چه فرصت‌های‌ شغلی‌ای در بازاریابی دیجیتال وجود دارد؟

بازاریابی دیجیتال به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به ستون اصلی درآمدزایی در هر شرکتی است. حتی کسب‌و‌کارهای سنتی مانند کوره‌های آجرپزی و ملات‌سازی نیز مزایای ماندن در بازاریابی دیجیتال را می‌بینند. آیا می‌دانید بازاریابان دیجیتال چه کسانی هستند؟ آن‌ها در کجا درس می‌خوانند و به چه نوع تحصیلات یا تجربه‌ای نیاز دارند؟

پاسخ‌های موجود‌ برای این سؤال، به اندازه‌ی گزینه‌های شغلی موجود، متنوع هستند. درواقع فرصت‌های شغلی و مهارت‌های مورد نیاز، از تحلیل‌ها گرفته تا شبکه‌های اجتماعی، گسترده و متنوع هستند.

اگر به بازاریابی دیجیتال علاقه‌مند هستید، با گذراندن دوره‌های تخصصی بازاریابی دیجیتال و اخذ مدارکی که بر این حوزه متمرکز هستند، سطح اشتغال‌پذیری خود را افزایش دهید. اما می‌دانید چه مدارک و دوره‌هایی ضروری هستند؟ در این مطلب دربارۀ برای دیجیتال‌مارکترشدن به چه مدرک تحصیلی‌ای نیاز دارید؟ بیشتر بدانید. در ادامه برخی از فرصت‌های شغلی دنیای بازاریابی دیجیتال را با هم ببینیم.

۱) مدیر سئو (SEO Manager)

به‌عنوان یک مدیر سئو (SEO Manager)، شما بر استراتژی کلی سئوی شرکت، از برنامه‌ریزی تا اجرا نظارت خواهید داشت. هدف اصلی شما بهبود رتبۀ شرکت در موتورهای جست‌وجو، به‌ویژه گوگل است. مسئولیت‌های شما در صورت نیاز متفاوت خواهد بود، اما به‌طور معمول شامل موارد زیر می‌شود:

 • بازاریابی وب؛
 • تجزیه‌و‌تحلیل وب؛
 • برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا؛
 • توسعۀ استراتژیِ شبکه‌های اجتماعی؛
 • سازمان‌دهی کمپین‌ها برای بهبود نتایج لیست‌های جست‌وجو؛
 • توسعۀ استراتژی کلمۀ کلیدی.

 فرصت شغلی مدیر سئو، مناسب چه افرادی است؟

فردی با سابقه‌ی سئو ثابت‌شده و مهارت‌های رهبری خوب در این فرصت شغلی پیشرفت خواهد کرد. همچنین، نیاز به فردی است که انعطاف‌پذیر باشد. شما نیروی محرکۀ حضور آنلاین شرکت خواهید بود؛ بنابراین باید بتوانید در صدر ترندهای روز بمانید و بدانید که چگونه از آن‌ها برای افزایش ترافیک و افزایش فروش استفاده کنید.

شرایط لازم برای مدیر سئو:

حداقل مدرک لیسانس مورد‌نیاز است و متخصص سئو معمولاً باید حداقل دو سال تجربۀ مرتبط در SEO داشته باشد.

۲) مدیر بازاریابی PPC

به‌عنوان یک مدیر بازاریابی تبلیغات کلیکی، نقش شما نظارت بر کمپین‌های پرداخت به ازای کلیک خواهد بود. شما مسئول اجرای کمپین‌های مشتری در تبلیغات گوگل، بینگ، فیس‌بوک و اینستاگرام خواهید بود. شما به‌طور خاص مسئول رسیدگی به این موارد خواهید بود:

 • هدف‌گذاری مخاطب و انتخاب کلمۀ کلیدی؛
 • کپی رایتینگ؛
 • اجرای تست A/B؛
 • تحلیل داده‌ها؛
 • افزایش ترافیک و کاهش هزینۀ تبلیغات از طریق بهینه‌سازی.

فرصت شغلی مدیر بازاریابی PPC برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که عاشق آمار و اطلاعات هستند در این موقعیت شغلی بهترین عملکرد را نشان می‌دهند؛ چراکه با عشق به آمار و تجزیه‌و‌تحلیل آن‌ها، نتایج شگفت‌انگیزی دریافت می‌کنید. درواقع، این فرد با تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه داده‌ها و استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده، باعث رشد کسب‌و‌کارها می‌شود.

شرایط لازم برای فرصت شغلی مدیر بازاریابی PPC:

متقاضی مدیر بازاریابی PPC باید حداقل مدرک لیسانس در حوزۀ بازاریابی، رسانه‌های دیجیتال یا یک رشتۀ مرتبط، و گواهی در تبلیغات گوگل (که قبلاً گوگل ادوردز بود) را داشته باشد.

