مرور رده

تبلیغات ویدیویی

محتوای ویدیویی مدتی است که محبوب‌ترین نوع محتوا برای کاربران محسوب می‌شود. علاقۀ زیاد کاربران به این نوع از محتوا باعث شده تا صنعت تبلیغات در حوزۀ آنلاین هم به‌سمت استفاده از ویدئو حرکت کند. با اینکه سال‌های زیادی از حضور تبلیغات ویدئویی نمی‌گذرد، تأثیر زیادی روی مخاطبان می‌گذارد.

به همین خاطر، تعداد دیجیتال‌مارکترها و کسب‌وکارهای مختلفی که به‌سمت استفاده از این نوع تبلیغات می‌روند، رو به افزایش است. بنابراین، اگر تبلیغات ویدئویی در استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما جایی ندارد، حتماً استراتژی خود را بازبینی کنید و اگر برنامه‌ای برای تبلیغات دارید، این تبلیغات را اضافه کنید.

تبلیغات ویدئویی به دلیل اینکه از جذابیت‌های بصری بهره‌مند هستند، می‌توانند ایدۀ بسیار خوبی برای جذب مخاطب باشند. در این مطلب از بلاگ صباویژن تصمیم گرفتیم تا تبلیغات ویدئویی را به‌صورت جزئی‌تر بررسی کنیم و با انواع آن بیشتر آشنا شویم.

دلایل استفاده از تبلیغات ویدئویی

دلایل استفاده از تبلیغات ویدئویی

اولین سؤالی که ممکن است در ذهن هر مخاطبی پیش بیاید این است که در میان این تنوع مدل‌های تبلیغاتی، چرا باید تبلیغات ویدئویی را انتخاب کنیم؟ دلایل زیادی وجود دارد که از تبلیغات ویدئویی استفاده کنیم؛ اما در این بخش به 5 دلیل اصلی و مهم برای انتخاب تبلیغات ویدئویی اشاره می‌کنیم.

۱. اعتمادسازی

ساختن اعتماد در ذهن مخاطب اتفاق بسیار مهمی است که همۀ کسب‌وکارها به دنبال ایجاد آن هستند. معمولاً زمانی این اعتماد شکل می‌گیرد که مخاطب از محتوای باکیفیت شما استفاده کرده باشد و متوجه شود که شما همیشه اطلاعات درستی را به او می‌دهید.

اگر این اعتماد در زمانی که شما تبلیغ می‌کنید شکل بگیرد، بسیار عالی است. تولید محتوای ویدئویی می‌تواند این اتفاق را برای شما رقم بزند. استفاده از تبلیغات ویدئویی و ساختن یک ویدئوی تبلیغاتی باکیفیت که محصول یا خدمت شما را به‌خوبی نشان دهد، می‌تواند در کاربران اعتماد ایجاد کند و باعث جذب آن‌ها به‌سمت محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، شود.

۲. توضیح کامل

اینکه در وهلۀ اول محصول خود را به‌خوبی و با تمام مشخصات معرفی کنید، می‌تواند تأثیر زیادی در انتخاب مخاطب بگذارد. معمولاً متن‌های طولانی که برای توضیح محصول و بررسی مشخصات آن نوشته می‌شوند، به‌صورت کامل توسط مخاطب خوانده نمی‌شوند؛ اما محتوای ویدئویی می‌تواند تمام جنبه‌های محصول یا خدمت شما را نشان دهد و با استفاده از جذابیت‌های بصری، مخاطب را تا انتها با خودش همراه کند. همین که مخاطب تمام محتوای ویدئویی را تماشا کند، با مشخصات محصول یا خدمات شما آشنا می‌شود و همین کافی است تا جذب شود.

۳. ایجاد تعامل با مخاطبان

محتوای ویدئویی که در تبلیغات استفاده می‌شود، به‌مراتب بیشتر از سایر انواع محتوا می‌تواند تأثیر بگذارد و با مخاطب ایجاد تعامل کند. محتواهای ویدئویی در ذهن مخاطب بهتر جای می‌گیرند و به دلیل تنوع و تحرکی که دارند، محصول را بهتر می‌توانند به نمایش درآورند. به‌علاوه، دیگر نیازی نیست کاربر زمان زیادی را صرف خواندن یک متن تبلیغاتی بکند.

