معرفی بهترین روش‌های تبلیغات موبایلی در سال ۲۰۲۲

68

تبلیغات موبایلی در چند سال اخیر به‌ یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی تبدیل شده ‌است؛ تا آنجا که طبق آمار در سال ۲۰۱۹ از تبلیغات تلویزیونی پیشی گرفت. شما تا چه اندازه روی تبلیغات موبایلی سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ چه استراتژی‌ای را پیش گرفته‌اید؟ اصلاً به سراغ تبلیغات موبایلی رفته‌اید؟ در این مطلب به معرفی تبلیغات موبایلی می‌پردازیم و بهترین روش‌ها و استراتژی‌های تبلیغاتی در این روش را شرح می‌دهیم.

تبلیغات موبایلی چیست؟ + مزایا و معایب

تبلیغات موبایلی به کمپین‌های تبلیغاتی‌ای اشاره دارد که به‌شکلی به‌خصوص برای دستگاه‌ها و تلفن‌های هوشمند طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند شامل گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های پوشیدنی‌ای همچون ساعت‌های هوشمند باشند. اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، عمده‌بسترهای انتشار و اجرای کمپین‌های تبلیغات موبایلی را در بر می‌گیرند.

مزایای تبلیغات موبایلی

  1. میزان استفادۀ کاربران امروزی از گوشی‌های همراه: به گفتۀ مرکز تحقیقات جهانی، در حال حاضر دو میلیارد نفر از طریق گوشی‌های هوشمند خود به اینترنت دسترسی دارند و این معادل ۵۱درصد از کاربران جهانی تلفن‌های همراه است. به دیگر سخن، میزان کاربران گوشی‌های هوشمند و زمانی که در آن صرف می‌کنند، موجب می‌شود تا تبلیغات شما بیشتر دیده شود.
  2. بازار گسترده‌تر تبلیغات موبایلی: ترافیک اینترنت از طریق دستگاه‌های تلفن همراه بسیار بیشتر از ترافیک دستگاه‌های رومیزی یا دسکتاپ (Desktop) است و آمارهای چند سال اخیر نیز این موضوع را تأیید می‌کنند.
  3. تبلیغات موبایلی فروش بهتری را به ‌دنبال دارد: هزینۀ Cost per Click یا CPC در تبلیغاتِ مبتنی بر تلفن، ۲۴درصد کمتر از کلیک‌های دستگاه‌های دسکتاپی است. همچنینClick through rate یا CTR تبلیغات موبایلی ۴۰درصد بیشتر است. احتمالاً فکر می‌کنید که کاربران گوشی‌های همراه، دست‌به‌خرید آن‌چنان خوبی ندارند، اما باید بگوییم که ۳۵درصد از کاربران گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند حداقل هفته‌ای یک‌بار دست به خرید محصولات از فروشگاه‌های آنلاین می‌زنند و در مقایسه با آمار ۱۵درصدی کاربران دستگاه‌های رومیزی، برتری تبلیغات موبایلی در این بخش بسیار چشمگیر است.
  4. قابلیت‌های هدف‌گذاری جغرافیایی: بازاریابی از طریق موقعیت مکانی در تبلیغات موبایلی، به نسبت تبلیغات دیگر ساده‌تر و دقیق‌تر است. همراه‌بودن گوشی‌های هوشمند با کاربران در مکان‌های مختلف، فرصت بیشتری را در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار می‌دهد.

معایب تبلیغات موبایلی

  1. امکان خطایی وجود ندارد: همه‌چیز به اولین تعامل مخاطب با تبلیغ شما بازمی‌گردد؛ در‌صورتی‌که تبلیغات شما برداشت منفی داشته باشد و تجربۀ کاربری خوبی ارائه ندهد، همه‌چیز خراب می‌شود. بنابراین باید پیش از انتشار تبلیغ از محتوا و نحوۀ نمایش آن مطمئن بود؛ چراکه تبلیغات موبایلی ماهیت بسیار سریعی دارند.
  2. مشکلاتی در نمایش تبلیغات: با وجود اینکه بسیاری از کاربران از گوشی‌های هوشمند و جدید بهره‌مند هستند، بخشی از کاربران نیز گوشی‌های استاندارد قدیمی را در اختیار دارند و این می‌تواند در نمایش تبلیغات شما مشکلاتی را به ‌وجود بیاورد.

