🧰 ابزارگشایی: نگاهی به بافر (Buffer)

6 مزیت کلیدی استفاده از بافر در مدیریت شبکه‌های اجتماعی

ما می‌توانیم گوگل کنیم، می‌توانیم اسکایپ کنیم و می‌توانیم بافر کنیم. اوج موفقیت یک فناوری مدرن این است که نام محصولش به یک فعل تبدیل شود؛ اتفاقی که درمورد گوگل، اسکایپ و بافر افتاده است. «بافرکردن» محتوای شبکه‌های اجتماعی به‌معنای انتشار آن در چندین کانال، با استفاده از افزونۀ Buffer Chrome یا نرم‌افزار Buffer است. پس چه دلیلی مهم‌تر از این، برای آنکه بافر را بشناسیم و از قابلیت‌هایش سر دربیاوریم؟

در این مطلب از وی‌پدیا به ابزارگشایی بافر می‌پردازیم. همچنین، از مزیت‌ها، امکانات و معایب بافر خواهیم گفت و درمورد نحوۀ استفاده از آن و طرح‌های قیمت‌گذاری‌اش نیز اطلاعاتی به شما خواهیم داد.

بافر (‌Buffer) چیست؟

بافر (‌Buffer) که با نام Bufferapp نیز شناخته می‌شود، یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای هر کسب‌وکار کوچک و متوسطی است که زمان یا هزینۀ محدودی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارد.

 • ویژگی اصلی بافر توانایی ایجاد پیش‌نویس و زمان‌بندی پست‌ها برای اشتراک‌گذاری در چندین شبکۀ اجتماعی شامل توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک، تیک‌تاک، گوگل بیزنس، ماستودون و پینترست است.
 • بافر می‌تواند به‌طور خودکار پست‌های شبکه‌های اجتماعی را در زمان‌های از‌پیش‌تعیین‌شده منتشر کند.
 • بافر همچنین تجزیه‌و‌تحلیل‌ها و گزارش‌دهی پیشرفته‌ای را برای نظارت و ردیابی عملکرد شبکه‌های اجتماعی و مشاهدۀ نتایج هفتگی یا ماهانه ارائه می‌دهد.
 • بافر دارای یک برنامۀ افزونۀ مرورگر و برنامه‌های تلفن همراه است تا کاربران بتوانند پست‌های شبکه‌های اجتماعی را از هر کجا ایجاد کنند و به اشتراک بگذارند.

تاریخچۀ بافر

ابزار بافر را گروهی از کارشناسان اروپایی شرکت Buffer Inc در سانفرانسیسکو، به‌ویژه جوئل گاسکوئین (Joel Gascoigne) و لئو ویدریش (Leo Widrich) طراحی کرده‌اند. البته توسعۀ بافر از اکتبر ۲۰۱۰، در بیرمنگام بریتانیا، با فعالیت‌های خلاقانۀ یکی از بنیان‌گذارانش یعنی جوئل گاسکوئین آغاز شده بود. گاسکوئین در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۰، نسخۀ اولیۀ بافر را عرضه کرد و در عرض ۹ ماه به ۱۰۰۰۰۰ کاربر دست یافت.

در جولای ۲۰۱۱، بنیان‌گذاران تصمیم گرفتند سرمایه‌گذاری استارتاپی را از بریتانیا به سانفرانسیسکو منتقل کنند و بافر به شرکتی سهامی تبدیل شد. ابزار بافر از زمان آغاز به کار تا امروز، شاهد به‌روزرسانی‌های متعددی بوده تا بتواند با سرعت تغییرات زمانه همگام بماند.

در حال حاضر گاسکوئین مدیرعامل شرکت Buffer Inc است. تا آگوست ۲۰۲۱، تیم بافر متشکل از ۸۵ نفر از ۱۵ کشور جهان بوده که از راه دور کار می‌کردند. بیش از ۴.۵میلیون کاربر ثبت‌شده و افزون بر ۱۶ میلیون دلار درآمد سالانه، نتیجۀ این همکاری است.