۴. افزایش احتمال اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

طبق تحقیقاتی که انجام شده، 76درصد از کاربران در صورت خسته‌کننده‌نبودن ویدئوی تبلیغاتی تمایل دارند آن را با دیگر دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

۵. افزایش احتمال فروش

تبلیغات ویدئویی که درمورد یک محصول یا خدمت باشند، می‌توانند کاربران را برای خرید، بیشتر ترغیب کنند. نکتۀ دیگری که در تبلیغات ویدئویی وجود دارد این است که در این نوع تبلیغات، محصول برای کاربر ملموس‌تر است و بهتر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

روش‌های تبلیغات ویدئویی

روش‌های تبلیغات ویدئویی

برای تبلیغات ویدئویی روش‌های مختلفی وجود دارد که بیشتر به نوع پرداخت آن مربوط می‌شود. نمایش‌دهندگان این نوع از تبلیغات روش‌های مختلفی را پیش پای تبلیغ‌کننده‌ها قرار دادند تا هر کسب‌وکاری متناسب با شرایط خود بتواند برای نمایش تبلیغاتش تصمیم بگیرد.

هزینه به ازای هر نمایش CPV

همان‌طور که از نام این روش پیداست (Cost Per View)، کسی که قرار است تبلیغ کند، به ازای هر بار نمایش کامل ویدئو به مخاطب مبلغی را می‌پردازد. معمولاً برای برندینگ محصول و آگاهی از برند این روش را به کار می‌گیرند. گاهی به ازای هر هزار نمایش نیاز است که به ناشران تبلیغ، پول پرداخت کنید.

هزینه به ازای هر کلیک CPC

در این روش (Cost Per Click)، باید تبلیغ‌کننده به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ او می‌شود و کاربر را به‌سمت سایت هدایت می‌کند، پول بپردازد. این روش زمانی مناسب است که شما قصد بالابردن ترافیک سایت خود را داشته باشید.

هزینه به ازای نصب CPI

با استفاده از این روش (Cost Per Install)، باید به ازای نصب اپلیکیشن یا فرایندی مثل ثبت‌نام در سایت به ناشران پول پرداخت شود. این روش برای کسب‌وکارهایی مناسب است که قصد جذب کاربر جدید برای سایت یا اپلیکیشن خود را دارند.

هزینه به ازای فعالیت خاص CPA

آخرین دسته‌ای که می‌توان تبلیغات را براساس آن نمایش داد، به ازای یک اقدام یا فعالیت خاص (Cost Per Action) است. مثلاً قصد دارید که کاربران جدیدی را از طریق تبلیغات در قرعه‌کشی شرکت دهید، با استفاده از این روش تبلیغاتی می‌توانید به ازای کاربرانی که کد را برای شرکت در قرعه‌کشی ارسال می‌کنند، پول پرداخت کنید.

انواع تبلیغات ویدئویی

انواع تبلیغات ویدئویی

بعد از آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات، نوبت آن است که به‌صورت جزئی‌تر با انواع تبلیغات ویدئویی آشنا شویم. احتمالاً انواع تبلیغات ویدئویی را خصوصاً در اپلیکیشن‌های موبایلی دیده باشید، اما در این بخش به‌صورت جزئی‌تر تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات ویدئویی خطی (Linear)

تبلیغات ویدئویی خطی رایج‌ترین نوع تبلیغات ویدئویی است. این نوع تبلیغات تمام صفحه‌نمایش را در بر می‌گیرند و ویدئو را متوقف می‌کنند. زمان استاندارد تبلیغات خطی بین 5 تا 10 ثانیه است. نمونۀ این تبلیغ را بیشتر در یوتیوب می‌توانید مشاهده کنید و ممکن است در ابتدا، وسط یا انتهای ویدئو پخش شوند. به تبلیغاتی که در ابتدای ویدئو پخش می‌شوند، Pre-Roll، به آن‌هایی که در میانۀ ویدئو اجرا می‌شوند، Mid-Roll و به تبلیغاتی که در انتها پخش می‌شوند، Post-Roll گفته می‌شود.

