🧠 نقش NLP در بازاریابی دیجیتال چیست؟

پردازش زبان طبیعی چیست و چگونه کار می‌کند؟

پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) یا به اختصار NLP نوعی تکنولوژی است که به ماشین‌ها اجازه می‌دهد با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. درواقع ان‌ال‌پی نوعی هوش مصنوعی است که به دستیار مجازی، قدرت درک سؤالات شما و به گوگل، قدرت ارائۀ نتایج جست‌وجوهای شما را می‌دهد؛ حتی زمانی که عبارت‌هایی را به‌صورت اشتباه جست‌وجو می‌کنید.

اگر تا اینجا جذب این تکنولوژی خارق‌العاده شده‌اید، لازم است بدانید که این قدرت شگفت‌انگیز می‌تواند در دنیای بازاریابی دیجیتال هم نقش مهم و مؤثری را ایفا کند. در این مطلب از وی‌پدیا قصد دارم به نقش ان‌ال‌پی در بازاریابی دیجیتال بپردازم، پس همراه من باشید.

پردازش زبان طبیعی (NLP) چیست؟

پردازش زبان طبیعی چیزی است که به یک دستیار مجازی مانند سیری (Siri) این امکان را می‌دهد تا آهنگ مورد علاقۀ شما را با دستورتان پخش کند یا فقط با استفاده از صدای شما چراغ‌ها را خاموش کند. در دنیای امروز، از NLP برای سریع‌‌تر و لذت‌بخش‌تر‌شدن کارها برای کاربران استفاده می‌شود. NLP با کمک تکنولوژی می‌تواند زبان انسان را به اشکال مختلف درک کند.

NLP مفهوم جدیدی نیست؛ درواقع مطالعات اولیۀ آن در طول دهۀ ۱۹۵۰ انجام شد و به‌مرور به چیزی فراتر از یک شیوۀ جدید و هیجان‌انگیز برای ورود اطلاعات به کامپیوترها و سایر دستگاه‌های پیشرفته تبدیل شد. امروزه ان‌ال‌پی به ابزار بسیار ارزشمندی تبدیل شده است که نه‌تنها باعث می‌شود ماشین‌ها زبان انسان را بهتر بفهمند، بلکه اطلاعات دریافتی را نیز ارزیابی کنند.

این پیشرفت‌ها NLP را به عنصری ارزشمند برای بازاریابان دیجیتال و طیف گسترده‌ای از دیگر متخصصان بازاریابی تبدیل کرده است. به‌هر‌حال، هرچه اطلاعات بیشتری دربارۀ ترجیحات، علایق و عادات مخاطبان یک کسب‌وکار جمع‌آوری شود، فروش محصولات یا خدمات به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

تفاوت بین پردازش زبان طبیعی، هوش مصنوعی و ماشین‌لرنینگ چیست؟

این اصطلاحات مفاهیم منحصر‌به‌فردی را در دنیای هوش مصنوعی منتقل می‌کنند که در ادامه به تفاوت میان هریک می‌پردازم:

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

هوش مصنوعی طیف گسترده‌ای از تکنولوژی‌های مختلف را شامل می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا هوشمندی خود را از طریق حل مسئله نشان دهند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این قدرت را دارند که به ماشین‌ها کمک کنند تا در تصمیم‌گیری‌ها شرکت کنند. علاوه‌بر‌این، هوش مصنوعی توانایی مرتب‌سازی و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های درلحظه (Real-Time) را دارد.

ماشین‌لرنینگ

ماشین‌لرنینگ شاخه‌ای از هوش مصنوعی است که به ماشین‌ها اجازه می‌دهد تا به‌تدریج دقت خود را از طریق الگوریتم‌ها و داده‌های در حال تکامل بهبود بخشند. هدف از ماشین‌لرنینگ تقلید از فرایند یادگیری انسان‌ها، سازگاری مداوم برای بهبود، پیش‌بینی‌های هوشمندانه و کشف موارد مرتبط است.

پردازش زبان طبیعی

NLP یکی دیگر از شاخه‌های هوش مصنوعی است که به کامپیوترها در درک زبان انسان کمک می‌کند. یکی از وظایف اصلی NLP دریافت ورودی زبان گفتاری و تبدیل آن به قالب نوشتاری است. علاوه‌بر‌این، NLP را می‌توان برای پردازش ورودی‌های زبان نوشتاری مانند جست‌وجو در گوگل، استفاده کرد.