امکانات بافر

امکانات اصلی بافر را می‌توان در ۸ دستۀ کلی جای داد:

۱) انتشار (Publishing)

بافر به شما امکان می‌دهد محتوای خود را از یک داشبورد با کاربری آسان، برای توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک، تیک‌تاک، گوگل بیزنس، ماستودون و پینترست برنامه‌ریزی و منتشر کنید. به‌طور مثال، می‌توانید چرخ‌فلک‌ها و پست‌های اینستاگرام خود را برنامه‌ریزی و در اکانت اینستاگرام خود منتشر کنید.

امکانات بافر - انتشار۲) برنامه‌ریزی (Scheduling)

بافر یکی از بهترین ابزارهای برنامه‌ریزی شبکه‌های اجتماعی است که به شما امکان می‌دهد محتوای خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتوای موردنظر را به صف یا تقویم اضافه کنید، هر پست را مطابق با پلتفرم مربوط سفارشی کنید، تاریخ و زمان دلخواه را انتخاب کنید و درنهایت به Buffer اجازه دهید کارهای باقی‌ماندۀ انتشار را انجام دهد. به این ترتیب می‌توانید در بهترین زمان ممکن -زمانی که مخاطبانتان بیشترین فعالیت را در شبکه‌های اجتماعی دارند- به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. این کار، صرفه‌جویی در زمان را نیز در پی دارد.

امکانات بافر - برنامه‌ریزی۳) کمپین‌ها (Campaigns)

اکنون بسیاری از بازاریابان محتوای کمپین‌های خود را برای شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی می‌کنند. این کمپین‌ها معمولاً یک هدف دارند و چندین شبکۀ اجتماعی را پوشش می‌دهند.

با قابلیت مدیریت شبکه‌های اجتماعی بافر، می‌توانید به‌راحتی کمپینی جدید ایجاد کنید و آن را به بهترین نحو برنامه‌ریزی و مدیریت کنید. همچنین می‌توانید کمپین‌های خود را مشاهده، ویرایش و حذف کنید و عملکرد آن‌ها را در برگۀ تجزیه‌وتحلیل بافر بررسی کنید.

۴) تجزیه‌وتحلیل (Analytics)

با استفاده از بافر به‌راحتی می‌توانید عملکرد شبکه‌های اجتماعی خود را اندازه‌گیری کنید و توصیه‌هایی برای افزایش فروش، دسترسی و تعامل دریافت کنید.

معیارهای شبکه‌های اجتماعی که می‌توانید با ابزار Buffer’s Analytics ردیابی کنید، شامل تعداد پست‌ها، نرخ تعامل، ذخیرۀ پست‌ها‌، تعداد لایک‌ها، ریتوییت‌ها، اشتراک‌گذاری پست و موارد دیگر است.

امکانات بافر - تجزیه و تحلیل۵) تعامل (Engagement)

به لطف ابزار Buffer’s Engagement می‌توانید تمام نظرات بی‌پاسخ خود را در داشبورد ببینید. این ابزار حتی مهم‌ترین نظرات را هم برایتان برجسته می‌کند! درمجموع، شما می‌توانید تمام نظرات را مشاهده کنید، از تعاملات مهم آگاه باشید و به‌سرعت به دنبال‌کنندگان و طرف‌داران خود پاسخ دهید.