در بین این 3 نوع، تبلیغاتی که در ابتدای ویدئو پخش می‌شوند، کاربرد بیشتری دارند؛ چون کاربر مجبور است تا انتها آن را تماشا کند. تبلیغات Mid-Roll هم برای ویدئوهای طولانی مناسب هستند و دلیلش هم این است که کاربر برای دیدن ویدئوی کامل باید تبلیغ را تماشا کند. درمورد تبلیغاتی که در انتهای ویدئوها اجرا می‌شوند هم باید گفت که کاربرد زیادی ندارند؛ چون کاربر ویدئوی موردنظر خود را تا انتها تماشا کرده و چیزی نیست که او را به تماشای تبلیغ شما مجاب کند.

تبلیغات ویدئویی غیرخطی (Pause menu)

تبلیغات غیرخطی دیگر ویدئو را متوقف نمی‌کند و در یک پنجرۀ کوچک پخش می‌شود و قسمتی از ویدئو را در بر می‌گیرد، اما زمانی که کاربر روی آن کلیک کند، به لندینگ پیج موردنظر هدایت می‌شود.

تبلیغات ویدئویی Overlay

نوع دیگری از تبلیغات هستند که معمولاً به‌صورت یک نوار در قسمت پایینی ویدئوها ظاهر می‌شوند. این نوع از تبلیغات به دلیل اینکه فضای بسیار کمی از ویدئو را اشغال می‌کنند، می‌توانند کاربردهای زیادی داشته باشند، اما دیگر اطلاعات مهمی مثل کپشن، زیرنویس و سایر موارد این‌چنینی قابل مشاهده نخواهد بود.

تبلیغات ویدئویی Non- overlay

همان‌طور که از نام این نوع پیداست، کاملاً برعکس تبلیغات Overlay عمل می‌کند. کاربران در مواجهه با این نوع تبلیغات تا زمانی که دکمۀ Play را نزنند، تبلیغی مشاهده نمی‌کنند. اینکه کاربران باید روی تبلیغ کلیک کنند تا آن را مشاهده کنند، نکتۀ مثبتی است که میزان تعامل را افزایش می‌دهد.

تبلیغات ویدئویی همسان (Native)

مدل همسان در تبلیغات ویدئویی هم وجود دارد. در اپلیکیشن‌های موبایل، بخشی وجود دارد که وقتی کاربر در حال گشت‌وگذار است، می‌تواند روی ویدئو کلیک کند و تبلیغ موجود را ببیند. برخی از این تبلیغات به‌صورتی است که بعد از اتمام به کاربر پاداشی اختصاص می‌‌دهد و کاربر با میل بیشتری روی آن کلیک می‌کند.

اگر تبلیغات همسان ویدئویی به‌خوبی طراحی شوند و به تجربۀ کاربری آسیب نزنند، می‌توانند برای تبلیغ‌کننده و صاحب اپلیکیشن درآمدزایی کنند و کاربر هم از دیدنشان لذت ببرد.

تبلیغات ویدئویی Revel

این نوع از تبلیغات بیشتر در متون استفاده می‌شوند. معمولاً در قسمت‌هایی از متن، یک ویدئوی تبلیغاتی کوتاه قرار می‌دهند که اگر با متن مرتبط باشد، می‌تواند تعامل زیادی را با کاربر ایجاد کند. در ابتدا، وسط و انتهای متن می‌توان از این نوع تبلیغات استفاده کرد.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری هم که به‌وفور در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها مشاهده می‌شوند، به‌صورت یک بنر روی ویدئو ظاهر می‌شوند و چیزی را نشان کاربر می‌دهند. معمولاً یک دکمه وجود دارد که امکان بستن تبلیغ را به کاربر می‌دهد و می‌تواند ادامۀ ویدئوی خود را مشاهده کند. نوع دیگری از این تبلیغات بنری هم هستند که در طول ویدئو در کنار تصویر مشاهده می‌شوند و اگر تبلیغ خوبی باشد، احتمال کلیک کاربر روی آن وجود دارد.