۳) بلاگ‌نویسی

به‌عنوان یک بلاگ‌نویس، وظیفۀ اصلی شما نوشتن، ویرایش و انتشار محتوا در یک سایت یا بلاگ است. هدف شما افزایش ترافیک سایت با نوشتن مطالبی است که برای خواننده مرتبط و آموزشی است. وظایف خاص شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تبلیغ محصولات از شرکت‌های وابسته؛
 • نگارش و تحقیق در مقالات؛
 • ارائۀ ترفندها و نکات مفید به خوانندگان؛
 • طرح ایده‌ها؛
 • به‌روز‌نگه‌داشتن ترندهای رسانه‌های اجتماعی مرتبط با تجارت؛
 • حفظ تصویر و لحن برند در همۀ پست‌ها؛
 • تبلیغ برند از طریق شبکه‌های اجتماعی؛
 • کار با تیم SEO برای پیاده‌سازی کلمات کلیدی.

فرصت شغلی بلاگ‌نویسی برای چه افرادی مناسب است؟

قطعاً اگر شما نویسنده‌اید، برای این موقعیت شغلی بسیار مناسب هستید؛ اما درصورتی‌که نویسنده نیستید، ولی عاشق یادگیری و تحقیق هستید، پس بلاگ‌نویسی برای شما بهترین انتخاب است. فقط بهتر است قبل از ورود به این عرصه شرایط لازم را که در ادامه بیان می‌کنیم، به ‌دست بیاورید.

شرایط لازم برای بلاگ‌نویس:

برای برخی از موقعیت‌های بلاگ‌نویسی داخلی با شرکت‌های بزرگ‌تر، ممکن است به مدرک لیسانس در زبان انگلیسی، روزنامه‌نگاری یا ارتباطات نیاز داشته باشید. با این حال، دیجیتال مارکتینگ یک بازی مستقل است و هر کسی که درزمینۀ در کنار هم قرار دادن کلمات و ترکیب اطلاعات مهارت خوبی داشته باشد و قواعد دستور زبان و داستان سرایی را هم به‌خوبی بشناسد، می‌تواند کاملاً موفق شود.

۴) اینفلوئنسر

به‌عنوان یک تأثیرگذار، پیام، محصولات یا خدمات یک برند را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنید و آن را در زندگی روزمرۀ خود می‌گنجانید. علاوه بر این، شما به‌طور مداوم با فالوئرهای خود در تعامل خواهید بود. مسئولیت‌های شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درگیر‌کردن دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی خود با برند؛
 • تبلیغ برند و محصولات یا خدمات آن؛
 • استفاده از هشتگ‌ها برای اطمینان از اینکه پست‌های شما تاحدامکان در مکان‌های مرتبط قرار می‌گیرند.

اینفلوئنسری برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که در شبکه‌های اجتماعی بیش از ۱۰هزار فالوئر فعال دارند و در میان مردم جایگاهی ویژه دارند، اینفلوئنسرهای بزرگی هستند. به‌گفته‌ی Influencer Marketing Hub، این بازار شامل افراد مشهور، کارشناسان صنعت و رهبران فکری، بلاگ‌نویسان و تولیدکنندگان محتوا و میکرو اینفلوئنسرهاست؛ افرادی که با انتشار روزمرگی‌های خود، به‌عنوان یک متخصص در یک حوزه یا جایگاه خاص شناخته شده‌اند.

شرایط لازم برای اینفلوئنسری

برای ایفلوئنسرشدن مدرک تحصیلی یا گواهینامۀ خاصی احتیاج ندارید. فقط درصورتی‌که درک درستی از پلتفرم‌های کلیدی شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و در کنار آن دنبال‌کنندگان قابل توجه، فعال و متعهدانه داشته باشید، یعنی شما برای ورود به این عرصه مناسب هستید.

۵) کارشناس بازاریابی و اتوماسیون

به‌عنوان یک متخصص اتوماسیون بازاریابی، شما بر مدیریت روزانه‌ی استراتژی بازاریابیِ خودکار یک شرکت تمرکز خواهید کرد. شما به‌طور خاص مسئولیت تمام فناوری‌های مرتبط با آن را خواهید داشت؛ مانند طراحی سایت و توسعۀ برنامه‌ها. همچنین، شما باید توانایی انجام این موارد را داشته باشید:

 • صفحات فرود بسازید؛
 • کمپین‌های بازاریابی و اتوماسیون ایمیل را راه‌اندازی کنید؛
 • از تجزیه‌و‌تحلیل برای بهینه‌سازی هدف‌گذاری استفاده کنید؛
 • تبدیل‌ها را افزایش دهید؛
 • ارتباط با مشتری را خودکار کنید.

فرصت شغلی کارشناس بازاریابی و اتوماسیون برای چه افرادی مناسب است؟

هر کسی که داده‌ها، فناوری و تبلیغات را دوست دارد، می‌تواند این علایق را در این جایگاه شغلی ترکیب کند. راز تبدیل‌شدن به یک کارشناس بازاریابی و اتوماسیون موفق، ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی موفق، راه‌اندازی آن‌ها، بررسی داده‌ها، بهینه‌سازی و تنظیم، و درنهایت تکرارِ مجدد آن است.

