Private Blog Networks یا PBN چه تأثیری بر سئو دارد؟

PBN چیست؟

یکی از روش‌های بهینه‌سازی در موتورهای جست‌وجو، لینک‌دهی است. درحقیقت، هر لینک به سایت شما یک اعتبار محسوب می‌شود و محتوای سایت شما را در نظر موتورهای جست‌وجو قابل ‌اعتماد و ارزشمند نشان می‌دهد. گاهی سایت‌ها برای به‌دست‌آوردن هر‌چه سریع‌تر این اعتبار از Private Blog Networks یا به اختصار PBN استفاده می‌کنند که می‌تواند رتبۀ سایت آنان را بهبود داده یا برعکس، به پنالتی گوگل منجر شود.

در ادامۀ این مطلب از بلاگ صباویژن به تعریف PBN و ابهامات پیرامون آن می‌پردازیم.

Private Blog Networks چیست؟

Private Blog Networks گروهی از سایت‌ها هستند که فقط با هدف ایجاد بک‌لینک‌ها ایجاد شده‌اند. درحقیقت، PBN یک روش سئوی کلاه سیاه است که در آن با ساخت سایت‌های جدید یا خرید دامنه‌های قدیمی با رتبۀ بالا، به سایت مشخصی لینک داده و رتبۀ آن را بهبود می‌دهند. به بیان دیگر، شما در این روش به‌جای آنکه با تلاش و تولید محتوای مؤثر، بک‌لینک‌های باکیفیت به دست آورید، لینک‌هایی را زیر نظر خود و با انکرتکست مناسب و در زمان دلخواه خریداری می‌کنید.

با این توضیحات، PBN روشی عالی به نظر می‌رسد؛ اما نکتۀ اصلی آن است که استفاده از Private Blog Networks مخالف دستورالعمل‌های گوگل بوده و می‌تواند به پنالتی سایتتان منجر شود.

چرا PBN دستورالعمل گوگل را نقض می‌کند؟

دستورالعمل‌های لینک اسپم گوگل بیان می‌کند:

“Any links that are intended to manipulate rankings in Google Search results may be considered link spam. This includes any behavior that manipulates links to your site or outgoing links from your site.”

هر لینکی که با هدف دست‌کاری رتبه‌بندی در موتور جست‌وجوی گوگل تهیه شده باشد، لینک اسپم در نظر گرفته می‌شود. این لینک می‌تواند به سایت شما وارد شده یا از سایت شما خارج شده باشد.

طبق این دستورالعمل، استفاده از PBN خلاف قوانین گوگل است. درحقیقت، این لینک‌ها به‌طور طبیعی به دست نیامده‌اند، بلکه به قصد افزایش رتبه ساخته می‌شوند. همچنین، سایت‌های PBN اعتبار ایجاد نکرده و فقط به دنبال دست‌کاری سیستم موجود به وجود می‌آیند. بهترین روش برای به‌دست‌آوردن باکیفیت‌ترین و مرتبط‌ترین لینک‌ها، تولید محتوای ارزشمند است. درحقیقت، افراد به‌طور طبیعی به دنبال لینک‌دادن به محتواهای مفید هستند. همچنین، سایت‌های واقعی افراد، از اعتبار بیشتری نسبت به سایت‌های اسپم PBN برخوردار هستند.

box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

تأثیرات استفاده از Private Blog Networks

شاید برات جالب باشه:

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، استفاده از PBN ریسک‌هایی دارد که در ادامه به توضیح آنان می‌پردازیم:

  1. سایت شما پنالتی شده و رتبۀ خود را از دست می‌دهد: زمانی که شما بیش از اندازه از PBNها برای لینک‌دهی استفاده کنید، سایتتان جریمه می‌شود. در این صورت، صفحات شما یا کل سایتتان در رتبه‌های پایین‌تری قرار گرفته یا حتی به‌طور کامل از نتایج جست‌وجو حذف می‌شود. این جریمه از طریق Google Search Console به شما گزارش شده و برای حل آن باید تمامی لینک‌های PBN را از بین ببرید. باوجوداین، حتی بعد از اصلاح ممکن است صفحات شما به رتبه‌های سابق خود برنگردند.
  2. لینک‌های PBN شما نادیده گرفته می‌شوند: اگر الگوریتم‌های گوگل به غیرطبیعی‌بودن لینک‌دهی‌ها شک کنند، آن‌ها را به‌طور کامل نادیده می‌گیرند. به بیان دیگر، تلاش‌های شما برای لینک‌دهی PBN بی‌پاسخ مانده و نتیجه‌ای دریافت نخواهید کرد. اگر قرار باشد این لینک‌دهی‌ها تأثیری در سئوی سایت ما نداشته باشند، پس ما فقط به‌اشتباه وقت و پول زیادی را صرف آن‌ها کرده‌ایم.

