انواع تبلیغات با بازدهی بالا + معرفی و شرایط بهترین تبلیغات

روش‌های تبلیغاتی که خیلی سریع شما را به مشتری می‌رساند

تقریباً هیچ کسب‌وکار موفقی را پیدا نمی‌کنید که از روش‌های تبلیغاتی زودبازده و پربازده برای دستیابی به مشتریان بیشتر و سود بالاتر استفاده نکرده باشد. تبلیغات با بازدهی بالا، مشتریان بالقوه را به بهترین نحو جذب می‌کند و آن‌ها را به خرید محصولات/خدمات یک کسب‌وکار ترغیب می‌کند. این نوع تبلیغات، به‌لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است و بیشترین و سریع‌ترین سود و بازدهی را در پی دارد.

در این مطلب از وی‌پدیا، رایج‌ترین انواع تبلیغات با بازدهی بالا را به شما معرفی می‌کنیم، از مزایا و شرایط هریک می‌گوییم و جزئیاتی دربارۀ نحوۀ انجام آن‌ها ارائه می‌دهیم.

انواع تبلیغات با بازدهی بالا کدام است؟

دنیای تبلیغات، دنیای متنوع و گسترده‌ای است و روزبه‌روز بر تنوع آن نیز افزوده می‌شود. اما در این دنیای گسترده، کدام نوع تبلیغات از بازدهی بالاتری برخوردار است؟ منظور از تبلیغات با بازدهی بالا، تبلیغی است که در زمانی کوتاه ساخته می‌شود و به‌طور مستقیم و سریع به جذب مشتریان بالقوه و فروش منجر می‌شود.

در ادامه، به معرفی ۵ مورد از رایج‌ترین انواع تبلیغات با بازدهی بالا می‌پردازیم.

۱) تبلیغات کلیکی (نحوۀ انجام + مزایا + بهترین پلتفرم‌ها)

«تبلیغات کلیکی» (Pay Per Click) یا به‌اختصار PPC که «پرداخت به ازای کلیک» (Cost Per Click) یا CPC نیز نامیده می‌شود، یکی از پربازده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مدل‌های تبلیغاتی در بازاریابی دیجیتال است.

در این مدل، شما آگهی یا پیام تبلیغاتی خود را در کانال‌ها و رسانه‌های مختلف داخلی یا خارجی منتشر می‌کنید و به ازای هر بار کلیک‌کردن روی تبلیغات و هدایت کاربران به سایت‌ خود، مبلغ مشخصی به ناشر تبلیغات پرداخت می‌کنید. درواقع، به‌جای آنکه تلاش کنید از طریق ارگانیک بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید، از سایت‌های پربازدید، بازدیدکننده می‌خرید.

اگر مخاطبان هدفی دارید که به سایت‌های پربازدید سر می‌زنند، استفاده از تبلیغات کلیکی، مناسب کسب‌و‌کار شماست و در مدت‌زمانی کوتاه، با صرف هزینه‌ای معقول، ترافیک، سرنخ و درآمد کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهد؛ البته به شرط آنکه تبلیغ شما در سایت‌هایی به نمایش گذاشته شود که مخاطب هدفتان در آن‌ها رفت‌وآمد دارد. برای مثال، سایت Varzesh3 یک سایت پربازدید ایرانی است که چندین جایگاه را به تبلیغات اختصاص می‌دهد و در حال حاضر، از تبلیغ یک سریال گرفته تا بسته‌های اینترنت، بیمه، چرم، صرافی ارز دیجیتال و… در آن یافت می‌شود. احتمالاً به این دلیل که سایت طیف متنوعی از مخاطبان را پوشش می‌دهد.

تبلیغات کلیکی بنری و همسان، اغلب برای جذب ترافیک و افزایش آگاهی از برند به کار می‌روند.

البته، در صورت هدایت ترافیک به‌سمت یک لندینگ پیج با هدف جمع‌آوری اطلاعات تماس کاربران یا ارائۀ پیشنهادهای ویژۀ خرید به آنان، می‌توانید از این کانال برای افزایش نرخ تبدیل نیز استفاده کنید.