پردازش زبان طبیعی چگونه کار می‌کند؟

NLP با شکستن زبان ورودی به قطعات کوچک به‌ دست می‌آید که می‌توان آن‌ها را با استفاده از بردارسازی متن، پردازش و تجزیه‌و‌تحلیل کرد و سپس به شکل معناداری تبدیل کرد. درواقع بردارسازی متن، ورودی زبان را به چیزی تبدیل می‌کند که کامپیوتر بتواند آن را درک کند. سپس کامپیوتر از الگوریتم‌هایی برای شناسایی و پردازش قواعد زبان استفاده می‌کند.

آیا NLP در زندگی روزمره کاربرد دارد؟

پاسخ به این سؤال بله است. در دنیای دیجیتالی امروزی، NLP نقش مهمی در زندگی روزمرۀ بسیاری از افراد دارد. راحتی محضی که پردازش زبان طبیعی فراهم می‌کند، آن را به قدرتی همیشه‌حاضر در فناوری مدرن تبدیل کرده است. چه متوجه باشید و چه نباشید، NLP به احتمال زیاد در خانه، محل کار و خودروی شما وجود دارد و روزبه‌روز به بخش‌های مختلف زندگی راه پیدا می‌کند.

با‌این‌حال، وقتی صحبت از NLP در زندگی روزمره می‌شود، فقط نوک کوه یخ دیده می‌شود که دنیای گسترده‌ای در زیر آن نهفته است. آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که ایمیل‌های شما چگونه به‌صورت خودکار در فیلترهای مختلف طبقه‌بندی می‌شوند؟ NLP این قدرت را دارد که ایمیل‌های شما را تجزیه‌و‌تحلیل کند و تعیین کند که همۀ آن‌ها به کجا تعلق دارند.

مثال دیگر، متن پیش‌بینی‌کننده است که ممکن است هنگام نوشتن ایمیل یا پیام متنی ظاهر شود. توانایی کامپیوتر یا تلفن شما برای پیش‌بینی آنچه احتمالاً بعداً می‌گویید یا جست‌وجو می‌کنید، براساس ظرفیت آن برای پردازش و تجزیه‌و‌تحلیل ورودی‌های زبان در گذشته است. این تکنولوژی همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که به‌جای گوش‌دادن به پیام‌های صوتی، آن‌ها را بخوانند.

NLP چگونه در بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شودNLP چگونه در بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود؟

توانایی پردازش زبان طبیعی برای تجزیه‌و‌تحلیل و حتی پیش‌بینی ورودی‌ها، طیف گسترده‌ای از اطلاعات را دربارۀ ویژگی‌ها، علایق، نیازها و ترجیحات کاربران نشان می‌دهد. برای بازاریابان دیجیتال، این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند؛ زیرا می‌توان به‌طور هم‌زمان مخاطبان هدف یک شرکت را شناسایی کرد، که این کار به بهینه‌سازی شیوه‌های بازاریابی برای تبدیل آن‌ها به مشتریان پولی کمک می‌کند.

به این ترتیب، NLP به بازاریابان دیجیتال کمک می‌کند تا به تعدادی از اهداف خود، خصوصاً درزمینۀ تولید محتوای مؤثرتر یا انتخاب بهترین کلمات کلیدی دست پیدا کنند.

۴ نقش مؤثر پردازش زبان طبیعی در بازاریابی دیجیتال

NLP می‌تواند نقش مؤثری در تقویت تلاش‌های بازاریابی دیجیتال کسب‌و‌کار داشته باشد که شامل موارد زیر می‌شوند:

۱) گرفتن لیدهای مؤثرتر

به لطف ربات‌های گفت‌وگو (Chatbots‌)، NLP این قدرت را دارد که لیدها را جذب کند و درنهایت آن‌ها را به مشتریان پولی تبدیل کند. اگر سایت شرکت شما دارای ربات گفت‌وگو با قابلیت‌های NLP نباشد، تعداد قابل توجهی از تبدیل‌ها و فروش‌های بالقوۀ خود را از دست می‌دهید.