ابزار تعامل بافر همچنین به شما کمک می‌کند تا با ایموجی واکنش نشان دهید و نظرات منفی و نظرات مربوط به سفارش‌ها یا هر سؤالی را به‌طور مستقیم از داشبورد خود ببینید.

box

فیلیمو


آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو
کلیک کنید

۶) ادغام (Integrations)

بافر با چندین ابزار و پلتفرم دیگر ادغام می‌شود تا به کاربران اجازه دهد به‌طور مؤثر حساب و محتوای شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کنند. این یکپارچه‌سازی‌ها به شما کمک می‌کند از بافر بهترین استفاده را کنید. برخی از این ادغام‌ها عبارت‌اند از:

 • Canva: به شما در ایجاد و واردکردن تصاویر کمک می‌کند.
 • Make: بافر را با هزاران برنامه متصل می‌کند و به شما امکان طراحی، ساخت و خودکارسازی می‌دهد.
 • Zapier: به‌طور خودکار محتوای بیش از ۴۰۰ برنامۀ دیگر را به بافر منتقل می‌کند.
 • IFTTT
 • WordPress
 • Extension
 • و…

۷) ایجاد صفحۀ فرود با ابزار Start Page

بافر به شما امکان می‌دهد در عرض چند دقیقه یک صفحۀ فرود جذاب و سازگار با موبایل ایجاد کنید. صفحۀ شروع بافر، همراه با ابزارهای شبکه‌های اجتماعی آن، جعبه‌ابزاری مفید برای بازاریابی کسب‌وکار شما فراهم می‌کند.

شما می‌توانید بلافاصله پس از راه‌اندازی حساب بافر شروع به ایجاد صفحۀ فرود خود کنید؛ درواقع می‌توانید یکی از قالب‌های از‌پیش‌ساخته‌شده را انتخاب کنید یا طرح موردنظر خود را بسازید. همچنین می‌توانید صفحۀ فرود ایجادشده را در عرض چند ثانیه به‌روزرسانی کنید.

۸) دستیار هوش مصنوعی (AI Assistant)

با دستیار هوش مصنوعی بافر می‌توانید تنها با یک کلیک ایده‌هایی را ایجاد کنید و محتوای موجود خود را ده‌ها بار تغییر دهید.

این قابلیت به شما کمک می‌کند تعامل خود را در تمام پلتفرم‌های اجتماعی افزایش دهید. دستیار هوش مصنوعی در همۀ طرح‌ها، ازجمله طرح رایگان، دردسترس است، اما محدودیت‌هایی درمورد تعداد اعتبارهای هوش مصنوعی هر طرح وجود دارد. با هر بار استفاده از دستیار هوش مصنوعی، از اعتبار هوش مصنوعی شما کم می‌شود.

نحوۀ استفاده از بافر

نحوۀ استفاده از بافربدیهی است که در مرحلۀ اول باید حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را به نرم‌افزار مرتبط کنید و به بافر اجازه دهید تا از طرف شما پست کند. درمورد رمز عبور حساب خود نگران نباشید؛ امنیت بافر در سطح بالایی است و کنترل حساب خود را از دست نخواهید داد.

در مرحلۀ بعد، یک پست برای یکی از شبکه‌های‌ اجتماعی خود (مثلاً توییتر) پیش‌نویس کنید و زمان انتشار آن را برای بافر مشخص کنید. پس از انتشار پست، می‌توانید به‌طور مستقیم از داشبورد نرم‌افزار ارقام تعامل مانند نظرات و لایک‌ها را ردیابی کنید.

پس از اینکه پست شما به اندازۀ کافی دیده شد، می‌توانید تمام اطلاعات را در یک گزارش جمع‌آوری کنید. این گزارش به شما امکان می‌دهد دید گسترده‌تری از حضور آنلاین کسب‌وکار خود داشته باشید. این دید جامع، هم برای خودتان و هم برای اشخاص ثالث مفید است؛ ازجمله سرمایه‌گذارانی که به دنبال درک درستی از کسب‌وکار شما هستند.

همچنین می‌توانید از ویژگی‌های جمعیت‌شناختی Buffer استفاده کنید تا ببینید چه کسی پست‌هایتان را دنبال می‌کند و با شما تعامل دارد.

جمعیت‌شناسی به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه نوع جامعه‌ای در اطراف کسب‌وکار شما در حال شکل‌گیری است.