برترین روش‌های تبلیغات موبایلی در سال ۲۰۲۲

برترین روش‌های تبلیغات موبایلی در سال 2022

روش‌های مختلفی برای اجرا و انتشار تبلیغات موبایلی وجود دارد و مدل‌های مختلف درآمدی تبلیغات موبایلی، هزینه‌ها و مخاطبان هدف خاص خود را در بر می‌گیرد. در ادامه برترین روش‌های تبلیغات موبایلی در سال ۲۰۲۲ را معرفی می‌کنیم.

تبلیغات بنری

یکی از رایج‌ترین و پرطرف‌دارترین تبلیغات موبایلی در اپلیکیشن، تبلیغات بنری است. مدل درآمدی بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل، تبلیغات است و به همین منظور، فضای مناسبی برای تبلیغات بنری در اپلیکیشن ایجاد می‌کنند. تبلیغات معمولاً به‌شکل یک بنر ساده در بخشی از اپلیکیشن ظاهر می‌شوند و کاربران با کلیک روی آن به سایت تبلیغ‌دهنده یا صفحۀ دانلود اپلیکیشن تبلیغ‌دهنده منتقل می‌شوند. مدل درآمدی در تبلیغات بنری براساس تعداد کلیک روی بنر یا تعداد کلیک منجربه‌نصب، محاسبه می‌شود.

تبلیغات همسان (Native)

تبلیغات همسان با ماهیت محتوای اپلیکیشن مطابقت دارند. به‌عبارتی، نحوۀ نمایش تبلیغات درست مانند محتوای اپلیکیشن است، به‌گونه‌ای‌که کاربران در نگاه اول احساس نمی‌کنند که در حال تماشای یک تبلیغ هستند. نمایش مداوم این تبلیغات موجب می‌شود تا هزینۀ بیشتری نسبت به تبلیغات بنری داشته باشد و ‎از آن طرف، میزان اثرگذاری و کلیک بیشتری را به ‌خود اختصاص دهد.

تبلیغات بینایی (Interstitial)

تبلیغات Interstitial یا بینابینی هنگام استفادۀ کاربر از اپلیکیشن، بدون انتخاب وی و به دو شکل تصویر بنری تمام‌صفحه یا ویدئو‌های Skippable نمایش داده می‌شود. تصویرهای بنری تمام‌صفحه که تحت عنوان تبلیغات پاپ‌آپ نیز معرفی می‌شوند، به‌شکلی تمام‌صفحه روی نمایشگر ظاهر می‌شوند و نظر کاربر را جلب می‌کنند؛ به همین ترتیب از کلیک و تعامل بالایی نیز برخوردار هستند.

درمورد ویدئوهای Skippable، پیاده‌سازی آن بدین شکل است که ویدئویی با زمان مشخص برای کاربران پخش می‌شود و کاربر می‌تواند پس از گذشت ۵ ثانیه از تماشای ویدئو انصراف دهد. نرخ Adoption rate در این نوع تبلیغ بسیار بالاست و از آن طرف، نرخ تماشای ویدئوی کمتری دارد.

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن (Push)

اپلیکیشن‌ها تحت شرایطی اجازۀ ارسال نوتیفیکیشن روی گوشی کاربران را خواهند داشت. پوش نوتیفیکیشن نوعی پیام کوتاه است و توسعه‌دهندگان و سازندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند هر زمان که بخواهند، این پیام را برای کاربران اپلیکیشن ارسال کنند. اپلیکیشن‌های خوب حساسیت خاصی نسبت به این موضوع دارند و می‌دانند که ارسال بیش‌ از حد نوتیفیکیشن، نارضایتی کاربران را به ‌همراه خواهد داشت.

سازوکار پوش نوتیفیکیشن مثل پیامک یا سایر اعلان‌های موبایلی است، اما تنها به‌ دست کاربرانی می‌رسد که اپلیکیشن فرستنده را نصب کرده باشند.

مدل‌های درآمدی و هزینه‌ای تبلیغات موبایلی

مدل‌های درآمدی و هزینه‌ای تبلیغات موبایلی

در کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال، ۵ روش تبلیغاتی متداول وجود دارد که عبارت‌ است از: CPCV، CPM، CPA، CPL و CPC. در ادامه تمامی این روش‌ها و مدل‌های درآمدی را شرح می‌دهیم.

