر داده برای افزایش تعداد این‌گونه مقالات در هفته.

حتی برخی برندها روی اینفلوئنسرهای مجازی با قابلیت هوش مصنوعی شرط‌بندی می‌کنند. پتانسیل‌های هیجان‌انگیز زیادی برای هوش مصنوعی در آینده وجود دارد، به شرطی که تصمیم بگیرید به آن به‌عنوان ابزاری سودمند نگاه کنید، نه ابزاری که شغل شما را از چنگتان درمی‌آورد.

چرا هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین متخصصان بازاریابی شود؟

دلایل متعددی را می‌توان برای پاسخ این سؤال برشمرد، اما مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 1. انسان‌ها متفکران خلاقی هستند: هیچ نوع فناوری امروزی ازجمله هوش مصنوعی، نمی‌تواند جایگزین توانایی انسان در خلاقیت و حل خلاقانۀ مشکلات شود. هوش مصنوعی به داده‌های ورودی و نتایجی که براساس آن داده‌ها رمزگشایی می‌کند، محدود است. هوش مصنوعی قادر نیست فیلم‌ها و عکس‌ها را ویرایش کند، منظره‌ای را نقاشی کند، موسیقی جدید بنویسد، ایده‌های تازه بدهد یا چیزی اختراع کند.
 2. انسان‌‌ها از توانایی تفکر نقادانه بهره‌مندند: هرچند هوش مصنوعی می‌تواند در جمع‌آوری داده‌ها و حتی تجزیه‌و‌تحلیل آن‌ها عالی عمل کند، اما برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی، نیازمند آن عنصر تفکر نقادانه است که تنها در اختیار انسان‌هاست. هوش مصنوعی می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما تصمیم‌گیرندۀ نهایی نیست.
 3. انسان‌ها هوش مصنوعی یا ماشین‌ها را برنامه‌ریزی می‌کنند: ماشین‌های هوش مصنوعی به برنامه‌نویسی برای کارهای خاص و همچنین به‌روزرسانی مداوم نیاز دارند. گاهی‌اوقات با تغییر نیازهای صنایع مختلف، سیستم‌های هوش مصنوعی نیاز به جایگزینی دارند. همۀ این کارها را فقط انسان می‌تواند انجام دهد.
 4. هوش مصنوعی از انتقال احساسات عاجز است: هوش مصنوعی توانایی انتقال احساسات را ندارد. درنتیجه، تبدیل احساسات به محتوای معناداری که مشتریان بتوانند در طول سفر مشتری خود با آن ارتباط برقرار کنند، از طریق هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست.
 5. هوش مصنوعی از برقراری ارتباطات انسانی عاجز است: از‌آنجایی‌که هوش مصنوعی فاقد احساسات است، نمی‌تواند ارتباطات واقعی انسانی برقرار کند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی محدود به کارهایی هستند که برای انجام آن برنامه‌ریزی شده‌اند. آن‌ها نمی‌توانند همدلی نشان دهند و قادر به درک و عمل به دغدغه‌های فرهنگی و اخلاقی نیستند.

چرا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین برخی مشاغل شود؟

قدرت اتوماسیون ممکن است جایگزین صاحبان مشاغل خلاقی مانند هنرمندان، نویسندگان، بازاریابان، مخترعان و دیگران نشود، اما قطعاً جایگزین مشاغل دیگر در بخش خدمات، انبارداری و صنایع خرده‌فروشی خواهد شد. اکنون از روبات‌ها برای جایگزینی انسان‌ها در کارهای تکراری و پیش‌پاافتاده استفاده می‌شود. سازمان‌ها به‌سرعت با اتوماسیون در کسب‌وکار خود سازگار می‌شوند؛ زیرا در یک دورۀ کوتاه، بازدهی بیشتری برایشان به ارمغان می‌آورد.

حتی در تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی می‌تواند به‌سرعت با هوش مصنوعی جایگزین شود، مگر اینکه به دانش بازاریابی دیجیتال مجهز باشید. هوش مصنوعی گران است، اما در مقایسه با استخدام یک فرد برای مدیریت یک کار معمولی، بازگشت سرمایۀ بیشتری دارد. در اینجا ۴ دلیل ارائه شده است که به شما می‌گوید چرا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین برخی مشاغل شود:

۱) درصد خطای کمتر

برخلاف انسان‌ها، هوش مصنوعی یا رایانه‌ها کمتر در معرض خطا هستند. با توجه به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های کدشده در سیستم خود، آن‌ها می‌توانند یک عمل را بدون سردرگمی و هرج‌ومرج انجام دهند. هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین کارهایی شود که به تایپ، رونویسی، کپی و چسباندن نیاز دارند.