آژانس‌های تبلیغاتی مختلف امکانات گوناگونی را برای هدفمندترکردن تبلیغات بنری و همسان برمبنای کلمات کلیدی و رفتار کاربران ارائه می‌دهند که بازدهی این تبلیغات را افزایش می‌دهد، هرچند تبلیغات کلیکی هدفمند درمجموع قیمت بالاتری دارند.

هزینۀ تبلیغات کلیکی به ازای هر کلیک محاسبه می‌شود و براساس معیارهای متفاوتی متغیر است. برای اجرای تبلیغات کلیکی باید به سراغ شبکه‌های توزیع و نمایش تبلیغ بروید. این شبکه‌ها تبلیغ‌دهنده و تبلیغ‌گیرنده را به هم وصل می‌کنند. در ایران، صباویژن، یکتانت و تپسل از مجموعه‌هایی هستند که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند. برای مثال، می‌توانید تعرفۀ انواع تبلیغات کلیکی صباویژن را در سایت آن بررسی کنید. با سپردن تبلیغات کلیکی خود به صبا‌ویژن، تبلیغ کلیکی هدفمندی را برای کسب‌وکار خود منتشر می‌کنید که مخاطبتان حتماً آن را می‌بیند.

مزایای کلیدی:

 • طراحی ساده؛
 • قدرت تأثیرگذاری بالا؛
 • قابلیت سنجش و اندازه‌گیری؛
 • هدفمندبودن (قدرت هدف‌گیری مخاطبان خاص)؛
 • انعطاف‌پذیری در هزینه؛
 • سرعت بالا در جذب مشتری؛
 • مقرون‌به‌صرفه‌بودن.

۲) تبلیغ در گوگل (شرایط + جزئیات + برای چه کارهایی مناسب است؟)

گوگل ادز (Google Ads) یا همان گوگل ادوردز سابق (Google AdWords)، پلتفرم تبلیغات آنلاین گوگل است که در آن، افراد، کسب‌وکارها و برندهایی از سراسر جهان به تبلیغ محصولات/خدمات خود می‌پردازند و یکی از انواع تبلیغات با بازدهی بالا محسوب می‌شود. گوگل این تبلیغات را در صفحۀ نتایج موتور جست‌وجوی خود یا در جاهای دیگری مانند سایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل و ویدئوها نمایش می‌دهد.

به‌طور کلی، ۵ نوع تبلیغ گوگلی داریم که شامل کمپین جست‌وجو، کمپین فروشگاهی، کمپین نمایشی، کمپین ویدئویی و کمپین اپلیکیشن می‌شود. حساب گوگل ادز شما می‌تواند یک یا چند کمپین را به‌طور هم‌زمان اجرا کند.

انواع تبلیغات گوگل نیز مانند تبلیغات کلیکی با روش PPC کار می‌کنند. در این مدل تبلیغاتی، شما باید در پلتفرم گوگل‌ ادز، محتوا، کلمۀ کلیدی و مبلغ یا بید (Bid) پیشنهادی خود را ثبت کنید. بدین ترتیب، یک کلمۀ کلیدی خاص را در گوگل هدف قرار می‌دهید و با دیگران که همان کلمۀ کلیدی را هدف قرار داده‌اند، رقابت می‌کنید.

برای مثال، در تبلیغات همسان گوگل، این موتور جست‌وجو لینک صفحۀ شما را در بالا یا پایین صفحۀ نتایج خود (SERP) به کاربران نشان می‌دهد. گوگل روی این محتواهای حمایت‌شدۀ پولی، برچسب Sponsored می‌زند تا کاربران بتوانند تفاوت آن‌ها از دیگر لینک‌ها را تشخیص دهند. هزینۀ تبلیغات در گوگل به ۷ عامل کلیدی وابسته است:

اگر با گوگل ادز و نحوۀ تبلیغات در آن آشنایی کافی ندارید، می‌توانید از آژانس‌های تبلیغات گوگلی کمک بگیرید.

مزایای کلیدی:

 • سرعت نتیجه‌گیری؛
 • افزایش آگاهی از برند؛
 • امکان مشاهده و تحلیل آمار تبلیغات؛
 • دسترسی به جامعۀ مخاطبان گسترده در گوگل؛
 • آگاهی از مشکلات مشتری؛
 • امکان انجام تبلیغ با هر هزینه‌ای.