نحوۀ کارکرد تبلیغات ویدئویی

نحوۀ کارکرد تبلیغات ویدئویی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید تبلیغات ویدئویی به چه صورت کار می‌کنند و چگونه به کاربر نمایش داده می‌شوند. الگوریتم‌هایی هستند که از قبل برنامه‌ریزی شده‌اند و تبلیغات را به‌صورت اتوماتیک و به‌شکل زیر اجرا می‌کنند:

زمانی که کاربر وارد صفحۀ سایت می‌شود، تگ‌های تبلیغ‌ داخل پخش‌کنندۀ ویدئو درخواستی را به‌سمت سرور تبلیغ ارسال می‌کنند تا تبلیغ را برای نمایش ارسال کنند. سپس با توجه به نوع تبلیغاتی که از قبل انتخاب کردید، سرور تبلیغ را به‌سمت سایت ارسال می‌کند تا به کاربر نمایش دهد. لینک تبلیغ ویدئویی به میزبانی شبکۀ انتقال محتوا به دست سایت مقصد می‌رسد و سایت مقصد با استفاده از یک پخش‌کنندۀ ویدئو فایل را به کاربر نمایش می‌دهد.

جمع‌بندی

تبلیغات ویدئویی در انواع مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده‌های مفیدی کرد. قبل از اینکه بخواهید تبلیغات ویدئویی انجام دهید، حتماً برنامه‌ریزی کنید و با استراتژی وارد این موضوع شوید. تبلیغات ویدئویی به اندازه‌ای اهمیت دارند که برای آن‌ها وقت بگذارید و یک ویدئوی کامل را برای تبلیغ انتخاب کنید.

هزینۀ تبلیغات ویدئویی نسبت به سایر مدل‌های تبلیغاتی بیشتر است، اما به همان اندازه تأثیرگذاری بیشتری هم دارد و می‌تواند کاربران زیادتری را به‌سمت کسب‌وکار شما هدایت کند. بنابراین با استفادۀ درست از این نوع تبلیغات، کسب‌وکار خود را به‌خوبی معرفی کنید. آیا تا به حال تجربۀ استفاده از این نوع تبلیغات را داشته‌اید؟ چقدر استفاده از تبلیغات ویدئویی را مناسب می‌دانید؟ حتماً تجربیات و سؤالات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

پلتفرم‌های ویدئو مارکتینگ در صباویژن

تجربه نشان داده است تبلیغات در پلتفرم‌های محبوب که کاربران بسیار زیادی روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ منجر به آگاهی بیشتر مخاطب نسبت به برند و همچنین افزایش فروش و ارائه خدمات برند و مجموعه تبلیغ دهنده می‌شود. برای ویدئو مارکتینگ، بهترین پلتفرم‌هایی که شما می‌توانید با بازاریابی ویدئویی مخاطبان و مشتریان بیشتری را جذب کنید؛ سایت‌های آپارات و فیلیمو هستند که در روز بیش از چند میلیون نمایش ویدئو در آن اتفاق میفتد.

چگونه با تبلیغات ویدیویی در آپارات مشتریانتان را افزایش دهید؟

سایت آپارات هر روز با ارائه خدمات نوآورانه خود کاربران بسیاری را جذب می‌کند. کاربرانی که هر کدام از آن‌ها می‌توانند مشتریان بالقوه شما باشند. شما با تبلیغات ویدئویی در آپارات خواهید توانست، برند و محصولات خود را به میلیون‌ها کاربر معرفی کنید و طیف مشتریان خود را گسترش دهید. همچنین آپارات با ارائه انواع روش‌های تبلیغاتی به شما این امکان را می‌دهد تا با توجه به بودجه خود، بهترین روش را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید با کارشناسان صباویژن تماس بگیرید تا بر اساس بودجه و هدف تبلیغاتی که دارید؛ شما را راهنمایی کنند.

آیا تبلیغات در فیلیمو برای کسب و کار شما مناسب است؟

فیلیمو یکی دیگر از پلتفرم‌های ارائه دهنده خدمات مبتنی بر محتواهای ویدئویی است. سایت و اپلیکیشن فیلیمو با پخش سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های جذاب خود توانسته است محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران پیدا کند. در روز چند میلیون بازدید از ویدئوهای این سایت صورت می‌گیرد. شما میتوانید با تبلیغات ویدیویی در فیلیمو با کاربران بسیار زیادی ارتباط برقرار کنید و در نتیجه برند خود را معرفی کنید و دایره مشتریان خود را گسترش دهید.