۶ مزیت کلیدی بافر

بافر مزیت‌های زیادی دارد، ازجمله:

 1. رابط کاربرپسند: هرکسی می‌تواند تنها با کمی تمرین به یک کاربر قدرتمند بافر تبدیل شود. این ویژگی، امتیاز Buffer در برابر رقباست.
 2. قیمت‌گذاری مناسب و حساب کاربری رایگان: قیمت‌گذاری مقرون‌به‌صرفۀ بافر، به‌ویژه حساب کاربری رایگان با امکانات مناسب، آن را برای گروه متنوعی از کاربران قابل دسترسی می‌کند.
 3. پشتیبانی از مشتری قوی: بافر به خاطر تیم پشتیبانی مشتری قوی خود شناخته‌شده است. اعضای این تیم در رسیدگی به سؤالات و نگرانی‌های کاربران خیلی سریع و پیگیر عمل می‌کنند.
 4. ارائۀ بینش‌های تحلیلی ارزشمند درمورد عملکرد و مشارکت مخاطبان: بافر بینش‌های ارزشمندی را درمورد عملکرد و تعامل هر پست ارائه می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد استراتژی‌ محتوای خود را بهینه کنند و موفقیت خود را بسنجند.
 5. پلتفرم قدرتمند و تعاملی: بافر یک پلتفرم قدرتمند و تعاملی است که همۀ ویژگی‌های لازم برای اجرای کمپین‌های موفق در شبکه‌های اجتماعی را در یک مکانِ متمرکز ارائه می‌دهد.
 6. توانایی نظارت و تجزیه‌وتحلیل پاسخ‌های مشتریان: کاربران Buffer می‌توانند بر پاسخ‌های مشتریان خود در چندین پلتفرم اجتماعی، در یک مکانِ متمرکزْ نظارت کرده، آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنند و درک بهتر و سهل‌تری از مخاطبان خود به دست بیاورند.

معایب بافر

با وجود مزیت‌های فراوان، بافر چند عیب هم دارد:

 • قابلیت‌های تحلیلی بافر محدود است. به عقیدۀ کاربران، این پلتفرم باید تجزیه‌وتحلیل‌ عمیق‌تری از عملکرد و سطوح تعامل هر پست ارائه دهد.
 • این ابزار فاقد پشتیبانی از هشتگ‌های مختلف و دارای محدودیت‌هایی در قابلیت‌های تحلیلی است.
 • بافر قابلیت پشتیبانی سریع از طریق چت ندارد. این کمبود، کار را برای کاربرانی که به دنبال کمک فوری برای حل مشکل خود هستند دشوار می‌کند.
 • این ابزار از پلتفرم‌های نوظهور و معروفی مانند Parler ،Gettr و MeWe پشتیبانی نمی‌کند.
 • بافر برای مدیریت مکالمات شبکه‌های اجتماعی گزینه‌ای ارائه نمی‌دهد. این کمبود، اثربخشی آن را به‌عنوان یک راه‌حل کامل مدیریت شبکه‌های اجتماعی زیر سؤال می‌برد.

طرح‌های قیمت‌گذاری بافر

طرح‌های قیمت بافربه‌طور کلی، بافر ۴ طرح قیمت‌گذاری دارد (قیمت‌ها سالانه ارائه می‌شود):

۱) طرح رایگان (Free plan)

حداکثر ۳ کانال، ۱ کاربر، ۱۰ پست برنامه‌ریزی‌شده در هر کانال

امکانات:

 • ابزارهای برنامه‌ریزی و انتشار
 • سازندۀ صفحۀ فرود
 • دستیار هوش مصنوعی

۲) Essentials plan (ماهیانه ۶ دلار برای هر کانال)

نامحدود، ۱ کاربر، ۲۰۰۰ پست برنامه‌ریزی‌شده در هر کانال

امکانات شامل ویژگی‌های طرح رایگان، به‌علاوه:

 • ابزارهای تعامل
 • گزارش‌های تحلیلی

۳) طرح تیمی (Team plan) (ماهیانه ۱۲ دلار برای هر کانال)