۳) تبلیغات در اپلیکیشن‌ها (شرایط + نحوۀ انجام + بازدهی)

یکی دیگر از انواع تبلیغات با بازدهی بالا، تبلیغات در اپلیکیشن‌ها یا «تبلیغات درون‌برنامه‌ای» (In app Advertising) است.

تبلیغات درون‌برنامه‌ای، همان‌طور که از نامش پیداست، به تبلیغی گفته می‌شود که درون یک برنامۀ موبایلی به نمایش درمی‌آید.

این نوع تبلیغات که در قالب‌های مختلفی نظیر تبلیغات بنری، ویدئویی و… ارائه می‌شود، یک استراتژی محبوب کسب درآمد برای توسعه‌دهندگان برنامه است که در آن به ازای ارائۀ تبلیغات در برنامۀ خود، پول دریافت می‌کنند.

تبلیغات درون اپلیکیشن‌های موبایل، از طریق یک شبکۀ تبلیغاتی ارائه می‌شود که تبلیغ‌کنندگان و توسعه‌دهندگان را به هم متصل می‌کند. در ادامه ۳ نوع تبلیغات درون‌برنامه‌ای را معرفی می‌کنیم.

 1. تبلیغات بنری درون‌برنامه‌ای: «تبلیغات بنری» (Banner Ads) درون‌برنامه‌ای یکی از محبوب‌ترین انواع تبلیغات دیجیتال است که در قالب تصویر و کد HTML در درون اپلیکیشن‌های مختلف موبایلی قرار می‌گیرند. افراد و کسب‌وکارهای زیادی از این مدل تبلیغاتی استفاده می‌کنند؛ زیرا از بقیۀ انواع تبلیغات موبایلی ارزان‌تر است. یک عیب مهم این نوع تبلیغ این است که بنرها روی موبایل، کوچک دیده می‌شوند و خوانایی کافی ندارند. از سوی دیگر، به دلیل همین ابعاد کوچک، تعداد کلماتی که می‌توان استفاده کرد محدودیت دارد و ‌باید پیام تبلیغاتی بسیار کوتاهی انتخاب کرد.
 2. تبلیغات بینابینی: «تبلیغات بینابینی» (Interstitial Ads) از بهترین اشکال تبلیغات در اپلیکیشن‌هاست؛ تبلیغاتی تمام‌صفحه‌ای، تعاملی یا استاتیک که کل صفحه‌نمایش موبایل را می‌پوشانند. این نوع تبلیغات معمولاً در زمان‌هایی که در حال استفاده از برنامه‌ای در تلفن همراهتان هستید و می‌خواهید به مرحلۀ بعد بروید، کل صفحه را در بر می‌گیرند. اثرگذاری این تبلیغ نسبت به تبلیغات بنری بیشتر است. البته باید مطمئن شد که در عملکرد اصلی برنامه اختلال ایجاد نکند؛ زیرا در صورت ایجاد اختلال، نرخ تعامل را بسیار کاهش می‌دهد.
 3. تبلیغات همسان: در این دسته از تبلیغات درون‌برنامه‌ای، آگهی طوری به کاربر نمایش داده می‌شود که گویی جزئی از محتوای اصلی برنامه/پلتفرم است. به همین دلیل، مخاطب به تبلیغات به اندازۀ محتوای خودِ برنامه توجه می‌کند. از طرفی، هماهنگ‌بودن با سایر اجزای برنامه باعث می‌شود که تجربۀ کاربری بهتری برای کاربر رقم بخورد و به آن اعتماد کند. بدین ترتیب، احتمال کلیک‌کردن مخاطب روی تبلیغات همسان بیشتر است و بازدهی بالاتری در پی خواهد داشت.

مزایای کلیدی:

 • تنوع قیمت و امکان تنظیم بودجه؛
 • جایگاه‌ها و فرمت‌های متنوع برای نمایش تبلیغ؛
 • تنظیمات مختلف برای بهبود هدف‌گیری تبلیغات؛
 • امکان نمایش در اپلیکیشن‌های حوزه‌های مختلف.

