آیا تبلیغات کلیکی روی سئوی سایت تأثیر می‌گذارد؟

ارتباط میان PPC و سئو

40

میان فعالان حوزۀ بازاریابی دیجیتال، همیشه این بحث وجود دارد که آیا تبلیغات کلیکی (PPC) روی سئوی سایت تأثیر می‌گذارد یا خیر؟ برای این سؤال، پاسخ واضح و ساده‌ای وجود ندارد و می‌توان گفت که تأثیرات تبلیغات کلیکی روی سئوی سایت، تا حدی غیرمستقیم و وابسته به عوامل مختلف است.

گاهی حتی این سؤال مطرح می‌شود که آیا باید یکی از این استراتژی‌ها را در پیش گرفت؟ یا کدام‌یک بر دیگری ارجحیت دارد؟ تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید، شما را با تأثیرات تبلیغات کلیکی بر سئو و ارتباط میان آن‌ها آشنا خواهم کرد.

تفاوت میان سئو و تبلیغات کلیکی چیست؟

پیش از تصمیم‌گیری دربارۀ نحوۀ سرمایه‌گذاری زمان و بودجه بر بازاریابی دیجیتال، باید تفاوت میان تبلیغات کلیکی و سئو را بدانید. سئو می‌تواند به رتبه‌بندی ‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی گوگل (SERP) کمک کند، در‌حالی‌که تبلیغات کلیکی‌ای مانند Google Ads، تبلیغات دیجیتال پولی هستند که به کسب‌وکارها و صاحبان سایت‌ها اجازه می‌دهند شانس نمایش تبلیغ کسب‌وکار خود را در کنار سایر نتایج ارگانیک، داشته باشند.

کدام بهتر نتیجه می‌دهد؛ سئو یا تبلیغات کلیکی؟

پاسخ این سؤال بستگی به این دارد که دوست دارید به چه چیزی برسید؛ زیرا سئو و تبلیغات کلیکی می‌توانند به روش‌های مختلف به کسب‌وکار شما کمک کنند.

به‌طور خلاصه، سئو استراتژی مهمی برای بازاریابی دیجیتال موفق است؛ زیرا حتی اگر روند زمان‌بری باشد، برای کسب‌و‌کار شما شانس رتبه‌گرفتن را به ‌دنبال خواهد داشت. تبلیغات کلیکی به شما این امکان را می‌دهد که سریعتر به مشتریان هدف خود دسترسی پیدا کنید و کمپین‌های خود را درلحظه، طراحی کنید.

اگر هدف شما هدایت ترافیک به سایتتان در کوتاه‌مدت است، ممکن است بهتر باشد که تمرکز خود را روی تبلیغات کلیکی بگذارید. اما اگر می‌خواهید حضور اثربخش کسب‌و‌کار خود را در دراز‌مدت حفظ کنید و افزایش دهید، سئو راه‌حل مناسبی برای شماست.

برای اینکه بدانید چگونه می‌توانید رتبۀ صفحات سایت خود را به‌صورت ارگانیک افزایش دهید، روی لینک زیر کلیک کنید:

۱۰ نکته برای افزایش ارگانیک رتبۀ صفحات سایت

در بسیاری از کسب‌وکارها، تیمی که کمپین‌های تبلیغات کلیکی را اجرا می‌کند، با تیمی که با کمک سئو بر جست‌وجوی ارگانیک تمرکز دارد، بخش‌هایی کاملاً مجزا هستند. آن‌ها به‌موازات یکدیگر حرکت می‌کنند و حتی گاهی با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما با‌این‌حال، تحقیقات انجام‌شده توسط گوگل نشان داده است که این دو در کنار یکدیگر نتایج اثربخشی را به‌ دنبال خواهند داشت.

۴ نتیجۀ اثرگذار تبلیغات کلیکی بر سئوی سایت۴ نتیجۀ اثرگذار تبلیغات کلیکی بر سئوی سایت

تبلیغات کلیکی مستقیماً بر رتبه‌بندی ارگانیک سایت شما تأثیر نمی‌گذارد. شاید بتوان به این شکل تصور کرد که یک دیوار فرضی بین تبلیغات کلیکی و سئو وجود دارد که اجازه نمی‌دهد تبلیغات کلیکی بر نتایج ارگانیک تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده است زمانی که کاربران در صفحۀ نتایج جست‌وجوی گوگل، یک تبلیغ کلیکی را مشاهده می‌کنند، احتمالاً روی آن لینک کلیک نکرده و درعوض، روی یک لینک ارگانیک کلیک می‌کنند. ازطرفی، اگر یک لیست ارگانیک با رتبه‌بندی بالا از یک سایت را در نتایج جست‌وجو ببینند که یک تبلیغ کلیکی هم دارد، احتمالاً روی تبلیغ کلیک می‌کنند.