با‌این‌حال، ازآنجایی‌که ربات‌های گفت‌وگو می‌توانند از NLP برای درک و پاسخ به سؤالات مشتریان استفاده کنند، نیازی به حضور افراد واقعی در بخش پشتیبانی مشتریان ‌سایت شما نیست.

NLP با توانایی اصلاح پاسخ‌های خودکار و آموزش دستگاه برای تشخیص نیازهای مختلف مشتریان، می‌تواند در زمان و هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند.

۲) سنجش واکنش مخاطبان

به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال حرفه‌ای، قطعاً زمان قابل توجهی را برای سنجش واکنش مخاطبان نسبت به محتوای خود صرف می‌کنید. محتوایی که عملکرد خوبی دارد، به افزایش نرخ تعامل و تبدیل منجر می‌شود و درمقابل، محتوایی که عملکرد ضعیفی دارد، به شما نشان می‌دهد که مخاطبتان به چه چیزی پاسخ مطلوب نمی‌دهد و دانستن این موضوع بسیار مهم است.

NLP به شما کمک می‌کند تا با ردیابی و تجزیه‌و‌تحلیل، متوجه شوید که مخاطب شما چه احساسی دربارۀ محتوای شما دارد.

۳) هدف‌گیری کلمات کلیدی مناسب

هر بازاریاب با‌تجربه می‌داند که موفقیت در بازار دیجیتال امروزی به توانایی شناسایی کلمات کلیدی‌ای که مخاطبان شما به دنبال آن هستند، بستگی دارد. با استفاده از کلمات کلیدی مناسب در محتوای خود، احتمالاً در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو رتبۀ بهتری کسب خواهید کرد که درنهایت به تبدیل، سود و آگاهی از برند منجر می‌شود.

NLP یک ابزار غیرقابل جایگزین در کمک به انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای جذب مخاطبان است. به‌طور کلی، پردازش زبان طبیعی به بازاریابان این امکان را می‌دهد تا بهترین و مناسب‌ترین کلمات کلیدی را برای مخاطبان خود پیدا کنند و همچنین دارایی ارزشمندی برای تولید محتوا محسوب می‌شود.

NLP می‌تواند به بازاریابان دیجیتال کمک کند تا به‌صورت دائمی با مخاطبان خود تعامل داشته باشند و این کار به ردیابی داغ‌ترین موضوعات برای تولید محتوا کمک می‌کند. درواقع، با کمک ان‌ال‌پی ‌می‌توانید مطمئن باشید که محتوای شما هرگز جزو محتواهای قدیمی و تاریخ‌گذشته نیست.

۴) گسترش مخاطبان با کمک دستیارهای مجازی

دستیارهای مجازی بخشی از زندگی بسیاری از افراد هستند. آن‌ها به‌شکل دستیارهای خانگی مانند الکسا (Alexa)، سیری یا تعدادی دیگر از دستیاران هوشمند عرضه می‌شوند. استفاده از NLP در شیوه‌های بازاریابی دیجیتالتان به‌معنای گسترش مخاطبان است و دستیاران مجازی می‌توانند به شما در انجام این کار کمک کنند. آن‌ها به شما امکان دسترسی به داده‌های بسیار شخصی‌سازی‌شده از مخاطبان را می‌دهند که این کار به شما کمک می‌کند تا مرتبط‌ترین محتوای خود را به‌سمت مناسب‌ترین مخاطبان هدایت کنید.

همچنین، درخواست‌های گفتاری برای دستیاران مجازی می‌تواند طیفی از کلمات کلیدی مرتبط را ارائه دهد که به بازاریابان اجازه می‌دهد مخاطبان هدف خود را جذب کنند.

جمع‌بندی

NLP به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی، ابزاری تأثیرگذار است که به بازاریابان دیجیتال اجازه می‌دهد تا به مخاطبان هدف خود خدمات بهتری ارائه دهند و دامنۀ دسترسی خود را گسترش دهند. درواقع، می‌توان از آن برای افزایش تبدیل مشتری، یافتن کلمات کلیدی مرتبط و تجزیه‌و‌تحلیل رفتارهای مشتریان احتمالی استفاده کرد.

منابع

۵/۵ | (۷ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.