۴) تبلیغات پیامکی (شرایط + بهترین زمان + میزان بازدهی)

تبلیغات پیامکی (SMS Ads) به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)، قدیمی‌ترین، دردسترس‌ترین و آسان‌ترین نوع تبلیغات موبایلی است؛ زیرا تمام موبایل‌ها و اپراتورها به پیامک دسترسی دارند. طبق تحقیق ShifComm ، پیامک یکی ازتعاملی‌ترین رسانه‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا دارای نرخ بازشدن ۸۲٪ است! ضمن اینکه ۹۰٪ افراد پیامک‌هایشان را ۳ دقیقه بعد از دریافت، می‌خوانند.

تبلیغات پیامکی شامل پیام‌های متنی کوتاهی است که نیازی به طراحی گرافیکی ندارند، اما باید در نوشتن متنِ آگهی بیشترین خلاقیت را به خرج داد تا برای مخاطبان جذاب باشد. قاعده آن است که برای اضافه‌کردن افراد به فهرست مخاطبان تبلیغات پیامکی خود، از آن‌ها اجازه بگیرید. ارسال بدون اجازۀ آگهی‌، تصویر برند شما را در ذهن مخاطبان مخدوش می‌کند و اعتماد آن‌ها را از بین می‌برد.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

این نوع تبلیغات برای افزایش آگاهی‌ از برند و دستیابی به فروش بیشتر فرستاده می‌شود و هدف اصلی آن، بهبود آوردۀ مالی برای کسب‌وکارهاست. بازاریابان با استفاده از پیامک‌های شخصی‌سازی‌شده به‌خوبی می‌توانند مخاطبان هدف خود را نشانه بگیرند. برای مثال، در تبلیغات آرایشگاه از این شیوه بسیار استفاده می‌شود.

مزایای کلیدی:

 • سرعت بالا؛
 • مقرون‌به‌صرفه‌بودن؛
 • نرخ بازشدن بالا؛
 • دسترسی به جامعۀ مخاطبان گسترده؛
 • نرخ پاسخ‌گویی بالا؛
 • سهولت انجام.

۵) تبلیغات در سایت‌های واسط (ترب، ایمالز و…)

یکی از کم‌هزینه‌‌ترین انواع تبلیغات برای افزایش فروش سایت‌های فروشگاهی در ایران، تبلیغات در متاسرچ‌ها یا ابرجست‌وگرها است.

متاسرچ درواقع نوعی موتور جست‌وجوی تخصصی است که نتایج مرتبط با یک حوزۀ تخصصی را ارائه می‌دهد.

برای مثال، ترب و ایمالز دو موتور جست‌وجوی تخصصی محصول هستند و کاربران با مراجعه به آن‌ها، بهترین برندها و محصولات مورد نیاز خود را جست‌وجو می‌کنند، سپس قیمت فروشگاه‌های پیشنهادی را با یکدیگر مقایسه و درنهایت از بهترین فروشگاه خرید می‌کنند. درواقع، ترب و ایمالز محصول موردنظر را به‌طور مستقیم نمی‌فروشند، بلکه مشتری را به‌سمت فروشگاه‌‌های آنلاین عضو هدایت می‌کنند. با توجه به ماهیت جست‌وجو در این سایت‌ها، احتمال خرید محصول توسط این کاربران بسیار بالاست. بنابراین، تبلیغات در متاسرچ‌ها را می‌توان یکی از انواع تبلیغات پربازده دانست.

در ادامه، به روش انجام تبلیغات در معروف‌ترین متاسرچ‌های ایرانی، یعنی ترب و ایمالز اشاره می‌کنیم. اگر دارای یک سایت فروشگاهی هستید، تبلیغات در این دو سایت می‌تواند برایتان بسیار مؤثر و پربازده باشد و خیلی سریع شما را به مشتری برساند.

مدل همکاری ترب و ایمالز با فروشگاه‌ها مانند تبلیغات کلیکی است. در این مدل تبلیغاتی، شما ابتدا فروشگاه‌ خود را در سایت ترب یا ایمالز عضو می‌کنید و در ادامه، حساب خود را شارژ می‌کنید. بدین ترتیب، لینک‌های موردنظرتان در این سایت‌ها نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیکی که کاربران روی لینک‌های شما انجام می‌دهند، از حساب شما مبلغی کسر خواهد شد. نمایش محصولات شما تا هر زمان که حسابتان نزد ترب موجودی داشته باشد، ادامه خواهد داشت.