با تمام این‌ها چرا بعضی افراد از روش PBN برای سئوی سایت‌ خود استفاده می‌کنند؟

در ادامه به دلایل استفاده از PBN، با وجود آگاهی از ریسک‌های آن می‌پردازیم:

  1. به‌دست‌آوردن لینکْ سخت و ‌پیش‌بینی‌ناپذیر است: به‌دست‌آوردن بک‌لینک‌های باکیفیت زمان زیادی برده و نتایجشان نیز تضمین‌نشدنی است. شما برای داشتن لینک‌دهی باکیفیت باید خبرنگاران، بلاگ‌نویسان و صاحبان سایت‌های مرتبط را یافته و آنان را برای لینک‌دادن به محتوایتان متقاعد کنید. درحقیقت برای داشتن بک‌لینک‌های ارزشمند، شما باید آگاهی از هر محتوای خود را افزایش داده و امیدوار باشید که آنان به سایتتان لینک بدهند. به بیان دیگر، نتایج کاملاً ‌پیش‌بینی‌ناپذیر بوده و شما با تولید بهترین محتواها نیز نمی‌توانید از دریافت مقدار مشخصی لینک در ماه مطمئن باشید؛ اما از سویی دیگر، استفاده از Private Blog Networks می‌تواند کنترل بیشتری به شما داده و عدم قطعیت را کاهش دهد. با‌این‌حال، ما استفاده از آن را برای به‌دست‌آوردن بک‌لینک‌های باکیفیت پیشنهاد نمی‌کنیم.
  2. با استفاده از این روش می‌توانید انکرتکست‌ها را مدیریت کنید: انکرتکست متنی است که لینک روی آن اعمال شده و در صورت کلیک روی آن، به صفحۀ دیگری هدایت می‌شوید. انتخاب انکرتکست مرتبط با لینک مهم است؛ زیرا گوگل را در درک محتوای صفحۀ لینک‌شده کمک کرده و در رتبه‌بندی بهتر مؤثر واقع می‌شود. بسیاری از صاحبان Private Blog Networks به شما اجازه می‌دهند که انکرتکست را خودتان انتخاب کنید، در‌حالی‌که برای به‌دست‌آوردن بک‌لینک طبیعی، شما بر انکرتکست‎ها نظارتی ندارید.

درنهایت، آیا PBN به سئوی سایت ما کمک می‌کند؟

با وجود آنکه PBN خلاف دستورالعمل‌های گوگل است، اما همچنان به افزایش رتبه کمک خواهد کرد. درحقیقت، شانسی برای بهبود رتبۀ شما توسط PBN وجود دارد، اما نکتۀ اصلی آن است که این بهبود، موقتی خواهد بود. به بیان دیگر، تهیۀ لینک به‌وسیلۀ Private Blog Networks ریسکی بوده و همان‌طور که گفته شد می‌تواند به‌یکباره سایت شما را از نتایج جست‌وجو حذف کند.

اما سؤال بعدی آن است که آیا PBN‌ها به‌راحتی توسط گوگل قابل‌ شناسایی هستند؟ جواب این سؤال به نحوۀ استفاده از PBN‌ها بستگی دارد. درحقیقت، گوگل به دنبال ردپای استفاده از PBN می‌گردد؛ برای مثال، دامنه‌های خریداری‌شده از سایت‌های حراج را تشخیص داده و به بک‌لینک‌های به‌وجود‌آمده توسط آنان شک می‌کند. بعضی از فروشندگان PBN این ردپاها را شناخته و سعی در از‌بین‌بردن آن‌ها دارند؛ اما در‌نظر‌گرفتن این نکته الزامی است که گوگل در حال پیشرفت است و بک‌لینک‌های بی‌کیفیت را روزبه‌روز بهتر تشخیص می‌دهد.

پس نتیجه می‌گیریم که درنهایت، استفاده از Private Blog Networks راه‌حلی موقتی بوده و شما هرلحظه باید نگران شناسایی آن توسط گوگل باشید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.