۲) توانایی انجام انواع کارهای خطرناک

برخی مشاغل خطرناک‌اند. کسانی که در مشاغلی مانند معدن، کارخانه‌ها و… کار می‌کنند، در معرض خطر زیاد یا مرگ هستند. درنتیجه، کسب‌وکارها از هوش مصنوعی برای انجام کارهای خطرناک استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی، این فرایندها را کارآمد می‌کند و انسان را از آسیب در امان نگه می‌دارد. هوش مصنوعی در چنین سازمان‌هایی می‌تواند شامل توسعۀ محصول، بهینه‌سازی لجستیک و نگهداری و تعمیرات پیشگویانه باشد.

ربات‌ها برخلاف انسان می‌توانند در برابر سموم، بخارات، گرمای شدید و سایر تهدیدات مقاومت کنند. از‌این‌رو، شرکت‌ها کمتر با اتهامِ بی‌توجهی به حقوق کارگران مواجه خواهند شد.

۳) هوش مصنوعی خسته نمی‌شود

بهره‌وری و کارایی انسان‌ها به روحیۀ آن‌ها بستگی دارد. اگر کمبود خواب، خستگی یا استرس داشته باشند، بر عملکرد کاری آن‌ها تأثیر می‌گذارد. برعکس، ماشین‌ها احساسات پیچیدۀ انسانی را تجربه نمی‌کنند، پس مانند ما خسته نمی‌شوند. ماشین‌ها نیازی به استراحت یا خواب ندارند، بنابراین می‌توانند ۲۴ساعته کار کنند، مگر اینکه برق قطع شود یا مشکل فنی برایشان پیش بیاید.

۴) ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری بزرگی هستند

خرید ماشین‌های هوش مصنوعی گران است، اما در درازمدت هزینۀ زیادی را به مجموعه تحمیل نمی‌کنند، به‌جز برخی هزینه‌های برق و تعمیر و نگهداری. از سوی دیگر، انسان‌ها به آموزش و همچنین جبران خسارت، حقوق و پاداش نیاز دارند. به دلیل اینکه هوش مصنوعی بهره‌وری و بازگشت سرمایه را برای شرکت‌ها افزایش می‌دهد، سازمان‌های بیشتری روی این شکل از فناوری سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

هوش مصنوعی چگونه صنعت بازاریابی دیجیتال را تغییر می‌دهد؟

استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال هیچ توقفی ندارد. درواقع، توسط چندین سازمان، مشاغل کوچک و حتی متخصصان پذیرفته شده است. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، هوش مصنوعی در مقایسه با سایر صنایع، جایگزین متخصصان بازاریابی دیجیتال نمی‌شود. هوش مصنوعی شغل بازاریابان دیجیتال را بهبود می‌بخشد و به آن‌ها در رفع نیازهای روزمره کمک می‌کند. در ادامه، به ۶ مورد از مهم‌ترین این تغییرات اشاره می‌کنیم:

 1. بهبود خدمات مشتری: چت‌بات‌ها رایج‌ترین کاربرد هوش مصنوعی هستند که برای برقراری ارتباط با مشتریان و ارائۀ خدمات ۲۴ساعته به آن‌ها استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند به پرسش‌های اساسی پاسخ دهند و تجربۀ خرید مشتریان را سفارشی کنند. اگرچه ‌ربات‌های چت نمی‌توانند به سؤالات پیچیده پاسخ دهند، اما می‌توانند کارهای تکراری و وقت‌گیر را مدیریت کنند.
 2. تبلیغات دیجیتال شخصی‌سازی‌شده: فیس‌بوک، گوگل و سایر نام‌های بزرگ، بهترین تجربه را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. این شرکت‌ها از هوش مصنوعی برای تولید تبلیغات شخصی‌سازی‌شده استفاده می‌کنند. آن‌ها اطلاعاتی مانند سن، جنسیت، مکان، علایق و موارد دیگر را جمع‌آوری می‌کنند. متخصصان بازاریابی از این داده‌ها برای کمک به ارائۀ تبلیغات مؤثر استفاده می‌کنند.
 3. جست‌وجوی صوتی: تعداد دستیارهای مجازی مجهز به هوش مصنوعی در حال افزایش است. ۵۸٪ از مشتریان از جست‌وجوی صوتی برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود از یک کسب‌وکار استفاده می‌کنند. رشد جست‌وجوی صوتی به دلیل پیشرفت یادگیری ماشینی و فناوری پردازش زبان طبیعی است. گوگل متوجه افزایش جست‌وجوهای صوتی انجام‌شده توسط کاربران شده است. بنابراین، پیاده‌سازی آن یکی از راه‌های بهینه‌سازی یک ‌سایت تجاری برای موتورهای جست‌وجو و افزایش رتبۀ سئو است.
 4. واقعیت افزوده و مجازی: واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، راه‌های جدیدی برای تجربۀ خرید آنلاین است. حتی قبل از همه‌گیری کرونا، برخی کسب‌وکارها از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در عملیات خود استفاده می‌کردند. این یک فناوری هوش مصنوعی قدرتمند است که متخصصان بازاریابی باید از آن به‌عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده کنند.
 5. پیشنهاد محتوای بازاریابی: با استفاده از هوش مصنوعی، متخصصان بازاریابی ناگزیر نیستند وقت خود را صرف تولید محتوایی کنند که برای مخاطب هدف آن‌ها جذاب نیست. با هوش مصنوعی، از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای تعیین محتوای موردعلاقۀ مخاطبان خود استفاده می‌کنند.
 6. استفاده در تحلیل‌ها و پیش‌بینی: با کمک یادگیری ماشینی، شواهد و الگوریتم‌های ریاضی، متخصصان بازاریابی دیجیتال می‌توانند داده‌ها را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها به‌عنوان مدل‌های پیش‌بینی‌کننده استفاده کنند. از این مدل‌ها می‌توان برای تعیین اینکه چه چیزی را باید تبلیغ کرد، کدام مشتری بالقوه می‌تواند مشتری باشد و تعیین قیمت برای مشتریان احتمالی استفاده کرد. فناوری هوش مصنوعی به حرفه‌ای‌ها در تعیین استراتژی‌های خود کمک می‌کند.

چه مشاغل بازاریابی‌ای ممکن است با فناوری‌های هوش مصنوعی خودکار شوندچه مشاغل بازاریابی‌ای ممکن است با فناوری‌های هوش مصنوعی خودکار شوند؟

براساس مطالعۀ موسسۀ جهانی مک‌کینزی (McKinsey Global Institute)، اتوماسیون ربات در سال ۲۰۳۰ باعث جابه‌جایی ۸۰۰میلیون شغل خواهد شد که بر یک‌پنجم نیروی کار جهانی تأثیر می‌گذارد. در‌حالی‌که کارشناسان معتقدند موقعیت‌های خدمات، انبارداری و خرده‌فروشی بیش از سایر مشاغل در معرض خطر جایگزینی با ماشین‌ها و الگوریتم‌ها هستند، حوزۀ بازاریابی نیز مطمئناً طعم این تغییر را خواهد چشید. با پیشرفت روزافزون فناوری‌های هوش مصنوعی، بسیاری از برندها این افزونه‌ها را برای یک گردش کار ساده در عملیات خود گنجانده‌اند. مهم‌ترین این کارها عبارت‌اند از:

تولید محتوا

در‌حالی‌که هنوز الگوریتمی برای جایگزینی نویسندگان و استراتژیست‌ها نوشته نشده است، چندین راه‌حل بازاریابی موجود در بازار می‌تواند جایگزین برخی از وظایف تولید محتوا و سرپرستی شود. Articoolo، Word AI و Wordsmith برخی از برنامه‌های اتوماسیون براساس تقاضای امروزی هستند. درمورد تولید محتوای بهینه‌تر برای موتورهای جست‌وجو، SEMRush و فهرست ابزارهای بازاریابی آن برای اکثر مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازاریابی ایمیلی

در عصر امروز، یافتن یک بازاریاب دیجیتال که هنوز یک برنامۀ ایمیل خودکار را امتحان نکرده باشد، تقریباً غیرممکن است. اکنون بیش از هر زمان دیگری از هوش مصنوعی برای اتوماسیون بازاریابی ایمیلی و مدیریت کمپین‌های ایمیل در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود.