تبلیغات کلیکی و سئو، دو روی یک سکۀ بازاریابی دیجیتال هستند. در‌حالی‌که برخی از کسب‌وکارها به‌ دنبال نتایج سریع تبلیغات کلیکی و هدف‌قرار‌دادن کلمات کلیدی با این روش هستند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند که روی نتایج ارگانیک سرمایه‌گذاری کنند. اغلب اوقات، می‌بینیم که افراد با کمپین‌های تبلیغات کلیکی شروع می‌کنند و سپس روی سئوی سایت خود کار می‌کنند؛ درنتیجه، از بسیاری از مزایای هردوی این استراتژی‌ها بهره‌مند می‌شوند.

بنابراین، چگونه تبلیغات کلیکی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم بر نتایج سئو تأثیر بگذارد یا به نفع آن باشد؟ در ادامه با جزئیات بیشتر، به بررسی ۴ نتیجه در این رابطه می‌پردازم:

۱) تأثیر روی اولویت کلیک کاربران

اگر یک تبلیغ و یک نتیجۀ ارگانیک را باهم در نتایج جست‌وجوی گوگل دارید، بعید است که کاربر روی هر دو نتیجه کلیک کند. اگر کاربری روی تبلیغ شما کلیک کند، می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد، اما باید از این طرف هم به قضیه نگاه کنید که یک نفر کمتر به‌صورت ارگانیک وارد سایت شما شده است و این مسئله، روی نرخ کلیک (CTR) و ترافیک ارگانیک شما تأثیر می‌گذارد.

این موقعیت به‌ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که تبلیغات کلیکی روی برند شما انجام شده است. بنابراین، توصیه می‌شود که فقط زمانی از تبلیغات کلیکی برای برند خود استفاد کنید که رقبای شما هم برای برند شما از تبلیغات کلیکی استفاده کرده‌اند یا اینکه قصد دارید توجه‌ها را به تبلیغات یا کمپین خاصی جلب کنید.

۲) افزایش نرخ کلیک

اگر در فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال خود از تبلیغات کلیکی و سئو استفاده می‌کنید، درواقع دارید حضور آنلاین خود را افزایش می‌دهید؛ این اتفاق می‌تواند به بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) شما کمک کند. در کنار سئو، تبلیغات کلیکی می‌تواند به افزایش نرخ کلیک، اینگیجمنت بیشتر و افزایش تعداد افرادی منجر شود که برند شما را به دیگران معرفی می‌کنند یا به سایت شما لینک می‌دهند. همۀ این فعالیت‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر رتبه‌بندی ارگانیک سایت شما داشته باشد.

۳) افزایش آگاهی از برند

وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال می‌شود، هرچه داده‌های بیشتری داشته باشید، به نفع شماست. تبلیغات کلیکی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از مخاطبان را به‌ویژه برای کمپین‌های سئوی سایت شما در اختیارتان قرار دهد و درنهایت به شما در یافتن مخاطب مناسب برای هدف‌گیری و اصلاح استراتژی بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از داده‌های تبلیغات کلیکی برای دریافتن اینکه کاربران شما روی کدام کلمات کلیدی بهتر تبدیل به مشتری می‌شوند، استفاده کنید.

۴) افزایش اعتبار

به عادت‌‌های آنلاین خود فکر کنید. به احتمال زیاد هنگام جست‌وجو، روی برندی که می‌شناسید کلیک می‌کنید؛ درست است؟

اگر نام برند شما دو بار در نتایج جست‌وجوهای گوگل ظاهر شود، در کاربران حس اعتماد و اطمینان بیشتری به برند شما ایجاد می‌شود. همچنین، افرادی که قبلاً یک تبلیغ یا نام یک برند را دیده‌اند (شاید در رسانه‌های اجتماعی) بیشتر احتمال دارد که روی سایت آن‌ کلیک کنند، تعامل داشته باشند و به مشتری تبدیل شوند.

نتیجه‌گیری

گاهی افراد از خود می‌پرسند که تبلیغات کلیکی بهتر است یا سئو؟ چون می‌خواهند تنها یکی از این دو را انتخاب کنند. اما حقیقت این است که اگر این دو استراتژی بازاریابی را با هم ترکیب کنید، پتانسیل زیادی برای رشد کسب‌و‌کارتان وجود خواهد داشت.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.