تاثیر تبلیغات کلیکی روی سئوی سایت

ارتباط میان PPC و سئو

«با بیشترین بودجۀ ممکن تبلیغاتی کلیکی انجام دهید و افراد را به‌سمت سایت خود بکشانید. این حجم از بازدید و کلیک در موتور جست‌وجوی گوگل اثر مثبت می‌گذارد؛ درنتیجه در حالت عادی و بدون تبلیغ هم لینک شما را در رتبه‌های بالاتر می‌نشاند.»

نظرتان دربارۀ این ایده چیست؟ با این ترفند به‌راحتی می‌توان الگویتم گوگل را دور زد و در چشم‌به‌هم‌زدنی به جایگاه اول صفحۀ نتایج رسید. حرف‌وحدیث‌های زیادی از گوشه‌وکنار دراین‌باره شنیده می‌شود؛ اما آیا واقعیت دارد؟ در این مطلب از تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو صحبت می‌‌کنیم و چگونگی آن را توضیح می‌دهیم.

آشنایی با مفاهیم، برای کسانی که نمی‌دانند

برای درک تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو، ابتدا باید مفهوم هریک از آن‌ها را درک کنیم و به همین دلیل بهتر است از همین نقطه شروع کنیم:

سئو

در سئو، سایت یا محتوای خود را حول یک یا چند کلمۀ کلیدی برای موتورهای جست‌وجو بهینه‌سازی می‌کنیم. وقتی کاربران به دنبال این عبارات بگردند، با این صفحۀ ما در لیست نتایج روبه‌رو می‌شوند؛ به این ترتیب، ترافیک و سرنخ‌های ارگانیگ به دست می‌آوریم.

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی که PPC (Pay Per Click) و CPC (Cost Per Click) هم نامیده می‌شود، از مؤثرترین و به‌صرفه‌ترین شیوه‌های تبلیغ در دیجیتال‌مارکتینگ محسوب می‌شود. در این روش، محتوای خود را در کانال‌ها و رسانه‌های مختلف منتشر می‌کنیم و در پایان، به ازای هر کلیک دریافتی، به آن‌ها هزینه پرداخت می‌کنیم. این نوع از تبلیغات می‌توانند در مدت‌زمان کوتاهی ترافیک، سرنخ و درآمد کسب‌وکار را افزایش دهند.

 تبلیغات گوگل هم از همین جنس است؛ در پلتفرم گوگل‌ادز محتوا، عبارات کلیدی و مبلغ یا بید (Bid) پیشنهادی خود را ثبت می‌کنیم و این موتور جست‌وجو لینک صفحۀ ما را در نتایج به کاربران نشان می‌دهد. این صفحات تبلیغ با کلمۀ AD در کنار خود دیده می‌شوند تا افراد بتوانند تفاوت آن‌ها را از دیگر لینک‌ها تشخیص دهند.

وقتی صحبت از سئو و تبلیغات گوگل می‌شود، کسب‌وکارها برای به‌حداکثررساندن سود خود  دو سؤال می‌پرسند که کاملاً طبیعی است: سئو بهتر است یا تبلیغات کلیکی؟ و تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو چگونه است؟

تفاوت میان سئو و تبلیغات کلیکی چیست؟

پیش از تصمیم‌گیری دربارۀ نحوۀ سرمایه‌گذاری زمان و بودجه بر بازاریابی دیجیتال، باید تفاوت میان تبلیغات کلیکی و سئو را بدانید. سئو می‌تواند به رتبه‌بندی ‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی گوگل (SERP) کمک کند، در‌حالی‌که تبلیغات کلیکی‌ای مانند Google Ads، تبلیغات دیجیتال پولی هستند که به کسب‌وکارها و صاحبان سایت‌ها اجازه می‌دهند شانس نمایش تبلیغ کسب‌وکار خود را در کنار سایر نتایج ارگانیک، داشته باشند.

آیا تبلیغات کلیکی به بهبود سئو کمک می‌کند؟

جواب‌دادن به این سؤال چندان راحت نیست، اما به‌اختصار  می‌توان گفت: «نه؛ لااقل به‌صورت مستقیم نه». گوگل به‌صراحت در سایت خود دربارۀ تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو می‌گوید:

«تبلیغات کلیکی گوگل‌ادز با سئو نتایج مشابهی ندارد و رتبه‌بندی جست‌وجوی ارگانیک شما را بهبود نمی‌بخشد. گوگل‌ادز به شما کمک می‌کند که تبلیغ‌ خود را دقیقاً در همان‌ لحظه‌ای که مشتری بالقوه‌ به ‌دنبال کسب‌وکاری همچون شماست، به او نمایش دهید.»

گوگل همیشه اولین و مهم‌ترین مسئولیت خود را در این می‌دانسته که مرتبط‌ترین و باکیفیت‌ترین نتایج ممکن را به کاربران نشان دهد. اگر شرکت‌ها می‌توانستند این جایگاه‌ها را بخرند، آیا این هدف محقق می‌شد؟ آیا کاربران می‌توانستند همیشه اطلاعات درست و آنچه را باید، از اینترنت دریافت کنند؟

البته اگر موضوع را کمی باز کنیم متوجه می‌شویم که تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو، به‌صورت غیرمستقیم در نقاطی خود را نشان می‌دهد و این موضوع خالی از اهمیت نیست.