هزینه به ازای اکشن (CPA)

در این روش (CPA)، مدل محاسبه به ازای فعالیت و اکشن کاربر است و پس از انجام یک اکشن از سوی کاربر، هزینۀ تبلیغات پرداخت می‌شود. ثبت‌نام‌کردن، رفتن به صفحه‌ای خاص یا ثبت سفارش از این دست اکشن‌هاست و بسته به پیچیدگی فعالیت کاربر، هزینۀ تبلیغات نیز متفاوت است. معمولاً برای آنالیز آمار این نوع تبلیغات از سرویس‌هایی همچون WebEngage یا Metrics استفاده می‌شود.

هزینه به ازای کلیک (CPC)

در مدل تبلیغاتی CPC یا Cost per Click، هزینه‌های تبلیغ به ازای تعداد کلیک روی تبلیغات بنری یا تمام‌صفحه یا همسان محاسبه می‌شود. این مدل از ارزان‌ترین روش‌های تبلیغاتی است و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است و به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین شکل تبلیغات آنلاین معرفی می‌شود. با وجود اینکه کلیک کاربران روی تبلیغ در نتیجۀ علاقۀ آن‌ها به محصول یا محتوای تبلیغ است، اما میزان بازدهی این روش از مدل‌های دیگر کمتر است.

هزینه به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید (CPM)

مدل‌های CPC و CPM ازجمله روش‌هایی هستند که برای آگاهی برند (Brand Awareness) مناسب‌اند و طراحی یک کمپین هدفمند و اجرای این دو روش موجب می‌شود تا نام و لوگوی یک برند در میان مخاطبان هدف شناخته شود. در مدل تبلیغاتی CPM، به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید یک تبلیغ، که عموماً به‌شکل بنری در جایگاه‌های تبلیغاتی مختلف مانند سایت‌های رسانه‌ای منتشر می‌شود، هزینه‌ای برای تبلیغ‌دهنده محاسبه می‌شود. مدل CPM در میان تبلیغ‌دهندگان از محبوبیت کمتری برخوردار است؛ چراکه اندازه‌گیری میزان نمایش و بازده در این نوع تبلیغ بسیار مشکل است.

هزینه به ازای نمایش کامل ویدیو (CPCV)

شبکه‌ها و پلتفرم‌های تبلیغاتی در روش CPCV یا Cost Per Complete View، به ازای نمایش کامل یک ویدئو، مبلغی از تبلیغ‌دهندگان دریافت می‌کنند. این روش معمولاً برای آگاهی برند و شناساندن آن به کاربران استفاده می‌شود. استفاده از مدل CPCV به شما این امکان را می‌دهد تا حداکثر تأثیر را روی کاربران خود بگذارید و بازخوردی صحیح‌تر از کاربران دریافت کنید.

هزینه به ازای سرنخ (CPL)

تبلیغات CPL نوع خاصی از تبلیغات موبایلی است که هزینۀ آن برحسب بازدیدی از مخاطب که به کلیک تبدیل شده، محاسبه می‌شود. تفاوت چشمگیر این روش با سایر روش‌ها در این است که تبلیغ‌دهندگان با استفاده از CPL، رفتار کاربران را تحلیل و به‌عبارتی، برای رسیدن به مشتریان احتمالی خود هزینه می‌کنند.

صباویژن؛ سرویس‌دهندۀ تبلیغات موبایلی در ایران

تبلیغات هدفمند در دنیای امروزی به امری مهم و ضروری برای رشد کسب‌وکارهای مختلف تبدیل شده است. طراحی و اجرای تبلیغات موبایلی در صباویژن می‌تواند راهی برای رسیدن به هدف تجاری‌تان باشد. راحتی کار و همکاری با برندهای معتبر ایران و خاورمیانه در کنار کمپین‌های متنوع تبلیغاتی اعم از تبلیغات همسان، تبلیغات موبایلی، تبلیغات کلیکی، تبلیغات ویدئویی و تبلیغات بنری موجب می‌شود تا صباویژن نقشی مؤثر در رسیدن به مخاطبان هدفتان ایفا کند.

تبلیغات موبایلی در کنار تأثیر بسیارشان به استراتژی درست و برنامه‌ای دقیق نیاز دارند تا بهترین نتیجه را به همراه داشته باشند. در ابتدا به این فکر کنید که با توجه به مزایا و معایب موجود، آیا تبلیغات موبایلی بهترین راه‌حل برای شماست؟ اگر پاسختان مثبت است، روشی را انتخاب کنید که بیشترین تأثیر را روی تبلیغات شما داشته باشد و شما را در رسیدن به اهداف کمپین‌تان یاری کند.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.