ابزارهای خاص به داده‌های جمع‌آوری‌شده از مخاطبان دسترسی دارند، پیام‌های ارسالی به مخاطبان را شخصی‌سازی می‌کنند و از آن طریق، مشتریان بالقوه یا مشتریان تکرارشونده را در مسیر درست برای تجارت با برند خود قرار می‌دهند. ازجمله نرم‌افزارهای پرکاربرد برای این کار می‌توان به HubSpot، ActiveCampaign و Mailchimp اشاره کرد.

تبلیغات خودکار

اگر یک اسکرول سریع در فید فیس‌بوک یا لینکدین خود انجام دهید، به احتمال زیاد، ۱ یا ۲ تبلیغ را مشاهده خواهید کرد که ترغیبتان می‌کند روی آن کلیک کنید. چنین تجربه‌ای از جست‌وجوی مدیریت‌شده براساس مشخصات و نیازهای کاربر، کار اتوماسیون بازاریابی است.

امروزه، شرکت‌های بسیاری برای جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه‌وتحلیل و هدف‌گیری، به قدرت هوش مصنوعی متکی هستند. استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت مخاطب مانند Adext می‌تواند به شناسایی بهترین کانال و بهینه‌سازی تبلیغات فیس‌بوک و لینکدین براساس کاربر کمک کند.

SEM و PPC

در چند سال اخیر، ابزارهای اتوماسیون (SEM) و پرداخت به ازای کلیک (PPC) در بازار عرضه شده‌اند. اگرچه این سیستم‌ها هنوز کاملاً خودکار نشده‌اند، بازاریابان می‌توانند از طیف وسیعی از ویژگی‌های آن‌ها برای ردیابی عملکرد تلاش‌های بازاریابی آنلاین خود بهره ببرند و امکان تنظیمات بلادرنگ را برای بهینه‌سازی کمپین‌های خود فراهم کنند.

چگونه با وجود هوش مصنوعی در حرفۀ خود رشد کنید؟

همان‌طور که گفتیم، همۀ مشاغل بازاریابی دیجیتال با اضافه‌شدن هوش مصنوعی از بین نمی‌روند. ۵ کار اساسی وجود دارد که می‌توانید برای رشد در حرفۀ بازاریابی، به‌طور مداوم انجام دهید.

 • در پیگیری اخبار و روندهای هوش مصنوعی به‌روز باشید: با به‌روز ماندن درمورد آخرین اخبار و روندهای مربوط به هوش مصنوعی و نحوۀ استفاده از آن در بازاریابی، شروع کنید. فراموش نکنید که «دانش قدرت است و قدرت دانش است».
 • مجموعه‌مهارت‌های قابل جایگزینی را بشناسید: مجموعه‌مهارت‌هایی را بشناسید که در آینده با راه‌حل‌های هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد. این‌ها شامل آن دسته از کارهای روتین و تکراری است که وقت‌گیر و بیش از حد خسته‌کننده‌اند.
 • مهارت‌هایی را شناسایی کنید که توسط هوش مصنوعی قابل جایگزینی نیستند: به شناسایی مهارت‌های غیرتکراری، خلاقانه و دیگر مهارت‌هایی بپردازید که انتظار نمی‌رود هوش مصنوعی در حال حاضر یا در آینده آن‌ها را تصاحب کند. آیا از قبل در هریک از این موارد تخصص دارید؟ اگر چنین است، بیشتر و بیشتر روی آن‌ها تمرکز کنید.
 • همیشه آمادۀ سازگاری باشید: مرحلۀ بعدی، انطباق، انطباق و انطباق است. شما نمی‌توانید جلوی تغییرات را بگیرید، اما می‌توانید تعیین کنید که چگونه بر شما و پتانسیل شغلی شما تأثیر بگذارند.
 • همه‌فن‌حریف شوید: مجموعه‌مهارت‌های خود را به‌روز نگه دارید و مهم‌تر از همه، همه‌فن‌حریف شوید. به‌محض اینکه فناوری جدیدی در دسترس قرار می‌گیرد، آموزش ببینید و جدیدترین استراتژی‌ها را بیاموزید تا به شما کمک کند پیشرو باشید.

با نیاز مداوم و روزافزونی که امروزه به بازاریابان دیجیتال وجود دارد، شما از قبل می‌دانید که شغلتان برای شرکت‌های سراسر جهان ضروری است. هرچند ممکن است هوش مصنوعی را تهدیدی برای شغل مورد علاقۀ خود بدانید، می‌توانید در شغل خود رشد کنید و هم‌زمان آنچه را هوش مصنوعی ارائه می‌دهد، بپذیرید.

۵/۵ | (۱۶ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.