تاثیر تبلیغات کلیکی روی سئومزایای غیرمستقیم تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو (۴ عامل مؤثر)

تبلیغات کلیکی مستقیماً بر رتبه‌بندی ارگانیک سایت شما تأثیر نمی‌گذارد. شاید بتوان به این شکل تصور کرد که یک دیوار فرضی بین تبلیغات کلیکی و سئو وجود دارد که اجازه نمی‌دهد تبلیغات کلیکی بر نتایج ارگانیک تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است زمانی که کاربران در صفحۀ نتایج جست‌وجوی گوگل، یک تبلیغ کلیکی را مشاهده می‌کنند، احتمالاً روی آن لینک کلیک نکرده و درعوض، روی یک لینک ارگانیک کلیک می‌کنند. ازطرفی، اگر یک لیست ارگانیک با رتبه‌بندی بالا از یک سایت را در نتایج جست‌وجو ببینند که یک تبلیغ کلیکی هم دارد، احتمالاً روی تبلیغ کلیک می‌کنند.

تبلیغات کلیکی و سئو، دو روی یک سکۀ بازاریابی دیجیتال هستند. در‌حالی‌که برخی از کسب‌وکارها به‌ دنبال نتایج سریع تبلیغات کلیکی و هدف‌قرار‌دادن کلمات کلیدی با این روش هستند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند که روی نتایج ارگانیک سرمایه‌گذاری کنند. اغلب اوقات، می‌بینیم که افراد با کمپین‌های تبلیغات کلیکی شروع می‌کنند و سپس روی سئوی سایت خود کار می‌کنند؛ درنتیجه، از بسیاری از مزایای هردوی این استراتژی‌ها بهره‌مند می‌شوند.

بنابراین، چگونه تبلیغات کلیکی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم بر نتایج سئو تأثیر بگذارد یا به نفع آن باشد؟ در ادامه با جزئیات بیشتر، به بررسی ۴ نتیجه در این رابطه می‌پردازم:

۱) کلمات کلیدی مهم را کشف می‌کنیم

بخش مهمی از استراتژی‌ PPC و SEO هدف‌گذاری کلمات کلیدی است. ازآنجاکه سئو پروسۀ بلندمدتی است، زمان می‌برد تا مناسب‌بودن عبارتی را که هدف قرار داده‌ایم متوجه شویم. خوشبختانه تبلیغات کلیکی نتایج فوری دارد و کمک می‌کند که خیلی زود کلید‌واژه‌های مناسب و باارزش برای سئو را کشف کنیم.

۲) آگاهی از برند خود را افزایش می‌دهیم

تبلیغات CPC آگاهی از برند را افزایش می‌دهد. حتی اگر کاربر روی لینک کلیک نکند یا بعد از ورود به سایت به فراخوان ‌به ‌اقدام آن عمل نکند، بازهم احتمال این هست که نام مجموعه در خاطرش بماند. این موضوع در آینده باعث رشد میزان ترافیک و سرنخ‌های ارگانیک ما خواهد شد.

۳) بک‌لینک به‌ دست آوریم

یکی دیگر از موارد تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو، به‌دست‌آوردن بک‌لینک است. وقتی در سایت‌ها و کانال‌های دیگر تبلیغات کلیکی انجام می‌دهیم و آن را به سایت پیوند می‌دهیم، برای خود بک‌لینک می‌سازیم. موتور جست‌وجوی گوگل از کنار ارجاع‌هایی که به صفحات ما می‌شود به‌سادگی نمی‌گذرد و در رتبه‌بندی خود ترتیب اثر می‌دهد. می‌توان ادعا کرد که در اینجا تبلیغات کلیکی روی سئو واضح‌تر به چشم می‌خورد.

۴) قلمرو نمایشی خود را گسترش می‌دهیم و جلب اعتماد می‌کنیم

تصور کنید کاربری رژیم لاغری کتوژنیک را جست‌وجو کرده است. او در لینک اول صفحۀ SERP تبلیغ ما را با برچسب Ad می‌بیند و پایین‌تر از آن با لینک سئوشده از ما مواجه شود؛ به این ترتیب، بخش زیادی از صفحۀ نتایج را به خود اختصاص داده‌ایم. اگر شخص از تبلیغ رد شود، بازهم در فهرست‌های پایین‌تر به ما می‌رسد و به‌نوعی با نام مجموعه درگیر می‌شود.

وقتی هم در معرض لینک پرداختی و هم لینک ارگانیک شرکتی قرار می‌گیریم، ناخودآگاه بیشتر به آن اعتماد می‌کنیم. این موضوع شانس‌ ما را برای کلیک و تبدیل بالاتر هم افزایش می‌دهد.

سئو و تبلیغات کلیکی را با هم ترکیب کنیم

حالا دیگر شیوۀ تأثیر تبلیغات کلیکی روی سئو را می‌دانیم و به این نکته که هردو مزایای خودشان را برای کسب‌وکار دارند واقف هستیم. نکتۀ مهم این است که در بازاریابی خود باید از ترکیب هردوی آن‌ها استفاده کنیم و به‌هیچ‌وجه یکی را بر دیگری ترجیح ندهیم. ما برای رشد و درآمدزایی به کمک تمام ابزارهای بازاریابی خود نیاز داریم.

در پایان، برای آگاهی از بهترین روش‌های انجام تبلیغات کلیکی پیشنهاد می‌کنیم به گزینه‌های روی میز آژانس تبلیغاتی صباویژن نگاهی بیندازید و از تجربه و راهنمایی کارشناسان مجموعه استفاده کنید.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.