شرایط لازم برای کارشناس بازاریابی و اتوماسیون:

اکثر کارفرمایان انتظار دارند حداقل مدرک لیسانس در تجارت یا بازاریابی را داشته باشید؛ اگرچه برخی از آن‌ها به مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینۀ مرتبط، اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. داشتن تجربه در این صنعت نیز یک مزیت است.

۶) طراح تجربه کاربری

به‌عنوان یک طراح تجربۀ کاربر (UX)، شما مسئول آنچه کاربران هنگام تعامل با یک برنامه یا یک سایت می‌بینند، خواهید بود. این مسئولیت شامل همه‌چیز می‌شود، از ظاهر و عملکرد آن گرفته تا واکنش عاطفی که هنگام استفاده از آن احساس می‌کنند. می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول فرایند نیز برای بازخورد با کاربران مشورت کنید. برخی از وظایف شما عبارت‌اند از:

 • طراحی نرم‌افزار کاربردی و جذاب از نظر بصری؛
 • توسعۀ عناصر رابطِ‌کاربری در صورت نیاز؛
 • طرح ایده‌ها با استفاده از استوری بورد؛
 • تست برای شناسایی و رفع اشکالات.

موقعیت شغلی طراح UX برای چه افرادی مناسب است؟

UX/UI زمینه‌ای بسیار تخصصی است و به مهارت‌های فنی نیاز دارد. کدنویسان سابق، طراحان اپلیکیشن و توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی، افرادی هستند که در این موقعیت به‌خوبی عمل خواهند کرد. طراحی UX یکی از دوازده شغل برتر برای آینده پیش‌بینی می‌شود.

شرایط لازم برای طراح UX

برای قدم‌گذاشتن در حوزۀ تخصصی طراح UX باید اول مدارک تحصیلی، مثلاً لیسانس طراحی، علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط را داشته باشید.

۷) مدیر شبکه‌های اجتماعی

به‌عنوان یک مدیر شبکه‌های اجتماعی، شما مسئولیت حفظ استراتژی شبکه‌های اجتماعی شرکت، ازجمله ایجاد محتوا و تبلیغات هستید. برخی از وظایفی که می‌توانید انتظار انجام آن‌ها را داشته باشید، عبارت‌اند از:

 • ارسال به‌روزرسانی‌ها؛
 • به‌دست‌آوردن فالوئر برای حساب‌های شبکه‌های اجتماعی؛
 • تعامل با دنبال‌کنندگان حساب‌های شبکه‌های اجتماعی و پاسخ به سؤالات؛
 • تبلیغ برند و تصویر شرکت؛
 • اندازه‌گیری و تجزیه‌و‌تحلیل تعامل دنبال‌کنندگان.

موقعیت شغلی مدیر شبکه‌های اجتماعی برای چه افرادی مناسب است؟

هرکسی که عاشق شبکه‌های اجتماعی است و می‌تواند از تجزیه‌و‌تحلیل استفاده کند، از این موقعیت شغلی لذت خواهد برد. اگر می‌دانید چه چیزی یک پست را عالی می‌کند و در تعامل با کاربران اجتماعی عالی هستید، به احتمال زیاد این شغل برای شما مناسب است.

شرایط لازم برای مدیر شبکه‌های اجتماعی

درک قوی از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ استفاده از آن‌ها برای تولید سرنخ‌هایی که به فروش تبدیل می‌شوند، راه طولانی‌ای خواهد داشت. تجربۀ سئو یک دارایی ارزشمند برای یک مدیر شبکۀ اجتماعی حرفه‌ای است.

یک بازاریاب دیجیتال چه شرایطی باید داشته باشدیک بازاریاب دیجیتال چه شرایطی باید داشته باشد؟

اگر شما واجد شرایط و آماده برای ورود به حرفه‌ای خاص در بازاریابی دیجیتال هستید، پس می‌دانید طیف گسترده‌ای از گزینه‌های شغلی وجود دارد. دیجیتال مارکتینگ، صنعتی در حال رشد است که تجربۀ اندک در آن می‌تواند به شما کمک کند؛ اما برای ارتقای مدارک خود هیچ‌وقت دیر نیست. شما می‌توانید با یک سرمایه‌گذاری کوچک در آموزش، آینده‌ای درخشان در این صنعت پررونق برای خود به دست بیاورید.

چه در بازاریابی دیجیتال تازه‌کار باشید و چه نباشید، تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال معتبر به شما مزیت رقابتی و مهارت‌هایی را می‌دهد که می‌تواند در چندین انجمن به کار رود. اگر برای رشد بیشتر تلاش می‌کنید، بهتر است مطلب پیچیدگی‌های شغل دیجیتال مارکتینگ را بخوانید.

بازاریابی دیجیتال یک صنعت پرسود، خلاق و جذاب است که پتانسیل شغلی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. به‌هرحال شما دوست دارید یاد بگیرید و راه‌های زیادی برای موفقیت در این زمینه وجود دارد. همه گزینه‌های آموزشی ازجمله دانشگاه و کمپ‌های آموزشی یا یادگیری خودخوان نیز به شما کمک می‌کنند گزینه‌های شغلی خود را در این زمینۀ امیدوارکننده کشف و جست‌وجو کنید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.