نامحدود، کاربران نامحدود، ۲۰۰۰ پست برنامه‌ریزی‌شده در هر کانال

امکانات شامل ویژگی‌های طرح ملزومات، به‌علاوه:

 • اعضای تیم و مشتریان نامحدود
 • ابزارهای همکاری پیش‌نویس

۴) طرح سازمانی (Agency Plan) (120 دلار در ماه برای ۱۰ کانال + ۶ دلار در ماه به‌ازای هر کانال اضافه)

نامحدود، کاربران نامحدود، ۲۰۰۰ پست برنامه‌ریزی‌شده در هر کانال

امکانات شامل ویژگی‌های طرح تیمی، به‌علاوه:

 • دسترسی و مجوزهای سفارشی
 • قیمت‌گذاری مناسب سازمانی

با توجه به اینکه مشتریان ممکن است به مدیریت همۀ شبکه‌های اجتماعی نیازی نداشته باشند، بافر قیمت‌گذاری خود را براساس تعداد کانال‌های مورد نیاز مشتری، سفارشی‌سازی کرده است. اگر می‌خواهید فقط یک یا دو کانال را مدیریت کنید، سراغ گزینه‌های ارزان‌تر بروید، اما اگر می‌خواهید هفت یا هشت کانال را مدیریت کنید، مجبورید هزینۀ نسبتاً زیادی پرداخت کنید.

طرح رایگان Buffer برای افراد و مشاغلی که کار خود را از شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌کنند ایدئال است. پس اگر کسب‌وکاری کوچک هستید که به دنبال ابزاری می‌گردید تا پست‌هایتان را برای یک هفته یا بیشتر ردیف کند، طرح رایگان بافر برایتان مناسب است. اما اگر می‌خواهید هم‌زمان بیش از سه حساب اجتماعی را متصل و کنترل کنید و راه‌حل جامع‌تری را می‌خواهید، می‌توانید طرح‌های پولی بافر را بررسی کنید. همۀ طرح‌های پولی با یک دورۀ آزمایشی ۱۴روزۀ رایگان ارائه می‌شوند.

جایگزین‌های بافر

اگر فقط به دنبال ارسال پست‌ در شبکه‌های اجتماعی هستید و امکانات اضافه‌تری مدنظرتان نیست، Buffer سرمایه‌گذاری خوبی است.

اما اگر به برخی از ویژگی‌های اضافی نیاز دارید، می‌توانید سرویس دیگری مانند Hootsuite را به کار بگیرید. در ابزارگشایی هوت‌سوئیت این ابزار را معرفی کرده‌ایم.

بافر ارزان‌تر از Hootsuite است و تعداد محدودی از ادغام‌ها مانند Canva، WordPress و Stencil را ارائه می‌دهد. درمقابل، هوت‌سوئیت طیف وسیعی از ادغام‌ها ازجمله MailChimp ،Zendesk ،Shopify و ClickDesk و عملکردهای مهمی مانند سازندۀ آگهی، بهینه‌سازی زمان ارسال یا کتابخانۀ محتوا را ارائه می‌دهد.

به‌طور خلاصه، اگر امکانات برای شما مهم است، Hootsuite نسبت به Buffer امکانات بیشتری دارد. اما اگر کسب‌وکار کوچک‌تری هستید که فقط به دنبال مدیریت انتشار محتوا و برنامه‌ریزی کمپین‌های خود است، بافر ارزان‌تر، جمع‌وجورتر و مفیدتر است.

حرف آخر

درمجموع، بافر ابزاری عالی برای بازاریابان شبکه‌های اجتماعی، کارآفرینان، استارتاپ‌ها و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک است. با کمک این ابزار، می‌توانید حساب‌های اجتماعی خود را از یک داشبورد مدیریت کنید و در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید. این امر به بهینه‌سازی استراتژی شبکه‌های اجتماعی شما کمک می‌کند و به شما زمان بیشتری می‌دهد تا به سایر برنامه‌های کسب‌وکارتان رسیدگی کنید.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.