تعرفۀ هر سشن (کلیک غیرتکراری)، برمبنای قیمت ثبت‌شدۀ محصول در ترب/ایمالز محاسبه می‌شود. بدین ترتیب، تعرفۀ تبلیغات برای محصولاتی که قیمت پایین‌تری دارند ارزان‌تر است و با افزایش قیمت، بالاتر می‌رود. البته شما می‌توانید با پرداخت هزینۀ بیشتر، محصولتان را صرف‌نظر از قیمت آن نسبت به رقبا، در جایگاه اول نتایج جست‌وجو نمایش دهید.

همچنین، صفحۀ تخفیف‌ها (پیشنهاد ویژه) سایت ترب نیز جایگاه پربازدهی برای تبلیغات است. در این صفحه می‌توانید به دو صورت تبلیغ کنید: یکی جایگاه‌های بالای صفحه در اپلیکیشن و سایت (معمولاً اول تا پانزدهم) و دیگری بنر بالای صفحۀ پیشنهادهای ویژه.

ایمالز نیز بخش خاصی برای تبلیغ محصولات نسبت به رقبا دارد. شما می‌توانید با پرداخت هزینۀ بیشتر، بالاتر از رقبای خود به نمایش گذاشته شوید.

مزایای کلیدی:

 • دسترسی سریع به مشتریان واقعی و دست‌به‌نقد؛
 • امکان جست‌وجوی تخصصی محصول؛
 • بالاترین شانس برای دیده‌شدن توسط مشتریان؛
 • دسترسی سریع به جامعۀ مخاطبان گسترده؛
 • قابلیت سنجش و اندازه‌گیری.

سخن آخر

در این مطلب، رایج‌ترین انواع تبلیغات با بازدهی بالا را برشمردیم که می‌توانند در هر بازار و صنعتی، توسط کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ استفاده شوند. به این نکته توجه داشته باشید که اجرای انواع تبلیغات نام‌برده و نتیجه‌گرفتن از آن، نیازمند دانش، تخصص و تجربۀ کافی در این زمینه است. شما ‌باید اهداف درستی تعریف کنید و موفقیت تبلیغات خود را به‌طور مرتب مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار دهید.

در این مسیر می‌توانید از خدمات آژانس‌های تبلیغات آنلاین مانند صباویژن کمک بگیرید و در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان تبلیغات کلیکی را به‌صورت هدفمند انجام داد؟


بله؛ آژانس‌های تبلیغاتی مختلف، امکانات گوناگونی را برای هدفمندترکردن تبلیغات بنری و همسان برمبنای کلمات کلیدی و رفتار کاربران ارائه می‌دهند که بازدهی این تبلیغات را افزایش می‌دهد.

هزینۀ تبلیغات در گوگل به چه عواملی بستگی دارد؟


هزینۀ تبلیغات در گوگل به ۷ عامل کلیدی وابسته است: صنعت، کلمات کلیدی، امتیاز کیفی، رتبۀ تبلیغ، بودجه، هزینۀ پیشنهادی و هدف‌گذاری.

تبلیغات درون‌برنامه‌ای چیست؟


تبلیغات درون‌برنامه‌ای، همان‌طور که از نامش پیداست، به تبلیغاتی گفته می‌شود که درون یک برنامۀ موبایلی به نمایش درمی‌آید.

مزایای تبلیغات پیامکی چیست؟


سرعت بالا، مقرون‌به‌صرفه‌بودن، نرخ بازشدن بالا، دسترسی به جامعۀ مخاطبان گسترده، نرخ پاسخ‌گویی بالا و سهولت انجام، مهم‌ترین مزایای تبلیغات پیامکی است.

تبلیغات در ترب و ایمالز برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟


اگر دارای یک سایت فروشگاهی هستید، تبلیغات در این دو سایت می‌تواند برایتان بسیار مؤثر و پربازده باشد و خیلی سریع شما را به مشتری برساند.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.